PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT Negen November rede van den Führer MAANDAG 9 NOV. 1942 ABONNEMENTSPRIJS s 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per poat 2.63 per kwartaal Afzoiyïerlijk© nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct., iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct., élk woord meer 6 ct. bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.BL" 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 263 DIRECTIE: F. VAN D& VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te; VLISSINGEN; Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaai 29 Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541, GOES: Red. en Admlnistr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breed est raat 45, telefoon 102 S: Dorpsstraat 85, tel. 21 De stoot die ons In den vorigen winter niet omver heeft geworpen, heeft ons slechts sterker gemaakt. Ter gelegenheid van de negende No- vember-herdenking heeft de Führer gis teren te München een redevoering uitge sproken. De Führer zeide, dat Duitschland, wan neer in 1933 de partij niet in het binnen land een overwinning had behaald, een maehtelooze staat zou zijn gebleven met een leger van 100.000 man en onvermij delijk gedoemd om in zichzelf te verkwij nen. In dienzelfden tijd was er in het Oosten reeds een kolos opgesfiaan, die slechts één gedachte had: dit zwakke, luie, defaitistische en verscheurde Europa onder <Jen voet te loopen. Indien onze strijd toen niet verloopen was, zooals hij verloopen is, zou niet de macht in de we reldgeschiedenis zijn opgestaan, die in staat kon zijn zich tegenover dezen kolos te plaatsen. Thans weten wij, dat er dan waarschijnlijk geen Europa meer zou zijn. Geen volk, aldus zeide hij, heeft meer successen kunnen boeken dan het onze. Wat wij in de laatste drie jaar tegenover een geheele wereld van vijanden aan wonderbaarlijks tot stand hebben ge bracht, is eenig in de geschiedenis. De Führer releveerde vervolgens de critieke perioden uit dezen oorlog. Slechts één ding onderscheidt den hul digen tijd van dien van toen: h«et duide lijke begrip van den achtergrond van de handelwijze dezer tegenstanders en de in- tusschen behaalde successen, die in de we reldgeschiedenis eenig zijn. Waarom strij den wij thans op zoo grooten afstand? Omdat .wij het eigen vaderland willen be schermen, omdat wij den oorlog zoover mogelijk van de, grenzen van het Dtiit- sche Rijk verwflderd willen houden en het willen besparen, wat thans enkele Duit- sche steden moeten doormaken. De tegen standers echter zijn dezelfde. Achter hen staat nog steeds dezelfde macht, de in ternationale jood. Het is eveneens geen toeval, dat dezelfde staat, die toen ge loofde Duitschland door een golf van leu genpropaganda tot instorting te kunnen brengen, ook thans weer een man met de zelfde opdracht naar voren brengt. Toen heette hij Wilson, thans is het Roosevelt Het toenmalige Duitschland, zonder krach tige nationaal-politieke opvoeding en een heid, zonder eenig besef van het joodsche probleem en zijn gevolgen, is aan dien aanval ten offer gevallen. Het is echter de groote vergissing van onze tegenstanders, dat zij zich thans voorstellen, dat dit zich zal herhalen. Wanneer wij toen wellicht het beste georganiseerde volk ter wéreld waren, dan is dat thans zonder twijfel in nog sterkere mate waar. Dat is ook een reden, waarom de an dere wereld, voor zoover zij in het bijzon der kapitalistische belangen vertegen woordigt, tegen ons optrekt Het is een concern, dat zich thans nog aanmatigt de wereld te kunnen regeeren volgens zijn privé-kapitalistische belangen en haar zoo noodig ook te kunnen mishandelen. De Führer oefende vervolgens een zeer scherpe critiek uit op verklaringen van Britsche regeerders, met name op Eden, concludeerend, dat wat zij regeeren noe men niet anders is dan uitbuiten en uit plunderen. Een handvol zeer rijke