Uitgebreide bonnenzwendelaffaire te Oss. UIT DE PROVINCIE Gevaren bij het gebruik van oplosmiddelen. VERDUISTEREN van hedenavond 20.43 u. tot morgenochtend 6.41 u. De maan komt op te 20.58 en gaat onder te 6.41 u. VERGUNNING VOOR PA ARDENTRACTIE. Belanghebbenden verwijzen wy naar een in dit no. voorkomende publicatie van de Rijksverkeersinspectie te Middelburg, waarin de adressen zijn aangegeven, waar men zich heeft te vervoegen voor het ver kregen van vergunningen voor paarden- tractie ten behoeve van het beroepsgoede- renvervoer. WALCHEREN VER. TOT CHR. WIJKVERPLEGING. Het secretariaat der vereeniging tot Christelijke wykverpleging op Walche- ren's N.W. deel wordt na het aanstaande, vertrek van ds. J. G. Panhuisa te Aagte- kerke, tgdeigk waargenomen door ds. N. Visser te Serooskerke. GEVONDEN VOORWERPEN. WESTXAPELLE. Gevonden: Een portamon- naie met eenig geld. Te bevragen bij Kornelia Schoe. C 50. ZUID-BEVELAND CONCERT OP DE TENT. KLOETINGE. Het muziekgezelschap De Echo te Wilhelminadorp zal onder leiding van haar dirigent, de heer Jac. den Toon der, Zaterdagavond een concert op de tent in deze gemeente geven. Het programma luidt als volgt 1. Au pays de la Meuse, Marche, F. J. Wiest2. Le Vase Sacré, Ouverture, G. Gadenne3. Voix Roumaines, Valse de concert, M. J. H. Kessels4. Hortense, Polka voor piston (solist J. Braamse), G. Gadenne 5 Fêtes d'Hiver, fantasie, G. Ga denne 6. Marche Gala, L. Voussure 7. Koning Voetbal, Marsch, W. Schootemeijer; 8. Les Chênes du Plateau, Ouverture, G. Gadenne 9. Charmant Bouquet, duo 2 bugles (solisten W. en C. Kampe), G. Ga denne 10. Een Dorpsfeest, fantasie, L. Vermeule 11. Finale. BEDRIJFSONGEVALLEN. RILLAND BATH. Maandagmiddag werd de arbeider M. Baas, werkzaam by de N.V. „de Bathpolders", bij het lossen van een voer graan, dat per lift geschiedde, zoo ernstig aan een oor verwond, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling stellen moest. Dinsdagmorgen had de arbeider J. Wis- kerke, eveneens werkzaam op de hofstede Middenhof van de N.V. „de Bathpolders", het ongeluk van een dorschkast te vallen. Dr. Nanninga achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzakeiyk. ZEEUWSCH-VLAANDEREN TRAP VAN PAARD GEKREGEN. BIERVLIET. Toen de heer De B. met zgn rijwiel langs de paarden van den boer v. d. H. wilde passeeren, kreeg hg van een der dieren een trap tegen ziin arm. Ds man moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN. HOOFDPLAAT. Bij het voetballen kreeg de speler M. Verdonck een zooda nige schop tegen den schouder, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. De getroffene werd voor onderzoek naar het Gasthuis te Oostburg vervoerd. GENEESKUNDIGE HULP AAN VERPLICHT VERZEKERDEN BUITEN HUN WOONPLAATS. De centrale persdienst van het N.A.F. schrijft ons Een dezer dagen werd in de dagbladpers een regeling bekend gemaakt met betrek king tot het verleenen van geneeskundige hulp aan verplicht-verzekerden, welke zich voor een verblijf van langer dan 30 dagen naar een andere plaats in Nederland be geven. Naar aanleiding van de vraag, welke ge dragslijn dient te worden gevolgd ten aan zien van die verplicht-verzekerden, welke minder dan 30 opeenvolgende dagen buiten hun woonplaats verbiyven, heeft het N.A. F. zich tot het departement van sociale zaken gewend, als gevolg waarvan thans het volgende kan worden medegedeeld. Wanneer een verplicht-verzekerde zich voor een verblijf, korter dan 30 dagen, buiten zgn woonplaats bevindt, zonder dat hy zijn domicilie naar die plaats heeft doen overschryven, komen de aldaar eventueel gemaakte kosten voor geneeskundige ver zorging voor rekening van het fonds, waar bij hij is aangesloten, wanneer aan de na volgende voorwaarden is voldaan. 