PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 17 NOV. 1942 ABONNEMENTSPRIJS 19 ct per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. ƒ2.80. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct,, iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 65 en 11 ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. .Brie ven of adres Bur.v.d.BL* 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRfriA-S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 270 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. a VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwscbe Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 yjnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londenscho Kaal 29 Redactie tel. 3521. Admlnistr. tel. 3541, GOES: Red. en Admlnistr. Turfkade 16, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 Dorpsstraat 85, teL 21 Vijandelijke gevechtsgroepen in Kaukasus vernietigd. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: „Duitsche troepen hebben In den Kau kasus twee ingesloten vijandelijke ge vechtsgroepen vernietigd en in andere sec toren aanvallen van de Sovjets onder groo- te, bloedige verliezen voor den vijand afge slagen. Gevechtsvliegtuigen wierpen een vracht schip op de Kaspische Zee in brand en beschadigden twee transportvaartuigen. In Stalingrad werden door acties van stoottroepen opnieuw blokken huizen ver overd en vijandelijke tegenaanvallen afge- Aan de Wolehof stortte een vijandelijke aanval door ons afweervuur ineen. De ontwijkende bewegingen in de Cyre- naica verloopen volgens het plan. Duitsche en Italiaansche formaties gevechtsvliegtui gen en jachtkruisers vielen vijandelijke co lonnes met goede uitwerking aan. In lucht gevechten met superieure vijandelijke vliegtuigformaties werden drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche en Italiaansche troepen zijn met volledige goedkeuring van de Fransche burgerlijke en militaire autoriteiten in Tu nis aan land gegaan. Aan de kust van Algiers werden de ha ven en het vliegveld van Bóne gebombar deerd. Een Duitsche duikboot torpedeerde voor de Marokkaansche kust van den At~ lantischen Oceaan een passagiersschip van 6000 brt. In den nacht van 14 op 15 November vond voor de Nederlandsche kust een zee gevecht plaats tusschen patrouillevaartui gen en vijandelijke motortorpedobooten. De vijand trok na een kort gevecht terug. Zooals reeds in een extra bericht is me degedeeld werden bij de gemeenschappe lijke actie van de Italiaansche en de Duit sche luchtmacht en van de Italiaansche en de Duitsche marine bij den strijd tegen het vijandelijk convooi aan de Noord-Afri- kaarische kust in het Westelijke, deel der Middellandsche Zee de volgende successen behaald: Vernietigd of beschadigd werden in totaal 89 schepen en wel: 14 koopvaarders en groote transportschepen met een geza menlijken inhoud van 102.000 ton werden tot zinken gebracht, een groot tankschip (ongeveer 10.000 ton) werd getorpedeerd en in zinkenden toestand achtergelaten, 7 koopvaarders en groote transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 71.000 ton werden zoo zwaar beschadigd, dat hun verlies zeker geacht kan worden. Daar mede werd in totaal 183.000 ton van de waardevolste vijandelijke vracht-, tank- en transportscheepsruimte vernietigd. Hier van zijn reeds 8 schepen met een geza menlrjken inhoud van 76.000 ton in het ex- trabericht van 14 November vermeld. 35 andere koopvaarders en transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 234.000 ton werden beschadigd ten deele zoo zwaar, dat verwacht kan worden, dat zij geruimen tijd niet voor transportdoel einden gebruikt kunnen worden. Bovendien werd een slagschip bescha digd, 3 vliegkampschepen werden bescha digd, waarvan één zoo zwaar, dat aange nomen kan worden, dat het geruimen tijd geen dienst zal kunnen doen, 3 kruisers tot zinken gebracht, 14 kruisers en groote torpedojagers beschadigd, 4 torpedojagers en bewakingsvaartuigen tot zinken ge bracht en 7 torpedojagers en bewakings vaartuigen beschadigd". Duitsche en Italiaansche troepen in Turns geland. De toestand aan het Noord-Afrikaansche front is op het oogenblik weinig overzich- telgk, meldt de A.N.P.