Neem 'n AKKER TJE .»Ai! Au! O! Gelukkig zfln er AKKERTJES, die de nare pijnen zullen kunnen weg nemen, vlug en afdoende". De Nederlandsche Pijnstillei* VERDUISTEREN van hedenavond 20.46 tot morgenochtend 6,39 De maan gaat morgen te 6.47 onder en komt te 20.58 op. (V.M. 5.46). UIT DE PROVINCIE NOG EENS DE NIEUWE SPOORWEGDIENSTREGELING. Nu het nieuwe spoorboekje voor ons ligt en wij in de gelegenheid waren de verschillende tabellen stuk voor stuk met het gisteren buiten werking gestelde boekje te vergelijken, blijkt, dat het aan tal vervallen treinen niet groot is en dat de wijziging veelal beperkt blijft tot ver anderingen van enkele minuten. Dat de tramdienst Gouda-Schoonhoven is opgeheven zal maar weinig onzer le zers belang inboezemen, evenals bijv. het vervallen van enkele stoomtreinen op het baanvak Zwolle-Utrecht. Wel mag nog worden vermeld, dat op de lijn GoesHoedekenskerke, da eerste treinen in beide richtingen zijn vervallen, dus die van 4.46 uit Goes en die van 7.33 uit Hoedekenskerke. Voor het naslaan van het spoorweg boekje (officieele Reisgids) moet men er rekening mede houden, dat de Zeeuwsche lijn niet meer gekoppeld is aan de lijn AmsterdamRoosendaal op tabel 1, doch dat de tabellen 8A en 8B de dienstrege lingen VlissingenRoosendaal en Roosen daal—Vlissingen vermelden> ZUID-BEVELAND KONIJNENFOKKERSVEREENIGING „ZEELANDIA", De Konijnenfokkersvereeniging „Zeelan- dia" te Goes hield een jongdierendag te Goes. Keurmeesters waren de heeren Jac. van Kopten te Rotterdam en G. J. Kluit mans te Schiedam. Ingezonden werden 220 dieren. De prijzen werden als volgt be haald Haaskleurige Vlaamsche Reuzen. Klasse I Rammen le Z. G. M. Vermue, 's Gravenpolder 2e G. J. J. Woutersen, 's Gravenpolder 3e en 4e G. A. P. J. Ma- belis, Kloetinge. Klasse II Voedsters le en 2e G. M. Bruinooge, Kapelle 3e G. B. J. Hollestelle, Goes. Klasse III Rammen le en 3e G. M. Bruinooge, Kapelle 2e G. A. P. J. Mabelis, Kloetinge 4e G. J. J. Woutersen, 's Gra venpolder. Klasse IV Voedsters le G. M. Vermue, 's Gravenpolder 2e G. C. Katsman, Wol phaartsdijk 3e G. Jan van Belois, Goes. Konijnen grijze Vlaamsche Reuzen Klasse I Rammen le G. M. Bliek, Wol- phaartsdijk 2e en 3e G. G. van Strien, Wolphaartsdijk! Klasse II Voedsters le ZG. gebrs. Goet- heer, Wolphaartsdijk 2e ZG. en 3e G. G. van Strien, Wolphaartsdijk. Klasse TV le ZG. M. C. van de Kreeke, Goes. Vlaamsche Reus, wit, 3 maanden en ouder. Klasse IV Voedster le ZG en 4e G. Jan Bruinooge, Kapelle 2e ZG. C. H. Jan sen, Kloetinge 3e ZG., 5e en 6e G. G. van Strien, Wolphaartsdijk 7e G. M. Kopmels, Wolphaartsdijk &e, 10e en 13e G. P. Gla3, Kapelle 9e G. A. de Bart, Kloetinge, 11e G. P. Kaat, Kapelle 12e G. P. Klooster man, Biezelinge. Lotharlngers 5 maanden en ouder Rammen zwart bont le G. gebrs. Goet- heer, Wolphaartsdijk. Voedster idem le en 3e G. gebrs, Kats man, Wolphaartsdijk 2e G. D. Katsman, Wolphaartsdijk. Weeners wit 5 maanden en ouder. Rammen le G. A. Hollestelle, Kloetinge Voedster idem le G. A. Hollestelle, Kloe tinge. Rammen blauw le G. J. Hoogstrate, Kapelle. Voedsters blauw le G. J. Hoogstrate, Kapelle j 2e G. C. Visser, Goes. Weeners zwart voedster le G. C. Vis ser, Goes. Havanna bruin Ram le G. J, Keuke- laar, Goes. Havanna voedster le G. J. Keukelaar, Goes. VI. Reuzen, wit, 5 maanden en ouder Klasse I Rammen le ZG. en 7e G. L. Lavooy, Kapelle 2e ZG M. Kopmels, Wol phaartsdijk 3e ZG. en 8e G. P. Glas, Ka pelle 4e ZG J. Bruinooge, Kapelle 5e G. L. de Bokx, Wolphaartsdijk 6e G. Jac. Kallemein, Wolphaartsdijk. Klasse II Voedsters le ZG. en lie G. J. van de Parel, Kapelle 2e