PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT VRIJDAG 17 JULI 1942 Achtervolgingsgevechten in het Oosten voortgezet. De prijspolitiek in^Europa, ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 1 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Per rn.m. 14 cent, min. per adv. 12.80. BI] abonnement speciale prtJa. Kleine advertenties (max. 8 regels)van 1—6 regels 65 ct-, iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dlenstaanb. reap. 55 en 11 cL Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bö vooruitbetaling. „Brie* ven of adres Bur.v.d.BL" 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359J00, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 165 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. a VISSER, VUSSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VUSSINGEN: Redactie en Admini stratie Walotr. 68-60, tel. 10 (2 lönen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 8521, na -kantoortijd telef. 8454. Administratie telet 8541. GOES: Red. en Admlnlstr. Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45. telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. teL 21 De Fransche schepen In Alexandrië. Hernieuwde levendige gevechtshandelingen ia het Oosten. Vooral bet Duitsche luchtwapen is onvermoeid la actie, om vijandelijke colonnes te vernietigen en alle ravitailleeringswegen te vernielen. Zooals op dezen opmarschweg ziet het er op vele plaatsen aan het Qostelij'k front uit Steeds weer ziet men vijandelijke pantser- die door vliegtuigbommen werden getroffen Atlantfc-HoHand-P.KL Leher-Pax Holland m wagens, Rede van dr. H. Fischbóeck. Voor het sociaal economisch genootschap Nederland en Europa heeft dr. H. Fisch bóeck een rede gehouden over de prijspoli tiek in Europa Van een Europeesche prijs politiek kan, aldus spreker, nog niet wor den gesproken, daar er nog.geen gemeen schappelijke richtlijnen bestaan, die voor heel Europa gelijktijdig doorgevoerd kun nen worden. De afzonderlijke landen van Europa moeten derhalve op 't gebied van de prijzen en de prijspolitiek verschillend worden beoordeeld. De prijspolitiek staat niet op zichzelf, maar is een onderdeel van de economische politiek en deze is weer een onderdeel van de algemeene politiek. Op het gebied van de prijzen bestaat geen systeem van sa menwerking tusschen de volkeren. On danks deze decentralisatie wordt de prijs politiek evenwel geleid do'or een gemeen schappelijke «gedachte, die het heele eco nomische leven in Europa moet beheer- schen- Het doel van de prijspolitiek moet bleven de uitschakeling van alle storingen en het zoo goed mogelijk gebruik maken van de Europeesche economische krachten en de doelmatige verdeeling yan de in Europa geproduceerde goederen. In de Europeesche ruimte vormt de prijs den grondslag van de valuta. Spr. consta teerde, dat het fundament van de stabili teit van de valuta het geheele prijsniveau is. Het^ is gelukt de rijksmark stabiel te houden, zoodat de koopkracht in wezen de zelfde is gebleven als vroeger. De stabili teit of de niet-stabiliteit van onze valuta moeten wy beoordeelen naar het aantal goederen, die als tegenwaarde hiervoor kunnen worden verworven en wij zijn van meening, dat in dezen economischen uit- drukkingvorm de politieke gedachte van den Führer tot grondslag ligt, nl. dat de waarde van de valuta verzekerd wordt door den Duitschen arbeid. De arbeid wordt im mers omgezet in goederen en deze goede ren worden geruild op basis van de prijs vorming. E?e stabiliteit van de prijsvorming baseert zich dus op den arbeid en vindt de economische uitdrukking in de prijzen. Voor een handhaving van de stabiliteit van de valuta is derhalve noodig, dat in de prijsvorming geen essentieele veranderin gen intreden. Tusschen de verschillende* staten be-, staan dezelfde problemen als in ieder land afzonderlijk en zij volgen hetzelfde egois me, wanneer dit niet aan banden wordt ge legd. In de liberale economie heerschte een liberaal prijssysteem- Door een vrfhooging van de prijzen meende men de productie te kunnen stimuleeren. Naast, de productie is evenwel de verdeeling een belangrijk on derdeel