lieden van joodsche en niet-joodsche afkomst bepalen het lot der wereld. Duitschland heeft een voorbeeld gezien van de capaciteit dezer lieden in het re geeren. Want toen in 1918 het Duitsche rijk ineenstortte, wendde zich het Duitsche volk in zijn' verblinde hoop tot hei^ Zjj konden het misschien een weg wijzen, die het uit zijn nood zou bevrijden. Dat was het democratische Duitschland, niet het nationaal-socialistische. Want wij zouden immers niet gekomen zijn als niet Duitsch land op deze wijze was uitgeplunderd. Zij hebben immers getracht, ook van Duitsch land een Indië te maken, zij hebben het immers ook bij ons klaargespeeld dat 7 millioen menschen geen verdiensten had den, dat 7 millioen anderen slechts voor de helft van den tijd werkten, dat tien duizenden boeren van hun oude hofsteden verdreven werden, dat. handel en bedryf tot stilstand kwamen, dat van sociale maatregelen geen sprake meer kon zijn. Als nu Roosevelt komt verklaren, dat Europa met Amerikaansche methoden gered moet worden, dan kan ik slechts zeggen: hij had zijn eigen land moeten redden en dan had hij niet aan dezen oorlog moeten beginnen. Het was doel matiger geweest, wanneer hij de 13 mil lioen Amerikaansche werkloozen had ge red, inplaats van de wereld in dézen oor log te storten. Uit deze regeerkunst van onzen tegén- stander en uit de afschuwelijke gevolgen in ons Duitschland is de nationaal-socia listische beweging langzamerhand ont staan. Voor den wereldoorlog was het de keizer, thans ben ik het die moet wor den omsingeld. Er is slechts één on derscheid: het keizerlijke Duitschland was in zichzelf volkomen vervallen, de keizer was een man, die bjj het verzet tegen deze vijanden elke kracht miste. In mij hebben zij thans een te genstander, die aan het woord- „capi- tuleeren" In het geheel niet denkt. Thans wordt de strijd militair gevoerd. De Engelschen zeggen: wij hebben nog geen oorlog verloren. Zij hebben echter reeds vele oorlogen verloren, maar zij hebben eiken oorlog uitgestreden tot aan hun laatsten bondgenoot. Zoo staan de zaken en dat onderscheidt wellicht de Engelsche wijze van oorlogvoering van die van ons. De Führer herinnerde in dit verband aan de geweldige geschiedenis die Duitsch land achter zich heeft, en wekte hierbij de herinnering op aan Frederik den Groo ten, wiens positie, naar hy zeide, met den toestand van heden vergeleken kan wor den. De Führer herinnerde in het verdere verloop van zyn rede aan een boek dat Sven Hedin dezer dagen heeft doen uit geven waarin deze woordelijk het aanbod voor Polen citeert dat de Führer destijds aan de Engelschen heeft gedaan. Ik kan de Voorzienigheid slechts dankbaar zyn, zoo zeide de Führer ,dat z$j dit alles an ders geleid heeft. Wanneer dit aanbod destijds zou zijn aangenomen, zou Dantzig Duitseh ge worden, zyn en zou overigens alles bfl het oude gebleven zijn. Wij zouden in het bin nenland aan ons herstel hebben voortge- werkt, maar dan zou uit het Oosten via Polen hst bolsjewisme ons overvallen hebben. Dat het niet zoo ver gekomen is, heb ik te danken aan hen die dit aanbod destijds hebben afgewezen. Hitier herinnerde voorts aan de herha ling van zijn vredesaanbod, het laatst in 1940. Daarmede was voor mij de zaak af- geloopen, want elk vredesaanbod werd door deze tegenstanders als zwakte uitgelegd en daarmede ten nadeele van het Duitsche rijk beooijdeeld, Van ons gaan geen v redesaanbiedingen meer uit. Het laatste woord is in 1940 gesproken. Thans sprekerf alleen nog de wapenen. HET INTERNATIONALE JODENDOM. Ook een andere macht heeft inmiddels moeten beleven dat nationalistische voorspellingen geen holle frazen zijn het internationale jodendom. Ik heb in een vergadering van den Rijksdag ver klaard: Wanneer het jodendom zich ver beeldt, een internationalen wereldoorlog te kunnen ontketenen, om het Europee- sche ras uit te roeien, dan zal dat de uit roeiing van het jodendom 'in Europa