PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT MAANDAG 5 OCT. 1942 Duitsche vorderingen bij Stalingrad. Goering spreekt in het Berlijnsche Sportpaleis. Oogstdankfeest van Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 1 2.63 per kwartaal Afzondei lake nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 1 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct., iedere regel meer 13 ct., dlenstaanvr. en dienstaanb. reap. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct., bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct."*meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 233 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwscbe Courant ztjn gevestigd te: VLJSSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londenscbe Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454, Administratie telef. 8541. GOES: Red. en Administr. Turfkade 16, tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45. telefoon 102 Dorpsstraat 85. tel. 21 Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: In het Noord-Westen van den Kaukasus zyn verscheiden boschstellingen en ge vechtsinstallaties ondanks hardnekkigen vijandelijken tegenstand gnomen. De luchtmacht bestreed nog voor de eigen voorhoede vijandelijke kolones en troepen- werden de als vesting versterkte, taai ver dedigde steden Elkotowo en Werchnij Koerp stormenderhand genomen. In het Noorden van Stalingrad is de vijand opnieuw in zware gevechten uit ver sterkte blokken huizen en versterkte stel lingen geworpen. Sterke groepen vliegende artillerie en, luchtdoelgeschut der lucht macht steunden hierbij de formaties van het leger. Andere vliegtuigen zet ten de verplettering van Sovjetetap- peverbindingen voort. Een vry groot aantal vijandelijke transporttreinen werd vernietigd, een motorschip op de «Wolga in den_ grond geboord. Nachtelijke bom aanvallen waren gericht op vliegvelden en artillerieconcentraties der bolsjewisten ten Oosten van de Wolga. In den middensector hebben stormtroe pen succesvolle ondernemingen ten uitvoer gelegd. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer heeft een eigen aanval nieuwe vorderingen gemaakt. Op de plaats, waar Duitsche patrouille vaartuigen in het nachtgevecht van 1 October aan de Nederlandsche kust Brit- sche snelbooten in den grond hadden ge boord, hebben beveiligingsvaartuigen te midden van een massa wrakstukken drie Britsche officieren en twaalf man gevan gen genomen. VERNIETIGINGSSLAG TEN ZUIDEN VAN HET LADOGAMEER. Naar van bevoegde zijde te Berlijn ver luidt, zrjn bij de omsingeling en vernieti ging van een bolsjewistische groep strijd krachten ten Zuiden van het Ladogameer 12.000 gevangenen gemaakt, 250 tanks en 200 stukken geschut buitgemaakt of ver nietigd, terwijl het aantal gesneuvelde bolsjewisten bij deze gevechten naar ra ming meer dan het dubbele bedraagt van hun verliezen aan gevangenen. In militaire kringen te Bei lijn ziet men in de grootte van dit succes dat op een betrekkelijk klein gebied is behaald, een bewijs, dat de bolsjewisten aan een uit breiding van hun smallen verbindingsweg naar het sinds een jaar omsingelde Le ningrad zeer groote waarde hebben ge hecht. De voedselvoorziening van Duitschland is veilig gesteld. Zondag heeft Rijksmaarschalk Hermann Goering in het Berlijnsche Sportpaleis, ter gelegenheid van het oogstdankfeest een aantal hooge onderscheidingen uitgereikt aan boeren en landarbeiders, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor de ver zekering van de voedselvrijheid van Duitschland en Europa. Goering wees op aller plicht te werken en te strijden. Namens den Führer dank te hij allen, die,er toe hebben bijgedragen, dat de oogst zoo veel beter was, dan aanvankelijk werd verwacht. Gedachtig aan de ervaringen van den vorigen oorlog zrjn thans in Duitschland groote voorra den gevormd, waardoor de oogsttekorten konden worden opgevangen. De moeilijkheden van den vorigen win ter, aldus Goering, hebben niets te maken met de zgn. blokkade van den vijand. Nu zij echter overwonnen zijn kan men er ge ruster over spreken, hoewel het in