ZG. P. Glas, Kapelle 3e ZG. G. van Strien. Wolphaarts dijk 4e ZG. Fr. Dekker, Wilhelminapol- der 5e ZG. J. Bruinooe-e, Kapelle 6e ZG. C. H. Tansen, Kloetinge 7e ZG. J. de Klerk, Kloetinge 8e ZG. Joz. W. de Ja ger, Kapelle 9e ZG. en i4e G. L. Lavooy, Kapelle 10e ZG. D. van Maris, Kapelle 12e G. en 13e G, Jac. Kallemein, Wol phaartsdijk. Klasse I" Ramn.en 3 maanden en ouder le en 2e ZG. en 7e G. C. van Strien, Wol phaartsdijk 3e en 5e G. L. Lavooy, Ka pelle 4e G. M. Vermue, 's Gravenpolder 6e G. M. Kopmels, Wolphaartsdijk. HET UITBREIDINGSPLAN VAN KRUININGEN. KRUININGEN. De vraag naar bouw grond in het gemeentedgk uitbreidings plan is de laatste week groot. De burge meester heeft in één week tijds voor niet minder dan ruim 16000 verkocht. Thans zftn nog slechts een tweetal hoekjes in de Burgemeester Elenbaas- straat en één perceeltje aan den Rijks weg over en dan is alle grond in h§t uit breidingsplan verkocht. De gemeente ia De registratie van de „amateur-tabakkers' Hoe het fermenteeren van de tabak in zijn werk gaat. Eenigen tijd geleden is er een bericht verschenen volgens hetwelk de „amateur- tabakkers", die hun eigen geteelde tabak in bewerking willen geven ten einde deze rookbaar te maken, zich vóór 15 Septem ber a.s. onder opgave van de hoeveelheid tabak, die zy' denken in te zenden, mesten laten inschrijven bij een van de in het betreffende bericht genoemde tabaksad viseurs. Naar aanleiding van deze mededeoling heeft een verslaggever van het A.N.P. zich tot den tabaksadviseur voor Noord- Brabant en Ze e 1 a ij d, den heer J. G. Schipper gewend, dia verzekerde dat het hier een zuiver administratieven maatregel betreften geen enkele reden bestaat voor de vrees dat de amateurs hun tabak zouden moeten afstaan. De bekende tabaks-expert in Druten, de heer P. J. M. Albers, die voor de ver werking van de in Nederland geteelde tabak zorg draagt, heeft zich genoodzaakt gezien een gedeelte van de werkzaamhe den over te laten aan de kortgeleden aan gestelde tabaksadviseurs, die ieder een bepaald rayon van ons land voor hun re kening hebben genomen. Ds amateurs moeten zich nu bij een van deze tabaksadviseurs opgeven, waar na zij een nummer ontvangen, dat met het partijtje tabak moet worden ingezon den en de zekerheid geeft, dat man zijn eigen tabak terugkrijgt.. Aan de hand van de ingekomen lijsten kunnen de noodige voorbereidende maat regelen getroffen worden, Dit Is in het kort het doel van deze registratie. Het eigenlijke fermentatieproces, d.w.z. het rookbaar maken van de tabak, blijft ook in de toekomst in Druten plaats vinden omdat zich daar de doelmatigste inrich ting bevindt. Voor administratieve onkosten wordt den amateur-tabakkers 1 cent per plant in rekening gebracht. Niet veel, wanneer men bedenkt, dat dit voor een pond tabak ongeveer 10 cent zal zijn. Hierbij komen dan nog slechts de kosten van het fermentee ren, die, naar het zich laat - aanzien, ook niet meer dan 10 cent per pond zullen bedragen. Zooveel mogelijk zal bevorderd worden, dat amateur-tabakkers, die in één dorp wonen, zich tot een groep aaneensluiten en hun tabak in één zending aan ons doen toekomen, aldus den. heer Schipper. In een dergelijke zending kan ieder na tuurlijk zijn eigen nummer behouden. Te zijner tijd zal nog worden bekend ge maakt vóór welken datum de ingeschre ven amateurs hun tabak ter verwerking kunnen inzenden. In 's-Hertogsribosch is thans reeds een groep gevormd, met tezamen 30.000 ta baksplanten, terwijl zich in Tilburg reeds 40 menschen aaneengesloten hebben. In Zeeuwse h-V 1 a a n d e- r e n heeft zich zelfs de Mij. ter bevordering