PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT WOENSDAG 2 SEPT. 1942 Drie jaren oorlog. De Duitsche opmarsch naar Stalingrad. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.43 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine SSTZfSi,'WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT dienstai.nvr. en dienstaanb. resp. en 11 ct. Kabouters (alleen op Vrij-' dag): 15 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct-, t>ö vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 206 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londenscbe Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454. Administratie tel et. 854L GOES: Red. en Admlnlstr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedeatraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 85. teL 21 Het zijn ongetwijfeld gedenkwaardige dagen, welke wrj thans beleven. Zeker, velen worden aan dit verleden van drie jaren oorlog liever niet herinnerd, nu de lasten van het oogenblik zoo zwaar zyn en misschien is het ook beter, met het ophalen van herinneringen, te wachten tot alles achter den rug is en men in staat is dit razende tijdgebeuren, waarvan wij het tempo niet kunnen bijhouden, in verband en volgorde te beoordeelen. En toch schijnt het aan den anderen kant nuttig bij het feit drie jaren oorlog, een oogenblik stil te staan. Men vergeet zoo spoedig en er is in de afgeloopen drie jaren veel gebeurd, veel gezegd en veel geschre ven, waaraan de herinnering veelal is ver vaagd. En juist die gebeurtenissen in hun onderlingen samenhang, zij vormen het boeiende relaas van dezen oorlog, niet al leen, zij moeten in hun fascineerende opeen volging tevens verhelderend werken op het inzicht en de overtuiging versterken, dat er aan de consequenties van het tydgebeu- ren niet meer valt te ontkomen. Wanneer tegenwoordig boven bepaalde Duitsche frontberichten te lezen staat „Duitschland overwint op alle fronten", dan is dat slechts .de bevestiging en de nadrukkelijke onderstreeping van wat wij in de afgeloopen drie jaren hebben be leefd. Geen wonder, dat ook de Duitsche kran ten deze feiten thans hun lezers voorhou den. En men vraagt zich af wat moeten de Engelsche kranten daartegenover stel len? Tegenover al die honderdduizenden bruto registertonnen, welke door het Duit sche duikbootwapen aan hun bestemming werden onttrokken? Wat moeten zy stel len tegenover Duinkerken, tegenover Kreta of tegenover Egypte, waar Rommel thans het wurgende beleg om den hartader van het Britsche Imperium heeftgeslagen Wat hebben zij voor tegenwicht voor Ma- lakka en Singapore, voor Birma en den Kaukasus Daarbij kan het verhaal van Dieppe hoogstens een glimlach opwekken Drie jaren oorlog drie jaren van Duitsche overwinningen, en inderdaad op alle fronten. Duitschland's soldaten win nen de grootste veldslagen van alle tijden, zijn matrozen zijn de beiheerschers der zee, zijn vliegeniers hebben het luchtruim in hun macht. Dat hebben deze drie jaren oorlog wel bewezen. Deze drie jaren hebben ons niet onge schonden gelaten. De oorlog is over ons als een orkaan heengegaan en nu zou het zeer begrijpelijk zijn, indien men oordeelt: Wat hebben wij aan al die Duitsche over winningen, indien zrj ons niet dichter bren gen tot de oplossing van onze eigen moei lijkheden. Begrijpelijk, maar gevaarlijk, want niets is in dit staaium van den oorlog bedenkelijker, dan defaitisme. Ook al zyn de overwegingen daartoe nog zoo men- schelrjk, er aan toegeven is schadelijk voor enkeling en gemeenschap. Naarmate echter de Duitsche eindover winning meer in zicht komt en gelet op wat zich thans afspeelt in de Sovjet-Unie, in Noord Afrika en op de andere fronten, waar de as-partners staan aangetreden, kan te dien aanzien geen twijfel meer bestaan teekent zich ook de oplossing