PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUDANT VRIJDAG 2 OCT. 1942 Bolsjewistische tegenaanvallen afgeslagen. Woningverhuur- en vestigingsverordeningen. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per adv. ƒ2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 65 ct. Iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dlenstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VF.'.DE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 231 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwscbe Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoorttJd telefoon 678 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29' Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454. Administratie teief. 8541. GOES: Red. en Adminlstr. Turfkado 15, tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG:- Redactie en Admini stratie Breedestraat 45. telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. teL 21 Britsch-Amerikaansche scheepvaart verloor In September 161 schepen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht ipaakt bekend: In het gebied van den Kaukasus duren de verbitterde gevechten om tal van ver sterkte heuvelstellingen voort. Te Sta lingrad drongen de aanvallende troepen, gesteund door formaties van de lucht macht, in verscheidene wiggen dieper het Noordelijke gedeelte van de stad binnen. Sterke vijandelijke infanterie- en pantser strijdkrachten, die aanvallen ondernamen tegen de Noordelijke grendelstelling, wer den onder zware bloedige verliezen in te genaanvallen afgeslagen, waarbij 98 pant serwagens, meerendeels van Engelsche en Amerikaansche herkomst, vernietigd wer den. Bij deze gevechten heeft zich op nieuw een pantsercorps door ongewoon dappere houding onderscheiden. Dit corps heeft reeds de laatste dagen van Augustus door een snellen opmarsch van den Don tot de Wolga het verkeer op de rivier ver hinderd, de verbindingen van Stalingrad naar het Noorden ten Westen van de Wolga afgesneden en de voorwaarden ge schapen voor den aanval op Stalingrad zelf. In wekenlange zware afweergevech- ten heeft het deze belangrijke grendel stelling tegen ver superieure vijandelijke strijdkrachten weten te behouden. De achterwaartsche spoorwegverbindin gen van den vijand in het gebied van de beneden- en de midden-Wolga alsmede in het gebied om Moskou werden door de luchtmacht overdag en des nachts aan gevallen. Ten Noordwesten van Woronesj verloor de vijand bij vergeefsche aanvallen in den sector eener divisie 25 pantserwa gens. Bij Rzjef leidden eigen aanvalsope- raties ondanks taaien vgandclijken tegen stand tot plaatselijke verbetering der stel lingen. Concentraties Van den vijand wer den door artillerievuur en luchtaanvallen uiteengedreven, zoodat de voorgenomen aanvallen in het geheel niet ondernomen konden worden. In het onherbergzame boschgebied rug gelings van den centralen frontsector wer den door Duitsche en Hongaarsche forma ties sterke benden samengedreven en ver nietigd. Bij geringe eigen verliezen verloor de vijand 1026 dooden, 1218 gevangenen alsmede een vrij groot aantal zware en lichte wapens. In den Noordelijken frontsector werden sterke vgandelgke strijdkrachten ingeslo ten en werden tegenaanvallen in den kiem gesmoord. In Egypte sloegen troepen van het Duitsch-Italiaansche pantserleger éen Brit- schen aanval af, die begon na een hevige voorbereiding door de artillerie. Een aan tal pantserwagens werd kapotgeschoten en er werden 200 gevangenen gemaakt. In de Golf van Suoz beschadigden ge vechtsvliegtuigen een groot koopvaardy- schip op ernstige wijze. Bij overdag ondernomen aanvallen door afzonderlijke Britsche bommenwerpers aan de kust van het Kanaal en bij nach telijke storingsvluchten in het gebied van de Noordzee werden vier vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen bombardeerden