PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 1 October 1942 Duitsche opmarsch in den Kaukasus. In het licht der geschiedenis. Tweede Blad Kaarsen voor stal- en voertuigen- verlichting: In het winterseizoen 1942/43 worden we derom kaarsen voor verlichting van stallen en voor verlichting van handkarren en door dieren getrokken voertuigen beschikbaar gesteld. Betrokken verbruikers van kaarsén tot bovengenoemd doel kunnen in het tijdvak van 1 October 1942 tot 17 October 1942 een aanvraag bij de distributiediensten op de formulieren MD 10 (voor stalverlichting) en MD 11 (voor voertuigenverlichting) in dienen. De distributiediensten zullen bij het indienen van bovenbedoelde aanvAge aan de verbruikers van kaarsen voor stalver lichting de helft der voor het tijdvak van 1 October1 December toe te kennen rant soenbonnen uitreiken'en het restant, nadat de aanvragen aan een contröle zijn onder worpen, terwijl aan verbruikers van kaar sen voor verlichting van voertuigen na 31 October eveneens voor verbruik tot 1 De cember uitreiking zal geschieden vdn vijf rantsoenbonnen per voertuig, dat geduren de de duisternis moét worden gebruikt. Omtrent de beschikbaarstelling van kaar- sen na 1 December 1942 zullen nog nadere mededeelingen worden gepubliceerd. De bo vengenoemde rantsoenbonnen, waarop ver meld staat „een rantsoen kaarsen" zijn vooronbepaalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van 1 pak h 300 gram Aangezien de handelaren thans vrijwel niet over een voorraad kaarsen beschikken, dienen zij, voordat de aflevering aan de verbruikers kan plaa^p vinden, eerst in de .gelegenheid te worden gesteld van hun le verancier kaarsen te betrekken, zoodat de aflevering in de meeste gevallen niet tege lijk met de afgifte van den bon zal kunnen plaats vinden. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden verstrekt. Het opperbevef der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Noordwestelijk deel van den Kau kasus en ten Zuiden van den Terek zijn Duitsche en verbonden troepen in harde aanvalsgevechten verder opgerukt. In Sta lingrad werden nieuwe sectoren van het Noordelijk stadsdeel bestormd. Bij vergeef- sche ontlastingsaanvallen verloor de vij and >34 tanks. Aan het front aan den Don hebben Duitsche en Italiaansche troepen verschei dene pogingen van de bolsjewieken om over te steken, afgeslagen. Hongaarsche troepen wierpen een vijandelijke groep strijdkrachten in tegenaanval terug. In den Noordelijken sector hebben eigen aanvalsacties ondanks taaien vijandelijken tegenstand geleid tot successen. Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen en Kroatische gevechtsvliegers hebben daarbij den Sovjets zware verliezen toegebracht. Archangelsk is Dinsdagnacht opnieuw gebombardeerd. Uitgebreide branden lieten het goede effect van dezen aanval zien. In den tjjd van 15 tot 28 September werden 816 Sovjetvliegtuigen in luchtge vechten, 131' door afweergeschut van het luchtwapen en 22 door formaties van het leger neergeschoten, 4 werden buitge maakt, 17 op den grond vernield, zoodat de totaalverliezen 990 vliegtuige.n bedroe gen. In dienzelfden tjjd gingen aan het Oostelijk front 77 eigen vliegtuigen ver loren. Dinsdagnacht zijn Brltsche bommenwer pers in geringe getale naar het gebied van de Oostzee gevlogen. Twee vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche gevechtstoestellen hebben met Het tot zinken brengen van drie groote troepentransportschepen. OFFICIEELE DUITSCHE MEDEDEELING. Daar de Brltsche en Amerikaansche. be richtendienst het tot zinken brengen van de drie groote troepentransportschepen "in het centrale en Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan probeeren te ontken nen, wordt van officieele Duitsche zjjde verklaard: 1. Het convooi, waartoe de tot zinken gebrachte schepen van het type „Viceroy of India", „Reina del Pacifico" en „Der byshire" behoorden, koerste naar 't Noor der kanaal tusschen Ierland en Noord- Schotland. 