den strengen winter zwaar viel, de rantsoenen te moeten verlagen. Een belangrijke grondslag voor de verhooging der rants- soenen vormde de saneering van het transport. DE VOEDSELPOSITIE IN DE BEZETTE GEBIEDEN. Omtrent de voedselpositie in de bezette gebieden verklaarde Goering, dat welis waar daar in de propaganda dikwijls of ficieel wordt gesproken van een zeer moeilijke voedselpositie, maar dat het daar in werkelijkheid niet zoo erg ge weest is. Weliswaar zijn ook daar overal bonnen ingevoerd, maar wat men daarop krijgt, is maar een extraatje en men voorziet zich daar in hoofdzaak via den sluikhandel. Dientengevolge is bjj mU het on wrikbare beginsel ontstaan, waaraan onomstootelyk wordt vastgehouden in de eerste plaats en bovenal komt by de voeding het Duitsche volk. Ik ben er sterk voor, dat in de onder onze. hoede genomen gebieden de be volking geen honger lijdt. Ais evenwel door maatregelen van onze tegenstan- ders moeilijkheden ontstaan, dan moe ten allen het weten; als er gehongerd wordt, dan in geen geval in Duitsch land. De Duitsche arbeider en degene, die in Duitschland werkt, wordt qua voeding van allen het best voorzien, dat moet onomstootelyk vaststaan. Ondanks alle veroverde gebieden blijft evenwel de oogst van het eigen vaderland beslissend voor de voorzie ning. Duitschland bevindt zich thans In de gelukkige omstandigheid, dat de geheele Duitsche weermacht, aan welk front zy ook staat, uitsluitend door de veroverde gebieden wordt ge voed en verzorgd, zoodat de vader- landsclie oogst het volk ten goede kan komen en nog in toenemende mate uit de veroverde gebieden aanvullin gen komen. Goering wees er vervolgens op, dat ook de vreemde arbeiders en de krijgsgevan genen in Duitschland verzorgd moeten worden zes millioen buitenlandsche ar beiders en meer dan 5 millioen krijgsge vangenen. EXTRA RANTSOENEN. Nu ik den oogst beter kan overzien, heb ik staatssecretaris Backs verzocht voortaan te zorgen, dat in streken met luchtgevaar het vleesch nog met 50 gram wordt vermeerderd. Thans reeds wordt er ijverig aan gewerkt het Duitsche volk met Kerstmis een heel bijzonder extraatje aan vleesch, meel en zoo mogelijk ook andere kostelijke dingen te kunnen geven. Van nu-af krijgt voorts iedere Duitsche soldaat van den eenvóudigsten tot aan den veldmaarschalk, als hij met verlof is, bij het overschreden van de grens in op dracht van den Führer een pak cadeau met een kilo meel, een kilo erwten of boonen, een kilo suiker, een pond boter en een groote houdbare worst. Hij krijgt dit niet voor zichzelf, want hij heeft er geen behoefte aan. Dit pak is bestemd voor de zijnen thuis. Omtrent de vetvoorziening verklaarde Goering, dat de geheele raapoogst door de vorst mislukt is. De Duitsche soldaat heeft in Rusland gebieden veroverd, die hiervoor compensatie kunnen geven, waar kilometers ver, waar het oog maar reikt, het eene veld met zonnebloemen zich rijt aan het andere. En zonnebloemen olie is nog beter dan onze raapolie. De aardappeloogst overtreft alles wat maar ooit op Duitschen bodem is geoogst. Goering weerlegde de beweringen van den tegenstander omtrent de slechte stem ming in het Duitsche volk en zeide, dat thans in Rusland uitgestrekte gebieden wederom worden gereorganiseerd ten bate van het Duitsche volk. Dat is mogelijk, omdat den Russen de beste gebieden werden ontnomen. Wij wisten wel wat wij deden, aldus de Rijksmaarschalk, en heb ben genomen wat doelmatig was. Ook ln vredestyd zou het op den duur onmogelijk zyn geweest, het Duitsche volk te voeden. Het was niet uit te houden in onze vreeselyk nauwe behuizing. Dat was geen kwes tie van oorlog of vrede, blokkade of geen blokkade. Wjj moesten uit de benauwing uit. Na de grondstoffenpositie belicht te hebben richtte Goering zich tot het Duit sche volk om geen onnoodige energie te verbruiken. De krachtbron, waaruit de enorme prestaties te verklaren zijn is de eenheid, die het geheele volk tot een eedsgemeenschap aaneensluit. Nadat de Rijksmaarschalk een verordening had aam gekondigd, waardoor het werk van den mijnwerker een bijzondere waardeering zal