-correspondent te Berlijn. Operaties zijn aan den gang waar omtrent vooralsnog niets kan worden me degedeeld. De toestand is thans zoo, dat het meest Oostelijke punt, dat de in Algerye gelande Anglo-Amerikaansche strijdkrachten be reikt hebben, de haven Bóne is, welke nog in Algerijnsch gebied ligt. Vliegere van de as hebben het door Britsch-Amerikaansche strijdkrachten bezette vliegveld van Bóne hevig gebombardeerd en gemitrailleerd. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen wer den op den grond vernietigd of beschadigd, startbanen en hangars werden vernield. Zes vijandelijke machines werden in luchtge vechten neergeschoten. STRIJDKRACHTEN DER SPILMOGENDHEDEN IN TUNIS. Formaties strijdkrachten der spilmo- gendheden zijn in algeheele overeenstem ming met de Fransche militaire en burger lijke autoriteiten ook in Tunis aan land gegaan. De Noordelijke punt van Tunis ligt op een afstand van slechts 140 kilometer van Sicilië. Zoodoende kan de doorvaart tusschen Tunesië en Sicilië, dus de route Westelijk deel van de Middellandsche Zee- Oostelijke deel van de Middellandsche Zee op doeltreffende wijze gecontroleerd wor den. Bovendien ligt Tunis, wat de ravitail leering betreft, buitengewoon gunstig. Van de voornaamste haven Bizerta bedragen de afstanden naar Cagliari op Sardinië 225 km., naar Napels 550 km., naar Marsala op Sicilië 220 km. en naar Tripolis 580 km. Het Noordelijke deel van Tunis levert geen moeilijkheden op voor militaire ope raties. Dit gebied bezit een dicht net van wegen en spoorlijnen, zoodat snelle troe penbewegingen mogelijk zijn. Het klimaat en de drinkwatervoorziening voldoen aan Europeesche eischen. Berichten van Engelsche zijde, volgens welke Britsch-Amerikaansche landings troepen reeds in Tunis gevechtscontact met troepen der spilmogendheden zouden hebben, werden gisteren te Berlijn onwaar genoemd. CYRENAICA. In Cyrenaica trekt Rommel nog steeds terug, teneinde de tegenpartij geen aan- knoopingspunt te geven. Daar de toestand ook voor de tegenpartij nog zeer onduide lijk schijnt te zijn, ligt het voor de hand, dat men van Duitsche zijde geen ophelde ring hierover wil verschaffen. De komende ontwikkeling ziet men in Duitsche leringen met vertrouwen tege moet. Helaas hebben wij, zoo merkt men op, de laatste drie jaren alleen maar over winningen geboekt en zoodoende wordt uit het oog verloren, dat de tegenpartij ook nog iets kan ondernemen. Binnen korten tijd zal echter blijken, dat de vijand ons zijn Achilleshiel heeft voorgehouden^ HET TONXAGEVRAAGSTUK DER GEALLIEERDEN. Deze Achilleshiel is het tonnagevraag- stuk. De strijd tegen het invasieleger in Noord-Afrika is er een, die zich voor een groot deel richt tegen de transportverbin dingen der geallieerden. In de betrekkelijk nauwe wateren van het Westelijke Middel landsche Zeebekken hebben de Engelschen en Amerikanen een groot aantal schepen moeten concentreeren, die evenzoovele loo- nende doelen voor de duikbooten en vlieg tuigen der asmogendheden vormen. De strijd om de beheersching van de Middel landsche Zee is pas begonnen. De laatste dagen i§, de aanvalsactie van de Duitsche duikbooten cjoor een hevig noodweer sterk belemmerd.Ter verminde ring van het aanvalsgevaar door duikboo ten heeft de vijand zijn schepen weer van elkaar verwijderd. De Baai van Bougie is bijna leeg. De transportschepen zijn naar kleine havenplaatsen als Cap Bóne en Philippeville gebracht. Ook deze gevaar lijke zóne verlieten de schepen zoo spoedig mogelijk. Zij werden hierbij achtervolgd door Duitsche jen Italiaansche vliegtuigen. DARLAN UITGESTOOTEN. Radio Marokko heeft gisteren een ver klaring van admiraal Darlan verspreid, die neerkomt op een oproep tot afvallig heid. