PH0VIMCIA1E ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 13 NOV. 1942 Radio-omroep en Volkseenheid. Duitsche troepen aan de Fransche Zuidkust. Vrij groote gevechten in den Kaukasus. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijko nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.ra. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct., iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dlenst^anb. resp. 55 en 11 ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct.r elk woord meer 6 ct., bU vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN C. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 267 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VUSSOTGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwache Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60. tel. 10 (2 lijnen* Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURGLondensche Kaal 29 Redactie tel. 3521. Administr. tel. 3541* GOES: Red. en Administr. Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Bréedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35, tel. 21 De Nederlandsche Omroep werkt thans een jaar in zijn huidigen organisatievorm. Een jaar is te kort, om* definitief conclu sies te trekken. De omstandigheden, waar onder het omroepbedrijf moet werken.zyn van dien aard, dat aan een volledige ver wezenlijking der doelstellingen reeds daar om niet kan worden gedacht. Niemand, die oog heeft voor al deze omstandigheden, zal de leiding van den Nederlandschen 'Omroep er lastig over willen vallen, dat alles nu niet direct achttien karaats is. Maar anderzijds is het onjuist, alles wat de omroep brengt, nu maar zonder meer voor zoete koek op te nemen en het minder fraaie op den koop toe: het is de tijd... Speciaal met betrekking tot het om roepbeleid zijn er opmerkingen te maken, welke niet ontzenuwd kunnen worden met een beroep op de tijdsomstandigheden. Daaraan dient een opmerking in het al gemeen vooraf te gaan. Het zal wél dui delijk zijn, dat de taak van den omroep en zijn plaats in de samenleving een ge heel andere is, dan voor het uitbreken van den -oorlog. Dat is niet enkel een gevolg van de oorlogsomstandigheden, neen, het is van belang, dat men tot het inzicht komt, dat de plaats van den omroep in ons maatschappelijk bestel vóór den oor log principieel onjuist was afgebakend. Dat dit wel werd ingezien bewees de afkondiging van het zendtijdenbesluit. Alleen werd hierbij niet aan het beginsel getornd, dat overigens een volslagen miskenning was van de functie van de radio in dienst van de belangen van den staat. De radio was ea* voor de gezelligheid en de beharti ging harer belangen was toevertrouwd aan vereenigirfeen, die op zichzelf voor treffelijk werk hebben verricht en voor de ontwikkeling van de radiotechniek, als mede voor de verdieping van het cultu- reele leven onschatbare verdiensten heb ben gehad. Dit alles neemt echter niet weg, dat deze ontwikkeling niettemin één grootc miskennning was van de functie van de radio in het leven van volken en statui. Zeker, de radio is meermalen ingescha keld in het voorlichtingsapparaat der re geering, wanneer zulks op critieke oogen-. blikken noodig werd geoordeeld men denkfe aan de geruststellende toespraken van minister-presidenten en aan de mede- deeling omtrent den val van den gulden maar wanneer zulks geschiedde, was dat een inconsequentie, welke da onjuist heid van het gevoerde beleid slechts kon accentueeren. Gebondenheidop radiogebied is een eerste eisch en al zijn de leiders van het vooroorlogsche radiobedrijf zeer behoed zaam en met veelal juist begrip voor de verhoudingen hun weg gegaan, waartoe de ook al weer inconsequente over heidscontrole zeker het hare bedroeg, een feft is, dat de voorlichting van het Ne derlandsche volk niet gezien werd