PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT MAANDAG 31 AUG. 1942 Duitsche front bij Rzjef niet doorbroken. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct per week ot f 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1 regels 65 ct-. Iedere regel meer 13 ct., dienstainvr. en dienstaanb. resp. 55 en U ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woordqp 30 ct., elk woord meer 6 ct., bU vooruitbetaling. „Brie ven of, adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE )R. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 204 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwscbe Courant zö'n gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454, Administratie telef. 3541. GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Ten Zuiden van den benedenloop van den Oeban rukken Duitsche en Roemeensche troepen, ondanks sterk vijandelijk verzet, in het moeilijke terrein verder op. In het gebied van Stalingrad braken in- fanterie-divisies en snelle formaties, door sterk^ strijdkrachten van de luchtmacht gesteund, door krachtig versterkte stellin gen heen en drongen zij in hevige gevech ten diep in het vijandelijke verdedigings systeem binnen. Ten Zuidwesten van Ka luga werden opnieuw aanvallen van sterke vijandelijke formaties infanterie en tanks afgeslagen. Bij Rzjef trachtte de vijand ook gisteren door sterke strijdkrachten in den strijd te werpen, het front te doorbreken. Met medewerking van de luchtmacht wer den aanvallen, deels in een tegenaanval, af geslagen. Het is den bolsjewistischen troepen, nu de slag om Rzjef reeds een maand duurt, ondanks den massalen inzet van menschen en materieel ter sterkte van vier tot vijf legers, niet gelukt het Duitsche front te doorbreken. De terreinwinst van den vijand staat tactisch noch operatief in eenige ver houding tot de hem hierbij toegebrachte verliezen aan menschen en materiaal. Alle beweringen van de bolsjewisten over een geslaagde doorbraak zijn onjuist. Het front is gesloten, terwijl de aanvalskracht van den vijand meer en meer verlamt. Sedert den dertigsten Jtfli werden in deze gevech ten 1572 bolsjewistische tanks stuk gescho ten, deels door vliegtuig-formaties en for maties luchtdoelartillerie van de lucht macht vernield of in gevechten van zeer dichtbij vernietigd. 547 vliegtuigen neerge- Luchtaanvallen op Engeland. Van militaire zijde wordt medegedeeld: Zaterdag in den loop van den dag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen de stad Swindon aan de Zuidkust van het Brit- sche eiland gebombardeerd. Voltreffers richtten in een groote' voor den oorlog belangrijke fabriek zware schade aan. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben een aanval gedaan op Brighton met doeltreffende uitwerking. Er werden voltreffers waargenomen op een gasfa briek. In het gebied ten Noorden van Falmouth vielen Duitsche gevechtsvlieg tuigen een alleenvarend koopvaardijschip van 5000 brt. aan. Het schip kreeg mid scheeps voltreffers en zonk. Bovendien hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen aan vallen gedaan op schepen in het Kanaal. Volgens de tot dusverre ontvangen rapporten werd een convooivaartuig zwaar getroffen en is waarschijnlijk gezonken. Een ander convooivaartuig werd zwaar beschadigd. Bolsjewistische vliegtuigen boven Duitschland. Van militaire zijde wordt medegedeeld: Bolsjewistische bommenwerpers hebben Zaterdagnacht boven Oost- en Noord- Duitschland gevlogen. Lukraak en ver verspreid neergeworpen brand- en brisant bommen veroorzaakten slechts onbelang rijke schade. Enkele vijandelijke vliegtui gen drongen tot boven Groot-Berlijn door. Zij werden door het goed gerichte af- weervuur nog voor het vêrsperringsgebied gedwongen om op groote hoogte te vlie gen en wierpen slechts enkele brand- en brisantbommen zonder te mikken, op de buitenwtjken der stad. De aangerichte schade is gering. Aanval op Britsch convooi. In het gebied van de Middellandsche Zee nabij El Daba hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een Britsch convooi aangevallen. Door later ondernomen ver kenningsvluchten werd geconstateerd, dat de schepen van dit convooi