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft onmiddellijk daarop een bood schap tot het Fransche volk gericht, wa&r- in de maarschalk mededeelt, niet de man te zijn. die toegeeft aan dwang. „Toen Noord-Afrika werd a.angevallen heb ik, verklaart Pétain, admiraal Darlan de ver dediging toevertrouwd van de souvereini- teit van Frankrijk, waarvan ik de verte genwoordiger ben. V^-n het oogenblik van het eerste contact met den vijand, heeft de admiraal niet geaarzeld zich in verbinding te stellen met den aanvaller en heeft hij door zijn prematuur bevel het vuur te sta ken den tegenstand gedesorganiseerd en een splitsing in de houding van de troepen veroorzaakt. Ik heb hem herhaaldelijk mijn bevel Afrika te verdedigen bevestigd. Hij heeft dit bevel geminacht onder het eenige voorwendsel, een rebellistischen comman dant, die zijn woord heeft gebroken, gene raal Giraud, Xe verhinderen het opperbevel over de troepen aan zich. te trekken. Thans heeft hij voor deze benoeming zich borg gesteld. Generaal Giraud is door een bui- tenlandsche mogendheid benoemd, die den oorlog op het Fransche grondgebied heeft overgebracht. Daardoor heeft admiraal Darlan zich buiten de nationale gemeen schap geplaatst. Ik ontzet hem hierbij uit al zijn openbare functies en zijn militaire commando's". Beperkt het gas- en electricltelts- verbrulk het Is uw eigen belang! GENUA WEER GEBOMBARDEERD. Het 905e communiqué van het Italiaan sche •hoofdkwartier luidt: „Italiaansch-Duitsche troepen zijn in Tunis aan land gegaan met toestemming van de burgerlijke en militaire Fransche autoriteiten. De bewegingen van onze troe pen op Corsica en in Zuid-Frankrijk zijn bijna voltooid. Duitsche bommenwerpers hebben in Fransch Noord-Afrika vliegvel den aangevallen. Eenige vijandelijke vlieg tuigen werden op den grond vernield. Zes toestellen werden in gevechten neergescho ten door begeleidende jagers. De strijd krachten van de spil vochten in Cyrenaica heftig tegen vijandelijke eenheden. De vij andelijke luchtmacht legde groote activiteit aan den. dag en tijdens verscheidene ge vechten schoten onze jagers drie toestellen neer zonder zelf verliezen te lijden. Onze formaties ondernamen met succes aanval len met mitrailleurs en bommen, die ge voelige verliezen toebrachten aan de pant serwagens der Britsche colonnes. Zondagnacht hebben Britsche vliegtui gen opnieuw de stad Genua gebombar deerd, waar wederom aanzienlijke schade werd aangericht aan woonwijken. Het aan tal slachtoffers onder de burgerbevolking bedraagt vier dooden en 24 gewonden". DE DUIKBOOTOORLOG. Een steeds toenemend aantal Duitsche duikbooten controleert de Britsche en Ame- rikaansche scheepvaartwegen op den At- lantischen Oceaan. Alleen al tusschen 5 en 15 November werden op dezen oceaan 67 Britsche en Amerikaansche vracht- en transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 407.000 tón tot zinken gebracht, waarvan een groot gedeelte in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en op de zee wegen naar Zuid-Afrika. DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND IN OCTOBER. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft het ministerie voor binnenlandsche veiligheid bekend gemaakt, dat er tijdens luchtaanvallen op Engeland in de maand October» 229 burgers gedood of als vermist zijn opgegeven. Voorts hcVrtn 370 personen verwondingen opgeloopen. De zeeslag bij de Salomons eilanden. Het keizerlijke hoofdkwartier te Tokio heeft nadere bijzonderheden bekend ge maakt over de resultaten van den zeeslag bfl de Salomonseilanden, in het Zuiden van den Stillen Oceaan. Tot zinken werden gebracht: een slag schip, twee vliegtuigmoederschepen („En terprise" en „Hornet"), nog een groot vliegtuigmoederschip, drie kruisers en een torpedobootjager; zwaar beschadigd: drie niet-geïdentificeerde oorlogsbodems en drie torpedojagers. Het totaal aantal verloren vijandelijke vliegtuigen, met inbegrip van de machines aan boord van de in den grond geboor de vliegtuigmoederschepen bedraagt meer dan 200. De leider van de persafdeeling van de Japansche marine verklaarde, dat deze overwinning van de Japansche vloot hij het eiland Guadalcanar een zware slag voor de oorlogvoering der Ver. Staten beteekent, die de resteerende schepen in den strijd geworpen hebben, om de eenige vooruitgeschoven Amerikaansche positie op den Stillen Oceaan te behouden. In een te Washington uitgegeven offici eel communiqué van het Amerikaansche ministerie van marine, dat, zoo wordt gezegd, gebaseerd is op „afzonderlijke be richten uit het gev-echtsgebied en nood zakelijkerwijs onvolledig is", worden de Amerikaansche verliezen in de gevechten op 13 en 14 Nov. opgegeven als: 2 lichte kruisers en 6 torpedobootjagers. De Amerikaansche verliezen. Naar Washington meldt, ls aldaar offi cieel medegedeeld, dat de Amerikaansche strijdkrachten, met uitzondering van den veldtocht in Afrika, totdusver verliezen ter hoogte van 48.956 man hebben geleden. Het leger verloor 1069 gesneuvelden, 1131 ge wonden, 161 gevangenen en 29.668 vermis ten. In totaal dus 32.429 man. De Amerikaansche marine verloor 4623 dooden, 1904 gewonden en 9998 vermisten, in totaal dus 16.527 man, FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN HUISWAARTS. Nog twee transporten Fransche krijgsge vangenen uit Duitschland zijn, naar uit Lyon gemeld wordt, op de thuisreis in Ne- vers en Bourges aangekomen. Met ingang van Maandag a.s. heeft ook de stad Utrecht haar gemeentelijken dienst voor jeugdtandverzorging, welke is endergebracht in het gebouw van den Geneeskundigen Dienst en onder leiding staat van dr. M. Duynstee, dien wij hier boven aan het werk zien A. Ph. de Keyzer-Pax Holland m Keuringen voor Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bg de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tgdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Ne derland willen toetreden. 18.11.42 10.00 uur Roermönd, NSDAP, Swalmerstraat 61. 18.11.42 16.00 uur Arnhem, Weverstraat 16b. 19.11.42 10.00 uur Deventer, NSDAP, Parkweg 2. 19.11.42 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 20.11.42 10.00 uur Zwolle, Hotel Peters, Markt. 20.11.42 16.00 uur Assen, Frieslandka zerne, Vaart, Zuidzgde. 21.11.42 <10.00 uur Groningen» Concert huis, Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat, 22.11=42 io.00 uur Amsterdam, School, Iepenweg. 23.11.42' 11.00 uur Utrecht, Wehrmachts- heim, Mariaplaats. 24.11.42 10.00 aur Amersfoort, Dienstge bouw, Leusderweg. 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café den Eout, Z:. -ii-:::!:cuischeweg. Bij hun terugkeer In het vaderland werden de 300 Nederlandsche Arbeidsmannen na een langdurig verblijf aan het Oostelijk front door den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart en den leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, Ir. A. A. Mussert, verwelkomd en toegesproken. Tijdens de Inspectie der manqpn door den Rijkscommissaris Polygoon-Zeijlemaker-Pax Holland m Arbeid in bakkerijen voor de komende feestdagen. De secretaris generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft voor de tijd vakken van 18 tot en met 28 November dispensatie verleend van het bepaalde om trent den arbeid in bakkergen, met dien verstande, dat in die periode door manne lijke arbeiders van 18 jaar of ouder 11 Uren per dag en ten hoogste 60 uren per week mag worden gewerkt, mits de