Goes zachte werking! Ordening van het f articulier onderwijs. STADSNIEUWS Vlissingen DRANKMISBRUIK EN ZWARTE HANDEL. In den nacht van Maandag op Dinsdag passeerde een politiepatrouille tijdens haar surveillance een woning van waaruit hulp kreten klonken. Onmiddellijk heeft de pa trouille zich toegang tot het betrokken per ceel verschaft, waarna bleek dat een vijf tal burgers bezig was een man, die sterk onder drankinvloed verkeerde, naar bed te brengen hetgeen met de noodige moeite gepaard ging. Bij onderzoek bleek voorts dat allen in den loop van den avond een café hadden be zocht waar zij door den man die zij nu naar bed brachten en $ie een prijs uit de loterg had getrokken, rijkelijk waren getracteerd, zoodat het gezelschap in een vroolgke stemming was gekomen. Toen 't sluitings uur was aangebroken, bleek de milde gever zoodanig aan Bacchus geofferd te hebben, dat het noodzakelijk was hem naar huis te brengen en te trachten hem in bed te leg gen. f Beschuldigingen over en weer dat geld van elkander was afgenomen, waren het slot van dezen gezelligen avond. De politie constateerde verder in de wo ning een aanmerkelijke hoeveelheid koffie- boonen, cacao, .vet, tabak en textielgoederen welke bij nader onderzoek uit den zwarten handel afkomstig bleken. In verband hiermede is' de bewoner later op den nacht toen de drank uitgewerkt was, aangehouden £n aan het bureau in bewaring gesteld. Een nader onderzoek ter zake werd ingesteld waarvan het resultaat is, dat hedenmorgen een 'tweede persoon werd aangehouden die kortelings aan den gearresteerde in strijd met wettelijke be palingen, een groote hoeveelheid pakjes Belgische tabak had geleverd. Het gaat met deze zaak zooals de poli tie tegenwoordig telkens moet ervaren, dat het bij aanhoudingen terzake van zwarten handel niet bij .één arrestatie blgft, doch dat meerdere successievelijk volgen. DIEFSTALLEN. Een iniwoner deed bij de politie aan gifte dat in den afgeloopen nacht uit een pakhuis een rijwielaanhang^agen was ontvreemd. Uit een ander pakhuis werden kolen gestolen, terwijl belanghebbenden 's mor gens constateerden dat van een rgwiel in een opslagplaats de buitenbanden wa ren verdwenen. STADSNIEUWS Middelburg DEZE WEEK TWEE MOLENWATER UITVOERINGEN. Niet alleen geeft het Middelburgsch Muziekkorps hedenavond bij goed weder het Vrijdag jl. uitgestelde concert op het Molenwater, doch Vrijdag a.s. speelt Oefening na den Arbeid aldaar. Beide uitvoeringen hebben plaats van 8 tot half tien. AANLEG KLINKERPADEN. Niet alleen in het deel van de stad, dat tot den herbouw behoort, doch ook in het niet verwoeste deel, wordt volle aandacht aan de bestrating gewijd. Zoo is men thans bezig een tweede klinkerpad op de Vlasmarkt aan te leggen waardoor men, komende naar de Markt, ook rechts een voetpad heeft. VERKEERSEXAMENS. Hedenmorgen te 9 uur vingen de ver- keersexamens, waarvoor zich 189 kinderen, 117 wielrijders en 72 voetgangers, hadden aangemeld, aan. De wielrrjdende candidaten legden de volgehde route af: Hofplein, Lange Noord straat, Markt, Bodeplaats, Gortstraat, Varkensmarkt, Vlissingsche straat, Vlis- singsche Brug, Teerpakhuizenstraat, Blau wen D;jk, Stationstraat, Koningsbrug, Houtkade, Londensche Kade, Bierkade, =Bellinkstraat, Korte Delft, Dam, Mol straat, Koepoortstraat, Zuidsingel tot aan den Watertoren en dan langs het Molen water tot aan het eindpunt bij den Schouw burg. Op ruim 12 plaatsen werden de can didaten gecontroleerd of zij zich overeen komstig de verkeersvoorschriften gedroe gen. Het was zeker een lange weg met verschillende verkeersproblemen. TEMPERATUUR KANAALWATER. De temperatuur van het wtfler ia heden 66 gr. STADSNIEUWS JAS GESTOLEN. De