PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT bolsjewisten uit kazematstellingen bij Stalingrad verdreven. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN \7DT inAfi A CT7DT 1 C\A O DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOEI? [85ste JAARGANG - NUMMER 208 V KI J U AU 4 OLl 1 1 U4Z HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN ABONNEMENTSPRIJS 39 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.80. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct-. Iedere regel meer 13 ct., diensta^nvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrü- dag): 1—5 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bü vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60. tel. 10 (2 lynen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortyd telef. 8454. Administratie telef. 354L i GOES: Red. en Administr. Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortijd teL 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Duitsche soldaten, die medehlelpen aan het verijdelen der Britsch-Amerikaansche invasie-poging in Dieppe bezichtigden een van de 28 zware bij de landing vernietigde pantserwagens Transatlantic-Recla-SS PK Roth-Pajc Holland m Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Donderdag bekend Ten Zuioosten van Anapa werden' ver scheidene taai verdedigde hoogtestellin gen stormenderhand veroverd. Voor No- rossisk werden een motorboot en een mijnenveger door bommen tot zinken ge bracht. Duitsche motortorpedobooten brachten in de Zwarte Zee van een con- vooi 2 tankschepen, 2 schepen en 6 groote lichters met een gezamenlijken in houd van 15.400 brt. tot zinken. Voor Stalingrad wierpen Duitsche en Roemeensche troepen in nauwe samen werking met de luchtmacht den vgand uit krachtig versterkte kazematstellingen. Tegenaanvallen werden afgeslagen. Voor worossisk werden een motorboot en een rondom Stalingrad, alsmede schepen op de Wolga waren het doelwit van zware luchtaanvallen. Ten Zuidwesten van Kaluga en ten Noordwesten van Medyn werden verschei dene vijandelijke aanvallen afgeslagen. Ook in het gebied van Rzjef mislukten door sterke infanterie- en pantserstrijd krachten ondernomen vijandelijke aanval len. Hierbij werden door formaties van het leger en door het geconcentreerde optreden van formaties gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers 109 bolsje wistische tanks vernietigd. Ten Zuiden van het Ladogameer en voor Leningrad stortten herhaalde aan vallen van den vijand ineen. Aan het front aan de Noordelijke IJs zee bestookte de luchtmacht bolsjewisti sche geschutsstellingen op het Visschers- schiereiland, alsmede een steunpunt voor vliegtuigen bij Moermansk. De bolsjewis tische luchtmacht verloor op 1 en 2 Sep tember in luchtgevechten en 'door lucht doelartillerie 184 vliegtuigen. Een ander vliegtuig werd op den grond vernield. Acht eigen vliegtuigen keerden van een vlucht naar den vijand niet terug. Aan het Egyptische front levendige verkenningsactivitsit. De. verliezen aan vijandelijke tanks, waarvan gisteren melding is gemaakt, zijn tot 51 gestegen. Duitsche en Italiaansche jagers schoten gisteren 21 Britsche vliegtuigen neer. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. In den nacht van 1 op 2 September bombardeerden formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen verscheidene Britsche vliegvelden ten Noordwesten en Noord oosten van Cairo. Ventnor op Wight aangevallen. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, hebben lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen Woensdag om streeks 12.30 uur in scheervlucht instal laties voor de. economische oorlogvoering in de stad Ventnor op het eiland Wight aangevallen. Door bommen van zwaar ka liber werden zware verwoestingen aange richt. Des middags hebben lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen de verkeersinstallaties in een stad in Zuid-Engeland bestookt. De stationsinstallaties en enkele in de buurt liggende gebouwen werden door bomvol- treffers verwoest. Alle Duitsche gevechtsvliegtuigen keer den behouden op hun steunpunten terug. Enkele Britsche vliegtuigen, die gisteren in den loop van den dag de Kanaalkust naderden, werden door de onmiddellijk tot den aanval overgaande formaties Duitsche jagers in hun aanvalspoging gehinderd en tot omkeeren gedwongen. 