Alle pijn verdwenen! De hoeve Het Zwarte paard. STADSNIEUWS Middelburg SPRING NIET OP RIJDENDE TRAM. lederen dag zyn er weer trampassa giers, <üe het wagen om in de Langeviele op de tram te springen als deze reeds rijdt. Van de zijde der politie wordt er op ge wezen, dat er streng zal worden opgetre den tegen personen, die op een in bewe ging zijnde tram springen, daar dit zeer gevaarlijk is. Gisteren 4 werd proces-ver baal opgemaakt tegen A. J. S. DIEFSTAL. Mèj. R. van B. deed aangifte van dief stal van. twee kussensloopen- en een bedde- laken. De politie stelt een onderzoek in. VERLICHTING WAS NIET IN ORDE. Tegen D. K, en P. v. H. heeft de poli tie procas-veri>aal opgemaakt omdat zij op hun rijwiel niet de voorgeschreven verlichting voerden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Op het postkantoor alhier tezanjen met poststations en hulpkantoren werd inge legd op de rijkspostspaarbank in de maan<i October 86845.95 en terugbetaald 50141.18. STADSNIEUWS Vlissingeti DE HUISSLACHTINGEN. Zooals bekend, moeten thans alle voor eigen gebruik bestemde varkens in 'n cen trale slachtplaats geslacht en gekeurd wor den. In deze gemeente moet dit plaats hebben in het coöperatief slachthuis aan den Oost-Souburgsche* weg. Blijkens een gemeentelijke publicatie elders in dit nummer, zijn hiervoor bepaalde dagen vastgesteld. STADSNIEUWS Goes UIT HET POLITIERAPPORT. De heer C. de M. deed bij de politie aangifte van de vernieling van een ruit van zrjn woning aan de Oostwal door bal dadige jongelui. De politie onderzocht het geval en maakte tegen den schuldige, ze keren J. J., proces-verbaal op. Tegen A. B. en A. R. K. werd proces verbaal opgemaakt wegens het onvoldoen de verduisteren van hun woning. Tevens volgde afsnijding van het electrisch licht voor drie dagen. M. J. K, die zijn persoonsbewijs niet kon toonen, werd deswege geverbaliseerd. VAN DER POL TE GOES. De Nederlandschebiljartkampioen Van der Pol, die morgenavond in het clublo kaal Baarends van A.L.M." een demon stratie zal geven, zal des middags in Hotel „Nieuw Goes" een invitatie-wed strijd spelen tegen den heer J. Jacobs. Laatstgenoemde zal 100 car- spelen tegen Van der Pol 250. GEVONDEN VOORiyERPEN. In de maand October 1942 zijn. aan het bureau van politie te Goes, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: Een zakje appels, 2 zilveren broche'3, 7 porte- monnaie's niet en 2onder inhoud, een pak op- plokformulieren voor consumentenbonnen, 3 poes jes, een Nederlandsche taal cahier. 2 vulpotloo- den, eeri kleuterschoolcahier, een passer, een ha mer, een tube creme, een oorbelletje, 7 zilver bonnen van 1 en 5 zilverbonnen van 2.50, een zakmes, 2 kratten met gevulde flesschen, 2 re genkapjes, 2 bankbiljetten van 20, een doos met fruit, 5 ceintuurs, een polshorloge, een spoorboekje een zakje met mosselen, 2 jutezak- jes, 2 Lipssleutels, 2 groentenkisten. een distri butiebon Algemeen, een étui met. schrijfbehoef ten. een hoeveelheid rijwïelsleutels, een lederen tasch, een rolfilm, een heerenhorloge, 5 hand schoenen, een paar sokken en 2 bollen wol, 4 vulpenhouders, een linnen boord, een zak met 4 boorden, 3 kastsleutels, een haarstrik, een lederen band, een auto-wieldop, een ring met sleutels, een dasspeld, een zak met aardappelen, een bont en een sjaal, een meetstok, een fitters- tong, een mattenklopper, een pakje rundvleesch, een zak uiten, een rijwielpomp, 5 toewijzingen voor jam, maïzena, gebak en gort,- een bood- schappentasch, een haarspeld, 2 hulssleutels, een étui met ritssluiting, een textielkaart voor man nen, een vloermat, een gouden ring, een regen-, cape, een kerkboekje, een gouden polshorloge, een paard, een paar handschoenen en een school- étui. KERK- EN SCH00LN1EUWS NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Groningen (vac. dr. H. van Oyen) G. C. H. Bos te Wageningen. GEREF. KERKEN Drietal te Hardinxveld J. F. H. v. d. Bom, cand. en hulpprediker te Scheveningen, J. J. Dijk, idem te Heusden en J. M. Vlijm