genieten betoogde Goering, dat er slechts één parool is: den oorlog winnen. In dat verband sprak de Rijksmaarschalk over de Britsche luchtaanvallen. Dat. daar bij industrieele doelen het mikpunt zouden zijn bestreed hij. Wij hebben, aldus Goering, origineele bevelen in handen. Zoo heeft bijv. een Engelsche luchtgeneraal zijn vliegers be velen gegeven, waarin gezegd wordt, dat niet de oorlogsindustrie het belangrijkste is, maar de vernieling van de woonwijken. De terreur voor de Duitsche bevolking, het neerwerpen van bommen op vrouwen en kinderen is voor dezen heer dus het beslissende. Zy kunnen er zeker van zijn, dat alles, wat voor menschen mogelijk is aan inspanning, in het werk gesteld zal worden om in den toestand van deze slachtoffers van den oorlog uit de lucht hulp te brengen. Het zwaartepunt van den strijd, ook van het luchtwapen, ligt op het oogenblik echter in het Oosten. Wanneer Cchurchill bluffend heeft ver teld, dat hij iederen nacht een plezier tocht door duizend vliegtuigen boven Duitschland zou laten maken, dan. moet daarop geantwoord worden, dat hij nog nooit vluchten in dien omvang heeft on dernomen en er ook geen ondernemen zal. Overigens komen hem deze „plezier tochtjes" zoo duur te staan, dat hij zich reeds beperkingen heeft opgelegd. Ons luchtafweerwapen wordt verder zeer ver groot en het zal steeds beter schieten met behulp van nieuwe, betere instru menten. De nachtjaggrs worden over het geheele Duitsche rijk verbreid. Wanneer in het Oosten de tegenstander neergesla gen is, dan spreken wy elkander goddank in Engeland weer. De Rijksmaarschalk riep vervolgens het Duitsche volk op even onbuigzaam en wonderbaarlijk als tot dusver te volhar den en zich door geen enkele terreuraan- val uit de lucht te laten schokken. Vervolgens sprak Goering over het twee de front, waarby hg het egoïsme van de Engelschen geeselde, en de verwachtingen der Amerikanen, welke zich op astrono mische cijfers basseeren, bespottelijk maak te. Ook voor de Amerikanen is echter 2x2 gelyk 4 en niet 6 of 8. Met spot en hoon wees. Goering de door de tegenparty uitgestrooide geruchten van de hand, en met name maakte hij zich vroolijk over de praatjes inzake zijn eigen vermogen. Laat men mij zeggen, waar de ze rijkdommen in het buitenland zich be vinden, opdat ik ze te pakken kan krijgen. Ik zou gaarne het grootste deel daarvan ter beschikking stellen van het Duitsche volk. Goering besprak, vervolgens de leiding der tegenpartij, waarvan hij Stalin de be langrijkste noemde. Tegenover deze geallieerde leiding stel de de Rijksmaarschalk het veldheersgenie van den Führer. In Duitschland draagt nie mand de verantwoordelijkheid, die in het halfduister staat, maar uitsluitend en al- Hauptmann Hans Joachim Marseille, drager van de hoogste Duitsche onder-' scheiding voor dapperheid, heeft in Noord Afrika den heldendood gevonden Hoffmann-Stapf-Pax Holland m Britsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied. In den nacht van Zateidag op Zondag zijn Britsche vliegtuigen naar Neder landsch gebied gevlogen. Door blindelings neerwerpen van bommen ontstond eenige schade. De burgerbevolking had twee dooden en verscheidene gewonden. Amerikanen op Andreanos- eilanden geland. Volgens een door den Engelschen nieuwsdienst verspreid officieel bericht van het Amerikaansche departement van marine hebben Amerikaansche leger- strijdkrachten met steun van de marine dezer dagen punten op de Adreanos-eilan- den in de Aleoeten "bezet. De strijd op Madagascar. Het staatssecretariaat voor de koloniën te Vichy heeft Zaterdagavond een commu niqué verspreid over de militaire situatie op Madagascar, waarin gezegd wordt, dat vijandelijke strijdkrachten na hevige aan vallen het dal van de rivier de Sambaina zijn binnengedrongen, en de gelijknamige stad, gelegen aan de spoorlijn naar het Zuiden, konden bezetten. De Fransche strijdkrachten streven ernaar, den Engel schen opmarsch zoo moeilijk mogelijk te maken. De operaties der Fransche troepen worden door de medewerking der bevol king aanzienlijk vergemakkelijkt. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MARSEILLE BIJGEZET. Op het militaire kerkhof van Derna in Cyrenaica is Vrijdag de na zijn J58e over winning in de lucht omgekomen vlieger kapitein Hans Joachim Marseüle bijge zet. Generaal-veldmaarschalk Kesselring herdacht den verongelukten Duitschen held, aan wiens baar kransen gelegd werden van den rijksmaarschalk, van het opperbevel der Duitsche weermacht, van het Italiaansche opperbevel en van bet Italiaansche ministerie van luchtvaart. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht luidt ajs volgtAan het Egyptische front be drijvigheid van patrouüles en kanonvuur. Viermotorige vijandelijke escadrilles heb ben in twee opeenvolgende golven Navar- rino (Griekenland) gebombardeerd. Daar bij werd een vliegtuig door jagers neer geschoten. De vliegvelden op Malta wer den door onze toestellen herhaaldelijk met brisantbommen getroffen. leen de man in het vrije licht, in hoogste instantie de Führer alleen, die verantwoor delijk is voor overwinning of nederlaag van de geheele weermacht en die ook niet schroomt deze verantwoordelijkheid te dra gen. Voor de geschiktheid voor de leiding zyn niet meer zooals vroeger rang, stand, vooropleiding, geboorte of leeftijd beslis send, maar uitsluitend en alleen de ver- eischte hardheid en doelbewustheid. De zelfde discipline geldt voor allen, van den Rijksmaarschalk tot den laatsten recruut. De generaal die zyn militaire plichten niet nakomt, wordt even meedoogenloos uitge roeid, als de eenvoudige soldaat, die zyn plicht vergeet. Zoo is een weermacht uit een stuk ontstaan, hecht gesmeed in de na tionaal socialistische wereldopvatting, die trouw en dapper tot den laatsten man ach ter haar oppersten krijgsheer staat. En wat zou het lot van het Duitsche volk zijn, zoo ging de maarschalk verder, wanneer wij dezen strijd niet wónnen zou den? Het Duitsche volk zou vernietigd worden. Deze oorlog is niet de tweede we reldoorlog, maar de groote rassenoorlog. Of de jood of de germaan de wereld be- heerscht, daarom gaat 't in laatste instan tie. De jood is het, die ons den strijd op leven en dood heeft aangezegd. Deze oor log zal echter gewonnen worden, omdat hy gewonnen worden moet. En wij zijn ook onoverwinnelijk, zoolang wij een hecht gra nieten blok der .Duitsche volksgemeenschap vormen. Denunciaties heb ik steeds ver acht, want zy worden uit afgunst gebo ren. Helpt liever elkander. De dapperheid van onze weermacht is een factor, die on wrikbaar is. Wij hebben het recht opti misten te zijn. Zoo willen wij dan strijden voor dhs oorlogsdoel en ons oorlogsdoel luidt: de vrijheid van ons volk, de groot heid van ons rijk en de veiligheid van onze toekomst, met één woord; „Duitschland". Toesprakèn van Mussert en Stabsleiter Fr. .Schmidt. In het kader van een reeks gemeen schappelijke bijeenkomsten van N.S.B. en N.S.D.A.P., die Zondag in vele plaatsen van ons land als „oogstdankfeest" zijn gehouden, hebben op een groote vergade ring in den Haagschen Dierentuin, Mus sert, de leider der nationaal-eocialistische beweging der Nederlanden en Stabsleiter Fr. Schmidt het woord gevoerd. Bij de aankomst voor het gebouw inspecteerde Mussert, die zich o.m. in gezelschap be vond van general-kommissar Schmidt en general der polizei Rauter, de opgestelde eerewachten van de W.A. en de N.S.D.A. P. Bij het binnenkomen van de zaal wer den de hooge bezoekers dbor de vele hon derden bezoekers luide toegejuicht. Plech tig weiden onder de tonen van den defi- leermarsch, ten gehoore gebracht door een muziekcorps van de Luftwaffe, de stan daarden der nationaal-socialiftische forma ties binnengedragen. Mussert nam daar op als eerste spreker het woord en werd met luid hou-zee geroep op het podium ontvangen. REDE VAN MUSSERT. De leider der N.S.B. greep terug naar het jaar 1937, waarin de N.S.B. na de ne derlaag bij de verkiezingen tegen den aan val van alle politieke partgen, zich bezinde en zich rekenschap gaf ven de jaren van strijd. In dien tijd, vijf jaar geleden zijn de bronnen van het nationaal-socialisme ontstaan, godsvertrouwen, liefde voor volk^en vaderland en eerbied voor