20 millioen ton in drie jaar tot zinken gebracht. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. De balans van de door de Duitsche weer macht in de afgeloopen drie oorlogsjaren tot zinken gebrachte Engelsch-Amerikaan- sche scheepsruimté sluit met een totaal van 20.294.353 ton. Het aandeel van de Duitsche marine bedraagt ruim 16 millioen ton, waarvan meer dan 12 millioen ton op rekening van de duikbootvloot komt. Donderdagavond zijn met den Spaan- schen treiler Luis Dominquito 96 schip breukelingen van de Engelsche schepen Hohensde en Penrose in Lissabon aange komen. De Engelsche schepen waren 100 mijl van de Zuid-Portugeesche kust door duikbooten tot zinken gebracht. Twee Amerikaansche koopvaardijschepen van middelbare tonnage zijn in het zeege bied van de Golf van Mexico door duikboo ten tot zinken gebracht. Het verlies van deze schepen wordt thans door het Ameri kaansche ministerie van marine toege geven. Een derde onder Mexicaansc'he vlag va rend sfchip van geringe tonnage.werd op de reis van Tampico naar Havanna door een duikboot aangevallen en tot zirfken ge bracht. 1TALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van Donderdag luidt als volgt Intensieve activiteit van verkenningsafdeelingen aan het geheele Egyptische front. Tijdens de gevechten, vermeld in hst weermachtbe richt van gisteren, zijn de verliezen van den vijand gestegen tot 51 tanks en 20 pantserauto's. Formaties der luchtmacht van de as hebben met succes hun aanvallen op vg- andelgke concentraties vernieuwd. In fel le gevechten werden 21 Britsche vliegtui gen neergeschoten door Italiaansche en Duitsche jagers, drie andere door batte rijen luchtdoelartillerie. Vijf onzer toe stellen zijn niet van de operaties der bei de laatste dagen teruggekeerd. Tijdens de laatste operaties aan het Egyptische front heeft de 91e escadrille van het vierde regiment jagers zjjn 100e vliegtuig neergeschoten. Na storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking en op groote hoogte boven West-Duitschland hebben formaties van de Britsche luchtmacht in den afge loopen nacht de stad Karlsruhe aange vallen. De burgerbevolking leed verlie zen. Vooral in de binnenstad ontstond materieele schade en schade aan gebou wen. Volgens de tot dusverre ontvangen rapporten werden zes der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Bij aanvallen in scheervlucht plaatsten gisteren lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen bomtreffers van zeer zwaar kaliber op industrieele en verkeersinstallaties op het eiland Wight en aan de Engelsche Zuidkust. In den nacht van 2 op 3 September werden voor den oorlog belangrijke doe len in Midden-Engeland gebombardeerd. Het opperbevel van de weermacht deelt voorts mede Een door het Britsche mi nisterie van oorlog verstrekte en door het Reüteragentschap verspreide verkla ring van 2 September des avonds, deelt mede In het Duitsche weermachtbericht wordt gezegd, dat door de Engelschen bij de onderneming van Dieppe- bevelen zijn gegeven om de handen van gevangenen te binden om zoodoende te verhinderen, dat zij hun papieren vernietigen. Er wordt een onderzoek ingesteld, of inderdaad een soortgelijk bevel is gegeven. Met nadruk wordt ontkend, dat de handen van eeni- gen Duitschen gevangene zijn gebonden. Ieder soortgelijk bevel zal, indien het ge geven mocht zijn, herroepen worden. Op grond van deze verklaring heeft het opperbevel van de weermacht de op 2 September 1942 des namiddags aangekon digde maatregelen tegen de Britsche krijgsgevangenen ingetrokken. De tekst' van deze Engelsche verkla ring zal den Britschen krijgsgevangenen eveneens worden medegedeeld. DE STRIJD RONDOM RZJEF. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De ontlastingsaanvallen der bolsjewisten in het gebied van Rzjef en ten Zuidwesten van Kaluga hebben hun massale karakter ver loren en zijn thans nog slechts van plaat- selrjken ~ard. Het is echter volgens mili taire kringen te Berlijn, nog te vroeg om te zeggen, dat de bolsjewisten thans het nuttelooze van hun ontlastingspogingen hebben ingezien en hun offensief staken. GLC.LT OEN OUDER.EN GO:-.. KArsjS OP EEN |j 2LiTPlaats!; Polyeoon-5*ym Pai Heiland ra Antl-Britsche betoogingen in Belfast. De terechtstelling van den 19-jarigen Ier Thomas Williams te 3elfast is zoowel in Eire als in Ulster aanleiding geweest tot toeneming van de spanning. In Eire was een algemeene rouwdag gejast. Te Dublin ontstonden opgewonden oploopjes voor de winkels, die in strijd met het bevel van het rouwcomité niet gesloten waren, en de ruiten werden er in geslagen. Het verkeer stond tusschen 11 en 12 uur stil, de openbare gebouwen vlagden halfstok en in vele kerken wer den rouwdiensten gehouden. Te Belfast zelf kwam een* groote me-' nigte bij de gevangenis samen en de vrou wen knielden biddend op straat tijdens de executie. Intusschen reden pantserauto's door de stad, waarin zwaar gewapende po lice, om de orde te handhaven. Twee per sonen werden gearresteerd en bij snel- prOcedure veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Tijdens de betoogingen werden alle" Brit sche officieren, die zich op straat' vertoon den, uitgescholden en aangevallen. De be- toogers trokken onder het zingen van na tionalistische strgdliederen door de straten der stad. A Scotland Yard heeft de vervolging van de Iersche nationalisten verscherpt en naar men zegt verscheidene complotten ontdekt en wapenvoorraden in beslag genomen. De Iersche republikeinsche militie (Ira) is verboden. VOORZORGSMAATREGELEN IN PANAMA-KANAALZONE De Amerikaansche militaire autoriteiten hebben in de Panama-kanaalzóne de voor zorgsmaatregelen verscherpt. Blgkbaar in verband met den a.s. doortocht van vrij groote vlooteenheden van het Oosten naar het Westen werd den buitenlandschen staatsburgers het verblijf in de Kanaal- zóne voor den duur van een week ver boden. De buitenlandsche politiebepalingen zijn aanzienlijk verscherpt, De Engelsche landing bij Dieppe. (Van onzen Haagschen redacteur.) De bezoekers van de dagelijksche pers conferentie hadden Donderdagmiddag de primeur van de belangwekkende Duitsche film over de mislukte Engelsche landing bij Dieppe, welke in de fil mjournaals der Nederlandsche bioscopen zal worden ver toond. Allereerst geeft de film een indruk van den grooten Engelschen opzet dezer inva siepoging welke volgens het officieele Duit sche verslag tot doel had de vorming van een diep bruggenhoofd. Men ziet een schematische voorstelling van de omgeving van Dieppe, de groote Engelsche transporten, versterkt en be schermd door Engelsche oorlogsbodems en krachtige vliegeskaders. Dan krijgt men een indruk van de pa raatheid der Duitsche verdediging en hoe direct na het signaleeren van de Engel sche invasievloot alarm werd geslagen langs de kust van Dieppe en het onmiddel lijk daarop in werking tredende Duitsche verdedigingsapparaat. Het is een imposant schouwspel het afweergeschut, de kust- batterijen en luchtafweer in .werking te zien. Zwaar donderen de kanonnen, ratelt zonder ophouden het machinegeweervuur, terwijl de Engelsche landingsbooten trach ten de Fransche kust te naderen. Dan zrjn er een paar duizend Canadeesche, Ameri kaansche, Engelsche en de Gaulle-soldaten aan land gekomen en begint de felle aan val der Duitsche troepen op hun tegen standers. In de stad Dieppe, langs de we gen en langs het kustterrein krijgt men de beelden van de mislukte invasie, die zoo als blijkt van grootschen opzet was en waarvan de Engelschen zich blijkbaar veel hadden voorgesteld. Met groote kracht doen de Duitsche troepen den Engelschen aanval ineenstorten waarvan men dan de bloedige gevolgen ziet. Voor de Duitsche kustbatterijen liggen de lijken van honderden geallieerde solda ten. langs de kust spoelen de ongelukkige slachtoffers bij tientallen