PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Bolsjewisten tot den terugtocht gedwongen. Stalin en de godsdienstvrijheid. ABONNEMENTSPRIJS:' 19 ct. per week of f 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per ra.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 66 ct., iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct., bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT IMTGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 177 ■p\/^\\TpvT7T3P\ A f* on ITTTT 1H/10 directie: f. van de velde, f. B. den boer l^wiNL'OKL'AvjI OU JUL/1 hoofdredacteur, j. c. visser, vlissingen De BUREAUX ran de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londcnsche Kaai .29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454. Administratie telef. 3541. GOES: Red. en Administr. Turfkade 15; tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35, tel. 21 45 Brltsche vliegtuigen boven Hamburg neergeschoten. Het oppeifbevel der Duitsche weer macht maakt bekend Ten Zuiden van den Beneden-Don heb ben de Duitsche troepen den voor een -deel taai strijdenden vijand naar het. Zui den geworpen en, door het luchtwapen met sterke strijdkrachten gesteund, den overgang over de Manytsj en de Sal ver overd. Ten Noordwesten van Kalatsj is op verscheidende plaatsen de bolsjewis tische w tegenstand gebroken en de vijand gedwongen tot den terugtocht. Het ravi- tailleeringsverkeer van de bolsjewieken, evenals de spoorwegverbindingen ten Oos ten van de Wolga, zijn bij luchtaanvallen zwaar getroffen. Bij de bestrijding van scheepsdoelen heeft het luchtwapen in de delta van den Don drie bolsjewistische kanonneerbootën in den grond geboord en met bommen treffers geplaatst op nog twee booten. Bovendien werden bij nach telijke aanvallen verscheidene transport schepen op de Wolga vernietigd of be schadigd. Bij den afweer van vijandelijke aanval len op het bruggehoofd Woronesj zijn 29 tanks vernietigd en een vrij groot aantal door gevechtsvliegers buiten gevecht ge steld. Aan het front van de Wolchof hebben' de Sovjets een bruggehoofd met sterke strijdkrachten vergeefs aangeval len. In Egypte herhaalde de vijand zijn aanvallen niet. In den nacht van g7 op 28 Juli is het havengebied van Suez met bommen bestookt, treffers werden waar genomen op kade-installaties, benzine_-op- slagplaatSen en tusschén scheepsconcen- traties. Een vliegveld tpn Westen van. Alexandrië en luchtsteun pun ten op Malta zijn door Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen aangevallen, waardoor uitgebreide branden ontstonden. In het Kanaal is een Duitsch patrouille schip na harden strijd met verscheidene Britsche torpedobootjagers en kanonneer- booten gezonken. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen heb ben overdag eenige bommen in West- Duit, sch land neergeworpen, benevens in het Noord-Difttsche kustgebied. Dinsdagnacht is opnieuw het stedelijk gebied van Hamburg, hoofdzakelijk met brandbommen bestookt. Er ontstond scha de ook aan openbare 'gebouwen, o.m. werd het Epperdorfer Krankenhaus zwaar getroffen. De burgerbevolking leed ver liezen. Nachtja-gers, afweergeschut en marine-artillerie schoten 45 der aanval lende Britsche bommenwerpers neer. In Midden- en Zuid-Engeland hebben de gevechtsvliegtuigen Dinsdagnacht^ fa brieken der wapenindustrie, spoorweg- installaties en vliegvelden van geringe hoogte met goed effect aangevallen, DE HELFT DER AANVALLENDE BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Van militaire zijde wordt medegedeeld Het Britsche luchtwapen heeft bij zijn aan vallen op het gebied van groot-Hamburg en op de bezette Westelijke gebieden in den nacht op Woensdag weer zeer zware verliezen aan vliegtuigen en vliegend per soneel geleden. Van de vliegtuigen die den aanval op Hamburg hebben gedaan is 50 neergeschoten. In een officieel bericht geeft de Engel- sche nieuwsdienst