2. Het transportschip van het type „Vi ceroy of India" werd op 25 September des namiddags omstreeks 16.30 uur ge torpedeerd en tot zinken gebracht. 3. Het transportschip van het type „Rei na del Pacifico" wer-d op 26 September tegen 01.00 uur in het zeegebied op on geveer 55 graden Noorderbreedte en 26 tot 27 graden Westerlengte getorpedeerd en tot zinken gebracht, d.w.z. ongeveer 750 zeemijlen ten Westen van den ingang naar het Noorder kanaal. 4. Het transportschip van het type „Der byshire" werd op 26 September des nachts tegen 23.30 uur op ongeveer .55.30 graden Noorderbreedte en 18.30 graden Wester lengte getorpedeerd en tot zinken ge bracht, d.w.z. ongeveer 400 zeemijlen ten Westen van den ingang naar het Noorder kanaal. De officieele Duitsche instanties zullen in de eerstvolgende dagen r.ieuw bewijs materiaal over het tot zinken brengen van de drie groote transportschepen pu- bliceeren, zoodat de Britsche en Ameri kaansche pogingen om dit te ontkennen, ontzenuwd zijn. Twee Amerikaansche transportschepen gezonken. In een speciaal bericht uit Washington meldt de Britsche nieuwsdienst, dat het Amerikaansche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan twee Ameri kaansche transportschepen tot zinken zjjn gebracht, het eene door torpedo's, het andere door geschutvuur. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft over het £ot zinken brengen van deze schepen nog medegedeeld, dat de „George P. Elliott", die vroeger „City of Los Angeles" heette, op 8 Augustus bjj een aanval van een Japansch torpedovlieg- tuig in brand raakte en moest worden opgegeven. Er waren „geringe verliezen". Het kleine hulptransportschip „Gregory" is onlangs bij Guadalcanar door vijandelijk geschutvuur tot zinken gebracht. Het „grootste deel" der opvarenden is,gered. ZEVEN SCHEPEN IN ÉEN NACHT GETORPEDEERD. Van militaire zijde wordt bekend: „Een van een tocht naar den vijand op de Caraibische Zee teruggekeerde Duit sche duikbootcommandant heeft gemeld, dat hjj in één enkelen nacht zevèn vijan delijke schepen met in totaal 38.000 brt., tot- zinken heeft kunnen brengen. JAPANNERS BEZETTEN TANTANG. Naar Domei uit de provincie Sjantóeng meldt, hebben de Japansche troepen bjj een zuiveringsveldtochv, welke op 27 Sep tember is begonnen, de stad Tantang, een strategischbe.angrijk punt in het Weste lijk deel van de provincie Sjantóeng aan de .grens der provincie Hopei volledig bezet. Volgens de eerste berichten van het front zijn sedert de bezetting van Tantang 800 Tsjoengkineesche soldaten in de pan gehakt. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt Geen enkele opmerkelijke gebeurtenis aan het Egyptische front. Duitsche jagers hebben zes vijandelijke machines neerge schoten tijdens luchtgevechten. Een ze vende toestel werd neergeschoten door het luchtafweergeschut van Tobroek. Een vij andelijke aanval op Porto Empedocle en een naburig plaatsje eischte zestien doo- den en dertien gewonden onder de bevol king en bracht schade toe aan enkele huizen. Britsche vliegtuigen hebben bom- ben* geworpen op La Canea en op de baai van Soeda op Kreta. Er wordt geen schade gemeld. succes overdag aanvallen in scheervlucht ondernomen op militaire doelen in ver- schillende plaatsen in Zuid- en Zuidoost- Engeland. DUITSCHERS DRINGEN NOORDELIJKE VOORSTEDEN VAN STALINGRAD BINNEN. Terwy'1 dikke rookwolken boven het brandende Stalingrad hangen, dringen Duitsche infanteristen en pantsergrena diers voortdurend verder op naar de nog overblijvende en door den vijand taai ver dedigde stadsdeelen in" de Noordelijke voorsteden, waar vele fabrieken gevestigd zyn. De bolsjewieken probeeren tevergeefs de aanvallers tegen te houden door geheele huizenblokken in de lucht te laten sprin gen en door artillerievuur. Met sterke strijdkrachten heeft het Duitsche luchtwapen' het bombardement voortgezet van de door de bolsjewieken in het Noordelijk deel van Stalingrad zwaar gefortificeerde blokken huizen en fa brieksterreinen. Tanks en