voor onze nationale moeilijkheden scher per er duidelijker af. Ruim twee jaren Duitsch bezettingsbewind hebben het in zicht in de prblemen en mogelijkheden van het nieuwe Europa zeer verhelderd. Wie daarvoor thans nog blind is, heeft de tee kenen des tijds wel zeer miskend. Het is goed, op een gedenkdag, waarop de gedachten teruggaan over drie jaren krijgsrumoer, ook stil te staan bij wat deze periode aan positieve waarden heeft opge leverd. Wij herinneren daartoe in het voorbijgaan aan wat ir. Mussert en na hem zeer nadrukkelijk Hauptdienstleiter Schmidt over de toekomst Van Nederland binnen de Germaansche leefruimte korte lings naar voren hebben gebracht. Wij staan hier tegenover een geheel nieuwe conceptie, zij het dan ook dat zij terug grijpt naar het wezen en den oorsprong der Rijksgedachte, en gesteld tegenover deze ontwikkeling krijgt de oorlog zooals deze zich thans op de wereldfronten af speelt een veelbeteekenenden zin. Op het oogenblik, waarop een derde oorlogsjaar geschiedenis is geworden, past het tevens, den blik vooruit te werpen. Het vierde oorlogsjaar is begonnen en. de vraag rijst Wat zal het ons brengen Het is wel duidelijk dat het nieuwe Europa in bloed en tranen wordt geboren. Door ont beringen en de grootst denkbare opoffe ringen worden de voorwaarden voor een gelukkiger samenleving bevochten. Hoe zwaar die ontberingen zrjn, hoe zwaar ze ook in den komenden winter zullen zijn, in zijn oproep ter inleiding van het Duit sche Winterhulpwerk heeft Hitier te dezen aanzien duidelijke taal gesproken. Het Duitsche volk, in ongeschokt vertrouwen achter zijn Führer, zal ook de nieuwe offers brengen, omdat het weet, met Hitier te marcheeren naar het nieuwe Europa, waarin eindelijk de Duitsche aanspraken volledige bevrediging zullen vinden. Voor de continentale Europeesche lan den is er alle aanleiding, zich tevens te bezinnen op de consequenties. Zooals ge zegd de consequenties van drie jaren oorlog zyn onontkoombaar. Wie meent zich daaraan tè kunnen onttrekken, bedreigt zich zelf. Maar wie den zin van de nieuwe Europeesche gedachte heeft onderkend, die zal zich met volledigen inzet van per soonlijkheid en werkkracht aan de verwe zenlijking dier nieuwe Europeesche idealen geven in het besef, dat de oorlog niet slechts op de slagvelden, maar ook op het thuisfront wordt gewonnen. Dat geldt ook voor het vierde oorlogsjaar, dat ons Duitschlands bedoelingen duidelijker nog voor oogen zal stellen. Daarvoor zal ons volk niet blind mogen blijven, want de toe komst van land en volk is daarvan afhan kelijk. Behalve op de militaire ontwikke ling, welke naar verwacht mag worden van beslissende beteekenïs zal zyn, dient het oog gericht te zijn op wat, na de zeer Gevoelige verliezen van de vijandelijke oorlogs- ei. koopvaardijvloot. ZWARTE ZEEHAVEN ANAPA DOOR ROEMEENSCHE TROEPEN VEROVERD. Het oppérbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend„Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban braken Duitsche en Roemeensche troepen taai vijandelijk verzet en bereikten zij de Oostkust van de Zwarte Zee. De stad en haven Anapa werd door Roemeensche troepen ingenomen. Duitsche motortorpedobooten vielen m de Zwarte Zee een beschermd convooi aan en brachten twee schepen met een gezamen lijken inhoud van 4.500 brt. tot zinken, waaronder een tankschip. In de Straat van Kertsj beschoot eigen kustartillerie een formatie vijandelijke mo torbooten, waarvan er twee brandend ble ven liggen. Ten Zuiden van Stalingrad vergrootten divisies infanterie en snelle formaties in hevige gevechten de bres in de vijandelijke verdedigingsinstallaties. In een snellen op marsch in de richting van de stad namen zij een belangrijk heuvelachtig terrein in bezit. Een vijandelijke pantsertrein werd vernietigd. Het krachtige