Goes. De hoeve Het Zwarte paard. Van alle pijn in de leden verlost. STADSNIEUWS Vlissingen. WIJZIGING TRAMDIENST. In verband met den gewyzigden trei nenloop is met ingang van Woensdag jl. een nieuwe dienstregeling voor de tram StadStation ingevoerd. Men zie de ad vertentie elders in dit nummer. V. R. B. Op 28 Augustus en 2 September werden voor leden van de Vlissingsche reddings brigade de examens gehouden ter behaling van de diploma's van den Ned. Zwem- en Reddingshond. Geslaagd zijn voor het diploma A geheel, de heer K. Ste>enkiste en voor het pract. ged. A de heeren P. Arendse, K. W. Ko ningstem, D. v. Wolferen, A. Spruyt, T. Kooger en P. van Anraad. Voor diploma B geheel de dames Aartje Catsman, Rie Marys, Jannie de Bruyne en Ida van der Kndt en de heeren W. Ie Clercq, J. Rubbé en voor diploma B politie de heeren J. van Holst en T. Way. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissingen. maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: een eigendomsbewijs van een postduivenhouder. no. 88835: en dat inlichtingen zijr. te bekomen omtrent: rlamestaschje met eenig geld en persoonsbewijs bij Laroclj, Koudekcrk- scheweg -13; deksel van "en melkkan (blauw ge ëmailleerd) bij M. A. Borgers. Groenewoud 56; sleutel bij J. de Rtjcke, Koudekerkscheweg Oost •IS: nikkelen zakhorloge met kast en ketting bij J. van der Endt, Callenfolsstraat 26paar gum mi klnderschoer.tjes en padvindersriem bij De Ridder, Begonialann 2: speelgoedauto met blok jes bij K. van. Bclzen, Meidoornlaan 1; bankbil jet b(j C. Boller, Walstraat So; kanarievogel bij W. Dammers, Anjelierenlann 24: autoped bij M. C. Snoep, Boncdiikestraat 82: bankbiljet bij Her man. bakkerij, Singel weg en grijs jongensjasje bij Naerebout, Anjelierenlaan 86, STADSNIEUWS Middelburg DRIE DAGEN ZONDER IACHT BIJ OVERTREDING VAN VERDIJISTERINGSVOORSCP2RIFTEN. Gebleken is, dat nog steeds door vele in gezetenen onvoldoende verduisterd wordt. Daarom zal, naar de burgemeester in een elders In dit blad voorkomende publicatie mededeelt, een intensieve en scherpe con trole worden uitgeoefend op het naleven der verduisteringsvoorschriften. Bij con stateering van overtredingen zal naast het opmaken van proceo-verbaal, onmiddellijk worden overgegaan tot het afsnijden van den toevoer van de lichtvoorziening voor den tijd van drie dagen. HET WEGDEK IN DE ST. PIETERSTRAAT. Het wegdek van de St. Pieterstraat, dat langen tijd opengebroken was voor het leg gen van de rioleering, wordt thans weer gelegd. De werkzaamheden in den grond- zijn afgeloopen en binnenkort zal de straat, die den laatsten tijd slechts voor voetgan gers en wielrijders begaanbaar was en dit bij regenweer alleen ten koste van een paar modderige schoenen, weer open zijn voor alle verkeer. DE BALANS WORDT OPGEHOOGD. Het laatste gedeelte van de Balans, dat by regenweer vaak pleegt onder te loopen, zoodat er zich een meertje vormt, wordt thans verhoogd. Het wegdek is opengebroken en voordat de keien weer gelegd worden, zal een laag zand van ongeveer twintig centimeter daar aangebracht worden. In de toekomst zal men dus b\j pias buien geen hinder meer ondervinden van het langs de Balans omlaag stroomende regenwater. STADSNIEUWS DISTRXEUTIEKNOEIERIJ. Tegen C. D., J. A. van D A. L. B. en U. M. de B. werd proc-es-verbaal opgemaakt wegens handel in distributiebonnen en te gen U. M. de B. tevens wegens het verkoo- pen zonder bonnen en tegen te hooge prij zen. UW LICHT WORDT AFGESNEDEN. Indien in het vervolg overtredingen ge constateerd worden van de verduisterings voorschriften, zal onmiddellijk worden overgegaan tot het afsnijden van den toe voer van de lichtvoorziening voor tenmin ste drie dagen. „KUNSTVRIENDEN". Naar wy vernemen zal de accordeonaf- deeling van „Kunstvrienden" deelnemen aan het groote accordeonconcours, dat