aan, ineenge- schoten oorlogsbodems en transportsche pen liggen tegen het strand. Honderden geallieerde gevangenen marcheeren onder bewaking der Duitsche troepen naar de krijgsgevangenkampen als een sprekend symbo i van een vernietigde illusie. Roosevelt en de jeugd. In een toespraak, die Roosevelt gisteren voor de „internationale studentenbgeen komst" heeft gehouden, zeide hij, dat ,de jeugd der wereld van de spil niets kan verwachten ..behalve den dood". De zaak der Vereenigde Staten, van Engeland en van de Sovjet-Unie, zoo zei hij verder, is vooral de Jaak van de jeugd. Vervolgens viel hij de jeugdorganisaties va ft Hongarije, Bulgarije, Kroatië en Italië aan, waaromtrent hij zei, dat zij er slechts waren om kanonnenvleesch te leveren. De jongelui, die opgeroepen zijn voor den strijd tegen de spilmogendheden, noodigde hij uit heldenmoed te toonen en den dood niet te schuwen. Na de overwinning van Engeland en 'de Ver. Staten in den laat- sten wereldoorlog heeft, naar Roosevelt verder verklaarde, de jeugd het meest te lijden gehad. Daardoor is zij bezweken voor de verlokkingen van „duistere mach ten", die riepen „de democratie is dood". Na dezen oorlog zal men ervoor - zorgen, dat de icugd der geallieerde volken niet zooal3 den laatsten keer lijden zal onder een economische chaos. Hij motiveerde dit daarmede, dat de Ver. Staten, Engeland en het bolsjewisme dan voor de eerste maal in de wereldgeschiedenis een ware wereld beschaving zullen scheppen. SCHIRACH OVER DE REDE VAN ROOSEVELT. Over de rede van Roosevelt heeft de Reichsleiter voor de Duitsche jeugdopvoe- ding, Baldur von Schirach, die heden over dit onderwerp voor de radio zal spreken, het D.N.B. reeds gisteren verklaard, dat niemand minder dan Roosevelt geschikt is een boodschap te richten tot de jeugd der wereld op het gebied der jeugdverzorging hebben de Ver. Staten behalve een opper vlakkige nabootsing van Europeesche op voedingsinstellingen niets gepresteerd. Zij komen met hun eigen kinderen niet klaar, maar gelooven de kinderen van anderen te kunnen opvoeden. Hun jeugd heeft geen idealen, geen kuituur en geen leiding, noch gemeenschap, noch een doel dat werkelijk waard is om voor te leven. Mevrouw Roo sevelt heeft tien dagen geleden toegegeven deft de verwaarloozing der Amerikaansche jeugd schrikwekkend toeneemt. Terecht weigert de jeugd der Europee sche naties een boodschap te aanvaarden uit een land dat van Europa kan leeren, maar niet het recht ieeft van zijn kant Europa lessen te geven. Deze misdadiger jegens de jeugd der wereld is er volgens eigen bekentenis trotsch op dezen oorlog ontketend te hebben. Hij draagt dus hët voornaamste deel van de schuld aan den dood van die dappere jeugd, die gevallen is op de slagvelden van dezen nieuwen wereldoorlog. De groote revolutionnaire verworden- heid der moderne Europeesche jeugdop- voeding, de eigen leiding der jeugd, brengt met zich mede, dat in het oude Europa de jonge menschen nog slechts aan leiders ge looft en niet aan dwazen en gouvernantes. Roosevelt is echter door zijn boodschap die even rijk aan frazes als arm aan inhoud is voor de zaak der j ugd geworden tot wereldgouvernante nr. 1, die zich bij de jeugd" der geheele wereld heeft prijsgege ven aan belachelijkheid. WILLKIE IN EGYPTE. De Iraksche gezant te Cairo heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, in Cairo Wendell Willkie ontvangen voor een „vriendschappelijk" onderhoud eh hem uit naam van den regent uitgenoodigd tot een bezoek aan Irak. Willkie heeft deze uitnoo- diging „met genoegen" aangenomen. Herhaalde prijsovertreding heeft ernstige gevolgen. FILIAALBEDRIJF VOOR GOED GESLOTEN. Wegens herhaalde grove vergrijpen tegen de prgsvoorschriften heeft de Prijsbeheer- sching de 20 filialen van een Dordtschen schoenenhandel Voor goed gesloten. -De in deze zaken in beslag genomen voorraden schoenwerk zijn daarbij verbeurd ver klaard. Reeds in April van dit jaar was de fir ma J. M. Peels te Dordrecht, handelende onder den naam „Hector", wegens prijs opdrijving met een bedrag