vanuit hef' staatsbelang, maar principieel onder geschikt was aan een politieke conjunc tuur, waarbij zich dan nog het absurde verschijnsel voordeed, dat op een zelfde tijdstip, dank zij het beschikbaar ztjn van- twee zenders, elkander volkomen tegen gestelde opvattingen op sociaal, econo misch, cultureel en godsdienstig gebied konden worden verkondigd. Men kan dit een voorbeeldige uiting van onze ver draagzaamheid en breedheid van denken heeten, in feite werd daarmede het zelf respect der natie 'te grabbel gegooid. Twee en een half jaar continentale ge schiedenis hebben ons geplaatst voor ge heel andere verhoudingen en zij hebben bij velen het inzicht doen rijpen, dat ook op het terrein van den omroep een funda- menteele wijziging zal moeten worden ten uitvoer gelegd. In dien zin, dat de om roep niet meer is een instrument ten bate van een bepaalds bevolkingsgroep, of van de leden eener vereeniging, op wier wel daden de niet-leden kunnen parasiteeren, maar een instrument, dat van staatswege geleid en bsheerd, de belangen en verlan gens van alle bevolkingsgroepen zal over koepelen. Het is een inzicht; dat geleidelijk moet groeien en het ligt op den weg van den omroep,reeds thans aan de bevordering daarvan zijn volledige aandacht te schen ken. Wjj komen nu bij het uitgangspunt te rug en stellen de vraag: in hoeverre be antwoordt de Nederlandsche Omroep aan deze eischen? Wanneer op deze vraag een ongunstig antwoord wordt gegeven, dan geschiedt zulks niet, om d.sn omroep en de omroep- leidingv. in discrediet te brengen, maar uit sluitend, omdat wy het uit een oogpunt van voorlichting noodig en nuttig achten, reeds thans den vinger op wonde plekken te leggen, voordat het proces doorvreet en het geneele omroepgebouw ondermijnt. De radio moet zijn politiek gericht. Dat wil zeggen: uitgaande van den staat, de belangen en behoeften van de geheele volksgemeenschap behartigend en eerbie digend, een voortdurende bijdrage leveren tot versterking van de volkseenheid. Daar mede is de politieke functie van radio in nationaal en in maatschappelijk opzicht omschreven. Maar dit houdt tegelijkertijd in, dat de radio niet slechts mag staan in dienst van 'n politieke strooming, want dan wordt zij weer een partijpolitiek instru ment, dat het gevaar van eenzijdigheid in zich bergt. Het is goed, deze dingen zeer concreet in onze huidige verhoudingen te plaatsen: de Nederlandsche Omroep is er niet om de Nationaal-Socialistlsche Beweging, maar voor het Nederlandsche volk als geheel. De Nationaal-Socialistische Bewe ging is ook niet doel in zich zelf, zij is het bij machtiging van den Rijkscommissaris aangewezen intermediair ter vorming van .den politieken wil van het Nederlandsche volk. Dat is in de eerste plaats een tac tische functie, waarbij het er niet uitslui tend om gaat, of en hoe lang het Neder landsche volk nog „neen" zal zeggen ten aanzien van de nieuwe gedachte, maar vooral gaat het er om,'hoe de N.S.B. met de haar ten dienste gestelde middelen zal werken, of zij er in zal slagen met ge bruikmaking van deze middelen eeri basis te vormen, waarop Nederlanders uit de onderscheidene kampen elkander kunnen vinden. Dat is het criterium en voor het resultaat daarvan is niet in de laatste plaats de N.S.B. verantwoordelijk. In de radio heeft de N.S.B*. inderdaad een zeer machtig middel, om de beginse len van den nieuwen tijd tot het Neder landsche volk te brengen, maar de om- toepJeiding zal zich ervan hebben te ver gewissen, dat zij zich in haar voorlichting heeft bezig te houden met dat deel van het Nederlandsche Volk, dat van deze be- K'i.se'en niet gediend is. Daardoor wordt het beleid bepaald. Wordt deze overwe ging verwaarloosd, dan wordt de Neder landsche Omroep een apparaat, dat een zijdig gericht slechts de belangen van één bepaalde bevolkingsgroep