1. De in verband met verstrekkingen en bijbetalingen voor verplicht-verzekerden geldende voorschriften moeten worden in acht genomen 2. Aan het fonds moeten worden overge legd de betreffende nota's benevens een bewgs van den behandelenden geneesheer, tandarts, enz., waaruit blijkt, dat de ver strekkingen medisch noodzakeiyk waren en dat daarmede niet kon worden gewacht, totdat de verzekerde in zgn woonplaats zou zgn teruggekeerd. Met deze regeling, welke een voorloopig karakter draagt, is dus voorzien in de ge neeskundige verzorging van den verplicht- verzekerde, onverschillig waar hy zich in Nederland bevindt. Hiermede is weder één der vele belang rijke verbeteringen welke met de invoe ring van het ziekenfondsenbesluit werden beoogd en waarop van de zijde van het N. A.F. steeds werd aangedrongen, een feit geworden. DE TIJD OAAT SNEL De tijd gaat enel. Nog Is tiet middenzomer, maar over enkele maandtn zal het weder winter zijn. Dan wordt het weer Kerstmis. Kerstmis 1942. Duizenden Nedcrlandylie mannen, vrijwilligers van het legioen en Waffen-S.S., mannen der N.S.K.K., Naehrich- tentruppen of arbeidsdienst zullen met Kerstmis niet in hun vaderland xljn. Maar het vaderland tal hen niet vergeten. Ook dit Jaar weer zullen zij een Korstpakket ont vangen van het vrijwilligerslegioen Nederland. Reeds worden deze pakketten gereed gemaakt. Draagt uw steentje daartoe bU. Stort vandaag nog op girore kening 432100 verzorgingsfonde vrijwilligerslegioen, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Ruim 100 personen aangehouden. Na een uitgebreid onderzoek, dat ruim een maand in beslag heeft genomen, is de Ossche politie er in geslaagd, een wgd- vertakt complot van zwendelaars met distributiebonnen te ontmaskeren, als ge volg waarvan reeds ruim honderd personen zgn aangehouden. Velen hebben reeds een bekentenis afgelegd, zoodat deze weer op vrye voeten werden gesteld. Slechts een vijftal, dat hardnekkig ontkende, werd na verhoor in arrest gehouden. Over het onderzoek in deze zaak kan nog het volgende worden medegedeeld. De agent van politie, W. de Haan, had er lucht van gekregen, dat een aantal personen op den Berghemscheweg te Oss regelmatig groote partijen distributiebon nen verkocht. Dit leidde er toe, dat zg voortdurend geobserveerd werden en, on geveer vier weken geleden, werd op het Ossche station zekere Ouwens aangehou den, die juist op het punt stond met zgn dochter een reisje naar Amsterdam te maken. Het tweetal werd naar het politie bureau gebracht en grondig gefouilleerd, waarbg bleek, dat de dochter van Ouwens een bundeltje met een vgfhonderdtal sui ker- en boterbonnen op zich verborgen had. Vader en dochter bekenden, dat zg deze bonnen hadden opgekocht en aan een banketbakker Zadelhof te Amsterdam wilden verkoopen, zooals reeds vaker was geschied. Tevens konden op aanwgzing van Ouwens de gebroeders H. en C. van Gerwen en zekere Geurts, allen te Oss woonachtig, worden gearresteerd, die zich met dezelfde praktijken bezig hielden. Ook de Amsterdamsche banketbakker werd aangehouden en bekende. De gebroe- Een der belangrgkste groepen chemica liën, die in de industrie worden gebezigd, zgn de z.g. oplosmiddelen. Men vat onder dezen naam tallooze verschillende chemi sche verbindingen samen, die alle vloei baar en min of meer vluchtig zgn en de eigenschap bezitten andere, voor de indus trie belangrgke stoffen op te lossen. Men komt deze oplossingen overal tegen, want zg worden voor de meest verschillende doeleinden