PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Bc!ej~wistische tegenaanvallen met z*,rare verliezen afgeslagen. De „Dag van den ouden jeugcLlorm". WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN A A XTTA A OQ CCDT 1 O/IO DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER 185ste JAARGANG NUMMER 227 iVlMjAiNU/AU Zö OCl 1 1 ïMZ HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN ABONNEMENTSPRIJS 19 ct per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzondei lijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS PeT m.m. 14 cent, min. per adv, 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct.. Iedere, regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en U ct Kabouters (alleen op Vry- dag): 15 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct., bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakte Zondlag bekend: In het Noordwesten van den Kaukasus en aan de Terek is de vijand ondanks taaien tegenstand uit diepe groepen stel lingen verdreven. By den afweer van een tegenaanval vernietigden Duitsche troepen aan die Terek twee vijandelijke bataljons en maakten vele honderden gevangenen. De luchtmacht bombardeerde de havens Toe- apse en Vhosta en beschadigde een vracht boot met bommen. In het centrum van Stalingrad beeft in fanterie verscheidene kazemat-installaties en blokken huizen bestormd en drong met steun van duikbommenwerpers op enkele nieuwe plaatsen tot de Wolga door. Ont- lastingsaanvallein op 't Noordelijke gren delfront werden afgeslagen. Een tankdi visie vernietigde daarbij 24 grootendeels zware pantservoertuigen. Geconcentreerde luchtaanvallen berokkenden den bolsje wisten zware verliezen. Formaties Duit sche en Roemeensche gevechtsvliegtuigen zetten de verlamming van den vijandelij ken tappedienst op de spoorwegen in het gebied van de beneden-Wolga voort. Aan het Doinfront plaatselijke gevechts activiteit. Ten Noordwesten van Woronesj mislukten weer verscheidene vijandelijke aanvallen. Bij Rzjef viel die vijand een sec tor van het front met sterke strijdkrachten en gesteund door pantservoertuigen en vliegtuigen, opnieuw aan. Deze zware ge vechten zijn nog gaande. Ten Zuiden van het Ladogameer zijn verscheiden vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen en nieuwe concentraties door gecombineerd vuur van alle wapens onder deelneming der luchtmacht uiteengedreven. Bij een poging van den vijand om over een breed front over de Mewa te trekken zyn meer dan 260 booten vernietigd en een aantal gevangenen gemaakt. De bolsjewieken hebben gisteren 50 vliegtuigen verloren. Drie eigen toestellen worden vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Vrijdag een verrassen den aanval op het Britsche steunpunt in de oase Oefra gedaan. Bommen en schiet wapens veroorzaakten vernielingen en brand in de versterkings- en vliegveldin stallaties, benevens in troepen-barakken. Duitsche jagers hebben Zaterdag als escorte en tijdiens vrije jacht zonder eigen verliezen acht Britsche jagers neergescho ten. Het vliegveld Heliopolis bij Cairo werd in den afgeloopen nacht met bommen be stookt. Aan de Kanaalkust en bij nachtelijke stoorvluchten in de omgeving van Noord en Oostzee zyn .vier Britsche jagers neer geschoten. Kapitein Graf, escadrille-kapitein bij een jachteskader, heeft Zaterdag zijn 200e en 202e overwinning in de lucht behaald. NOG MEER WOONWIJKEN IN STALINGRAD VEROVERD. In Stalingrad zijn, naar het D.N.B. ver neemt, in verbitterde huizengevechten nog meer woonwijken veroverd en van vijan delijke strijdkrachten gezuiverd. Verschei dene ontlastingsaanvallen van dein vijand op de Noordelijke grendelstelling werden overal afgeslagen. De bolsjewisten verlo ren hierbij 31 tanks. BOLSJEWISTISCHE VLIEGTUIG-' VERLIEZEN Het Duitsche luchtwapen heeft naar het D.N.B. van militaire zijde vernoemt in de eerste 24 dagen van September in totaal 2160 