PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT MAANDAG 14 SEPT. 1942 Duitsche troepen dringen Stalingrad binnen. 'ABONNEMENTSPRIJS 39 ct. per week of 2 42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per. adv. ƒ2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): %an 15 regels 65 ct., iedere regel meer. 13 ct., dienstaanvr.0 en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct. bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT uitgave der firmas f. van de velde jr. en g. w. den boer postrekening 359300. provinciale zeeuwsche courant, middelburg DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 215 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwscle Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454, Administratie telef. 3541. GOES: Red. en AdmJnistr. Turfkade 15. tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45. telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Verrassend ingrijpen van Italiaansche pantserwagens aan het Noordelijk deel van het Egyptische front had tot gevolg, dat aanvallende vijandelijke strijdkrachten werden opgehouden en met verliezen werden teruggeslagen Orbis- Luce-Holland-Pax Holland m Hat opperbevel der weermacht deelde gisteren mede Aan de Tere zijn Duitsche troepen door verscheidene als vestingen versterkte vy- andelijke stellingen gebroken. Voor Sta lingrad drongen de aanvallende troepen, na talrijke stellingen stormenderhand te hebben genomen, in weerwil van.den hardnekkigen vijandelijken tegenstand verder naar den rand der stad door en het Zuidelijke deel der stad binnen. Ont- lastingsaanvallen, door den vijand uit Noordelijke richting ondernomen, werden afgeslagen. Sterke afdeeJingen der lucht macht steunden op de voornaamste pun ten van den slag de gevechten van hst leger en bombardeerden de stad overdag en des nachts, waarbij uitgebreide bran den werden veroorzaakt. In het gebied van Rsjef viel de vijand opnieuw op verscheidene plaatsen aan. Alle aanvallen werden in zware gevechten met groote verliezen voor den vijand af geslagen. Aan het Wolchoffront werden door een krachtige stoottroepopëratie talrijke vij andelijke gevechtsstellingen vernield en een vijandelijk bataljon vernietigd. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan D'JITSCHLAND OVERWINT OP ALLE FRONTEN. EXTRA BERICHT. ACHTTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 13 September. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede Duitsche duikhooten hebben op de St. Laurens, aan de Canadeesehe kust, op den Atlantischen Oceaan en voor (le kust van Afrika in zware gevechten 18 in convooi of alleen va rende schepen met een gezamenlijken inhoud van 121.500, ton tot zinken ge bracht. Een ander schip werd door torpedo's getroffen. Bovendien wordt on het oogenblik een groote slag te gen een convooi op den Atlantischen cJceaan geleverd. Engeische vliegtuigen boven Duitschland. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopcn nacht het Noordwest-Duitsche kustgebied aangevallen. De uitgeworpen brisant- en brandbommen veroorzaakten schade aan gebouwen en materieele schade, vooral in woonwijken van een havenstad. Volgens de voorloopige berichten zijn 13 bommenwerpers neergeschoten. LUCHTALARM IN HONGARIJE. Naar het persbureau M.T.I. meldt is Zondagnacht in de Oostelijke gebieden van Hongarije wegens de nadering van vijande lijke vliegtuigen korten tijd alarm ge maakt. Ér werd geen aanval op Hon- gaarsch rechtsgebied ondernomen. SOVJET-VLIEGTUIGEN BOVEN OOST-DUITSCHLAND. In den afgelcopen nacht hebben eenige bolsjewistische vliegtuigen storingsvluch- ten ondernomen boven Oost-Duitschland en hier en daar bommen laten vallen, die onbeteekenendc schade veroorzaakten. De onlusten in Indië. De onlusten in Brits.ch-Indië nemen in omvang toe. In Calcutta zyn verschillèn- de pogingen gedaan om het tramverkeer stil te leggen. Aan den voet van 't Hima- laya-gebergte, in een plaats