met goede uit werking waren aangevallen. Duitsche jagers schoten zonder eigen verliezen vier vijandelijke vliegtuigen neer. 36 ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND NEERGEHAALD. Aan de militair zonder uitwerking ge bleven storingsvluchten van Britsche bommenwerpers Vrijdagnacht boven Zuid west- en Zuid-Duitsc'hland hebben onge veer 230 tot 250 Britsche vliegtuigen deelgenomen. De Britten ontmoetten weer een bijzonder doeltreffenden afweer van luchtdoelgeschut en nachtjagers. Het reeds gemelde aantal neergeschoten ma chines is inmiddels gestegen van 32 tot 36. ITAlIAANSCH WEERMACHTBERICHT Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht deelt mede Aan het Egyptische front artillerievuur en wederzijdscbe activiteit van verken ningstroepen. De Britsche luchtmacht heeft opnieuw bomaanvallen gedaan, vooral op den Zuidelijken sector van onze stellingen. De batterijen luchtdoelgeschut van enkele groote troepenonderdeelen, waaronder die van de divisies Littorio en Bologna, hebben vier aanvallende vliegtuigen neergescho ten twee piloten werden gevangen geno men. Acht andere vliegtuigen werden door Italiaansche en Duitsche jagers in herhaal de luchtgevechten neergeschoten. In de Middellandsche Zee werd een vijan delijke duikboot door Duitsche vliegtuigen tot zinken gebracht. In den nacht van 27 op 28 Augustus werd door een kleine 'vijandelijke afdeeling een poging ondernomen om«ep het eiland Ceri- gotto, ten Noordwesten van Kreta, te lan den. Door het onmiddellijk optreden van ons garnizoen werd de vijandelijke afdee ling op de vlucht gedreven. Voor de Egyp tische kust werd een Britsche torpedojager door een van onze motortorpedobooten ge torpedeerd en zwaar beschadigd. schoten bij 25 eigen verloren vllègtulgen en werd talrijk materieel door het Duitsche afweervuur en de aanvallen van de Duit sche luchtmacht vernield. De bloedige ver liezen van den vijand zijn buitengewoon hoog. Ten Zuiden van het Ladogameer verloor de vijand bij nieuwe vergeefsche aanvallen 21 tanks. In den afgeloopen nacht hebben bolsje wistische bommenwerpers deels op groote hoogte storingsvluchten ondernomen boven Noordoost-Duitschland. Door lukraak neer geworpen bommen ontstond op enkele plaatsen geringe schade. In Noord-Afrika werden door Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen en door luchtdoelartillerie twaalf Britsche vliegtui gen neergeschoten. In het zeegebied van El Daba werd een Britsche torpedojager door bomtreffers zwaar beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ten Zuiden van Korfoe een Britsche duikboot tot zinken gebracht. Tijdens vluchten van Britsche formaties boven de bezette gebieden in het Westen werden gisteren in luchtgevechten vijf vijandelijke vliegtuigen, zonder eigen ver liezen, neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië vie len Duitsche vliegtuigen overdag indus- trieele en ravitailleeringsinstallaties in Zuid- en Oost-Engeland, alsmede schepen aan de Engelsche Kanaalkust aan. Een Britsch koopvaardijschip van 5000 brt en een convooivaartuig werden door voltref fers tot zinken gebracht. Een ander con vooivaartuig bleef zwaar beschadigd liggen. Nederlandsche vrijwilligers bij de Waffen SS. De Kp-Führer overtuigt zich persoonlijk of alle handgrepen bij het scherpstellen der handgranaten uist worden uitgevoerd S PK Fritz-VNP.Pax Holland m De strijd op Nieuw Guinea. Naar de Britsche berichtendienst uit het geallieerde hoofdkwartier meldt, heeft de officieels woordvoerder aldaar yerklaard, dat een aantal Japaiische oor logsschepen Zaterdagavond de Milne-baai is binnengeloopen. Naar de woordvoerder mededeelde, bestaat de mogelijkheid van nieuwe Japansche landingen in de Milne- baai wanneer de weersomstandigheden niet gunstiger worden. Anders is te vree zen, dat de militaire toestand in dit ge bied slechter wordt. De woordvoerder voegde daaraan nog toe, dat de Japanners in het gebied van Lae en Salamaua „het initiatief hebben ter hand genomen tegen de vooruitge schoven stellingen der geallieerden en over de geheele linie tot den aanval zijn overgegaan". Volgens een ander bericht van den Britschen berichtendienst