op 27 September a.s. te Utrecht zal worden gehouden. PAS OP UW JAS! De heer J. T. deed aangifte van den dief stal van zijn regenjas, die hij in een loka liteit te dezer stede had opgehangen. De politie stelt een onderzoek in. UIT HET POLITIERAPPORT. Tegen den wielrijder H. T. B. werd pro cesverbaal op gemaakt, omdat hij, bij het veranderen van richting, dit niet kenbaar maakte. Voorts werd proces-verbaal opgemaakt tegen P- T., die zijn persoonsbewijs niet bij zich had. KERK- EN SCHOOLNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Bleskenagraaf J. R. Cuperus te Doornspijk. Beroepen te Enschede (5e pred. plaats) D. Oosten te Havelte. (6e pred. plaats) P. Fagel te Heerlen, voorheen te V e e r e. Beroepen te Oegstgeost (toez.) A, P. V, d. Haas, cand. en hulpprediker aldaar. GERKF. KERKEN. Benoemd tot hulpprediker te Tuindorp Ooslzann W. H. de Boor, cand. te Kampen. Bedankt voor de benoeming tot hulpprediker te Landsmeer—Monnikendam—Purmerend (voor den evangelisatie-arbeid) H. L. van Aller, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Zwaagwesteinde R. Bakker, eend. en hulpprediker te Enschede. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Terneuzen T. Dorrestein te Opheusdcn. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen te BalkWoudsend H. Bremer, pro ponent te Haarlem. GRONDSLAGEN DER PRIJSBEHEERSCHING. (Van onzen Haagschen redacteur.) Naast de distributie Is er welhaast geen overheidsingrijpen in dezen tijd te noe men, dat zóó zeer het belang van eiken Nederlander raakt als de Prijsbeheer- sching. En juist hier geldt tevens zeer sterk, dat het publiek in belangrijke mate kan en behoort bij te dragen tot het well slagen van dit Överheidsstreven om een redelijk pryspeih te handhaven, door ten volle zijn medewerking daaraan te ver- leenen. Hiertoe is een juist begrip van het „waarom" en het „hoe" zeer gewenscht en om dit inzicht te bevorderen had de Gemachtigde voor de Prijzen, mr, H. C. Schokker, een aantal persmannen bij el kaar geroepen, teneinde nog eens het een en ander te vertellen van het werk van zyn dienst en van de grondslagen waarop hy en zijn staf het prijzenbouwsed beoogen op te trekken en iri stand te houden. Eenvoudig is die arbeid zeker niet en zoo is het begrijpelijk, dat mr. Schokker en zijn naaste medewerkers behoefte gevoel den om eens wat te vertellen van hun strev-sn, successen en moéilijkheden. De prijsbeheersching had allereerst re kening te houden met een onvermijdelijke prijsstijging na Mei 1940. waarvan het re- sultaat was, dat in de daarvoor in aan merking komende sectoren in hoofdtrek, ken het Duitsche prijzenpeil is bereikt. Commissaris-generaal Fischböck, die se dert eenigen tijd verantwoordelijk is voor de handhaving van de prijzen in Duitsch- land, heeft er onlangs nog eens op gewe zen, dat het declareeren van kosten ook zijn grenzen heeft. Hot vraagstuk van de prijzen en dat van de loonen is immers niet te scheiden. Wij moesten beginnen, aldus mr. Schokker, met eenige kosten- stygingén te aanvaarden. D.e doorwerking hiervan, tot de thans bereikte aanpassing aan het Duitsche prijzenstelsel kostte, be grijpelijk, eenigen tyd. Sedertdien is het aantal aanvragen om goedkeuring van prijsvea hoogingen niet onbelangrijk afge nomen. Thans is de prijzenpolitiek hier te lan de dus in een nieuwe faze gekomen, waarbij het er vooral om gaat, aandacht te schenken aan de ontwikkeling van kos ten- en prijzenpeil binnen het Europeesche geheel. Binnen dit kader zijn in de on langs afgekondigde richtlijnen voor de Prijsvaststelling de principieele grondsla gen gelegd voor een maatschappelijk ver antwoorde prijsvorming. Deze richtlijnen en met name de binnenkort te verwach ten uitwerking daarvan in de richtlijnen voor het zgn. „normbedrijf", een begrip, waarmede belanghebbenden reeds snel