van den ooftbouw tot taak gesteld in haar gewest groepen te vormen. Een van de voorwaarden, die men stelt i's, dat men de tabak zelf droogt en dat men dit goed doet. Wanneer er namelijk een paar slechte stukken in het opge zonden partjjtje blijven zitten, loopt men het gevaar, dat de geheele fermentatie stapel hierdoor bederft. Goed gedroogde tabak voelt aan als een zakdoek en mag vooral niet korrelig zijn. HET FERMENTEEREN. Wat het fermenteeren van de tabak betreft, zoo. vertelde de heer Schipper, hiervoor is heel wat ervaring en vakman schap noodig. Men kan er geen bepaalde regelen voor stellen en het is een kwestie van aanvoelen. Het eigenlijke fermentee ren is een geheimzinnig broeiproces, waarbij de gedroogde tabaksbladeren tot rookbare tabak worden en waarbij bacte- rieele, enzymatische en chemische om zettingen een rol spelen. De tabaksbun deltjes de bladeren worden door de amateurs in bundeltjes van 25 30 stuks ingezonden worden in een vrij grooten stapel opgetast en spoedig begint de tem peratuur in dezen hoop aanzienlijk te stijgen, waarbij een eigenaardige geur ontstaat. Er voltrekken zich dan krachtig verloopende omzettingen In de bladeren. Naast een hoeveelheid warmte ontstaan koolzuur, vetzuren, ammoniak, salpeter en bepaalde reuk- en smaakstoffen. De gemakkelijk oxydeerbare stoffen worden het eerst omgezet en deze leiden den broei in. Door lang bewaren van ge- dropgde bladeren oxydeeren deze stoffen reeds geheel of gedeeltelijk tijdenê de be waarperiode, zoodat het moeilijk wordt zulke tabak nog te fermenteeren. Daarom is hèt gewenscht, zoo spoedig mogelijk na het drogen tot fermenteering over be gaan. Teneinde verlies van gemakkelijk oxydeerbare stoffen tegen te gaan, moeten de tabaksbladeren zoo bewaard worden, dat overvloedige lüchttoetreding onmoge lijk is, doch tevens zoo dat broei voorko men wordt. De lichte en zeer rijpe tabaksbladeren (zandgoed) worden weinig gebroeid, doch de zwaardere bladeren het aardgoed en vooral het bestgoed, zooals dit wordt genoemd moeten een krachtige fermen tatie ondergaan. Dit bereikt men door elk bundeltje naar gelang de soort tabak, een eigen plaats in dep fermenteerstapel te geven. De stapel is nl. niet overal even warm en naar binnen neemt de tempera tuur toe. Bij de hoogste temperatuur in den stapel, welke ongeveer bij 40 gr. C. ligt, hebben de omzettingen het krachtig ste plaats. De ervaring heeft geleerd, zoo vertelde de heer Schipper, dat de inlandsche ta bak een niet te heftigen doch kraehtigen en langdurigen broei moet ondergaan. Men laat de temperatuur daarom oploo- pen tot hoogstens 50 gr. C., gemeten op het warmste punt van den stapel. Heeft verdere stijging plaats, dan wordt de hoop uit elkaar gehaald en opnieuw ge pakt Eventueel wordt de buitenlucht af gekoeld. Vast pakken heeft een trage, los pakken' een heftige® broei tengevolge. Voor zware tabak (het bestgoed) moe ten de stapels niet te groot zrjn. Ronde stapels met een middellijn van 3 m. en een hoogte van 2 m. zijn doorgaans de beste. Zij moeten bovendien herhaaldelijk omge zet worden, waarbij de bundeltjes tabak uitgeschut moeten worden. De lucht in de fermenteerkamer moet verder verzadigd zijn van waterdampen en deze ruimte moet van weersinvloeden tamelijk onaf hankelijk zijn. Tabak welke te koud is, kan niet tot broeiing worden gebracht, omdat het beginproces door de lage tem peratuur wordt verhinderd. Het is dus noodzakelijk dat de wanden van de fer- menteerruimte geïsoleerd zijn. Bij het rookbaar maken van de inge zonden tabak komt dus nog heel wat kij ken. Het bedrijf te Druten voldoet