PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 13 OCT. 1942 Bolsjewisten bij Toeapse vernietigd. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzondei lijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per adv. 1 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct.. Iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 240 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale ZeeuwscLe Courant zijn gevestigd te; VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd iel ei. 3454, Administratie telef. 8541. GOES: Red. en Adminlstr. Turfbade 15, teL. 2863. na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45. telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 85. teL 21 REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS Lotsverbondenheid tusschen NSDAP en NSB onderstreept. De Nederlandsche bijdrage voor een nieuwe toekomst onbelangrijk in vergelijking met de offers van het Duitsche volk. Sedert eenige dagen fe men k^de vtschconservem'abrieken b» Zeeland en West- Brabant weer druk bezig met de inmaak van mosselen. Nadat de mosselen gekookt, gepeld en gespoeld zijn, worden ze in de Hesschen gedaan J. v. Rhijn-Pax Holland m Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De aan den weg naar Toeapse ingesloten vijandelijke strijdmacht werd in de pan ge hakt. In felle berggevechten zijn daarmede de kern eener Sovjet-gardedivisie alsmede deelen eener divisie bergjagers verslagen. Daarbij werden ruim 400 versterkingen ingenomen en talrijke gevangenen en wa pens als buit binnengebracht. De zuivering van het op oerwoud lijkende gebied van de laatste nesten van verzet is nog aan den gang. Ten Zuiden van den Terek mislukten tegenaanvallen van den vijand onder zware bloedige verliezen. Te Stalingrad werd een vijandelijke groep vernietigd.Artillerie 'van het leger bracht een vrij groot schip op de Wolga tot zinken. Gevechtsvliegers zetten de ver woestingen van belangrijke spoorlijnen ten Oosten van de Wolga voort. Aan het front van den Don verijdelden de verbonden troepen verscheidene plaatselijke aanvallen en overzetpogingen van Sovjets. In den centralen en Noordelijken frontsector wer den bij succesvolle ondernemingen van ver kenningstroepen en stoottroepen talrijke vijandelijke versterkingen met haar bezet tingen vernietigd. Ten Oosten van Leningrad werden de laatste resten der over de Newa opgedron gen Sovjet-strijdkrachten over de rivier te ruggedreven. Duitsche formaties gevechts vliegtuigen- zetten Zondag overdag de bom bardementen op de Britsche luchtbases op de eilandvesting Malta voort. Er werden 'uitgestrekte branden op parkeerterreinen en in vliegtuighangars waargenomen. In Onder de vroolijke klanken van een W. A.-muziekkorps is weer een aantal W. A.- leiders voor een verdere opleiding naar Duitschland vertrokken. De mannen zijn reeds gedeeltelijk in Nederland opgeleid Fellinga-Gazendam-Pax Holland m luchtgevechten boven het eiland brachten Duitsche jagers drie Britsche jachtvliegtui gen omlaag. Twee andere werden door bemanningen van gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Uit Britsche vliegtuigformaties, die Zon dag overdag op groote hoogte doordrongen naar de Noord-Fransehe en de Nederland sche kust, schoten Duitsche jagers, zonder eigen verliezen te lijden, vijf vijandelijke machines neer. Bij storingsvluchten van Britsche vliegtuigen overdag boven Noord en Noordwestduitsch gebied leed de bevol king geringe verliezen. Boven de Noord en Oostzee werden drie*Britsche vliegtui gen des nachts neergeschoten. Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen Zondagnacht een belangrijke havenstad in Noord-Oost-Enge- land met goed resultaat aan. DE TOESTAND AAN HET ZWARTE-ZEE FRONT. In aanvulling op het weermachtbericht vernéemt het D.N.B. De uitwerking van de vernietiging der op weg naar Toeapse ingesloten geweest zijnde vijandelijke strijd krachten op de totale situatie aan het Zwarte Zee front moet worden afgewacht. De bolsjewisten hebben tot nu toe over Toeapse nog steeds verbinding naar Soe- choem en Batoem kunnen onderhouden, doch thans dreigt deze te worden afgesne den, daar de Duitsche luchtmacht reeds met sterke formaties allé transportbewe gingen in het gebied van Toeapse aanvalt. De onvoldoende verbinding met kustsche- pen staat reeds sedert geruimen tijd onder controle van Duitsche motortorpedobooten. Twee jaren geleden bij de oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, vatte de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, de plichten en verantwoordelijkheden der leden samen in hst gebod: een voorbeeld te zijn van de nationaal-socialistische volksgemeen schap in de Germaansche levensruimte. Zondag by de viering van den tweeden verjaardag kon worden gezegd, dat deze oproep niet onbeantwoord is gebleven. In een grootsch opgesteld overzicht van de geweldige gebeurtenissen onzer dagen wees de Rijkscommissaris tijdens de te Arnhem gehouden bijeenkomst op de plichten der in Nederland- wonende Duit- schers, waarbij hij aan de dankbetuiging voor het tot dusver verrichte werk de aanmaning verbond op den ingeslagen weg voort te gaan. Hauptdienstleiter Schmidt, de leider van het Arbeitsbereich memoreerde in zijn openingswoord, hoe hij twee jaren geleden de opdracht tot inrichting van het Arbeitsbereich op zich nam. Na twee jaren, aldus spr., mag geconstateerd wor den: De nqtionaal-socialisten, de Duitsche volksgenooten in Nederland zijn tot een eenheid saamgesmeed. Nadat het jaar 1938-1940 een der zwaarste voor de Duit- schers in Nederland geweest was, kwam de tijd, waarop opnieuw voor den strijd moest worden aangetreden. Wij weten thans, hoe noodzakelijk het was, dat wij juist dien eersten tijd goed hebben be steed. Spr. wees er op, dat de organisatie hecht gegrond is, zoodat elke taak, waar- voor de Rijkscommissaris ons plaatst, kan worden vervuld. In zijn rede richtte de Rijkscommissaris den blik op den grooten samenhang van het gebeuren van onzen tijd, om daaruit de consequenties te trekken voor de Duit sche houding in het Nederlandsche gebied. Allereerst maakte hij de moeilijkheden duidelijk, die in den weg staan aan de oplossing der taken in dit land. Ook al staat men nog in breede kringen vandit land vreemd en afwijzend tegen over de na- tionaal-socialistische gedachtenwereld, ae verplichting blijft toch bestaan om deze kringen onder alle omstandigheden te winnen en de krachten van dit land te mobiliseeren. Het door harde oorlogsnood zakelijkheden gedwongen ingrijpen in de Nederlandsche levenssfeer bemoeilijkt on ze taak om de bewoners van dit land bij te brengen, wat het nationaal-socialisme beteekent en wat het wil. Uit de bekrom penheid der kleinzielige beschouwing, waarin de Duitsch-Nederlandsclie verhou ding blootgesteld is aan den last van goedkoope verdachtmakingen, bracht de Rijkscommissaris de tusschen beide lan den ontstane spanning op het niveau van de groote politieke ontwikkeling, door, zonder verwijten te willen uitspreken, te constateeren, dat Nederland profijt trok uit de situatie, waaronder het Duitsche volk in het nauw gedreven en bedrukt, geleden heeft, dat Nederland politiek en economisch gezien aan den anderen kant van de barricade heeft gestaan en dat de geheele pood van het Duitsche volk se dert tientallen van jaren, niet pas van den wereldoorlog af, het Nederlandsche volk als profijttrelckende ten go-ede is ge komen. Immers, de Duitsche arbeider moest, naar de Rijkscommissaris als voorbeeld verklaarde, ertoe bijdragen de