UIT DE PROVINCIE VORMINGSBIJEENKOMST N.A.F. Vorige week heeft te Domburg op het vormingsoord „Zonneduin" van het Ne- derlandsche Arbeidsfront een bijeenkomst plaats gehad van provinciale plaatselijke leidsters van het N.A.F., uit de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant, Limburg Zeeland. De Provinciale Frontleider voor Zeeland opende Dinsdagmorgen deze bijeenkomst en wees er in zijn openingsrede o.a. op, dat, willen wij ons ten volle voor het Ne- derlandsche volk inzetten, een goed be grijpen van ons werk en een goede kame raadschap noodig is. Vervolgens hebben verschillende spre kers en spreeksters, o.a. het hoofd van de afdeeling vrouwen van het N.A.F., de gemachtigde van den leider der N.S.B. voor - Zeeland, de organisatieleidster van de N.S.V.O., het hoofd Moederdienst, de leider der werkgemeenschap Vreugde en Arbeid, Fraulein Sleicher van het D.A.F., het inzicht der bezoekers in de vraag stukken van den dag verdiept. De tot slot gehouden kameraadschaps avond was een vroolyk besluit van deze, z6b zeer geslaagde, vrouwenweek. WALCHEREN AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. WESTKAPELLE. Behoudens de goedkeu ring der voordracht door den secretaris generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming heeft de burgemeester aan de av<ShdsChool voor theoretisch nijverheidsonderwijs alhier, voor het tijdvak van 1 October 1942 tot en met 30 September 1943, benoemd tot direc teur en leeraar in lijn- en vakteekenen den heer A. Boone te Westkapelle; tot leeraar in lijn- en vakteekenen den heer A. Vis te Oost- en West-Souburg; tot leeraar in al gebra, meetkunde, natuur- en werktuigkun de en taal de heer P. E. Fijn te Westkapele. De lessen die op 1 October a.s. aanvan gen worden bezocht door ongeveer 45 leer lingen, afkomstig uit Westkapelle en om geving. Als leslokalen zullen dienen één der lokalen in het Evangelisatiegebouw en het lokaal aan den Achterweg. VOOR DE TWEEDE MAAL AARDBEIEN. WESTKAPELLE. Als bijzonderheid mo ge vermeld worden, dat door den heer J. Klelnepier, Boekhoutstraat alhier, voor de twee maal gedurende dit jaar mooie aardbeien werden geplukt. Meerdere plan ten, staande op den kouden grond, dra gen nog vruchten of staan nog in bloei. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ds. A. J. SWART r Rouwdienst in de Ned. Herv. kerk te Schoondyke. SCHOONDIJKE. In verband met het overlijden van ds. A. J. Swart werd Maan dagavond in de Ned. Herv. kerk te Schoon dyke een rouwdienst gehouden, waarin voorging ds. G. J. Derksen uit Groede. De dienst ving aan ibet het zingen van Ps. 103 vers 8, waarna de predikant las uit Ps. 103: „Looft den He>er mijne ziel". Ds. Derksen had tot te«cst gekozen de le brief uit de Corinthiërs het 4e hoofd stuk „Wie my oordeelt is de Heere". Het was volgens den laatsten wil van den overleden predikant, aldus spr., dat ds. Derksen het woord zou voeren, niet om lang stil te staan by den persoon van den predikant, daar deze niet gesteld was op iets dat maar een zweem vertoonde van persoonlijke verheerlijking. Ds. Swart be geerde wel dat gesproken zou worden over de ondergeschikte plaats die hy innam tegenover God. Ds. Swart had een gevoel van groote eenzaamheid, omdat hij, zoowel in zyn ge meente als in de Classis IJzendyke, zeer weinig gemeenschap had. E: waren er maar weinigen die hem begrepen en het met hem eens waren. Spr. schetste dan het ambt van den evangelist, die zyn ambt