kanonnen, die de bolsjewieken tot afweer van het verdere Duitsche opdringen in de ruïnes der huizen hadden opgesteld, werden met zware bom men best- eden en uiteengeslagen. Her haaldelijk trachtten de 'bolsjewieken for maties jagers ter afweer in den strijd te brengen tegen de onstuimige aanvallen van de Duitsche gevechtstoestellen en duik bommenwerpers. De bolsjewistische jagers werden door de ter begeleidende bescher ming opgestegen Duitsche jagers nog voor de uitvoering hunner bedoelingen wegge dreven en in felle luchtgevechten' gewik keld. Volgens de tot dusver ontvangen be richten schoten Duitsche jagers 13 bolsje wistische toestellen neer. Luchtaanvallen op Engeland. Liclffce Duitsche gevechtsvliegtuigen, die op 29 September waren opgestegen voor bewapende verkenning boven Groot Brit- tannië, hebben, naar het D.N.B. verneemt, bjj een aanval op een vrij groot fabrieks terrein ten N.O. van Do -er verscheidene bomtreffers geplaatst, waardoor de ketel installatie der fabriek werd getroffen. Andere overdag ondernomen aanvallen Waren gericht op voor den oorlog belang rijke en militair-econumische doelen aan de Zuidwestkust van Groot-Brittannië, be nevens op verscheidene Britsche vliegvel den. Op een ten N.W. van Salisbury gele gen vliegveld werden voltreffers geplaatst op de vliegtuigloodsen en werden verschei dene vliegtuigen met 'e boordwapens in brand geschoten. Gevechtsvliegtuigen vie len troepen- en'barakkenkampen in Zuid oost 'Engeland aan. In sch ervlucht wer den voltreffers geplaatst op verscheidene barakken en concentraties vrachtauto's. Churchill over de verliezen bij Dieppe. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis ver klaard, dat er bij den aanval op Dieppe zeer zware verliezen ontstaan zjjn, die bijna de helft bedragen hebben van de gezamen lijke Britsche strijdkrachten. Churchill weigerde evenwel, nauwkeurige cijfers te noemen. Voorts zeide hij, dat de in Dieppe aan land gezette pantserwagens door de ongedacht groote kracht der verdediging in hun operaties zjjn belemmerd. (Van onzen Haagschen redacteur.) Zjj zullen wel altjjd hebben bestaan, de menschen, die dec grootste moeite hebben, eenige overeenstemming te brengen tus schen hun woorden en hun daden. Maar 'dat is natuurlijk voor niemand een ver ontschuldiging, want dieven en moorde naars zijrf óók zou oud als de wereld. Bij zonder bedenkelijk wordt het echter wel, wanneer, men met heel veel ,tam-tam iets in een ander afkeurt, en zelfs een oorlog met dien 'ander begint, terwijl men in wer kelijkheid zelf precies hetzeifde doetnog wel in sterkere mate. Zooiets heeft Roose velt gepresteerd en tracht hjj nog dage lijks te presteeren. Met een vloed van mooie ^oorden en ideëele beweringen verlangt, deze president van de Amerikaansche jeugd, dat zij haar bloed op de vreemde slagvelden van Euro pa, Afrika en Azië zal vergieten voor „de instandhouding van de/ democratie", tegen de „mensch-onwaardige dictatuur van het Hitlerisme", terwjjl hijzelf de doodgraver der democratie in eigen land is. Stuk voor stuk wordt de tot dusver gebruikelijke economische en sociale „American Way of life" geliquideerd-: en nog wel volgens .methoden, die niet alleen verbijsterende concessies aan nationaal-socialistische ge- da chtengangen beteekenen, maar vaak zelfs vrijwel een direct plagiaat van Hit ler's partijprogram zjjn.Zoo kondigde Roosevelt in zjjn Congresboodschap van 7 September j.l. zelfs een volledige uitscha keling van het Congres aan Terwijl hij, behagelijk aan zjjn haard gezeten, z'n „democratische" banvloeken de wereld in- slingert en met een voor de geloofwaardig heid wat 41 te veel herhaalden nadruk de asmogendheden als belagers der Ameri kaansche vrijheid brandmerkt, heeft hij intusschen,- regeerend dp grond van den door hem geproclameerden „onbegrensden nationalen noodtoestand" en niet van zijn grondwettelijke volmachten, de absolute dictatuur ingesteld den regeeringsvorm, dien hij zegt .te bestrijden. Daarmee heeft