van de pro vincie Bengalen, werden 46 Indiërs gear resteerd. Twee dorpen in dezelfde provin cie is een collectieve boete opgelegd van 10.000 rupees. Minister president Sir Faz- loel Haq, heeft in Bengalen de Indiërs via de radio opgeroepen de rust te herstellen. Hij verklaarde, dat de onderkoning pas dan bereid is onderhandelingen te beginnen over de toekomst van Indië wanneer de onge hoorzaamheidsbeweging in Indië wordt ge staakt. Ook in de landelijke districten van, de provincie Bombay duren de onlusten voort. Bij een botsing in het district Koïaba werden 10 politicagenten en de commissa ris van politie zwaar gewond. In Chandor in de provincie Bombay werden 4 indiërs gedood en 15 gewond toen de politie op de menigte vuurde. Naar radio-Delhi voorts heeft medege deeld, heeft het spoorwegverkeer in Indië door het vernielen van de rails ernstig geleden. De executieve commissie van de Al-Indi sche Hindoe-Mahasabma heeft felle kritiek geleverd op de rede v«n Curchill. Van de zijde van de comfhissie wordt verklaard, dat de eisch om de macht aan het Indi sche over te dragen, .iet alleen door het congres, doch door alle politieke partijen is gesteld. De strijd op Madagascar. Naar te Vichy verluidt is het den Franschen troepen op Madagascar gelukt Vrijdag weerstand te bieden aan den druk der vijandelijke troepen op de rivier Bet- siboka en den Engelschen aanzienlijke verliezen toe te brengen. De Britsche berichtendienst meldt dat de Zuidelijkste colonne Vrijdag van Moron- dava uit het gebied van Mahabo heeft bereikt, waar de operaties met succes worden voortgezet. Op den weg naar Ma- joenga bereikten de Britsche troepen de groote ..brug over de rivier Botsiboka, on geveer vijftig kilometer van Majoenga verwijderd. De opmarsch van de colonnes naar het Zuiden langs de kust werd den geheelen dag door de vernielde bruggen vertraagd. de Newa mislukten vijandelijke aanvallen door het Duitsche afweervuur. Daarbij werden 11 pantserwagens en 8 booten, bestemd voor het oversteken van de ri vier, vernield. Zooals in een extra bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten op de St. Laurens, aan de Canadcesche kust, op den Atlantischen Oceaan en voor de kust van Afrika in zware gevechten 18 in convooi of alleen varende schepen met een gezamenlijken inhoud van 121.500 ton tot zinken gebracht. Een ander schip werden door torpedo's getroffen. Op het oogenblik wordt op den Atlantischen Oceaan een nieuwe groote slag tegen een convooi geleverd. DE STRIJD OM STALINGRAD. Het Russische militaire blad „Rasnaja Swesda" richt een oproep tct de verdedi gers van Stalingrad, om tot het laatste toe stand te houden. Er is geen terugweg meer uit de stad en de verdedigers moeten met de tanden op elkaar hun plicht vervullen door te stryden tot den dood. De stad moet tot iederen prys verdedigd worden, om iedere straat, om ieder huis moet gestreden worden. Nedterlandsche vrijwilligers bij de Waffen SS. Voor het schieten wordt de loop van het geweer nauwkeurig onderzocht of deze goed schoon is SS PK Fritz-VNP-P H m Engeische vakvereenigingen en de regeering. Naar „Goeteborgs Handels og Sjoefarts Tidning" meldt, zijn den laatsten dag van het vakvereenigingscongr.es bedenkelijke verschillen van meening tusschen de En geische vakvereenigingen, aan hét hoofd waarvan Sis Walter Citrine staat, en Churchill met diens regeering, aan het daglicht getreden. Citrine heeft een door het congres eenstemmig aanvaarde waar- schuwing tot de regeering gericht, die, voor het geval de regeering niet daarop zou reageeren, tot de grootste crisis se dert het uitbreken van den oorlog zou kunnen leiden. Citrine had de opheffing geëischt van bepaalde artikelen van het besluit inzake arbeidsconflicten. Churchill had daarop geantwoord, dat de vakvereenigingen in dit Kritieke stadium van den oorlog niet moesten blijven aandringen op opheffing van het besluit, daar daardoor de natio nale eenheid of goede