dient en uitslui-' tend haar behoeften bevredigt- Met het gevolg, dat alle andere bevolkingsgroepen zich nog meer afsluiten en niet geheel ten onrechte de N.S.B. kunnen verwijten, dat zij met verschuiving van accent precies 't zelfde doet, als waartegen velen in een achter ons liggende periode een gerecht vaardigd protest hebben verheven. Slechts met dit onderscheid, dat er thans geen piaats is voor repliek. H-et meest sprekende voorbeeld van de hierboven geschetste eenzijdige orientee ring is wel het politieke cabaret van Pau- lus de Ruiter, dat iederen Zondagmiddag zijn giftige vuilspuiterij den aether in zendt. Afgezien van de artistieke kwali teiten van dit soort kleinkunst, gaan de bedrijvers van een volkomen verkeerd ge- richten politieken gedachtengang uit. Zy hebben niet het belang van het Neder landsche volk op het. oog, doch zij zyn er slechts op uit met het verkoopen van goedkoope en platte aardigheden een be paald soort lachers op hun hand te kra gen. Politiek inzicht in den hierboven aangegeven zin moet dezen lieden ten eenenmale worden ontzegd. Zij verdienen aan de nieuwe orde, zooals zij voor Mei Mei 1940 verdienden aan de oude orde. Zaken zyn tenslotte zaken en daarby moet men niet al te kieskeurig zyn. Stijl en in houd wijken slechts in accent af van het verworden cabaret van vóór den lOen Mei. Moeten wij deze lieden daarover lastig vallen? Veeleer schijnt het, dat de om- roepleiding voor deze verwerpelijke me thoden aansprakelijk moet worden gesteld, voor zoover zij zich niet kan onttrekken aan de invloeden van hen, die op het ple gen van deze culureele wandaden aan dringen. Tegenover het Nederlandsche volk, in welks dienst zij moet weten te staan, is de leiding van den Nederlandschen Om roep verplicht aan uitwassen als deze paal en perk te stellen en de speculanten "op de lagere politieke instincten van den domme massa den mond te snoeren. Want wat hier gebeurt verraadt een zeer be denkelijke mentaliteit, een miskenning van den zin der versterkte opdracht bij som migen, die geroepen zijn, door middel van den radio-omroep het Nederlandsche volk tot een eenheid te smeden. Zij staan de eenwording van ons volk in'' den weg en ook op hen moge het getuigenis van Mussert slaan: „Ieder, die dit'land kapot wil maken, zal in mij zijn grootsten vijand vinden". De vraag naar spinnewielen is op het oogenblik zeer groot en de ambachtsman komt handen te kort. De spinnewielmaker te Noordijk bij Neede aan den arbeid. Hartgerink-Pax Holland m 20 indiërs ter dood veroordeeld. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Nagpoer (centrale provincies) dat Donder dag 20 Indiërs ter dood en 26 tot levens lange deportatie zijn veroordeeld. Zij zou den in Augustus tijdens de onlusten te Tsjimoer in het district Tsjanda meegehol pen hebben vier ambtenaren van het leven te berooven. VLIEGONGELUK IN CANADA. To Montreal is Donderdag bekendge maakt, dat vier vliegers omkwamen en twee gewond werden, toen in den nacht van Woensdag op Donderdag een vlieg- "boöt der Britsche luchtmacht neerstortte. Dit ongeluk geschiedde in de Canso-Straat tusschen Nieuw Schotland en Cap Breton. De Führer tijden» zijn rede in den Löwenbrankeller in Munchen ter gelegenheid van den Heldengedenkdag van den 9den November Telefoto Hotfmann-Stapf-Pax Holland m De gevechten In Marokko duren voort. De bpmarsch der Duitsche troepen naar de Fransche Zuidkust is overal volgens de plannen en zonder wrijving verloopen. Aan de stations juicht de bevolking de trans porten Duitsche s^daten toe. Duitsche pantserdivisies zyn reeds aan de Fransche Middellandsche zee-kust aan gekomen. De Duitsche luchtdoelartillerie heeft de beveiliging van alle belangrijke vliegvelden en strategisch belangrijke pun ten in Zuid-Frankrijk overgenomen. Ook de opmarsch der Italiaansche