be- teekenen. Deze golf zal zich tot buiten Europa over de geheele wereld versprei den. Het Internationale jodendom zal in zijn geheele duivelsche gevaar aan de kaak gesteld worden. Daar zullen wij, nationaal- socialisten, voor zorgen. Geheel Europa heeft dit gevaar ingezien, de eene staat na de andere sluit zich by onze wetge ving aan. Hitier besprak vervolgens de reacties van zijn tegenstanders op de Duitsche successen, waaraan altijd wel een anderen uitleg kan worden gegeven, wanneer de operaties anders verloopen dan het geval moest zijn volgens de strategische op vattingen en berekeningen der tegenstan ders. DE AANVAL OP STALINGRAD. Wanneer wij niet, zooals verwacht werd, in het midden, maar bij Stalingrad aanvielen, dan geschiedde dit omdat ik op een bepaalde plaats, by een bepaal de stad, aan de Wolga wilde ko men. Dat die stad toevallig den naam van Stalin draagt, heeft voor ons geen enkele beteekenis. Wel echter wordt daar 30 millioen ton verkeer, waaronder byna 9 millioen ton vervoer van petro leum, afgesneden. Daar komt alle tarwe byeen uit de geweldige gebieden van de Oekraïne en van de Koeban om, naar het Noorden te worden vervoerd, alsmede groote hoeveelheden mangaanerts. Daar is een enorme overladingsplaats en die wil den wij hebben. En praktisch hebben wij haar ook al. Alleen wordt er nog op eenige kleine plekken gestreden. Wanneer wij daar geen grootero strijdkrachten meer opstellen, dan ge beurt dat, omdat ik niet een tweede Verdun wilde maken. Wij stelden slechts heel kleine afdeellngen stoot troepen op. De tijd speelt daarbij geen rol, maar geen schip stoomt meer de Wolga op en daar komt het op aan. W\j zien in dezen geweldigen strijd slechts een enkele mogelijkheid, n.l. die van het volkomen succes. Wanneer nu de tegenstander van zijn kant aanstalten maakt om aan te vallen, gelooft u dan maar niet dat ik hem dan voor wil zijn. Hij moet maar rustig aan vallen. Hij zal zich daarbij leegbloeden en wij kunnen daarna altijd weer corri- geerend ingrijpen. In ieder geval staat de Rus niet voor de Pyreneeën of voor Sevilla. Dat zijn dezelfde afstanden als tot aan de Tereik. In het vervolg van zijn rede dreef Hit- Ier den spot met de opvattingen en de strategische plannen van zijn tegenstan ders, om daar tegenover te stellen, wat de Duitschers, die alles verkeerd doen, wel hebben weten te bereiken. En wanneer zij thans voor mijn part zeggen dat zij in de woestijn oprukken, nu best, zij zijn er reeds eerdere malen opgerukt en ook weer teruggetrokken. Bet beslissende in dezen oorlog is wie den definitieven slag uitdeelt, en dat zul len wij zijn. Zoo is 'het ook met de productie. Zij produceeren zoogenaamd alles veel goedkooper en vooral veel beter dan wy. Ik kan echter verzekeren: ook •onze constructeurs slapen niet. Sprekende over den oorlog ter zee en over het effect van het Duitsche duikboot wapen, zeide Hitier vervolgens: Wanneer de Amerikanen zeggen, dat zij zoo- en zooveel oorlogsschepen per jaar houwen, dan kunnen wjj dat even goed zeggen. Wy bouwen evenveel oorlogssche pen, alleen bouwen wij doelmatiger sche pen dan zij. Wij helpen thans meer dan 20 millioen brt. scheepsruimte tot zinken ge bracht, dat is veel meer dan in den we reldoorlog. Het aantal onzer duikbooten is aanzienlijk grooter dan dat van den wereldoorlog. En wy maken nog meer en nog^betere wapens. En wanneer de hee- ren zeggen, dat zij een nieuw wapen zouden bezitten ,dan weten zij heelemaal niet of wij niet al lang betere wapens bezitten. Wij hebben zoogenaamd de slechtste soldaten en de slechtste organi satie, maar desondanks hebben wij het eene resultaat na het andere behaald, en daar komt het op aan. Het spreekt van zelf, dat in een dergelijkem strijd niet de eene week na de andere nieuwe succes sen kunnen komen. Beslissend is, dat men geleidelijk de stellingen betrekt die den tegenstander moeten overwinnen en dat men die stellingen ook behoudt. En