PROVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 12 SEPT. 1942 De Wolga ook ten Zuiden van Stalingrad bereikt. 3US0NNEMENTSPRIJS 19 et per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct, iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 214 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwscfce Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454, Administratie telef. 3541. GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35, tel. 21 Het opperbevel van de Duiteche weer macht maakte Vrijdag bekend: „Bij Noworossisk en in den Terek-sector wint de aanval van Duitsche en verbonden troepen in zware gevechten verder aan terrein- In het vestinggebied van Stalingrad vor dert de slag. In hevige gevechten werden verdedigingsinstallaties ten Zuiden van*de stad doorbroken en ook daar werd de Wol- ga bereikt. Ontlastingsaanvallen van den vyand mislukten. Formaties gevechtsvlieg tuigen deden hevige aanvallen op zwaar tepunten van het vijandelijke verzet en be stookten gereedstaande troepen der bolsje wisten. In het gebied van Rzjef leverden eigen aanvallen plaatselijke successen op. Tegen - aanvallen van den vijand werden 'bloedig afgeslagen, hierbij werden 22 tanks stuk geschoten. Ten Zuiden van het Ladogameer en voor Leningrad mislukten nieuwe aanvallen van den vijand. In deze gevechten werden by pogingen om over de Newa te trekken, 25 booten der bolsjewisten vernietigd. Na enkele storingsvluchten overdag zon der succes, vielen formaties van de Brit- sche luchtmacht in den afgeloopen nacht verscheidene plaatsen in West-Duitschland aan. Vooral in woonwijken van de stad Düsseldorf ontstonden talrijke branden, alsmede materieele schade en schade aan gebouwen. De burgerbevolking leed verlie zen. Volgens-de tot dusverre ontvangen be richten schoten nachtjagers en luchtdoel artillerie 31 der aanvallende vliegtuigen neer. Bovendien werden in het Kanaal, bo ven de Noordzee en boven de Duitsche Bocht door lichte Duitsche zeestrrjdkrach- ten en de artillerie van de marine drie vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan de Engelsche Zuidkust vielen lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch patrouillevaartuig aan, dat na bomtreffers zwaar beschadigd bleef liggen. By een aan. val van Engelsche motortorpedobooten op een Duitsch convooi in het Kanaal, plaat sten de Duitsche bewakingsstrijdkrachten op een van de aanvallende booten zoo zwa re treffers, dat aangenomen kan worden, dat dit vaartuig verloren is gegaan. An dere vaartuigen werden beschadigd. Een cprps nachtjagers van de Duitsche lucht macht heeft in den afgeloopen nacht zijn duizendste overwinning in de lucht be haald. NO". OROSSnSK Het bolsjewistische legerbericht van middernacht 11 September geeft thans het verlies van Novorossiisk toe, zulks in de volgende bewoordingen na verbitterde gevechten van vele dagen hebben onze troepen Novorossiisk verlaten. DE STRIJD OM STALINGRAD. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtDe slag om Stalingrad, waarvan voor beide party en zooveel rf hangt, woedt met onverminderde hevigheid voort, doch gestadig rukken de Duitsche troepen ver der op en reeds zijn de eerst, huizen der stad bereikt, om het bezit waarvan thans verwoed wordt gestreden. Ook ten Zuiden van Stalingrad is thans de Wolga bereikt. Van het Zuiden kunnen de bolsjewisten geen versterkingen meer laten aanrukken om den verdedigers van Stalingrad lucht te verschaffen. Slechts van het Noorden uit kunnen zij ontlastings aanvallen ondernemen. Doch hoewel zij sedert eenige dagen sterke reserves in den stryd hebben geworpen, zijn al deze aanval len mislukt. Balans van Japansche operaties In China. Kolonel Iwasaki, leider van de pers- afdeeling van het Japansche leger in China, heeft de balans opgemaakt van de operaties, die