optreden van de luchtmacht droeg tot het breken van het vijandelijke verzet bij. Maandagnacht wer den zware bomaanvallen op Stalingrad en verscheidene vliegvelden ten Oosten van de Wolga uitgevoerd. Het aantal der sedert 11 Augustus ten Zuidwesten van Kaluga in zware en suc cesvolle afweergevechten vernietigde bol sjewistische tanks is tot 868 gestegen. Ten Noordwesten van Medyn en bij Rzjef mislukten nieuwe, door tanks gesteunde aanvallen van den vijand. De in hevigen afweerstrijd staande troepen Werden door formaties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers doeltreffend ontlast. De Maan dag vermelde afdeeling stormgeschut schoot opnieuw 30 vijandelyke tanks kapot. Ten Zuiden van het Ladogameer duren de gevechten voort. Verscheidene aanvallen van den vijand werden, deels in een tegen aanval, afgeslagen. Op het meer werd een bolsjewistische kanonneerboot bij een luchtaanval ver nietigd. Een Duitsche mijnenveger heeft op de Oostzee een bolsjewistische duikboot tot zinken gebracht. In h-st hooge Noorden werden Maandag nacht militaire installaties van Archangel gebombardeerd, waardoor verscheidene zware branden ontstonden. De bolsjewistische luchtmacht verloor in de laatste twee dagen in luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie 182 vliegtuigen, vijftien andere toestellen werden op den grond vernield. In denzelfden tijd gingen 11 eigen vliegtuigen verloren. In de beide laatste nachten bestookten formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene Britsche vliegvelden ten Zui den van Alexandrië en ten Noordwesten van Cairo met bommen van zwaar kaliber, alsmede duizenden brandbommen. In de in stallaties van het vliegveld en tusschen op den grond staande vliegtuigen werden ont ploffingen en zware branden waargeno men. De Duitsche marine heeft in de maand Augustus in totaal 699.100 brt. tot zinken gebracht. Hiervan werden 106 schepen met een gezamenlijken inhoud van 667.184 brt. door duikbooten en 5 schepen met een to talen inhoud van 32.000 brt. door motor torpedobooten vernietigd 23 andere sche pen met een gezamenlijken inhoud van mper dan 130.000 brt. werden getorpedeerd. De volgende vijandelijke oorlogsschepen werden tot zinken gebrachthet vliegtuig moederschip „Eagle", een hulpkruiser van 12.000 brt., 2 torpedojagers, een duikboot, 10 motortorpedobooten, 3 bewakingsvaar- tuigen en 3 kleinere vaartuigen. Beschadigd werden twee torpedojagers en talrijke motortorpedobooten. In dezelfde periode bracht de luchtmacht 14 koopvaardijschepen met een totalen in houd van 109.000 brt. tot zinken en bescha digde zij 12 andere koopvaardijschepen, welker inhoud niet is aangegeven. De luchtmacht heeft de volgende vijan delijke oorlogsschepen tot zinken gebracht: 1 kruiser, 4 torpedojagers, een duikboot, een torpedoboot, een motortorpedoboot, een bewakingsvaartuig en een convooi- vaartuig. Beschadigd werden twee vlieg tuigmoederschepen, 12 kruisers resp. tor pedojagers, 4 motortorpedobooten, een stormboot voor landingen, een convooi- vaartuig. Behalve de gevoelige verliezen aan oor logsschepen verloor de vyandelijke scheep vaart zoodoende in de maand Augustus in totaal 125 schepen met een gezamenlijken inhoud van 808.100 brt. 35 andere schepen met eer. totalen inhoud van ongeveer 200.000 brt. werden getorpedeerd, resp. door bomtreffers zwaar beschadigd. KALATSJ IN DUITSCHE HANDEN. Reeds eenige dagen geleden heeft een Nedersaksisch.2 divisie door een verme tele, onverwachte actie de stad Kalatsj, ten Oosten van den Don, veroverd. Twee gemengde aanvalsgroepen, bestaande uit infanterie, pioniers, pantserjagers, artil lerie en luchtdoelartillerie, drongen, nadat de vyandelijke batterijen tot zwijgen wa ren gebracht, de stad binnen. In de stra ten der stad werd om elk huis gevoch ten. Met vlammenwerpers rookten de pioniers de haarden van verzet uit. Na vier uren van verbitterde straatgevechten waren stad en station stevig in Duitsche handen. De bolsjewisten verloren talrijke gevangenen en leden zware verliezen. Met Kalatsj is de belangrijkste pijler van het Westelijk front van het vestingstelsel van Stalingrad verloren gegaan. DE BEZETTING VAN ANAPA. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Nu Roemeensche troepen Anapa bezet en daarmede de Zwarte Zeekust bereikt hebben, is het geheele schiereiland Ta- man van het overige operatiegebied afge sloten. Noworossisk, na den val van Se- bastopol de belangrijkste marinehaven aan de Zwarte Zee, waarover de bolsje wisten nog de beschikking hebben, wordt thans van twee zijden bedreigd, aan den eenen kant door de Roemeensche troepen, die Anapa hebben veroverd en thans langs de kuststrook naar Nowo rossisk kunnen oprukken, aan den ande ren kant door de van Krasnodar opruk kende colonne, die reeds voorbij Krims- kaja staat. KRASNO-MEDWEDEWSKAJA GENOMEN. Gebruik makend van het bij de door braak ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban behaalde succes hebben Duitsche troepen het flink versterkte, plaatsje Krasno-Medwidewskaja, dat ten Oosten van Anapa ligt, veroverd. JAPANSCHE MINISTER VAN BU1TENLANDSCHE ZAKEN AFGETREDEN. De Japansche minister van buitenland- sche zaken. Togo, is gisteren om persoon lijke redenen afgetreden. Minister-presi dent Tojo heeft de portefeuille van bui- tenlandsche zaken overgenomen. Tojo voert thans behalve het minister presidentschap de portefeuilles van bui- tenlandsche zaken en van oorlog. Het plotselinge aftreden van Togo en de overneming van diens post door den minister-president, wordt in welingelichte kringen te Tokio zoodanig geïnterpre teerd, dat hiermede waarschijnlijk geen belangrijke wijziging komt in de Japan sche buitenlandsche politiek, vooral niet ten aanzien van het Westen. Inmiddels is er geen aanwijzing in ófficieele kringen, of Tojo voor onbepaalden tyd zijn drie voudige functie van pnemier, minister van buitenlandsche zaken en van oorlog zal behouden of dat in de naaste toekomst een geschikte candidaat zal worden aan gewezen om de opvolger te worden van Tojo op den post van minister van bui tenlandsche zaken. In sommige kringen is men van meening, dat Tojo altijd voor stander is geweest van vereenvoudiging van het binnenlandsche bestuur. Daarom zou de premier persoonlijk aan deze re geling de voorkeur 'geven, aangezien hij bovendien zichzelf best er toe in staat acht de belangrijke draden der politiek in oorlogstijd in handen te hebben. Naar verluidt, is ook de plaatsvervan gende minister van buitenlandsche zaken, Nisji, afgetreden. Tot zijn opvolger is be noemd de leider der Oost-Aziatische afdee ling aan het departement van buitenland sche zaken, Koemaitsji Jamoto. Domei meldt nog, dat Kawagoe, gewe zen ambassadeur en adviseur van buiten- lanÜche zaken, eveneens ontslag heeft genomen. duidelijke ervaringen der afgeloopen drie jaren, het welbegrepen belang van land en volk mag worden geheetende verhef fing van Nederland in het nieuwe Europa* Ruim 300 Ned. vrijwilligers naar het Oostfront vertrokken. Maandag zyn weer ruim 300 Ne- derlandsche vrijwilligers naar het Oostfront vertrokken. Na een gron dige opleiding, in de moderne Duit sche kazernes, zullen de mannen aan het front bewijzen, dat de oude geest van groote mannen, uit een roemrijk verleden, zijn daadkracht niet verlo ren heeft. Naast hun Duitsche ka meraden en vrijwilligers uit bijna alle landen van Europa zullen zij strijden voor een nieuw Europa, voor een nieuwe gemeenschap. Vele familieleden en bekenden hadden zich op het station Verza meld. Japansch ministerie voor Groot Oost-Azië opgericht. In een te Tokio gehouden zitting heeft de