De hoeve Het Zwarte paard. Alle pijn verdwenen! •STADSNIEUWS Vlissingen HELD EX GEDENKDAG. Ter gelegenheid van de herdenking van den negenden Npvember had de N.S.D. A.P. in hotel Britannia gisteren een bij eenkomst georganiseerd, welke zeer druk bezocht was. Behalve partijleden en leden van de Duitsche weermacht, woonden ook tal van functionnarissen en leden der N.S.B., de plechtigheid bij. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den Sozlalreferent beam Beauftrag- ten de Reichskommissars, den heer H. Korte. In zijn toespraak gaf de spreker een terugblik op de historische ontwikke ling in Duitschland'. Spr. wees er op, hoe na afloop van den oorlog 1914-1918 het er op geleek, dat de twee millioen gesneu velde helden tevergeefs hun leven voor het vaderland hadden gegeven. Duitsch land was overgeleverd aan de onteering, aan de vernedering van de vredesbepalin- gen en aan de roode terreur. Ook die ter reur eischto slachtoffers. Zij brachten het offer van hun leven, en in de verwarring en vertwijfeling geraakte Duitschland aan den rand van den afgrond. In deze ver warring sprak Hitier zijn woord van ver nieuwing en wederopstanding. In 1923 stierven zestien heiden voor hun nieuwe ideaal. Zij werden de bloedgetui gen der beweging en thans heeft de her denking van hun bloedoffer een zeer die pen en wijdingsvollen zin. Wij geloofden in Hitl&r en dat doorbrak de moeilijkheden en. gaf vele duizenden den moed den stap van deze zestien hel den te markeeren en over te némen. De heer Korte gewaagde van het op bouwwerk van het nieuwe Duitschland en sprak er van, hoe de Fiihrer slechts één zorg had: dat dit enorme werk verstoord zou worden. Maar juist om dit werk en zijn groote resultaten haatten ons onze tegenstanders. Aan deze zestien gevallenen hernieu wen wij de gelofte van trouw en van ge loof in het nieuwe Duitschland. Wij weten aldus spr., dat ook in dit land eens de negende November zal wor den herdacht, want deze helden vielen niet slechts voor Duitschland, maar voor de bevrijding van geheel Europa en ook van dit land. Gelijk thans onze helden him leven geven op de fronten voor de groote Germaansche ruimte. Terwijl de militaire kapel het lied Vom guten Kameraden speelde, riep de heer Korte de namen der zestien bloedgetuigen af, waarna hg allen die gevallen zijn in den stnftd voor Duitschlands bevrijding in deze plechtige herdenking betrok. Een soldaten koor zong Volk aus Ge- wehr, waarna de plechtigheid werd beslo ten met een driewerf Si eg Heil op den FUhrer en het zingen van nationale liede ren. DIEFSTAL MET BRAAK. In een van de nachten in den afgeloo- pen week, hebben onbevoegden zich door middel van braak toegang verschaft tot* een pakhuis hier ter stede. Een belang rijke hoeveelheid levensmiddelen ■torerd ge stolen. De recherche heeft dadelijk een uit gebreid onderzoek ingesteld waarbij een politiehond f>elangrjjke gegevens aan de opsporingsambtenaren heeft kunnen geven. ONGEVALLEN. Zaterdagmorgen vond in de Walstraat een aanrijding plaats waarbij een ingeze tene door een motorrijwiel werd aangere den. Voor zoover het ingesteld onderzoek heeft aangetoond, Is de voetganger ver moedelijk zelf de schuld omdat hij op onvoorzichtige wijze de straat overstak. Gelukkig ontstond geen schade van eenige beteekenis. 's Middags werd aan het bureau van po litie voorloopig hulp verleend aan een man die bij het houthakken een verwonding in het gelaat had bekomen. E.H.B.O.