moet sedert 4 dagen in het Zuidoosten van Nieuw-Gui- nea nabij de Milne-baai een hevige rim boeslag woeden. De strijd van de Austra lische tröepen met de Japanners neemt in hevigheid toe. De Japanners hebben hun beste rimboestrijders in den strijd ge- brachtt Later werd gemeldOnder bescher ming van vrij sterke zeestrijdkrachten is het den Japanners gelukt versterkingen in de Milne-baai aan land te zetten, waar op het oogenblik hevige gevechten wor den gevoerd. De laatste Japansche lan ding is niet tijdig ontdekt. Derhalve kon den tegenmaatregelen eerst te laat wor den genomen. De Amerikaansche bom-' menwerpers verschenen eerst, toen d© Ja pansche troepen reeds aan land waren gebracht. Het bericht uit het hoofdkwartier van Mac Arthur spreekt de vrees uit, dat de Japanners zich in het Zuidwesten van Nieuw-Guinea een positie kunnen ver schaffen, die niet zonder beteekenis voor de gebeurtenissen op de Salomons-eilan- den zal zijn. ONLUSTEN IN INDIË DUREN VOORT. Naar dé vrije Indische zender te Sjo- nan (Singapore) meldt, duren de onlusten in Indië onverminderd voort. In de pro vincie Bombay, alsmede in Bengalen, Ma dras en de ver. provincies zijn regee- ringsinrichtingen door de demonstreeren- de menigte aangevallen. Te Madras wer den 25 Indiërs gedood en 17 gewond, toen de politie op de menigte schoot. Ook uit Allahabad komen berichten over groote demonstratie-optochten. In Calcutta heb ben zich opnieuw hevige botsingen voor gedaan tusschen Engelschen en Indiërs. DE HEERSCHAPPIJ VAN DEN HONGER. HET BRITSCHE WELDADIGHEIDS- SYSTEEM. (Van onzen Haagschen redacteur.) Van verschillende zijden is het meerma len één der grootste merkwaardigheden der laatste decennia genoemd, dat het Engeland gelukt is, zijn in alle deelen der wereld bijeengeschraapt Empire te omhan gen niet het aureool eener Britsche wel- vaarts-missie, terwijl het in feite slechts den honger verbreidde. De rond 300 mil- lioen Indiërs, die nog heden ten dage een jammerlijk hongerbestaan moeten lijden, zijn daarvoor een even duidelijk bewijs als het Iersche volk, dat de Engelschen meer malen getracht hebben door honger uit te roeien en dat ook thans weer in ernstige mate moet verhongeren, daar het zich niet voldoende naar den Britschen wil wenscht te voegen. Hoezeer ook in den huidigen oorlog het wapen van den honger gehanteerd wordt door de Britten, bewijst niet alleen de blokkade jegens de bezette West-Europee- sche landen maar wordt vooral duidelijk gedemonstreerd met het Grieksche voor beeld. Dit volk meende voor zich een be hoorlijk bestaan te zien in het kader van het Engelsche wereld-economische systeem waartoe het zich met zijn naar verhouding groote handelsvloot in dienst van Engeland stelde. Uit de revenuen van de scheepvaart betaalde men de hooge'tarwe-invoeren, die noodig waren voor de voeding van het volk, en men achtte zich daarbij nog bijzonder gelukkig, wanneer men naar andere* naties keek, die zich in heel wat zwaarder arbeid inspanden, uit den eigen bodem het brood, dat het volk noodig had, te halen. Toen dan ook de oorlog uitbrak, meenden zij slechts één kans te hebben, hun voedsel voorziening veilig te stellen, en wel door een onvoorwaardelijk aanvaarden der Brit sche politieke eischen. Tegen de Britsche belofte tot graanleveranties liet men zich in Engelschen dienst inlijven. Toen de Britten echter door de oprukkende Duit sche Weermacht ijlings uit Griekenland moesten wijken, hebben zij niet verzuimd, zonder rekening te houden met de bevol king, alles te vernietigen, wat voor hen aan voedingsmiddelen ergens maar bereik baar was, zoodat den overwinnaar een hon gerend volk in handen viel. Eenzelfde politiek passen de Anglo- Amerikanen thans ook toe in het Nabije Oosten, Irak, Iran, Syrië, Palestina en Egypte waren weliswaar op zichzelf in een gunstiger positie dan Griekenland, daar hun 'onafhankelijkheid van buitenlandsche graaninvoeren bij lange na niet zoo groot was als bg de Grieken het geval was. Er zou zelfs een dergelijke afhankelijkheid in 't geheel niet bestaan hebben, wanneer zij niet door Engeland kunstmatig in het leven was geroepen. Egypte "_ijjv. bezit vruchtba ren Bodem