het verlies van 32 bom menwerpers toe. Voor dei} Londenschen omroep heeft Montgommery, de diplomatieke adviseur van de B.B.C., o.a. verklaard „de zaak, waarvoor wij strijden, bevindt zich in een accuut gevaar, dat niet geringer is dan in 1940 toen de Franschen ons verlieten. Het verlies van de beide laatste dagen aanEngelsche vliegtuigen, bij de aan vallen op Duitschland, toont aan hoe groot het risico van deze aanvallen is. Kerkelijk leven in Oostland en in Moskou. (Van onzen HaagscHen redacteur.) Recente uitlatingen van den bisschop dér Evangelisch-Luthersehe kerk van Estland, prof. Köpp, getuigen ervan, dat ook het kerkelijk leven in zijn land zich, sedert Estland's bevrijding door de Duitsche troe pen, weer ongestoord ontwikkelen kan. De bisschop legde den nadruk er op, dat de situatie voor de kerken in Estland, na ée moeilijke bolsjewistische dagen, weer een normaal aanzien heeft gekregen. De gees telijkheid en de besturen der kerkelijke ge meenten hebben in. vele plaatsen van Est land zwaar en bitter te lijden gehad van de bolsjewistische terreur. Bijzonder zwaar zijn de geme«lnten op de eilanden Oesel en Dagö getroffen, op elk waarvan slechts één predikant was overgebleven. Een belangrijke taak heeft de Estland- sche kerk ook te vervullen onder de Esten, die in de bevrijde gebieden van de vroe gere Sovjet-Unie aan de overzijde van het Peipoesme'er leven. Vele kgrken, die tij dens het bolsjewistisch regiem als bios coop of dergelijke dienst deden, zijn reeds weer gedeeltelijk in gebruik gesteld. Met medewerking der Duitsche autoriteiten is ook stichtelijke lectuur naar die gebieden gezonden. Ook in godsdienstig opzicht ont waakt daar thans, na de" bevrijding van het bolsjewistische juk, nieuw leven. GODSDIENSTIG LEVEN IN MOSKOU. Een Estlander^ die tot kort voor het ■uitbreken van den oorlog in Moskou werk zaam was, geeft zijn ervaringen weer in een serie artikelen in het toonaangevende Estlandsche blad „Eesti Söba". In het no. van 29 Mei j.l. v#n dit blad schildert hij den kerkelgken toestand in Moskou met de volgëndè woorden: „Kerken en godsdienstoefeningen leefden alleen nog voort in de herinnering der men- schen. De meerderheid der Moskousche kerktorens is afgebroken en de kerken zijn tot opslagplaatsen gemaakt. Andere ker ken zijn verbouwd tot bioscopen of clubs. Slechts in twee kerken vonden godsdienst oefeningen plaats; in de eene volgens den Lutherschen, in de andere volgens den Grieks-Orthodoxen ritus. Toegang was evenwel slechts mogelijk tegen het koopen Vvan 'n entréekaart. De opbrengst van dezen kaarten verkoop werd aangewend voor de anti-godsdienstige propaganda. Maar ook de godsdienstoefeningen in deze beide kerken waren meer kluchtige farcen dan werkelijke godsdienstoefeningen. Men be hoefde geen diepzinnig waarnemer te zijn, om te ontdekken, volgens welk plan hier God werd gediend: Volkomen duidelijk be speurde men de hand der propaganda-cen-- trale van de Partij, die er naar streefde, het geloof door de kerk zelf belachelijk te maken. De overige kerken waren tot god- loozen-musea ingericht. Het is bepaald lachwekkend, sommige lieden thans te hoo- ren spreken over de godsdienstige vrijheid in Rusland! Het is een bespotting. De Jo den echter hebben volledige vrijheid,.hun godsdienstige riten uit te oefenen. Hun synagogen stonden onaangetast in de ge- heele Sovjet-Unie. Ook de anti-godsdien stige propaganda sprak met geen woord over het Joodsche geloof." Het bolsjewisme heeft het geweldsprin- cipe niet alleen gebruikt tegen het poli tieke regiem, dat het in 1917 ter zijde wilde stellen, maar het vernietigde met de zelfde brute kracht ook de ziel der er aan onderworpen volken. Stalin's vijandschap tegen den godsdienst is bekend; zg heeft zich niet beperkt tot papieren wreedheden. In dezelfde mate als waarin door genadelooze uitroeiing de kring dergenen, die als