hjj de voorspelling van zijn vroegeren te genstander, den in 1935 vermoorden gou verneur en senator van Louisiana, Huey Long, waargemaakt„Roosevelt aldus sprak Long eens beteekent het einde der Amerikaansche democratie hjj zal haar afschaffen, terwijl hij tegen he.t fas cisme strjjdt, maar hij zal zjjn fascisme democratie noemen". Achter Roosevelt's herhaalde brandmer king van de totalitaire staten als de „aan vallers van de Westelijke hemisfeer" zit overigens systeem. De Amerikaansche pre sident en zijn mederegeerders twijfelen niet eraan, dat hun beweringen over de oorlogs schuld der tegenstanders tenslotte geloof zullen vinden, wanneer zij deze maar vagk genoeg herhalen. Het Amerikaansche volk is immers grootgebracht bjj en ingesteld op massa-reclame. De schreeuwende neu- traliteitsschendingen, door Roosevelt en de Verkoop rijwielen op bonnen wftr toegelaten. GELDIGHEIDSDUUR DEZER BONNEN VERLENGD TOT 31 OCTOBER A.S. Zooals bekend, Is in den loop van de vorige maand een verbod uitgevaardigd van het verkoopen of anderszins afleveren van rijwielen- aan het publiek door den kleinhandel, zoodat het in de laatste we ken niet mogelijk was, ook wanneer men in het bezit was van een distributiebon, om zich een rijwiel aan te schaffen. Thans echter heeft de secretaris-gene raal van het departement van binnenland- sche zaken in overleg met het rijksbureau voor de metalen verwerkende industrie, aan de burgemeesters medegedeeld, dat dit verbod tot het verkoopen of anderszins afleveren van rijwielen voor kleinhande laren met ingang van 1 October a.s. is opgeheven, met dien verstande, dat nieu we bonnen voorloopig niet zullen worden uitgereikt. Vanaf den lstcn October kunnen rijwiel handelaren derhalve weer rjjwielbestel- en afleveringsbonnen m ontvangst nemen en daarop hetzij uit voorraad, hetzij na het betrekken door bestelling per bestelbon van fabrikant of grossier, toerrijwielen aan het publiek afleveren. Belangrjjk zoowel voor handelaar en afnemer is vooral ook, dat de geldigheids duur zoowel van bestel- als van afleve ringsbonnen, voor _oover daarop een in Augustus 1942 vallende datum is ver meld, is verlengd tot 31 October 1942. Rijwielverkoop en -koop is dus nu weer toegestaan doch alleen op de thans nog in omloop zijnde geldige bonnen. Speciale vergunningen voor tweedmantels en -jassen. Het is gebleken, dat onder bepaalde groe pen der bevolking de indruk bestaat, dat voor tweedmantels en -jassen geen speciale vergunningen worden verstrekt. Deze op vatting is onjuist, aangezien voor tweed mantels van 1 September tot en met 31 October en voor tweedjassen van 1 Mei tot en met 31 October 1942 speciale vergunnin gen kunnen worden aangevraagd. Het indienen ven aanvx-agen kan uitslui tend geschieden bij den distributiedienst der gemeente, waar aanvrager in het bevol kingsregister is ingeschreven. De aanvragen moeten worden gedaan op een formulier MD 102, dat op verzoek door den distributiedienst gratis wordt verstrekt. In het belang van een spoedige en juiste behandeling moet het in te dienen formu lier zoo volledig en correct mogeljjk worden ingevuld. Drie jongens In mijnenveld gedood. De burgemeester van Monster deelt me de, dat ondanks het verbod het spergebied (zeeduinen) te betreden, zes jongens zich toch daarin hadden begeven. Deze Jongens kwamen in het mijnenveld met het gevolg, dat drie jongens onmid dellijk werden gedood en de drie anderen gewond, waarvan één ernstig. De ouders en opvoeders van kinderen worden alsnog met nadruk gewaarschuwd hun kinderen ten strengste te verbieden, het spergebied, zjjnde de geheele kuststroc te betreden. zijnen in meer dan één opzicht bedreven, zullen tenslotte misschien wel door een dergelijken propagandaveldtocht worden overstemd, ofschoon intusschen reeds ge documenteerd bewezen is, dat Amerikaan sche beloften en dreigementen in eerste instantie ervoor verantwoordelijk waren, dat Engeland en Frankrijk na Mühchen de gedachte van een Europeesche overeen