echter in alle opzichten aan de gestelde eischen, terwijl de deskundigheid van het perso neel er waarborg voor is, dat de tabak, die de amateurs terug ontvangen, slechts weinig behoeft onder te doen voor de vroegere geïmporteerde soorten. BURGERLIJKE STAND GOES. Geboren Maatje Dlna, d. van Adrianus Boonman en Janna Westdorp; Nelly, d. van Marinus van der Weele en Pieternella Catharlna Flerloos; Maatje Maria, d. van Johannes Marinus Eversen en Margaretha Pieternella Rijn. Ondertrouwd Maatje Stokmans, 26 j. en Adriaan Abraham de Joqge. 27 j., te Vlissingen; Willem Joos Pieter Huübregtse 25 j. en Cornelia de Ruijter, 22 j. Overleden Martina van Oosten, 68 J., wed. van Gerard Martinus Timmerman, OOSTKAPELLE, Van 15 Aug—22 Aug. Gebo ren; Eduard Albertus. zoon van Marianis Johan nes Francissen en Leintje Dreven. Ondertrouwd: Pieter Hendrik Broerse, 27 jaar j m. en Maatje Wisse, 24 jaar, j.d. NA TRAP VAN EEN PAARD OVERLEDEN. Bij het spelen in de weide kreeg het 5-jarig dochtertje van C. H. van R. te Hoogland een trap van een paard. Ern stig gewond is de kleine bfcj het transport naar het ziekenhuis te Amersfoort aan de bekomen verwondingen overleden. thans bszig het gemeentelijk uitbreidings plan aanmerkelijk uit te breidentot den aankoop van verschillende perceelen grond is reeds besloten, terwijl van een enkele niet vrijwillige verkooper tot ont eigening in het belang van de volkshuis vesting zal worden overgegaan. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. DRIEWEGEN. Het echtpaar C. Mol— Smallegange vierde Maandag 24 Augustus zrjn gouden huwelijksfeest. NOORD-BEVELAND CONCERT. KAMPERLAND. Zaterdagavond gaf het plaatselijk muziekkorps ,,Ons Genoe gen" een concert op de muziektent waar- vopr veel belangstelling was. CONCERT. CQLIJNSPLAAT, Zaterdagavond gaf het harmoniegezelschap onder groote belang stelling een concert op de tent. ZEEUWSCH-VLAANDEREN EEN NIEUW SPORTTERREIN IN GEBRUIK. HONTENISSE. Zondag is het nieuw aangelegde gemeentelijke sportterrein al hier officieel in gebruik genomen. Bij deze gelegenheid speelde een elftal van Goes een voetbalwedstrijd tegen de plaatselijke club, welke in een geljjk spel (3—3) eindigde. Er was veel belangstel ling. COMMANDANT VAN DIEPPE'S GARNIZOEN VERTELT. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Met welke groote offers de Engelschen hun mislukte landingspoging brj Dieppe hebben moeten betalen, blijkt uit de me- dedeelingen op een persconferentie van majoor Von Bonnin, den commandant van het te Dieppe gelegerde bataljon, dat den Anglo-Amerikaanschen aanval heeft hel pen afslaan. Reeds in den wereldoorlog heb ik, al dus majoor Von Bonnin, veel gruwelijke tooneelen aanschouwd, doch dit alles wordt nog overtroffen door het beeld, dat het- strand van Dieppe na de vlucht der Engelsch-Amerikaansche landingstroepen bood. Voor zoover de gelande soldaten niet reeds in de booten den dood hadden ge vonden, waren zij door het geconcentreer de Duitsche afweervuur letterlijk als halmen op het veld neergemaaid. Dagen lang heeft men de lijken bij vrachtauto's vol weggevoerd, terwijl nog steeds nieu we lijken aanspoelen. Daartegenover zonken de geringe eigen verliezen der Duitschers volkomen in het niet. Het aantal vermisten, waarvan kan worden verondersteld dat zij als gevan genen op de Brltsche schepen zijn mee gevoerd, bedraagt niet meer dan tien. Dieppe was volgens majoor Von Bonnin als landingsplaats uitgekozen, omdat het een goede en voor het beoogde doel zeer bruikbare haven bezit en bovendien om dat van daar de korste weg naar Parijs leidt. Hadden de Engelschen naar Parijs