-DIPLOM.VS. Zaterdagmiddag j.l. heeft dokter Schoo, voor de Ned. Ver. Eerste Hulp bij Onge lukken afdeel ing Vlissingen, het examen voor het eenheidsdiploma afgenomen, waar bij slaagden de dames E. Boucherie, S. J. Braun, A. Catsman, I. v. d. Endt, P. Stroo, M. d. Vries en de heeren W. Hendrikse, W. Jasperse, L. A. Meeusen, W. H. Mesman, M. J. Neels, A. Polderman, J. G. Rubé, J. Schroevers, K. Steenaard, L. Vader, P. Vader, P. Bongers, M. J. Pluijmers en C. B. van Steenkiste. Vier candidaten werden afgewezen. EEN AFSCHEID. Zaterdag j.l. werd na het beëindigen van den werktijd op de Mij. De Schelde in Ie afdccling smederij in aanwezigheid van baas, magazijnmeester en werklieden af scheid genomen van den heer J. van Wal lenburg die na een dienstverband van ruim 45 jaar de maatschappeij met pensioen ging verlaten. De baas der afdeeling, de heer P. Klop, sprak hem toe en schetste hem als een goede en ijverige werker. Vervolgens nam een der werklieden het woord, die namens zijn collega's den scheidende een mooie rookstandaard aan bood en hem en zijn echtgenoot nog vele gelukkige jaren toewenschte. De heer Van Wallenburg dankte daarop de beide spre kers voor de tot hem gerichte woorden en voor het geschenk. STADSNIEUWS Middelburg NIEUWE WINKEL GEOPEND. Zaterdagmiddag opende de fa. Joosse in haar herbouwde pand ,.De pronte Juffer" in de Lange Delft haar parfumeriewinkel en dameskapsalon. De gevel van dit pand die overigens strak gehouden is, heeft een uitspringende etalagekast die zich uitste kend leent voor het uitstallen van de lu xueuze toiletartikelen. Boven de etalage kast zjjn eenvoudige glas-in-lood ramen aangebracht, waardoor het volle daglicht in den wünkel valt.De winkel zelf is smaak' vol ingericht. De kasten en toonbank sier lijk, van vorm en in een fijn groene tint geschilderd, zijn omlijst door bronzen ver sieringen. Achter den winkel is de kap salon gelegen die verdeeld is in 6 cabines. Het geheel glazen dak laat ook hier het daglicht ongehinderd naar binnen stroo men. De cabines zgn op practische wijze ingericht. Naast de salon is een werkplaats en een kantoor gelegen, terwijl boven den winkel een gerieflijke woning ligt f/ii „Pijn"-lijke momenten. Geen persoonsbewijs bij U? Dat is „pijn"-lijkl Tegen deze soort pijn helpt Aspirin niet. Maar wèl helpt Aspirin onovertroffen bij hoofdpijn, griep, verkoudheid en rheumati- sche pijnen. Buiije b 20 tabletten 50 ct. Zakje 2 tabletten 6 et. STADSNIEUWS Goes DE DAG DER POLITIE. Zooals in ons vorig nummer medege deeld zal het Zaterdag a.s. de dag der Ne- derlandsche politie zijn. Voor de Goesche politie en de Goesche marechaussee begint de dag te negen uur met een straatcollectie voor Winterhulp en des middags te half twee zal op het sport terrein een voetbalwedstrijd tusschen de politie en de marechaussee gespeeld wor den. Burgemeester Lenshoek zal hierbij den aftrap doen. De opbrengst van dezen wed strijd komt geheel ten goede aan Winter hulp. HET BUREAU GEMEENTEWERKEN. Naar \yij vernemen zal de dienst van het bureau gemeentewerken in de toekomst weer een uitbreiding ondergaan. Zoo ligt het in de bedoeling het bouw- en woning toezicht uit te breiden tot de gemeenten op Noord-Beveland en -zal het toezicht, wat de Zuid- en Noord-Bevelandsche ge meenten betreft, ook de afdeeling gemeen tewerken in deze gemeenten omvatten. Treden deze nieuwe regelingen in werking, dan zal het personeel van het Goesche bureau met enkele krachten uitgebreid moeten worden. DE BONTE MIDDAG