rente voor de Nederlanders te garandeeren, doordat hij gedwongen was de in de Nederlandsche koloniën met goedkoope arbeidskrachten vervaardigde producten met prestatie van hooge waarde te betalen. De vorige zware oorlogswinter. In aansluiting hierop herinnerde de Rijkscommissaris aan den vorigen zwaren oorlogswinter, dien hij een beproeving van het Duitsche volk noemde, 'een beproe ving, die slechts hem ten deel valt, die door de geschiedenis tot iets groots is uitverkoren. In den stryd met het Oostelyk gebied zijn er twee persoonlijkheden geweest met geniale plannen, die reeds eenmaal deze zaken ter hand hebbein genomen. Zij zijn beiden gestrand. De eene was Karei XII, die ten tijde van Peter den Grooten den Russischen winter met zijn leger niet heeft doorstaan en die bij Poltawa ver slagen is. De tweede was Napoleon, wiens lot bekend is. De derde, dien het lot oP dezen weg geplaatst heeft, is Adolf Hit ler met het Duitsche volk. Hij en de- Duitsche soldaat hebben den winter door staan. Offervaardigheid. Als voorbeeld voor de offervaardigheid, die een hechten band heeft gesmeed tus schen front en vaderland, noemde de Rijkscommissaris het wolgeschenk. Voor deze offervaardigheid zeide hij allen Duit- schen volksgenooten in Nederland dank. In het bijzonder zeide hij dank aan den leider van' t Arbeitsbereich, Hauptdienst leiter Schmidt, dien de rijksminister den besten man noemde, dien men zich kon wenschen. „Wanneer ik in het Arbeitsbe reich", zoo zeide de Rijkscommissaris, „mijn belangrijkste corps medewerkers zie, dat de Führer mij gegeven heeft, dan zijt gij, partijgenoot Schmidt, mijn belang rijkste medewerker bij het bereiken der doelstellingen, die de Führer ons gegeven heeft en bovendien zijt gij mijn goede vriend geworden". Voorts bracht de Rijks commissaris dank aan het corps politieke leiders, wien hij de erkentelijkheid van den Führer overbracht, waarbij hij uit drukking gaf aan zijn vertrouwen, dat allen zullen volharden op de plaats, waar op zij gesteld zijn. In dit verband zeide de Rijkscommissaris dank aan de kame raden in de Limburgsche steenkolenmij nen, die daar een voorbeeld geven. Hij stelde in het vooruitzicht, dat de verbe teringen, die toegestaan zijn aan den Duitschen mijnwerker, in de sociale voor ziening eens ook uitgebreid zullen worden tot de in Nederland werkende mijnwer kers, zoowel Duitschers als Nederlanders. De levensmiddelenvoorziening. Betreffende de kwestie van de levens middelenvoorziening in Nederland merkte de Rijkscommissaris op, dat het vroeger opgestelde beginsel,dat de Nederlanders evenzoo behandeld moeten worden als de Duitschers, thans moet achterstaan bij het gezichtspunt van de prestatie. Rechts gelijkheid eischt gelijke prestatie, gelijke verplichting en gelijke verantwoordelijk heid. Wanneer thans de Duitsche arbeider in Duitschland niet slechts een plus aan arbeid presteert, maar bovendien zijn bloed op het spel zet, heeft hij een ver goeding noodig. Het is derhalve slechts recht'en billijk, wanneer men den Duitschen volksgenoot in Duitschland, die deze prestatie levert, die vereffening geeft. Wanneer de Nederlander op geen andere wijze bijdraagt tot het groote gebeuren onzer dagen, dan dat hij iets minder te eten en minder kolen krygt, dan is dat nog steeds een be scheiden bijdrage, gezien de grootte der prestaties, die thans door het Duitsche volk worden volbracht. In dit verband verklaarde de Rijkscom missaris, dat de thans in Nederland geldende raritsoenen tot de volgende oogst gehandhaafd kunnen worden. Voor de Duitschers in dit land betee kent dit weliswaar een afstand doen, vergeleken met hun volksgenooten in Duitschland, wanneer zij onderworpen worden aan dezelfde rantsoeneerings- vobrschriften als de Nederlanders, maar