vertrouwd zyn geraakt, leveren de toets steen op. welke de prijsvorming nu ver der in staat zal stéllen in de prijzenwet- geving den juisten samenhang te bren gen. Tegenover enkele noodzakelijke ver hoogingen zullen evengoed compenseeren- de verlagingen moeten komen teneinde het evenwicht te bereiken en dit dan ook te kunnen behouden. Zulke verlagingen moeten mogelijk zyn onder handhaving van een redelijke belooning voor den on dernemer, voor verschillende categoriën van goederen, in het bijzonder ongetwij feld voor de zoogenaamde nieuwe artike len op het gebied der levensmiddelen. Men zie de surrogatenboschikking. Met nadruk heeft mr. Schokker nog eens betoogd, dat niets minder de bedoe ling van de pryspolitiek is dan het onren dabel maken van hot bedrijfsleven. Wie kan aantoonen, met de vastgestelde ma ximum pryzen als vergoeding voor kos ten en als belooning, niet uit te kunnen, krygt wat hem naar redelijkheid toekomt. Over het algemeen zijn de bedrijfsuitkom- sten over 1941 bevredigend te achten al is het pril der topjaren 1940 en 1939 niet bereikt, 1941 ligt niet onbelangrijk boven 1938. Als een voorbeeld vroeg de heer Schok ker aandacht voor de resultaten van een door zijn dienst ingesteld onderzoek naar de resultaten van het kweekersbedrijf in het Zuid-Hollandsche glasdistrict, Hoogezand en omgeving, Venlo en omgeving sn de Venen. Vergeleken bij 1939 bleken de kos ten met onderscheidenlijk 17, 21, 15 en 22 procent ts zijn gestegen. De stijging van de netto opbrengsten ter veiling was voor genoemde vier gebieden achtereenvolgens 120, 76, 80 en 75 procent en wat de winst in procenten der totale kosten betreft, gaf mr. Schokker d« volgende cijfers Zuid-Hollandsch Glasdistrict 1939 9, 1941 57.6 proc., Hoogezand 1939 10, 1941 7,9 proc. Venlo 1939 14,9, 1941 39,3 proc., en de Venen 1939 1.3 en 1941 27,2 proc. Interessant tenslotte is ook, wat wij hoorden* betreffende de per centages van rente en loon voor den tui- ner. Voor Zuid-Holland waar, als gezegd, voor 1941 hst winstgemiddelde kon wor den vastgesteld op 57.6 proc. van het to taal der kosten, waren de percentages voor rente en loon tuinder on derscheid en- lijk 15 en 9.3 proc, voor Hoogezand (7.9 winst) 10.6 en 11.7, Venlo (39.3): 12.4 en 19.7 en do Venen (27.2) 11.2 en 27.1. Nog steeds laat de prysdisclipline zoo wel bij de ondernemers als bij de verbrui kers te wensclien over. Toch zal m-en moe ten begrijpen, dat de prijspolitiek alleen volledig kan slagen, wanneer iedereen op zijn terrein, ook tenvolle medewerkt. De prijsbeheersching raakt immers het on middellijk bestaan van lederen volksge noot, voor den zakenman beteekent zy d-e dekking van onzen valuta, voor den ver bruiker de dekking van zyn directe le vensonderhoud. Een veel voorkomende misvatting is het, constateerde mr. Schokker, dat vaak aan de prijsbeheersching effect wordt ont zegd met een beroep op voorkomende prijsknoeierijen. Aldus voortredeneerend zou men ook elke rechtsorde kunnen ont kennen omdat er nog steeds diefstal, moord, contractbreuk en ander kwaad be dreven wordt. Juister is het dan ook, de vraag te stellen welke prijzen zouden gelden voor hetgeen men op de bonnen kan koopen, wanneer er geen prijsbeheer sching bestond en wat zou daarvan het gevolg zijn? Hebzucht en winzucht moe ten, zeker in dezen tijd, niet minder scherp veroordeeld worden dan hamste ren. zoo besloot mr. Schokker zijn betoog, maar laat men zich hoeden voor discus sies, welke uitloopen op verscherpte klas sentegenstellingen dit zou neerkomen op eon verkeerd begrepen communisme. In een volgende beschouwing iets over de opsporing en de berechting van ver grijpen tegen de prijsvormingsvoorschrif ten D1R.