VAN DEN NED. OMROEP. De bonte middag van den „Nederland- schen Omroep", Zaterdag in het Schutters hof gegeven, trok een geheel gevulde zaal met belangstellenden. Piet Lustenhouwer en zijn musici, „De Melodisten", gaven op vlotte en knappe w\jze een aantal nummertjes populaire mu ziek ten beste, die bijzonder in den smaak vielen. Niet minder waardeering toonde men voor den melodieuzen, gevoelvolle zang van Aps Heidendaal, terwijl ook het op treden van „John's Hawaiian orkest" een groot succes was. Voorts vergastte Pierre Palla op een paar gave piano-solo's en toonde Jos Windt zich een knap imitator, die bewondering en ook danig de lachlust wekte. Het publiek gaf blijk elk nummer hoog te waardeeren en beloonde de optredenden steeds met ware ovaties. HET ROODE ACHTERLICHT. Tegen een vijf tab wielrijders, wier rood achterlicht niet in orde was, werd proces verbaal opgemaakt. FIERE KNAPEN. Ongeveer een week geleden kwam een jongen van buiten Goes, die hier de school bezocht, tot de ontdekking, dat zijn fiets banden stuk gesneden waren. Aangifte bij de politie volgde, die tegen de bedrijvers van deze fiere daad, de scholieren I. A. G. te Goes en A. de K. te Heinkenszand, pro ces-verbaal opmaakte. Hoofdredacteur: J. C. VUser. VlissingenAlgemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws, C. de Voogd, Vlissingen en J. P. Ph. Doorenbos, Middelburg: Gewestelijk nieuws; H. van Benthem, Goes en R, F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagsch redacteur: rar. J. C. de Wit; Advertentiechef: voor Middelburg C. F, BuUs, v. Vlfeslngen S. RUkeboer. KERK- EN SCHOOLNIEUWS INTREDE HULPPREDIKER A. C. JALINK TE MIDDELBURG. In grooten getale was Zondagochtend de Ned. Herv. gemeente van Middelburg opgekomen om haar nieuwen hulpprediker, cand. A. C. Jalink te begroeten. De Oostkerk was tot de laatste plaats bezet. De nieuwe hulpprediker die het .werk ran ds. Kelder zal waarnemen werd ingeleid door dr. W. H. Beekenkamp. Deze had tot tekst gekozen 2 Timotheus 4 5, ged. „Doe het werk van een Evangelist", waarbij hij zijn gehoor bepaalde bü de volgende drie punten De nood der kerk, de verlegenheid der kerk en de kans der kerk. Hoewel deze dienst, waarin een hulpprediker zich aan zijn nieuwe gemeente verbindt, iets feestelijks heeft, spreekt uit deze intrede ook de nood der kerk. Immers het hulppredikerschap is hier een gevolg van den oorlog. Men is hier niet toe overgegaan omdat het werk zoo was uitgebreid, doch het is een stuk nood. Een andere predikant moet vervangen worden. De verlegenheid der kerk. Zü is een verlegen figuur geworden. Velen hebben zich van haar afgetrokken. Het proces van ontkerstening en onkerkelijk heid' ging door. De apostel Paulus zegt nu tegen ons Doe het werk van een Evangelist, Dit ia een eeretaak, want het Evangelie alleen is de ware schat, de beste gave die een mensch verlangen kan. Trots de aftakeling en vervreem ding van de kerk. is er nog een kans. "Wij züllen dan moeten beginnen met het Evangelie te raten vloeien in de bedding waarin het vroeger stroom-, de en thans niet meer. Ieder moet een evange list zjjn in zijn omgeving. Dit is op dezen Zen dingszondag de opdracht voor iedereen. Heeft men moeilijkheden als evangelist, dan wende men zich tot den grooten Evangelist, Jezus Christus. Hij weet raad. Ook de hulpprediker doe het werk van een evangelist. Er ligt in Mid delburg veel werk gereed. God zegene hem en zijn vrouw hierbij. God zegene ons allen als evangelist. Groot