stemming en samenwerking loslieten. Ook kan Roosevelt ,het feit niet uit de wereld helpen, dat zijn eigen landslieden de nood lottige gevolgen van zijn oorlogsdrjjven reeds jaren geleden onderkenden en het Amerikaansche volk ervoor waarschuw den. Het waren eveneens Amerikanen, die den tweeden oorlog „Roosevelt-oorlog" doopten. Historisch staat ook onomstoote- lijk vast, dat de overweldigende meerder heid van het Amerikaansche volk nog in het jaar 1940 tegen actieve deelname der Vereenigde Staten aan dén oorlog was, zoodat Roosevelt en Willkie gedwongen waren, in elke hunner verkiezingsredevoe ringen dén Amerikaanschen moeders te be loven „Wij zullen uw zonen niet naar de slagvelden van Europa zenden", en Roo sevelt, om het volk te misleiden, nog tot den zomer van 1941 elke zjjner schreden, welke de Vereenigde Staten systematisch verder in den oorlog verwikkelden (zelfs de opheffing van het vétbod tot wapenuit- voer-en van de leen- en pachtwet), moest motiveeren met de bewering, -dat deze maatregelen Amerika uit den oorlog zou den houden Amerikanen zelf hebben den 5en October 1937 als het keerpunt in de Amerikaansche geschiedenis aangeduid. Op dien dag zegde Roosevelt n.l. den totalitairen staten in zijn zgn. „quarantaine-rede", in Chicago, den oorlog aan. Waart m? Ook hic.-op heb ben Amerikanen het antwoord gegeven. De Vereenigde Staten bevonden zich midden in een tweede zware depressie, die de volks mond de „Roosevelt-depressie" noemde. 'Het geheele economisch-sociale program van Roosevelt, de New Deal, was een mis lukking gebleken. Indien de president geen volledig binnenlandsch fiasco wilde lijden, bleef hem slechts één uitweg open, en dat Was de aandacht van het volk afleiden naar de buitenlandsche politiek en zich, door het aankwegken van een angst psychose, de ter doorvoering van zijn in wezen nationaal socialistisch program noodzakelijke volmachten dwingend te ver zekeren. Die ahgstpsychose kon het ge makkelijkst worden verwekt door het spookbeeld van een aanval der asmogend heden op Amerika. Roosevelt heeft thans den oorlog, dien hjj begeerde, en de dicta tuur, welke hy wenschte. Eén diiig, dat niemand mogelijk is, kan echter ook de Amerikaansche president niet en dat is de geschiedenis anders maken, dan zjj in -werkelykheid was. Dat is over de geheele wereld de eenige, zij het dan ook schrale, troost der „kleine luyden", die hun groote heeren slechts hebben'te volgen 1 November weer babywol. Sinds 1 September is er geen wol meer verstrekt voor baby's c aanstaande moe ders. „Het Volk" ver .eemt thans dat er met ingang van >1 Novemter weer een re geling komt voor distiibutie van babywol. De bijzonderheden van deze regeling zul len nog nader bekend gemaakt worden. Gasgeneratoranthraciet en baggerturf. Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October 1942 geven de met de woorden „generator-anthraciet tiende pe riode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één hectoliter (mak: 75 kg.) anthracietnootjes IV of V, terwijl geduren de hetzelfde tijdvak de met -de woorden „generatorturf tiende periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Vischleer voor de reparatie van fietsbanden? De bruikbaarheid van de huiden van bot en schol schjjnt onbeperkt te zijn, want nadat deze huiden, verwerkt tot bovenleder, zooileder en tot materiaal voor fijne lederen met. één slag de wereldmarkt hadden veroverd, zal nu ook nog de wiel rijder kunnen profitéeren van de taaie huid der geduldige platvisschen. Het Duitsche blad „Volksgemeinachaft" meldt althans dat Deensche experts er in zjjn geslaagd het soepele en zachte vïsch- leder, dat zich onderscheidt door een bui tengewone trekvastheid, zoo te behandelen, dat het gevulcaniseerd kan worden. Ver sleten buitenbanden van een fiets kunnen, naar uit de genomen proeven is gebleken, thans- duurzaam met vischleder hersteld worden, wanneer de in den handel zjjnde kleine en groote stukken huid aan den bihnenkant van dén band -op de zwakke plek wbrden gevulcaniseerd. Naar aanleiding van dit bericht hebben wjj te bevoegder plaatse geïnformeerd, welke ervaringen men hier te lande met vischleer heeft opgedaan. Men deelde ons mede, dat- de^pVoeven om uit vischhuid leer te fabriceeren, volkomen geslaagd zjjn. Fabricage op groote schaal stuit ech ter op de moeilijkheid van inzameling der vischhuiden. Proeven om rijwielbanden met vischleer te repareeren zijn nog niet genomen. De mogelijkheid het vischleer te vulcanisee- ren, lij kt uitgesloten, omdat onder vulca- niseeren verhitting onder toevoeging van zwavel moet worden verstaan. Daartegen is leer meestal niet bestand. Wel kan men natuur- en kunstrubber vuicaniseeren. Daarom lijkt het waarschijnlijker dat hier1* sprake is van het vuicaniseeren van het vischleer op den band of het aanbrengen van een of and,ere solutielaag daartusschen. VERNIETIGING WONINGVERHUUR- VERORDENINGEN. De Nederlandsche staatscourant bevat besluiten van den secretaris-generaal* van binnenlandsche zaken, waarbij de besluiten van de burgemeesters van Utrecht en Amersfoort, waarbij een woningverliuur- verordening werd vastgesteld, worden ver nietigd wegens in strijd met de wet. EEN „VLIEGENDE VESTING" NEERGESTORT. Twaalf dooden. In de nabijheid van Guatemala (Zuid Amerika) is een Amerikaansche bommen werper van het type „vliegende vesting" neergestort. Twaalf van de dertien leden der bemanning kwamen cm het leven. De dertiende werd zwaar gewond, ORKAAN IN DE HAVEN VAN LISSABON In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een zware storm de haven van Lis sabon geteisterd. Talrijke schepen kenter den of dreven af naar de zandbanken. Hevig raasde de orkaan ook in de kleine visschershaven van Cascais, waar weldra alle vaartuigen waren losgeslagen. De kust in de omgeving van Cascais ligt met wrak ken bezaaiu. Er zjjn aanzienlijke verliezen aan visschersbooten geleden, waardoor de aanvoer van visch voor de Portugeesche hoofdstad gevaar loopt. Volg.ns de voor- loopige berichten zijn verscheidene vis- schers, die met hun booten iderweg wa ren, verdronken. DE ONDERWIJZERSOPLEIDING In de Staatscourant van 12 Augustus j.l. is een besluit van^den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming gepu bliceerd, waardoor 13 bijzondere kweek scholen niet meer voor rijksbijdrage in aanmerking komen. Te bevoegder plaatse heeft het A.N.P. een en ander vernomen omtrent de bedoelingen van dit besluit en aangaande eenige wijzigingen, welke voorts nog in de opleiding onzer onder wijzers bijgebracht of aanstaande zijn. De recht6treeksche bedoeling van bo ven' aangehaald besluit is om te komen tot een beperking van het getal onder wijzers. Het betreft hier een ingrijpende maatregel, al zijn niet alle kweekscholen, welke onder het besluit vielen, met één slag verdwenen. Van deze 13 scholen zjjn er 9 doorgegaan zonder rijkssubsidie, maar in het algemeen zonder eerste klasse, zoo dat hier alleen den huidigen leerlingen gelegenheid gegeven wordt, hun studie te voltooien. Definitief opgeheven zjjn de R.K. kweekschool voor onderwjjzeressen te Maastricht, de Da Costa-kv.eekschool te Haarlem, de Chr. kweekschool te -Leiden en de Chr. kweekschool te Sneek. De lee raren aan alle dertien kweekscholen zijn in het genot gesteld van wachtgeld. Dit wordt echter niet .uitbetaald gedurende den tjjd, waarop zij aan een niet gesubsidi eerde bijzondere kweekschool verbonden zijn. Wel vereischt het successievelijk inge voerd wordende achtste leerjaar natuurlijk een grooter getal leerkrachten, doch dit kan worden opgevangen, gezien het groote surplus, dat vermoedelijk aanmerkeljjk meer dan 5000 bedraagt. Bij de bereke- ning daarvan is mede rekeninggehouden met velen, die weliswaar een anderen werkkring hebben gevonden, doch gaarne een betrekking bjj het onderwjjs zouden accepteeren. EEN NIEUW ALGEMEEN LEERPLAN. Bjj de rjjkskweekscholen zal met 1 Sep tember 1943 een nieuw algemeen leerplan worden ingevoerd, waarin meer