van het economische leven. Naast een stimuleerep van de productie is een doelmatige verdeeling van de distributie epn eerste vereischte. Van den anderen kant is een verstoring in de distributie van invloed op de productie. Een zeer aanzien lek gedeelte van den arbeid ligt niet in de productie, maar in de verdeeling, waaron der spr. ook het transport, de credieten en de financiering verstaat, kortom alles wat er toe noodig is om het product van produ cent naar consument te brengen. Met be hulp van de. prijzen heeft de verdeeling plaats en de ordening van 't prijssysteem is derhalve een grondpijler van het distri butieapparaat. Dezelfde problemen, doen zich voor t.a.v. het internationale verkeer. Internationale prijswoeker beteekent welis waar een prikkel om te exporteeren, maar moet afgewezen worden- Spr. ging vervolgens in op het vraagstuk van een gerechtvaardigden prijs. In plaats van dit begrip wilde hij de „Leistungs- preis" stellen, £ie tevens een vaste prijs beteekent. Spr. is van meening, dat de prijsvor ming op grond van de zelfkosten zooveel mogelijk moet verdwijnen en dat hiervoor de „Leistungspreis" in de plaats moet ko men. Hierbij moet het uitgangspunt van den ondernemer zijn de kosten zoo laag mogelijk te houden. Om een prijscöhtröle goed te doen func- tionneeren, moet er een marktordening en een verkeersapparaat zijn. Een Europee sche prijsstop voor het internationale goe derenverkeer is even nuttig als de prijs- stopvoorschriften ln de afzonderlijke lan den. Vooral de kleine landen in Europa, die op een internationalen goederenruil zijn aangewezen, hebben bij een stabilisatie van de prijzen een vitaal belang. Een liberale binn^nlandsche prijspolitiek brengt in den oorlog de stabiliteit van de valuta in ge vaar en leidt tot een devaluatie. De vaststelling van de definitieve valu taverhoudingen in Europa gaat uit vart de voorwaarde, dat het stabiel houden van het prijsniveau in het internationale ruil verkeer verzekerd is. Het bewijs van vertrouwen, waarmede Duitschland de Nederlandsche economi sche leiding is tegemoetgekomen, doordat van het begin af een vaste omrekenings koers werd ingesteld, de in- en uitvoerrech ten van beide zijden werden opgeheven na aanpassing der prijzen en het geldverkeer geheel werd vrijgegeven, is tot dusverre bevestigd. Het moet door handhaving van Wet prijsniveau in Nederland bok in de toe komst gerechtvaardigd worden. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front worden de achtervolgingsge vechten rusteloos voortgezet. Ingesloten en afgesneden groepen van den vijand trachten vergeefs naar het Oosten door te breken. De verliezen van den tegen stander en de binnengebrachte buit zijn tot dusver niet te overzien. Sterke for maties van het luchtwapen hebben de achterwaartsche verbindingen van de bolsjewieken aangevallen en talrijke co- Jonnes uiteengedreven. Gevechtsvliegtui gen hebben Rostof en verscheidene ha vens aan de Kaukasische kust gebombar deerd. In voor den oorlog belangrijke in stallaties der stad Rostof ontstonden ver scheidene groote branden. Een vracht schip werd door voltreffers tot zinken gebracht. Tegen het bruggehoofd Woro- nesj heeft de vijand zijn sterke tankaan- vallen voortgezet. In samenwerking met het luchtwapen zyn alle aanvallen in harde gevechten bloedig afgeslagen. Aan de rest van het Oostelijke front slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. In de Finsche Golf hebben eenheden van de Duitsche marine twee bolsjewis tische duikbooten tot zinken gebracht. In Egypte werden met sterke strijd krachten uitgevoerde aanvallen van den vijand in den centrales sector van de stelling El Alamein afgeslagen. In den loop van de verbitterde gevechten werden in tegenaanvallen 1200 gevangenen ge maakt en een aantal' tanks en vracht auto's vernietigd. In het Westen van de Middellandsche Zes is een Britsche kruiser door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen en met voltreffers van bommen beschadigd. Bij aanvallen van Britsche jagers op de kus ten van de bfezette gebieden in het Wes ten gelukte het in den loop van Woens dag zes vijandelijke vliegtuigen te