arbeidstijd, met uitzondering van 's Zaterdags, gelegen is tusschen 7 en 20 uur, en 's Zaterdags tusschen 7 en 22 uur. In het tijdvak van 18 November tot en met 5 December 1942, benevens op 23, 24, 30 en 31 December 1942 zal voorts door jon gens van 16 en 17 jaar gedurende 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid mogen worden verricht, onder voor waarde, dat de arbeidstijd in zgn geheel gelegen is tusschen 7 en 19 uur. Indien ingevolge het vorenstaande een arbeider op Zaterdag na 13 uur arbeid ver richt, zal hij, in dezelfde week, het?ij op ten minste een anderen werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 uur, niet mogen werken. Voorts heeft de secretaris-generaal veri gunning verleend voor broodbakkerijen in allegemeenten, waarin tevens koek, ban ket, chocolade of suikerwerken worden vervaardigd, om in het tgdvak van 23 No vember tot en met 5 December 1942 op werkdagen en bovenal op Woensdag 23, Donderdag 24, Dinsdag 29, Woensdag 30 en Donderdag 31 December 1942, in afwijking van het gestelde in de arbeidswet, den werktijd van de in hün onderneming werk zame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoog ste 12 uren te verlengen. Voorts is vergunning verleend om door de in deze onderneming werkzame jongens van 16 en 17 jaar onder bepaalde voorwaar den gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid te laten ver richten. De arbeidstijd dezer jongens moet in zgn geheel gelegen zgn tusschen 7 uur en 19 uur, voorts mogen die jongens, indien zg op Laterdag na 13 uur werken, in de zelfde week, hetzij op ten minste een ande ren werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 uur geen arbeid verrichten. Tenslotte heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken ten aan- zién van broodbakkerijen in alle gemeen ten des rijks goedgevonden, dat, in afwij king van het gestelde in de arbeidswet, door hoofden of bestuurders en door bak kersgezellen op Zaterdag 5 December 1942 te 0 uur, op Donderdag 24 December 1942 te 0 uur, op Zaterdag 26 December 1942 te 2 uur, op Donderdag 31 December 1942 te 0 uur en op Zaterdag 2 Januari 1943 te 3 uur met den bakkersarbeid wordt begonnen. Een en ander met dien verstande, dat voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke daartoe vergunning is verleend telkens gedurende 2 uren voor het tijdstip, waarop op genoemde dagen de bakkers- arbeid mag aanvangen, arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden verricht. Voorts is de voorwaarde gesteld, dat in de ondernemingen waar op Donderdag 24 December 1942 en/of op Za terdag 26 December 1942, dan wel op Don derdag 31 December 1942 van deze vergun ning gebruik wordt gemaakt, op Vrijdag 25 December 1942, resp. Vrijdag 1 Januari 1943 geen arbeid wordt verricht, behoudens banketbakkersarbeid door het hoofd of den bestuurder der onderneming en door arbei ders, die in de onderneming uitsluitend als banketbakker zijn te werk gesteld. Dok heeft de secretaris-generaal goedge vonden, dat op Zaterdag 2 Januari 1943 om 0 uur met den bakkersarbeid wordt begon nen, voor zoover betreft het stoken van ovens door één persoon. Bovendien mag door bakkersgezellen, die op Vrijdag 4 December 1942, Woensdag 23 December 1942 en Woensdag 30 December 1942 te 22 uur met voorarbeid aanvangen, op die dagen 10 uren worden gewerkt, ter wijl bakkersgezellen, die niet aan dezen voorarbeid deelnemen, op Donderdag 24 December 1942 en op Donderdag 31 Decem ber 1942 gedurende ten hoogste 10 uren arbeid mogen verrichten, tenzij de wettelijk voorgeschreven kennisgeving tijdig is inge zonden aan het betrokken districtshoofd der arbeidsinspectie, in welk geval de werk tijd ten hoogste 13 uren mag bedragen. Aan arbeiders, werkzaam in ondernemin gen, waarin van deze vergunningen gebruik wordt gemaakt, dient voor elk uur, dat zg