-GENERAAL VOOR BIJZONDERE ECON. AANGELEGENHEDEN. Naar wij vernemen is benoemd tot di recteur-generaal voor bijzondere economi sche aangelegenheden, F. L. Rambonnet, gedurende den tijd dat de heer mr. M. M. Rost Van Tonningen optreedt als secretaris generaal van het departement voor bijzon dere economische aangelegenheden. DE MOORD OP HET 8-JARIG MEISJE TE ARNHEM. Gearresteerde zuster legt bekentenis af. Op Zondag 19 Juli werd zooals be kend het 8-jarig dochtertje van de fa milie Van Braak, wonende aan den Kla- rendalscheweg te Arnhem, vermoord aan den weg langs 't Hazegrietje aldaar ge vonden. Als verdacht van dezen moord had de politie een zuster van het jeugdige slachtoffer, de 23-jarige G. H. W. van B. gearresteerd, aangezien deze zuster om trent den moord bijzonderheden had ver teld, welke zij anders onmogelijk had kun nen weten. Tot nog toe had deze zuster hardnekkig ontkend iets van den moord af te weten. Niettemin waren zooveel aanwijzingen te gen haar verzameld, dat zij in het huis van bewaring werd ingesloten. Naar wij vernemen heeft het meisje thans bekend den moord gepleegd te hebben. SPORT Athletlek. ZKKlfWSiOHE DEELNAME AAN DE RECORD POGING 4 x 1506 M. ESTAFETTE. Op 13 September a.s. zal te Leiden tijdens nationale atletiekwedstrijden een poging ge daan worden het Nederlandsch record op de 4 x 1500 m. estafette te verbeteren. Aan deze recordpoging zal ook door een Zeeuwsche ploeg worden deelgenomen, die zal bestaan uit de volgende loopers: G. Dobbelaere (Marathon). J. Raben (Walcheren), Hans en Herman Harting (A.V, '35). Met belangstelling wordt in athletiekkringen de verrichting van deze ploeg tegen de besten van Nederland tegemoet gezien. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN TE OOSTBURG. De l'aatste nationale atletiekwedstrijden van dit seizoen, te organiseeren door de afdeeling W.Zw.-Vlaanderen van de V.S.V. „Marathon", zullen gehouden worden te Oostburg op Zondag 6 September a.s. Speciaal de loopnummers belo ven een bijzondere attractie, daar tal van beken de loopers uit Holland hebben ingeschreven, o.a. v. Beveren, Slijkhuis, De Roode en Martini. Door hen zal zeker veel strijd geleverd worden tegen de Zeeuwsche loopers Dobbelaere, Van der Sluis e.a. Op het programma komt o.a. voor een Zweedsche estafette tusschen een Holland- sche en een Zeeuwsche ploeg, waarbij een ver betering van het Zeeuwsche record lang niet denkbeeldig is. Op de 1500 M. zal Dobbelaere starten tegen Slijkhuis en De Roode en hier is de uitslag niet te voorspellen. Jammer is, dat De Pagter vanwege een spierblessure niet op de 200 m. tegen Van Beveren kan uitkomen. De heer Moerman, secretaris van de nat. tech nische commissie der N.A.U.. zal deze wedstrij den bijwonen. Gymnastiek. DE AANSTAANDE TUBNKAMPIOENSCHAPPEN. De wedstrijden voor de turnkampioenschappen van het N.G.V. zullen Zondag a s. in Krommenie worden verwerkt. Zich aan een voorspelling te wagen betreffende den uitslag is gevaarlijk, daar de laatste kampioenschappen in 1940 zijn gehou den. Een keur van gymnasten zal te Krommenie in het strijdperk treden. Deze kampioenschappen zullen een hoogtepunt, vormen in de jaarlijksche ontmoetingen van het Nederlandsch Gymnastiek. Verbond. FEUILLETON door N.K. 4) „Zij is vijf-en-twintig en het wordt tijd dat ze eens aan de toekomst gaat denken. Ik zal haar een mooie kans geven, omdat zy het eenige familielid is, dat ik over heb. Ik ga haar dc eigenares van deze boer derij maken. Zy zal er mee om mogen gaan, alsof alles van haarzelf was en als zy een klein beetje verstand toont, zal het wer kelijk eens haar volle eigendom worden. Ik ben niet van plan te wachten tot ik dood ben dat is niet eerlijk tegenover de jeugd". Maarten sloeg het sterke, bleeke gelaat zwijgend gade. „Je zult haar orders in ontvangst moe ten nemen Maarten", vervolgde de oude Jacob. „En dan is er nog iets anders. Ik zal ronduit met je spreken, Maarten, en je moet er niet boos om