samenwerking van de regeering met de vakvereenigingen in gevaar gebracht zou kunnen worden. In zijn antwoord gaf Citrine te kennen, dat het geen zin had van nationale eenheid te spreken, indien bepaalde groepen in den staat zich gekwetst voelden, want een heid beteekent niet, dat de vakvereeni- gingsbeweging tegengehouden en geboeid moet worden. De ZWeedsche correspondent acht het, vooropgesteld dat Citrine's woorden let terlijk moeten worden opgevat, mogelijk, dat de zes millioen leden der vakvereeni- gingsbeweging geneigd zouden zijn de vertegenwoordigers der arbeiderspartij te dwingen uit de regeexdng te treden, in dien zij hun wil niet kunnen doordrijven. 16000 «BRITSCHE ZEELIEDEN OMGEKOMENi Op een bijeenkomst van opvarenden van geallieerde koopvaardijschepen, die er bij de convooicatastrofes in de Middellandsche Zee en de Noordelijke IJszee in slaagden, de haven van bestemming tc bereiken, heeft Admiraal Lord Chatfield verklaard, dat meer dan 16.000 Britsche zeelieden voor Engeland het leven hebben verloren. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het 389ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt De gewone verkenningsbedryvigheid aan het Egyptische front. In een gevecht met Duitsche jagers wei'den twee Spit fires neergeschoten, een derde vliegtuig werd neergehaald door het luchtdoelge schut van de vesting Tobroek. Het vlieg tuig, dat gisteren in het weermachtbe- richt als vermist werd opgegeven, is bin nen onze linies gedaald. Onze formaties hebben nachtelijke bom aanvallen op het vliegveld Mikabba ge daan. Mitrailleurvuur, door vijandelijke vliegtuigen gei-icht op eenige boerenhui zen in de omgeving van Ragusa, veroor zaakte geen schade. Een vrouw werd ge wond. HET NEDERLANDSCHE RADIOMUZIpKFEEST. Zaterdagavond is in het Concertgebouw te Amsterdam het tweede Nederlandsche radiomuziekfeest van den Nederlandschen Omroep geopend: Bij deze gelegenheid heeft de secreta- ïns-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. ,T. Goedewaagen een redevoering uitgespro ken, waarin hij in het licht stelde, dat eenige eeuwen lang de Nederlandsche mu ziek aan heel Europa ten voorbeeld was, dat onze cultuur daadwerkelijk medewerkte aan de Europeesche cultuur en actief deriQ toon aangaf. De negentiende eeuw heeft ons volk als een volk van schildei-s gezien, toen de muziek in Nederland sliep. Daar door bleef de kijk van de negentiende eeuw op onze cultuur eenzijdig en onvolledig. Spr. wees er op, hoe na Sweelinck onze muziek twee en een halve eeuw gezwegen heeft. De musici zullen zelf de Nederlandsche muziek uit haar isolement moeten verlos sen. Onze tijd is bevorderlijk voor de ont wikkeling in de richting van-een sterker wordend germaansche eenheidsbesef. Zoo lang de vei'keersmoeilijkheden beletten, on ze muziek buiten, de grenzen bekend te maken, heeft de radio op dit gebied een verantwoordelijke taak. Wij hebben verplichtingen tegenover Europa's cultuur. Van de Germaansche cul tuurwereld uit bekeken, moet en kan ons land weer het recht verwerven* weer een muziekmiddelpunt te worden, dat aan heel die wereld ten grondslag strekt, zooals de oude Nederlanders het zijn geweest. Prof. Goedewaagen uittte ten slotte de hoop, dat dit muziekfeest ertoe zou bijdragen onze Nederlandsche muziek een zending in Europa te doen vervullen. Na deze toespraak volgde het feestcon cert. Onder leiding van Pierre Reinards speelde het omroep symphonie orkest ach tereenvolgens „Intrada en hymne" Van dr. Joh. Wagenaar, „di.e Nacht" van dr. Alph. Diepenbrock en de Brueghel suite van Mauricp Schoemaker. In „de Nacht" ver tolkte de soliste Roos Boelsma op lof waardige wijze de alt partij. De Brueghel suite beleefde hier haar eerste uitvoering. Na de pauze speelde het omroep sympho nie orkest onder leiding van Toon Verhey voor de eerste maal het Triple concert voor piano, viool, cello en orkest van Henk Badings, dat in opdracht van den Nederl. omroep voor