dragers der godsdien stige overlevering konden worden aange merkt, kleiner werd, hebben ook de wet-' geving en de Executieve de grenzen, waar binnen een geestelijk leven van het volk nog mogelijk zou kunnen zijn geweest, steeds meer vernauwd. Hoe fanatieker en ingrijpender de geweldmaatregelen wer den, des te milder en schijnbaar onschuldi ger werden de woorden. Zoo stonden naast de massamoorden van 1917 schgnbaar- grootjnoedige grondwettelijke bepalingen, diè zelfs nog de „vrijheid der godsdienstige propaganda" toelieten. Toen begon echter het aantal leidende geestelijken snel te ver minderen en daarmee ook de druk op de regeering van de zijde der openbare mee ning. In 1936 ging Stalin, blijkbaar zeker van zijn zaak en zonder zich te bekom meren om den slechten roep van zijn re giem, een belangrijke stap verder, nam de „vrijheid der anti-godsdienstige propagan da" in de grondwet op en stond alleen nog maar het uitoefenen van „de religieuze cultus" toe. De kerken waren echter in- tusschen "voor andere doeleinden of direct aan de godloozenbeweging ter beschikking gesteld, zoodat ook het waarnemen der „religieuze cultus", wegens gebrek aan ge legenheden daartoe, moest vervallen. Duizenden en tienduizenden menschenle- vens heeft de terreur tegen den godsdienst geëischt. Met betrekking tot kerk en gods dienst was Stalin nimmer tot eenige con cessie bereid. Ook Roosevelt's pogingen, Stalin minstens tot een geruststellende ver klaring ten aanzien van de bolsjewistische kerk-politiek te verleiden, om de Ameri- kaansche openbare meening te sussen, hebben schipbreuk geleden op de sluwe standvastigheid van den Moskouschen dic tator. Integendeel, nog in 1941 werd in het programma' van de Komintern nadrukke lijk vastgesteld: „Onder de belangrijke op gaven, waarvoor de cultureele revolutie, die ook de brcede volksmassa beroert, zich gesteld ziet, neemt een bijzondere plaats in den strijd tegen de opium des volks, tegen den godsdienst; een strijd die syste matisch en onafgebroken moet worden ge voerd." Slechts een ingrijpen van buitenaf kon den volken der Sovjet-Unie weder den weg openen tot een godsdienstig leven. Dit is thans geschied door het binnenrukken der Duitsche troepen. Nauwelijks hadden deze dan ook een plaats ingenomen, of reeds terstond doken priesters op, die zich in andere beroepen verborgen hadden gehou den of als vagebonden door het land trok ken, .nu hier, dan daar een onderdak zoe kend. Thans echter is den bewoners van het bezette Oosten vrijheid van godsdienst ge garandeerd en tevens het recht verzekerd, zich tot godsdienstige geloofsgemeenschap pen aaneen te sluiten. Het leven der ker ken en geloofsgemeenschappen wordt in vaste banen geleid, zoodat het zijn plaats in de ontwikkeling der volken weer kan innemen, waarbij steeds priesters van den zelfden volksaard aan onderdanen van elk volk afzonderlijk worden toegewezen. INZAMELING VAN AFVAL IN AMERIKA. Na slechts zeven maanden oorlog heeft president Roosevelt zich aan de pgnlijke taak moeten wijden, de bevolking der Ver. Staten op te wekken tot een nationale in zameling van afval, welke nog deze week zal beginnen. Op de persconferentie ver klaarde de presidènt, dat er behoefte is aan grondstoffen van allerlei aard, teneinde oor logsmateriaal te vervaardigen. Afval van metaal, rubber, lompen en andere stoffen zgn dringend noodig. De oorlog In de lucht. Woensdagnacht hebben Britsche bom menwerpers bommen laten vallen op eeni ge steden van West-Duitschland, o.a. op Saarbrlicken. Er zgn nog geen berichten ontvangen over aangerichte schade. Tegelijkertijd heeft de Duitsche lucht macht met sterke formaties gevechtsvlieg tuigen doeltreffende aanvallen ondernomen op voor de oorlogvoering belangrijke indus trieën der Engelschen in de Midlands. De Britsche verliezen ter zee. ;De Britsche admiraliteit heeft Woensdag, naar de Britsche berichtendienst