gebruikt, bgv. voor het oplos sen van harsen, kunstharsen, wassen, pek, rubber en nitrocellulose, voor het verdun nen van verven en voor het verwijderen van vettig vuil, zoowel van machine- on- derdeelen, als uit kleedingstukken. In normale tijden is in den handel voor elk doel het juiste oplosmiddel te verkrg- gen, doch thans dwingt de schaarschte aan sommige producten tot het gebruik van die oplosmiddelen, welke nog in eenigszins ruimere mate te verkrggen zgn. Uit technisch oogpunt is dit niet altgd een verlies, want het „surrogaat" is soms een beter oplosmiddel dan het gebruike- igke product. Voor de arbeiders, die een hun onbekend product moeten verwerken, komen echter byzondere gevaren naar voren, n.l. brand- en vergiftigingsgevaar. Dit laatste spreekt sterk bij de vervanging van benzine en andere petroleumproducten, zooals terpentina, door trichlooraethyleen en andere z.g. gechloreerde koolwaterstof fen. Al die stoffen zijn weliswaar minder brandbaar dan benzine, doch kunnen een bedwelmenden Invloed uitoefenen. Sommi ge hebben daarnaast nog een speciale gif tige werking en zy zgn zoo vluchtig, dat men, werkend in een besloten ruimte, al spoedig te veel van den damp inademt. Nog gevaariyker is een stof, die dikwijls als oplosmiddel voor rubber wordt gebe zigd zwavelkoolstof. Niet alleen, dat deze stof uiterst vluchtig is en een buitenge woon giftigen damp verspreidt, zij is daar naast nog veel gemakkelijker brandbaar BOENDERS VAN DOPHEIDE. Op de Veluwe heeft zich een nieuwe industrie ontwikkeld, welke aan talrijke handen werk geeft. Ter vervanging van de .koperetn en stalen panlappen worden boenders van dopheide gemaakt. Voor dit doel worden de koppen uit de dopheide gfeplukt, gebundeld, met teen omwoeld en op een lengte van 15 cm. gesneden. Een half Jaar geleden is de maatschap pij tot exploitatie van bezemmakerijen in Nederland, warvan de heer J. J. Belt, te Epe, directeur is, met de fabricage van deze boenders begonnen en thans heeft de belangstelling voor dit artikel reeds zoo'n groote viucht genomen, dat de af zet zich over het geheele Groot-Duitsche rijk uitstrekt. Voor deze korte boenders kan alleen dopheide gebruikt worden. De vervaardi ging geschiedt met de hand, deels als huisarbeid en deels in de fabriek. De bewoners van het dorp Het Loo bij Oldebroek, die vroeger met hot maken van heibezems den kost verdienden, ver vaardigen nu deze boenders. De dopheide ïydt van don pluk geen schade. Groote oppervlakten van deze heide vlnu men vrywel alleen op de Ve luwe. De mooiste stukken liggen bij Ol debroek, bg Tongeren en bg Apeldoorn o.. óp het Wiesselsche veld. De lange heide voor de vervaardiging van bezems komt overvloediger in Dren the voor, wa..r de genoemde maatschap pij ook deze ve4 vaardiging ter hand heeft genomen, meldt de N.R.Ct. De arbeiders kunnen met dit werk een behoorlijk weekgeld verdienen, hoewel de pry's der boenders maar gering is. Een goede kracht kan duizend stuks per dag maken. RAADADVISEUR DEPT. VOOR BIJZ. ECONOMISCHE AANGELEGENHEDEN. Naar wij vernemen is de lieer P. Hoek stra, administrateur by het departement voor byzondere economische aangelegen heden, bevorderd tot raadadviseur. PLV. DIRECTEUR HOOFDBEDRIJFSCHAP VOOR AKKERBOUWPRODUCTEN. Het Zaterdag verschenen voedselvoor zieningsblad bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het dep. van Landbouw en Visscherg, waarbij wordt be noemd tot plaatsvervangend directeur van het aan het hoofdbedrijfsschap voor akker bouwproducten verbonden aan- en ver koopbureau van akkerbowproductenJ. Verhage te 's-Gravenhage. ders van Gerwen bleven hardnekkig