het tweede Nederl. radio muziekfeest geschreven is. Als solisten traden hier op het omroep piano trio, de pianist Theo van der Pas, de violist-Willem Noske en de cellist Albert Loerkens. Na de uitvoering van dit werk ver scheen de componist op het podium, om de uitvoerenden te danken en om zelf den dank in ontvangst te nemen van het op getogen publiek. Het concert werd besloten met een ma gistrale vertolking van de ouverture Gys- breght van Aemstel van Bernard Zweers. Tijdens de pauze van dit concert heeft de heer J. P. Goverts, hoofd van de af- deeling muziek van het departement van volksvoorlichting en kunsten een rede ge houden. waarin hij verklaarde, hoe juist in deze tijden groots opgezette feesten kunnen plaats vinden. De wapenen der Europeesche legers ver dedigen en behoeden de tijdlooze waarden van duizend jaar beschaving, en zij maken het mogelijk, dat in Europa een cultuur leven en een kunstleven zichzelf kunnen reinigen van alle decadente invloeden, dat cultuur en kunst hun zuivere bronnen kunnen opzoeken, zonder dat deze ver giftigd worden door plat-materialistische Vervalstoffen. De gang van de geschiedenis houdt niet stil bij de kunsten. Alle leven vormt een organisch geheel, en ook de kunsten zijn nooit ontkomen aan de dialectiek van het wereldgebeuren. De revoluties* in de mu ziekgeschiedenis zijn er vele en ook hierbij is, wat de allerbelangrijkste omwentelingen betreft, geen sprake van geleidelijkheid. Integendeel, schijnbaar onvoorbereid kwa men er plotseling nieuwe stijlen op, die een volkomen breuk met het direct daar aan voorafgaande vertoonden. Stylen kwamen op, geraakten tot bloei, geraakten daarna in verval. Maar nog nooit heeft er 'n chaos geheerscht, zooals dit het geval was in de eerste helft van deze eeuw. En dit is wel een merkwaardig samentreffen met de huidige grootste revo lutie in het wereldgebeuren, dat ook de muzikale revolutie ingrijpender was dan ooit tevoren. Dat het oude zegevierend uit 'deze muzi kale omwenteling te voorschijn zal treden is volstrekt onmogelijk. Wel wilde het den laatsten tijd lijken, of er een terugkeer was tot de praeklassieken, of wel dat de romantiek weer opgeld ging doen. Doch dit was slechts schijnbaar. Het eerste wjls slechts een overgangsphase naar een nieu we polyphonie, een gezondheidskuur in de strenge muziek na alle dwaaltochten in de wildernis van den muziekchaos, die tus schen 1910 en 1930 heerschte. Aanstelling bij Ned. politie en beroepsbrandweer. Van officieele zijde wordt de aandacht erop gevestigd, dat wederom de gelegen heid is opengesteld tot dienstneming bij de Nederlandsche politie en de beroepsbrand weer. Na de aanneming van gegadigden voor de politie, ontvangen deze hun- eerste opleiding in een politie-opleidings-bataljon. Na deze scholing, die ongeveer 6 maan den duurt, worden zij bij een der Neder landsche politiecorpsen tewerk gesteld. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende „officieele pu blicatie" in dit blad. GOED VERDUISTERD - GOED BESCHERMD. (Van onzen Haagschen redacteur.) Onder bovenstaande leuze „viert" ons land thans zijn verduisteringsweek, als opvoedkundige inleiding tot het naderend herfst- en winterseizoen, waarin wij weer een groot gedeelte van den dag achter verduisterde ramen zullen hebben te leven. Natuurlijk is die verduistering, afgezien van bijkomende omstandigheden, die een gewaardeerde beteekenis hebben voor be paalde uiterlijk en/of innerlijk jeugdige personen, geen pretje. Voor menigeen is het verduisteren van zijn huis zelfs een dagelijksche temptatie, hetgeen het even wel niet behoeft te zyn, omdat het prac- tisch en eenvoudig kan worden uitgevoerd. Sommigen vinden iets echter pas goed, wanneer het heel ingewikkeld en moeilyk hanteerbaar isLaat dezulken gelukkig ermee zijn; als ze dan ook maar niet mopperen Ofschoon verduisteringsplicht een oor logsmaatregel is, geschiedt de verduistering niettemin allereerst in het belang