worden. Nora is een knappe jonge vrouw, en als jij en zy iets voor elkaar gingen voelen en het zou iets worden, zou my dat groot genoegen doen". „Ik ben bang, dat dat in het geheel niet... „In het geheel niet waarschijnlijk is? Daar ben ik niet zoo zeker van. Maar dat is jouw zaak en de hare, niet die van mij Ik ga op reis". „Óp reis?" riep Maarten. „Ja Ik heb altijd wat meer van de we reld willen zien" zei de oude Jacob grin- nekend. „En nu smeer ik hem Ik ga een kijkje nemen in Egypte. Ik wil de pyrami- dèn zien en Palestina Misschien ga ik ook naar Indië en China, en keer ik over Ame rika terug. Maar dat zullen we wel zien. Misschien krijg ik er genoeg van". Weer viel er een stilte en Maarten dacht aan de verandering, die dit in zyn leven brengen zou. „Wanneer gaat dit nieuwe plan begin nen?" „Morgen gaf de oude man te kennen. „Ik heb myn passage al besproken en mijn paspoort is in orde. Ik vertrek 's morgens en ontmoet Nora op het station in Amster dam. Zy is dan op weg hierheen om mijn plaats over te nemen. Ik wil haar aankomst hier niet afwachten, omdat ik wil dat zy de zaak zelfstandig overneemt, en zich niet gebonden voelt door mijn aanwezigheid. Zij feal hier tegen één uur aankomen. Dat is alles, en Ik ben blij, dat het mij van het hart is Ik zou graag willen, dat je met de brik naar Hontersberg gaat om haar van het station te halen, Maarten. Haar trein komt om half één binnen". HOOFDSTUK III. De eerste botsing. De predikant van Langeveld bezat een Nu kan ik weer werken De Heer M. V. te T. schrijft, dd. 20-l-'40» „Ik wil U mededeelen, dat de Ovaalcjes mij goede diensten hebben bewezen; de gezwolleo gewrichten zijn nu weer geheel normaal. Hét verheqgt mij, dat ik mijn bed verlaten en weer werken kan. Ik had vreeselijke pijn in de leden. Zoo gauw ik weer Iets voel, zal ik direct weer Ovaaltjes nemen, want zij werken snel en afdoende." Bij rheumatiek, Ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neom direct de proefOrigineele verpakking van 20 ta bletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. VERDEELDE STEMMING OP DE BEURS. Het herstel, dat Dinsdag tegen het slot der beurs kon intreden, bleek zich gister bij opening goed te kunnen handhaven. Vooral voor cultuur fondsen bleek vrij goede vraag aan de markt te zijn. Het verhoogde koerspeil bleek hier en daar aanleiding te geven tot winstnemirigen, waardoor een groot gedeelte van de behaalde avance wederom verloren, ging. In den suiker hoek opende H.V.A. vrijwel onveranderd, waarna heel spoedig de koer3 opliep tot ongeveer 25 punten hooger dan Maandag j.l. Het verhoogde koerspeil lokte winstnemingen uit, waardoor de noteering geleidelijk aan afbrokkelde. Tabak ken hadden evenmin te klagen over gebrek aan belangstelling. Een verdere verbetering kon in treden. welke voor deze fondsen vrijwel tot het slot behouden kon blijven. In den rubberhoek was het hoofdfonds ongeveer 1 pet. hooger, daarna volgde een verdere stijging waarna even eens op winstnemingen een reactie intrad. Scheepvaartwaarden lagen vrij kalm in de markt. Var. binnenlandsche industrieelen waren Aku's veel minder in trek, daar de belangstelling voor namelijk geconcentreerd was op Indische fond sen. Leverunie trok meer belangstelling. Phi- lipsaandeelen gaven nogal fluctueerende koersen te zien. Prolongatie 2%. Nederland Obl. 3941 100 4 100%—100%Ne derland Obl. 1941 100 3',is 98%—98% Bataaf- sche Petroleum Mij. Obl. 4% 103%103; Idem Obl. 3 98%98%: A Amsterdamsche Bark 141%—141)%A Incassobank 141—141%; A Kot- terd. Bankver 149%—149%Nederland- 2e Ing. 1940 100%Nederland met bel. fac. 1940 4 100y«—100%: Nederland k 1000 1937 3-- 93%-%,; Nederland èi f 1000 1938 (3%) 3 96)i— 96%-%; Indië k f 1000 1337 3 88%— 88%; Indri A 1Ó00 1937 A 3 86%—S6% A Koloniale Bank 137%—139%; A Ned. Indische Handelsbank 97— 92; C Ned. Handel-Mij. 1000) 129—130; A Algemeene Kunstzijde Unie 165%-j-165-67A Van Berkei's Patent 143%—143%-143%C Calvé Delft 139%140-41'%A Fokkervliegt. Fabr. 279; A Lever Bros Unilever 214%220-17; A Phi lips' Gloeil, Fabr. Gem, Bez. 343341-50; Idem Pref. W A. 184—183%; A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 334—339: A Kon. Petroleum Mij. 376%- 3851/^79; C Amsterdam Rubber 227%—232-28; A Bandar Rubber Mij. 152%155-54; A Deli Batavia Rubber Mij. 151—157; C Oostkust k f 500 106— 100; A „Serbadjadi" Sum.