idem te Amelde. Beroepen te Amerongen G. F. Snel te Rossum. Beroepen te Coevorden (2e maal) K. Schouten te Wateringen. Beroepen te Munmerwoude J. Waagmeester te Oosterzee. Benoemd tot hulpprediker te Den Ham (O.) G. van Wilgenburg, cand. en hulpprediker te Laren (N.H.) CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Eindhoven N. Brandsma te Har derwijk en J. Jongeleen te Apeldoorn, GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht A. van Stuyvenberg te Terseke. REM. BROEDERSCHAP. Beroepen te Hengelo (O.) D. G. van Vreu- mingen, wnd. predikant aldaar. MARKTBERICHTEN VEEMARKT BOTTERDAM. Dinsdag werden ter veemarkt aangevoerd 2277 dieren, waaronder 1300 runderen, 73 paarden, 52 veulens, 99 schapen. 277 nuchtere kalveren. 155 graskalveren, 58 biggen en 263 bokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien 745, 630, 525; kalf- koeien 740. 620, 510; varekoeien 500. 400, 340; vaarzen 490. 370. 240; pinken 300, 230, 190; gras kalveren 200, 160, 90. Aanvoer graskalveren Iets grooter, handel re delijk. prijzen als vorige week. Melk- en -kalfkoeien aanvoer iets ruimer, handel kalm en prijshou dend. Varekoeien aanvoer grooter, handel matig en onveranderde prijzen. Vaarzen en pinken als vorige week, sleepende handel, de prijzen bleven constant. Hoofdredacteur: J. C. Vls3er, Ylisslnsen; Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg: Stadsnieuwe, C. de Voogd. Vlissingen en J. P. Ph. Doorenbos, Middelburg; Gewestelijk nieuw»; H. van Bentüem, Goes en R. F. E L. Bondag, 'Oostburg; Haagsch redacteur: mr. J. C. de Wit; Advertentiechef: voor Middelburg C. P. ButJs, v. Vlisslngen 8. Rijkeboer. Is voedselvoorlichting noodig? Dr. Den Hartog geeft nuttige wenken. Dr. C. den Hartog, directeur van het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad te 's Gravenhage heeft te Amsterdam een voordracht gehouden over de vraag; „Is voedingsvoorlichting noodig?" Bekend is, aldus spreker, dat in een tijd, waarin het voedsel schaarscher is, hetzij door het mislukken van den oogst, hetzij door oorlogsomstandigheden, het van be lang is, dat de onderlinge verhouding der voedingsstoffen een juiste is. Van meer belang dan de totale hoeveelheid is dan, dat de voeding voldoende van beschermen de stoffen, zouten en vitaminen, bevat. Wanneer men een voeding samenstelt, overtuige men zich eerst of deze ten aan zien van de eiwitten, zouten en vitaminen voldoende is en trachte daarna om te zien naar een aanvulling van detotale hoe veelheid. Onze kennis dienaangaande is dieper dan vroeger en thans heeft men het beter in de hand, ziekten, ontstaan door een tekort in de voeding, zooals o.a. scheurbuik en Engelsche ziekte, te voor komen. Regeeringsmaatregelen zijn geno men om aan te vullen wat in de voeding in niet voldoende mate aanwezig is. Aan kinderen worden vitamine D.-tabletten ver strekt, terwijl ook van regeeringswege' vi tamine C. werd verstrekt aan die groep van de bevolking, die hiervoor in aanmer king kwam. Hiernaast is yoorlichting noo dig om duidelijk te maken, waarom deze verstrekkingen geschieden. Dit is slechts één zijde van de voorlichting.^ Van gToot -belang is tevens de huls vrouwen erop te wijzen, hoe zij dó meeste vbedingsstoffen verkrijgen uit de haar ter beschikking staande voedingsmiddelen. Zij kan de caloriën en voedingsstoffen ver meerderen door uiterste zuinigheid te be trachten bij het schoonmaken. De aardap pelen, moet zij in de schil koken; van de groenten moeten alleen de rotte of aange stoken bladen worden verwijderd; de bui tenste bladen bevatten de meeste voedings stoffen. De Hardere deelen der groenten kunnen gebruikt worden voor groentenboutllon. De eiwitten in de voeding kunnen verbeterd worden door de combinatie van peulvruch ten met aardappelen of taptemelk. De huis vrouw bestede alle energie aan het behoud van het vitamine C. in de voeding. Dit is de meest-' gevoelige stof uit de voeding en wordt daaydoor het gemakkelijkst vernie tigd. Het vitamine C.