SS PROVINCIALE ZEEUWS» COURANT mss. Het boek der beweging Duitsche troepen in Noordelijk stadsgedeelte van Stalingrad binnengedrongen. advertenties (max. 8 regels): van 15 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT goes: r*l dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 UITGAVE DER FIRMA'S F VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE- COURANT, MIDDELBURG SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 en 11 ct Kabouters (alleen op VrU- OOSTBURG: Redactie en Adroinl- ïmséw-"*! 0114 vrijdag i6 qct. 1942 Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In den Kaukasus zijn Duitsche en Slo- waaksche troepen in dicht beboscht berg- terrein onder verbitterde gevechten door nieuwe vijandelijke stellingen gebroken en hebben ruim 500 steunpunten en gevechts posities stormenderhand genomen. In den Tereksector werden vijandelijke strijd krachten teruggeworpen. In Stalingrad hebben formaties infante rie en tanks den verbeten tegenstand der bolsjewisten in blokken huizen en barri cadestellingen gebroken en zijn diep in het Noordelijke stadsgebied doorgedrongen. Eskaders gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers hebben in achtereenvolgende aanvallen vijandelijke bunkers en artillerie stellingen uiteengeslagen. Ontlastingsaan- vallen van den vijand werden met zwa re, bloedige verliezen afgeslagen. Doel treffende luchtaanvallen zijn ook gericht op transportbewegingen en overladings plaatsen der bolsjewisten aan den beneden loop van de Wolga. Een tankboot en twee vrachtschuiten werden door brand vernie- tigd. Aan het front aan den Don hebben Roe- meensche troepen plaatselijke aanvallen afgeslagen. In den centralen sector van het front hebben eigen acties van stoottroepen tot de vernietiging van talrijke bunkers en ge vechtsposities geleid. Gevechtsvliegtuigen hebben belangrijke spoorwegtrajecten ge bombardeerd, waarbij de-vijand aanzienlijke verliezen aan rollend materiaal leed. In scheervluchtaanval hebben jachtvliegers een bolsjewistische motortorpedoboot op de Finsche Golf in brand geschoten. In het hooge Noorden zijn aanvallen van jachtkruisers gericht op troepenkampen ten Oosten van de Kolabocht. De Britsche luchtsteunpunten op de eilandvesting Malta zijn door gevechts vliegtuigen overdag en des nachts met bommen van zwaar kaliber bestookt. De ter begeleidende bescherming opgestegen Duitsche en Italiaansche jagers hebben te zamen 25 Britsche jachtvliegtuigen neer geschoten, waarvan 18 alleen door Duitsche jagers vielen. Twee eigen gevechtsvlieg tuigen keerden niet terug. Bij een aanval op het convooiverkeer aan de Britsche kust hebben motortorpedoboo- ten vier vijandelijke koopvaarders van te zamen 8000 brt. in den grond geboord. Al le booten keerden op hun steunpunt terug. In den nacht van 13 op 14 October is het in het Kanaal tot een zeegevecht ge komen tusschen Duitsche beveiligingsvaar tuigen en een sterkere vijandelijke forma tie, die bestond uit twee groepen torpe- dobootjagers en verscheidene flottieljes motortorpedobooten. In een hard gevecht werden een Britsche artillerie-motortorpe doboot tot zinken gebracht en 5 motor torpedobooten door artillerietreffers be schadigd, resp. in brand geschoten. Een eigen vaartuig ging verloren. Patrouillebooten en marineafweerge- schut hebben in het Noordzeegebied 2 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Woensdag voor den oorlog belangrijke in stallaties en militaire doelen aan de Zuid kust van Engeland gebombardeerd. BOLSJEWISTISCHE TERUGTOCHTSWEGEN AFGESNEDEN. In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B.