troe pen in het onbezette Fransche gebied, ten einde dit tegen een vijandelijken aanval te beschermen, is in vollen gang. DE FRANSCHE VLOOT IN TOULON. De ten Oosten van Marseille gelegen Fransche marinehaven Toulon, zal niet door de., Duitsche troepen bezet worden. Het ministerie van voorlichting te Vichy heeft hierover het volgende communiqué gepubliceerd „Nadat de commandant der Fransche marine in Toulon de verplichting op zich had genomen zich tegen iederen aanvaller te verdedigen, hebben de Duitsche autori teiten besloten, dat de versterkingswerken van Toulon niet bezet worden en dat de Fransche oorlogsschepen met rust zullen worden gelaten". toestand in marokko ernstiger geworden. In een officieel communiqué, dat gister avond te Vióhy is uitgegeven wordt over de situatie in Noord Afrika gezegd.dat in Marokko de toestand ernstiger is gewor den. Na het staken der gevechten in Casa blanca duurt de strijd in de rest van Ma rokko nog voort. Het Fransche slagschip „Jean Bart" dat te Casablanca lag, is bui ten gevecht gesteld. De Fransche troepen reorganiseeren zich op een reis in Z.-O. richting. m Zeer hevige gevechten zijn geleverd in de streek van Port Lyautey en Safi. De Fransche troepen stonden daar tegenover veel sterkere strijdkrachten, die bovendien nog door een sterke vloot werden gesteund. De stad Marakesj is voorts zwaar ge bombardeerd. In Algerië schijnt de vijand geen vorde ringen te maken. Te Algiers* heerschte er gedurende den nacht veel bedrijvigheid in de lucht. De Fransche troepen leveren ge vechten op den weg van Algiers naar Urmane. Donderdagechtend is Bone door Ameri- kaansche troepen bezet, dié door Engel- selfe schepen aan land gezet waren. Amerikaansch-Dngelsche troepenlandin gen op Tunesisch gebied worden in be voegde kringen te Vichy niet bevestigd. pêtain en laval Naar te Vichy van betrouwbare zijde ver nomen wordt, zouden zoowel maarschalk Pétain als de chef der regeering Laval op ondubfc-lzinnige wijze verklaard hebben, dat zjj in functie willen blijven en hun tot dusver gevolgde politiek willen voortzetten. 0 admiraal darlan. In Parijs en in Vichy krijgt men steeds meer den indruk, dat de onder den naam van admiraal Darian verspreide verklarin gen en bevelenniet van hem afkomstig zijn. De Ergelschen en Amerikanen maken blijkbaar gebruik van he. feit, Oat zy den Franschen admiraal geva- ;en houden om misleidende berichten over den toestand in Franself Noord-Afrika te verspreiden. marttntcqe, guadeloupe en fransch Guyana. Het bericht, dat Amerikaansche troepen Martinique, Guadeloupe en Fransch Guyana bezet zouden hebben, kon Donderdagmid dag in bevoegde kringen te Vichy niet be vestigd worden. Men verklaart geen ken nis te hebben van eenigerlei gebeurtenissen in genoemde gebieden. Succesvolle aanvallen op Amerikaansch-Britsche schepen. Het opperbevel van de.Duitsche weer macht maakt bekend-: In den Kaukasus vonden bij Alagir ge vechten van vrij grooten omvang plaats. In den sector van Toeapse werden verschil lende belangrijke bergtoppen stormender hand veroverd. Gevechtsvliegtuigen vielen vijandelijke stellingen, spoorweginstallaties en vliegvelden aan de kust aan. In Stalingrad joegen stootgroepen in verbitterde aanvalsgevechten den vijand wederom uit huizenblokken en steunpun ten. AJlillerie van het leger en luchtdoel artillerie der luchtmacht brachten op den Wolga vrij groote schepen voor het over zetten van. troepen en vrachtschepen, tot zinken. Artilleriestellingen en ravitaillee- ringsverbindingen ten Oosten van de rivier werden door luchtaanvallen zwaar getrof fen. Aan het Donfront kwam het in den sector der Roemeensche troepen tot plaat selijke afweergevechten. Tijdens het ver loop daarvan werd de vijand gedeeltelijk in gevechten op korten afstand terugge slagen. Aan hét geheele Oostelijke