is uw roeping en heilig uw taak, -^00 besloot dr. Beekenkamp zijn predi katie. Nadat cand. Jalink de belofte had afgelegd en gezongen was Ps. 134 1, 2 en 3, richtte de nieuwe hulpprediker zich tot de .gemeente, spre kende naar aanleiding van Ps. 56 5 ged. ,,In God zal ik Zijn woord prijzen". Het gaat in de kerk niet om personen, doch om God, Zijn Evangelie. De psalmist zegt in het tekstwoord verder „Ik vertrouw op God, ik zal niet vreezen". Waarom zijn wij bevreesd? God helpt ons. Vertrouwen in menscheu stelt teleur. Op hen kunnen wij niet bouwen. Wij moeten God prijzen. Hiertoe brengt ons Gods overgave. Zijn Woord, Zijn Woord dat vleesch werd. Het verleden en het heden bracht ons verdriet, de toekomst is onzeker. Wij moeten hier het woord van den psalmist overnemen ,,ïn God zal ik Zijn Woord prijzen". Wij móeten want wjj hebben, in tegenstelling met den psalmist. Zijn Woord als een vervulling, het heeft onder ons gewoond, is geopenbaard. Prij zen is Zijn lof verkondigen, ons leven Hem toewijden. Vanuit den nood die op ons ligt, moeten wij zeggen God in Zijn woord'te zullen prijzen allen tezamen. Wij moeten Hem prij zen In oijp hart. ons gezin, onze gemeente, de gebeele wereld. Dikwijls schieten wij in onze taak tekort Doch Psalm 56 leert ons dat God zelf ons aanvoert. Hij roept ons tot Zijn dienst. Door de kracht van Jezus Christus. Onzen Heer. Nadat hulpprediker Jalink na deze predikatie in dankgebed was voorgegaan en de zegen bede had uitgesproken, zong de gemeente haar nieuwen leeraar staande toe. Gez. 269:2 „Och. dat Uw Geest den leeraar sterk," enz. NED. HERV. KERK. Beroepen te Noord wijk (Gron.) P. D. Berg huis. cand. te Groningen. Aangenomen de ben. tot hu'ppred. te Niiehas- keHaskerdijken J. de Jong. cand. te Leeu warden. Benoemd tot hulpprediker te Epe W. F. Wln- terterp, cand. te Paterswolde. Benoemd tot hulpprediker te Kuinre (O.) J. de Vries, evangelist te Munnekeburen. Beroepen te OdoornValthermond I. J. Ree dijk, cand. te Oegstgeest. Aangenomen naar Uskwert J. D. Smids te Scharnier. Bedankt voor Naarden (evang.) W. Glashou wer te Muiderberg. GEREF. KERKEN. Beroepen te Helpman (Gr.) (2e pred. plaats) drs. R. H. Bremmer, cand. en hulppr aldaar. ♦Benoemd tot hulpprediker te Groningen D. Kuiper, cand. en hulppr. te Kollum. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Emmer Compascuum W. Ruiter te Dedemsvaart. GEESTELIJKE VERZORGING DER GEftVACUEERDEN. De classis Klundert der Geref. kerken heeft in haar joiigste vergadering, na een gehouden samenspreking met een drietal deputaten van de classis Middelburg: over de geeste lijke verzorging van de uit Walcheren ge- evacueerden, die ondergebracht zijn in het res sort der classis Klundert, vier deputaten be noemd die de plannen der geestelijke verzorging nader zullen uitwerken. In principe werd over eengekomen dat de kerken der classis Klundert deze geëvacueerden verzorgen zullen, waarbij de predikanten der classis Middelburg geregeld hulpdiensten verleenen zullen. To.t deputaten benoemde de classis Klundert de heeren ds. B. Telder en J. den Hollander, beiden te Breda, ds. J. B. v. Mechelen te Roosendaal en candi- daat B. Jbngeling hulpprediker te Moerdijk. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. De heer J. de Bliek te Groede, ambtenaar bij het Waterschap „Het Vrije van Sluis" voor heen schrijver ter gemeente-secretarie in Cad- zand is door den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken met In gang van 1 December a.s. benoemd tot adjunct- commies ter Rijksinspectie van de Bevolkings registers, afdeeling administratieve- en juridi sche adviezen. OVEZANDE. Advertenties en Abonnementen worden aangenomen door C. H. WIRTZ, Schoolstraat 44a. DE PRIJSOPDRIJVER EN ZIJN RECHTER. Hoe komt een prgsopdrgver aan zijn vonnis? Het is de moeite waard, deze aangelegenheid eens wat rihder te bezien, want het gaat hier om een zeer gewich tig begeleidingsverschijnsel van dezen oorlogstijd. Een paar centen meer ge boden of gevraagd het delict is daar en velen vermoeden niet, dat ze met bod of vraag schuldig staan tegenover de medeburgers, die niet over de middelen beschikken om meer te bieden of te beta len. Die medeburgers worden de dupe en zij moeten in bescherming worden geno men. Het probleem van productie en dis tributie, dat de geschiedenis door het leven van menschen en volkeren heeft be- heerscht, is verengd tot den -kleinen kring van onze dagelijksche behoeften en ge neugten. De kleine overtreding is een aanslag op de toch reeds aangevreten grondslagen van onze samenlevAg. De plegers van dis aanslagen staan schuldig tegenover allen en het i"i een gelukkig verschijnsel, «dat wij de beschikking heb ben over het instituut der prijsbeheer- sching, dat met groote gestrengheid weet op te treden en- waar noodig rake en gevoelige klappen weet uit be deelen. De toegevoegde inspecteur van de Prfls- beheersching te Den Haag, mr. Slingen- berg, die dezer dagen op tournee door Zealand was, heeft ons over den gang van zaken het eeir en ander verteld. Aan den huldigen vorm van het instituut der Prijsbeheersching is een geheel complex van maatregelen en besluiten voorafge gaan, welke haar afsluiting vonden in de aanstelling van een gemachtigde vpör de prijzen. Wij kennen het prijzenstop-be- sluit, de prijzenbeschikkingen voor tal van artikelen en het prijsvormJngsbesluit, wat speciaal voor de surrogaten van belang is, terwijl tenslotte het prijsaanduidings- besluit de resks maatregelen heeft ge completeerd. De toepassing dezer maatregelen door de inspecteurs 5 in getal en rechtspre kend in hst rechtgebied volgens de indee ling der gerechtshoven geschiedt niet volgens de procedure van het strafrecht, doch als bestuursrecht, waardoor een doeltreffender optreden wordt verzekerd. Nu moet de nadruk erop -worde'- gelegd, dat iedere .verdachte het recht heeft ge hoord te worden, ook wanneer do berech ting plaats vindt in sneJzittingen. De prijsopdrijvers hebben bovendien niet over service te klagen, want de rechtspreken de inspecteurs komen in vele gevallen zoo dicht mogelijk in de buurt, om het den zondaren zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Daarbij wordt niet slechts gelet op de zwaarte van het delict, maar ook op de firiancieele draagkracht van den delin- qent. De verdachte mag bovendien getui gen medebrengen en zich van een raads man bedienen.. Wanneer tenslotte de "zaak van alle zijden is bekeken en om zoo te zeggen „rijp" 'is, krijgt de verdachte de tuchtbeschikking thuis. Deze tuchtbsschikkmg zijn van veler lei aard, al naar gelang van de omstan digheden. Vrijheidsstraffen kunnen echter alleen via de rechtbank worden uitgedeeld. Maar overigens bestaat er voor den prfls- opdrijver keuze genoeg. In de eerste plaats de boete .welke vaak zeer aanzien lijk '-is, en verder de»publicatie van het vonnis, de sluiting van bedrijf, de stop zetting van de bedrijfsmiddelen of het verbod tot de