van ongeveer 100 000 beboet. De firma had nJ. in 1941 van 12 fabrikanten, die boven het hun toe gestane afleveringskwantura verkochten, aanzienlijke hoeveelheden schoenen zonder bon tegen steeds stijgende prijzen gekocht en verkocht, waarmede een bedrag van meer dan een half millioen was gemoeid. De tijdens het onderzoek in beslag genomen voorraden werden daarna -weer vrijgege ven, zoodat de filialen na 3 maanden slui ting konden heropenen. Dat de firmanten Peels niet veel hadden geleerd, bleek evenwel toen de ambtenaren van de Prijsbeheersching in Juni in de Utrechtsche filialen van „Hector" consta teerden, dat er opnieuw met de prijzen werd geknoeid. Een partij van 7000 paar in den zwarten handel gekochte schoenen, die in den winkel op zijn hoogst 6.25 mochten kosten, werden verkocht'voor een veel hoogeren prijs. Aanvankelijk was men in de veronderstelling, dat de filiaalhou ders de schoenen uit eigen beweging te duur verkochten, doch het feit, dat de zelfde overtreding in alle filialen gelijkt tijdig werd gepleegd, wees erop, dat de heeren van het hoofdkantoor er meer van wisten. De extra winst hadden zij dan ook rustig geïncasseerd. Bij de strafoplegging werd het feit, dat dit de tweede prijsovertreding binnen zeer korten tijd was, den vt-nnooten ernstig aangerekend. Ook dat de overtreding zich heeft voorgedaan bij een firma, die volks zaken exploiteert, heeft zwaar gewogen De Inspecteur voor de Prijsheheèrsching heeft nu de in 23 .zaken in beslag genomen gelden en goederen verbeurd verklaard en de groothandel zoowel nis de circa 20 win kels in Dordrecht en de rest van 't land zijn voorgoed gesloten. Tevens is nog aan de firmanten Peels voor den duur van 2 jaar verboden om werkzaam te zijn in den schoenhandel in den ruimstec zin. Ten slotte werd openbaarmaking' van dit von nis gelast en de betaling van 10.000 tuchtstraf-proceskosten gevorderd. EERVOL ONTSLAG INSPECTEUR RIJKSVELDWACHT. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den inspecteur der rijksveldwacht, A. van Zoelen, met ingang van 1 November 1942 eervol ont slagen en gepensionneerd. De aanvoer en aflevering van zeevlsch. Na de regeling van den aanvoer en de aflevering van zoetwatervisch (hetgeen, zooals bekend, thans via den afslag moet geschieden) heeft de Nederlandsche vis- scherijcentrale thans, in verband met de inwerkingtreding van maximumprijzen voor zeevisch, ook een regeling getroffen voor den aanvoer en de aflevering van zeevisch. Volgens deze regeling zijn de zeevisschei-s voortaan verplicht hun vangsten recht streeks van zee uit aan te voeren aan een afslag en daar ook af te leveren. De aan de vischafslagen aangevoerde zeevisch wordt aldaar onder de ervoor in aanmerking komende vischhandelaren ver deeld. Deze verdeeling geschiedt door of namens den directeur van den vischafslag. Handelaren in zeevisch, die de gestelde regelen niet nakomen, kunnen door de Ne derlandsche visscherijcentrale van de ver deeling worden uitgesloten. Groothandelaren in zeevisch mogen niet langer de visch rechtstreeks aan consu menten afleveren. Ook moeten zij de visch zooveel mogelijk afleveren aan af nemers, die zij tusschen 1 Mei 1938 en 1 Mei 1940 van visch voorzagen, en in "ver houding tot de in die jaren afleverde hoeveelheden. Alleen de Nederlandsche vis scherijcentrale kan ontheffing van dit voorschrift verleenen, terwijl zij den groot handelaar eveneens kan verplichten aan één of meer bepaalde afneming of naar bepaalde plaatsen, te leveren tegen de geldende maximumprijzen. Om aan de hierboven uiteengezette re geling zooveel mogelijk de hand te houden» waaruit blijkt wie de leverancier en de af nemer zijn, alsmede de datum van leve ring, de geleverde soort en hoeveelheid visch, de prijs, enz. Op de overtreding van deze regeling staan strenge straffen volgens het econo misch sanctiebesluit 1941, DE NIEUWE BONNEN. Voor het tijdvak van 6 September tot 12 September zgn op de bonnen 46 de gebrui kelijke rantsoenen verkrijgbaar van brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, ta bak en sigaretten. Voorts zijn aangewezen voor de gebrui kelijke rantsoenen van 6 September t.m. 3 October 382 suiker, 383 jam, 384 peul vruchten, 385 gort, 386 vermicelli, 387 t.m. 389 kaas, 392 t.m. 395 bloem, brood of gebak. 