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Bij dit aantal komen nog de toestellen die door de eenheden artillerie van leger en marine zijn vernield. Aan Duitsche zijde zyn in denzelfden tijd 157 vliegtuigen verloren gegaan. In het va kamp voor jongens, .Hollands Glorie", te Dordrecht, uitgaande van het Departement van Sociale Zaken, worden de jongens opgeleid tot schipper bij de binnen-, kust- en Rijnvaart Tijdens een ies in het kompas lezen VNP-De Haan-Pax Holland m De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwscbe Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Waletr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454, Administratie telef. 3541. GOES: Red. en Administr. Turfkade 15. tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Br eed est raat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Voor Stalingrad. Scherpschutters in den strijd. Zij halen den vijand uit de huizen. Op den achtergrond het brandende Stalingrad PK Dieck-HH-St-P H m Twaalf Britsche vliegtuigen neergeschoten. Volgens een mededeeling van het op perbevel van de weermacht heeft de Brit sche luchtmacht Zaterdagavond bij een vergeefschen aanval van jachtbommen werpers en jagers op de Westkust van Frankrijk een zware nederlaag geleden. De uit 9 Spitfires en 3 jachtbommenwer pers bestaande formatie werd in het ge bied van Brest door de geconcentreerde actie van Duitsche jagers en afweerge schut verstrooid en volkomen vernietigd. Gen enkel der 12 vliegtuigen kon ontko men. Eenige der piloten, die van hun valscherm gebruik hadden gemaakt, ge raakten in Duitsche gevangenschap. Penzance gebombardeerd. Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat Duitsche gevechtsvliegtuigen Vrijdag nacht Penzance aan de Z.-westkust van Engeland hebben gebombardeerd. Talrijke brisant- en brandbommen werden neerge worpen. Vooral op het stationsterrein ont stond omvangrijke schade, talrijke groote branden werden in de stad veroorzaakt. Britsche luchtaanval op Oslo. Even na 4 uur Zaterdagmiddag vlogen vier Britsche bommenwerpers van het type Douglas-Boston onder ds bescher ming van het laag hangende wolkendek via Christianssund op Oslo toe en wierpen eenige bommen op het stadsgebied. Er werd schade berokkend aan huizen en vier Noren werden gedood. Nog eenige andere burgers werden gewond. Duitsche jagers achtervolgden de Britsche ma chines en dwongen hen enkele minuten nadat zij de bommen hadden laten val len tot een gevecht ten Westen van Oslo. Weldra werd de eerste Boston neerge schoten en volkomen vernietigd. Een mi nuut later stortte ook de tweede Britsche machine neer en brandde volkomen uit. De derde bommenwerper viel na enkele treffers brandend omlaag ten Westen van Oslo, zoodat slechts een enkel toe stel van dezen terreuraanval op de Noor- sche hoofdstad is overgebleven. ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN. Het Engelsche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat de Britsche duik boot „Thorn" over tijd is en verloren ge acht moet worden. WILLKIE NAAR CHINA. Volgens den Engelsch-en nieuwsdienst is Willkie Zondag van Moskou naar Chi na vertrokken. Laval over de tewerkstelling in Dultschland en de jodenkwestie. Voor binnen- en buitenlandsche journa listen heeft Laval het vraagstuk der te werkstelling van Fransche arbeiders in Duitschland en de jodenkwestie behandeld. Omtrent de eerste aangelegenheid zeide de regeeringschef, dat Duitschland 150.000 vakarbeiders wenscht en daarvoor 50.000 krijgsgevangenen wil vrijlaten. Ongeveer 20.000 Fransche arbeiders zijn reeds naar Duitschland vertrokken. In dit verband wees Laval erop, dat er sinds den wapen stilstand ongeveer 600.000 krijgsgevange nen zonder tegenprestatie zijn vrijgelaten. Inzake de jodenkwestie zeide Laval, dat de maatregelen der Fransche regeering uitsluitend tegen buitenlandsche joden ge richt zijn. Frankrijk heeft in tegenstelling tot andere staten in te grootscheepschen vorm de grenzen voor immigreerende joden geopend. Een normaal vertrek uit Frank rijk moet geweigerd worden aan die joden, van wie verwacht kan worden, dat zij anti- Fransche propaganda zullen voeren, zoodra zij zich in het buitenland bevinden. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt als volgtAan het Egyp tische front heeft de artillerie doeltref fend geantwoord op hst vijandelijke ge schut. Gedurende den geheelen dag was de bedrijvigheid in de lucht groot. Duit sche formaties vielen met sucoes de Oase Koefra aan, waarbij enkele toestellen op den grond werden vernield. De vijande lijke luchtmacht verloor in den strijd acht vliegtuigen. Een ander werd door de luchtdoelartillerie van Tobroek neerge schoten. Een Britsch verkenningsvliegtuig, dat in de nabijheid van Crotone door luchtaf weergeschut was getroffen, is in zee ge stort. Na de acties van de beide laatste dagen is een vliegtuig niet op zfln basis teruggekeerd. BEWERKINGSVERBOD STOBBEN EN STRONKEN. Blijkens bekendmaking van den directeur van het rijksbureau voor hout, in de staats courant van 25 September 1942, is het be werken, verwerken, verzagen, doen bewer ken, doen verwerken en doen verzagen van stobben en stronken verboden, behalve ten aanzien van die stobben en stronken, waar voor de productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt een vergunning dan wel een lastgeving tot rooien heeft gegeven zulks onder voorwaarde, dat zij uitsluitend worden bewerkt, verwerkt en/of verzaagd voor de doeleinden, door genoem den productiecommissaris by zyn vergun ning of lastgeving vermeld. TWEF JAAR DRIEMOGENDHEDENPACT. VON RIBBENTROP SPREEKT OP DE HERDENKINGSBIJEENKOMST. Gisteren heeft d>s Duitsche Rijksminis ter van buitenlandsche zaken ter gelegen heid van den tweeden verjaardag van het Driemomendhedenpact een receptie gehou den, waarbij tal van vooraanstaande po litieke figuren uit de landen van dit we reldomspannende verbond tegenwoordig waren. De bijeenkomst was meer dan een her denking, zrj was een indrukwekkende demonstratie van de ongebroken solidari teit der partners en van hun stalen wil, de groote doelstellingen welke in dit machtige verbond zijn neergelegd, te verwezenlijken. Het driemogendhedenverdrag was geens zins een politieke camouflage, gelijk men in het kamp der vijanden wel heeft doen voorkomen. Het is evenmin een onbeteeke- nend gebaar van wanhopigen, het is veel eer de concretiseering van gedachten, welke aan het nieuwe wereldbestel vorm en inhoud zullen geven. Het driemogendhedenverdrag is alzoo geen oorlogsproduct, zijn strekking is voor al gericht op de ontwikkeling na den oor log, al is, onder den drang der omstandig heden, het karakter ervan zuiver defensief. Want thans gaat het er om de voorwaarden voor een breede en gelukkige samenwer king dezer jonge volken te scheppen. Daarop heeft Rijksminister Von Ribben- trop gisteren het voüe accent gelegd, maar tevens kon hij er aan de hand van de feiten op wijzen, dat zich geleidelijk de omtrek ken van het nieuwe wereldbestel beginnen af te teekenen. Zin en doel van het bondgenootschap was zuiver defensief, waar het ook beoogde, een laatste waarschuwing te richten tot de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Een waarschuwing, welke Roosevelt in den wind heeft geslagen. Hij ging door met rijn provocaties, welke op den duur voor Japan onduldbaar waren. Maar één ding bereikte hij in ieder geval, hij heeft voor het driemogendhedenverbond de meest waardevolle bouwstof verschaft, dat door het gestook van het Witte Huis tot een hecht en ondeelbaar geheel werd gesmeed. Minister Von Ribbentrop heeft in het kort de successen geschilderd van Japan, van Duitschland en zijn verbondenen, om daarna de beteekenis van den strijd om Stalingrad te belichten. Eens zal men de zen slag tot symbool maken van den vrij heidsstrijd van Europa. Want, aldus minister Van