ont kennen. Doch mede dank zg hulp van ambtenaren van den Crisis Contróle Dienst kwamen gaandeweg de bekentenissen los en werden telkens nieuwe personen gear resteerd, die als agent voor de gebroeders van Gerwen optraden en in verschillende dorpen diverse bonnen opkochten voor be dragen van 100 tot 1000 per week. Het onderzoek bracht voorts aan het licht, dat de beide broers wekelgks voor tien tot twintigduizend bonnen verhandelden. On danks de talrgke zonneklare aanwgzingen van hun schuld bleven zg echter hardnek kig ontkennen, zoodat de politie hen in arrest hield. Dag-in, dag-uit waren inmiddels politie en controleurs op stap om de vele perso nen op te sporen, die in deze affaire be trokken waren. Zij woonden te Oss, Schalk, Lith, Lithoyen, Alem, Maren, Kessel, Em- pel, Gewande, Alphen, Heesch, Dreumel, enz. In Alphen hield de politie zelfs een specialen zitdag, waarbg niet minder dan 23 verdachten waren opgeroepen. Meestal waren degenen, die in eerste instantie de bonnen verkochten, personen, die er hard voor zaten en die te weinig verdienden om datgene te koopen, waarop de bonnen recht gaven. Diverse opkoopers, die het meer van de boeren wilden hebben, gaven niet slechts geld, maar ook textiel zonder bon, of andere schaarsche goederen in ruil voor bonnen. Vastgesteld werd, dat ook de Hagenaar Lokhorst tegen hooge prgzen op kocht en ook deze verdachte is door de Ossche politie gearresteerd. Tenslotte heeft het onderzoek uitgewezen, dat deze handel reeds maanden lang bedreven werd, zoo dat er zeer groote bedragen op deze wijze zyn verdiend. Mogelijk zullen nog meer arrestaties volgen. dan benzine. Tegen deze stof kan niet ge noeg worden gewaarschuwd. Men kan zich tegen al deze vergiften beveiligen door den damp met behulp van een ventilator - weg te zuigen terplaatse, waar hg zich vormt. In grootere bedrgven is zulks regel, doch in kleinere moet men, vooral tegenwoordig, zich dikwgls op an dere wgze trachten te redden. Ook laat de aard van het werk niet altgd het aanbren gen van een afzuiginrichting toe. In zulke gevallen verdient het gebruik van gasmas kers aanbeveling, hetzg maskers, waarin door een ventilator versche lucht wordt ge blazen, hetzg maskers met filterbus. Men gebruike dan de bus tegen organische dampen. Overigens kan men ook door zorgvuldig werken reeds iets bereiken. Men zorgt, dat het oppervlak der. vloei stoffen, dat met de lucht in aanraking is, zoo klein mogelgk blijft. Dus geen voor raden oplosmiddelen of oplossingen in groote open bakken bewaren, flesschen, enz. steeds gesloten houden, niet morsen enz. Indien het werk indrogen van de op lossing eischt, late men dit zoo mogehjk buiten het werklokaal, liefst in de open lucht, geschieden. Wordt een oplosmiddel voor reinigings doeleinden gebruikt, dan doe men dit bui ten het werklokaal of anders buiten den werktijd, zoodat zoo weinig mogelgk men- schen aan giftige invloeden worden bloot gesteld. Voor sommige reinigingswerk zaamheden pleegt men oplosmiddelen te verstuiven. Zoo eenigszins mogeiyk, late men dit na. Men reinige zich niet de handen met oplosmiddelen. Overigens zorge een ieder, die met op losmiddelen moet werken, dat hg zoo wei nig mogelgk van den damp inademt. De districtshoofden der arbeidsinspectie zijn gaarne bereid in speciale gevallen de noodige aanwgzingen te verstrekken. AANSLAG OP EEN JACHTOPZIENER. Toen Zaterdagavond de jachtopziener Bruinsma van den Huize Almelo, te Al melo, zijn ronde door de bosschen maakte, trof hij een paartje, dat zidh op verboden terrein bevond. De jor.gen zoowel als het meisje verklaarden het persoonsbewgs