-gehalte van de klaar gemaakte spijzen is een graadmeter voor de bereiding. De huisvrouw gebruike rauwe vitamine C.-houdende groenten, zooals rauwe koolslaatjes. Het melkrantsoen van het kind dient niet in het gezin te worden opgedeeld o.a. in verband met de kalkbehoefte van het kind, een kalktekort geeft aanleiding tot ziekteverschijnselen, zoowel bij kinderen als volwassenen. Extra kalktoevoeging in an dere voedingsmiddelen is noodig gebleken. Gewaarschuwd dient te worden tegen het veel verbreide gebruik te pas en te onpas vitamine-tabletten te slikken. De vitamine dienen in de normale voeding gevonden te worden. Dreigt daarin een tekort, dan is het regeeringszorg dit aan te vullen voor die groepen van de bevolking, die het noodig hebben. Door deze maatregelen en door voorlich ting zijn ten aanzien van de volksgezond heid goede resultaten te bereiken. Niet al leen uit economisch oogpunt is een voor lichting gewenscht, doch deze moet even eens gezien worden als een onderdeel van preventieve geneeskunde. BURGERLIJKE STAND VLISSINGEN. Van 1529 October Onder trouwd W. Roose, 24 j. en W. S. Koolwijk, 21 j. W. 3". van dèr Broek. 24 j. en M H. Siegers, 21 j. K. G. Hovens, 24 j. en L. M. Meerkerk. 23 j. H. Poppe, 45 j. en C. Pattenier. 31 j. H. F. van Velthoven, 23 J. en J. Wijkhuisen, 21 j. M. de Ridder, 21 J. en A. J. P. Cornelisse, 21 j. A. Hen- drifese, 25 J. en B, J. Hilbert. 21 j. J. G. Boom, 25 j. en M. de Wolf. 20 j. GetrouwdS. J. Adriaanse, 26 j. en C. Hek, 20 J. G. Broere, 26 j en P. Nieuwenhuijze, 22 j. Overleden: K. Hiemstra. (levenl. geborene). J. W. Vader, 24 j. G. A, B. J. Spijker, 41 j. vrouw van K. van der Molen. GOES. Overleden: Hendrika Maria Snoodijk, 73 j., weduwe van Johannes Ortelee. Geboren: Pieter Laurens Cornells, z. v. Cornelis de Kunder en Cornelia Maatje van de Velde. OUDBLANDE. Geboren: Suzaèna Johanna, d. van J. H. Beulens en J. J. Govers. OOSTKAPELLE. Overleden; Adriana Johanna Cornelia van den Burg, 83 J. Pieternella Geldof. 1 j„ dochter van Willem Geldof en Jacomina in 't Anker. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Oostburg is benoemd de heer A. C. F. Blejjen- berg, thans onderwijzer aan de openbare scbool te IJzendijke. Ik gevoelde mij als herboren. De Heer O.M. te KL schrijft, d d. 23-1 '41: „Metmijn 83 jaren leed ik aan een buitenge woon pijnlijken aanval van ischias.Niets hielp, zoodat ik tenslotte al leen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van slapen wasj geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag ver minderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik ge voelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, gijep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. „Vreugde en Arbeid" In het a.s. winterseizoen. De gemeenschap „Vreugde en Arbeid" is niet slechts een jonge, maar ook een krachtige en stevig gedijende loot van het Nederlandsche Arbeidsfront. De Nederland sche werkers, hand- zoowel als hoofdarbei ders hebben in ruime mate hun sympathie en belangstelling geschonken aan het werk van „Vreugde en Arbeid", wat overduide lijk uit de cijfers blijkt. In dit wintersei zoen, dat ruim een maand geleden aan ving, is meestal geen plaatsje in de zalen onbezet. Verlpden jaar zijn er 500 voorstellingen in totaal gehouden. Dit komende winter seizoen staan er 900 op het programma. Er zullen veertien tourneeën voor de groo- te en. middelgroote steden worden gehou den met 306 voorstellingen. Maar ook het platteland wordt niet vergeten in 36 tourneeën zullen 230 voorstellingen worden gehouden. Achttien avonden geeft „Vreug de en Arbeid" in samenwerking met den Nederlandschen Omroep. In de hoofdstad worden drie opera-avonden gegeven, in het land' zal de Ned. Kameropera en het Noord-Hollandsch tooneel kunst en ver strooiing brengen. Voeg daarbij nog 220 filmvoorstellingen en 45 kindervoorstellin gen en gij hebt een globaal overzicht van een deel van >het Vreugde en Arbeidswerk. Behalve de voorstellingen worden er in het