moet vervullen uit innige overtuiging. Voor ds. Swart beteekende dat groote een zaamheid, omdat hy niet anders kon, om dat hij anders tegen zijn overtuiging, tegen zijn geweten gehandeld zou hebben. Spr. vergeleek dan ds. Swart met Paulus, die immers ook heel vaak tegenstand onder vond. Doch Paulus was overtuigd dat er maar één evangelie was, doch vele men- schen en verschillende opvatf'ngen van het evangelie. Paulus vervelde echter zyn ambt uit innige' overtuiging en zeide „Wie my oordeelt is de Heere". Tot slot van den dienst zong de ge meente Gez. 158, vers 7. LANDBOUW EN VEETEELT KINDERBIJSLAG-UTTKEERINGEN IN LAND- EN TUIGBOUW. Uit de verslagen van de 7 landbouw- bedryfsvereenigingen blijkt, dat deze in 1941 het eerste jaar van de kinderbij slagwet aan 25.593 arbeiders, van wie 60.556 kinderen voor bijslag in aanmerking kwamen, totaal 1.9 millioen gulden hebben uitgekeerd. 4 der bedryfsvereenigingen keerden 356.000 meeir uit dan zy aan premie ontvingen, 3 bedrijfsvereenigingen hadden een overschot van 29.000. Hun totaal tegoed uit het kinderby slag-vereve- ningsfonds bedraagt over 1941 dus 327.000. BURGERLIJKE STAND GOES. Geboren Benjamin Piot er, z. v. Jacobus Daniel Ramondt en Cornelia Ma. liubrechta den Boer. Ondertrouwd Jannetje Joosse, 23 j. en Gorardus Engelbertus Emma de Klerk. 33 j. te Waarde. Getrouwd Simon van Strlen, 22 j. on Marina de Dreu,20 j. Overleden Machiel Bredouw, 73 J., wedn. van Poulina Bal, te Wemeldinge. WESTKAPELLE. Géborén: Willeboord, zoon van Willem Peene en Willemina Minderhoud Janis, zoon van Janis Roelse en Komelia Min derhoud. Getrouwd: Leunls de Witte, 29 j. en PieternelJa du Witte, 34 j. Willem Huibregtae, 30 j. en Maatje Huibregtse, 23 j. OOSTKAPELLE. Getrouwd: Willem Zwemer, 25 j. jm. en Adriana Clement, 23 j. jd. WOLPHAART8DIJK. Geboren: Cornells Petrus, z.v. Pleter Koeman en van Pleternella Elena Ntjssen; Johannes Pieter zoon van Jan Bosman en van Adriana de Regt; Jan Pleter, zoon van Janus Katsman en van Maria Adriana Katsman; Cornells Gerardua zoon van Frans van Gnrscl on van Joanna van Gcssele: Wille mina Sara, dochter van Gijsbregt Remljnse en Tan- neije Christina Ossewnjirde. Getrouwd: Sake van don Borg, 23 jaar: te Zwolle en Maria Francfna vun Wutjckhuijse, 23 jaar. Kamerbewoner blijft eigenaar van bonnen en brandstoffen. Dé regeling voor de distributie van vaste brandstoffen voor kamerverhuur ders en pensionhouders heeft den vorigen winter nogal eens aanleiding gegeven tot moeilykheden. Hoewel de nieuwe regeling voor het a.s. stookseizoen, dis thans of ficieel gepubliceerd is, verschillende be zwaren heeft ondervangen, is het ook nu weer zaak dat men zich goed voor oogen stelt, wat de bepalingen inhouden. Daar om geven wij hierby een toelichting, waar in de voornaamste punten besproken worden. Verleden jaar waren de bonnen het eigendom van den verhuurder. Dit is nu anders. Wel moet degeen, die de kamers verhuurt, de bonnen aanvragen, maar ze zijn het eigendom van den kamerbewo ner. De kamerbewoner kan nu zelf be palen of. en zoo ja wanneer, hij daarop brandstoffen wil betrekken. Hij is echter verplicht deze te betrekken van den brandstoffenhandelaar van zyn verhuur der. De geleverde brandstoffen zyn, evenals de bonnen, volledig eigendom van den huurder. Bij verhuizing kan hy dus zijn eigen bonnen of kolen meenemen. Het zal daarom in het algemeen wel zaak zijn, dat-de brandstoffen van den kamerbewo ner en van