niet by zich te hebben, doch het kwam den jachtopziener voor, dat zij het wel bg zich hadden, maar om een of andere reden niet wilden toonen. Dit komt meer voor. Het bevel„Dan maar n ee naar het politiebureau", werkt echter in zoo'n geval doeltreffend, want in 99 van de 100 gevallen ontdekken de overtreders onderweg, dat zg het per soonsbewijs toch wel bij zich hebben Gezamenlijk begaf men zich naar den grooten weg. Men moest echter een hek passeeren en toen Bruinsma dit voor het paartje geopend had en het tevens wees op het bordje „Verboden toegang", dat men zoogenaamd niet had gezien, kreeg hg van den jongen met zulk een krach| een slag tegen het hoofd, d^t hg tegen den grond sloeg. Onmiddellijk sprong de jongen op den jachtopziener en bewerkte dezen met zyn vuisten, in een waarvan, gezien de ver wondingen, stellig een of ander hard voor werp moet zgn geweest, hetzg een mes, een boksbeugel of iets van dien aard. De heer Bruinsma verweerde zich zoo goed hg kon en probeerde daarbg zgn jachtgeweer, dat tg'dens den val onder hem terecht was gekomen, te grgpen. Dit gelukte hem echter niet. Toen de sterkere en veel jongere aanvaller even ophield met slaan, trachtte Bruinsma, die reeds in de zestig is, zijn jachtgeweer te grgpen, doch de aanvaller maakte zich van het wapen meester en gaf Bruinsma met de kolf van het geweer een harden slag op het hoofd. Bruinsma had vele bloedende verwondingen aan zijn hoofd bekomen en toen hij na den slag met de geweerkolf uit een lichte ver- dooving weer tot het volle bewustzgn was gekomen, zag hg den jongen en het meis je met groote snelheid wegfietsen. Onmiddellgk vulde Bruinsma zgn jacht geweer met een lading hagel en vuurde een schot in de richting van het paartje. De jongeman riep nog eenige woorden, doch Bruinsma heeft niet verstaan* wat hij heeft geroepen. Het moet echter worden aangenomen, dat In ieder geval de aan valler door het schot hagel getroffen is, want op de plaats waar de jongeman zich bevond, toen het schot werd gelost, zaten de hagelkorrels nog L. de boomen. De naspeuringen hebben nog niet tot arrestatie van den vechtlustlgen vrijer geleid. BRAZILIË IN OORLOG De kaart geeft het Bra'/.illaansche rijk weer ingedeeld in zijn staten. Het land had reeds in Janu ari van dit jaar de betrekkingen met de as mogendheden ver broken en ia onder druk van de V. S. den oorlog ingegaan. Brazilië is een fe deratieve bondsrepu bliek in het Oosten van Zuid-Amerika met 41 MUlioen in woners en onge veer zoo groot als Europa. Brazilië was vroe ger een portugeesche kolonië, werd In 1815 tot Koninkrijk ver heven, In 1S22 volg de de scheiding van Portugal en de stich ting van het Kei zerrijk Brazilië; door de revolutie van 1889 werd Brazilië in een federatieve republiek veranderd. Voor het binnen- Jandsche bestuur be staat het land uit een bondsdlstrict. (RiO de Janeiro) en 20 •taten. Brazilië had een bloeiiende export en importhandel met Duitschland en Ita lië dat nu voor Bra zilië verloren is. Petroleum voor verlichting. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de distributiediensten alsnog gelegenheid zullen geven tot het aanvragen van petroleum voor verlichting. Aanvragen hiertoe kunnen worden inge diend door personen, die in het seizoen 1941/42 een petroleumkaart S of S en T ontvingen, of die in verband met nieuwe vestiging meenen, hiervoor thans in aan merking te komen. Zg zullen hierbg echter overtuigend moeten kunnen aantoonen, dat zg vóór 22 Augustus 1942 niet in staat wa ren hun aanvraag in te dienen. Deze regeling geldt eveneens voor schip pers, die permanent aan boord wonen, deze