a.s. winterseizoen weer in vele plaat sen sportcursussen gegeven. Ter verhooging van de volksgezondheid worden bedrijfssport en vrije tijdstopt worden bedrijfssport en vrije-trjdsport (gymnastiek, zwemmen, jiu jitsu, boksen en rhytmische gymnastiek) georganiseerd. Vermelden wij nog de avondscholen voor volwassenen, waarvoor zeer veel belang stelling bestaat en waarvan het aantal aanmerkelijk wordt uitgebreid. Dan staat nog de huis vlijt actie onder den teekenen den naam „nijvere handen" op het pro gramma. De afdeeling „Reizen en vacantie" boek te in het zomerseizoen uitmuntende resul taten. Tijdens de wintermaanden kan men deelnemen aan een spaarsysteem. Tenslotte zij nog vermeld, dat „Vreugde en Arbeid" ook voor het verleenen. van eerste hulp bij ongelukken een goeden cur sus onder bekwame leiding heeft. Wat Is Oostland? Een prijsvraag van „De Volfcsche Wacht". Het blijkt herhaaldelijk, dat het menig een niet duidelijk is, wat er onder het be grip Oostland moet woiyïen verstaan. Het lijdt geen twijfel, dat men daaronder in den loop der eeuwen niet altjjd hetzelfde heeft begrepen. Oostland heeft zich in den loop van den tijd verplaatst, het begrip is ingekrompen en uitgezet, heeft zich soms gelocaliseerd en geconcretiseerd en vervaagd. Zonder twijfel zal het in 'de toekomst weèr andere vormen aannemen. Dit alles heeft de redactie van de „Volk- sche Wacht", het orgaan van de volksche werkgemeenschap, er toe doen besluiten een speciaal Oostlandnummer uit te geven, met een prijsvraag. Gevraagd wordt een opstel van ten hoog ste 12 bladzijden volksche wacht, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van het begrip Oostland, zooals dit zich in den loop der tijden heeft gevormd en gewijzigd, met een uitblik naar de vorming van het begrip in de toekomst. Voor de drie beste opstellen zijn prijzen uitgeloofd van 100, 75 en 50. De jury "bestaat uit prof. dr. J. van Dam, prof. dr. T. Goedewaagen, Ir. P. E. Heerema, dr. A. Hulshof en P. A. Keuchenius. Antwoorden wórden ingewacht voor 1 Febr. 1943 in-getypt schrift onder motto bij de volksche werkgemeenschap; R. J. SPORT Voetbal. WEDSTRIJDUITSLAGEN N.V.B. Afd. Zeeland. Ie klasse A: De Zeeuwen Hl—Vlissingen III 4—2; R.C.S. IllZeelandla II 2—11. 2e klasse A: R.C.S. IV—Middelburg V 8-10; De Zeeuwen IVE.M.M. III 33. 2e klasse B: IJzendijke IIBiervliet III 40. NieuwvlietZuidzande 53; Retranchement Groede II 6—0. Afd. A: Zeeuwsche Boys—Cortgene 1—7; Wxs- sekerkeKolijnsplaatse Boys 24; Afd B: Heinkenszand—Scheldeboys 24. Afd.' CHoedekenskerkeHeinkenszand II 4—1 Afd. D: Kattend ijke—Wemeldinge 3—3; Hansw. BoysYerseke II 41. Afd. E: Terneuzen IVAxel II 16. Afd. F: Terneuzen IIIDouane v.v. 29. Athletlek. CENTRALE TRAINING ZEEUWSCHE ATHLETEN. Van 15 November a.s. af zal er om de veertien dagen te Goes een centrale training worden ge houden. Hieraan wordt deelgenomen door ca. twintig Zeeuwsche athleten, die dit seizoen de beste .prestaties leverden of voor de toekomst het beste doen verwachten; Bijna al deze athle- tiekbeoefenaren zijn nog junior. De training staat onder de leiding van den heer J. H. Moerman, secretaris der Nat. Tech nische Commissie der N.A.U., terwijl de heer J. Goedee, trainer van A.V. Goes en A.V. '35, de training op zich zal nemen. VLISSINGSCHE SPORTVEREENIGING P.T.T. LID DER NA.U. Als lid van de Ned. Athletiek Unie is toegetreden de Vlissingsche sportvereeniging der P.T.T. EEN GOED ATHLETIEKJAAR. De voorzitter van de Ned; Athletlek Utile heeft aan een verslaggever van het A.N.P. desgevraagd medegedeeld dat de bond een goed seizoen achter den rug heeft. De resultatenin 1942 hebben alle verwachtingen overtroffen. De vooruitgang was op velerlei gebied grooter dan in eenig jaar van het ruim 40-jarig bestaan van de N.A.U. Het ledental is sinds 1941 gestegen van 5171 tot 13.000. Het aantal vereenigingen steeg van 158 tot 300. Ook cj,e kwaliteit beweegt zich in stijgenden HJn. Tientallen nationale record3 werden verbeterd. Aan de top staat ongetwijfeld