kunnen oprukken, dan zou hun prestige eensklaps weder aanzienlijk gestegen zijn. Ook hieruit blijkt dus, dat een invasie in optima forma in de bedoeling lag^Üok de groote breedte 20 km. waarover de landingsactie zich uitstrekte, spreekt in dit verband duidelijke taal. Majoor Von Bonnin besloot met uiting te geven aan zijn overtuiging, dat de En gelschen met het oog pp de opgedane er varingen niet nog eens zullen trachten, op dit punt een landingspoging te wagen. Echter ook op andere punten zullen zij dezelfde ervaring moeten opdoen, zoo zei hij. BUITENGEWOON STERKE AARDBEVING GEREGISTREERD. Het Ned. Meteorologisch Instituut re gistreerde in den afgeloopen nacht om 23 uur 3 min. 54 cec. M.G.T. een buitenge woon sterke aardbeving uit de opigeving van Peru, afstand 10.500 km Pech?! NiRs daarvan, het belooft een goede dag te worden, nu bij zijn pakje J.G. heeft! J.G. Shag voor pijp en sigaret: de genotvolste belegging van Uw rookerskaart. J.G. NOG STEEDS Dl BESTEI SPORT SCHOONDIJKE— OOSTBURG 2—1. Zondag speelde Schoondljke tegen Oostburg op het oude terrein aan den Tragel. Oostburg nam voor de rust de leiding met een onhoudbaar schot. Zij had vrijwel het spel in handen, on danks het nadeel van den wind, toch wisten de gastheeren gelijk te maken (11). Na de hervat ting begint Schoondijke beter samen te spelen. Ritico scoort uit een hoekschop onhoudbaar (2—1) Er wordt verder van beide kanten vrij goed gevoetbald. In den stand kwam evenwel feen verandering. Een voorwedstrijd Schoondijke II—Oostburg II eindigde met 9—2 in het voor deel van Oostburg II. ,r Korfbal Z.K.B. Uitslagen 20 Augustus Swlft 4Swift 5 1—1. 22 Augustus le kl. Blauw Wit 1Volharding 1 20; Swlft 1—Zeeland ia 1 6S; 2e kl. A Madjoe 2 S.S.S. 1 (terrein T.O.G.O.) 2—2 (onder protest van S.S.S. 1); Swift 3—T.O.G.O. 1 1—9: 2e kl B: S.D O.— Rapide 1—6; S. v. Waarde—Luctor 0—5; Volharding 2D.S.V. 1 4—1; 3e kl. A. Seolto 2 Swift 6 4—0; Tjoba—T.O.P. 0—1; 3e kl. B Zee- landla 2—Unitas 2 2—1; 3e kl: C V.Z.O.D.—S.S-S. 2 12—0. Afd. West-Brabant WillemstadEendracht 8—6; Z.K.C.—Blauw Wit 2 1—8. Afd. W.Z. Vlaanderen K.V.C.A.R.C. 12. Het programma voor Zaterdag 29 Aug. a.s. luidt als volgt le kl, Zeelandia 1—Blauw Wit 1. 2e kl, A Madjoe 2—Vitesse; V.K.V. X—S.S.S. 1. 2e kl. B D.S.V. 1—Waarde; Rapide—Vios 1; LuctorUnitas 1. 3e kl. A :Swlft 6—Tjoba; T.O.P.—Swlft 4. 3e kl. B T.O.G.O. 2—Volharding 3. 3e kl. C O.N.D.A.—K.V.W. Afd. West-Brabant Eendracht—Blauw Wit 2; Z.K. O.Willemstad. Waterpolo. DE ZEEHOND WINT HET SCHELDESTROOM-TOURNOOl. Na afloop van de zwèmcompetitiewedstrïjden werd Zaterdag te Breskens het op 11 Juli j.l. afgebroken Scheldes troom-tournool voortgezet. Zooals reeds vroe ger gemeld waren de uitslagen van de eerste ronde ScheldestroomDe Brulpvlsch 10 en De Zeehond De Schelde 11. Daar laatstgenoemde uitslag geen beslissing bracht wie van de beide elftallen in de winnaarsronde zou uitkomen, werd besloten, dat de competitiewedstrijd Zeehond—Scheldestroom beslissing moest brengen. Deze wedstrijd werd op 18 Juli te Temeuzen gespeeld en bracht een 30 overwinning voor de Vlissingers, zoodat Scheldestroom en De Zee hond in de winnaarsronde en de beide andere vereent- gingen om den'3en en 4en prijs moesten spelen. Het eerst zagen we De BrulnvischDe 8cheldestroom 21. Belde zeventallen zijn zeer onvolledig. De Schelde kon door vacantia van eenlge van haar beste spelers (ze misten er niet minder dan 5), zelfs geen ze- tal bij elkaar krijgen. Het tekort werd aangevuld met enkele A.Z.C.