doen neerstorten. DE TOESTAND IN DE SOVJET UNIE. Naar ijit Moskou wordt gemeld wordt de ernst van het oogenblik met een nog nooit voorgekomen dringendheid duidelijk gemaakt aan de Sovjet-bevolking. Zoo heeft de Prawda een drie regelige slagzin afgedrukt, luidende „Mannen van het roode leger, ernstig gevaar dreigt, de natie doet een beroep op u, brengt uw slagen nog harder toe dan tot dusverre". IIja Ehrenburg schrijft in de Roode Ster „De vijand dringt op naar Stalin grad. Gij allen weet, wat dat beteekent. Soldaten, boeren, arbeiders, allen moeten thans alles wat zy' hebben in .een gewel dige inspanning geven voor het bevech ten van de overwinning." De Japanners op de Aleoeten. De Evening Standard meldt, dat Wash ington besloten heeft, voorloopig geen groote militaire operaties tot herovering van de door da Japanners bezette eilanden der Aleoetengroep te ondernemen en het te laten bij bomaanvallen, welke nu en dan op de Japansche scheepvaart worden ge daan. Het motief is volgens het Engelsche blad, dat het Amerikaansche commando op het oogenblik geen troepen aan een front van den tweeden rang wenscht te gebrui ken. Veel gevaarlijker dan de bezetting der beide eilanden van de Aleoetengroep acht men de overwinningen der spilmogendhe- den in Egypte en in de Sovjet-Unie. De snelheid, waarmede de Duitschers hun ope raties ten uitvoer gelegd hebben, heeft verrassing gewekt- GEWONDE FRANSCHE VRIJWILLIGERS. Jacques Benoist Mechin, staatssecretaris bij het hoofd van de Fransche regeering, president van het centraal comité van het „Legion Tricolore" heeft ëen bezoek ge bracht aan 25 legioensoldaten, die ge wond zijn aan het Oostelijk front en op het oogenblik ter verpleging opgenomen Zijn in het Foch Hospitaal te Suresnes. Te dezer gelegenheid heeft de minister aangekondigd, dat volgens een beslissing van de Duitsche overheden, alle gewonden van het „Legion Tricolore" de invrijheids- stelling mochten vragen van leden van hun familie in den eersten graad, vader, broeder of zoon, die krijgsgevangenen zijn. Een naamlijst werd reeds naar Duitschland ge stuurd, waar deze invrijheidsstelling thans plaats heeft. De Isvestia schrijft„De slag op leven en dood is begonnen. Herinnert u de leus van Lenin: „overwinning of dood", Alfred Chloerthon meldtaan de Daily Telegraph in Londen uit Moskou, dat Tass de volgende bijzonderheden geeft„Op deze.eindelooze prachtige graanvelden is er thans niets meer wat de tanks kan stui ten, behalve de bolsjewistische soldaten, die ten aanzien van motorvoertuigen en vlieg tuigen numeriek inferieur zijn en achter zich slechts spaarzame spoorwegverbindin gen hebben. Aan den anderen kant van het Don-front bij Woronesj hebben de Duit schers reeds genoeg troepen over de rivier gekregen om het loonend te achten aan te stormen op de rechtstreeksche spoorweg verbinding tusschen Moskou en Stalingrad. Dat is het gevaar van dit oogenblik en het heeft geen doel het te loochenen. Het gaat niet om de bedreiging van Moskou of van de voornaamste massa van het bolsjewis tische leger te velde- Het gaat veel meer óm het vreeselijke gevaar vande olievoor ziening van Moskou en een groot deel -van den graantoevoer en voor de verbinding met de Zwarte Zee-vloot en Iran. Daarbij is nog niet eens rekening gehouden met het gevaar voor Stalingrad en 't naburige industrieele gebied. Het heeft geen doel zich het feit te verheelen, dat het Duitsche pantserwapen met zijn schitterende orga nisatie voor de levering van benzine weer eens een diepen doorbraak tot stand heeft gebracht. TURKIJE OVER DEN STRIJD IN HET OOSTEN. Éadio-Ankara heeft een uitzending van de Moskousche radio geciteerd, volgens welke de Prawda zich beklaagt over het gebrek aan energie achter het front, als mede over het feit, dat de leden der partij de hun toegewezen taak niet vervullen en dat de arbeiders in de fabrieken, havens en bij de spoorwegen slecht werken. Radio-Ankara merkt naar aanleiding hiervan op, dat het artikel van de Prawda den indruk wekt, dat de inspanningen van de bevolking zijn verminderd. Ten aanzien van den tpestand aan het Oostelijke front merkt radio-Ankara op, dat de