meldt, de verliezen gepubliceerd, welke bij het tot zinken brengen van den kruiser „Hermi- one" en van den torpedojager „Airdale" zijn ontstaan. De „Hermione" werd te zamen met de „Airdale" en drie andere Britsche torpedojagers alsmede een Pool- schen torpedojager bij aanvallen van de marine en luchtstrijdkrachten van de spil op convooien in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. De verliezen van de „Hermione" bedragen 87 man, die allen gedood werden of vermist worden (waar schijnlijk gedood). Op'de „Airdale" vielen 45 slachtoffers, die allen als dood beschouwd moeten worden. Op een desbetreffende vraag in het Lager huis heeft Attlee verklaard, dat over de verliezen der Engelsche scheepvaart geen mededeelingen kunnen worden gedaan. PROTESTNOTA VAN VICHY. Naar verluidt heeft de Fransche regee ring in een nota geprotesteerd tegen de bedreiging van de Fransche scheepvaart op de Middellandsche Zee door de Britten. In de nota wijst de Fransche regeering od den volkomen on gevaarlijken aard van de Fran sche vipschers op de Middellandsche Zee. De Britten hebben den Franschen visschers op de Middellandsche Zee, evenals den visschers aan de Atlantische kust aange raden, onder bedreiging met militaire tegenmaatregelen, niet naar open zee uit te varen, aangezien" het Engelsche lucht- wanen geen garaiitie kan geven voor de veiligheidder opvarenden. Als voorwend sel tot dezen stap was door de Britten beweerd, dat Fransche visschersbooten door de spil mogendheden gebruikt zouden zijn als militaire vaartuigen. In dit verband wijst men in politieke kringen te Vichy op de schijnheilige wtize, waarop de En gelschen de verscherping van de blokkade tegen de Fransche bevolking trachten te rechtvaardigen. Toestand in Sovjet-Unie ernstig. De Britsche berichtendienst verspreidt het volgende berichtde ernst van den toestand in de Sovjet-Unie wordt thans door de geheele Engelsche en Russische pers toegegeven. De Engelsche pers ver zoekt Rusland dringend, met de uiterste krachtsinspanning tegenstand te bieden. De toestand is ongetwijfeld veel ernstiger dan in 1941. EEN OPROEP VAN DE PRAWDA, Naar de berichtendienst'meldt richt de „Prawda" 'n wanhopige oproep tot de bur gers der Sovjet-Unie. TIet blad verklaart, dat het de plicht der Sovjetburgers is den vijand met hun lichaam, hun leven en hun bloed tegen te houden. Iedere Sovjetburger moet bereid zijn dienst te nemen bij de strijdkrachten. Verwaarloozing van de op leiding in den strijd zal niet kunnen worden verontschuldigd. Ieder individueel man der Sovjet-Unie moet tijd vinden om zich te laten oefenen. Alle Sovjetburgers moeten leeren omgaan met geweren, handgranaten werpen en hoe zij zich in den strijd moeten gedragen. Actie voor tweede front verminder,. Verscheidene Londensche berichten van de Stockholmsche bladen constateeren een stemmig, dat de propaganda voor een „tweede front" aanzienlijk is afgenomen. De Engelsche pers waarschuwde voor een overijlde invasie op het continent. De Zweedsche correspondent van Socialdemo- kraten haalt de Evening Standard aan, die erop wijst, dat Churchills militaire advi seurs stellig een tweede front hadden ge vormd, wanneer zij over voldoende strijd krachten hadden beschikt. De Daily Tele graph schrijft: een mislukken van het tweede front zou noodlottiger gevolgen hebben dan een uitstel. Socialdemokraten noemt deze Engelsche persstemmen een koude douche voor de bolsjewieken en voor hen die om een twee de front geroepen hebben. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt Aan het Egyptische front eindigden acties van afdeel in gen verkenners met verliezen voor den tegenstander en ge vangenneming van een patrouille onder bevel van een officier. Formaties Italiaansche en Duitsche bommenwerpers en' jagers hebben tijdens herhaalde aanvallen op colonnes in den rug van den vijand zichtbare resultaten behaald door een behoorlijk aantal pant ser- en vrachtauto's in brand te doen vliegen of onbruikbaar te maken. Twee toestellen werden vernield door Duitsche jagers en vier door luchtdoelartillerie. De vliegvelden op Malta zgn gebombar deerd door luchtformaties van de as, die er uitgestrekte panden deden ontstaan. De R.A.F. verloor vier Spitfires in ge vechten. In de Middellandsche Zee zgn tijdens een vergeefsche actie tegen een onzer convooien twee Britsche torpedovliegtui gen neergeschoten en vijf andere stellig getroffen. Enkele- leden der bemanning, onder wie twee officieren, zgn gevangen genomen. De terugtocht en de vernietiging "ar de sovjets aan den Don. Ontzaglijk is het beeld der verwoesting in Ostrogoshs*. C^e.e« straat, volgepropt met geschut en ander oorlogsmateriaal, is gespaard gebleven Orbis-Holland-P,K. Bauer-Pax Holland m De moord op het 8-jarig meisje te Arnhem. ZUSTER VAN HET SLACHTOFFER DE DADERES Op Zondag 19 Juli werd op den weg langs 't Hazegrietje te Arnhem het 8- jarig meisje van B. vermoord, welk mis drijf gxoote opschudding verwekte. Bij het eerste onderzoek kwam de po litie op de aanvankelijk geopperde mee ning terug, dat aan dit misdrijf een ander was voorafgegaan. Er werden eenige bij zonderheden ontdekt, die er op wezen, dat de oplossing van dit drama in een ge heel andere richting dan de eerst gevolg de gezocht moest worden. Het trok nl. de aandacht van de poli tie, dat door eenN der naaste familieleden van het slachtoffertje omtrent 'de wijze waarop het kind den dood moet heboen- gevonden bijzonderheden werden verteld, die zij op dat moment onmogelijk van anderen Ron weten. Toen nu een getuige gevonden werd, die het. slachtoffer met een van haar zus ters in de onmiddellijke omgeving van de plaats van den moord had gezien op een tijdstip kort voor den tijd, waarop het misdrijf volgens de berekening van de po litie moest zijn gepleegd, werd onverwijld overgegaan tot aanhouding van jde 23- jarige 'G. H. W. yan B. H<^wel het onderzoek ook in andere richtingen is voortgezet, werd zooveel be- zyarend materiaal tegen de zuster van het slachtoffer gevonden, dat men over tuigd is de hand te hebben gelegd op de daderes van dit vreeselijke misdrijf De verdachte, die niettegenstaande te gen haar gerezen ernstige bezwaren blijft ontkennen, is Zaterdag ter beschikking van de justitie gesteld. Pe druivenpluk in de kassen is op het oogenblik in vollen gang Pax Holland-De Haan m Accijnsheffing op rundvee tijdelijk geschorst. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën is be paald, dat de heffing van den accijns op geslacht wordend rundvee tijdelijk wordt geschorst. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE ZEEPINDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant van 29 dezer 1 heeft het college van rgksfaemiddelaars een regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden vastgesteld in de zeep industrie. Bij deze regeling zijn de ge meenten in vijf klassen ingedeeld. Jlet minimum-weekloon bedraagt voor vakar beiders van 25 jaar en ouder 27.84 tot 23.04, voor fabrieksarbeiders van 23 jaar en ouder 25.92 tot 21.12, voor vrouwelijke werknemers van 21 jaar en ouder 12 tot 9.60. De loonen voor jeugdige werknemers zijn vastgesteld op een percentage vande loonen voor vol wassenen. Voor overwerk zal extra wor den betaald. De werknemers zullen per jaar 6 dagen vacantie genieten. Voor het overige bevat de regeling be palingen betreffende loon over christelijke feestdagen en tijdens zgn. kort verzuim. De regeling treedt in werking met in gang van de loonweek, waarin. Maandag 10 Augustus 1942 valt. Distributie van smeeroliën en vetten voor motorrijtuigen. Met ingang van 1 Augustus 1942 zal' blijkens een dezer dagen in de staatscou rant af te kondigen beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart het koopen en in ontvangst nemen on het