-spelers, Door deze handicap werd het spel een zeer slappe vertoon(ng met De Schelde Iets meer In den aanval, doch door gebrek aan goede schutters konden ze maar niet tot doelpunten komen. Spoedig weet Eugène dc Vriend met een schot dat voor invaller-doelman Slabber te machtig bleek (10) te doelpunten. Na de rust kan de Schelde het juiste samenspel maar niet vinden en uit loslateq van Staf Dhaene ont staat het tweede doelpunt van diens hand (20). Aanvoerder Gijs Herrebout blinkt uit door zijn hard zwoegen, wat eindelijk beloond wordt door een doel punt (21). De Brulnvisch won den derden en De Schelde den 4en prtis. Scheldestroom IZeehond I 23 (na verlenging). Scheldestroom had eenige Invallers wegens ziekte, terwijl Zeehond geheel volledig verscheen. Het begin Is sensationeel, doordat Louis Schollaert bü het opzwem- men de bal toegespeeld krijgt en met een rush naar voren gaat. Met een hard schot geeft hij zijn club de leiding (0—1). Het spel golft hierna wat op en neer, totdat aanvoerder De Meester door Kodde wordt losgelaten, Van deze onoplettendheid weet hij handig gebruik te maken (1—1). Wanneer Weljermans een schot heeft gestopt plaatst hij den bal naar Cor Wa genaar, deze geeft op zijn beurt afgemeten naar Louis Schollaert en de stand is (12). Na de rust wordt het spel ontsierd door verschil lende infaire trucs, die echter steeds door scheids rechter Remery afgestraft worden. Als de Zeehond reeds bijna zeker is van haar overwinning, gelukt bet Edu Carels toch nog met een zuiver schot de kansen weer gelijk te maken (22). Met dezen uitslag komt het einde, waardoor een verlenging noodzake lijk werd. Het werd nu een zenuwachtige vertooning, waarbij Scheldestroom in de verdediging werd ge drongen. Uit een dezer aanvallen gelukte het Cor Wagecaar te doelpunten (23). De ZeehoBd uit Vlissingen kwam dus in het bezit van de plaquette, terwijl Scheldestroom den 2en prijs won, Wielrijden TOON VAN SCHENDEL IN DE RONDE VAN AUVERGNE. De ronde van Auvergne is dezer dagen in twee ritten verreden en hieraan nam ook Toon van Schen- del deel. Hij eindigde in het algemeen klassement op de zesde plaats. In de eerste rit kwam hij als achtste aan en lq de tweede in een groep renners als zevende. Winnaar la het algemeen klassement werd Tesseire met 9 uur 55 min. 12 sec. JEUGDLUCHTVAARTKAMP TE VIERHOUTEN. De Ned. vereeniglng voor luchtvaart hield de afge loopen week een jeugdluchtvaartkamp op de terreinen rond ,.de Paaschheuvel" bij Vierhouten voor jongens van 14 tot 21 jaar. De Jongens brachten een groot deel van den t(jd door met modelvliegtuigbouw afgewisseld met de ge wone kampbezfgheden. sport enz. Zaterdag was het de sluitingsdag die o.m. werd bijgewoond door den vroegeren K.L.M.-vlieger ,aen heer J. B. Scbolte in zijn functie van gemachtigde van de commissie voor nlet-commercleele vereenigin- gen. De kampwedstrijden en de Jaarlijksebe kampio- oenwedstrljd om het kampioenschap ran Nederland die die? dag gehouden zouden worden moesten tot groote teleurstelling van de Jongens helaas worden af gelast. Nadat de heer Scholte den kampleider en administra teur der vereeniglng den heer H. J. Hagelen Hzn, had bedankt voor zijn zorgen, heeft hU tijdens den avondmaaltijd echter medegedeeld, dat de kamplocns- en kampwedstrUd nu Zondag 6 September op de helde ,,Het Bult." btl Hilversum gehouden zullen Worden. RUDOLF HA8SE OVERLEDEN. In een hospitaal is de bekende Duitsehe auto renner Rudolf Hasse tengevolge van een ziekte overleden Hasse was N.S.K.K.