Ribbentrop, hier wordt aan onzen gevaarlijksten tegen stander een slag toegebracht; waarvan hij zich niet meer zal herstellen. Metde be ëindiging van de militaire operaties der verbonden legers in dit jaar, zal de Sovjet- Unie in een uiterst moeilijke situatie ge raken. De minister wees op de militaire en de economische waarde van de operaties, welke geleid hebben tot de bezetting van 1.4 mill, vlerk, kilometer. Het waardevolle gedeelte van Europeesch Rusland is thans in Duitsche handen. Het aantal gesneuvel den en gevangenen schatte Von Ribben trop op 14 miliioen, terwijl een bevolking van 90 miliioen zielen door gebiedsverliezen voor Rusland verloren is gegaan. Daarbij komt. dat belangrijke ertsgebieden, voe dingsbases en groote indus*rieele mogelijk heden hecht in Duitsche handen zijn, onge rekend de vruchtbaarheid der veroverde gebieden. Thans ordt ook de Russische oliepro ductie bedreigd, terwijl door de beheer- sching van de Wolga door de Duitsche troepen het transport nauwelijks meer mo gelijk zal zijn. De minister heeft daarop de ondersteu ning besproken, welke Engeland en Ame rika hun bolsjewistischen bondgenoot heb ben toegezegd. Hij stelde in het licht, hoe weinig daarvan terecht komt, nu alle con- vooien b'; ia geheel vernietigd zijn. De bolsjewisten hebben bij hun vrienden aan gedrongen op de vorming van een tweede front, maar met welke fronten Roosevelt ook bluft, hij kan de verlamming van Sov jet-Rusland niet meer tegenhouden. Von Ribbentrop wees op de geweldige succes sen van marine en luchtwap^ en stelde vast, dat het transport vraagstuk den vijand voor onoplosbare moeilijkheden moet plaatsen. De situatie van het oogenblik bespre kend, constateerde Von Ribbentrop, dat het /oedingsprobleem van geheel Europa voor de toekomst is veilig gesteld. Het zelfde geldt voor de grondstoffenpositie. Deze is thans van dien aard, dat voor de oorlogsbehoeften van de partners van het pact van drie geen moeilijkheden meer kunnen ontstaan. Ook ten aanzien van de arbeidskrachten beschikken zij over een voorsprong, welke niet meer kan worden ingehaald. Zij kunnen putten uit een men- schenreservoir van 450 miliioen menschen, terwijl Engeland en Amerika slechts de beschikking hebben over 190 geschoolde krachten. De strategische posities, welke de ver- draagportners innemen, zijn van dien aard, dat zij de jonge landen vrywel onaantast baar maken. De toekomst zal leeren, of de door Churchill gelanceerde bomaanval len op de burgerbevolking een goede of een slechte gedachte zijn geweest. Scherp formuleerde Von Ribbentrop daarop zijn gedachten over hen die de ver antwoordelijkheid voor dezen oorlog dra gen en hij besloot zijn redevoering met de conclusie De mogendheden van het pact van drie zijn aan het einde van het tweede jaar harer aaneensluiting in elke richting mees ter van den toestand. Een zware strijd kan nog voor ons liggen. Wij zijn daarop voor bereid, want de oorlog in Rusland heeft de verbonden legers niet uitgeput, zooals onze vijanden zeggen, maar ze juist ge hard. Op elk terrein beveiligd, hebben Europa en Oost-Azië een sterke positie betrokken. Voor iedere poging om onze werelden in het Noorden, Westen, Oosten of Zuiden te na te komen zal de vijand met heca- Op het Binnenhof kwam Zaterdag de streek 's-Gravenhage van den Nationalen Jeugdstorm bijeen om den „dag van den ouden jeugdstorm" te vieren. Nadat vele autoriteiten waren aangeko men, verscheen de burgemeester van Den Haag, prof. mr. J. Westra. In een toe spraak heeft hij den jeugdstorm gelukge- wenscht met zijn achtsten verjaardag. Vervolgens reikte prof. Westra de ven- deivlaggen aan de plaatselijke leiders en leidsters uit. In afwachting van de rede van den hoofdstormer, die door de radio werd uitgezonden, werden eenige liederen gezongen. Radiorede hoofdstormer Van Geelkerken. Aan de radiorede van den hoofdstormer Van Geelkerken wordt het volgende ont leend