mevr. Fanny Blan- kers-Koen, die daarmede de beste athlete Is van Europa en vervolgens de heer v. d. Werff wellicht de beste van de wereld. ZtJ vestigde in 1942 het wereldrecord op de 80 m. horden met 11,3 sec. en het Europeesch record op de 100 m. roet 11,7 sec. Mevr. Woltman-Niesink verbeterde het record discus werpen tot 41.60 m. Bij dë hoeren bracht Aad de Bruyn het record discuswerpen op 48,57J m. Frits de Ruyter bracht het 2000 m. record, staande op naam van Jan Zeegers. terug tot 5 min. 29,9 sec. De vereenlging Haarlem verbeterde het record 4X1500 m. met 0.3 sec. door het van 17 min. 2,3 sec. te brengen op 17 min. 2 sec. In het nieuwe seizoen, dus in 1943, koestert men groote verwachtingen van de athleten Albert Spree op de 100 m. en Slijkhuis op den langen afëtand. Men beoogt voorts de aanstelling van een bonds- trainer. die alle districten afreist, teneinde speciaal de veraf gelegen centra o.a. Zeeland te bezoeken en daar waardevolle technische aanwijzingen te geven. Van talrijke jongere krachten, mits onder goede leiding getraind, verwacht men in 1943 nog be tere resultaten o.a. den Fries Plat, den Jeugdigen Lankhorst uit .Twente en Dobbelaere uit het Zuiden. Nederland telt thans 14 slntelbanen. In 1942 kwa men twee banen gereed, n.l. in Roosendaal, en in Hilversum, Verwacht mag worden, dat einde 1943 Nederland ongeveer 22 sjntelbanen rijk zal zijn. tegen 10 in 1940. De actie ..elke stad in Nederland een sintelbaan" heeft dus wel eenig succes opgeleverd. De publieke belangstelling voor de wedstrijden neemt in sterke mate toe. Inderdaad heeft de N.A.U. in 1942 de athletiek- beoefening tot de ma«sa en speciaal tot de Jeugd gebracht. Gezien het groote aantal juniores, zoowel jongens als meisjes, was de heer v. d. Werff dan ook voor het komende seizoen 1943 zeer hoopvol ge stemd. Korfbal. Z. K. B. „Rapide" uit Axel heeft in eeii beslissingswed strijd te Kloosterzande ..Luctor" uit Terneuzen met 4—2 geslagen en is daardoor kampioen ge worden van de 2e klasse B. Verder is nog gespeeld 3e klasse B: T-.O.G.O H —Vlos II 1—2. De overige wedstrijden zijn afgelast Voor Zaterdag 7 November zijn vastgesteld: le klasse: Madjoe ISwift I. 2e kl. A: Seolto I—Swift III. 2e kl. B: D.S.V.—Volharding II; S.D.O.—Vios I 3e kl. B: Zeeiandia II—Vios H. Hockey. PUSH III—MIDDELBURG II Weer verloren do Middelburg-reserves; dit maal te Breda tegen het derde elftal van de eerste-klasser Push. De Zeeuwen waren niet erg gelukkig. Het was Middelburg, die na ongeveer tien minuten de leiding nam door haar linksbin nen. Het gelukte Push echter gelijk te maken, o.i. op onregelmatige wijze. Voor de rust doel puntte Push nogmaals 2—1. Na de rust na ongeveer een kwartier spelen, scoorde Push 31. Wederom had dit doelpunt o.i. afgekeurd moeten worden. Zelfs bracht Push den stand op 4—1. Kort voor het einde lukte het den, naar de linksbinnenplaats verhuisden links buiten voor Middelburg ten tweede male te doel punten. Het Middelburgsche elftal ditmaal zonder reserves, viel iets tegen. Het backstel speelde voor de rust wat weifelachtig. De spil, later linkshalf was uit vorm. M.M.H.C.—PELIKAAN UI 13—0. Na dezen wedstrijd is het wel duidelijk dat Middelburg met Tempo II te sterk is voor deze afdeeling. Het spel der M'burg dames was verre superieur aan dat van Pelikaan. In de voorhoede Is de midvoor de groote kracht, haar schieten is zeer goed. De geheele middenlinie is uitstekend, doch vooral" de spil valt op door goed stoppen en juist plaatsen. De achterhoede kwam er in dezen wedstijd nauwelijks aan te pas, want er werd vrijwel voortdurend op de Pelikaanhelft ge speeld. Voor de rust wist de midvoor zeven maal te doelpunten. Na de rust deed M'burg het wat kalmer. aan, desalniettemin slaagden zij er in zesmaal te scoren, waarvan de midvoor er vier, de linksbinnen twee voor haar rekening nam. Bij Pelikaan wist te doelverdedigster na de rust enkele harde schoten goed te stoppen. De links back was bij hen-de beste speelster. Schimmelpennincklaan 