Sovjet-strijdkrachten in het Zuiden zich alleen nog door een wonder aan de omsingeling kunnen onttrekken. Bovendien wordt de positie bij Woronesj voor de Sov jets met den dag slechter en het zal hun niet gelukken een nieuwe verdedigings linie op te richten. DE STRIJD IN HET HOOGE NOORDEN.. Naar het opperbevel der weermacht meldt, hebben Duitsche vliegtuigen het schakelstation Moermasji ten Zuiden van Moermansk aangevallen, dat reeds vroeger blijvend was beschadigd. Het ontstaan van verscheiden branden werden waargenomen Britsche vliegtuigen boven Duitsch en Deensch gebied. Britsche bommenwerpers hebben, naar aan het D.N B. wordt gemeld, in de late uren van gisterenavond storingsvluchten naar Noord Duitsch- en Deensch gebied ondernomen. Door neergeworpen brisant- en brandbommen ontstond geringe schade, o.m. in Lübeck. Twee der aanvallende bom menwerpers zijn, .volgens tot dusver ont vangen berichten, neergeschoten. De strijd in Noord-Afrika. In een beschouwing over de situatie in Noord-Afrika schrijft Gayda in de Giornale d'Italia, dat generaal Auchinlick aanzien lijke hoeveelheden materiaal en menschen uit alle deelen van Egypte, Palestina; Syrië en Irak en van de Amerikaansche depots aan den Indischen Oceaan en de Roode Zee heeft gerequireerd. Dat dit noodig is, aldus Gayda. bewijst, dat het Britsche leger zeer verzwa~kt is. Voorts wijst hij er op, dat de Australi sche premier, Curtin, heeft toegegeven dat het grootste deel der versterkingen in Noord-Afrika wederom door Australische soldaten gevormd wordt. Zoo moet Austra lië nogmaals door zijn eigen menschen in den steek worden gelaten om Egypte te verdedigen. Bevestigd is zoo vervolgt Gay da, dat by El Alamein Nieuw-Zeelanders en Zuid-Afrikaners in het veld gebracht zijn. Ook zijn er groote hoeveelheden Ameri- kaansch oorlogsmateriaal in den strijd ge worpen. Zoo worden door den slag in Noord- Afrika voortdurend Anglo-Amerikaansche strijdkrachten gebonden, waardoor de toe gezegde hulp aan de Sovjet Unie en Tsjoengking wordt onttrokken. Frankrijk en de Ver. Staten. Naar de Fransche staatssecretaris, Ma rion, tijdens een ontvangst van de pers te Vichy heeft medegedeeld, heeft de Fran sche regeering op 13 Juli de Amerikaan sche regeering een protestnota overhan digd tegen het besluit van Roosevelt om twee militaire Amerikaansche deskundigen te benoemen als vertegenwoordigers van de Ver. Staten by het nationale comité De Gaulle. In de protestnota wordt ge zegd, dat de Ver. Staten nog steeds nor male diplomatieke betrekkingen, met Frankrijk onderhouden en dat het derhalve ontoelaatbaar is, dat de Amerikaansche regeering tegel'jkertijd betrekkingen on derhoudt met de Gauillistische rebellen. De argumenten, die Rc lêvelt voor zijn besluit heeft aangevoerd, aldus verklaarde Marion, zijn in de prote' tnota van Laval gekarak teriseerd als voorwendsel, dat gericht is tegen de souvereiniteit van Frankrijk. Roosevelt heeft geargumenteerd, dat het opnemen van contact tusschen de Ameri kaansche regeering en de beweging van De Gaulle het veilig stellen van de Fran sche gebieden ten doel heeft. De verdedi ging van het Fransche gebied, aldus heeft Laval in zijn prctestnota verklaard, is echter uitsluitend een zaak van de Fran- sche regeering. VERKLARINGEN VAN LAVAL. De Fransche minister-president, Pierre Laval, heeft voor de binnen- en buiten- landsche pers een verklaring afgelegd over de onderhandelingen, welke gevoerd zyn over het te. Alexandrië liggende Fransche eskader, waarin hij o a. het volgende ,zei „Als gevolg van het door generaal- veldmaarschalk Rommel op Egyptisch, grondgebied ontketende offensief van Duitsche en Italiaansche strijdkrachten heeft de Fransche admiraliteit op 26 Juni aan admiraal Godefroy, den commandant van het Fransche eskader, instructies ge zonden. Het eskader moet trachten in geval de Britsche strijdkrachten Alexandrië ont ruimen, een Fransche haven te bereiken. Wanneer het het Fransche eskader onmo gelijk wordjt gemaakt de haven te verla ten, moet het onder Fransche vlag in Alexandrië blijven en een afwachtende hou ding aannemen. Admiraal Godefroy heeft opdracht gekregen om de Fransche