dit afstand doen moet gedragen worden in het bewustzijn van de lots- gemeenschap van beide volken. Om recht te doen wedervaren aan het prsstatiebeginsel In de distributie van levensmiddelen en steenkolen, deelde de Rijkscommissaris mede, dat de bloedverwanten van hen, die in het Oosten staan, ook Nederlanders, ge lijkgesteld zullen worden aan de Duit sche volksgenooten In Duitschland. Ten «aanzien van de verzorging der rijksduitschers in Nederland deelde de Rrjkcommissarïs mede, dat huwelijkslee- ningen worden ingevoerd, kinder- en op voedingtoeslagen uit middelen van het Duitsche rijk, met terugwerkende kracht van 1 October af. De kerkklokken. „Eén ding wil ik nog kort vermelden", zoo ging de Rijkscommissaris verder. „Gij weet, dat wy thans de kerkklokken weg nemen. Dat is een volkomen natuurlyke maatregel. Het is steeds zoo geweest, dus reeds voor eeuwen, wellicht zelfs 1000 jaar geleden, dat men in goede tij den de schatten in de kerken geplaatst heeft. Wanneer dan oorlogen kwamen, werden de kelken en monstransen weg genomen en als oorlogsschat gebruikt, om het vaderland te beschermen. Daartoe kan men dus op zijn minst ook de kerkklok ken rekenen, die naar onze begrippen nog lang niet behooren tot zulke godsdiensti ge voorwerpen als een monstrans of een kelk. Het spreekt vanzelf, dat wij iedere gram koper, tin enz. mobiliseeren. Wan neer thans van eenigerlei zijde, 'zij het ook een geestelijke, tot mij de vraag gericht wordt, hoe ik dat kan doen zou ik hem willen antwoorden mynheer, ik verwonder mij zeer, dat gij niet vrijwil lig gekomen zijt, om den Duitschen sol daat dit koper aan te bieden, opdat hij het bolsjewisme van uw grenzen ✓•zal afhouden." Evenals de Rijkscommissaris in zijn rede met de vijanden en tegenstrevers van het nationaal-socialisme afrekende en geen twijfel liet bestaan aan de vast beslotenheid om iederen tegenstand, van buiten of van binnen, te breken, wees hij aan den anderen kant op den weg naar dengenen, die in dit land voor de zelfde idee strijden. Hij ri 'ce een dringend beroep op het leiderscorps der partij -om de nauwste ka meraadschap met de N.S.B. te betrach ten, Hij wees op de verplichting om voor de Nederlandsche nationaal-socialisten, die in een zwaren strijl hun vuurproef door maken, onverbrekelijke kameraadschap te behouden en bij hen 't gevoel te wekken in één front te staan. Met een uiteenzetting van het wereld historische gebeuren, dat onze tijd beleeft, eindigde de spreker zijn rede. In het Oos ten het continentale Europa, aan de over zijde het Atlantische Engeland, dat is de beslissing, die thans gesteld wordt. In deze beslissing, waarin het niet gaat om overwinning of nederlaag, maar ook om overwinning of vernietiging, staat voor ons een man, die in zijn hand het lot van de geheele wereld vormt. „Voorwaarts naar de overwinning met Adolf Hitler", met deize door de partijgenooten geestdrif tig overgenomen woorden, besloot de Rijks- Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, Zondagnacht een ravitailleerings- haven aan de Engelsche Oostkust met goede uitwerking aangevallen. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, hebben Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht storingsvluchten gemaakt boven de Noord- en Oostzeegebie den. De door het neerwerpen van brisant bommen aangerichte schade in enkele ste den aan de Oostzee is onbeteekenend. Ver scheidene der aanvallende vliegtuigen wer den neergeschoten. Het boeien van krijgsgevangenen Uit de verklaringen van de beide over levende Duitsche soldaten, die erin zijn ge slaagd op het eiland Sercq uit Engelsche gevangenschap te ontsnappen, zyn nieuwe bijzonderheden bekend geworden, welke de officieele verklaring der Britsche regeering van 10 October