-: Uit het weermacht- bericht blijkt niet, dat in een der sectoren een bepaald zwaartepunt van den Duit- schen aanval wordt gelegd. De aanval in de richting van Toeapse heeft, nadat hoog gelegen bolsjewistische stellingen waren doorbroken, opnieuw tot het opruimen van verscheidene honderden goed versterkte steunpunten geleid. De dagelijksche door braken en omsingelingen hebben minder een oprollen van -het vijandelijk front ten doel dan het afsnijden van bolsjewistische terugtochtswegen. Het eigenaardige van dezen oorlog is het gebergte en het ont breken van opvallende terreinpunten en plaatsen brengen met zich mede, dat de dagelijksche terreinwinsten van de Duit sche bergjagers slechts op speciale kaar ten op groote schaal kunnen worden afge lezen en niet tot uitdrukking kunnen ko men in de berichten omtrent de successen door het opperbevel uitgegeven. Hetzelfde geldt voor den strijd in het Oosten van den Kaukasus, waar na de inneming van Mal- gobek de Duitsche opmarsch in het petro- leumgebied van Grossny onder sterken vij andelijken tegenstand voortgaat. Bij Sta lingrad zet Timosjenko zijn krachtver- slindende aanvallen voort, zonder op eenige plaats ook maar beperkte doorbra ken te kunnen bereiken. Het „ontlastings offensief" tüsschen Don en Wolga ontwik kelt zich op dezelfde wijze als de maan denlange vergeefsche aanvallen bij Rzjef. Reeds thans kan gezegd worden, dat de bolsjewisten ondanks opoffering van. on vervangbare manschappen en oorlogsma teriaal hun doel niet hebben bereikt. De oorlog ter zee. Het Canadeesche ministerie van marine heeft medegedeeld dat op de St. Laurens 180 mijl van de monding, een koopvaardij schip van 4000 ton door duikbooten van de spil tot zinken -is gebracht. De aanval geschiedde verder stroomopwaarts dan alle vroegere. Het schip maakte deel uit van een klein convooï. Twaalf opvarenden wor- W1NTERHULPLOTERIJ. Te Rotterdam zal a.s. Zaterdagavond 17 Oct. de officieele tweede premietrekking laats vinden van de winterhulploterij 1942. [et betreft hier de serie B. Op dien avond zullen de 70 premies van 100 worden uitgeloot. De hoofdschotel zal worden ge vormd door het uitloten van de hoofdpremie van deze serie ten bedrage van 10.000. Het nieuwe seizoen van Winterhulp Nederland rs Dinsdagavond geopend met een groote bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam. Een overzicht tijdens de rede van den landelijk leider, den heer F. W. van Vloten VNP-De Haan-Pax Holland m Bij onze vrijwilligers. Een kijkje in een der vele magazijnen, dikwijls direct achter het front Van hieruit worden dagelijks de jongens verzorgd en dat het goed is, toont de foto SS PK Altstadt-O-H-P H m Er bestaat bij velen een neiging, gebeur tenissen en verschijnselen te beoordeelen naar uiterlijkheden en op grond van opper vlakkige waarneming te komen tot gevolg trekkingen, welke bij nadere beschouwing zullen blijken onjuist en op zijn minst ver wrongen te zijn. Het is een vrij algemeen verbreid verschijnsel, om in dezen tijd, waarin de verhoudingen door de oorlogs- en bezettingsomstandigheden zoo zeer aan het beoordeelend vermogen dor massa zoo daarvan ooit sprake zal kunnen zijn onttrokken zijn, de minder aangename kanten van het leven op rekening te schrij ven van hen, die het speldje van de N.S.B. of het „pakje van de W.A." dragen, dan wel getooid zijn met de karpoets van den Nationalen Jeugdstorm. Tot welke excessen deze gemoedsgesteld heid kan leiden heeft Max Blokzijl dezer dagen verhaald in een van zijn radio praatjes. Hij citeerde een brief, door een tegenstander gericht aan de ouders van een legioen-soldaat, die bij de vervulling van wat hij als zijn nationale plicht had gevoeld, aan het Oostfront zijn leven had gelaten. Het was niet alleen een schunnig stukje proza, maar de brief was een veel- beteekenend symptoom van een verbijste rend gemis aan moreele remmingen en een ergerlijk staaltje van fatsoensverwording. Men komt er niet af met een farizeesch gebaar dat zouden wij nooit doen. Want terwijl „wij dat nooit zouden doen", om dat „wij" or te fatsoenlijk voor zijn, dazen die zelfden „wij" met een wellustig genoe gen over bijltjesdag en over de boomen, waaraan die N.S.B.