daar kan men van op aan: wat wij eenmaal be zitten, daar zal geen ander komen. Overigens heeft deze oorlog een uit breiding ondergaan. Bij onze bondgenoot de Italianen, Roemenen, Hongaren en Finnen en al de andere Europeesche vol ken ,de Slowaken, Kroaten, Spanjaarden, die vrijwilligers ter beschikking stellen, alsmede de Noordsche vrijwilligers, is nu een werkelijke wereldmogenüheid geko men ,die evenwel naar men beweert, ook voortdurend nederlagen lijdt Sinds de deelneming van. Japan aan den oorlog, heeft dit land zoogenaamd slechts fiasco's geleden. Maar wanneer men de fouten overziet, dan blijkt er toch iets. De Japan ners hebben n.l. den Amerikanen 98 pro cent van de rubberproductie afgenomen, bovendien de grootste tinproductie ter wereld, een reusachtige petroleumproductie en enorme petroleumbronnen. Juist op den dag, zoo vervolgde de Führer, die voor ons de herinnering vormt aan een ineenstorting, die toen voor velen het einde van de partij scheen te betee- kenen, en onze tegenstanders in den waan bracht dat het nationaal-soclalisme dood was. Juist op dezen dag kan ik slechts zeggen: Voor ons, nationaal-sooialisten, moet deze herinnering een geweldige steun be teekenen, een steun om alle gevaren te trotseeren, nooit te wankelen en te wy- ken, aan elke moeilijkheid moedig het hoofd te bieden en ook stand te houden wanneer de vijand nog zoo dreigt» VERTROUWEN IN DE TOEKOMST. Juist thans zie ik de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. Nu wij den afgeloopen winter ,dien men toen in zijn volle vreeseLyke gevaren niet kon onder scheiden, zijn doorgekomen, zie ik thans de toekomst heel anders. Toen drukte er toch iets op velen, ook op vooraanstaande en denkende menschen, n.l. de herinnering aan het lot van Napoleon in 1812. En de winter van 1812 was precies 50 procent zoo koud als de winter van het vorige De mannen van het Vrijwilligers Legioen Nederland, die aan het Oostelijk front, staan, zullen met de Kerstdagen weder om verrast worden met een pakket, bevattende velerlei artikelen, welke zij best kunnen gebruiken. De commandant van het Vrijwilligers Legioen Nederland, luit.-gen. Seyffardt, toonde dezer dagen zijn belangstelling voor het gereed maken der Kerstpakketten Polygoon-Hof-Pax Hollaed m jaar, dien wy achter ons hebben. Dit jaar zijn w|j anders voorbereid. Den een of ander kan ook nu iets ontbreken of te kort komen, maar voor den komenden winter zyn wij anders uitgerust dan ver leden jaar. Dat kan ik zeggen: ook wan neer deze. winter even zwaar zou worden als de vorige, zal ons ditmaal niet meer overkomen wat wij verleden jaar winter hebben beleefd. Een groot wijsgeer heeft eens gezegd dat wanneer een stoot een sterken man niet omver werpt, hij hem dan slechts nog sterker maakt. Dan kan ik slechts zeggen: de stoot, die ons in den vorigen winter niet omver geworpen heeft, heeft ons slechts nog sterker gemaakt. Onverschillig waar de fronten zich bevin den altyd zullen wij pareeren, zullen wjj tot den aanval overgaan. Be twijfel er geen seconde aan, dat aan het eind van den oorlog het succes beschoren zal zijn aan onze vanen. Gereed voor een nieuwen tocht near het vijandelijk gebied PK Stephan-Aë-H-P H m DE AMERIKAANSCHE AANVAL OP AFRIKA. Wanneer thans Roosevelt zijn aanval op Afrika uitvoert met de opmerking dat hjj dit ïegen Duitschland en Italië moet beschermen, dan behoeven wij over deze leugenachtige fraze geen woord te ver liezen. Roosevelt is zonder twijfel de su per-gangster die tegenover ons staat, maar het beslissende en laatste woord spreekt stellig niet mijnheer Roosevelt. Zooals altijd, zullen wij al onze slagen grondig voorbereiden. Altijd zijn wij nog op "het juiste oogenblik gekomen. Geen enkele slag dien de anderen tegen ons dachten te verrichten, heeft succes gehad. Er steeg ook eens een triomfkreet op toen de eerste Engelschen in Boulogne landden en toen oprukten, en zes maanden later