4-49 en 4-50 reserve rijst, 46 en 47 versnaperingen chocolade, 48 en 49 ver snaperingen suikerwerk en 390 koffiesur- rogaat. Vervoerverbod voor rundvee. In een officieele publicatie, elders In dit blad opgenomen, maakt het bedrijf schap voor vee en vleesch bekend, dat met ingang van 7 September 1942 een vervoerverbod voor rundvee zal worden afgekondigd. Na dien datum zal het ver voer van rundvee nog slechts geoorloofd zijn, wanneer voor de vervoerde runderen geleldebiljetten zijn afgegeven. Hierop zijn eenige uitzonderingen toegestaan. Voor bijzonderheden van de regeling wordt naar de genoemde officieele publi catie verwezen. Hooge boeten door den tuchtrechter opgelegd. Landbouwers en veehouders, die hun plichten ten aanzien van de voedselvoor ziening van ons volk in ernstige mate ver zaken, hebben zich, bij ontdekking van hun met de voor hen geldende voorschrif- - ten strijdige handelingen, voor den tucht rechter te verantwoorden. Met het nijpen der worden van de voedselpositie worden bedoelde handelingen hun steeds zwaar der aangerekend. Reeds eerder zijn ge vallen gemeld, waarin veehouders, dieniet al hun beschikbare melk aan een melk- verwerkend of standaardisatiebedrijf afle verden, zich hooge boeten zagen opgelegd. Dezer dagen veroordeelde de tuchtrech ter te Assen een veehouder te Meppel voor bovengenoemd feit tot 1.000 boete. De tuchtrechter te Arnhem legde een land bouwster te Haaften voor hetzelfde feit eyeneens een geldboete van 1.000 op, zij had bovendien, terwijl zij daartoe niet ge machtigd was, een hoeveelheid kaas be reid. In een ernstiger geval veroordeelde de tuchtrechter te Alkmaar twee gebroeders, landbouwers te Sloten (gem. Amsterdam) resp. tdt een geldboete van 6.000 en 3.000. Een landbouwer te Winterswijk had ge durende een lange periode zelf zonder ver gunning melk gestandaardiseerd en deze melk, zonder daarvoor distributiebeschei den in ontvangst te nemen, verkocht. H(j zag zich door den tuchtrechter te Arnhem een geldboete van 2.000 opgelegd. Een boete van 7.000 werd opgelegd aan een kaashandelaar te Arnhem, die op een door hem door de zuivelcentrale toege zonden formulier moest opgeven de hoe veelheid kaas, die hij van bepaalde cate gorieën handelaren had aangekocht. Deze hoeveelheden had hg i-eel te hoog opgege ven. Behalve met. een boete van 7.000 werd hrj nog gestraft met onvoorwaarde lijke schrapping als georganiseerde bij de zuivel centrale voor den tijd van een jaar. Te weinig haver en erwten ingeleverd. LANDBOUWER TOT 2.000 BOETE VEROORDEELD. Niet alleen veehouders, die te weinig melk inleveren, worden krachtig aange pakt, doch ook landbouwers, die een ge deelte van hun oogst langs onwettige kanalen van de hand doen en niet bij de provinciale inkoop centrale van akker bouwproducten inleveren, zien zich den laatsten tijd tot hooge boeten veroordeeld. Zoo heeft zich dezer dagen voor den tucht rechter te Tilburg een landbouwer uit Zegge (gem. Rucphen) te verantwoorden gehad, die op grond van de dorschcgfers van zijn bedrijf en andere factoren een hoeveelheid haver en erwten van oogst 1941 voorhanden of in voorraad had moe ten hebben, die hij dien dag echter niet ter beschikking van de P.I.C.A. had. De tuchtrechter heeft den ,ian op dien grond veroordeeld tot betaling van een geldboete van 2.000. VESTIGING ALS MAKELAAR. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van vden secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij het wordt verboden zich, zonder daartoe van hem verkregen vergunning, te vestigen als makelaar in den zin van arti kel 62 van het Wetboek van Koophandel. Beëediging als makelaar kan voorts slechts geschieden ten aanzien van dege nen, wien zoodanige vergunning is ver leend. Het besluit treedt 4 September in werking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1