12, Den Haag, ter wijl een gesloten enveloppe, bevattende naam en adres van den schrijver onder hetzelfde motto moet worden bijgevoegd. FEUILLETON. door N. K. 54) „Ik kan niet anders denken, dan dat ik onwel werd van de zon", zei hij. „Ik dronk een op thee met meneer Windman en zijn vriend ergens buiten in een uitspanning en spoedig nadat we weer verder gereden waren, werd ik zoo draaierig, dat ik Hfl stopte verward. „Ik kan me niet goed meer herinneren, wat er daarna eigenlijk gebeurd is, Eva", vervolgde hij. „Ik geloof, dat ik het stuur overgaf, maar meneer Windman zei, dat ik nog steeds stuurde, toen de wagen de berm opreed en tegen een muur "botste. Een van de lampen werd /erbrijzeld en een spatbord verbogen, maar niemand had let sel. Maar er kwam een veldwachter voor bij, die aan meneer Mensink telefoneerde, dat. een van zijn wagens was beschadigd en dat de chauffeur onder invloed van alco hol scheen te zijn. Ik vind dat hij juist ge handeld heeft". „Wat zei meneer Mensink toen je terug kwam „Ik was nog heelemaal in de war en wankelde op mijn beenen", antwoordde Maarten. „Hij wilde nauwelijks naar me luisteren. Hg lachte zelfs, toen ik zei, dat het de zon geweest moest zijn, en vertelde me, dat hij geen man kon handhaven, die onbetrouwbaar was. Hij heeft me een week loon gegeven en zei, dat ik me niet meer in de werkplaats had te vertoonen Eva verzonk in gedachten, want zij vond het een vreemd geval. Louis-Windman was de man, die met Nora Brakman was ge trouwd. en men zei, dat hij een rijke advo caat was. Hij was ook de man, die den trouwen hond van Maarten overreden had. Was het mogelijk, dat deze man Maarten op de een of andere wgze kwaad wilde berokkenen? Zij geloofde niet, dat Maar ten last van de zon had gehad. Het was dien middag niet bgzonde. wr.r-n geweest en bovendien was Maarten aan alle weers omstandigheden gewoon. En zij geloofde zeker niet, dat een kopje thee van alles de oorzaak kon zijn. Haar gedachten namen een vreemden loop. Voordat zij uit Langeveld vertrok, was zij te weten gekomen dat het bestuur van Nora over de boerderij een mislukking was^ Iedereen wist, dat het slecht ging met „Het Zwarte Paard", want de totale mis lukking van den winkel had een goeden afzet weggenomen en de verkoop van melk, eieren, gevogelte en groenten was onrust barend teruggeloopen. Wat Nora's man misschien ongerust ge worden Als hij zich gerealiseerd had, welk een vertrouwen de oude heer Brak man in Maarten stelde dan zou hij kun nen denken, dat, wanneer hij erin slaagde Maarten in opspraak te brengen, vóórdat de oude man uit het Oosten terugkeerde, dit de positie van zjjn vrouw en de boer derij sterker zou maken. Maar zou er iemand zijn, die zoo gemeen was, een der gelijke slechte daad jegens een ander te plegen om hem ten onder te brengen? Eva had het bij het rechte eind gehad, maar zrj verbande het uit haar gedachten, omdat het te laag scheen, iemand van zoo iets afschuwelijks te verdenken. Zij stapten op voor hun avondwandeling. Dit was hun laatste avondwandeling niet en van de resteerende avonden trachtten zij zooveel mogelijk te maken. Maar ten slotte brak de dag van Eva's vertrek aan en Maarten vergezelde haar naar het.sta- tioen om haar weg te brengen. H j had nog geen werk gevonden en zij gevoelde zich' nauwelijks in staat hem alleen te laten. Zij -kwamen vroeg aan het station en gingen in de wachtkamer om een kopje koffie te drinken en een paar laatste woor den te wisselen. ,)Hoe staat het met je geld?" vroeg zrj, zich dwingende de vraag rechtstreeks te stellen. „Ik heb voorloopig ruim voldoende", zei hij haar. „Je hoeft niet bang te zjjn, lieve ling". „Maar ik ben wel bang Zij beet zich op de lippen. Hoe moest ze het hem zeg gen (Wordt vervolgd.) KLEINE OPLEVING OP DE BEURS. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs was Dinsdag wel niet van groote afme tingen, maar de omzetten waren toch iets groo ter dan Maandag. De stemming was wederom vast en de koersen op de locale aandeelenmarkt waren meerendeels hoogër. De belangstelling?, die aanvankelijk voor olies aan den dag werd gelegd, sloeg naderhand op de geheele markt over met het resultaat, dat tal van aandcelen aardige affaire te aanschouwen gaven. Olies vormden echter de hoofdschotel. Bij een ope- ningsprös van 335 zakte de koers weliswaar in tot 332, maar vervolgens werd ruimschoots boven 340 gehandeld. Op de industrie-afdeeling was wat nteer te doen in Unilevers, die stevig in de markt lagen en tot166ft gevraagd waren. De Pinlipsaandeelen stegen boven 270. Ook in Aku s ontspon zich eenige affaire, waarbij de koers van 158ft opliep tot omstreeks 15414. In de scheep vaartrubriek ging het vrU druk toe ln Scheep vaart Unies, die op 157ft ingezet, gemakkelijk boven 160 kwamen. In de cultuuraandeelen was niet veel te doen. HVA's konden zich desniette min belangrijk verbeteren, terwijl aanvankelijk tegen 325 werd gehandeld, werd later in den middag omstreeks een tiental punten meer be steed. De tabakken waren stil, prijshoudend. In de rubberrubriek gingen Amsterdam rubbers, na op 191 te zijn geopend, eenige punten naar boven. De belegglngsmarkt had een kalm voor komen. De stemming was lusteloos. Prologatic 2% Nederland Obl. 1941 f 100 4.100 1/16—100 8/16; Nederland Obl. 1941 100 3ft 97%—97%Ba- tasfsche Petroleum Mij. Obl. 4ft 102Va102ft; Idem Obl. 3% 97%—97 9/16; A Amsterdamsche Bank 131—133; A Incasscbank 131—131%Lever Bros Unilever Pr. A. 1000 133ft—134; C Meel- fabr. Nederl. Bakkerij 243—243; A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 279—278; A K.M. „De Schelde" Nat. Bez. 122%—122ft; A Ver. Papierfabr. Van Gelder Zn. 136ft—138; A Wilton—Feijenoord 164164%A Hessa Rubber Mij. 97ft—99; A Blauwhoedenv.Vriessev. 112%112%; A Hout handel v/h G. Alberts 137—139; Nederland 2e lng 1940 4 100%100% Nederland met bel. fac. 1940 4 lOOft—100%; Nederland k 1000 1937 3 91—91% 91-91 3/16; Nederland k f 1000 1938 (3%) 3 9515/16 —96 957/8—96; Indië k 1000 1937 A 3 83 13/16— 83 13/16; A Koloniale Bank 118%—124; A Ned. Indische Handelsbank 7577%C Ned. Handel- Mij. 1000) 115—J17ft; A Algemeene Kunstzijde Unie 153%—153%-154ft; A Van Berkel's Patent 135%—134; C Calvé Delft 119%—119ft-120%; A Fokkervliegt. Fabr. 220221; A Lever Bros Unilever 162—164%-167%A Philips'' Gloeil. Fabr. Gem. Bez. 266ft—268-27214; Idem Pref. W.A. 170—170%; A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 2S8—295; A Kon. Petroleum Mij. S29ft—332-344% C Amsterdam Rubber 188%391-195; A Bandar Rubber Mij. 134ft A Deli-Batavia Rubber Mij. 133—135%; C Oostkust 500 96%; A „Serbadjadi" Sum.-Rubber 85; A Sumatra Rubber Cult. 146; A Ver. Ind. Cult. Ondern. 120—124; A Holland—Amerika lijn 140-141-142% A Kon Ned. Stoomb. Mij. 164—172; A Nederl. Scheepvaart Unie 155%—157%-162; A Stv. MU. Nederland 142—146; A Handelsver. Amsterdam 316324-337; A Javasche Cultuur Mij. 158160%; A Ned. Ind. Suiker Unie 160—162%: C Deli Mij. k f 1000 173%—173; A Senembah Mij. 149. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 1» NOVEMBER. HILVERSUM I. 415.5 M. Het programma is alleen te beluisteren via radio-centrales met lijnverbinding. 7.15 Uit het volksliederenboek. 7.30 Ber. 7.40 ,.Kop op!" 8.30 Ber. 8.40 Voordracht. 8.50 Vioolsoli met piano. 9.00 Uit de omgeving van Franz Liszt. 9,30 Spiegel van den dag. 9.40 Uit de omgeving van Franz Liszt. 10.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 10.30 Tooneelherinneringen. 10.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest en so liste. 11.45 Mozart-Haydn-concert. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest en Trio Gaston Houssa. 12.45 Ber. 13.00 Amusementsor kest, solist en orgel. 14.00 Muziek van den herfst en de jacht. 15,00 Vertelling. 15.15 Concertge bouworkest en solist. 16.00 Kamermuziek. 16.45 Ber. 17.00 Dick Willebrandts en zijn dansorkest. 17.30 Cabaret Cameleon. 18.15 Beeldenreeks. 19.00 Brandende kwesties, lezing. 19,15 Marschen. .19.30 Ber. 19.40 De wereldmeenlng uit vreemde kranten. 