sche pen nooit in vreemde handen te laten vallen. Op 2 Juli hebben het Duitsche opper bevel van de weermacht en de Italiaansche tegeering erkend, dat de'aan admiraal Godefroy gegeven instructies in overeen stemming zyn met de voorwaarden van dén wapenstilstand. Op 3 Juli werd in een Amerikaansche nota o.m. aan de Fxansche regeering ver klaard „De president der Vereénigde Sjtaten koestert den wensch, dat de Fran sche oorlogsschepen irr Alexandrië, onder geen beding in. handen vallen van de Duit sche of ItaliAansche strijdkrachten. Hij stelt de Fransche regeering voor de Fran sche schepen te Alexandrië onder de be scherming der «Ver. Staten te plaatsen. Deze maatregel brengt de reis van de Fransche schepen naar een asylhaven voor den duur van den oorlog met zich mede. Wanneer het aanbod der Ver- Staten door de Fransche regeering niet wordt aangeno men, dan zou de Britsche regeering natuur lijk volkomen het recht hebben den Fran sehen, schepen het bevel te geven het Suez- kanaal door te varen en wanneer dit bevel niet zou worden opgevolgd tot vernieling van deze schepen over te gaan om te ver mijden, dat zij in handen van den vijand vallen. De Fransche regeering heeft de Ameri kaansche regeering geantwoord, dat zij de voorstellen der Ver. Staten formeel van de hand wijst als zijnde in strijd met de eer en het belang van Frankrijk. De Fransche regeering legt nog eens den nadruk op de buitengewoon ernstige gevolgen, welke iedere daad van geweld in Alexandrië tegen de Fransche schepen met zich zou medebrengen. De Fransche regee ring betreurt te moeten constateeren, dat president Roosevelt er niet voor terug schrikt van mefet af aan de zware verant woordelijkheid te deelen van hen, die met miskenning van de militaire eer een mis dadige houding tegen een ontwapend eska der beramen. In een nieuwe nota der Ver. Staten werd voorgesteld om de Fransche schepen van Alexandrië door het Suez-kanaal naar Martinique over te brengen, waar zy voor den duur van den oorlog op dezelfde voor waarden als de Fransche oorlogsschepen in Fort de France gedemobiliseerd zouden worden. De Fransche regeering heeft geant woord, dat dit voorstel niet aa vaard kon wonlen, daar het onvereenigbaar is met de voorwaarden van den wapenstilstand en- met de eer en de belangen van Frankrijk. De Fransche regeering hernieuwt haar eisch om haar oorlogsschepen uit Alex andrië naar de dichtstbijgelegen Fransche haven te brengen, waarby zy zich beroept op een recht, dat door president Roósevelt niet doeltreffend kan worden bestreden. HET FRANSCHE ESKADER. De Fransche vloot in de haven van Alexandrië bestaat uit het slagschip „Lor raine", in 1919 gebouwd en in 1934 gemo derniseerd. Het heeft, een waterverplaat sing van 23 000 ton en bezit acht stukken geschut van 34 cm., alsmede 14 stukken geschut met een kaliber van 13.8 cm. de kruisers „Tourville", „Duquesne" en „Suf- fren" met een watenverplaatsing van 10.000 ton en uitgerust met 8 stukken geschut van 20.3 cm. de kruiser „Du- guaytrouin", waterverplaatsing 7980 ton de torpedojagers „Le Fortune", „Forbin" en „Basque" van 1379 ton en de duikboot „Protee" 2060 ton. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: In den centralen sector van het Egyp tische front heeft de vyand onze stellin gen fel aangevallen. De aanvallen werden echter overal gestuit en wij hebben ter stond tegenaanvallen ondernomen. Wij maakten ruim 1200 gevangenen en ver nielden een aanzienlijk aantal tanks. Het luchtwapen heeft met 3terke formaties deelgenomen aan de felle gevechten en de vijandelijke strijdkrachten evenals het vijandelijke luchtwapen aangevallen. Vier vliegtuigen "werden door de jagers van de vierde stormafdieeling neergeschoten, die daarmede sedert het begin van de huidige operaties in Noord-Afrika hun 132e lucht overwinning behaalden. Bovendien brach ten Duitsche Vliegtuigen de Royal Air Force het verlies toe van een Curtiss en een Spitfire. Britsche vliegtuigen hebben Benghasi gebombardeerd, eenige huizen beschadigd en ongeveer 10 Arabieren gedood of ge wond. Het afweergeschut vernielde een Engeisch vliegtuig. De luchthaven van Miccaba is wederom