heer A. de K. van Kwadendamme deed bij de politie aangifte van den dief stal van zijn jas, die hij op den bagage drager van zijn rijwiel gebonden had. De diefstal werd gepleegd terwijl het rijwiel ongeveer een half uur achter een pand in de Wijngaardstraat stond. De politie stelt een onderzóek in. ZONDER BEL. De wielrijder F. H. M. de M wonende te Terneuzen, werd geverbaliseerd omdat zijn rijwiel niet voorzien was van een functionneerende bel. HET MILITAIRE CONCERT. Naar men ons mededeelt zal de Duitsche militaire kapel, die hedenavond een con cert geeft op de Groote,Markt, vijfenveer-^ tig man sterk zijn. Om zes uur vangt het concert aan. BURGERLIJKE STAND GOES. Geboren: Dina, dochter van Jan van Hoepen en Jacoba Jacoinlna Timmerman, wo nende te Kapelle. KRUININGEN, van 3—9 Juli. Geboren: Karei Leopold, zoon van Petrus Adriaan Westdjjk en Je&nnette Leopoldina Maria Bruel. Ondertrouwd: Hugo Adriaan Zandee, 35 j. te 's Heer Arendskerke en Janna PieterUelta Eli sabeth Baarens, 26 j. Getrouwd: Jan Dek, 25 j. en Everdlna Chris tina Eckhardt, 24 j.. MELISKERKE. Over Juni. Geboren: Jacoba, dochter van Hendrik Dingemanse en Janna Wijk- hujjs. Adrians, dochter van Jan de Korte en Elizabeth de Visser. Getrouwd: Lein Mattliijsse. 34 j. jm. en Adri ans Dingemanse, 28 j. jd. Christiaan Dekker, 20 j. jm. en Katharina Koene, 19 j. JU. Ondertrouwd: Louis Abraham Meeusen, 24 J. jm. en Cath&lina Kantors, 27 j. jd. Overleden: Corneli3 de Rijk, 81 j., man van Maria de Bruijne. BEDRIJFSORGANISATIE VOOR PLUIMVEE EN EIEREN. De opbouw van de organisatie van de voedselvoorziening op grond van het orga- nisatiebesluit voedselvoorziening 1941 is weder een schrede gevorderd. Nadat reeds waren ingesteld de bedrijfsorganisaties voor vee en vleesch, voor zuivel, marga rine, vetten en oliën en voor akkerbouw producten met daaronder ressorteerende onderbedrgfsorgapisaties, is thans met in gang van 15 Juli door den secretaris-ge neraal van het departement van landbouw en visscherij ingesteld de bedrijfsorganisa tie voor pluimvee en eieren, gevestigd te De Bilt (U.). Deze bedrijfsorganisatie zal geleidelijk de werkzaamheden overnemen van de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee. Het gebied der voedselvoorziening, waarvoor deze organisatie is ingesteld, omvat de pluimveeteelt, de teelt van voor de voedselvoorziening in tammen staat ge houden dieren, die gewoonlijk in het vrije veld leven, met inbegrip van duiven en bijen, den afzet van, den handel in en de be- en verwerking van deze dieren, van slachtgevogelte en gedood wild en van eieren en eiproducten. Aan de bedrijfsorganisatie voor- pluim vee en eieren is, evenals aan de reeds éerder ingestelde bedrijfsorganisaties en onderbedrijfsorganisaties, als publiekrech telijk lichaam in den zin van artikel 152 van de grondwet, verordenende bevoegd heid toegekend. Bij de werkzaamheden dezer organisatie zullen de 'door de organi satiecommissie voor het bedrijfsleven inge stelde of nog in te stellen "bedrijfsgroepen, onderbedrgf^groepen, vakgroepen en onder- vakgroepen worden ingeschakeld. v Ieder, die werkzaam is op het gebied, dat de nieuwe bedrijfsorganisatie bestrijkt, zal tot deze organisatie behooren. Samenstelling, inrichting en bevoegdheid der 'bedrrjfs- organisatie zijn geregeld in een reglement, dat bij de beschikking, waarbij zij werd ingesteld, is gevoegd en dat is gepubliceerd in de staatscourant van 14 Juli 1942. Hangende de totstandkoming van vak groepen en ondervakgroepen van handel en industrie op het gebied van de bedrijfs organisatie voor pluimvee en eieren, zal als bestuur optreden de commissie ter voorbereiding van deze organisatie, inge steld