moeten zich wenden tot den distributie- dienst der gemeente, waar zg tijdelgk ver toeven, ten einde een aanvraagformulier in te vullen. Na verloop van 14 dagen doch in geen geval vóór 4 October a.s. kunnen zij, indien hun aanvraag inmiddels is goedgekeurd, bg den distributiedienst, waar zg alsdan ligplaats hebben, hun pe troleumkaart in ontvangst nemen, terwyi zg zoowel by den eersten als bg den twee den distributiedienst hun gryze, respectie- veiyk bevrachtingsboekje, dan wel de af- zonderlgke verklaring dienen over te leg gen. Luchtaanvallen op Engeland. Duitse he gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, militaire installaties aan de Oostkust van Engeland met brisant- en brandbommen bestookt. Alle vliegtuigen zgn teruggekeerd. DE PRIJSSTIJGING IN AMERIKA. Roosevelt heeft vandaag op eon pers conferentie medegedeeld, dat ongeveer over veertien dagen zeer draconische wetten tegen de prysstgging in de V.S. afgekondigd zullen worden, zoo meldt de Britsche berichtendienst. De Amerikaan- sche bevolking, zoo voegde Roosevelt hieraan toe, zal zware offers moeten brengen. LOOP DER BEVOLKING MIDDELBURG. In de week van 5 tot 12 Aug. zijn de navolgende personen Ingekomen S. M. B ijle veld, zonder beroep. Stationstraat 16. van Breskens; I. van Sluijs, zonder beroep, Kle- verskerksche weg 8. van Koudekerke; P. Ver kerk, z b.. Singelstraat 1, van Den Haag; M. J. Lokerse, z.b.. Kromme Weele 19. van Vlissingen; A. Snijder, gereedschapmaker. Veersche weg 207, var. Vlissingen: D. van Steenhuijsen, z.b., Lage- weg 29. van Vlissingen; T. van Leeuwen, z.b., Veersche singel 148. van Rotterdam; B. Hcn- drikse, z.b„ Noordsingel 76, van Oostkapelle; A. C. B. Dekker, z.b.. Molenwater 111, van Oostkapelle; J. Luteijn, z.b., Heerengracht 148, van Koudekerke; N. M. Hoencamp met echtgen. en een kind, machinist, Nieuwe Vlissingsche Weg 160; A. S. T. Pihl, stoker S.H.V. kraan- mach., Zandstraat 3, van Vlissingen; C. M. Ba- rentsen. z.b.. Dam 53. van Zoutelande; L. van Steenhuijsen, bankwerker met echtgen. en een kind, St. Jansstraat 58, van Vlissingen; C. Dek ker. schippersknecht. Achtersingel 73. van Pa- per.drecht; A. Bosdijk, z.b., Nieuwstraat 50. van Oost- en West-Souburg; A. Visser en echtgen.. scheepsbouwk. opzichter, Rozenstraat 51, van Vlissingen. Vertrokken K. F. Gunning, z.b., van Dam 45 naar Yerseke. Grintweg 8: A. A. Gun ning, z.b.. van Noordsingel 78 naar Yerseke. Grintweg 8; G. Bakker met echtgen. en 1 kind. ocwr.miss. Ned. ]L, van Nieuwe Vllss. weg 222 naar Rijswijk, Jul. van Stolberglaan 44: J. Rie- mens en echtgen., electrisch lasscher. van Noord- weg 106 naar Oostkapelle. Domburgsche weg; J. A. Wondergem en 2 kind., z. b., van Verwerlj- straat 57 naar Wassenaar, Araweg 14; G. Koel man. z. b.. van Scgeerstraat 38 naar Halsteren, D 281; W. J. Adriaansen met echtgen. en 5 kin deren, handelsreiziger, van Nwe Vliss. weg 254 naar Hontenisse, Walsoorden A 27; A, Kor- stanje, z. b., van Breeweg 57 naar Goes, Schip- per8wegeüng; J. A. Goedbloed, ambt,, van Los- kade 29 naar Veere, Markt A 1; T. Brasser, z.b.. van Koudekerksche weg 44 naar Koudekerke. B 244Ch. Binnendijk met echtgen. en 1 kind, koopman, van Loskade 1 naar Gouda. Joubert- straat 144: P. Schutte, dienstbode, Hoogstraat 10 naar Vlissingen, Achter de Kerk 7; M. Koo- man, hulp in de hulsh.. van Veersche weg 153 naar Breda, P. Beukelstraat 11; P. A. Joosse en echtgen.van Noordweg 68 naar Nieuwveen. Stationsweg 102; G. J. van Maasbommel met echtgen, en 1 kind. z.b., van Heerenstraat 37 naar Zandvoort, Spoorstraat 15. WAT ER VAN GEMENGD MEEL TE MAKEN IS. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: Gemengd meel, de naam segt het al, is een meng sel van de verschillende meel- en bloemsoorten. Re- geeringsbloem. gortebloem en rijstebloem zijn er de hoofdbestanddeelen van, terwijl er ook wat boek- weitmeel in verwerkt is. Wie daar, nu er op een deel van de gortbon al- leen gemengd meel te krUgen Is, voor het eerst mee kennis maakt, zal bemerken dat het gemengd meel een goed bindmiddel is. Sausen, soepen en groentenat kunnen er mee ge bonden worden, ook is er een lekkere pap van te maken, wat degenen, die gewend zijn hun geheele gortrantsoen als pap te gebruiken, zeker welkom zal zijn. Evenals door lammetjes pap, kan men door pap van gemengd meel vruchtenmoes mengen. Wie de boter of het vet eraan wil besteden kan V8n gemengd meel pannekoeken bakken. Men moet echter oppassen, dat het beslag niet te dik is. Dikke p-mnekoeken van dit meel worden n.l. moeilijk gaar en sUn vaak klef van binnen, indien men er niet het een of andere preparaat aan toevoegt, dat het gaar worden bevordert. Zonder preparaat kan men zich echter ook behelpen n.l. met wat gortmout. Van dat beslag van gsmengd neel met wat ge weekte gortmout zijn dikke pannekoeken te bak ken, die heerlijk smaken en door en door gaar zijn. DUITSCHLAND EN ITALIË (Kaart van Pelt). BURGERLIJKE STAND GOES. Geboren: Anna Maria, d, v. Petrus Ma- rlnus van Unen en Elisabeth Poulus. Jan Mat- thijs, z. v. Willem Meijer en Janna Glerum. WESTKAPELLE. Overleden: Willem Fllpse, 44 jaar, ongehuwd. RECHTSZAKEN MOORD DOOR GASVERGIFTIGING. Tegen de daderes 15 jaar gevangenisstraf geëigcht. Voor de Haagsche rechtbank werd de strafzaak voortgezet tegen de 41-jarlge Janna C. Sch we gens moord. Zij werd ervan beschuldigd, dat zij in den nacht van 2 op 3 December van het vo rige jaar in haar woning aan de Deimanstraat 160 te 's-Gravenhage den 20-jarigen Joh. Hoe venaar door gasvergiftiging van het leven had beroofd. Aanvankelijk werd de indruk gewekt, dat ook Janna het slachtoffer van een noodlot tige gasbedwelmlng was geworden. Een verzame ling gasslangetjes, stukjes tuinslang en stof zuigerbuizen werd echter in de woning aange troffen, die aan elkaar gekoppeld waren geweest om het gas uit de keuken naar de slaapkamer van Hoevenaar te geleiden, welke combinatie na het misdrijf door Janna bleek te zijn gede monteerd. De vrouw lag zelf in bewusteloozen toestand in de keuken, toen de politie dien och tend in de wpnlng verscheen. Volgens de verklaring van een deskundige, was verdachte een hysterische persoonlijkheid met karakterafwijkingen, ook op sexueel gebied, doch overigens verstandelijk normaal. Het onderzoek Lracht aan het licht, dat boos opzet van de zijde van Janna in het spel was. die den jongeman uit den weg wilde ruimen om zelf vrijen omgang te trachten te verkrijgen met diens meisje. Later bekende Janna in den voornacht de gas slangen e.d, aan elkaar te hebben gekoppeld van de keuken tot de slaapkamer van Hoevenaar, de gaskraan te hebben geopend toen H. sliep en daarna zelf naar haar slaapkamer te zijn ge gaan, om eerst des ochtends ongeveer zeven uur. na geconstateerd te hebben, dat H. geen teeken van leven meer gaf, de slangencombinatie te demonteeren. De officier van justitie bracht In herinnering, dat verdachte een volledige bekentenis heeft af gelegd. Verdachto had zich tevoren meester ge maakt van den sleutel van Hoevenaars slaapka mer en zij had, na een mislukte poging harerzijds om den jongeman door een (gefingeerden) rij wieldiefstal in handen der politie te spelen, een zeer uitvoerige, zij het ook technisch uiterst ge brekkige. installatie