uitoefening van bedrijf. Ook komt in aanmerking de verbeurdver klaring of de 'verplichting van terugbeta ling het laatste veelal gebruikelijk bij huurprijsopdrijving- Verdachten hebben het recht van hooger beroep bij een uit sluitende geldboete van 500 en hooger en bij bijkomende straffen, vergezeld van een boete. Tijdens de zittingen wordt geen von nis gewezen, de tuchtbeschikking volgt pas later. Overigens is het van belang er op te wijzen, dat een proces-verbaal niet altijd een aanwijzing behoeft te zgn, dat inder- daar een overtreding is begaan. Het vraag stuk der prijsvorming is veelal zeer in gewikkeld en de prijsopdrijving welke ge constateerd wordt is in meer dan een ge val terug te leiden naar een overtreding der voorschriften bg de levering van grond stoffen, terwijl tal van omstandigheden, welke buiten de directe contrdle of be ïnvloeding liggen op den prijs van het uiteindelijke product van beslissenden in vloed zijn. De prijsbeheerschingsinstantles kunnen niet overal tegelgk zgn. Het publiek, dat bij een aleving der voorschriften groot belang heeft, kan daartoe zijn medewer king verleenen, zonder dat het bevreesd behoeft te zijn voor represailles van de zijde der winkeliers. Beide partijen heb ben belang bij een goede naleving der voorschriften, maar wanneer publiek en FEUILLETON. door N. K. 58) Als htj n?èt zoo bekrompen en laag was geweest, had Louis Windman kunnen in zien, dat hy een gevaariyke kracht tegen over zich had. Een wanhopige vrouw kan een ontzaglijke vgandin zijn. Louis lachte om haar uitval. ,Je moet me dat later allemaal maar eens vertellen, liefste", zei hij luchtig. „Misschien dacht je, dat ik voor dien lie ven ouden heer in den rouw ging. Maar ik heb het nu te druk om er verder over te praten. Ik moet Van Waveren eens spre ken". „Ik raad je, aan voorzichtig te zijn Haar stem steeg tot gillen. ,,Als je een enkel dier van deze boerderij verkoopt ga ik naar de politie. Het is diefstal recht- streeksche diefstal Dat is het „Houd je mond siste hy dreigend, met een' van woede verbleekt en verwrongen gelaat. „Die oude vrouw daarbuiten hoeft niet alles te hooren". Hij greep Nora bij de schouders en schudde haar heen en weer. „Ik ben de baas over dit huis en jy bent mijn vrouw. Je hebt niets anders te doen dan my te gehootóamen. Als je dat nalaat, zal ik wel een middel vinden om je er toe te dwingen- Begrijp je dat goed?" Hij duwde haar ruw van zich af en zij viel op een divan. Toen zy zich wat her steld had, zag ze hem nog juist door den tuin ,naar het melkhuis loopen, waar hg Van Waveren zeker vinden zou. Nora bleef met gebalde vuisten staan. Wat kon zy dqen? Ze wist, .wat haar nu te wachten stond. Bevrijd van de vrees voor de terugkomst van Jacob Brakman, zou Louis de boerderij gewoonweg leeghalen en alles waarop hy de hand kon leggen in geld omzetten, om daar plezier van te maken. Deze gedachte vervulde haar met verne dering. Daarom was hg met haar ge trouwd. Hij had in geldnood gezeten en had den gemakkelijksten weg genomen om het te krijgen. Nora had echter een dieperen indruk op haar echtgenoot gemaakt dan zg vermoed de. Toen hy de melkschuur bereikte, was Van Waveren daar nog niet teruggekeerd van de tweede rit naar Hontersberg. In vroeger dagen zou Maarten al veel eerder terug geweest zgn om toe te zien op het werk op de boerderij, maar Van Wa veren hield zgn gemak. Hg bracht altgd een uur in „De Zwaan" door, waar hij de ont vangsten van dien morgen berekende en