-Sturmführer en aan het Oostfront als oorlogs-technicus ingezet. Sedert 1936 maakte hij deel uit van de'ren- ploeg der Auto-Union en won voor deze fabriek in 1937 den grooten prüs van België. BESLUlTEtf, BENOEMINGEN ENZ. Tot ambtenaar ter secretarie te Zoutelande is in de plaats van' den heer H. Moor benoemd de heer S. Wisse te Aagtekerke, Mej. M. Verstraeten te Axel slaagde te Bre- <*n voor het examen coupeuse. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Engelsch verkenningsvliegtuig, af komstig uit Gibraltar, is op omstreeks een kilometer van de haven van Algeci- ras in zee gestort. Toen het toestel het wateroppervlak raakte ontploften de bom men, waardoor het toestel werd vernie tigd en vijf van de acht leden der be manning werdengedood. De overlevenden werden in veiligheid gebracht door snel- booten, die uit Gibraltar waren gezonden, waarheen zij werden overgebracht. De ontploffing doodde een ontzaglijke hoeveelheid visschen en de Spaansche visschers hadden een goeden dag door de duizenden visschen, die zij konden van gen. VRIJ GEANIMEERDE STEMMING OP DE BEURS. Bij de opening was de stemming eenigszlna weifelend en werd in de meeste gevallen jetg beneden het peil van de vorige slotkoersen ge handeld, maar deze weifeling was slechts van voorbijgaanden aard. Spoedig gingen de koersen vrij snel naar boven t-n brak zich een bepaald vaste stemming baan. in verband waarmede zich binnen korten tijd een sterke stijging voltrok. De handel werd onder beurstijd vrij geanimeerd en in enkele fondsen vonden flinke omzetten plaats, Olies, di; kort na de opening tegen 373 waren verhandeld, konden later op den middag een tiental punten meer bedingen. Ook de an dere kopstukken van de markt liepen in korten tijd snei naar boven. Van de industrieelen ste gen de Philipsaandeelcn een 12-tal punten. De scbeepvaartafdeeling gaf eveneens goede affaire te zien, ïn het bijzonder voor de Scheepvaart- Unies. De cultuurfondsen bleven niet achter, hoewel de affaire in deze papieren van beschei den afmetingen was. De tabakken waren stil en practisch onveranderd. Van de suïkeraandeeien kwamen HVA's gemakkelijk boven 340. In de rubberrubriek stegen Amsterdam rubbers. De beleggingsmarkt had, wat de Nederlandgche staatspapieren aangaat, een gedrukt voorkomen. Dit hield verband met wederom opduikende geruchten, dat een nieuwe staatsleening op komst zou zijn. Voor de Nederlandscbe staats obligaties kon aanbod worden waargenomen, zonder dat daartegenover evenredige vraag bestond. Nederland Obl. 1941 100 4 100%; Bataafsche Petroleum Mü. Obl. 4% 103%: Idem Obl. 3% 99: A Amsterdamsche Bank 143: A Ineassobank 149%; Nederland le Ing 1940 4 101%: Nederland 2c Ing 1W0 4 100%: Nederland met bel. fac. 1940 4 101; Nederland a 1000 1937 3 94—93%; Nederland a 1000 3938 (3%) 3 98%—97%; Indië 1000 1937 3 Indië a 1000 1937 A 3 86%; A Koloniale Bank 133%: A Ned. Indische Han delsbank 89%; C .Ned. Handel Mij. 1000) 128%; A Algem Kunstzijde Unie 155%A Van Ber- kel's Patent 138V?—40%: C Calvé Delft 135%— 39 A Fokkervliegt. Fabr. 283; A Lever .Bros Unilever 204%—13% A Ned. Ford Aut. Mij. 310; A Philips' Cloeil. Fabr. Gem. Bez. 345—57%; Idem Pref W.A. 184; A Dordtsche Petv. Ind. Mü, 334%; A 'Kon Petroleum Mij. 373—83; C Am sterdam Rubber 215—22%; A Bandar Rubber Mij. 146; A Deli Batavia Rubber Mij. 148; A „Serbadjadi" Sum.-Rubber 94; A Holland— Amerika Lijn 16063%; A JavaChinaJapan Lijn 146—50%; A Kon. Ned. Stoomb. Mü. 209— 07; A Ned. Scheepvaart Unie 191—96; A Rotter- damsehe Lloyd 16941; A Stv. Mü. Nederland 167%; A Handelsver. Amsterdam 33542; A Ja- vasche Cultuur Mü. 162; A Ned. Ind. Suiker Unie 169. 