Japansche regeering besloten een mi nisterie voor Groot Oost-Azië op te rich ten, dat zich zal belasten met de be stuurstaak in de vreemde landen en ge bieden in groot Oost-Azië. Groot Oost-Azië zal zich de volgende taak zien toegemeten De bewindvoering inzake de politiek, de economie en de cultuur alle zaken, betrekking hebbende op onderdanen van het keizerrijk Japan wonende in de landen van groot Oost- Azië en alle zaken betrekking hebbende op de bescherming van den Japanschen bultenlandschen handel alle zaken be- hoorende tot het gebied van nederzetting en van ontwikkeling der natuurlijke hulp bronnen in groot Oost-Azië de contröle op ondernemingen die zyn opgericht met het doed om in groot Oost-Azië zaken te doen het cultureele werk in de vreemde landen van het gebied van groot Oost- Azië en de opleiding van mannen, die in deze gebieden gebruikt kunnen worden voorts alle zaken aangaande het Kwang- toeng bureau en den raad voor de Zuid zeegebieden. Ten einde voorts volledig met het mi litaire opperbevel samen te werken, zal het ministerie voor groot Oost-Azië al DE BRITSCHE LANDING BIJ DIEPPE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht heeft dezer dagen een officieel verslag gepubliceerd betreffende het ver loop der gevechtshandelingen tijdens de Britsche landingspoging te Dieppe. Aan de hand van rapporten, van verklaringen der gevangenen en door het buitgemaak te opperbevel van niet minder dan 121 getypte vellen kon het geheele vijandely ke doel worden opgehelderd. Zy bewijzen, dat het den vijand er niet op aankwam afzonderlijke doelen te ver nielen, doch dat reeds aan de eerste golf van landingstroepen de taak was gesteld, stad en haven van Dieppe in te nemen en een diep bruggehoofd te vormen, welks omvang wordt gekenschetst door de als doel van den aanval genoemde plaats Arquis la Bataille, 7 km. van de kust gelegen. Ter uitvoering van deze voornemens was in een eerste golf de tweede Cana- deesche divisie opgesteld, die over een lengte van 25 km. op zes verschillende plekken was opgesteld. Hierachter ston den tusschen Dieppe en Portsmouth, naast talrijke landingsbooten, transportvaartui gen en lichte zeestrijdkrachten, een drij vende reserve van zes met pantserwagens geladen groote transportschepen en drie vrachtbooten, terwyl zich meer Noordelijk een andere sterke groep, het gros der landingsstrijdkrachtn, met 26" transport schepen, volbeladen met troepen, was op gesteld. Aan luchtstrijdkrachten had de vijand meer dan honderd gevechtsvliègtuigen, waaronder talryke viermotorige en op zyn minst duizend jagers overwegend voor den aanval op de Duitsche kustver dediging opgesteld. Ware het gelukt, met gebruikmaking van numeriek beperkte strijdkrachten en zonder al te groot risico een bruggehoofd en een bruikbare haven te verkrijgen, dan zou de Engelsche legerleiding niet geaar zeld hebben andere gereedstaande troe pen aan land te zetten. Voor het geval de onderneming mislukte, was de terug tocht militair en propagandistisch voorbe reid. De vijand verloor 2195 man aan gevan genen onder wie 128 officieren. Voorts leed hij zware materieele verliezen aan pantserwagens, zware infanteriewapens en ander oorlogstuig. Aan de kust werden 600 dooden gecon stateerd, het aantal verdronken man schappen is niet na te gaan. Voorts verloor de vijand 127 vliegtui gen, 4 torpedojagers, 2 torpedobooten, 1 torpedomotorboot, 7 transportschepen en een aantal landingsbooten, die door artil lerie en luchtmacht tot zinken gebracht werden. Beschadigd werden 4 kruisers, 4 torpedojagers, 5 transportschepen, 4 torpedomotorbooten, 2 kleinere eenheden en talrijke landingsbooten. Daartegenover bedragen onze eigen verliezen ondanks alle beweringen van de vijandelijke propaganda by het leger 115 dooden, 187 gewonden, 15 vermisten bij de