naging hoeveel hy zich zonder gevaar kón toeëigenen. Tevens moest het kasboek, dat hg bij zich droeg, „gecureerd" worden, zooals hg dat noemde, zoodat zgn diefstal len niet spoedig zouden worden ontdekt. Van Waveren verviel van kwaad tot er ger. De slapheid van Nora had hem op het verkeerde pad gebracht en thans be trad hg dit zonder aarzelen, daar hij wist dat de nieuwe baas even schuldig was als hg zelf. Louis Windman kreeg tyd tot nadenken en zyn gedachten maakten hem onrustig. „Ik zal naar de politie gaan", had Nora gezegd A het'woord „politie" had in de ooren van Louis Windman een onaangena- men klank- Alleen een geheel wanhopige vrouw kon er aan denken om naar de politie te gaan en te vertellen dat haar echtgenoot een dief was, en al klonk het)aanvankelijk als een dom dreigement, hoe mier hij er over nadacht hoe minder hy dit denkbeeld waardeeren kon. Louis was zelf advocaat en hij had een gezonden afkeer van dejustitie. Hij had zich aan vele handelingen van twijfelach tig karakter schuldig gemaakt, maar hy had er steeds zorg voor gedragen, alles te vermgden wat aan' de gevangenis deed denken, en hij besefte, dat zHn positie nu veel gevaarlgker was. Nora's oom moest een testament hebben gehad en hg wist niet waar zich dit be vond. Had de oude man haar tot zgn erf genaam gemaakt? Dat was toch by'na zeker, want Douis had haar nauwkeurig ondervraagd, en zg scheen geen andere familie te hebben. (Wordt vervolgd.) Ik gevoelde mij als herboren* De Heer OM. te KL. schrijft, d d. 23-l-'41: „Met mijn 83 jaren leed ik aan een buitenge woon pijnlijken aanval van ischias.Niets hielp, zoodat ik tenslotte al leen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag ver minderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik ge voelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam, winkelier samenspannen, zyn ontduikin gen der voorschriften niet te voorkomen en staat het prgsbeheerschingsinstituut tenslotte machteloos. Dat er overigens nog al wat gezondigd wordt, moge blijken uit de cijfers voor Zeeland van medio September tot medio October, toen in totaal 175 gevallen van prgsopdrijving werden achterhaald. In diezelfde periode berechtte de inspec tie te Den Haag, waaronder ook Zeeland ressorteert, niet minder dan 2100 over tredingen. De prgsbeheerschingsinspecteurs hebben dus zeker niet over gebrek aan werk te klagen. In een volgend artikel iets over het werk van den opsporingsdlent. TWEE DOGDELIJKE ONGELUKKEN IN DE MIJNEN. In de domaniale mgn te Kerkrade kreeg de 53-jarige mijnwerker J. de V. uit Vaals een riem tegen het hoofd en werd door zijn medearbeiders bewusteloos gevonden. Tij dens de overbrenging naar het ziekenhuis stierf het slachtoffer. In de mijn Oranje-Nassau II te Schaes- berg t>sre 'cte de ai'beider F. S. aan den voet van een houten helling bekneld tus schen een stapel en een afvallende slede, waardoor hg zoo ernstig werd gewond, dat de dood vrij spoedig intrad. LAND- EN TUINBOUW UITZENDING VAN BOEREN DOOR DE N O.C. Een redacteur van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met het hoofd van de afdeeling landbouw van de Nederlandsche Oost-Compagnie over de uitzending van. boeren. Eerste voorwaarde om voor uitzending in aanmerking te komen is, dat de betrok kene werkelijk boer is en met het boeren bedrijf in zgn geheel op de hoogte is. Want slechts zij zullen leiding kunnen geven. Daarnaast is er plaats voor assistenten, terwgl eveneens land- en tuinbouwperso- neel, dat