genoeg om zgn volk te voeden. Wanneer desondanks steeds grootere graanimporten noodzakelijk werden, komt dat alleen, omdat naar Engeland's wensch en bevel de aanplant van katoen steeds meer uitgebreid werd. In Palestina bracht de begunstiging der Joodsche immigratie de zelfverzorging van het land in de war. Deze immigranten vestigden zich n.J, in de steden, of hielden zich bezig mét den aan leg van groote sinaasappel- en citroen plantages, daar dit bij een gunstige con- juctuur op de wereldmarkt aanzienlijk hoogere winsten opleverde dan de graan bouw. Met de zelfverzorging van het land ten aanzien van granen was het echter ge daan. Irak en Iran konden zich eenigermate zelf voeden, wanneer de oogsten normaal waren en Syrië was het eenige land in het Nabije Oosten, dat meer'graan opbracht dan het zelf noodig had. Zijn overschotten waren ongeveer voldoende om de graan- import van Palestina te dekken. Onder deze verhoudingen was het dus mogelijk geweest, d> graanverzorging voor het geheele gebid veilig te stellen, wan neer men tijdig maatregelen had genomen, den graanbouw in Egypte te versterken. Dit strookte Intusschen allerminst met de Engelsche plannen, daar een dergelijke on afhankelijkheid gevaarlijk kon worden voor de Britsche belangen in die gebieden. Om Egypte en de Arabische landen voor zich te winnen bezigden de Britten steeds meer het lokmiddel van groote Engelsche graan importen. Het succes was echter niet grootmen had eenige ervaring opgedaan met Engelsche beloften, 'en zoo moesten de Britten tenslotte toch overgaan tot ge weld, om door Irak en Iran heen de ver binding van hun front in het Nabije Oosten met het Sovjetfront te bewerkstelligen. Zelfs in Syrië, dat den Franschen ontno men werd, veranderde het graanoverschot onder Engelsche heerschappij spoedig in een graantekort. Aldus trad ook in deze gebieden de 'toestand van den honger in en werd de bevolking steeds weer „gevoed" met leege beloften. Een speciale vennootschap, „United Kingdom Commercial Corporation" gehee- ten, werd zelfs opgericht, met het groot- scheepsche doel, een samenwerking en een uitwisseling dezer landen op economisch gebied met het Empire te bewerken. Deze vennootschap, opgericht met een kapitaal van 5 millioen pond, ontplooide al spoedig een levendige activiteit; echter met het eenige resultpat, dat de honger steeds grooter werd. Het is dan ook nog nauwe lijks twijfelachtig, dat deze vennootschap in feite andere doeleinden nastreefde. Zoo genaamd opgericht om de noodzakelijke invoeren van levensmiddelen in de landen van het Nabije Oosten te garandeeren, zorgde zij allereerst voor de ravitailleering van het Britsche leger aldaar. En dat niet door aanvoeren van overzee te regelen, doch eenvoudig hierdoor, dat zij alle maar ergens grijpbare voorraden aan levensmid delen in de landen van het Nabije Oosten zelf opkocht. Op deze wijze verminderden niet alleen de voorraden voor de bevolking, 'maar stegen ook de prijzen zoo enorm, dat graan voor de groote massa der arme Ara bische bevolking gewoon onbereikbaar werd. Daarbij komt dan ook nog de beslag- Door het rijpe koren trekken de paarden de maaimachine, die door den land bouwer met vaste hand wordt bestuurd- De oogst is in vollen gang. De fraaie wolkenlucht geeft aan het tafreel een bijzondere bekoring Stevens-Pax Holland m W erkverruimingsloonen per postwissel. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt De hoofdafdeeling sociaal-economische zaken, bedrijfsgroep werkverruiming van het Nederlandsche Arbeidsfront deelt het volgende mede. Nadat aanvankelijk bij wijze van proef in een aantal gemeenten het loon van in kampen gehuisveste en ingekwartierde werkverruimingsarbeiders per postwissel aan de belanghebbende echtgenooten of andere huisgenooten is uitbetaald, zal deze wijze van betaling met ingang van de werkweek 7 tot 12 September worden uitgebreid tot alle in kampen gehuisveste en ingekwartierde arbeiders. Met deze regeling wordt bereikt, dat belanghebbenden voor de Iooninning niet meer zijn aangewezen op-de kantoren van sociale zaken, hetgeen onder de gegeven omstandigheden een belangrijke tijdbe sparing, voornamelijk