overdag spoorwegwerken en bedrijven der bewapeningsindustrie als mede militaire doelen in verscheidene plaatsen van Zuid- en Zuidoost-Engeland. Voor de monding van de Orinoco in de wateren voor Freetown, voor Newfound land en in het centrale deel van den At- lantischen Oceaan brachten Duitsche duik- booten 12 vijandelijke koopvaardgschepen met een totalen inhoud van 54.000 brt. tot zinken. Daarmede hebben onze duikbooten in de maand September 126 schepen met een gezamenlijken inhoud van 769.200 brt. tot zinken gebracht en het in Mei 1942 bereikte en tot dusver grootste resultaat van één nlaand overtroffen. Nog 14 an dere koopvaardijschepen werden door tor pedotreffers beschadigd. In den strijd tegen de vijandelijke mari ne werden door strijdkrachten boven en onder water zes torpedojagers, twee hulp kruisers, drie torpedomotorbooten tot zin ken gebracht, drie torpedojagers en tal rijke torpedomotorbooten beschadigd. Een torpedomotorboot werd buitgemaakt. In hetzelfde tijdvak vernietigde de Duitsche luchtmacht 35 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 242.500 brt. en beschadigde acht andere koopvaarders. Aan vgandelgke oorlogsvaartuigen bracht de luchtmacht een kruiser tot zinken en met medewerking van kustbatterijen vijf torpedojagers, verscheidene bewakings vaartuigen, een patrouilleboot en een vrij groot aantal motortorpedobooten, alsmede landingsvaartuigen van allerlei aard. Daar mede heeft de Britsch-Amerikaansche scheepvaart in September alleen door Duitsche gevechtshandelingen 161 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 1.011.700 brt. verloren. Nog 22 andere koopvaardijschepen werden beschadigd. Hauptmann Hans-Joachim Marseille, drager van de hoogste Duitsche onder scheiding voor dapperheid, heeft, onover wonnen door den vijand, op het Noord- Afrikaansche oorlogstooneel den vlieger- dood gevonden. Vervuld van on tembaren aanvalsgeest heeft deze jeugdige officier in luchtgevechten 158 Britsche' tegenstan ders bedwongen. De weermacht betreurt hét verlies van een waarlijk heldhaftigen strijder. Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Woensdag opnieuw de reeds enkele dagen geleden gebombardeerde kogellagerfabriek van Chelmsford in het graafschap Essex aangevallen en bommen van zwaar kali ber neergeworpen op de fabrieksinstalla- ties. Verscheidene verkeersknooppunten, fa- brieksinstallaties, alsmede bedrijfsinstal- laties van overlaadstations in Zuid- en Zuidoost-Engeland kregen, volgens mede- deeling van het opperbevel van de weer macht, eveneens bomtreffers van zwaar kaliber. Boven de Engelsche Zuidkust werden in scheervlucht bommen op een reparatiewerkplaats van de spoorwegen geworpen. Een groote montagehal kreeg bomvoltreffers en stortte ineen. De open bare nutsbedrijven van een aan de Zuid kust gelegen stad werden eveneens met succes gebombardeerd. Des middags laat werd een Britsch radiostation ten Noor den van Dungeness door de bommen van een plotseling in scheervlucht aanvallend licht Duitsch gevechtsvliegtuig getroffen. Twee stalen masten en een gebouw van het radiostation stortten ineen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Van militaire zrjde wordt bekend: Bij gewapende verkenning voor de West- Fransche kust hebben Duitsche gevechts vliegers op 30 September twee Britsche bommenwerpers van het type Whytley na kort vuurgevecht neergeschoten. Bij een poging om naar Nederlandsch gebied te vlieg-en, kreeg een Britsche bommenwer per van het type Vickers-Wellington zoo zware treffers van het afweergeschut, dat hg spoedig, na koers gezet te hebben naar zee, neerstortte. Oorlogsslachtoffers In Engeland. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft de minister van binnenlandsche za ken, Morrison, in het Lagerhuis medege deeld, dat in de eerste drie oorlogsjaren by luchtaanvallen op Groot-Brittannië, 47.305 burgers gedood en 55.658 gewond zgn, van wie in Groot-Londen resp. 20.110 en 26.071. In ,een groot gezinwaarvan de inkom sten 2lfper week bedragen en de vaste lasten, aan huur enz. 7.18, ontbrak het den laat sten tijd aan de allernoodzakelijkste gebruiksvoorwerpen. Met geld van Winterhulp ontving de man een pak en de kinderen onder- en boven- kleeding. Bovendien is hier drie maanden lang een gezinshulp aangesteld. Ook is hier een ledikant voor een meisje van 12 jaar, dat geen eigen bed had, geschonken. Bedenkt dit, als straks de medewerkers van Winterhulp weer een beroep op V doen. Offert dan alsof het voor uw eigen gezin was. Te St. Oedcnrode Ib dezer dagen een klompen- makersschool in gebruik genomen. De oprichting dezer school is te meer toe te juichen, daar het oude handwerk steeds meer op den achtergrond werd gedrongen door de machinale klompenfabri- cage. Driekwart der kosten wordt door het Dept. tan Sociale Zaken en de rest- door een zestal Brabantsche gemeenten gedragen. Een jeugdig leerling aan het werk. Polygoon-v. Bllsen-Pax Holland m ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gistren luidt als volgt Vgandelijke door afdeelingen tanks ge steunde infanterie heeft Woensdagochtend stellingen in den Zuidelijken sector -van ons front in Egypte aangevallen. De aan val werd onder gevoelige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Wij hebben ruini 600 gevangenen gemaakt, een Britsch vliegtuig werd in luchtgevechten door Duitsche jagers neergeschoten. Een ander toestel, dat door den afweer op den grond van Tobroek getroffen werd, was gedwongen in het gebied van Marsa Luch een noodlanding te maken. De bemanning zes onderofficieren, werd gevangen geno men. Het bombardement der luchthaven Malta werd voorgezet. In de lucht boven het eiland vernielden Duitsche jagers zes Curtiss-machines. AMERIKAANSCH TRANSPORT VLIEGTUIG VERONGELUKT. 16 dooden. Volgens een bericht van den Britschen berichtendienst uit Ponce (Portorico) is Donderdag in de buurt van Orocovis een transportvliegtuig van het Amerikaansche leger neergestort. Minstens zestien per sonen zouden hierby om het leven xeko- men zyn.. Inzameling van eikels, beukenoten en kastanjes. Eenigen tijd geleden verscheen van de zijde van het aan- en verkoopbureau van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale de mededeeling, dat ook dit jaar de inzame ling van eikels, beukenoten en kastanjes van overheidswege wordt geregeld. Een succesvolle verzameling van den overvloe- digen oogst, die de boomen dit jaar ople veren, kan een belangryke bgdrage in de voedselvoorziening voor dezen winter vor men. Het zoeken en rapen van deze vruch ten is niet alleen een lichte en zeer ge schikte, maar ook een prettige bezigheid voor kinderen. Daarom zal dit werk ook voornamelgk door scholieren kunnen wor den verricht. De burgemeesters der gemeenten hebben opdracht gekregen iedere lagere school in de gemeente een oogstterrein aan te wij zen. Onder leiding van de leerkrachten kan daarop op geregelde tyden door de jon gens en meisjes gezocht worden naar de afgevallen vruchten. Vruchten welke van de boomen getrokken worden, hebben geen waarde, omdat zij nog niet rijp zijn. In den regel komt de grootste oogst aan beukenoten na de eerste nachtvorst. Regel matig blijven de noten dan gedurende eenige weken vallen. Door de hoofden der lagere scholen zullen gedurende de eerst komende weken bgv. een dag of twee mid dagen per week worden vastgesteld, waar op door de klassen, onder leiding van de onderwgzerj, beukenoten, eikels en kas tanjes gezocht kunnen worden. De door de leerlingen verzamelde oogst wordt bij deze leerkrachten ingeleverd, die van het ge wicht aanteekening houden. Op geregelde tijden worden de boschvruchten door een agent, welke door de N.A.C. is aangesteld, bij