den verhuurder gescheiden worden bewaard. Regeling voor nieuwe Kamerbewoners. Met iemand, die voor het eerst op ka mers gaat wonen in den loop vaneen van de perioden van twee maanden, waarvoor telkenmale een tweetal bonnen wordt uit gereikt, werd verleden jaar geen reke ning gehouden. Thans kan de kamerver huurder evenwel een tusschentydsche aan vrage indienen by den plaatselijken dis- tributiedienst, die naar gelang de periode gevorderd- is, een evenredige hoeveelheid brandstoffen kan towyzen. Een dergelyke tusschentydsche aanvrage is echter onmo- gelyk, indien de stamkaart van den aan staanden huurder voor de loopende perio de is afgekruist. Daaruit blykt immers, dat voor die periode reeds twee bonnen zyn verstrekt Voor pensions met centrale verwar ming geldt een andere regeling dan verleden jaar. Indien in de verhuurde ka mers een schoorstecnaansluiting is, kan de pensionhouder in bepaalde gevallen een aanvrage indienen voor een toeslag voor het stoken van dé centrale verwar ming. Wordt deze verleend, dan heeft iedere huurder toch recht op twee bon nen per periode van twee maanden. Deze moeten ook weer dóór den verhuurder worden aangevraagd, doch zij zijn het eigendom van den kamerbewoner. Ook de brandstof diehierop betrokken wordt, is dus van den kamerbewoner en mag, voor zoover niet gebruikt, by verhuizing worden medegenomen. By verhuizing in den loop van een pe riode naar een huis zonder centrale ver warming worden niet opnieuw bonnen verstrekt. Het voorgaande geldt voor ieder geval dat.één of meer kamers worden verhuurd, doch het heeft geen betrekking op pen sions met tien of meer gasten. Deze worden nl. behandeld op denzelfden voet als hotels, hetgeen beteekent, dat brand stoffen voor deze pensions, hetzy voor centrale verwarming, hetzy voor haarden en kachels, moeten worden aangevraagd op formulier BR. C. 250 voor het geheele seizoen ineens. Wie uit een dergelijk pen sion naar een klein pension verhuist, kan dus een tusschentydsche aanvraag indie nen, evenals iemand die uit een hotel ver- huistVnaar een klein pension. Wie een kamer denkt te huren met centrale ver warming, doet verstandig zich ervan te vergewissen, of deze wel gestookt mag worden. Is aan den verhuurder geen toe slag voor centrale verwarming verleend, dan wordt aangenomen, dat deze niet wordt gestookt. De bescherming van molens. Het is bekend, welk een byzondere plaats de molens in het Nederlandsche landschap innemen. Helaas zijn reeds ontelbare mo lens gesloopt of veranderd in molens met mechanische kracht en eiken dag dreigen andere molens dit lot te deelen. De klacht van vele molenaars is, dat met een ge wonen windmolen in deze tijden een loo- nende exploitatie niet meer mogelijk is. Daarby wordt echter veelal over het hoofd gezien, dat de capaciteit van den wind molen door toepassing van stroomlynwie- ken aanzienlijk kan worden opgevoerd. Ondanks de van vele zijden aangewende pogingen öm de molens te behouden, moet geconstateerd worden, dat toch nog geheel onnoodig molens aan vernietiging worden prijs gegeven. Dit wordt o.a. bevorderd door de hooge prijzen ,wellre voor de af braak van molens in de tegenwoordige omstandigheden gemaakt kunnen worden. Hiervoor behoeft thans niet meer ge vreesd te worden. In het Verordeningen blad is, zooals gemeld, een besluit versche nen, waarbij verboden wordt een wind- of watermolen, welke niet geheel of groo- tendeels van metaal is vervaardigd