zich gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus in de provincies Tejskiang en Kiangsi hebben afgespeeld. De Chineezen hebben 36.000 gesneuvelden, 10.000 gevangenen en een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal verloren. De Chi ne esch-Amerikaan sche vliegvelden van Tsjoentsjau en Liagshui werden door de Japansche strijdkrachten vernietigd, waardoor eventueele luchtaanvallen op Japan ten zeerste bemoeilijkt worden. - - De terugtrekkende beweging van de Japansche troepen uit de onlangs ver overde gebieden die op 19 Augustus be gonnen werd, is door zuiver strategische redenen ingegeven. Het Japansche com mando wil namelijk een versnippering van de troepen over te uitgebreide gebie den vermijden. De posities, die zoodoende ingenomen werden, beantwoorden geens zins aan die, welke het Japansche leger in het begin bezette. Churchill's verklaring over Brltsch-Indlë. De Indische politieke leiders, die op het oogenblik te New Deihli besprekingen voeren, hebben tot Churchill het verzoek gericht „de werkelijke staatsmacht on middellijk in Indische handen over te dragen", zoo meldt de Britsehe berichten dienst. Tijdens het Vrydag geopende debat over Britsch-Indië in het Lagerhuis hebben de Labour-afgevaardigden verklaard niet ge heel tevreden te zyn over de verklaringen van Churchill. De debatten van gisteren zijn geëindigd door den minister voor Indië, Amery. Hij verklaarde, dat reeds zeer spoedig na het vertrek van Cripps uit Indië het Congres onder den invloed van Gandhi ge stadig afgestuurd is op een politiek van rechtstreeksche uitdaging. De regeering van Indië heeft tenslotte op eigen initia tief en zonder zich in verbinding te stel len met het moederland, de eenig moge lijke actie ondernamen. „In plaats van af te wachten tot zij zelf getroffen werd", zoo zeide Amery, „sloeg de regeering als eerste toe". De minister sprak vervolgens over een „zorgvuldig voorbereid aanvalsplan" dat niet alleen gericht was tegen het dage- lijksch leven in Indië, maar ook tegen zijn veiligheid. Hij deelde mede, dat on geveer 300 spoorwegstations aangevallen en minstens 24 treinen tot ontsporing gebracht zijn. Vooral fel zyn de ongerei- geldheden in het strategische gebied van Bihar geweest, waar ongeveer 65 politie- bureaux zyn vernield. De krachtdadige houding van de Britsehe regeering heeft verhinderd dat een situatie ontstond die het oorlogsoptreden van Indië zou ver lamd hebben. De politiek der Britsehe regeering streeft er naar, dat Indië na den oorlog dezelfde vrijheid zal krijgen als de groote dominions om het eigen lot op den grond slag van een grondwet te kunnen leiden die door overeenstemming of compromissen tusschen de verschillende elementen in Indië tot stand zou komen. Groot-Brit- tannië kan vandaag niet een bepaalde en onbegrensde macht van eenigerlei af zonderlijke groep van personen afgeven. Amery noemde Gandhi een „aarts sa boteur" en zeide, dat men geen grootere fout kan begaan, dan te onderhandelen op een oogenblik, waarop niet de minste kansen op succes bestonden. Waar het machtige Duitsche U-boot wapen wordt gesmeed. Een kijkje op een der werven, waar de onderzeeërs in serie-bouw worden vervaardigd en van stapel loopen PK Weber-E St-P H m DE ONLUSTEN IN INDIË. Bij de incidenten op jl. Woensdag zyn 375 personen gedood. In de laatste dagen werden alleen al in Bombay 350, in Ka- ratshi 250 en in Madras 170 Indiërs ge arresteerd. De aanval op Madagascar. Donderdagmorgen hebben, zooals reeds gemeld, Engelsche strijdkrachten aanval len gedaan op verscheidene havens op het Fransche eiland Madagascar, gelegen aan de Oostkust van Zuid-Afrlka. Brit sehe troepen zijn op verschillende plaat sen van het eiland aan land gegaan. Volgens den Britschen berichtendienst heeft Churchill in het Lagerhuis mede gedeeld, dat