-ers gehangen zullen worden, In den grond van de zaak is dit struis- vogelgedoe en verraadt dit terreur-spelle- tje- met-woorden een groote mate van op pervlakkigheid en een poging om aan de consequenties van dit revolutionnaire tijds gebeuren te ontkomen. Wij moeten integendeel ons welbewust bezig houden met deze verschijnselen, reeds om de eenvoudige redenen, dat deze ver schijnselen ons niet meer met rust zullen laten. Zij hebben ons volk uit zrjn rust ge haald en nu kan het er zich niet meer met een schouderophalen afmaken. Het is goed, dat men zich bezig houdt met het verschijnsel de nationaal socialis tische beweging in Nederland. Want daar door zullen bepaalde oordeelvellingen mis plaatst blijken en zal men in de gelegen heid zyn, zijn oordeel te herzien. In het eenigen tijd geleden verschenen boek „Daar wérd iets groots verricht" la zen wij den volgenden zin, welke als ka rakteristiek uitermate geslaagd is: „Niet geestdrift was en is een van de sprekendste eigenschappen van ons voik er is heel wat voor noodig het voor een idee te winnen en haar ingang te doen krijgen. Maar is het eenmaal in beweging, dan houdt het vol en kunnen tegenslagen zijn volharding slechts prikkelen". Het is op wat wij thans rondom het Ne- derlandsche probleem van de nationaal socialistische beweging beleven wel zeer van toepassing. Daarbij komt thans, wat betreft de houding van een groot deel van het Nederlandsche volk, nog de houding van negativisme tgn aanzien van alles wat direct of zydelings met de doorwerking van het nationaal-socialisme ver-band houdt. Er zou aan dit verschijnsel een belang wekkende psychologische beschouwing zijn te wijden en op grond daarvan zou men wellicht tot een veelbeteekenende verkla ring kunnen geraken, temeer waar dit negativisme in vele gevallen niet wordt gevoed door een principieele afwijzing van beginselen, maar ook wordt ingegeven door een soort angst voor de consequenties. Hoe het zij, wie kennis wil nemen van het wezen en het streven van de N.S.B. kan terecht in het onder leiding van den heer Van Geelkerken uitgegeven boek „Voor Volk en Vaderland", dat ter gele genheid van het tienjarig bestaan der N. SB. verscheen en waarin de geschiedenis der beweging uitvoerig werd beschreven. Wy zouden kunnen spreken van het boek der beweging, omdat het geacht kan wor den de samenvatting te zfn van wat in de N.S.B. leeft en wat zij aan beginselen en idealen voedt. Uit den aard der zaak staat dit boek in het teeken van den strijd. Tin jaren is, als episode gezien, een korte spanne tijds. Voor de N.S.B. was het de tijd van optor nen tegen de vol roordeelen van politiek Nederland. Daarvan vertelt dit lijvige boek en als zoodani" heeft het historische en docu mentaire waarde. Wie er echter de N.S.B. uit zal wil leeren kennen, zal het niet zonder vrucht ter hand nemen, want op meer dan één bladzijde ontdekt men inte ressante oordeelvellingen en karakteristie ken, welke voor deze kennis alleszins nut tig kunnen zijn. Wie echter dit zeer goed uitgevoerde en met vele illustraties verluchte boekwerk zou willen vergelijken met bijvoorbeeld Hitlers Mein Kampf, die zal teleurgesteld uitkomen. Het was niet de opzet, iets der gelijks te schrijven, zooiets was bovendien niet mogelijk. Het is slechts