Op den herdenkingsdag van den Natio nalen Jeugdstorm zien wij even om en voor onze herinnering staat het beeld van den jeugdstorm, zooals het in deze acht jaren in Nederland te zien is geweest. Niet altijd in het openbaar, niet altijd op de straten, zooals thans, maar zeer dikwijls heel lang en heel vaak op zol ders, in kelders en op een wijze waar wij ons moesten behelpen, een jeugdorganisa tie onwaardig. Wij willen echter op dezen dag niet klagen, maar willen bly zijn, dat wij weer een jaar hebben mogen werken voor de toekomst van ons volk met de jeugd van ons volk en wanneer wij dan terugzien, dan willen wij ons in de eerste plaats in het geheugen terugroepen hén, die met ons marcheerden in deze jaren. Hen heeft de plicht geroepen in het on metelijke Rusland. Er staan daar honder den, die eens met de meeuwenvaan en achter de meeuwenvaan medemarcheer- den. Velen van hen zijn gevallen, alles gevende voor het vaderland. Wij herden ken hen en beloven ons zelf, dat zij in onze herinnering met ons verbonden blij ven. Zij die gingen en daar hun plicht deden roepen ons eiken dag en elk uur voor oogen den plicht, dien wij hier hebben te vervullen, staande te midden van ons volk om de jeugd van ons land te ver eenigen, te richten op de toekomst en hun ook te geven een hoop voor de toe komst. Wij kunnen dat, omdat wij een vast ge loof hebben in de kracht van ons Neder- landsche volk, omdat wij liefde hebben voor ons vaderland en omdat ons Gods vertrouwen ons in staat stelt de toekomst met open oogen tegemoet te gaan, omdat wij weten, wat die toekomst ook brenge moge, wij daarmede verbonden zijn, wijl de jeugd van het volk de toekomst zelf is. Wanneer wij gezien hebben naar hen, die gingen, naar hen, die onze rijen ver lieten en wij bezinnen ons op het werk, dat wij gedaan hebben, dan weet ik, dat er veel is, wat niet goed geweest is. Wij zyn niet altijd even gelukkig ge weest Wij hebben ons ook wel vergist. Wij hebben fouten begaan, maar door alles heen bleven wij ons doel voor oogen houden, met het geloof in ons hart „onze opgave slaagt". Wij zullen de jeugd van ons volk rich ten op de toekomst, omdat wy ze het ge loof hergeven in die toekomst van ons vaderland. Wij werpen thans den blik vooruit. Wij zien nieuwe afdeelingen in den jeugdstorm opkomen, wij zien den groei allerwegen en wij kunnen zeer dankbaar zijn, dat het aantal zoo zeer is toegenomen in het jaar, waarin wij thans gewerkt hebben. Elke stormer, elke stormster, elke meeuw, elk meeuwke heeft zich moeite gegeven. Ik wil alle leden van den jeugd storm op het hart drukken, dat zij zich toch in de eerste plaats bewust zijn van de verplichting, die het lidmaatschap van den Nationalen Jeugdstorm hun geeft. Elke stormer, elke stormster zij te allen tyde een voorbeeld van datgene, wat wfl als nationale deugden in ons volk ge bracht willen zien, discipline, tucht en offerbereidheid. Elke jongen en elk meisje, die dat niet nakomt, is onwaardig in den Nationalen Jeugdstorm te staan. tomben van dooden hebben te betalen. Duitschland, Italië en Japan met hun bond- genooten zullen him vijanden steeds nieuwe slagen toebrengen, tot zy eindelijk er ge noeg van hebben en zoowel Engeland als de Vereenigde Staten zullen inzien, dat zij in Europa en Oost-Azië niets mee* te zoe ken hebben. Tenslotte gaf Von Ribbentrop uiting aan de rotsvaste overtuiging, dat de tijd thans definitief werkt voor de landen van het pact van drie. En wanneer gij jongens en meisjes te zamen zijt in Nederland en gij marcheert en gij zingt uw liederen, zingt ze met overtuiging, omdat uit uw gezang uw ge loof in de toekomst blijkt, omdat daar door de jeugd van Nederland gewonnen wordt en zij aan U een voorbeeld kan en moet nemen van wat een Nederlandsche jongen en een Nederlandsch meisje in dezen tijd kan bewegen. Tot de ouders wil ik slechts dit zeg gen, dat ik hun dankbaar ben voor het vertrouwen, dat zij