logenstraffen. De Engelschen hebben, zooals bekend, beweerd, dat zij de handen van de Duit sche soldaten geboeid hebben om te berei ken, dat.de mannen #welke met hun gevan genneming belast waren, hen door hen onder de arm te nemen, konden wegvoeren. Hiertegenover staat, dat de beide Duitsche soldaten bij hun verhoor hebben verklaard, dat zij niet onder de arm werden genomen en zoo werden weggevoerd. De vijf Duit sche gevangenen werden door telkens twee Engelschen geboeid en weggeleid, waarbij telkens een gevangene alleen voor twee Engelschen moest loopen. De door de En gelschen voor den terugtocht gebruikte weg liet slechts op enkele plaatsen toe dat drie 'personen naast elkaar liepen. De Britsche regeering heeft in haar ver klaring den moord op de weerlooze Duit sche gevangenen verder gemotiveerd 'door het feit, dat de gevangenen op weg naar de booten gevoerd moesten worden langs kazernes, welke door Duitschers waren be zet. Ook deze bewering is onjuist Van de plaats, waar de vyf Duitsche soldaten ge vangen genomen werden tot aan de aanleg plaats der booten liep de terugtochtsweg niet langs een kwartiemiimte en ook niet langs andere gebouwen. Het eenige gebouw ip de omgeving van 100 meter was 'n klein, onbewoond en bouwvallig huis, waarin nog nooit troepen hebben gehuisd. JAPANSCHE DUIKBOOT BRENGT AMERIKAANSCH TANKSCHIP TOT ZINKEN. Naar radio-Schenectady meldt, is aan de Westkust van Amerika een Amerikaansch tankschip door een Japansche duikboot tot zinken gebracht. Amerikanen op de Bahrein- eilanden. Naar uit Bagdad wordt gemeld, zou thans op de Bahrein-eilanden in de Per zische Golf een Amerikaansch garnizoen worden gelegerd en wel met het motief, dat de economische belangen der Ver. Stalen daar thans grooter zjjn dan die van Enge land. In politieke kringen te Berlijn trekt dit bericht sterk de aandacht, daar het den uitverkoop van het Britsche rijk be licht. De Bahrein-eilanden vormen sinds 1923 de belangrijkste basis op den luchtweg naar Indië. Wat Aden aan de Roode Zee is voor den zeeweg naar Indië, is Bahrein aan de Perzische Golf voor den luchtweg naar de kroon van het empire. De econo mische en militaire beteekenis der eilan den is thans nog aanzienlijk grooter gewor den door de oliewinning ter plaatse. Brit sche vliegtuigen en kruisers konden hier om zoo te zeggen aan de bron tanken. commissaris zijn rede, die grooten bijval oogstte. De leider van het Arbeitsbereich, Haupt dienstleiter Schmidt, gaf in hartelijke be woordingen uitdrukking aan den dank van het leiderscorps. In den zin van den oproep van den Rijkscommissaris om eensgezind te zyn zeide hij„Trouw staan wrj naast de Nederlandsche nationaal socialistische ka meraden en wij zullen dezen weg verder gaan. Wy denken niet aan onszelf, maar aan de groote gemeenschap, waarin wij het Nederlandsche volk mede opnemer". De verklaring van den rijksminister betref fende de vastbeslotenheid en hardheid van Adolf Hitler stelde Hauptdienstleiter Schmidt in het licht door een beschrijving te geven van den indruk van de jongste ontvangst bij den Führer. „De Führer ver toont hetzelfde uiterlijk als in 1932, toen de binnenlandsche politieke overwinning voor de deur stond. Hg had het oude natio naal socialistische strijdgezicht". Tegenover den Rijkscommissaris beloofde de leider van het Arbeitsbereich totaalgebruik van alle krachten, ook in de toekomst. Met den groet aan den Führer werd de werkconfe rentie besloten. Keuringen voor Waffen SS en het legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data by de genoemde adressen kunnen vervoe gen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebban hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in eer» speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tydens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toe treden. 