was het met deze kreet gedaan. Het is toen anders uitgevallen en het zal ook hier anders uitvallen. Ge kunt het stellige vertrouwen hebben, dat leiding en weer macht alles doen wat er gedaan moet en gedaan kan worden. EEN HECHTE GEMEENSCHAP. Bovendien heb ik de rotsvaste over tuiging dat achter leiding en weer macht voor alles het Duitsche vader land staat en achter mij In het bijzon der de geheele nationaal-socialistische partjj als een hechte gemeenschap. Wat de tijd van heden onderscheidt van dien van vroeger is, dat er toen achter den keizer geen volk stond, terwyl achter mjj een der meest grootscheepsche or ganisaties staat die ooit op deze aarde zijn opgebouwd. Zjj vertegenwoordigt het Duitsche volk. Wat echter ook omgekeerd de tijd van heden van dien van toen onderscheidt, is, dat aan het hoofd van het volk niemand staat die ooit wellicht in kritieke tijden naar het buitenland zou gaan, doch iemand die altijd slechts den strijd en altijd slechts het eene beginsel gekend heeft: slaan, slaan en weer slaan. En nog iets anders onder scheidt het Duitschland van heden' van het Duitschland van tóen: toen was er een lei ding die niet geworteld was in het volk. Tenslotte was het niet anders dan een klas- senstaat. Thans echter staan wij midden in de voltooiing van datgene dat uit den oor log is voortgesproten. Thans treedt de na tionaal-socialistische volksgemeenschap naar het front. Aan vele dingen zult gij hebben opgemerkt hoe deze weermacht van maand tot maand meer nationaal-socialis- tisch wordt, hoe hier de Duitsche volksge meenschap steeds meer tot uiting gekomen is. Midden in den oorlog bouwen wij een volksleger op zooals de wereld het nog nooit gezien heeft. Binnenslands echter werkt een geheel volk. Thans weet de Duitsche werkman, dat hij de wapens smeedt voor zyn kameraden ginds. Wat hier door mannen en vrouwen gepresteerd wordt is enorm. Wij hebben wel geen goud, maar wij bezitten de levende arbeidskracht, een heiligen ijver en een heiligen wiL Wat baat den Amerikanen hun goud in de schat kelders? Dit is een ^oorlog, zoo verklaarde de Führer, die voor heel Europa gevoerd Wordt. Daarom valt het niet te verwonde ren, dat zich zoovele vrijwilligers hebben aangeboden, van het Noorden tot het Zui den, die deels als zelfstandige eenheden en contingenten zijn opgenomen in het gewel digste front van de wereldgeschiedenis. EEN EUROPEESCHE VREDE. Het is daarom ons wrikbaar besluit, dat de komende vrede werkelijk een vrede voor Europa zal zyn zonder de voogdij van lie den met het z.g. fijne instinct voor ideëele en materieele waarden. De ideëele waarden aan den kant van Engeland zijn ongetwij feld geringer dan die welke het Duitsche volk en de verbonden naties aan de wereld hebben gegeven. Elk onze bondgenooten zien terug op een beschaving waartegen over die van Engeland oneindig jong is, om niet te zeggen nog in de kinderschoenen staat. Wat echter de materieele waarden betreft zoo gelooven wij, dat de Engelschen daarvoor een fijn instinct hebben. Dat hebben wij echter ook en daarom zullen wy er voor zorgen dat de materieele waar den van Europa in de toekomst ook aan de Europeesche volken ten goede komen, en niet aan een internationale kleine kliek van financiers. Men verwijt ons, zoo verklaarde de Führer o a. nog, dat wij Nederlanders willen verplanten, maar er zullen vele menschen zijn die bly zyn weer vaste grond onder de voeten te hebben en zich' niet meer zoo te moeten afsloven zooals dat in de overbevolkte gebieden noodig is. En zjj zullen gelukkig zijn, omdat het loon van hun arbeid aan henzelf ten goede komt en niet in de een of andere Engelsche of Ameri kaansche brandkast terecht komt. Wy gelooven derhalve dat het einde van dezen oorlog ook naar buiten de vad zal beteekenen van de goudheerschap pij en de val van de geheele maatschap pij die schuldig ls aan dezen oorlog. De Führer herinnerde dan nog eens aan de taak, die