marine 78 dooden en vermisten, 35 gewondenbij de luchtmacht104 doo den en vermisten, 58 gewonden, in totaal dus 591 manschappen verloren, een onbe- teekenend verlies dus vergeleken met dat van den vijand. Aan Duitsch materieel gingen 35 vliegtuigen en een duikbootja ger verloren, 6 stukken geschut werden beschadigd. Hettooneel van de zoo rijk aan ernstige gevolgen zijnde Britsche nederlaag van 'ieppe PBZ-v. Eysden-PK Schödl- Pax Holland m Britsche bommenwerpers boven West-Duitschland. Britsche bommenwerpers zijn den afge loopen nacht in geringen getale naar West- Duitschland gevlogen. Boven enkele plaat sen werden brand- en brisantbommen uit geworpen. Drie der toestellen werden neer geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen 's- nachts voor den oorlog belangrijke instal laties in Midden- en Oost-Engeland met waargenomen succes aan. Van het Egyptische front. In de oorlogszone van El Alamein aan het Egyptische front zijn, naar het D.N. B. van militaire zijde verneemt, Maandag in den loop van den dag Duitsche duik bommenwerpers en formaties jachtvlieg tuigen in den strijd geworpen tegen- Brit sche stellingen en voertuigcolonnes. De in den nacht van 30 op 31 Augustus ondernomen aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op een Britsch vlieg veld in de buurt van Alexandrië heeft, naar uit later ondernomen verkennings vluchten is gebleken, een bijzondere uit werking gehad. Talrijke branden tusschen op den grond staande vliegtuigen en in de installaties van het vliegveld hebben een aanzienlijke vernieling en schade ver oorzaakt. DE ONLUSTEN IN INDIË. De onlusten in de gebieden ten Noor den van de Ganges in de provincie Bihar duren, volgens uit Dehli ontvangen be richten, nog voort. Het leger is van bij zondere volmachten voorzien om de on lusten te onderdrukken. In de provincie Bengalen zijn gisteren verschillende sta kingen uitgebroken. Tenslotte wordt in het verslag de cor recte houding van de Fransche bevolking geroemd. Kaart bij het officieel bericht van het oppercommando der weermacht over de Engelsche landingspoging bij Dieppe op 19 Augustus 1942 Hoffmann-Stapf-Pax Holland ra ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt„Aan het Egyptische front bedrijvigheid van vooruitgeschoven afdeelingen. Wij hebben talrijke gevange nen gemaakt. Formaties Ttaliaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de achter«# hoede van den vyand gebombardeerd. DE MISLUKTE LANDINGSPOGING OP CERIGOTTO. Ten aanzien van de vijandelyke lan dingspoging op het kleine eiland Ceri- gotto, ten Noordwesten vafi Kreta, waar van het Italiaansche weermachtbericht van Maandag melding maakte, wordt van bevoegde zijde nog medegedeeld, dat de landingstroepen reeds bij hun eerste po ging met verliezen op de vlucht werden gedreven door het vastberaden optreden der Italiaansche kustbescherming. het bestuurswerk in het bezette gebied van groot Oost-Azië op zich nemen. Fransch West-Afrika. Het Fransche ministerie van voorlich ting publiceert het volgende communiqué Verscheidene buitenlandsche nieuwsbu- reaux hebben geruchten van Russischen en Engelschen oorsprong verspreid, als zou de Duitsche regeering van de Fransche re geering toestemming hebben geëischt tot bezetting van steunpunten in Fransch West Afrika. Enkele dezer bureaux hebben zelfs be weerd, dkt Duitsche troepen te Dakar zijn aangekomen. De Fransche regeering dementeert deze leugenachtige mededeelingen formeel. Zy verlengen slechts de lange lijst valsche berichten, die al twee jaar lang door Lon den en Moskou worden rondgestrooid. ENGELSCH VLIEGTUIG IN MAROKKO NEERGESCHOTEN. Zondag is in de omgeving van Port Lyautey in Marokko opnieuw een Engelsch vliegtuig door Fransche luchtdoelartillerie neergeschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1