de scholen opgehaald en afgerekend. De door het schoolhoofd ontvangen bedra gen komen ten goede aan de ouders der leerlingen of desgewenscht aan de school zelf. Door talloos vele kinderen worden thans reeds beukenoten gezocht en op deze wgze leveren zy een nuttige bijdrage voor de voedselvoorziening. Alleen schoothonden in den trein. Naar wij van de zgde van de Nederland sche Spoorwegen vernemen, is het in ver band met de thans overbezette treinen voorloopig niet meer toegestaan grootere honden dan schoothonden in de rgtuig- af deelingen t2 vei-voeren. Hierop kan slechts een uitzondering worden gemaakt ten aanzien van geleidehonden van blin den, die voorzien zgn van de voorgeschre ven legitimatiekaart. TWAALF PERCEELEN TE DEN HAAG AFGESLOTEN VAN LICHT. Naar aanleiding van een gehouden con- tróle op de naleving der verduisteringsvoor schriften zgn te Den Haag weer twaalf perceelen voor drie dagen afgesloten van het lichtnet. BIJ GASONTPLOFFING GEDOOD. Bg het zoeken naar een lek in een huis- verlichtingsinstallatie te Niebert (gemeen te Leek) gebruikte de 16-jarige J, Postma een lucifer. Een hevige ontploffing volgde, waardoor de jongen op slag werd gedood. Een in het Noorden van het Oostelijk front Ingezette gevechtsgroep der Waffen-SS heeft reedg gernimen tUd geen post en bovendien ook geen kranten ontvangen, zoodat zii over de successen der kameraden aan de andere fronten niets heeft kunnen lezen. Uit dunne berkenstammetjes heb ben de manschappen letters getimmerd, die op een weide worden uitgelegd. Op deze wijze maken zü hun verzoek om nieuws, aan de over het gebied vliegende collega's van het luchtwapen kenbaar. S3 PK Adendorf-Trans-B-P Hm De Maandagochtendsluiting voor niet-levensmiddelenzaken. lij verband met de gisteren ingegane nieuwe regeling van de verplichte open stelling van winkels, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de vrijstelling van de ver plichte openstelling voor de niet-levens middelenzaken op Maandag gedurende het komende winterhalfjaar niet meer geldt voor het tijdvak /an 9 tot 14.30 uui\ doch voor het tijdvak van 10 tot 13.00 uur. Winkeliers zullen goed doen, de in ge bruik zgnde bordjes en kaarten met het opschrift „Maandags tot half drie geslo ten" nu reeds te doen wijzigen. NEDERLANDSCHE KINDEREN MET VACANTIE NAAR DUITSCHLAND. Hoewel de vacantietijd reeds achter den rug is, vindt de uitzending van Nedexiand- sche kinderen voor een zesweeksch verblijf in Duitschland regelmatig voortgang. Het doel van deze uitzendingen is dan ook niet zoozeer, dezen kinderen een prettige vacan- tie te bezorgen. In de eerste plaats gaat het om de gezondheid van de jongens en meisjes. Zoo vertrekt Zondag 4 October a.s. een trein met 800 kinderen uit Rotterdam, Den Haag en kleine plaatsen van Noord- en Zuid-Holland naar Linz in de Gau Ober- donau. Het volgende transport, dat de N.V.D. in samenwerking met dè N S.V. heeft georga- niseeqj en uit jeugdige Amsterdammers, Noord-Hollanders en Utrechtenaren be staat, gaat op Zaterdag 10 October a.s. door. 'Zij kunnen tot verstarring van maatschappelijk verkeer leiden. Zooals men weet hebben onderscheidene gemeenten woningverhuurverordeningen vastgesteld, waarin in hoofdzaak bepaald wordt, dat het verhuren van een woning zonder vergunning van den burgemeester verboden is. Blgkens de staatscourant van 30 September zijn deze besluiten, voor wat de gemeenten Utrecht en Amersfoort aan gaat, vernietigd. De secretaris-generaal overweegt daarbg, dat de vestiging in en verhuizing binnen de gemeente zonder de ze vergunning feitelijk onmogelgk wordt gemaakt. Ingevolge het vestigingsbesluit kan echter een dergelgke beperking door den burgemeester slechts worden opgelegd bg een verordening, welke is goedgekeurd door voornoemden secretaris-generaal, welke goedkeuring in casu niet is ver leend. In