de geschiede nis van de N.S.B., gezien mede tegen den achtergrond van de oordeelvellingen over de politieke groepeeringen van vóór Mei 1940. Daardoor wordt de beteekenis en de strekking van het werk aanzienlijk inge kort, maar wie het leest en met aandacht en gezond-critischen zin bestudeerd, die zal er ongetwijfeld toe kunnen worden ge bracht zijn oerdeel over de N.S.B. en over de N.S.B.'ers te herzien die zal ook over de figuur van Mussert een beter begrip krijgen en den zin van de samenwerking, welke tusschen Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten is gegroeid, in het juiste licht leeren zien. En dit alles is voor een juiste afbakening der verhoudingen en coral met het oog op een herwaardeering va het oordeel over de verschijnselen van dezen tijd van zeer groot belang. den vermist. De Braziliaansche regeering heeft vol gens berichten uit Rio de Janeiro bekend gemaakt, dat de Braziliaansche schepen „Osorio", 2730 brt. en „Lages", 5472 brt. in September voor de Braziliaansche kust zijn getorpedeerd en in den grond geboord. De kwestie der geboeide krijgsgevangenen. Naar in welingelichte kringen te Berlijn verluidt, is via Zwitserland als bescher mende mogendheid een Engelsche nota in de kwestie van de geboeide krijgsgevan genen in Berlijn overhandigd. Het schijnt hier te gaan om den door Churchill in het Lagerhuis aangekondigden Engelschen proteststap, ten aanzien waarvan politieke kringen te Berlijn reeds een standpunt heb ben bepaald met de verklaring, dat niet Engeland, maar Duitschland het recht heeft tot een protestactie. Omtrent de be handeling der nota verluidt vooreerst niets. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. In zijn weermachtbericht no. 872 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Activiteit van de artillerie en van pa trouilles aan het Egyptische front. Een Britsch vliegtuig werd vernietigd door het luchtdoelgeschut van een onzer divisies. In de omgeving van Sidi el Barrani is de bemanning gevangen genomen van een vijandelijk vliegtuig, dat op 8 Oct. door het luchtdoelgeschut van Tobroek was neergeschoten. Deze bemanning bestond uit twee officieren en twee onderofficieren. De luchtmacht zette haar operaties tegen Malta voort. Tijdens een poging om zich tegen de vastberaden aanvallen der bom menwerpers van de as te venveren, heeft de vijandelijke luchtmacht tijdens hevige luchtgevechten 25 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er zeven door Italiaansche jagers neergehaald en 18 door de Duit- schers. De actie yan drie vijandelijke vliegtui gen tegen een convooi in de Middelland- sche Zee is mislukt. Twee der aanvallende driemotorige machines werden neergescho ten door het nauwkeurige afweergeschut van de begeleidende torpedobooten en de derde door de vergezellende luchtmacht. In een aanvulling op het weermachtbe richt deelt het Italiaansche opperbevel nog het volgende mede: Bij de vervulling van zijn taak is op 13 October aan het Egyptische front gesneu veld generaal Alessandro Prodierï, com mandant van de divisie „Brescia". De di visie Brescia is vermeld in een dagorder wegens haar heldhaftigheid tijdens de ge vechten bij El Alamein. De naam van ge neraal Prodieri wordt gevoegd bij die van zoovele onzer commandanten van groote eenheden, die in de allereerste linie, vlak by hun soldaten, het hoofd boden aan alle risico's van een zeer zwaren strijd en alles gegeven hebben voor de overwinning van onze wapens. Dr. Schmidt waarschuwt de Zwltsersche pers. Op de gisteren gehouden persconferentie van het ministerie van buitenlandsche za ken te Berlijn heeft de leider der persafdee- ling, gezant dr. Schmidt, gesproken over de houding