den ar beid. Mussert omschreef de eerste bron als het vertrouwen op god, het besef van de menschelïjke kleinheid ten aanzien van god en zijn pogen om het goed te doen voorgaan boven het kwade, alsmede zijn bereidheid tot dienen en offeren. Ontbre ken van godsvertrouwen is een beletsel voor waarachtig nationaal-socialisme. Wy zijn vandaag bijeengekomen om God te danken voor,den oogst en ons verbonden te voelen met den bodem en de leden yan den Landstand. Wij beleven daarir. een sterk stuk nationaal-socialisme. De zaad korrel moet zich geheel offeren om een honderdvoudige herrijzenis mogelijk te ma ken. Dit zoo simpele feit is de grondslag van het leven. Het is dan ook een bron van groote troost en berusting in de har ten van de nabestaanden der gevallenen. Wie onzer is niet dag en nacht met zijn gedachten bij de strijders in het Oosten? Zij offeren zich als het zaad in den bodem, hun offer is niet vergeefsch, maar een noodzakelijke voorwaarde voor de herrijze nis van Europa. De herinnering van de gevallenen dient aan ons oogstdankfeest vooraf te gaan. Voortgaande betoogde Mussert dat dit oogstdankfeest berust op drie pijlers in de eerste plaats wordt het gevierd om God te danken voor de letterlijke verhooring van het gebed geef ons heden ons dage- lijTcsch brood. In de tweede plaats om te denken aan het herlevend besef voor het verband tusschen volk en bodem. En ten slotte om eer te geven aan wje het toe komt. aan het landvolk waarmede geheel Nederland zich op dezen dag één gevoelt. De leider bracht in herinnering hoe in de jarèn vóór den oorlog de dankdagen der kerken tot een paskwil werden door de voedselvernietiging op last van de over heid. Onze bodem is klein, te klein. Maar zij is goed, dank „ij den noesten arbeid vam vele voorgeslachten. In den N.O.-pol der en in den Zuid-Westpolder van het IJselmeer, op de wadden en in Zeeland zijn nog honderdduizenden ha. grond te win nen. Het is van de boeren een enorme pres tatie om hier per km2 273 menschen te voeden en ook nog uit te voeren. Wij zijn trotsch op onzen boerenstand die zooveel bijdraagt tot het winnen van den oorlog. Mussert gaf tenslotte uiting aan zyn vuri- gen wensch dat de tijd niet ver meer zal zijn waarop het mogelijk zal zyn nood en ontbering weg te nemen van ons volk. waarin Europa's vijanden zullen zijn afge- deinsd, waarin Europa zal zijn gereorgani seerd en tot bloei en voorspoed gebracht door nationaal-socialisme en fascisme voor de verbonden volkeren van een verjongd continent. (Langdurig applaus.) RED:: FR. SCHMIDT. Stabsleiter Fr. Schmidt, een der naaste 'medewerkt 3 van rijksminister Rosenberg noemde dit dankfeest een uitte.t van de gemeenschap tusschen front en vadei'land, en een bewijs dat men zich ook in Neder land opofferingsgezind wil inzetten voor Europa. Deze oorlog is een oorlog om brood. Spr. legde er den nadruk op, dat Duitschland ook zonder oorlog in eenige tientallen jaren tijds door zijn prestaties op ieder "gebied, de eerste en leidinggevende mogendheid van Europa zou zijn geworden. Duitschland had daarvoor geen oorlog noo- dig. Zyn vijanden hadden dien oorlog noo- dig voor het handhaven van hun macht in Europa. Stabsleiter Schmidt trad vervolgens in beschouwingen over de beginselen en het geloof van het nationaal-socialisme. dat uitgaat van de stelling dat gelijk bloed en dus ook gelijk karakter bijeen behoort in dezelfde gemeenschap. De zin van het le ven is voor Duitschland's tegenstanders slechts de zucht naar macht en rjjkdom. Voor den nationaal-socialist beteekent het echter zyn karakter uit te leven en in zyn arbeid trouw, yverig en dapper te zijn. De Duitsche soldaat is ook niet slechts de beste soldaat omdat hij de beste wapens en de beste leiding heeft, maar omdat hij doordrongen is van de groote zedelijke wét. Zoo komt het ook dat het Duitsche volk, dat een stervend volk was, weder groeiende is, in tegenstelling met de bevol king van de U.S.A., die uit verschillende bestanddeelen is samengesteld zoodat geen leiding daarin orde kan scheppen. Daarom moeten de leiders der U.S.A. wel de vlucht nemen in