de nationaal-socialistische Duitsche arbeiderspartij in het binnenland vervuld heeft en sprak jegens al zyn oude medestrijders zijn dank uit voor hun trouw. Van den Duitschen soldaat, zoo vervolg de de Führer, heb ik niet meer verlangd dan ik zelf bereid was te presteeren, en van het Duitsche volk heb ik niet meer arbeid geëischt dan ik zelf gepresteerd heb. Mijn arbeid is het lot van het rijk. Wanneer de tegenstanders gelooven, ons op een dwaalspoor te kunnen brengen, dan vergissen zij zich. Het uur zal komen waar op ik terugsla, en dan wee him. Soms moest ik maandenlang toezien. Gelooft u mij, dat mij het hart van woede verteerd wordt, wanneer ik verneem van die laffe luchtaanvallen op Duitsche steden. Ik heb op de stad Parys geen enkele bom laten werpen. Voor den aanval op Warschau heb ik -vijfmaal opgewekt tot overgave en verlangd dat althans de vrouwen en kin deren uit de stad zouden worden gevoerd. Pas toen niet eens onze parlementariër ontvangen werd, heb ik tot den aanval be sloten. Ook na het begin van de nachte lijke Engelsche luchtaanvallen heb ik drie en een halve maand gewacht, hoewel wy sterk genoeg waren om terstond terug te slaan. Maar ik heb gemeend dat nog tijdig het verstand zou gaan spreken- Thans is het niet anders, en ik neem dat allemaal in mij op. Men zal daarginds nog te be speuren krijgen dat de Duitsche uitvin dingsgeest niet heeft stilgezeten, en dan zullen de tegenstanders een antwoord krij gen dat hun hooren en zien vergaat. Ik heb vroeger reeds eenige malen tegen de lieden moeten zeggen» dat wanneer ik ge- ruimen tijd niet spreek ik dit niet doe omdat ik misschien mijn stem ben kwijt geraakt, maar alleen omdat ik het niet doelmatig achtte te spreken. Ook thans is dat zoo. Thans spreekt het front. Al het andere is slechts bekvechten. Slechts in de zeldzaamste gevallen zal ik het woord ne men, want de taal van het front is nadruk? kelijk en krachtig. Ik praat ook niet met mijnheer Roosevelt. Ik praat slechts door een instrument dat thans alleen spreken kan, en dit instrument 6preekt luid en dui delijk genoeg. Naamgeving aan pasgeborenen. Ongewenschte demonstraties kunnen tot maatregelen aanleiding geven. De secretaris-generaal van het departe ment van justitie heeft aan de ambtena ren van den burgerlyken stand een circu laire doen toekomen, waarin o.m. het vol gende wordt gezegd: In den laatsten tyd is het voorgekomen, dat de naamgeving aan p-isgeborenen door de ouders in dezen zin wordt misbruikt, dat daarin door een opeenhooping van aan het jongste verleden herinnerende persoonsnamen een politieke gezindheid tot uitdrukking wordt gebracht. Het is duidelijk, dat een zoodanige naamgeving niet alleen als een ongewenschte demon stratie moet worden beschouwd, welke de Duitsche overheid tot het nemen van maat regelen tegen de demonstranten aanleiding zou kunnen geven, doch, tevens slechts kan plaats vinden met medewerking van de ambtenaren van den burgerlijken stand, die als gevolg daarvan een zekere mede verantwoordelijkheid op zich laden. Om deze reden acht ik het noodzakelijk, u op te dragen de belanghebbenden in voorko mende gevallen op het bovenstaande te wyzen. Wanneer de ambtenaar er niet. in mocht slagen, den aangever van zijn voornemen om een aantal dergelijke namen aan een pasgeborene te geven, af te brengen, dan dient een geboorteakte te worden verleden, .waarin alleen de eerste der gekozen voor namen wordt vermeld. Ook andere namen, waaruit een open lijke uitdaging van de Duitsche overheid blijkt, zooals Franklin, Winston e.d. zijn niet toelaatbaar. In een zoodanig geval zal. een akte wor den opgemaakt, welke alleen bevat hetzfl indien onder de gekozen voornamen een of meer mochten voorkomen, waartegen geen bezwaar kan worden gemaakt, deze namen, hetzy al naar het geslacht van den geborene, den eersten naam des vaders of dien der moeder*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1