vat* een bepaald deel der Zwit- sersche pers. Hjj citeerde uitvoerig Zwit- sersche bladen, die zich in den loop van een enkele week met de meest uiteenloo- pende kwesties der politiek en oorlogvoe ring hadden bezig gehouden op een wijze, die te Berlijn als niet vereenigbaar wordt beschouwd met de plichten der neutrali teit. Dr. Schmidt zeide een eerste verma ning aan deze Zwitsersche pers op haar plaats te achten. Een groote np.tie als de Duitsche kan het zich op den duur niet laten welgevallen, dat onder den dekmantel der neutraliteit anti-Duitsche propaganda gevoerd wordt. Wanneer de pers onverstan dig genoeg is, de beginselen eener juiste neutraliteit niet te respecteeren, is het de taak van de bevoegde instanties, haar bla den tot de orde te roepen. Ook hier geldt de oude spreuk van Bismarck, dat het land de vensterruiten moet betalen, die de pers ingooit. Duitschland moet de inmenging in zijn aangelegenheden van de hand wijzen. Het treedt ni .t op als Summer Welles, die onder bedreigingen het opgeven der neu traliteit van Argentinië en Chili geëischt heeft, doch het eischt uitsluitend het na leven van de neutraliteit. Duitschland, zoo besloot dr. Schmidt, kan op den duur niet toelaten, dat deze neutraliteit door een „ergernis gevende pers" ten nadeele van Duitschland wordt misbruikt. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. In den afgeloopen nacht is, naar het D. NB; van militaire zijde verneemt, het Rijnland door Britsche vliegtuigen aange vallen, die hun bommen lukraak en ver spreid op verschillende plaatsen neerwier pen. De aangerichte schade is gering. Daar entegen werd den vijand opnieuw door den geconcentreerden afweer gevoelige verlie zen toegebracht. Minstens 21 Britsche bom menwerpers werden neergeschoten. De aanvallen op Malta. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op nieuw de Britsche vliegvelden Halfar en La Venezia op Malta gebombardeerd. Nog boven de wateren voor Malta trachtten Britsche formaties jagers evenals op de vorige dagen het luchtruim boven Malta af te grendelen. Tusschen de Messer- schmidtjagers en de Britsche formaties jagers kwam het bij het forceeren van een doorbraak tot felle luchtgevechten, waarbij volgens tot dusver ontvangen berichten negen Spitfires door de Duitsche jagers werden neergeschoten. De Britsche vlieg- tuigverliezen stijgen daarmede tot 40 machines. DE STRIJD OP MADAGASCAR Volgens de laatste op het staatssecreta riaat van koloniën te Vichy ontvangen be richten, zijn de Britsche troepen op Mada gascar by Ambositra na hevige tegen aanvallen teruggeslagen. De Engelschen, zoo wordt in de mededeeling verder gezegd, gaan er thans toe over om volkomen on versterkte en onbeteekenende plaatsen te bombardeeren om zoodoende te probeeren het verzet der verdedigers te breken. Keuringen voor Waffen SS en het legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde'adressen kunnen vervoe gen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben him dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toe treden. 17.10.42 11 uur, Arnhem, Weverstr. 16b. 18.10.42 14 uur, Venlo, Deutsches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 20.10.42 11 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant Markt 45. 21.10.42 10 uur, Tilburg, Werklied en ver- eeniging, Tuinstraat 68. 21.10.42 17 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13. 22.10.42 17 uur, Utrecht, Wehrmacht- heim, Mariaplein. 