front geen gevechtsactie behalve krachtige aanvallen der luchtmacht op transporten, troepen kwartieren en ravitailleeringsopslagplaat- sen van den vyand. De uitwerking hiervan zal geruimen tijd merkbaar blijven. Een nachtelijke aanval op het belangrijke ver keersknooppunt Torskok veroorzaakte groote branden. In de baai van Kroonstad vernietigde een kustbattery der marine een Sovjet-duik boot door verscheidene treffers. In* Noord-Afrika ztjn de Duitsch-Itali- aansche troepen aan de Libysch-Egyptische grens in hevig gevecht gewikkeld met sterke vijandelijke pantserstrijdkrachten. Duitsche jachtvliegtuigen schoten vijf Brit sche vliegtuigen neer. Tijdens aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht op Amerikaansch-Brit sche oorlogsschepen voor Algiers werden een vliegkampschip, een kruiser en een groot koopvaardijschip door bommen van zwaar kaliber getroffen. De haven van Algiers en een vliegveld in de nabijheid der stad, waar zich vele* vijandelijke vlfiegtui- gen bevonden, vormden het doel van an dere bomaanvallen. In de baai van Bougie werden in voortdurende aanvallen twee transportschepen van tezamen 16.000 brt. tot zinken gebracht en 12 groote koopvaar dij- en passagiersschepen ten deele zwaar beschadigd. In hetzelfde gebied werden een vliegkampschip, een zware kruiser en twee torpedojagers getroffen. Alle vliegtuigen keerden van deze aanvallen op hun steun punten terug. Duitsche duikbooten brachten in een aanval op Amerikaansch-Britsche trans portschepen in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee een troepentransport- schip van 19.600 brt., een transportschip van de Blue Funnel lijn van. 12.000 brt. en een vrachtschip van -000 brt. tot zinken. Van een formatie oorlogsschepen, die be stond uit een vliegkampschip en beveili gingsvaartuigen werden twee oorlogs schepen, waaronder een torpedojager van de Tribal-klasse door torpedotreffers be schadigd. Voor Algiers werd een beveili gingsvaartuig getorpedeerd. In de wateren van Casablanca plaatsten duikbooten tor pedotreffers op een vrachtschip en twee andere schepen van een convooi. Het in het weermachtbericht van 11 No vember genoemde vijandelijke schip, dat in t Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan door 'n duikboot beschadigd was, is naar uit een aanvullend bericht met bijzon derheden omtrent den aanval blijkt, niet een slagschip van de Queen Elizabeth- klasse, doch het passagiersschip Queen Elizabeth" van 85.000 brt. Duitsche pantser- en gemotoriseerde troepen hebben in de vroege ochtenduren de Fransche Middellandsche Zeekust be reikt De bewegingen in Zuid-Frankrijk verliepen zonder wrijving. DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende week zijn de bonnen 58 aangewezen ter verkrijging van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk en taptemelk. Tabak enz. en sigaretten (voor mannen en vrouwen ieder één doosje) kunnen worden gekocht op de bonnen R10. Schoollnzameling vaft oud papier en andere grondstoffen. EEREPRIJS VAN flO.VOOR SCHOOI. IN DINTELOORD. De schoolinzameling van oud papier en andere afvalstoffen georganiseerd door het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen („Romea") verheug zicü in toenèmende belangstelling. Zcoals men weet, worden elke maand geldprijzen toe gekend voor de scholen, die hat meeste in leveren. Het geld wordt in de „schoolpot" gpéfctort Voor de maand Ocober is de eere- prfls, een premie van 50.toegekend aan de O.O. school te Dinteloord, hoofd de heer P. j. Noom. Deze school, die 80 leerlingen telt, heeft niet minder dan 2160 kg. oud papier verzameld, d.w.z. 27 kg. per leerlinge Eigenlijk ligt dit gemiddelde hooger, daar de heer Noom er met 15 leerlingen op uit is getrokken en. daarmee dit prachtige re sultaat heeft behaald. Wel een bewijs, hoe veel oud papier e.d. er