-Rubber 95%—96; A Sumatra Rubber Cult, 165—167-68% I A Ver. Ind. Cult. Ondern. 151; A HollandAmerika lijn 162%—164%-63; A JavaChinaJapan lijn 148%—152-48; A Kon, Ned. -Stoomb. Mij. 203— 207; A Ned. Scheepvaart Unie 192%—196-94; A Rotterdamsohe Lloyd 170169%A Stv. Mij. Nederland 164165; A Handelsver. Amsterdam 357%—361-71: A Javasche Cultuur Mij. 169— 173-71: A Ned. Ind. Suiker Unie 172-176-72. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 4 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Ber. 7.15 Vlot .ochtendspel, 7.45 .Ochtendgymn. 8.00 Ber. en gesproken programma-uittreksel. 8.15 Orkestconcert 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Viool en piano. 10.00 Melodieën-Revue. 11.00 Omroep-Kleuterkias. 11.20 Ensemble Willy Kok. 12.00 Het Paard de Hcnd, de Haan en de Aap in onze moedertaal. 12.15 Musette-orkest en so liste. 12.40 Almanak. 12.45 Ber. 13.00 Mélodisten en gram. 14.00 Arnhemsche Orkestvereen. en solist en gram. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Amster- damsch Trio. 17.15 Ber. 17.30 Knutselklas. 17.45 Orgel. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 Ber. 18.65 BNO: Binnenl. zakelijk praatje. 19.05 Wekelljksch sportpraatje. 19.30 Salonorkest. Van 20.15 af alleen voor radio-centrales met lijn verbinding. 20.15 Orgel, viool en zang. 21.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 21.25 Duetten uit Operettes. 21.45 Ber. 22.00 Heinrich Schlus- nus zingt. 22.15 Vroolijk orkestconcert. 22.45— 24.00 Operette-programma. HILVERSUM II. 301.5 Mt 6.45—8.15 Zie Hil versum I. 8.15 Gerard van Krevelen en zijn ork. en soliste (opn.) 8.55 Plano(opn.). 9.10 Amuse- mentsork. en Vroolljke Klaverblad (opn.) 9.35 Berlijnsch Philh ork. (gr. pl.) 10.00 Morgen wijding. 10.15 Zang met piano. 10.40 Causerie. 11.00 Strijkkwartet van Fr. Schubert (gr. pl.). 11.30 Piano. 12.00 Klaas van Beeclc en zijn ork. 12.45 Ber. 13,00 Technische Voorlichting. 13.15 Tusschen de bedrijven, gevar. programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Om en om programma. 17.00 Als je verre reizen doet17.15 Ber. 17.30 En semble Jonny Omhuch. 18.15 Causerie. 18.30 Ot to Hendriks en zijn ork. 18.55 De eeuwenoude strijd tegen de wantoestanden der pandjeshuizen door IC. J. J. Ingerman. 19.15 Otto Hendriks en zijn ork. en soliste. 19.30 Ber. 19.40 BNO: De Jor- daner vertelt over sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dag. 20.0C BNO: Eng. Uitz.. (Voor de Radio-Centrales: Orkestconc. gr. pl.). Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales. 20.15 Openlucht Opera te Zoppot met inl. (opn.) 21.00 Landmans lust. 21.30 Beethoven-Schumann progr. (gr. pl.) 21.45 Ber. 22.00 BNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Zie Hilversum I. auto, die hij twee jaar geleden voor twee honderd gulden had gekocht. Wanneer Eva haar vader naar verschillende deelen van de gemeente reed, plachten de dorpsbewo ners er vol ontzag naar te staren en zich af te vragen hoe lang het ding nog zou loopen. Op den morgen van de aankomst van Nora Brakman moest Eva naar Honters berg rijden om een vriendin af te halen, die eenige weken op de pastorie zou logee- ren om van een lange ziekte te genezen. Toen ze daar aankwam zag ze Maarten op het perron staan. Terwijl ze op den trein uit