drie plaatsen aan de kust van Madagascar zyn ingenomen. De ver liezen zijn „gering". Churchill zeide, dat aan de operaties werd deelgenomen door Britsehe troepen, Zuid-Afrikaansche afdeelingen, Oost-Afri- kaansche troepen en Zuid-Afrikaansche luchtstrijdkrachten. Naar te Vichy van bevoegde zijde wordt medegedeeld is de havenstad Majunga, waarop de zwaarste stoot van den nieu wen Engelschen aanval op Madagascar gericht was, gevallen. Ook de beide ha venplaatsen Nossibe en Morondava zyn door de Engelsche strydkrachten bezet. De Fransche staatssecretaris voor ko loniën Brevée heeft medegedeeld, dat de op Madagascar gestationeerde troepen, ondanks hun aanzienlijke numerieke min derheid, het hun toevertrouwde gebied tot het uiterste hebben verdedigd. BRITSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Donderdag ten Zuidwesten van Folkestone een Engelsch patrouillevaartuig door bom men tot zinken gebracht. Naar van bevoegde zijde te Tokio wordt vernomen, is voor de kust van Mozam bique een Britsch vrachtschip van 10.000 ton door een Japansche duikbcot tot zinken gebracht. DE REIS VAN WILLKIE. Wendell Willkie is Vrijdag per vliegtuig te Jeruzalem aangekomen, naar de Brit sehe berichtendienst meldt. ITALÏAANSCH WEERMACHTBERICHT. Hét 837ste communique van het Itali- aansche hoofdkwartier van Vrydag luidt: „In Egypte wederzydsche bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen. Onze vliegtui gen hebben het vliegveld Miccaba met brisant- en brandbommen bestookt. Lichte vlootstrijdkrachten hebben een vijandelijke duikboot aangevallen en tot zinken ge bracht",. SOVJET GEVANGENEN. SSPK. Vaalbruine colonnen, in groote stofwolken gehuld, bewegen gich traag en moeizaam over de slechte zandwegen in ons frontgedeelte. Op een open grasvlakte wor den. zij voorloopig verzameld. Men behoeft slechts éénmaal in de nabijheid van sov jetsoldaten geweest te zijn en voor altijd zal de stank je bijblijven, die deze men- schen met zich voeren. Tot op grooten af stand hangt de stank van rottend vleesch, dat elk van hen in zijn broodtasch mee draagt. Als groote, vuilbruine mieren kri oelen zij over den grond. Wy zyn nieuws gierig wat hen zoo bedrijvig doet zyn, maar het raadsel is spoedig opgelost. Heel minitieus wordt het graszaad verzameld en later opgegeten. Dit is de tweede maal, dat wij een dergelijk geval zien. Eenige dagen geleden hadden Wy in de bosschen gezien, hoe zy de bladeren en de schors van berken aftrokken en opaten. Een eindje verder zit een eenzame figuur op een steen, het gebogen hoofd op beide handen stuttend. Zyn bewaker vertelt ons, dat het een sovjetmajoor is. Als wy op hem toegaan, doet hy pogingen om op te staan. We beduiden hem echter, dat hij rustig kan blijven zitten. De man ziet er even smerig en afgetobt uit als zijn sol daten, alleen die distinctieven duiden op zijn rang. Hij spreekt maar enkele woorden Duitsch en meer als zijn leeftijd, 39 jaar, kunnen wy niet te weten komen. Een tolk is echter spoedig gevonden. Hij vertelt dan actief officier te zijn en gedu rende 17 jaar zijn dienst vervuld te heb ben in de roode armee. „Ik bezocht de militaire academie, waar ik ook de Duitsche taal leerde, maaren hij schokte met zijn schouders .het meeste ben ik al weer vergeten." Zoon van eenvoudige boerenouders, aan vaardde hij het aanbod gaarne, om na zijn dienstplichttijd actief in den militairen dienst te blijven. Hij kwam by de officiers opleiding en toen ging het snel omhoog, doordat de officiersstand voortdurend van aangezicht verwisselde en daardoor de promotiekansen zeer groot werden. Wij hebben maar niet gevraagd waarom er steeds zoo vele officieren verdwenen. Dat is in den loop der jaren aan de ge- heele wereld wel duidelijk geworden. Hoe of de officieren onder elkaar den toestand vóór den slag aan de Wolchow