een rondschrijven aan de commissa rissen der provincies heeft de secretaris generaal o.a. het volgende gezegd: „Krachtens artikel 1 van het vestigings besluit kan in buitengewone omstandighe den het recht van vestiging in of verhui zing binnen een gemeente worden beperkt. De bevoegdheid van een gemeentebe stuur, het recht van vestiging of verhui zing te beperken is derhalve afhankelijk van het antwoord op de vraag, of zich in de betreffende gemeente buitengewone omstandigheden voordoen. Het enkele feit, dat in een gemeente een tekort aan woningen bestaat, schept geen buitengewone omstandigheden in den zin van vorenaangehaald artikel. Dit kan reeds hierom niet het geval zgn, omdat een woningtekort zich tengevolge van de huidige omstandigheden in nagenoeg alle gemeenten in min of meer beduidende ma te voordoet, zoodat, werd dit tekort als voldoende reden aanvaard, binnen korten tyd in elke gemeente van eenige betee- kenis een vestigingsverbod zou zgn afge kondigd, hetgeen tot een volkomen ver starring van het maatschappelgk verkeer zou (kunnen) leiden. Van „buitengewone omstaniigheden" in den zin van artikel 1 van genoemd be sluit is naar mgn meening in 't algemeen eerst dan sprake, indien in een gemeente een zoodanige opeenhooping van de be volking is ontstaan, dat de huisvesting daarvan schier onoplosbare moeilgkheden oplevert, zoodat verdere toevloeiing van buiten de gemeente zooveel mogelijk moet worden voorkomen. Voor het uitvaardigen van een plaatse- ïyk vestigingsverbod zal in dat geval ech ter nog alleen dan aanleiding bestaan, wanneer de belangen van de volksgezond heid door de opeenhooping van deze men- schenmassa geschaad dreigen te worden. Voorts heeft de secretaris-generaal eeni ge opmerkingen gemaakt over de strek king en den inhoud der vestigingsveror dening zelf. Hg zegt o.m. het volgende: Een vestigingsverbod mag in het alge meen niet worden gehanteerd tegenover hen, die tengevolge van een ramp of al dan niet gedwongen evacuatie, huis en hof hebben (moeten) verlaten. Aan de vesti ging van geëvacueerden mogen zonder mgn voorkennis geen belemmeringen in den weg worden gelegd. Voorts is het van groot belang, dat dé noodige waarborgen worden geschapen, dat bevoordeeling van personen of van groepen van personen wordt uitgesloten. Dit beteekent, dat een voorafgaand on derzoek naar antecedenten, religie, af stamming, politieke gezindheid e.d. van hen, die zich in een gemeente willen ves tigen, c.q. binnen een gemeente willen verhuizen, achterwege moet blgven en dat deze factoren geen rol mogen spelen bij het beantwoorden van de vraag of vergun ning tot vestiging in of verhuizing bin nen de gemeente zal worden verleend. Voor het weigeren van een vergunning tot vestiging in of verhuizing binnen de gemeente, zal alleen dan sprake moge zgn, indien door het inwilligen van de aanvrage ontoelaatbare samenwoningenx in bepaalde huizen zouden ontstaan, welke een gevaar zouden vormen voor de volks gezondheid, dan wel indien de desbetref fende verordening bepaaldelgk ter bescher ming van andere belangen is vastgesteld, wanneer deze belangen door het verleenen van de gevraagde, vergunning op ontoe laatbare wgze zouden worden geschaad. De vestiging van bloed- en aanverwan ten in de woning van een inwoner der ge-, meente mag niet worden belemmerd of belet ten gunste van vreemden. Het zal U, zegt de secretaris-generaal ten slotte na kennisneming van het vo renstaande duidelgk zijn dat slechts bg hooge uitzondering in een gemeente een vestigingsverbod zal mogen worden uitge vaardigd. Ik neem aan, dat in (nagenoeg) geen enkele van de gemeenten, welke inmiddels tot het uitvaardigen van een verbod als bovenbedoeld overgingen, zich een noodtoe stand, als vorenomschreven voordoet, zoo dat aldaar voor een zoodanig verbod geen plaats is. DE NIEUWE WEEK- EN