Amsterdam wachtten vertelde hy haar van de verandering op de hoeve „Het Zwarte Paard". „Ik herinner mij juffrouw Brakman wel" zei Eva op haar peinzende manier. „Maar ik ken haar niet erg goed". Zij zweeg een oogenblik, want, hoewel ze geprobeerd had om vriendschappelijk met de nicht van Jacob Brakman om te gaan, had deze haar niet .tegemoetgekomen. „Moet j\j voortaan haar orders in ontvangst nemen, Maarten?" vroeg zij. „Natuurlijk". Eva keerde zich af om een trek van on genoegen te verbergen. „Ik hoop dat ze vriendelijk zal zijn" ver volgde zy, „maar het begin zal je mis schien moeilijk vallen, Maarten". (Wordt vervolgd.) BURGERLIJKE STAND GOES. Overleden: Maria Pieternclla Moreouw, 17 Jaar, wonende te Hoedekenskerke. Getrouwd: Adrianus van Heerewaarden, 31 J. en Cornelia Emilie Goe'depiondt, 25 3. AAGTEKERKE. Geboren: Maria. d. v. J. de Lange en T. de Visser; Johanna Cornelia, d. v. H. Geertse en J. Dingemanse. Ondertrouwd: A. Boogaard, 25 j. en P. v. d. Driest, 22 j. Getrouwd; J. van Eijzeren. 24 J, en Joh. Kal- jcuw, 25 j. WISSENKERKE. Van 16—31 Aug. Geboren: Janus Izaak, z. v. A. P. Karelse en L. P. Ver burg; Leendert. z. v. A. Goulooze en J. J. van Lieren. Getrouwd: K. L. van Lieren, 25 j. j.m. en C. J. de Looff, 23 j. j.d. J. P. van Gilst, 27 j. j.m. en A. van der Weele. 26 j. j.d. Overleden: P. de Bruine. 9 j„ d.; A. Zade laar, 83 wed. van A. Verburg. Officieele Mededeelingen. GEMEENTE MIDDELBURG. OPENBARE BEKENDMAKING. De Burgemeester, plaatselijk Luchtbescher mingsleider te Middelburg, maakt op grond van de artikelen 7 en 8 van de Luchtbeschermings verordening (no. 13/1942) het volgende bekend: Aangezien gebleken is. dat door vele ingeze tenen nog steeds onvoldoende verduisterd wordt, zal een intensieve en scherpe contróle worden uitgeoefend op het naleven der verduisterings voorschriften. Bij constateering van overtredingen zal van heden af naast het opmaken van proces-verbaal hetgeen een strafoplegging van 150 gulden boete of 4 weken hechtenis tengevolge kan heb ben onmiddellijk worden overgegaan tot het afsnijden van den toevoer van de lichtvoorzie ning voor een tijdvak van drie dagen. Middelburg. 31 Augustus 1942. De Burgemeester, plaatselijk Lucht beschermingsleider, DE BOTVDES. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Middelburg? brengt ter openbare kennis, dat de lessen aan de openbare lagere school J aanvangen op Maa.ndag 7 Sep tember 1942 en zullen worden gegev'en als volgt: de klassen 1 en 5 beginnen om 9 uur in het Catechisatiegebouw aan het Koork«rkhof; de klassen 2 en 4 beginnen om- 13.30 in het Catechisatiegebouw aan het Koorkf'rkhof klasse 3 begint om 9 uur in het1, gymnastiek lokaal van de school aan de Nieuwe Haven; klasse 6 begint om 13.30 uur in het gymnas tieklokaal van de school «an de Nieuwe Haven, De leerlingen. 'Re school J hebben verlaten, moeten od 7 September a.s. om 13.30 uur de nog in hun bezit zijnde leermiddelen inleveren in het gymnastieklokaal der school aan de Nieuwe Haven. De leerlingen van de klassen 2, 4 en 5 moe ten 7'®h op Zaterdag 5 September a.s. om 9 uur v-i voegen aan het Cathechisatiegebonw ten ein de de in hun bezit zijnde leermiddelen in te leveren en hun eventueelcn overgang te ver nemen Hetzelfde geldt voor de leerlingen van klasse 3; deze moeten zich echter op Zaterdag a.s. om 9 uur vervoegen aan het gymnastieklokaal der school ann dc Nieuwe Haven. Voor de leerlingen van de klassen 1 en 2 der openbare U.L.O.-school voor jongens wordt nog nader beker.d gemaakt waar en wanneer de lessen zullen worden gegeven. Middelburg. 1 September 1942. De Burgemeester vnd., A. M. CDRNELISSEN. Loco. De Secretaris, M. V).N DER VEUR. HINDERWET De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat de wnd. Secretaris-Gene raal van het Departement van Scciale Zaken hy zijn besluit van 16 Juli 1942 (zie Staatscourant van 24 Augustus 1942) het navolgende besluit heeft genomen: Artikel 1. 