stellen in den jeugd storm, doordat zij ons hun kinderen ge ven. Wanneer zij met ons verbonden zijn in hetzelfde ideel, wanneer zij weten, dat hierin ook voor hun kinderen de toe komst gelegen is, ben ik dubbel dankbaar. Tot die ouders, die meenen ons hun kinderen nog niet te moeten geven, om dat zij willen wachten of nog geen ver trouwen hebben doe ik de oproep, geeft uw kinderen toch, want weet, dat als ons land in de toekomst een plaats in Europa wil innemen, waar het recht op heeft, zullen uw kinderen moeten medewerken. En tot de jeugd van ons land, die in de rijen van den jeugdstorm niet mede wil marcheeren, tot haar wil ik nog een har- telijken oproep doen en haar op het hart binden: „Is het juist, dat gij u onttrekt, is het goed, dat u buiten onze rijen blijft, dat gij niet mede kunt marcheeren en dat u niet mede wilt marcheeren. Hoort gij niet bij ons?" Ik wil voor u'die vragen beantwoorden. Gij hoort bij ons. Elke jongen en elk meisje, op het land en in de stad, of gy arbeiderskind zijt of dat gij komt uit een familie, die het zgn. beter gaat, gy hoort bij ons, omdat wij samen zijn, in de jeugd van Nederland. Weest trotsch, dat gij er toe behoort, weest er grootsch op, maar laat dit blijken door ons te steunen. Gij zult zien, dat gij bij ons vindt niet alleen kameraadschap, maar dat het voor uw persoon, voor uw vorming als mensch, als toekomstig Nederlandsch burger, al les waard is, dat gij in den jeugdstorm hebt medegemarcheerd. Aan allen, die ons een warm hart toe dragen en die ons ook in dit jaar weer hebben gesteund, 'wil ik een woord van dank zeggen. Voor het kader in den Nationalen Jeugdstorm zeg ik uitdrukkelijk, weest u bewust van uw verantwoordelijkheid, dat gij te allen tijde uw ouders en uw leider in de oogen kunt zien, dat gij uw plicht hebt gedaan. Weest hard voor u zelf. Weest trouw en een voorbeeld voor uw jongens en voor uw meisjes. Tot allen, die den jeugdstorm zien in de straten van ons vaderland, wil ik den oproep doen uitgaan: Gaat met ons mede in dezen nieuwen tijd, zooals de jeugd storm gaat, vol vertrouwen en vol hoop. Weest overtuigd, dat als in de jeugd van ons volk het volk zyn kracht hervindt en zijn hardheid, die het eens zijn plaats heeft gegeven in de wereld, de toekomst van ons vaderland vast en zekér zal staan en weet dat in den Nationalen Jeugdstorm als devies beleden wordt en richtgevend is voor het leven, datgene, waartoe ik u oproep stormer en storm ster, meeüw en meeuwke, allen, die het wel en wee van den jeugdstorm ter harte gaat, opdat het moge beleefd worden in ons volk en in ons vaderland: „In Gods vertrouwen, alles voor het vaderland". Na de rede van den heer Van Geel kerken, die met het Wilhelmus werd be sloten, had de uitreiking plaats van de eeredraagteekens, aan stormers en storm- sters die hiervoor in aanmerking kwamen. Ook reikte stamheer Van Hamond eere draagteekens uit aan ouders van aan het front gevallen jeugdstormers. In aanslui ting hierop had de herdenking van de ge vallenen plaats. DE JEUGDSTORM EERT PETER TON, Op dè begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen te Den Haag heeft de Nationale Jeugd storm aan het begin van den dag van den ouden jeugdstorm herdacht, dat Peter Ton zijn leven gaf voor de jeugd. Stormers en stormsters stonden rond 't graf geschaard, waar stamheer Van Hamond er aan herinnerde, dat de jeugd storm niet behoort tot hen, die in een zalig gewijde rust willen leven. Wij willen een strijd. Strijden voor de verwerkelijking van onze idealen, voor de eenwording van onze jeugd, aldus spr. Wij willen de toekomst inmarchseren, denkend aan ons devies In Godsvertrouwen alles voor het vader land. Peter Ton bracht zyn offer voor onze jeugd en daarmee gaf hy zijn leven voor de toekomst van ons volk. De plechtigheid werd besloten met gezang, kranslegging en een défilé langs het graf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1