bij de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee. Aan de bedrijfsorganisatie zal verbonden zijn een pluimvee- en eieren aankoopbu reau,-dat belast is met eventueele commer- cieele transacties en rechtstreeks onder toezicht staat van den directeur-generaal van de voedselvoorziening. In hoofdzaak zal deze taak bestaan in het aan- en ver- koopen, opslaan en be- en verwerken van de tot het gebied van de bedrijfsorganisa tie behoorende producten. Het reglement van dit aankoopbureau is eveneens bij de beschikking gevoegd. Clcaringverkeer met België. Krachtens de in de Staatscourant van 10 Juli 1942 verschenen deviez-sLbekend- making is met ingang van Maandag 3 Augustus a.s. voor alle clearingstortin- gen wegens betalingen naar Bolgië een deviezenvergunning vereischt. Voor den gosdereninvoer uit België heeft dit tot gevolg, dat van af dien selfden datum, bij den invoer, d.w.z. op het moment van vrijmaking, aan de amb tenaren der invoerrechten en accijnzen, in plaats van de zoogenaamde clearing- verklaring, het daartoe bestemde exem plaar dër vergunning c.q. bindende toe zegging van het deviezeninstituut zal moeten worden overgelegd. Overlegging van de copiefactuur blijft daarnevens verplicht. Voor reeds overeengekomen leveranties •van goederen, welke op of na 3 Augustus zullen worden ingevoerd, dient dus als nog ten spoedigste een vergunning te worden aangevraagd, terwijl voor.de toe komst, evenals bij den invoer uit andei'e landen, de importeur goed zal doen,' zich van de noodzakelijke vergunning c.q. bindende toezegging te voorzien, alvorens met zijn Belgischen leverancier een defi nitieve overeenkomst af te sluiten. De vergunningen, c.q. bindende toe zeggingen. moeten worden aangevraagd bij het deviezeninstituut te 's-Gravenha- ge. Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij de deviezenbanken, de kamers van koophandel en het deviezeninstituut. Brandstoffen voor ondersteunde kostwinners. De secretaris-g^ieraal van het departe ment van sociale zaken heeft bepaald, dat, evenals zulks in de beide voorgaande jaren het geval was, ook in 1942 de pndersteunde werklooze kostwinners en alleenwonenden, op wier brandstoffenkaart een vijftal bon nen 'geldig is verklaard, een kolenbon zul len ontvangen ten einde reeds nu een deel van hun* wintervoorraad te kunnen inslaan. Voor de verstrekking van dezen kolen- bon, waarvan de waarde voor kostwinners op 7 en voor alleenwonenden op 3-50 is gesteld, komen slechts zij in aanmerking, die tot bovengenoemde groepen behooren en in het tijdvak 15 Juni15 October 1942 ten minste in totaal vier weken in Steun zgn geweest. De verstrekking van den kolenbon draagt wederom het karakter van een voorschot' en zal dus te zijner tijd worden verrekend met den in den komenden winter uit te keeren brandstoffenbgslag. Waar zulk een verrekening niet mogelijk is, omdat de be trokkene inmiddels niet meer in de steun regeling is opgenomen, zal terugbetaling worden gevorderd. In tegenstelling met de regeling, welke het vorige jaar gold, kan aan kamerbe woners geen kolenbon worden verstrekt, aangezien voor deze categorie nog geen brandstoffenbonnen geldig zijn verklaard. De kolenbon zal, vóór zoover noodig, ook worden uitgereikt aan arbeiders, die, wegens verkorten werkduur. een tegemoet koming ontvangen, terwijl de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers, die in groep B zijn gerangschikt, eveneens voor het ontvangen van dezen bon in aanmerking komen. waarschuwing voor alle veehouders. ALLE BESCHIKBARE MELK MOET AAN DE FABRIEK WORDEN GELEVERD. Dat niet-nakoming van den plicht der veehouders, om alle door hen geprodüceer- de melk aan de fabriek te leveren, den