hierby wordt gedacht aan de z.g. Ameri- kaansche molens geheel of gedeeltelyk te sloopen, voor het gebruik als wind- of watermolen ongeschikt te maken of in te richten voor andere doeleinden, dan waar toe hy normaal is bestemd, zonder schrif telijke vergunning van den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming of in stryd met de aan eén zoodanige vergunning verbonden voorwaarden. Het is duidelyk, dat met geheel of ge deeltelijk sloopen en voor het gebruik on geschikt maken gedoeld wordt op een blij- venden toestand. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat in het algemeen alleen de slooping zal worden belet van molens, waarby een loo- nende exploitatie als zoodanig nog mogelyk is. Slechts wanneer het molens betreft, welke in een dorps- of stadsbeeld of in een landschap een element van zeer byzondere beteekenis vormen, zal van deze richtlyn worden afgeweken. Intusschen zal aan een vergunning tot slooping in het algemeen wel de voorwaarde verbonden worden, dat het door slooping verkregen materiaal ter beschikking komt voor de herstelling van metèns, die wel voor behoud in aanmerking komen. FINANCIEN INKOMENS EN VERMOGENS IN NEDERLAND 1940/41. Over dit jaar had 95 van de aange- slagenen in de inkomstenbelasting een in komen beneden 5000. Hun inkomens be droegen 72 van het totaal, terwyl zij in verband met 't progressieve tarief slechts 34 bydroegen in het totaal der inkom stenbelasting in hoofdsom. Daarentegen was 0.03 der belastingplichtigen aange slagen voor inkomens van 100.000 en meer (in totaal 411 personen). Zij hadden 2 van het totale inkomen, terwyl zy 15 in het totaal dezer belasting bydroe gen. «k Over het zelfde jaar was 47 van de vermogensbelastingplichtigen aangeslagen voor vermogens beneden 30.000. Tezamen bezaten zy 16 van het totale vermogen en droegen 10 bij tot de totale op brengst der vermogensbelasting in hoofd som. De 732 millionaire (0,4 van~liet totaal aantal aangeslagenen) bezaten te zamen 12 van het totale vermogen en betaalden 13 In het totaal dezer be lasting. Het gemiddelde inkomen per aangesla gene bedroeg 2.145, het gemiddelde ver mogen 64.000. Van de zeven gemeenten.boven 100.000 inwoners is 't btedrag der inkomens in Am sterdam het grootste. Daarentegen is het bedrag der vermogens het grootste in 's- Gravenhage. Van deze groep is in laatst genoemde gemeente ook het gemiddelde inkomen en vermogen per aangeslagene het hoogst. Hodgere cyfers voor 't gemiddelde inko men worden nog aangetroffen in Heemste de 3.853), Bussum 3.409), Hillegers- berg 3.112), Voorburg 2.904), Hil versum 2.712) en Zeist 2.704), voor het gemiddelde vermogen in Enschede (7U7.00Ó), Rh eden 102.000) en Almelo 09.000). Van de gemeenten boven 20.000 inwo ners heeft Kerkrade het laagste cyfer voor het gemiddelde inkomen 1.699), terwyl deze gemeente en den Helder het laagste cyfer voor het gemiddelde vermogen heb ben 30.000). Worden alle 1.050 gemeenten in het on derzoek betrokken, dan blijken 87 gemeen ten nog een la gei* gemiddeld inkomen dan 1.500 en 128 gemeenten een lager ge middeld vermogen dan 30.000 te hebben. Verder blijken 8 gemeenten een hooger ge middeld inkomen dan 3.500 en 6 gemeen ten een hooger gemiddeld vermogen dan 150.000 te hebben. HANDELSVERKEER NEDERLAND—DENEMARKEN. REGELING TOT STAND GEKOMEN. Voor het tweede halfjaar van 1942 Is, naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, een regeling tot stand gekomen