MAANDB0NNEN. Voor de volgende week zgn de gebrui kelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, melk, aardappelen, tabak en sigaretten verkrggbaar gestald op de bonnen 51, ter wijl taptemelk - geleverd zal worden op de bonnen 1-57 en 2-57. In het komende tgdvak tot 31 October zijn geldig verklaard: bon 402 voor sui ker, bon 403 voor jam, bon 404 voor 125 gram peulvruchten, bon 405 voor 125 gram havermout, bon 406 voor gort, bon 407 voor vermicelli of maizena, de bon nen 397, 398 en 399 voor kaas, de bonnen 408, 409, 410 en 411 voor bloem, de bon nen 4-57 en 4-58 reserve voor rgst, de bonnen 51 en 52 voor chocolade, de bon nen 53 en 54 voor suikerwerk en ten slotte voor een periode van acht weken bon 400 voor koffiesurrogsat. De zeepbonnen 370 en 371, M-Zeep en M-toiletzeep zijn verlengd tot 31, October, Wat te verkrijgen is op de nieuwe bonnen. In verband met de aanwijzing der dis-' tributiebonnen voor de periode van 4 tot en met 31 October 1942, wordt nog het volgende bekend gemaakt. Voor genoemd tgdvak zgn ter verkry- ging van havermout en peulvruchten twee bonnen, namelgk „Algemeen 404" en „Algemeen 405", aangewezen. Bon „Alge meen 404" geeft recht op het koopen van 125 gram peulvruchten en bon „Algemeen 405" op het koopen van 125 gram haver mout. Men' kan derhalve ditmaal niet kiezen tusschen 250 gram peulvruchten en 250 gram havermout, doch men kan van beide artikelen de helft verkrggen. Voorts kan men, zooala bekend, voortaan op den jambon in plaats van 500 gr. jam en dergelgke artikelen, ook 300 gr. ge stampte muisjes of- andere voornamelgk uit suiker bestaande boterhamstrooisels koopen. De term „voornamelijk uit suiker bestaande boterhamsti-ooisels" komt in de plaats van de oorspronkelijk gebezigde uitdrukking vruchtenhagelslag, aangezien gebleken is, dat het wooi-d „hagelslag" een gedeponeerd handelsmerk is. Op den voor vermicelli aangewezen bon „Algemeen 407" is thans, behalve vermi celli en aanverwante artikelen, ook weer maizena, sago, aardappelmeel en pudding poeder verkrggbaar. Puddingpoeders zul len in den vervolge zonder suiker worden vervaardigd. Het is echter mogelgk dat nog puddingpoeder vervaardigd met sui ker voorradig is. Deze voorraden zullen mogen worden uitverkocht, doch aan spraak op levering daarvan kan niet wor den gemaakt. Ten slotte wordt de aandacht er op ge vestigd, dat bon „Algemeen 400" aange wezen ter verkrijging van koffïesurro- gaat, ditmaal weer voor een tijdvak van acht weken, derhalve tot en met 28 No vember 1942, is aangewezen. Extra veeieveringsplicht aan veehouders in Noord-Holland opgelegd. Na het ernstige geval van den veehou der in Amsterdam, wien de secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij extra-leveringsplicht van 12 koeien had opgelegd, zgn thans nog drie gevallen in de provincie Noord-Hol land te vermelden, waarin het achterhou den van melk den betreffenden veehouders duur te staan is gekomen. Een veehouder in Landsmeer is extra- leveringsplicht opgelegd van vier koeien en vier pinken, een veehoudster te' Am sterdam zal vier koeien, twee pinken en twee kalveren moeten afstaan, terwgl een veehoudster te Bussum vier koeien en één pink zal moeten missen. Deze veehouders, die de voedselvoorzie ning van ons volk in gevaar brachten, heb ben deze ernstige gevolgen uitsluitend aan zichzelf te wgten. Verplichte levering van kooiwlld. r- Het bedryfschap voor pluimvee en eieren heeft door uitvaardiging van de verordening kooiwild 1942, eendenkooi houders de verplichting opgelegd hun vangst te verkoopen en af te leveren aan door het bedrijfschap aan te wijzen hande laren in wild en gevogelte. Alleen voor eigen gebruik mag een deel »an de vangst worden behouden. Een officieele publicatie zal belanghebbenden nadere inlichtingen verstrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1