ook in kleine plaat sen nog te vinden is, wanneer men er moeite voor doet. Vijf andere scholen ontvingen premies van 25.10.en 5.Intusschen moge er de aandacht op worden gevestigd,. dat de Nederlandsche industrie ook kleine hoeveelheden oud papier en andere afval stoffen op hoogen prijs stelt. Alle beetjes helpen. duïtsche kinderen met vacantie in drente. -Aan het station te Assen zyn 70 Duitsche kinderen aangekomen, die in verschillende plaatsen in de provincie Drente zijn onder gebracht, om eenige weken in deze provin cie door te brengen. kinderbijslagregelingen publiekrechtelijke lichamen. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft bepaald, dat kit-iderbijslegregelingen van publiek-rechte- lij.ke lichamen, die voor het jaar 1942 als bi jzondere regeling zijn erkend, geen her nieuwde erkenning voor 1943 behoeven. Wie geregeld gas- en e''ectrlciteltsverbrulk controleert, j kan tijdig zelf Ingrijpen. it&liaansch weermachtbericht, H^et 900ste communiqué van het Italiaan sche i hoofdkwartier luidt-: „Oi.-n de kust van Zuid-Frankrijk tegen Engelsc-h-Amerikaansche ontschepingspo gingen te öteschermen, zijn Woensdag troe pen van 't viWde leger in 't niet-bezette Frankrijk binnengetrokken. Na door Nizza te ztjn getrokken, bereikten zij de Rhóne; De' houding der bevolking is rustig. Tezelf dertijd gingen gepantserde .afdeelingen. ria op Noord- en Zuid-Corsica gelyK:tijdig twee landingen te hebben ondernomen, tot de bezetting van het eiland. Ook op CSü*'- sica bewaart de bevolking de grootste kalmte. Aan de grens tusschen Libye en Egypte heeft de vijand herigeaanvallen onderno men met aanzienlijke gepantserde strijd krachten. Zware gevechten zijn gaande. Door Duitsche jagers werden vijf vlieg tuigen neergeschoten. Af deelingen Italiaansche vliegtuigen hebben opnieuw met 6ucces vijandelijke vlootstrijdkrachten aan de kust van Fransch Noord-Afrika aangevallen. Een vliegkampschip en twee groote schepen werden door torpedo's getroffen. Ten Noorden van kaap Bon heeft een onzer verkenningsvliegtuigen in een gevecht met twee jagers er een neergeschoten. In het Oosten der Middellandsche Zee werd een groote Britsche torpedojager dogr onze torpedovliegtuigen getroffen, hij werd zinkende gezien. Nachtelijke bomaanvallen zijn gedaan op de vliegvelden op Malta. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der afgeloopen twee dagen". De oorlog ter zee. Naar het D.N.B. verneemt hebben de Britten en Amerikanen in de eerste dagen van November 59 vrachtschepen verloren met een gezamenlijken inhoud van 371.000 brt. en ongeveer een half mlllioen ton la ding, die bestemd was voor Engeland en de Amerikaansche étappe op Afrikaan- seinen bodem. De weinige zeevaartwegen, die 8en Engelschen nog ter beschikking stonden, zijn thans alle blootgesteld aan de aanvallen der Duitsche duikbooten. Van de wateren van Jan Mayeneiland en IJs land tot het Kanaal ligt een bijna ononder broken aanvalsfront van Duitsche strijd krachten boven en onder water. Duitsche motortorpedobooten hebben in dezen strijd tegen de ravitallleering van het Britsche eiland in het Kanaal evenveel succes als verder naar buiten in bet noorden, midden cn zuiden van den Atlantischen Oceaan de duikbooten, wier aantal voortdurend toe neemt. de verliezen der amerikaansche marine. Het Amerikaansche ministerie van ma rine deelt-mede, naar de Britsche berich tendienst meldt, dat de verliezen der Ame rikaansche marine van 16 tot 31 October 728 man bedragen, nJ. 172 gesneuvelden, 315 gewonden en 241 vermisten. Met in begrip van deze verliezen bedragen, vol gens het Amerikaansche ministerie van marine, de totale verliezen aan menschen sedert den aanval op Pearl Harbour 16.526 man, n.l. 4.625 gesneuvelden, 1905 gewon den en 9996 vermisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1