inzake het handelsverkeer tusschen Ne derland en Denemarken. Voor den invoer uit Denemarken zijn o.a. voor de volgende met naam genoemde producten contingen ten vastgesteld: Machines, visch, slachtpaarden, genees kundige praeparaten, technisch porcelein en ovomaltine. Daarnaast bestaat nog een beperkte invoermogelykheid voor andere producten. In ruil zal Nederland o.a. radio-artike len, bloembollen, bepaalde metaalproduc ten en tuinbouwzaden leveren. Men zal goed doen zich duidelijk voor oogen te stellen dat de bovenbedoelde invoermogelykheden slechts beperkt zyn, zoodat men zich daaromtrent geen over dreven voorstelling dient te maken. KRU1N1NGEN. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent: A. RL WESTVEER. GEMENGD NIEUWS GOEDE VANGST VAN WORRIERVEERSCHE POLITIE. Te Wormerveer werden 5 personen ge arresteerd, die zich tusschen 12 en 4 uur op den openbaren weg bevonden. De politie bleek met deze aanhouding een goeden vangst te hebben gedaan. Bij verhoor kwam vast te staan, dat men te doen had met een 5-tal beruchte Amsterdamsche inbre kers, die om in te breken in een groote kruidenierszaak van een coöperatie met den laatsten trein uit Amsterdam waren gearriveerd. Met een hun in handen gespeelden sleu tel van deze zaak trachtten zij den winkel binnen te komen, hetgeen echter niet ge lukte, daar zij voor de verkeerde deur ston den. Na deze poging trachtten zij nog in een tweetal zaken in te breken, hetgeen door hun arrestatie wer dverhiaderd. Een vader van een groot gezin, die f 21f. per week van maatschappelijk hulpbetoon ontving, was langzamerhand zoo verzwakt, dat ingrijpen noodig bleekom dit gezin voor een totalen ondergang te behoeden. Met geld van de Winterhulp en mede werking van den Volksdienst, is hierin ver betering gebracht en dezer dagen getuigde deze huisvader: „Ik ben een ander mensch geworden, vol moed ga ik mijn plaats in de maatschappij weer innemen". Deze man staat evenwél niet alleen. Zoo- als hij zijn er helaas nog velen. Bedenk dit, als straks Winterhulp weer een beroep op U doet. Geef dan niet, doch OFFER. SPORT WEDSTRIJDUITSLAGEJÏ N.V.B. Ondersfd. Zeeland. le klasse B. Aardenburg IIBiervliet II 42; Breskens III—Groede 3—5; Sluis—Scheondijke H 2—2. 2e klasse B. CadzandNieuwvliet 44 (pr.); RetranchementZuid zand e 13; Groede II Ijzendijke II 0—4; Schóondijke III—Biervliet III 4—8. PROTEST NI E UW VLIET. De voetbalver. Nieuwvliet te Nieuwvliet heelt protest aangeteekend tegen den uitslag vail den wedstrijd CadzandNieuwvliet (44). K0rfbal Z.K.Ö. Uitslagen van 26 September. le KI.Swift I—Volharding I 4—0; 2e kl. A.: V.K.V. Swlft 3 3—1; 2e kl. B. tlnltas I—D.S.V. I 3—0, 5.V. Waarde S.D.O. 0—3; 3e kl. A T.O.P.— SwJft 6 4—0, De Zeeuwen—Tjoba 1—2; 3o kl. B: Zeelandia 2T.O.G.O. 2 S0; Volharding 3Unlta» 2 3—0; 3e kl. C V.Z.O.D.—Be Quick 3—5. Afd. West.Brabant EendrachtZ.K.C. S2. Door de nederlaag van Swlft 3 tegen V.K.V. Is T.O.G.O. I uit Goes kampioen geworden van de 2e klnise A. Verder is T.O.P. uit Amemulden door haar over winning op Swift 6 kampioen geworden van de 3e klasse A. Het programma voor 3 October luidt als volgt le KI. Madjoe 1—Zeelandia I. Blauw-Wtt I— Swift 2; 2e kl. A Vitesse—T.O.G.O. I, V.K.V.