13.10.42 14 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 14.10.42 10 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 14.10.42 16 uur, Assen, Dienstgebouw, Vaart. Zuidzijde. 15.10.42 11 uur, Zwolle, School Turf markt. 16.10.42 11 uur, Deventer, N.S.D.A.P., Parkweg 2. 17.10.42 11 uur, Arnhem, Weverstr. 16b. 18.10.42 14 uur, Venlo, Deutsches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 20.10.42 11 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant Markt 45. 21.10.42 10 uur, Tilburg, Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68. 21.10.42 17 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13. 22,10.42 17 uur, Utrecht, Wehrmacht- heim, Mariaplein. 23.10.42 10 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42 10 uur, Amersfoort, Dienstge bouw, Kapelweg. De slag bij de Salomons eilanden. ■Volgens den Britschen nieuwsdienst heeft het Amerikaansche ministerie van marine .medegedeeld, dit drie Amerikaan sche zr.var-e kruisers op 8 en 9 Augustus bii de Salomons-eilanden zijn gezonken, ge lijktijdig met den Australischen kruiser „Canberra". De Amerikaansche kruisers zyn de „Quincy", de Vir.cennes" en de „Astoria", alle drie met een waterver plaatsing tusschen 9000 en 10.000 ton. Rede van Churchill. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft Churchill Maandag te Edinburgh een rede gehouden, waarin hij de algemeene oorlogssituatie behandelde. Hij lanceerde de bewering, dat de neder lagen der geallieerden slechts étappes naar de overwinning zijn, maar'dat alle over winningen der as tot de ineenstorting lei den. Den Duitschen veldtocht in Rusland noemde Churchill er een van den tweeden rang, die tot dusver een duidelijk fiasco is, waarbij hij den nadruk legde op ..tot dus ver". Als saldo van zijn militair overzicht merkte Churchill aan als men beide zij den overziet en goed en kwaad met dezelfde rust tegen elkaar afweegt, moeten wij constateeren, dat wij een moeüijk. somber oogenblik in den oorlog hebben bereikt. Wij staan nog steeds tegenover doodelijke ge varen. Oorlogsnrvjeheid, zelfvoldaanheid, oneenigheid en strijd ever Lijzaken bena- deelen slechts onze kansen v^or de toe komst. Wij moeten elkaar allen tot de uiterste grens van onze kracht aanvuren. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. In zijn weermachtbericht no. 869 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Matige activiteit van artillerie en ver kenningspatrouilles aan het Egyptische front. Vier vijandelijke vliegtuigen werden vernietigd door het luchtdoelgeschut der landeenheden. Drie andere toestellen wer den neergeschoten in een gevecht door Duitsche jagers. Bombardementsvliegtui gen en duikbommenwerpers van de as vie len Zondag overdag en des nachts de vlieg velden van Malta aan, waarbij zij in ach tereenvolgende golven op de gestelde doe len afvlogen. De escorteerende jachtvlieg tuigen gingen succesvolle gevechten aan met de vijandelijke luchtmacht. Zes vijan delijke vliegtuigen werden neergehaald door de Duitschers en negen door de Ita lianen, die bovendien nog verscheidene an dere vijandelijke machines doeltreffend met machinegeweren beschoten. Drie van onze toestellen zyn niet op hun basis terugge keerd. Een van onze duikbooten onder be vel van den luitenant ter zee Raul Galletti heeft in het centrale bekken van de Mid- dellandsche Zee een vrjandelyken onder zeeër getorpedeerd en tot zinken gebracht. VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN. De 52-jarige mevr. M. van der L.K. te Den Haag stapte uit e n rijdend tramrij tuig. Zy kwam onder den aanhangwagen terecht en was vrijwel op slag dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1