na- latigen zwaar wordt aangerekend, blijkt uit onderstaande uitspraak van den tucht rechter, te Zwolle. Op 8 Juli j.l. had zich voor dezen tucht rechter een veehouder te verantwoorden, die van September 1941 tot Juni 1942, in strijd met de voorschriften, niet had vol daan aan zijn verplichting om de door hem geproduceerde melk af te leveren aan een melkverwerkend- of standaardisatiebedrijf, doch zijn melk bij een melkproductie van circa 70 liter per dag ten deele had afge leverd aan consumenten en ten deele had vervoederd aan zijn vee. De tuchtrechter veroordeelde den man tot een geldboete van 2000. De hoofdambtenaar voor de tuchtrechtspraak, die een boete van 7000 had geëischt, is van deze uitspraak in hoo- ger beroep gegaan. Dit voorbeeld moge als waarschuwing gelden voor alle veehoudersf om al hun beschikbare melk aan de fabrieken te le veren. nederlandsche kinderen met vacantie naar duitschland. De Nederlandsche volksdienst, die zooals gemeld, dezer dagen de beschikking heeft gekregen over een aantal kindertehuizen hier te lande, blijft evenwel ook nog in de gelegenheid kinderen naar de mooiste plekjes van Duitschland te zenden. Daar genieten de joijgens en meisjes dan van een vacantie van ongeveer zes weken in een rustige,gezonde en prachtige streek. Zoo vertrekt Zaterdag 18 dezer weer een trans port van eenige honderden kinderen uit Rotterdam en de provincies Zuid-Holland en Limburg naar WUrtember£, waar zij in de omgeving van Stuttgart en Ulm ahn den Donau bij pleegouders zullen worden on dergebracht. zweden stuurt levensmiddelen naar griekenland. Naar het Zweedsche telegraafagentschap uit Goeteborg meldt, zijn drie Zweedsche schepen, die onder leiding van het Roode Kruis transporten levensmiddelen naar Griekenland zullen brengen, Dinsdagoch tend in Westelijke richting uit de Zweed sche territoriale wateren vertrokken. Onder bescherming van-de oorlogvoerende mo gendheden zullen deze Zweedsche schepen in een buitenlandsche haven graan laden om dit naar Grieksche havens te vervoeren. KERK- EN SCH00LNIEUWS NED. HEBV. KERK. Bedankt voor Witmarsum E. F. Westra te Metsla- wler. Beroepen te Katwijk aan Zee (4e pred. plaats) B. van Gink'el te Wezep. Benoemd tot hulpprediker te Utrecht O. Vee- niwg. cand. te Wezep en A. J. de Jong, cand. te Nieuw Lekkerland. Aangenomen naar Pingjum en Zurich L. Tam- minga, cand. te Leeuwarden, die bedankte voor Heiloo en voor Huins. GEREF. KERKEN. Drietal te üjchettens H. A. Alberts, cand. te Amsterdam. W. Baas. cand. en hulppred. te Heerenveen en K. van Eerden, idem te Alkmaar. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid als mis- sionnair predikant J. M. van Minnen, cand. te Amsterdam. Tweetal te Heer-Hugowaard J. F, H. v, d. Bom, cand. en hulppred. te Scheveningen en B. Richters, idem te Weesp. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Zeist A. de Blois te Gouda en M. Hei koop te Utrècht. Tweetal tfc Dordrecht G. H. Kersten te Rot terdam en J. Vreugdenhil te Russen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen te Terschelling J. H. Rawie, pro ponent te Amsterdam. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Oosterbeek H. J. de Kievit te 's-Gravenhage. lustelooze stemming op de amsterdAmsche beurs. De handel op de effectenbeurs was gisteren wederom van zeer geringen omvang. Het beleg gende publiek hield zich geheel schuil en er bestond hoegenaamd geen animo. De stemming was echter lusteloos. De koersen waren over het algemeen genomen wel niet veel veranderd, maar toch opnieuw wat lager. Olies werden nog in een open hoek verhandeld, maar de omzetten in dit fords waren per saldo toch klein. Op de suiker- afdeeling lagen