— S.S.S. I; 2e kl. B. Luctor—D.S.V. I; Raplde—Vol harding 2. S.D.O.Unitas I. Vlos I—S. V. Waarde 3e kl. A Swlft 4—Tjoba; 3e kl. B Zeelandia 2— Vlo» 2. Adsplranten Seolto—Swift B. Sehaken DE TWEEKAMP EUWE—VAN DEN ITOEK. De achtste partij was weer een Engelsche opening, waarin het ditmaal warm toeging. Van den Hoek koos een voortzetting, die door den onbekenden Weenschen schaakspeler Haberditz ten tooneele werd gevoerd en waarover de mee- niugen nogal uiteenloopen. Euwe belette de korte rochade, maar nadat Van den Hoek de lange rochade tot stand had gebracht, kreeg onze nationale kampioen een dreigenden aanval langs de open g-lijn te bestrijden. Toen de zwarte koningin op den damevleugel buiten spel kwam te itaan, dacht men, dat Van den Hoek zou gaan winnen, maar de zwarte positie bleek zeer hecht te zijn. Van den Hoek offerde de kwaliteit om de zwarte stelling open te breken, maar was later gedwongen een vollen toren te offeren om remise door voortdurend schaak af te dwingen. Een prachtige partij. De stand'luidt nu; Dr. Euwe 7 pnt., Van den Hoek 1 pnt. Hockey. BREDA II—MIDDELBURG I 3—1. In een door beide partUen enthousiast gespeelden wedstrijd wist Breda, dat tactisch Middelburg de baas was, de overwinning te behalen. De ploeg der Zeeuwen bleek nog geheel ongeoefend en allerminst op elkaar Ingespeeld. In de eerste helft wogen belde partijen goed tegen elkaar op en wist Middelburg zelfs door een goed genomen strafhoekslag de leiding te nemen (01). De eerste minuten na de rust waren echter noodlottig en het wae daarin dat Breda driemaal scoorde. Daarna wist Middelburg het spel te ver plaatsen, doch verdere doelpunten bleven uit. De Middelburg voorhoede bleek nog zwak voor3l de linker vleugel. In de middenlinie speelde de linkshalf 'n voor treffelijke party. De rechtshalf zagen we wel eens beter. De achterhoede was voldoende. Wil Middelburg in deze competitie een behoorlijke plaats Innemen en dat kan dan zal zU echter een Voorhoede In het veld moeten brengen, die tot meer doelpunten capabel is dan nu Zondag het geval was. Breda III—Middelburg II 41. Deze nieuwe Middelburg-ploeg beeft het er in haar eersten wedstrijd beter afgebracht dan de uitslag doet vermoeden. ZIJ toonden zich vol strijdlust, werkte hard tot de laatste minuten, kortom als zU meer is ingespeeld, verwachten we betere resultaten. Breda vormde duidelijk een homogene ploeg. Bij Middelburg wns ln de voorhoede de rechtsbuiten een goede kracht met aanleg, daar achter zwoegde de spil enorm en Sn de achterhoede waren linksback en keeper de besten. Reeds spoedig na het begin nam Breda de leiding, doch weldra maakte de rechtsbuiten gelijk. Kort voor rust doelpuntte de Breda-voorhoede ten tweede male. Na de thee werd Middelburg meer in de verdediging gedrongen, maar wist aanvankelijk doelpunten te voor komen. Tenslotte werd de druk te zwaar en moest de achterhoede nog tweemaal zwichten. DE PUNTENTELLINGEN VAN MILAAN. Thans ontvangen wij de puntentellingen der verschillende landen, welke in Milaan aan de Europeesche jeugdsportfeësten hebben deelgeno men. De Nederlandsche ploeg heeft volgens deze gegevens de volgende resultaten bereikt. Athletiek, jongens: de achtste plaats van de elf met 12l punten: meisjes: de derde plaats van du negen met 176 punten. Zwemmen, jon gens: de zevende plaats van de acht met 21 pun ten; meisjes: de derde plaats van de zeven met 81 punten. Tennis: jongens: de vijfde en laatste plaats, welke met Kroatië wordt gedeeld, met 4 punten; meisjes: de derde en laatste pla3ts, w*l- ke wordt gedeeld met Kroatië, met 8 punten. Hieruit blijkt, dat de meisjes betere resultaten hebben behaald, dan de jongens. De