19.50 Theo Uden Masman en zijn dans orkest. 20.15 Componistenspiegel. 20.30 Omroep- symphonie-orkest. 21.20 Zang met piano. 21.45 Ber. 22.00 Kleine melodietjes van bekende com ponisten. 23.00—24.00 Dansrhythme. HILVERSUM H. 301.5 M. 7.16—7.40 Zie Hilver sum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 Gesproken binnenlandse!) overzicht. 8.00 Reportage. 8.15 Or- kestconc. 8.30 Ber. .8.40 Ouvertures. 9.00 Instru mentententoonstelling. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Instrumentententoonstell.. 10.00 Godsd. uit zending. 10.30 Zang met piano. 11.00 Gesprekken tusschen man en vrouw. U.20 Blelefelder Kinder koor. 11.30 Orkest Rentmeester en gram. 12.30 Programma-overzicht. 13-35 Otto Dobrindt en zijn orkest. 12.45 Ber. 13.00 Kleine tuinbouw. 13.15 Concert door strijkorkest. 14.00 Godsdienstige uit zending. 14.30 De Melodisten en gram. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Zang met piano. 16.30 Accordeon en het Bar Trio. 16.45 Ber. 17.00 Het kinderkoor van den Ned. Omroep. 17.30 Gram. 18.00 Korfbalpraatje. 18.15 Handharmoni- ka 18.30 Ber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 Wat Nederland schrijft. 19.00 Brandende kwesties. Lezing. 19.15 Omroep-symphonie-orkest en solist. Van 20,15 af alleen voor radio-centrales met lijn verbinding. 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest en het orkest Juan Tegada en gram. 21.45 Ber. 22.00 Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.20 24.00 Zie Hilversum I. Officieele Mededeelingen. GEMEENTE VLISSINGEN KEURING VAN HUISSLACHTINGEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat de slachting van voor eigen gebruik bestemde varkens (zgn. hulsslachting) in deze gemeente moet plaats hebben in het Coöperatief Slachthuis aan de Buitenhaven. De gelegenheid daarvoor wordt gegeven des Maandags, Dinsdags, Woensdags en Donderdags van 813 en van 14—17 unr. Vlissingen, 4 November 1942. De Burgemeester vnd„ VAN WOELDEREN. De Gemeente-Secretaris, F. BISSCHOP. GEMEENTE MIDDELBURG. OPNEMING VAN VOETPADEN EN KUNSTWERKEN. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat te beginnen op 23 Novem ber J942 vanwege de gemeente een algemeene opneming zal worden gehouden van de voetpaden en de daarin gelegen kunstwerken in die ge meente. Middelburg, 2 November 1942. De Burgemeester voornoemd, A. MEERKAMP VAirJEMBDEN, wnd. De Secretaris, M. VAN DER VEUR. HINDERWET. De Burgemeester van' Middelburg brengt ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de fa. Albt. Jeronimus te Middelburg, om vergunning tot het bijplaatsen van een electromotor van P.K. met merkmachine en bandmachine ra per ceel Kinderdijk 16, kadastraal bekend in sectie C. Nr. 2600. Op Woensdag 18 November a.s., des voonnid- dags 11 uur, zal gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen inwilliging van dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren -hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter Secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Middelburg, 4 November 1942. De Burgemeester voornoemd, A. MEERKAMP VAN EMBDEN, wnd. De Secretaris, M. VAN DER VEUR. GEMEENTE OOST EN WEST SOUBURG. Do Burgemeester der gemeente Oost- en West- Souburg maakt bekend, dat dit jaar wederom vitamine D-tabletten zullen worden uitgereikt ten behoeve van kinderen van 3 maanden tot 3 jaar en aan a.s. moedëi-s gedurende de laatste drie maanden vóór de bevalling, op vertoon van een geneeskundige verklaring. De uitreiking geschiedt, tegen overlegging van de distributiestamkaarten van vorengenoemde vrouwen en kinderen op het kantoor van den plaatselüken distributiedienst ten gemeente huize alhier en wel op Donderdag 5 en Vrijdag 6 November 1942, des voormiddags van 10.00 tot 12.00 uur. Aan personen beneden den leeftijd van vijf tien jaar zullen geen tabletten worden mede gegeven. O.- en W.Souburg, 3 November 1942. De Burgemeester vnd., STEMERDING.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2