23.10.42 10 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 10 uur, Amersfoort, Dienstge bouw, Kapelweg. DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende week zijn ter verkrij ging van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, ta bak enz. en sigaretten (ook voor de dames) aangewezen de bonnen 53. Taptemelk is verkrijgbaar op de bonnen 1-59 en 2-59 reserve. TERUGBETALINGEN BIJ DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is een wijziging gebracht in het postspaarbankbesluit welke Donderdag ip werking is getreden. Daarbij is bepaald, dat de directeur van de rijkspostspaarbank bevoegd is recht- streeksclie terugbetalingen van de spaar bankboekjes te doen geschieden tot een door hem vast te stellen gezamenlijk be drag van ten hoogste 100 gulden in zeven dagen door of vanwege alle andere kanto ren dan op het spaarbankboekje is aange wezen. Voorts is het bedrag, dat op het boekje moet blijven staan, verlaagd van 1 gulden tot 25 cent. SCHOOLCURSUSSEN OVER DEN ARBEIDSDIENST. Naar wy vernemen, zal gedurende het loopende cursusjaar voor de leerlingen van de hoogste twee klassen der scholen voor middelbaar en hooger onderwijs een uiteen zetting worden gegeven over doel en we zen van den Nederlandschcn arbeidsdienst. In elke gemeente zal kunnen worden vol staan met het organiseeren van één lezing voor alle leerlingen, die daarvoor in aan merking komen, te zamen. AVONDCURSUSSEN VOOR VARENDE SCHIPPERSKINDEREN. Naar wij vernemen, zal een rijkssubsidie worden verleend in de kosten van de be looning van de leerkrachten van een avond cursus (zgn. derden schooltijd), "verbonden aan scholen of klassen, uitsluitend bestemd voor „varende" schipperskinderen. De school of klasse moet uitsluitend be stemd zijn voor schipperskinderen, die met de ouders een trekkend bestaan voeren en op het schip gehuisvest zijn en blijven. Het gewone onderwijs moet gedurende niet minder dan 42 normale schoolweken per jaar worden gegeven en per week ge durende ten minste 26 uren overdag. Het aantal lesuren van den cursus be draagt in maximum 8 en in minimum 6 per week, te verdeelen over ten minste 4 schooldagen der week. LEGITIMATIEBEWIJS VOOR LEDEN VAN DEN KULTUURRAAD. In de Nederlandsche Staatscourant van 7 October 1942 no. 195 is een besluit op genomen van den president van den Neder- landschen kultuurraad betreffende een voor de leden van den Nederlandschen kuituur- raad ingesteld legitimatiebewijs, dat den houder het recht geeft bij alles wat op kul- tureel gebied wordt georganiseerd en voor het publiek toegankelijk is, aanwezig te zijn. SPEELGOEDACTIE JEUGDSTORM. Sint Nicolaas nadertHet heerlijk avondje. Voor uw kind misschien. Weet u echter dat het voor honderden Nederland sche kinderen geen heerlijk avondje belooft te worden, omdat vader en moeder in dezen moeilijken tijd nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden? Ook deze kinderen komt echter een „heerlijk avondje" toe. Voor hen heeft de Jeugdstorm zich ingezet. Morgen of een der volgende dagen zal er ook aan uw huis gebeld worden en dan zal een jongen of een meisje u vragen of u wat beschikbaar wilt stellen voor de kinderen van behoef tige volksgenooten. Speelgoed, oud of nieuw, kleeding. geld, of iets anders. Zorgt, dat de jeugd niet te vergeefs een beroep op u doet. Uw kind bezit zeker wel een stuk speelgoed, waar het toch niet meer naar omziet. Uw kind zal het niet missen, maar straks, met St. Nicolaas, zal een ander kind er verlangend naar grijpen. Zet nu reeds, hetgeen U kunt missen, klaar. WEDEROM EEN VONDELINGE. Een vrouw uit Broek op Langendrjk heeft des avonds aan den Westdyk te Heer Hu- gowaard een pakje gevonden, dat een te vondeling gelegd meisje bevatte van naar schatting vier weken oud. Naast dit pakje bevond zich een mand, waarin zich een keurige baby-uitzet bevond. De politie stelt een onderzoek in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1