prestaties van de andere landen waren: athletiek. Jongens: 1. Italië met 478 p., 2. Duitschland met 440 p., meisjes: 1. Dnitschland met 239 p. 2. Italië met 221 p. Zwemmen jongens: 1 Duitschland en Hongarije met ieder 155 p.meis jes: 1. Duitschland met 132 p. 2. Italië met 84 p. Tennis, jongens: 1. Italië met 32 p., 2. Slowakije met 12 p.; meisjes: 1. Italië met 20 p., 2. Duitsch land met 16 p. Wielrennen: 1. Italië met 111 p., 2. Hongarije met 69 p. Maken we aan de hand van de gegevens een ruwe berekening, dan heeft de Italiaansche ploeg het grootste aantal punten behaald, nl. 1095 en dus de Europeesche wedstrijden gewonnen, ge volgd door Duitschland met 9S9 punten. Hierop volgen resp.:- 3. Hongarije, 4. Kroatië, 5. Spanje, 6. Slowakije en op de zevende plaats Nederland. BURENTWIST MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. In een woning aan het eind van den Laarderweg te Bussum is een burentwist met noodlottigen afloop voorgekomen. Ze kere L. had reeds ge rui men tyd ongenoe gen met O., aan wien hy een deel zyner woning had onderverhuurd. Hetmeenings- verschil was langzamerhand tot een veete geworden. De twist liep zoo hoog, dat O. een hakmes nam en L. een zware slag op het hoofd toebracht. Zyn toestand is niet zonder levensgevaar. O. is in arrest ge steld. ONDER WAGON GERAAKT EN GEDOOD. Op het stationsemplacement te Enschede is de 60-jarige ploegbaas J. H. Kranenberg onder een wagon geraakt, vermoèdelyk doordat hy een signaal niet had gehoord. K. is in het ziekenhuis overleden. VIJFLING GEBOREN. Volgens de Diario de Notieias heeft een negerin te Malange (Angola) een vyfling ter wereld gebracht. Evenals in het geval der Canadeesche vyflingen zyn het vijf meisjes, die allen leven en een beslist ge zonden indruk maken. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. Benoemd tot dijkgraaf van het caiamlteuze waterschap Walsoorden P. F. Lemsen tc Hontenlise en tot leden van den Dijkraad voor de waterkeerlng van dat waterschap J. F. van Waterschoot en J. van Dixhoorn, belden te Hontenlsse. Offlcieele Mededeelingen. De Nederlaods($e Groenten- en Fruitcentraie vesUgt er de aandacht van telers van tuinzaden op. dat het dorschverbod van droge peulvruchten ook geldt voor zaden van peulvruchten, Welke plegen te worden ge teeld In den tuinbouw om versch te worden geoogst. Het dorschen van evengenbemde zaden hetzij deze zijn geteeld op contract hetzU in z.g. vrtJe teelt la n.l. slechts toegestaan met vergunning. Deze z.g. dorschvergunningen dienen te worden aangevraagd bU de plaatselijke bureauhouders. (P.B.H-'s). Het vervoer van de contract geteelde tuicbouw-zaal- peulvruchten evenals van alle tuinzaden naar den zaadhandelaar is slechts toegestaan voor zoover dit vervoer gedekt ls door een vervoerbewljs. De ver voerswijzen voor tulnbouwzaalpeulvruchten worden evenwel dit Jaar niet uitgeschreven door den 'zaad- handelaar. waarmede gecontracteerd is, doch moeten worden aangevraagd bij de plaatselijke bureauhooders. De ln z.g. vrije teelt geteelde tuinbouw-zaalpeul- vruchten moeten door de telers voorloopig ter be schikking worden gehouden van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentraie. Plksel van tuinbouw-zaal- peulvruchten, geteeld hetzij op contract betzij in vrije teelt moet worden Ingeleverd bU de P.I.C.A. Niet nakoming van vorenstaande bepalingen zal Btreng worden gestraft INLEVERING SLUITKOOLZAAD. De Nederlandsche groenten- en