's-Avonds tandyerzorging met is een gebod voor de gezohdbeid Officieele Mededeellngen. AANMELDINGSPLICHT KOOPERS EN VERKOOPERS VAN RIET OP STAM. De ondervakgroep groothandel riet maakt, teneinde elk misverstand dienaangaande te voorkomen, bekend, dat een Ieder, die te veld staand rietgewas van den oogst 1942 wenscht te koopen of te verkoopen, •hier voor voor 1 September 1942 vergunning dier.t aan te vragen bij het secretariaat voor de ondervakgroep. Keizersgracht 517, Amsterdam-C., onder opgave van den omzet van het op stamgekochte of verkochte riet in geld en in bossen in de Jaren .1939, 1940 en 1911 en met vermelding van wien het riet werd gekocht, resp. aan wien het werd verkocht. Do aandacht wordt erop gevestigd, dat onder „koo pen en verkoopen op stam wordt verstaan, hetgeen ln deze branche gewoonlijk genoemd wordt „pachten en verpachten". AANMELDINGSPLICHT TEENSCHILLERS, KOOPERS VAN 3- EN 4-JARIG GRIENDHOUT OP STAM. HANDELAARS ONGESCHILD TEENHOUT. De ondervakgroep groothandel in griend maakt be kend a. Degene, die in aanmerking wenscht te komen voor een aankoopverguDnlng voor schilteen voor ae vitmakerü, welke teen ook uitsluitend za! mogen worden gebruikt om te schillen en na hel schillen ter beschikking van het bedrijfschap voor griend en riet zal moeten worden gehouden, dient zich voor 1 September 1942 op te geven aan het secretariaat van de ondervakgroep groothandel in griend, Keizersgracht 517, Amsterdam-C., onder opgave van de hoeveelheid groene leen, welke h(J hiervoor wenscht te ontvangen en eventueel welk soort met vermelding van de hoe veelheid witte teen, die hij in de jaren 1939, 1040 en 1941 heeft geschild resp. afgeleverd. b. Degene, die In aanmerking wenscht ie komen voor 'n aankoopvergunning voor 3- cq 4-jarig griendhout op stam, welk griendhout door hem volgens de normen, die zullen worden voorgeschreven door het bedrijfschap voor griend en riet zol moeten worden bewerkt, ter wijl de hoeveelheden geoogst product aan genoemd be drijfschap zullen moeten worden gemeld en ter be schikking van het bedrijfschap moeten worden ge houden dient zich voor 1 September 1942 op te geven aan het secretariaat van de ondervakgroep groothandel in griend. Keizersgracht 517, Amsterdam- C.. onder opgave van de notarissen van wie ht) ïn de jaren 1939, 1910 en 1941 griendhout op stam heeft gekocht, eventueel van de eigenaars, indien hij daar van direct, zonder tusscheckomst van een notaris, heeft gekocht. c. Degene, die in aanmerking wer.scht te komen voor een vergunning tot het verhandelen van onge schild teenhout, volgens de door het bedrijfschap voor 'griend en riet te stellen normen, dient zich voor 1 September 1942 op te geven aan het secretariaat van de ondervakgroep groothandel in griend. Keizers gracht 517, Amsterdam-C., onder opgave van de hoe veelheden en de waarde van het ongeschilde teenhout, dat hij in de jaren 1939, 1940 en 1941 aan manden fabrikanten of andere uiteindelijke verbruikers heeft verkocht. Onder „koopen en verkoopen op stam" wordt ver staan. hetgeen in deze branche gewoonlijk wordt ge noemd „pachten en verpachten". MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLISTEN- PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT, Bekendmaking No. 28/1942. Deze prijslijst geldt van 26 Augustus af. Grossiers- Detaillisten- GROENTENl prijzen prijzen 100 6.70 kg 0.09 kg - 6.70 kg - 0.09 kg ftoode kool Savoye kool DRUIVEN: Groep I, Gros Colman. Golden Champion, Mus- caat. Westfrisia. Leopold - 90.kg" - L08 kg Groep II, Frankenlhuler - 79.— kg - 0.04 kg Groep III, Overige soorten - 74.kg - 0.89 kg Zie voor de overige producten en-bijzonderheden de Bekendmakingen Nrs. 24. 25, 26 en 27.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 3