aandacht zal worden besteed aan de lichamelijke oefening en het zangonderwijs. Wat het eerste punt betreft, wordt nti reeds in de nieuwe richting gewerkt. Voor wat het tweede punt aangaat, is een commissie benoemd, onder voorzitterscnap van den hoofdinspecteur voor het lager onderwijs, P. van Nes, welke zich zal belasten met de samenstelling van een leerplan voor het zangonderwijs. Ook in het teeken- onderwjjs zal verandering komen. De tot heden toegepaste methode voldoet niet .in alle opzichten. De kweekscholen hebben dit jaar geen eindexamens afgenomen in verband met de vorming van een vierde klasse, die met dezen cursus aan de bestaande drie klas sen is toegevoegd. Door dit vierklassen- systeem heeft men bereikt, dat de leer stof beter verdeeld en mèer uitgesponnen kan worden, terwijl de practische oplei ding op breedere basis kon worden ge bracht. De secretaris-generaal heeft aan de, kweekscholen geschreven, dat wat de leer stof der verschillende vakken betreft, hij er op meent te kunnen, vertrouwen, dat aan de problemen van het heden voldoende aandacht zal worden besteed. Met name heeft hij er op aangedrongen, dat bij de kennis der natuur de algemeene begin selen der menschelijke rassenleer ter spra ke zullen komen, terwijl bij de geschie denis en de aardrijkskunde de plaats van Nederland in Europa en de verhouding van ons land tot het Duitsche volk en het Duitsche rijk sterk de aandacht ver dienen. Bjj de beschiedenis ware ook op de Germanen en' hun kuituur nader in te gaan. Het gaat naar de meening van den secretaris-generaal niet aan, de aanstaande onderwijzers onzer jeugd van deze in de toekomst zoo belangrjjke onderwerpen onkundig te houden. Duitsche en Nederlandsche taalcursussen. Onder het motto: „Men begrjjpt een volk pas, wanneer men zjjn taal verstaat", organiseert de Nederlandsch-Duitsche cul tuurgemeenschap in haar nieuwe tehuis aan het Buitenhof 21 in Den Haag Ne derlandsche taalcursussen voof Duitschers en Duitsche taalcursussen voor Nederlan ders. De cursussen staan onder leiding van dr. Hildegard Emmel en worde., gegeven zoowel voor beginners als voor gevorder den. Het begin van de cursussen wordt met het oog op den grooten toeloop uit gesteld tot 15 October. Op verlangen wor den speciale cursussen gegeveq ter Inlei ding in de vaktaal van zekere beroeps groepen, terwijl arbeidsgemeenschappen worden gevormd, die zich bezig houden met de lectuur van moderne er klassieke litteratuur. Het aantal deelnemers aan iederen cursus zal zeer beperkt zjjn, ten einde snelle vorderingen mogelijk te ma ken. De organisatie van soortgelijke cursus sen in alle andere arbeidskringén der Ne derlandsch-Duitsche cultuurgemeenschap i3 in voorbereiding. Nadere mededeelingen vindt men in het prospectus, dat verkrijg baar is bij het secretariaat van de Neder landsch-Duitsche cultuurgemeenschap, Bui tenhof ?1, Den Haag, telefoon 554807. Aanmelding voor de taalcursussen even eens bij het secretariaat, dagelijks van 5 tot 7 uur, is tot 10 October Verlengd, gezien de groote belangstelling. Arbeid in broodbakkerijen. Volgens een bekendmaking in de Neder landsche Staatscourant heeft de secreta ris-generaal van het departement van so ciale zaken voor het tjjdvak van 15 Octo ber 1942 tot 15 Maart 1943 een nadere re geling vastgesteld vóór den bakkersarbeid en de broodbezorging op Zaterdag. Deze regeling, welke gelijkluidend is aan die voor het overeenkomstig tijdvak van 1941/'42 komt in hoofdzaak hierop neer, dat op Zaterdag des ochtends, twee uur vroeger dan normaal met den bakkers- arbeid mag worden aangevangen. Voorts is, wat de broodb zorging betreft, bepaald, dat' de bakkers deeg en brood, dat nk 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, gedu rende het tijdvak, waarvoor deze regeling geldt, op Zaterdag des ochtends van 8 uur af mogen vervoeren, terwjjl de verkoop of aflevering om 9 uur mag beginnen. Roosevelt's woorden en daden. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5