H.V.A.'s bij geringe affaire vrij vast in de markt. In rubberwaarden was bijna in het geheel niets te doen. De tabaksmarkt was zeer stil en niet noemenswaardig veranderd. De Nederlandsche industrieelen trokken nauwelijks belangstelling. De Philipsaandeelen bewogen zich juist beneden de 300 grens-afscheiding. Unilevers waren nauwelijks veranderd. De scheepvaartafdeeling lag büna geheel verlaten. De beleggingsafdeeling was kalm. de Neder landsche staatspapieren waren prijshoudend en in enkele gevallen een fractie hooger. Nederland Obl. 1941 100 4 10014—100%; Ne derland Obl. 1941 100 3100—100; Bataafsche Petroleum Mij. Obl. 4% 103%103%; Idem Obl. 3% 37%97%^ A Amsterdamsche Bank 142 141%; A Incassobank 139139; A Rotterd. Bank- ver. 145145; A Twentsche Bank 148%148%; Nederland le lhg 1940 4 101%101%; Nederland 2e lng 1940 4 100-%100%: Nederland met bel. lac 1940 4 101%—101%: Nederland k 1000 1937 3 96%—96%-96: Nederland a 1000 193S (3%) 3 98%—98%-%Inaië k 1000 1937 3 88%—88%: Inöië a 1000 1937 A 3 87%—87%; A Koloniale Bank 125120%A Ned. Indische Handelsbank 85%—82%; C Ned. Handel-Mij. 1000) 127—126; A Algemeene Kunstzijde Unie 156%156-%; A Van Berkel's Patent 137—137-35C Calvé Delft 121%—120%; A Fokkervliegt. Fabr. 222%—226; A Lever Bros Unilever 172%—172%-72; A Ned. Ford Aut. Mij. 249%250: A Philips' Gloeil. Fabr. Gem. Bez. 301%—299-96%Idem Pref. W.A. 175: A DordtSche Petr. Ind* Mij. 279% —282%"; A Kon. Petr. Mij. 332%—325-28: C Am sterdam Rubber 204201-198%: A Bandar Rub ber Mij. 141140; A Deli-Batavia Rubber Mij. 131—130: C Oostkust 500 93 A „Serbad- jadi" Sum.-Rubber 85: A HollandAmerika lijn 154%153%-54: A Kon. Ned. Stoomb. Mij. 196%195%: A Ned. Scheepvaart Unie 179% 177%-78%: A Rotterdamsche Lloyd 153; A Stv. Mij. Nederland 155'%153%A Handelsver. Amsterdam 308302-297; A Javasche Cultuur Mij. 150—150; A Ned. Ind. Suiker Unie 156— 155%; C Deli Mij. k 1000 86%— 85%-84%. RECHTSZAKEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG; Diefstallen. Wegens het op 2 Augustus vaa het vorige Jaar door openbreking van een woning met een valsche sleutel wegnemen van een bankbiljet van 25, een ^an 20, 2 zilverbons van 2.50, een horloge en een portemonnaïe luidden eisch en vonnis tegen den 20-jarigen werkman J. de B. uit Sluiskil drie maanden gevangenisstra t. Wegens het zich toeëigenen van een toewijzing van 40 rantsoenen boter, toebehoorende aan H. J. H. van Kerkhove luidde den eisch tegen den 18-Jarigen bak kersknecht A. L. E. T. te Aardenburg drie weken gevangenisstraf. Hij werd wegens dit op 7 Augustus 1941 gepleegde feit veroordeeld tot 30 boete sub. 15 dagen hechtenis. Valscfie aangifte. Tegen den 38-Jarigen molenaar J. C. v. R. te Zonnemairc, die in strijd met de waarheid aangifte deed. dat bij hem in den nacht van 12 op 13 Maart j.l. een hoeveelheid meel was gestolen, luidde de eisch drie weken gevarigenisslraf, de politierechter legde hem 14 dagen op. Niet voldoen aan een ambtelijk bevel. De 18-jarige landarbeider S. P. te "Yerseke voldeed op 27 September 1941 niet aan het bevel van de marechaussee s Sluijter en Mes om van zijn rijwiel te stappen, toen zijn rijwiel niet van een goed werkend achterlicht was voorzien. De eisch was 25 of 15 dagen, hpt vonnis J 20 of 10 dagen. Ongedekt vervoer. Tegen den 23-jarigen vlasser Ph. G. uit Aarden burg, die op 23 Maart vervoerde 650 gram vischpasta, 1.7 kg. appelstroop, 1.5 kg. patentstyfsel, 2 kg. glansstijfsel, 250 gram koudwaterstijfsel, 1.85 kg. ge latine pudding, 3 kg. magere melkpoeder, 41 pakjes bruineboonensoep, 39 pakjes huishoudzeep en 22 pak jes Weo-jus, luidde 50 of 25 dagen, .de uitspraak was 50 of 20 dagen. Tegen den 26-Jarlgen winkelier L. H. uit