1. De hoofden van b<nnen de Gemeente "Mia- delburg aanwezige Inrichtingen, tot. de oprich ting of uitbreiding waarvan vóór 17 Mei 1940 vergunning is verleend krachtens de Hinderwet- of de vóór het in werking treden dier wet gel dende Koninklijke besluiten, leggen de verleende vergunning vóór 1 Januari 1943 over aan het Gemeentebestuur. 2 Bij de óverlegging van de vergunning wor den mede ingeleverd de ingevolge artikel 9 d"r Hinderwet daaraan gehechte stukken en alle besluiten, waarbij de vergunning gewijzigd is. Artikel 2. Het Gemeentebestuur geeft onverwijld aan het hoofd der inrichting een schriftelijke verklaring af. vermeldende op welken dag en van welke stukken de bverlegging heeft plaats gehad. Bin nen één maand worden aan belanghebbenden tegen afgifte van een bewijs van ontvangst de overgelegde stukken teruggegeven. Artikel 3. 1. Bij niet-inachtnaming van het bepaalde in artikel 1 zal de betrokken inrichting, behoudens het bepaalde in het tweede lid, te rekenen van 1 April 1943. geacht worden zonder de in dat artikel bedoelde vergunning in werking te zijn, tenzij vóór dien datum alsnog een vergunning verkregen wordt. 2. Bii niet-overlegging van een besluit, waarhij ontheffing van voorwaarden is toegestaan, zal. te rekenen van 1 Anril T943, de ontheffing geacht worden niet te zijn verleend, tenzij deze vóór dien datum alsnog verkregen wordt. Artikel 4. De bepalingen van dit besluit zijn niet van toepassing on inrichtingen, welke door een De partement van Algemeen Bestuur, het bestuur van een Gemeente of van een waterschap, een spoorwegmaatschappij of een Provinciaal bestuur zijn opgericht. Artikel 5. Dit besluit treedt in werking met ingang van dér. dag. volgende op dien ziiner afkondiging. Middelburg, 1 September 1942. De Burgemeester vnd., DE BORDES. De Secretaris, M. VAN DER VEUR. NA-UITRETKTNO BONKAARTEN 10e PERTODE. De wnd. Directeur van den Distributjedienst te Middelburg maakt bekend, dat de na-uitrei king bonkaarten voedingsmiddelen 10e periode zal plaats vinden op; Vrijdag 4 September a.s., van 9.30—12.30 en van 14 tot 16 uur en op Zater dag 5 September, van 9.30—11 uur. Dë na-uitreiking zal plaats vinden in de Bogardzaal. De wnd. Directeur vnd., L. A. BOUMAN. Middelburg. 3 September 1942. GEMEENTE GOES. OPENBARE BEKENDMAKING. De Burgemeester, plaatselijk Luchtbescher mingsleider te Goes, maakt op grond van de artikelen 7 en 8 van de Luchtbeschermings verordening (no. 13/1942) het volgende bekend: Aangezien gebleken is, dat door vele ingeze tenen nog steeds onvoldoende verduisterd wordt, zal een intensieve en scherpe contróle worden uitgeoefend op het naleven der verduisterings voorschriften. Bij constateering van overtredingen zal van heden af naast het opmaken van proces-verbaal hetgeen een strafoplegging van 150 gulden boete of 4 weken hechtenis tengevolge kan heb ben onmiddellijk yrorden overgegaan tot het afsnijden van den toevoer van do lichtvoorzie ning voor een tijdvak van drie dagen. Goes, 2 September 1942. De Burgemeester, plaatselijk Lucht beschermingsleider, C. E. P. LENSHOEK. DISTRIBUTIEKRING '8 HEER ARENDSKERKE. INLEVERING SCHEERZEEPBONNEN. De bonnen U van de textielkaart D A. geldig tot cn met 31 Augustus j.l. voor het koopen van scheerzeep, kunner tot en met 9 Sept. 1942 door de detaillisten bij hun grossiers worden inge leverd. De inlevering van deze bonnen door grossiers bij den dlstributicdienst kan uiterlijk tot en met Vrijdag l'l Sept. 1942 geschieden, In veelvouden van 100 stuks, waarbij eventueele aanvulling mof de nieuw aangewezen bonnen dient te ge schieden. s Heer Archdskerkc, 3 Sept. 1942. De Leider voornoomd. M. VAN OOSTEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2