verkoopen en afleveren van smeeroliën en -vetten, bestemd voor verbruik in motor rijtuigen voor wegverkeer (met uitzonde ring van het verkeer per rail) uitsluitend zijn toegestaan onder afgifte van geldige distributiebescheiden. De rijksverkeersinspectie zal daartoe aan" de verbruikers aanvraagformulieren zén- den. De verbruikers behooren deze formulie ren ingevuld en onderteekend aan de rijks verkeersinspectie terug te zenden. Vervol gens ontvangen zij van de rijksverkeersin spectie machtigingen, waarop zij bij den plaatselijken distributiedienst, gedurende de maand, waarin de machtiging is afgegeven, bonnen kunnen verkrijgen, die op het koo pen van smeeroliën en -vetten recht geven. Hierbij worden de verbruikers onderschei den naar de omstandigheid, of zg al dan niet zelf de afgewerkte olie regenereeren. Verbruikers, die niet zelf regenereeren, pntvangen van de r'rjksverkeers-inspectie roode machtigingen. De distributiediensten zullen tegen deze roode machtigingen ook roode bonnen afgeven, verbruikers, die zelf regenereeren, ontvangen van de rijksver keersinspectie blauwe machtigingen en van den distributiedienst blauwe bonnen. Bg de afgifte van de blauwe machtigingen, houdt de rijksinspecteur van het verkeer rekening met de omstandigheid, dat de verbruiker zelf regenereert door den betrokkene 20 procent op zijn hoeveelheid te korten. Verbruikers, die niet zelf regenereeren en die dus roode machtigingen en bonnen ontvangen, zijn verplicht bij verversching van het carter de afgewerkte olie aan den leverancier af te staan. Zoowel de roode als de blauwe bonnen worden uitgegeven jn coupons van,een halve eenheid, 5 eenheden en 25 eenheden. Een eenheid smeermiddelen bedraagt één liter smeerolie of één kg. smeervet. De bonnen, die gedurende de maanden Augustus tot en met October worden uitgegeven, zijn voor zien met den opdruk „periode a" cn zijn tot en met 31 December 1942 geldig. De handelaren dienen de volle hoeveel heid, die op de bonnen verkrijgbaar is ge steld, af te leveren en mogen dus geen kor ting toepassen. Met ingang van 1 November 1942 zullen met.„periode b" gemerkte bonnen worden uitgegeven, (Jie tot en met\30 Juni 1943 geldig zijn. HULPWERK BEELDENDE KUNST. Op 1 Augustus wordt te Amsterdam de tentoonstelling „Hulpwerk beeldende kunst", uitgaande van den Nederlandschen Volksdienst, georganiseerd in samenwer king met de Kultuurkamer, gèopend. Men moet deze tentoonstelling niet fcien als representatief voor de JJederlandsche schilder- en beeldhouwkunst.' Het is een verkooptentoonstelling van werken van kunstenaars aangesloten bg de Nederland- sche Kultuurkamer. De jury is bij de keuze zoo ver mogelijk gegaan en alleen werken, die, blijk geven van onkunde, en werken die kennelijk als „maakwerk" te herkennen waren, zgn geweigerd. Belangwekkend is deze tentoonstelling ook, omdat men er kimstwerken ziet van geheel onbekende schilders en van mis kenden. LOONEN WITWASSCHERIJ-INDUSTRIE. - Blijkens de Staatscourant van 29 dezer heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loonen in de witwas- scherij-industrie vastgesteld Bij deze regeling is Nederland in twee loongëbieden ingedeeld. Het eerste gebied omvat de provincie Noord-Holland', Zuid- Holland en Utrecht, het tweede de ove rige provincies. De weekloonen voor volwaardige man nelijke werknemers van 23 jaar en ouder (gehuwden van 21 jaar en ouder) bedra gen in het eerste gebded 28.71, in het tweede gebied 26.10. Voor strijksters van 22 jaar en ouder bedraagt het weekloon in het eerste ge bied 13.75 en in het tweede gebied fb2.50, voor andere vrouwelijke werkne mers in het eerste gebied 13.20, in het tweede gebied 12. Ook voor jeugdige werknemeüs zijn de weekloonen vastge steld. Ds regeling treedt ln werking met in gang van de loonweek, waarin Maandag 10 Augustus 1942 valt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1