door onze enDuit sche luchtformaties gebombardeerd, de installaties werden herhaaldelijk getrof fen. Van de operaties van dien dag keer den één onzer vliegtuigen niet terug. Op de Middellandsche Zee hebben Italiaan sche en Duitsche vliegtuigen een En gel ach en kruiser aangevallen en beschadigd De resolutie van het Indische Congres. De Daily Telegraph schryft naar aanlei ding van de resolutie der Voor-Indische congresparty, dat Gandhi heeft bevestigd, dat dit besluit openlijke* rebellie tegen Engeland beteekent. Er is, aldus het blad, weinig aanleiding om er aan te twyfelen, dat het extremisme in Indië de overhand zal houden en dat deze houding de oorlog voering „tamelyk zal belemmeren". Men moet in Engeland beseffen, dat elke poging om de congresparty tevreden te stellen, zoolang de oorlog duurt, vruchteloos zal zyn. Engeland kan dan ook niet anders doen dan zonder die party zyn arbeid voortzetten. VERKLARINGEN VAN BOSE. Subhas Chandra Bose, de leider van de Indische onafhankelijkheidsbeweging heeft in Rome een interview toegestaan aan een vertegenwoordiger van het blad Nitsje Nitsje Sjimboen. Hij verklaarde, dat alle Indiërs, onverschillig tot welk k&mp zij be- hooren, in de kwestie der onafhankelijk heid van Indië eensgezind zyn. Slechts de methodes voor het bereiken van dit doel wijken op onbelangrijke wijzen van elkan der af. Bose verklaarde, dat de Britsche troepen in Indië niet slechts controle uit oefenen op het particuliere leven van de Indiërs, maar ook in staat zyn van Indië een „abattoir" te maken. Het nationale congres bepaalt derhalve tegen de verdere aanwezigheid van het Britsche leger in Indië ondubbelzinnig zijn standpunt. De pro-Engelsche elementen in Indië moeten niet au serieux genomen worden. Op de vraag wat geschieden zou wanneer de Engelschen en de Amerikanen zouden weigeren uit Indië terug te trekken, ver klaarde Bose „Wanneer gematigde stap pen niet tot succes leiden, blijven nog slechts drastische middelen over"- Over de verhouding tot de spilmogend- heden zei Bosé „De spilmogendheden zyn de ware helpers en hoeders van Indië". LIJK OPGEHAALD VAN VERMISTE VROUW. De politie heeft in de Rotte te Rotterdam het lyk opgehaald van de 52-jarige werk ster M. M. de die sedert eenige dagen werd vermist. DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende week is ter verkrijging van het gebruikelyke rantsoen brood aan gewezen bon 37, terwijl voorts op de bon nen 37 het verhoogde vleesch-rantsoen ge kocht kan worden. Van de tabakskaart (voor mannen) zyn eveneens geldig verklaard de bonnen 37 voor het gewone rantsoen. Amerika verbreekt consulaire betrekkingen met Finland. Naar he Britsche berichtendienst meldt, heeft Washington in een extra bericht me degedeeld, dat de Vereenigde Staten alle consulaire betrekkingen met Finland heb ben verbroken. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft Finland verzocht alle Finsche consu laten in de Ver. Staten uiterlyk 1 Augustus te sluiten. Scheepsverllezen der geallieerden. Naar van militaire zyde wordt vernomen, zyn na 1 Juni 1941 nog de volgende sche pen der geallieerden tot zinken gebracht „British Resource" (7209 t.), „San Floren tine" (12.842 t.), „Barrdale" (5072 t.), .fCalgarolite" (11.941 t.), „Nagara" (8791 t.), „Ulysses" (14.647 t.), „Ahamo" (8621 t.), „Darkdale" (8145 t.), „G. S. Walden" (10.627 t.) en»„Hardwick Grange" (8009 t.) United Press meldt uit Fort Aleza, dat de Britsche vrachtboot „Cortona" (7000 t.) in den grond is geboord. Volgens radio New York jbeeft het Ame rikaansche ministerie van marine Donder dag medegedeeld, dat twee middelbare Amerikaansche koopvaardyschepen getor pedeerd jen tot zinken gebracht zyn en wel een op den Atlantischen Oceaan en het an dere in de Caraibische Zee. HET GEALLIEERDE TEKORT AAN SCHEEPSRUIMTE. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft Churchill den Ver. Staten verzocht teneinde scheepsruimte te besparen, alle onnoodige zendingen naar Engeland te sta ke ix, o.a. levensmiddelenpakketten, daar ooi: de geringste scheepsruimte noodig is voor belangrijker dingen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1