Terneuzen luidde de ëlsch v.egens het op 10 April vervoeren van 300 kg. aardappelen en 50 kg. bruine boonen 25 of 15 dagen, het vonnis was 25 of 10 dagen. MARKTBERICHTEN GOES, 14 Juli. Velllngsver. Zuid-Beveland. Aardbeien 2835, roode bessen 2430, zoele roo de bessen 1822.50, witte bessen 1822.50, zwar te bessen 42, kruisbessen 12,8016, frambozen 4050, roode blanche 2025, Early rivers 55, Hollanders 3040, dubbele eierkrieken 3040, volgers 3040, meikersen 3040, markiezen 40— 55, zoete morellen 3040, porseleinkersen 20 25. bruine suikerkersen 2025, witte vleeachker- sen 30, vroege van Werden 40—56, wenkersen 20 25. uitschotkersen 10, pruimen (val) 5, appels (val) 10, alles per 100 KG. KAPELLE, 14 Juli. Groote veiling: Aardbeien zonder dop 2430, landbouwerwtcn 9-6012, zwarte bessen 42, frambozen 35. - Kleine veiling: Aardbeien met dop 2835, pro lific 2430, roode bessen 1822.50. rijpe kruis bessen 12.S016, frambozen 2050. Kersen: groep I A-kwal. 55. B 40, C 10. groep II A id. 50, B 35, groep III A id. 40, B 30, C 10, groep IV A id. 25, B 20, C 10, kroetappelen 10, pruimendunsel 5, vroege aardappelen 7.30, doperwten 9.6012, stamboonen 25, pootuien 6, alles per KG. VEEMARKT ROTTERDAM. ROTTERDAM. 14 Juli. Ter veemarkt werden aangevoerd in totaal 1996 dieren waarvan 40 paarden, 82 veulens, 879 runderen, 195 schapen en lammeren, 348 nuchtere kalveren, 177 graskalva- ren, 15 biggen en 260 bokken en geiten. 1 De aanvoer van kalfkoeien was iets kleiner, handel stil en prijshoudend: varekoeien met ma tigen aanvoer, handel kalm en ruiin prijshou dend. Dc aanvoer van vaarzen en pinken als vo rige week. handel stroef, prijzen constant. Gras- kalveren iets ruimer aanvoer met tragen handel en onveranderde prijz#n. Prijzen per stuk melkkoeien 660, 550, 475: kalf koeien 665, 550, 475; varekoeien 155, 370, 305; pinken 300, 220. 185: vaarzen 440, 320, 220; gras- kalveren 200, 160, 75, Hoofdredacteur; J. li: Visser, Vlissingen; Algemeen redacteur; M. Ueerse, Middelburg; stadsnieuws; O. de Voogd, Vlissingen en J. P. Ph. Doorenboa, Middelburg; Gewestelijk nieuws; H. van Benthem, Goes en R. F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagscb redacteur: C. KnlJff; Advertentiechef: voor Mid-r delburg C. P. Buijs, voor Vlissingen S. RUkeboer. Is cr Iets zoo teer als de huid van een jong. kind? Is er iets wel- dadigers voor dat lijne velletje dan Castella Toiletzeep? Vol milde olijfoliën. Bereid door Dobbelman - de befaamde ex perts in de wereld der palm* oliezeepen! SCHOONHE1DSZEEP Op góede zeep staat: D^B B ELM^tN SPORT MEDISCH SPORTBUREAU. Bij het medisch sportbureau voor West- Zeeuwsch Vlaanderen heeft zich thans ook aangesloten de voetbp.lvereeniging „Groe- de". Voetbal PROTEST V.V.V. AFGEWEZEN. Naar wordt gemeld heeft de N.V.B. het protest van V.V.V. omtrent de kampioenscompetitie af gewezen. Maurits blijft dus eerste klasser. Uitslagen van Donderdag 9 Juli Swift De Zeeu wen 6—0. Uitslagen van Zaterdag 11 Juli le U. Swift 2 Blauw-Wit 21. 2e kl. B Vios 1Luctor 0t. Afd. W.-Zeeuwsch-Vlaanderen K.V.C.A-K.C. 12. De overige voor 11 Juli vastgestelde wedstrijden werden uitgesteld of gingen door terrelnafkeuring niet door. In verband met het gesloten seizoen voor de korf balsport In Zeeland zullen gedurende het tijdvak van 15 Juli tot 15 Augustus 1942 geen competitiewedstrij den worden vastgesteld. Waterpolo. DE ZERIIOND—SCHELDESTROOM 1—2. In een vinnig gespeelden wedstrijd heeft Scbeldestroom op beide punten beslag kunnen leggen. Beide partijen waren volledig en reeds vanaf het begin was te zien dat het een harde partij zou worden. Scheldestroom was direct in den aanval, doch het schieten was niet'zuiver genoeg. Toch