hadden beoordeeld? Het gezicht van den majoor betrekt. Hij denkt terug aan de vijf lange wintermaan den dat hun legercorps ingesloten was en iedere poging om te ontsnappen of uit te breken een onmogelijkheid bleek. Hun radio had overwinning op overWinning ge meld, maar zy konden niet begrijpen, waarom zij niet ontzet werden. Daardoor was het hun duidelijk geworden, dat de militaire situatie steeds slechter werd en in het voorjaar, na den slag by Charkow, bleef er van den overwinningsjubel niet veel meer over. Naar de persoonlijke opvatting van den majoor verwachtte hij met enkele maan den de volledige ineenstorting van het sov- jetleger. iDnze laatste vraag betrof de rol van de joden in dezen oorlog. Een oogenblik zweeg de man, haalt dan minachtend zijn schouders op. Met een moede handbewe ging wees hij naar de steeds grooter wor dende massa gevangenen en vroeg ons, of wij daaronder een jood konden ontdek ken. „Bovien aan den top zitten zij", zegt hij, ver achter het front by de verzorging, bij alle mogelijke instanties die de groote achterhoede van het front uitmaken." Het is alles één groote teleurstelling voor hen geworden en dat niet alleen mi litair gezien. Gevangen sovjetsoldaten? Neen, dat zijn geen soldaten meer. Deze menschen, wien elke fierheid vreemd is, aanvaarden ook dit lot met eenzelfde gelatenheid als dat, waarmee zy met tienduizenden door hun satanische machthebbers een wissen dood worden ingestuurd. B. v. NORDEN. Berichtgever u. d. troep. KEURINGEN WAFFEN SS EN VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND. NIEUWE KEURINGEN Het SS-Ersatzkommando deelt mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het le gioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden: 15.9 42, 10 uur,Rotterdam, Deutsches Haus, 16 uur Tilburg, werkliedenvereeni- ging, Tuinstraat 68; 16.9.42, 10 uur Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 16 uur Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 17.9.42, 10 uur Roermond N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61, 16 uur Arnhem, Weber straat 16b. 18.9.42 10 uur Hengelo, Deut sches Haus, 16 uur Zwolle, school Turf markt. 19.9.42 10 uur Assen, dienstge bouw, Vaart 161, 14 uur Groningen, con certhuis, Poelestraat. 20.9.42 10 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 21.9.42 10 uur Amsterdam, school Iepen- weg 13, 16 uur Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplein. 22.9.42 10 uur, Amersfoort dienstgebouw, Kapelweg. 23.9.42 10 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. EEN ONVOORDEELIGE KLANT. Een horlogewinkelier in de De Clercq- straat te Amsterdam kreeg een klant in de zaak, die voorgaf een gouden horloge te willen koopen! Alvorens te beslissen wilde de man echter met zijn opdrachtgever naar hij zeide wonende te Gorinchem, telefoneeren, waartoe hij zich in de werk plaats van den winkelier begaf. De koop ging echter niet door, de man betaalde het telefoongesprek en verliet den winkel. Kor ten tijd bemerkte de winkelier, dat uit zijn colbertjasje, dat in de werkplaats hing, een portefeuille met 600 k 700 verdwenen Nederlandsche vrijwilligers naar het Oostelijk front Steeds grooter wordt het aantal vrijwilligers, dat aan het front door daadkracht bewijzen zal den nieuwen tijd te hebben begrepen. In de Waffen SS en het Legioen strijden zij voor een nieuwe toekomst een nieuw Europa. Dezer dagen zijn weer ruim 300 man uit Den Haag naar het Oosten vertrokken Felllnga-Pax Holland ra De Inwisseling van Ingetrokken muntstukken. ,De wnd. thesaurier-generaal van het de partement van financiën, de heer F. L. Rambonnet, maakt het volgende bekend: Naar aanleiding van vele binnengekomen berichten hebben de daarvoor aangewezen kantoren en instellingen nogmaals de aan wijzing ontvangen alle sinds 6 Maart 1942 