bijzonder bekwaam is op een bepaald gebied voor uitzending In aanmer king komt. Het ligt in de bedoeling in ons land een scholingsinstituut op te richten, waar de a.s- kolonisatieboeren op hun taak zullen worden voorbereid en waar zij o.m. ook onderwgs zullen ontvangen in Duitsch, Rus sisch, Poolseh, den omgang met wapens, landbouwboekhouding en theoretische land- bouwkennis. Hierna vertrekken ze naar Oost-Europa, naar het noorden, Wilna in Litauen of naar het Zuiden, Rowno, waar de scholingsbedrijven gelegen zijn. Deze hebben al naar gelang de streek een ge heel verschillend karakter. Ook de men schen daar zijn in het Noorden heel anders dan in het Zuiden. Bg Wilna heeft de N.O.C- voor deze tus- schenopleiding beslag kunnen leggen op het landgoed Wagat. Voor een opleiding hier, die een half tot een heel jaar duurt, konfen alleen die jonge poeren in aanmer king, die een goede algemeene ontwikke ling hebben en bijv. een middelbare land- bouw-chool hebben^afgeloopen. In het scho- lingsbedrijf te Rowno, duurt de opleiding ruim een maand. Eenmaal klaar, worden de mannen door Duitsche instellingen op arbeidsovereenkomst overgenomen tegen een geldelijke belooning, welke overeen komt met die voor den rijksduitschen boer in gelijke functie. De sociale verzorging van deze boeren eif hunne verwanten blijft echter loopen over de Nederlandsche Oost- Companie. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 10 NOVEMBER. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Uit „Tessino". 7 30 -Ber. 7.40 Herfstbladeren. 8.30 Ber. 8.40 Lezing. 8.50 Viool met piano. 9.0Q Orkest van den Duitschen Arbeidsdienst. 10.30 U kent hen, maar kent U hen ook? Ir. W. L. Z. v. d. Vegte. 10 45 Orkest van den Duitschen Arbeidsdienst. 1115 Het Sylvestre Trio. 12.00 Almanak. 12.05 De Melodisten 12.45 Ber. 13.00 Kamerorkest. 14.00 Salonorkest. 15.00 Muzikaal programma. 15 jo Don Pasquale, opera. 16.45 Ber. 17.00 Gev. programma. 18.00 Luisterspel, 18,30 Cello en pi ano 19.00 Neerlands stem van het Oostfront. Vanaf 19.15 alleen voor Radio-Centrales met lijnverbinding. 19.15 Marschmuziek. 19.30 Ber. 19.40 ZeeuWsch praatje. 19.50 Musette orkest en soliste 20.15 Om en om programma. 21.4S Ber. 22.00 Kom in m'n armen. 23.00 Ouvertures en rliapsodieën. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 Opera-fantasie. 8.00 Politiek weelcpraatje. 8.15 Licht spel bij het ontbijt. 8.30 Ber. 8.40 Het Symphonie ork. van het N.I.R. 9.00 Gram. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gram 10.00 Godsd. uitzending. 10.30 Piano. 11.00 Vrouwenmozaiek. 11.20 Omrcep- Meisjeskoor. 11.30 Zang met piano en viool. 12.15 UitJtfeeriands Gouwen. 12.30 Programma overzicht. 12.35 Orkest. 12.45 Ber. 13.00 Wat doet de directie van den landbouw. 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest, 14.00 Godsd. uit zending. 14.30 Omroeporkest en solist. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Orkest Willy Kok. 16.45 Ber. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gevar. program ma. 18.30 Ber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 Gesproken binnenlandsch overzicht. 19.00 Land- mans Lust. Van 19.15 af alleen voor Radio centrales met lijnverbinding. 19.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.00 Engelsche ujt- zending. 20.15 Residentie-orkest en solist. 21.45 Ber. 22.CO Militair overzicht. 22.10 Avondwüding. 22.20 Zie Hilversum L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2