weet Thomas Cambier het eerst het net te vinden, doordat Kodde onvoldoende afdekte, waardoor keeper Weyermans uit zijn doel kwam en Cambier in het verlaten doel schoot (01). Steeds bleef de achterhoede niet voldoende aandacht schenken aan de Schelde- stroom-voorhoede en hierdoor ontstond ook het tweede doelpunt met een prachtig schot van linksvoor Carels (02). Na de rust zette de Zeehond alles op den aanval. Bij een van deze aanvallen lukte het miovoor v. Steveninck doelman van Melletepas- seeren (12). Hierdoor aangemoedigd kwam de Zeehond geweldig opzetten. Eenige schoten gaan rakelings over. terwijl kort" voor het einde Wagenaar een prachtkans miste door keihard op de lat te gooien. Scheidsrechter M. L. Remerü uit Shs van Gent leidde goed. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 16 JULI HILVERSUM I 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgym. 7.00 Ber. 7,15 Gram. 7.45 Ochtendgym. 7.55 Gram. 8,00 Ber. 8,15 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. 9.30 Amusementsorkest en soliste, klein Om- roep-Mannenkoor en solist (opn.) 10.30 Zang met pianobegeleiding. 11.00 Vacantieschool. 11.20 Fa got en piano en gram. 11.50 Gram. 12.00 Ensem ble Willy Kok. 12 40 Almanak. 12.45 Nieuws- en zakelijke ber. 13 50 Melodisten en orgel. 14.00 Zang met piano en gram. 14.30 Altviool en piano. 15.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Cyclus: Zondag 21 van den Heideibergschen Catechismus en gewijde mu ziek (opn.) 16.30 Revïda-sextet. 17.15 BNO: Berichten. 17.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 18 00 Vraaggesprek: Flitsen ever de mo torsport. 18.15 Omroeporkest. 18.45 Ber. 18.55 Zakelijk praatje over den landbouw. 19.05 Om- roep-Symphonie-Orkest en solist. 20.05 Compo- nistenspiegel. 20.20 Pianovoordracht ca. 20.50 Gram. 21.00 Omroep-Symphonle-orkest. 21.45 Ber. 22.00 Gram. 22.15 Alleen voor de Radio-Centra les die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 22 1524.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hil versum I. 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.40 Voor de vrouw, 11.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 11 40 Orgel. 13i00 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 12.45 Nieuws-, en za kelijke ber. 13.00 Het kwartier van den land stand. 13.15 Gram. 13.45 Voordracht. 14.00 Or kest Malando, solist en gram. 15.00 Voor de vrouw. 15,30 Piano. 16.00 Orkest Willy Eberle. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17,30 Varia, gevarieerd programma. 18.30 Midden Amerika 2, Oud-Spaansche landen. 18.45 Gram. 19.00 Hier W.A. 19.15 Gram. 19.30 Ber. 19.40 BNO: Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Omrocp-orkcst, solis ten en Omroep-Operettekoor. Als intermezzo: Het gordijn gaat open. reportage. 21.00 Bran dende kwesties, causerie.' 21.15 Theo Uden Mas- man en zijn dansorkest. 21.45 Ber 22 00 BNO: Militair overzicht 22.10 Avondwijding, 22.15 24.00 Zie Hilversum I. Officieele mededeellngen GEMEENTE VLISSINGEN. GEBRUIK ONTVANGSTBEWIJS M.D. 201A DOOR DETAILLISTEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt be leend, dat. blijkens een mededeeling vanwege het Centraal Distributiekantoor, op het ontvangst bewijs M.D. 20IA slechts één artikel mag wor den ingeleverd. Voorlooplg kunnen echter de navolgende arti kelen nog met tezamen op een ontvangstbewijs M.D. 201A worden ingeleverd bij den Distribu- tkdjenst: Ij bonnen voor boter en margarine; ,2. bonnen voor, tabak en sigaretten. Voor elk der artikelen vet, spijsolie cn sinaas appelen moet echter wel een afzonderlijk ont vangstbewijs M.D, 201A worden gebruikt. Vlissingen, 15 Juli 1942. De Burgemeester vnd., VAN