aangebracht om het gas naar de slaapkamer van het slachtoffer te voeren. Wat de motieven betreft, deze berusten op een hoogst ongezonde en treurige mentaliteit en er is een wanverhouding tusschen de motieven en de daad zelf. De geringschatting van deze vrouw voor het leven van een ander Is bijzonder opvallend. Ver dachte is. na de installatie te hebben aange bracht, rustig gaan slapen, wetend, dat het gif de kamer van H. binnenstroomde. Aan de toerekeningsvatbaarheid van verdachte behoeft niet te worden getwijfeld. Zij heeft trou wens 9 a 10 dagen halstarrig ontkend en Is eerst nadat overstelpend bewijsmateriaal tegen haar was aangevoerd tot de volledige bekentenis ge komen. De eisch luidde: vijftien jaren gevangenisstraf. De raadsman voor verdachte zeide. dat ook zijns inziens vaststaat dat deze daad met voorbedach ten rade is gepleegd. De volledige bekentenis Isat den pleiter slechts voor een beoordeeling van de persoon van verdachte eenige ruimte. On danks de rapporten der psychiaters moet re kening worden gehouden met een toestand van psychose, waaraan verdachte lijdende kan zijn geweest. Een normaal mensch zou niet de fout hebben gemaakt te denken, als deze vrouw, nl. dat het haar zou gelukken het meisje voor zich te winnen, indien de verloofde uit den weg zou zijn geruimd. Verder leverde de geïmproviseerde slangencombinatie gevaar op voor verdachte om zelf eveneens het leven bij deze daad te laten. Het is eigenlijk een wonder, dat niet zooveel gas is uitgestroomd, dat ook zij erdoor werd vergif tigd. Iemand, die sexueele bedoelingen had, zou toch zeker gezorgd hebben, zelf geen levens gevaar bij het plegen van het misdrijf op t# loo- pen. Aan de rechtbank de taak dit raadsel te ont sluieren. Naar pleiters oordeel is er aanleiding voor clementie. De rechtbank zal 8 September uitspraak doen. AMSTERDAMSCHE BEURS. Nederland Obl. 1941 100 4 100%—100%; Ne derland Obl. 1941 100 3V> 98; Bataafsche Petroleum Mij. Obl. 4% 103%—103"-Idem Obl. 3% 99—99; A Amstordamsche Bank 143—142; A Incassobank 149%—139%; A Rotterd. Bank- ver. 149. Nederland le lng 1940 4 101%—101% Nederland 2e lng 1940 4 100%—100%; Nederland met bel. fac. 1940 4 101—101%Nederland k 1000 1P37 8 93%—93%; Nederland k f 1000 1938 (3%) 3 9897%-98: Indlë 5 1000 1937 3 88%88%: Iudië k 1000 1937 A 3 86%—86%; A Koloniale Bank 133%135; A Ned.-Indische Handelsbank S9%—91; C Ned Handel-Mlj. U 1000) 128%— 129%; A Algem. Kunstzijde Unie 155%—155%- 63!':A Van Rerkel's Pafent 139%—139%-44% C Calvé Delft 137%—143-41%A Fokkervliegt. Fabr. 283—283%; A Lever Bros Unilever 209 222%-17%: A Ned, Ford Aut. Mij 310—314; A Philips' Gloeil. Fabr. Gem. Bez. 351%—364-59; Idem Pref. W.A. 134—1S3: A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 334%—343; A Kon. Petroleum Mij. 378 —392-86: C Amsterdam Rubber 218%—227-25; A Bandar Rubber Mij. 146—148; A Deil-Batavia Rubber Mü. 148—149%; C Oostkust 500 104; A Sumatra Rubber Cult. 164; A Holland —Amerika Lijn 161%—166-61%A Java—China —Japan Lijn 14S%—153-17A Kon. Ned. Stoomb. Mij. 208208%-07A Ned. Scheepvaart unie 193% -201-96%: A Rotterdamsche Lloyd 169%—169%; A Stv. Mij. Nederland 167%—167; A Handelsver. Amsterdam 388%—351-43: A Javasche Cultuur Mij. 162—163%; A Ned. Ind. Suiker Unie 169 170. Offlcieele Mededeelingen. DISTRIBUTIE VAN ZEEP. De secretari 8-generaal van het departement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de toewij zingen voor zeep. met een vervaldatum gelegen in het tijdvak van 20 Augustus tot en met 21 September 1942 is verlengd tot en met 21 Sep tember 1942.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 3