het begrip „wereld". De Euro- peesche bevolking kent daartegenover het begrip volk. Het spreekt dus vanzelf, dat de Joden de natuurlijke vijanden van Europa zrjn. De randstaten van Europa hebben be grijpelijkerwijs langen tijd geleefd in een Engelsche sfeer van individualisme. Duitschland heeft het recht te verlangen dat men zich in die landen het Engelsche juk zal afschudden al is het ook duidelijk dat dit niet in eens gaat, reden waarom Duitschland de volkeren dan ook tijd laat. Zoolang geen Europeesch volle zich gelijke offers heeft getroost als Duitschland heeft niemand het recht ons, aldus spr., de lei ding in Europa en het benutten van de mogelijkheden van Europa, te betwisten. Ook deze rede werd door de aanwezigen luide toegejuicht. Het slotwoord werd daar op gesproken door general-kommissar Schmidt. Deze zeide o.m. dat nu het in Nederland nog niet mogelijk is, als in Duitschland, de rantsoenen te verhoogen, de Duitschers in Nederland eveneens niet meer kunnen krijgen. Zij krijgen dezelfde rantsoenen als de Nederlanders. Men moet hierbï bedenken dat Duitschland al sedert 1939 distributie heeft gehad en Nederland eigenlijk pas in 1940 en 1941. Het spreekt dus vanzelf dat het rijk in dit opzicht het eerst aan 3e beurt was. Spr. gaf uitdruk king aan de dankbaarheid jegens den Ne- derlandscl.en boer. De dag is niet ver meer dat geheel' Europa uit de onmetelijke vlak ten in het Oosten gevoed zal kunnen wor den. Hauptdienstleiter Schmidt besloot met te wijzen op den ontembaren overwin- ningswil van den Führer. den eersten ar beider en den eersten soldaat van Europa, en eerde hem daarbp met een drievoudig „Sieg Heil", dat door alle aanwezigen spontaan werd overgenomen. Met het Deutschlandlied. het Horst-Wes- sellied en het Nederlandsche volkslied, ge volgd )or den plechtigen afmarsch der vaandels, werd het oogstdankfeest in Den Haag besloten. De Europeesche jeugdkampioenschap, pen (e Milaan. - De Nederlandsche ploeg van den Nationafen Jeugdstorm marcheert op in de arena van Milaan Polygoon fotodienst NJ.-Pax Holland m Ter dood veroordeeld. De Nederlander Voitus van Ham- me is bij vonnis van het Duitsche Hooggerechtshof in de bezette Ne derlandsche gebieden dd. 3 October 1942 wegens verboden bezit van wapens veroordeeld. Van Hamme heeft in strijd met alle oproepen tot inlevering van de wapens twee pistolen en een vrij groote hoeveelheid munitie nog in Mei van dit jaar tot zich getrokken en in zijn bezit gehouden. Bij zijn arrestatie werd bij hem nog een aantal anti-Duitsche ge schriften gevonden. Voorte heeft hij in zijn woning een van een ver- valscht persoonsbewijs voorzienen jood ongeveer drie weken verborgen gehouden. Het vonnis vormt een nieuwe, ernstige en dringende waarschuwing aan allen, die er zich ondanks de steeds weer gegeven waarschuwin gen en aanwijzingen nog steeds niet van bewust zijn, dat zij alleen reeds door het loutere bezit van een vuur wapen hun leven op het spel hebben gezet. Kerkelijke en religieuze pers. Het departement van volksvoorlichting en kunsten afdeeling perswezen deelt me de: Alle drukkers en/of uitgevers van kerkelijke en religieuze periodieken in den meest uitgebreiden zin des woords (dus mededeelingenbladen, dekenaatsbladen, pa rochiebladen, kerkelijke week- en maand bladen, zendingsbladen, evangelisatiebladen, jeugdbladen, Zondagsschoolbladen, enz.) moeten in verband met de papiertoewij zing voor of op 8 October 1942 aan de afdeeling perswezen van het departement van volksvoorlichting en kunsten, Prinses- segracht 21, kamer 12 te 's Gravenhage, de volgende opgaven verstrekken. a. Naam van het blad, b. omvang en verschijningsfrequentie, c. oplage, d. uit gever, e. drukker, f. hoofdredacteur (c.q. redacteur (en), g. opgave tót welke kerke lijke of religieuze groep het blad behoort. By de opgave vermelden: ingevolge be schikking van het departement van volks voorlichting en kunsten, afd. pw., no. 2709/S. De gevraagde opgaven moeten schrifte- Üjk worden ingediend, dus geen mondelinge opgaven pf telefonische mededeelingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1