boven 48 uren per week arbeid verrichten, het geldende of berekende uurloon, of zoo een hoogere vergoeding voor overwerk is overeengekomen, de overeengekomen ver goeding te worden betaald. Manoeuvres bij Haarlem. Dezer dagen zijn in de streek van Haar lem vrij groote manoeuvres gehouden, die zijn bijgewoond door den Wehrmachtsbe- fehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr. Christiansen. Bij deze gelegenheid werd ook getoond hoe reserves in het achterland met ge bruikmaking van moderne, technische mid delen in den korst mogelgken tijd kunnen worden aangevoerd. TURFCOKES VOOR ANTHRACIET- GASGENERATOREN. De secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat maakt bekend, dat aan houders van anthraciet-gasgeneratoren, wier brandstof-toewijzing voor de maand November een vermindering heeft onder gaan, een aanvulling van turfcokes kan worden verstrekt, voor menging met an- thraciet. EEN DER GROOTSTE CULTI/REELE ORGANISATIES IN ONS LAND. Een der grootste organisaties op cultu reel gebied, die Nederland telt, is de Ne- derlandsch-Duitsche kuituurgemeenschap. Het mag als een teeken van dc buitenge woon sterke aantrekkingskracht van de N.D.K., die zich ten doel stelt de cultuur van beide volkeren te bevorderen en de ver diepen, gelden, dat zg na 1% jaar reeds haar 12.000ste lid mocht inschrgven. Bg haar wferk houdt de N.D.K. zich zorgvuldig buiten alle politiek. Vaji de 12.000 leden zgn er 2000 Duitschers. Van de Nederlan ders behoort 52 tot geen politieke rich ting. De kuituurgemeenschap beschikt over een eigen tehuis in Den Haag, een tijd schrift, dat een groote oplage heeft, een kameropera en een dansgroep, over taal cursussen en tenslotte over 32 werkge meenschappen in verschillende groote en kleinere plaatsen van ons land. In het geheele land neemt het ledental der N.D.K. toe met gemiddeld 1000 leden per maand. Dit is in de eerste plaats een gevolg van het hooge peil, waarop de uit voeringen staan, die door de N.D.K. wor den georganiseerd, BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Het rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft de volgende burgemees ters benoemd: J. A. Kattenbusch te Oegst- geest tot burgemeester van Ridderkerk, dr. N. M. Bruijnis te Arnhem tot burge meester van Eist; den koopman J. F. A- Vogels te Venlo tot burgemeester van Ge- mert, en J. Th. Ramaekers te Weert tot burgemeester van Drunen. Verstrekking van insuline. Met ingang van 1 December 1942 zal insuline uitsluitend verstrekt worden te gen inlevering van bonnen. Deze insuline- bonnen worden aan insulineverbruikers verstrekt door het rijksbureau voor ge nees- en verbandmiddelen, nadat een vol ledig ingevuld aanvraagformulier, in te zenden door den behandelenden medicus» door dit bureau is ontvangen. Insulineverbruikers, die nog geen blan co kaart met stamblad in ontvangst heb ben genomen, wordt aangeraden zich ten spoedigste te wenden tot hun apotheker om genoemde formulieren aan te vragen en deze zoo spoedig mogelijk den behan delenden geneesheer ter hand te stellen. De directeur van het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen,van wien in overeenstemming met den geneeskundig- hoofdinspecteur van de volksgezondheid bovenstaande regeling afkomstig is> wgst bovendien patiënten van apotheekhouden- de geneeskundigen er op, dat zij zich on verwijld "toet deze in verbinding dienen te stellen, die dan voor verdere afwikkeling zorg dragen. Van aanvragen, die nè 21 Nov. 1942 het Rijksbureau voor genees- en verbandmid delen bereiken, kan niet worden gegaran deerd, dat rij tijdig in behandeling worden genomen. Patiënten, dié aan de hier genoem de verplichting reeds hebben voldaan, be hoeven niets meer aan te vragen en kra gen vóór 1 December a.s. hun bonnen thuis gestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1