buiten omloop gestelde munten ter inwis seling te aanvaarden. Het publiek wordt in eigen belang drin gend aangeraden den thans gestelden ter mijn te benutten door de ingetrokken muntstukken voor 20 September a.s. in te wisselen, daar binnenkort het in bezit hebben van deze munten strafbaar zal worden gesteld. Een beroep op den verlader. De tegenwoordige buitengewone omstan digheden doen hun invloed ook op de bin nenscheepvaart gelden. Terwijl in normale tijden het aanbod van lading tamelijk constant is, en slechts in bepaalde jaarge tijden toe- en afneemt, brengen de tegen woordige omstandigheden met zich mede, dat aan den ondernemer hooge eischen ge steld worden. In het bijzonder worden deze eischen aan de binnenscheepvaart gesteld daar deze tak van vervoer het wegtransport en het transport met de spoorwegen in het bijzonder op de zgn. natte trajecten, zoo veel mogelijk moet ontlasten. Om de prestaties van de binnenvloot zoo groot mogelijk te maken, moet er op gelet worden, dat ieder schip zijn reis vlug vol brengt, en dat allen, die bij het vervoer te water betrokken zijn, voor zoover het peil van het water en andere van invloed zijnde factoren dit toestaan, al hun krachten hier voor inspannen. Niet alleen is het in het belang van den schipper zelf, dat de reizen zoo snel als mogelijk is, worden uitgevoerd, ook voor de gemeenschap is een groote omloopsnel heid van zeer veel beteekenis. De laad- en lostijden in de binnenscheepvaart zijn dan ook reeds belangrijk beperkt. Aangezien het algemeen belang het zwaarst moet wegen, zal de schipper in vele gevallen van zijn voorkeur voor be paalde vervoeren, en zijn eigen voordeel moeten afzien, en zal hy de minder loo- nende transporten eveneens moeten uit voeren. Wie de noodzakelijkheid daarvan niet inziet, stelt zich er aan bloot, dat hy, door van overheidswege te nemen maat regelen, voor bepaalde vervoeren aangewe zen wordt. Van den kant van den verlader en den ontvanger moet er toe medegewerkt wor den, de schepen zoo snel mogelijk te laden en te lossen, opdat bereikt wordt, dat de scheden weer spoedig voor andere vervoe ren ter beschikking staan. Zeer in het bijzonder geldt de noodzaak van groote omloopsnelheid voor stoom- sleepbooten, waarvan meer gevraagd moet worden dan van de vrachtschepen. Ter stond na het beëindigen van een reis moe ten de kapiteins hun maatregelen nemen, opdat motorbrandstof en smeerolieën inge nomen worden, om zoo spoedig mogelijk weer voor een vaart klaar te zyn. Een vlotte gang van zaken is hierbij van het grootste belang voor de vrachtschepen, waar het vervoer te water onder de tegen woordige omstandigheden in groote mate van sleepgelegenheid afhankelijk is, en bij gebrek daaraan ernstige vertraging ver oorzaakt wordt. Om een regelmatig verloop te waarbor gen, is leiding van overheidswege i.e. het departement van waterstaat, waaraan de regeling van het vervoer is opgedragen, onontbeerlijk. Van de afdeeling vervoerwezen van dit departement gaan de richtlijnen uit voor de bevrachtings- en sleepvaartcommissa- rissen, die belast zijn met de zorg voor de dagelijksche leiding van de binnenscheep vaart en sleepvaart in hun district. Voor schriften van deze instanties en functio narissen moeten dan ook ander alle om standigheden nagekomen worden. De Britten verloren 31 bommenwerpers. Het aantal Britsehe bommenwerpers, dat giste: nacht bij den aanval op West- Duitschland is neergeschoten, is volgens latere berichten, gestegen tot 31. De vijand, die met ongeveer 160 bommenwer pers boven Duitschland verscheen, heeft door de afweerkracht van Duitsche nacht jagers en luchtdoelgeschut derhalve weer gevoelige verliezen aan bommenwerpers en vliegend personeel geleden. Naar Reuter meldt, wordt van officieele Engelsche zyde telgegeven, dat bij den aanval op Düsseldorf 