Fruitcentraie maakt bekend, dat telers van slultkoolzaad, die voor de teelt van dit zaad een contract hebben afgesloten met een erkenden zaadhandelaar dit op contract ge teelde zaad ten spoedigste, doch uiterlijk op 15 October 1942 moeten afleveren aan den betrokken handelaar- contractant. De handelaren, die slultkoolzaad uit contract-teelt verkrijgen, zijn verplicht, binnen 3 dagen na de ont vangst van iedere partij, mededeellng daarvan te doen aan de N.G.F.C., onder opgave van hoeveelheid en soort der door hen ontvangen zaden, alsmede van den naam en het adres van den teler van wien zij die partij hebben ontvangen. Telers van slultkoolzaad, die voor de teelt van dit zaad geen contract mét een zaadhandelaar hebben afgesloten, dus zoogenaamd „vrij" hebben geteeld, zijn verplicht dit door hen „vrij" geteelde sluitkoolzaad af te leveren aan een door den directeur der N.G.F.C. nader aan te wUzen erkenden zaadhandelaar. De aflevering ran slultkool? zaad door den handel, onverschillig of dit zaad op contract dan wel zoogenaamd „vrij" geteeld is, blijft verboden. Het niet nakomen van deze voorschrifton ls strafbaar. AANVOER- EN VEILVER80D BEWAARLOON. De Nederlandsche Groepten- en Fruitcentraie maakt bekend, dat bij bestuursbesluit no. 99 het aanvoeren ter veiling alsmede het vellen van bewaarappelen ls verboden. In dit besluit, opgenomen in de Staats courant van 15 September 1942, staan de belangrijkste variëteiten vermeld, waarvoor dit verbod geldt. Als de tUd van plukken daar is, moet de teler, respectievelijk pachter, het fruit na het plukken op slaan. Te zijner tijd zal de centrale ontheffingen ver- leenen van het verbod, met name bU een tekort aan oplegruimte, en hieraan eventueel voorwaarden ver binden. dit wordt nader door de veilingen bekend gemaakt. Met vrengde geven wy ken nis van de voorspoedige ge boorte van onze Dochter MAR LA. ELISABETH. A- K. LOUWS. L. H. LOUWS—MANTZ. Middelburg, 30 Sept. *1942. Nadorstweg 24. Het is met groote vreugde, dat wy kennis 'geven van de geboorte van onzen Zoon DINGEN1S. W. GRIEP. S. GRIEP—VAN EYZEREN. Middelburg, 28 Sept. 1942. Bagynhof 22. Met blijdschap geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van on? Dochtertje ELSJE. C. J. DE VLIEGER M. DE VLIEGER—0TS. Souburg, 29 September 1942. Marnixplein 14, In plaats van kaarten. Ondertrouwd HENK DOENSE en JEANNE ROSSCHAABT. Bloemenlaan 6, Vlissingen, Vlissingsche str. 21, Souburg. Vlissingen, 30 Sept. 1942. I. LIGTHART SCHENK Jr. en NITHA VAN WESTEN geven kennis dat hun huwelijk zal plaats hebben op Donder dag 8 October a.s. Kerkelyke inzegening des v.m, 11 uur in de St. Jacobskerk te Vlissingen door den WelEerw. Heer Ds. L. J. C. Visbeek. Kamperland, B 23. Vlissingen, Koudek. weg 94. Toekomstig adres Kamperland, B 266. P. VAN SLOTEN en REEK JEELOF geven hierby kennis van hun voorgenomen huwelyk, waar van de voltrekking zal plaats vinden op Dinsdag 27 October 1942 v.m. 11 uur te Leeuwar den. Middelburg, Oostkerkplein 13, Leeuwarden, v. Asbeckstr. 17. September 1942. L. PL AI SIER en TH. F. BEÜKERT betuigen hiermede hun harte- ïyken dank voor de vele bhjken van belangstelling vóór en by hun iiuweiyk ontvangen. Middelburg, 30 Sept. 1942. Hiermede betuigen wy on sen hartelyken dank voor de belangstelling bij ons 40-jarig huweiyksfeest ondervonden. C. SCHOUT. J. C. SCHOUT- VAN VLAANDEREN. Vlissingen, 30 September 1942.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 3