WOELDEREN. Een voorloopig Aderzoek van de inge komen aanmeldingen van de particuliere onderwijsinrichtingen heeft duidelijk in het licht gesteld, dat maatregelen tot orde ning op dit gebied zeer gewenscht zijn, al-' dus heeft de raadadviseur van het depar tement, van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming, ir- H. J. van Houten, hoofd van het bureau volkskuituur en volksontwikkeling in een onderhoud met het A.N.P. medegedeeld. Het particuliere onderwijs is in ons land in de laatste jaren enorm toegenomen. Niet minder dan ruim 3500 aanmeldingen zijn binnengekomen. Het aantab particuliere instituten in ons land is echter nog grooter, want een deel er van heeft filialen in ver schillende plaatsen gevestigd, welke niet zijn meegeteld. Deze 3500 instituten hebben niet m nder dan ruim 100.000 cursisten, waarbij niet gerekend zijn de ongetwijfeld nog tallooze leerlingen, die door zelfstan dige leeraren opgeleid worden. Ruim 75000 van genoemd aantal cursisten geniet han delsonderwijs, dat in ons land in ongeveer 1400 particuliere instituten wordt gegeven en wel in hoofdzaak in stenografie, ma- chineschrijven, talen, boekhouden en ter op leiding voor het middenstandsdiploma. De overige 2100 particuliere onderwijs inrichtingen, welke slechts rond 25.0007 cursisten hebben, zijn op zeer uiteenloo- pende gebieden werkzaam- Zqo heeft men onder meer opleidingen voor coupeuze, naaister, chauffeur, kapper, slager, kraamverzorgster, verpleegster, schoon heidsspecialist, enz. Het officieele vervolgonderwijs geeft daarentegen juist een afneming te zien. Volgens het over 1940 verschenen onder wijsverslag van het departement van Op voeding, wetenschap en kuituurbescher ming is dit onderwijs van eind 1939 tot eind 1940 teruggeloopen van 247 cursussen met 8.232 leerlingen tot 123 cursussen met 3.849 leerlingen, hetgeen een vermindering van ruim 50 is. De bloei van het particuliere onderwgs is te verklar.-i u'"t de groote behoefte aan vervolgonderwijs. Bij dezen opbloei hebben zich echter verschillende misstanden ont wikkeld, welke uit den weg zullen moeten worden geruimd. Door het groote aanbod van leerkrachten moeten deze zich vaak vergenoegen met een zeer geringe bezol diging. Om toch eenigszins in hun onder houd te kunnen voorzien geven zij soms wel meer dan 80 uren per week les. Vaak komt. het voor, dat een onbevoegdé leiding aan haar bevoegde leeraren slechts een klein gedeelte van de lesgelden afdraagt. Ook wordt zeer veel door onbevoegden gedoceerd. Dit alles is ook een gevolg van de vaak zeer lage lesgelden, die men om te kunnen concurreeren berekent- Veel onderwijs instellingen zijn er daarbij toe overgegaan zelf examens van hun leerlingen af te ne men er diploma's uit te reiken, waarbij de exameneischen vaak lager gesteld zgn dan verantwoord is. Dat dit alles de belangen van het onder wijs zoowel als van het onderwijzend per soneel niet ten goede komt, is begrijpelijk. Vanwege het departement zal er daarom een speciale inspectie worden ingesteld, die belajt zal, worden met het toezicht op het particulier onderwgs. De 'examens zul len los gemaakt moeten worden van de instituten. De bedoeling is, alle examens onder rijks- toezicht te plaatsen. Het ligt voorts in de bedoeling in de toekomst de exploitatie van een particulier instituut afhankelijk te stellen van een erkenning, waarvoor aan verscheidene eischen zal moeten worden voldaan. Het spreekt vanzelf, dat de te goeder naam en faam bekend staande Instituten hierbij slechts gebaat zullen zijn. De be doeling van deze ordening is dan ook niet #iet particulier initiatief te dooden, doch het te leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2