voor de vrouwen van deze arbeiders, ten gevolge heeft. Voor arbeiders, werkzaam bij de Ne derlandsche Heidemaatschappij gaat deze regeling reeds in de week van 31 Augus tus op 5 September 1942 in. De loonuit betaling aan ongehuwden (niet-kostwin- ners) zal niet door middel van postwis sels, doch rechtstreeks aan de belang hebbenden plaats vinden. Ned. Volksdlenst verleent hulp aan oorlogsslachtoffers. Bij den Britschen luchtaanval van j.l. Donderdag op een onzer steden werd de burgerbevolking vrij ernstig getroffen. On middellijk na het onheil was de Nederland'- sche Volksdienst aanwezig om de schade op te nemen en de 27 gezinnen, welke ge troffen waren, direct met geld terzijde te staan waar zulks noodzakelijk was. Zoo verleende de volksdienst ook zijn bemiddeling bij het verkrijgen van de noo- dige textielvergunningen voor het aanschaf fen van gordijnen e d. Hiermede is tevens weer bewezen van welk een groot volksbe lang het is, wanneer wij hier te lande be schikken over een goede en vooral snel functioneerende organisatie die bij derge lijke voorvallen voor de belangen van ons geheele volk op de bres staat. PAKJES VOOR DUITSCHLAND. Een nieuw vast tarief. Op het oogenblik wordt voor het verzen den van „pakjes" naar Duitschland, het protectoraat Bohemen en Moravië en het generaalgouvernement tot en met 500 gr. 25 cent en boven 500 gram tot en met 1000 gram 40 cent betaald. Met ingang van 1 September zal het thans geldende tarief opgeheveii worden en voor elk pakje (zonder onderscheid van gewicht tot en met de grens van 1000 gram) een bedrag van 0,30 berekend worden. „Pakjes" mogen niet zwaarder zgn dan 1000 gram en moeten in ongesloten zakjes, doosjes of losse omslagen verpakt zijn. Zij mogen geen stukken bevatten, wel ke het karakter hebben van een briefwis seling over zaken van actueelen of per soonlijken aard. name der spoorwegen en van het géheele verkeerswezen voor militaire doeleinden, hetgeen natuurlijk telkens tot ernstige be lemmeringen voor de verzorging der be volking leidde. Tenslotte kochten de Brit sche soldaten, door hun grootere koop kracht, ook nog in den vrijen handel aller lei voedingsmiddelen, als vleesch en vet, maar ook andere gebruiksartikelen, de be- Zoowel in Egypte als in de andere lan- volking voor den neus weg. den kwam het hierdoor meermalen tofc ern stige onrust. De eisch, levensmiddelen uit de voorjaden van het Britsche leger af te staan, werd echter steeds door Engeland van de hand gewezen; integendeel, de be slagname van levensmiddelen door de En gelsche troepen nam steeds grooter om vang aan. Het is onmiskenbaar, dat de Britten daar bij het doel nastreefden, de volken van het Nabije Oosten toch uiteindelijk door den honger aan hun zijde te brengen. Zij laten ook geen twijfel erover bestaan, dat zg van de opgehoopte levensmiddelenvoorraden geen graankorrel zullen achterlaten, wan neer zij eens voor een aanval der asmo- gendheden zouden moeten wijken. De inge richte opslagplaatsen zullen dan precies zoo in vlammen opgaan als indertijd de graandepóts in Griekenland. Het is hetzelf de hongersysteem dat Engeland al 190 ja ren consequent toepast, om zijn heerschers- positie te handhaven. De tijden en de vol ken echter zijn veranderd, en het kan niet uitblijven, dat Engeland dat eens aan den lijve zal ervaren. NIEUWE BONNEN. OP BON 44 BOTER OF RUNDVET. Gedurende het tjjdvak van 1 tot en met 12 September 1942, geeft elke der met 44 gemerkte bonnen van de boterkaart en vet- kaart recht op het koopen van 125 gram Zg, die gedurende het tijdvak van 12 tot en met 15 Augustus 1942 de bonnen 44 bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. GENERATOR-ANTHRACIET EN BAGGERTURF. Gedurende het tijdvak van 1 Septem ber 1942 tot en met 30 September 1942 geven de met dc woorden „generator- anthraciet 9e periode" gemerkte bonnen recht op het koopven van één hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes IV of V, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak de met de woorden, „generatorturf 9e periode" gemerkte bonnen recht geven op het koo pen van 50 stuks baggerturf HONDEN- EN KATTENBROOD OP BON 17. Het rijksbureeu voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat voor de periode van 1 tot en met 30 September 1942 op bon no. 17 van de voederkaarten voor honden volgens dezelfde normen als voor de voorafgaande periode hondenbrood wordt beschikbaar gesteld. Op bon no. 17 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor boven genoemde periode kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 30 September 1942 zijn de bonnen no. 17 van vermelde kaarten ongeldig zij mo gen nadien niet meer worden aangenomen. DE NIEUWE SCHEERZEEPBON. Gedurende het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1942 geeft de met „M" gemerkte bon der textielkaart DA, welke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, recht op 't koopen van 45 gram scheerzeep, met een vetzuur- gehalte van 75 80 Voor zoover de winkelier nog verpakkin gen van 50 gram in voorraad heeft mag hij deze uitverkoopen tegen inontvangstne- ming van bovengenoemden bon. Voorts kan men op bedoelden bon ook één pot of éen tube scheercrême koopen, voor zoover deze nog voorradig zgn. PRIJSREGELING SPIEGELGLAS VOOR BIJZONDERE GEVALLEN. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft, naar het rijksbureau voor bouwmaterialen mededeelt, toege staan, dat in bijzondere gevallen bij leve ring van- spiegelglas een uitzonder in gsprijs kan worden toegestaan, in afwijking van de goedgekeurde maximumprijzen. Voor nadere bijzonderheden kan men zich wen den tot het rijksbureau voor bouwmate rialen. Tentoonstelling „Herlevend Nederland". VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST DER N.S.B. In Utrecht is Zaterdag de tentoonstel ling „Herlevend Nederland" door den lei der der N.S.B., ir. A. A. Mussert, ge opend. Deze tentoonstelling kan min of meer beschouwd worden als de voorlooper van een nationaal-socialistisch museum. De heer Schuilenburg heeft aanvankelijk uit verzamelwoede alles bijeengebracht, wat betrekking heeft op den bijna U-jarigen strijd der N.S.B. De tentoonstelling geeft in plaat en geschrift, in velerlei variatie, een vrijwel volledig overzicht van alles wat .zich in de afgeloopen jaren rond de N.S.B. heeft afgespeeld. Bij de opening van de ten tf-instelling heeft de heer Max Blokzijl het een en ander verteld over de totstandkoming van deze eenmans-tentoonstelling, waar na de organisator, de heer Schuilenburg de expositie nader heeft gekarakteriseerd en toegelicht. De leider der N.S.B., die de tentoon stelling opende, stelde de vraag of deze tentoonstelling van blijvende waarde zou zijn, of dat zij over tien jaar reeds zou zijn vergeten. Wij beleven op het oogenblik een re volutie, die zelfs de groote Fransche re volutie overtreft. Vele malen reeds in de geschiedenis heeft Europa ziqh moeten beschermen, omdat het ging om het zijn of niet zijn van Europa. Ook in deze tij den wordt Europa bedreigd door een ge vaar, het grootste van alle tijden, het bolsjewisme. Spr. zeide, dat met het fas cisme het nationaal-socialisme absoluut noodig is voor het behoud van Europa. Dit feit is van beteekenis zelfs ook nog over enkele eeuwen. Daarom zullen de figuren van Adolf Hitler en Mussolini in de geschiedenis blijven voortleven, "'zoo- 'lang er een Europa zal bestaan. Ons, als nationaai-socialisten, verheugt het, dat wij daartoe een klein aandeel kunnen bij dragen. Spr. herinnerde aan den strijd van het nationaal-socialisme, welke in Duitschland begon in het jaar 1919, toen Duitschland in diepe ellende was gedom peld. De strijd in Nederland begon elf jaar geleden, toen Nederland welvarend was. Thans, na elf jaar zwoegen bevinden wjj ons in denzelfden toestand als Duitschland in 1919. Wanneer wij in ons pogeti^ zullen slagen, zal dat voor een be langrijk deel te danken zijn aan de hulp van onze Duitsche kameraden. Wij willen eerlijk en behoorlijk onze plicht doen om ons volk weer een plaats in de geschiede nis te veroveren. PROVINCIE NOORD-BRABANT GAAT NIEUWE LEENING AAN. Ter vervanging van de leening voor de reconstructie der provinciale wegen, welke op 2 Januari afloopt, zal de provincie Noord-Brabant een nieuwe leening van 1.000.000 aangaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1