van de bevolking, want uitstralend licht trekt, behalve vlinders, ook vliegers aan. De hoofdinspecteur van de luchtbescherming, de heer A. van Batenburg, heeft dit, op grond zijner dagelijksche ervaringen, op een persconferentie, ter inleiding dezer ver duisteringsweek, nadrukkelijk verzekerd. Niet omdat hij van een of andere zijde zooiets den aanwezigen journalirten moest zeggen, maar omdat zijn practijk van twee jaren nauwkeurige waarneming heeft uit gewezen, dat blindelings afwerpen van. bommen in vele gévallen werd uitgelokt door overtreding der verduisteringsvoor schriften. Men hoeft daarbij werkelijk niet altijd terstond aan opzet der vliegers te denken. Het schijnt 'bij hen een soort psy chologische 'noodwendigheids-reactie of on verklaarbare grove overschilligheid te zijn. Het droevigste daarbij is echter, dat de bommen zelden of nooit terechtkomen op het punt, waar het licht uitstraalde, maar vrijwel altijd in de omgeving daarvan, zoo dat juist diegenen, die wél goed verduisterd hebben, het slachtoffer werden van de na latigheid en de overtreding hunner meer of minder naaste buren. Hierbij bedenke men. dat b.v. een simpele lucifer, voor een bo venraam ontsteken, op 1000 m. hoogte zichtbaar is! Het ideaal nu, dat by het uitvaardigen der verduisteringsvoorschriften voor oogen stond, is: het behoud vari het leven, daar waar dat niet op het spel gezet behoeft te worden. - De hoofdinspecteur der Luchtbeschering, verschillende overtredingen besprekend, wees nadrukkelijk op den achterkant en de bovenverdiepingen der huizen, waar het met de verduistering veelal droevig ge steld is. Alsof men alleen moet verduis teren voor de politie, ter voorkoming van minder aangename^evolgenJuist dak- en zolderramen zijn vanzelfsprekend het meest gevaarlijk. Verder denke men aan de verduistering bij het „even uitlaten" van gasten, of van den hond; bij het ont steken van licht wanneer men laat thuis komt in een niet-verduisterd,huis; bij het naar bed gaan eerst het licht aansteken en dan pas de gordijnen sluiten, enz. enz. Et zijn goedgekeurde z.g. portaallam pen" (blauw) in den handel, die veel on heil kunnen voorkomen. Zij hebben boven-, dien het voordeel, dat men meer geleide lijk, van een verlichte kamer via een ver duisterden gang, in het donker van den openbaren weg komt, hetgeen de accomo- datie van het oog bevordert. Met veel nadruk zij nogmaals eraan her innerd, dat zaklantaarns ilauw licht moe ten uitstralen. In korten tijd werden in Den Haag 1260 zaklantaarns in beslag ge nomen, omdat zF hieraan niet voldeden. En het kan toch zoo gemakkelijk; des noods met een blauw papiertje! Rijwiellantaarns moeten daarentegen wit licht uitstralen, dat wordt afgeschermd. Het roode achterlicht dient naar boven afgeschermd te worden. Wie zich stipt aan de voorschriften houdt en z'n huis goed verduisterd heeft, is ook goed beschermd. De suggestieve propagandaplaat der verduisteringsweek toont over diens huis eeir beschermend uit gestrekte hand. Er is echter nog een andere hand: de straffende hand. Daarmee maken alle anderen kennis. Aangenaam is die kennismaking zeker niet, want de heer Van Batenburg deelde nog mee, dat voort aan voor alle plaatsen van het land het voorschrift geldt, dat een overtreding ge straft moet voorden met minimaal drie da gen afsluiting van licht. Het straffeloos in gevaar brengen van anderer leven kan in een geordende samenleving niet worden geduld. Het is dan ook geen „verraad", wanneer men de politie attent maakt op onvoldoende verduisterde woningen. Reeds gedurende deze verduisteringsweek zal door de politie en de hulpdiensten in tensief worden gecontroleerd, ditmaal ook nog met .een opvoedende, voorlichtende en eventueel zelfs adviseerende bedoeling. Vrijstelling van tewerkstelling. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Ten einde te kunnen nagaan of er re denen bestaan om vrijstelling te verleenen van tewerkstelling kunnen de navolgende categorieën van personen ,bij het bevol- kigsregister van de plaats hunner inwo ning een daartoe strekkend verzoek in dienen a. Joden en jodinnon, in zoover er uit een tegenwoordig of vroeger huwelyk met een niet-jood nakomelingen zijn, die -niet als joden beschouwd worden. b. Jodinnen, die thans nog met een niet-jood gehuwd zijn. Desbetreffende verzoeken moeten tus schen 15 en 25 September 1942 (in Am sterdam tusschen 15 September en 1 Oc tober 1942) ingediend worden. Eventueel zullen nadere uren door de bevolkingsre gisters bekend gemaakt worden. Zij, die een verzoek indienen, moeten in persoon verschynen en kunnen zich slechts in gemotiveerde gevallen door hun echtgenoot (echtgenoote) doen vertegen woordigen. Medegebracht moeten worden het per soonsbewijs en gedocumenteerde bewijs stukken betreffende de huwelijksvoltrek king en de nakomelingschap. Elk verzoek Wordt schriftelijk beves tigd. De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid- of een daartoe door dezen aangewezen instantie beslist later over de ingediende verzoeken. Reisvergunningen moeten op de gebrui kelijke wijze worden aangevraagd. De kosten voor de behandeling van een ingediend verzoek bedragen 2, te vol doen by het plaatselijke bevolkingsregis ter. Keuringen voor Waffen S.S. en Vrijwilligerslegioen Nederland. NIEUWE KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de. dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op. onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoe gen teneinde gekeurd te worden 15.9.42 10 uur, Rotterdam, Deutsches Haus16 uur, Tilburg, Werkliedenver- eeniging. Tuinstraat 68. 16.9.42 10 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant. Markt 45 16 uur, Eind hoven. Huis Maria. Kruisstraat. 17.9.42 10 uur. Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61 16 uur, Arnhem, We berstraat 16b. 18.9.42 10 uur, Hengelo, Deutsches Haus 16 uur, Zwolle, School Turfmarkt. 19.9.42 10 uur, Assen, Dienstgebouw, Vaart 161 14 uur, Groningen, Concert huis. Poelestraat. 20.9.42 10 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21.9.42-10 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13 16 uur, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplein. 22.9.42 10 uur, Amersfoort, Dienstge bouw, Kapehveg. 23.9.42 10 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Vitamine-D-verstrekking. Evenals vorig jaar zal ook in den a.s. winter van rijkswege worden overgegaan tot de verstrekking van ritamine-d-tablet- ten aan aanstaande moeders en kinderen van drie maanden tot drie jaar. De hoe veelheden, welke gegeven worden, zullen ook dezelfde zijn als vei-leden jaar, name lijk per week 1 tablet met 5000 internatio nale eenheden. Deze hoeveelheid is vol doende om rachitis te voorkomen. Voor de distributie dezer tabletten zijn via de bur gemeesters zooveel mogelijk de'cohsultatie- bureaux voor zuigelingen ingeschakeld. In de grootere plaatsen zullen de genees kundige diensten'deze zorg op zich nemen. De volgende maand zal in net algemeen de verstrekking beginnen en zij zal tot omstreeks Mei 1943 duren. Niei onmoge lijk is, dat gedurende de donkerste maan den de dosis eenigermate zal worden ver hoogd. Het vorige jaar heeft men 70 80 pet. der* kinderen kunnen bereiken, hetgeen een mooi resultaat is. De hoofdinspectie voor de volksgezondheid wil nu evenwel trach ten, de bovengenoemde categorieën nog Intensiever van het voor haar zoo belang rijke anti-rachitis-vitamine te voorzien en heeft daarom erop aangedrongen, aan deze verstrekking huisbezoek te verbinden, ten einde die vaders en moeders een opwek king te geven, die misschien door sleur of onwetendheid hun kinderen deze kost bare stof, welke zij nu gratis kunnen be komen, niet zouden geven. WILLKIE TE BAGDAD. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Wendell Willkie, Roosevelts afgezant, te Bagdad aangekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1