31 vliegtuigen verlo ren zyn gegaan. Aardappelrantsoen verhoogd. Het aardappelrantsoen voor de week van 13 tot en met 20 September 1942 is vast gesteld op 4 kilogram. In verband hier mede geeft gedurende genoemd tijdvak elke der met 47a genummerde bonnen van de aardappelkaart recht op het koo- pen van 2 kilogram aardappelen. Voorts geeft'de met 47b gemerkte bon van de toeslagkaart voor aardappelen gedurende dezelfde periode recht op het koopen van 1 kilogram aardappelen, terwijl ten slotte de met „één rantsoen aardappelen" ge merkte bonnen in verband met het boven staande elk recht op het koopen van 4 kilogram aardappelen geven. DE NIEUWE BOTERBON. Gedurende het tijdvak van 13 tot en met 24 September 1942 geven de met 47 gemerkte bonnen van de boterkaart en van de vetkaart elk recht op het koopen van 125 gram boter. Taptemelk en karnemelk. In verband met de distributie van tapte melk en karnemelk deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening het volgende mede: Zooals bekend ls, geeft elke bon recht op 1% liter taptemelk of karnemelk of daaruit bereide consumptiemelkproducten. Er zal naar gestreefd worden, dat het publiek kan verkrijgen wat het wenscht. Dit zal echter niet altijd mogelijk zijn. Zoo heeft iedere melkinrichting en zuivelfabriek naast taptemelk een bepaalde hoeveelheid karnemelk af te zetten. De melkslijtfers zyn verplicht deze karnemelk af te nemen en dienen op hun beurt voor een redelijke verdeeiing over de consumenten zorg te dragen. Iedere verbruiker zal dan ook een gedeelte van zijn rantsoen moeten af nemen in den vorm van karnemelk. Over het algemeen gaat het over zeer bescheiden hoeveelheden. Wanneer in een gezin beschikt wordt over 2 bonnen; teza men recht gevende op Yz liter magere melk per dag, zal 1 of 2 maal per Week genoegen genomen moeten worden met *4' liter taptemelk plus Y* liter karnemelk. Verplichte aansluiting van sportvereenlglngen. De commissaris voor niet-commercleele vereenigingen en stichtingen geeft hier mede, op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot herordening van de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen van 28 Februari 1941 (Veror deningenblad voor het bezette Neder landsche gebied, no. 8, verordeningen no. 41) aan sportvereenigingen, welke tot dusverre niet waren aangesloten bij de door den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming aangewezen leidende organisatie(s) voor de door hen beoefen de tak (ken) van sport, de opdracht zich binnen 20 dagen na deze publicatie bij deze leidende organisatie (s) aan te slui ten. De betrokken sportvereenigingen dienen binnen een week na afloop van den ge stelden termijn van 20 dagefi. onder ver melding van hun registratienummer, aan den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, Waalsdor- perweg 72, te 's-Gravenhage schriftelijk te berichten, dat zy tot aansluiting bij een of meer leidende organisaties zijn overgegaan, waarbij deze leidende orga nisaties met name moeten worden ver meld. Tevens geeft do commissaris voornoemd op grond van de verordening no. 41-1941 aan schaakvereenigingen en damvereni gingen, welke tot dusverre niet waren aangesloten bij den Nederlandschen Schaakbond, respectievelijk bij den Neder landschen Dambond, de opdracht binnen 20 dagen na deze publicatie tot aanslui ting bij deze organisaties over te gaan en binnen een week na afloop van dezen ter mijn aan zijn commissariaat te berichten, dat deze aansluiting heeft plaats gevon den, onder vermelding van het registra tienummer der vereeniging. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Tijdens het zwemmen in de Merwede, bij de sluis in den rijksweg te Giessendam is het elfjarig zoontje van den heer B. de Mik verdronken. Geneeskundige hulp, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1