STADSNIEUWS Vlissingen UITREIKING VAN DIPLOMA'S BIJ „DE SCHELDE". In de hal van het kantoorgebouw van de N.V. Maatschappij „De Schelde" zijn Zaterdagmiddag de diploma's uitgereikt aan de geslaagde leerlingen der oplei ding volgens het leerlingenstelsel. Deze plechtigheid werd bijgewoond door de di recteuren van „De Schelde", ir. H. C. Wesssling en ir. H. W. van Tijen, wet houder W. P. Edelman, leden van de examencommissie, hoofden van afdeelin- gen en bazen van „de Schelde" en vele ouders der leerlingen. De heer Wesseling heette allen wel kom, inzonderheid de leden van de com missie van toezicht op het nijverheidson derwijs, met den heer Edelman aan het hoofd, en dankte de examencommissie en de leermeesters voor hun werk. Spr. ves tigde de aandacht op het groote belang van het leerlingenwezen en zei, dat se dert 1938 bij „De Schelde" 233 leerling contracten zijn afgesloten en 84 diplo ma's zijn uitgereikt. Dit aantal zal elk jaar uitbreiding dienen te ondergaan, want in het leven zijn de kansen voor degenen, die wat kunnen. Ir. Wesseling, zich tot de geslaagden richtende, zeidei, dat van hen wegens de tijdsomstandigheden meer inspanning is venvacht dan van hun voorgangers. Zij hebben daaraan voldaan, en zij hebben den grondslag gelegd om éen goed vak man te worden. „Het is thans aan u om uw eigen weg te bereiden", aldus spr. Tot de ouders zeide de directeur, dat zjj door het sluiten van een leerlingcon tract hun jongens een goede opleiding hebben bezorgd. De voorzitter der examencommissie, de heer J. J. van de Broeke, deelde ver volgens mede, dat alle leerlingen, die aan het examen hebben deelgenomen, geslaagd zijn. Hij prees het doorzettings vermogen der jongens, dankte de leer meesters en wees erop, dat het diploma getuigt van een zekere kennis, maar dat hierop moet worden voortgewerkt. Hij raadde de jongens aan hun theoretische kennis té onderhouden en uit te breiden. Vervolgens reikte de heer G. Wagen voorde, controleur bij het leerlingenwezen de diploma's uit. Spr. zeide, dat de re sultaten van het werk, werkelijk goed zijn. Van de 30 jongens, die aan het exa men deelnamen, slaagden vier met een gemiddeld cijfer 9, twaalf met 8. De volgende leerlingen verwierven het diploma Afdeeling machine-bankwerken Th. F. Stok, A. P. van Tiel, W. v. d. Berg, P. Karelse en A. Veenendaal. Afdeeling metaaldraaien: P. Arendse, P. M. van Druenen, G. Ph. Feij, J. A. Lous, J. Steendam, P. J. Baas, M. A. Hoogesteger, J. Parent, A. J. Prinse, N. de Vrie en H. Willemse. Afdeeling timmeren en scheepsbesch. J. K. Valkier, J. de Voogd, J. H. v. d. Buuse, W. A. Grootjans, A. Lindenberg, G. N. Nonnekes een W. A. van Tiggele, Afdeeling electrotechnisch bankwer- ken S. E. A. Louwerse en J. J. Melis. Afdeeling koper- en pijpen bewerken C. Sturm, H. A. v. d. Bulck, H. Leeman en L. Minderhoud. Afdeeling plaatwerkenP. G. A. Bleijenberg. Na de uitreiking der diploma's heeft de heer v. d. Broeke nog waardeerende woorden gesproken voor de directie van de Schelde, tot haar vertegenwoordiger, den heer J. H. Verdonk en tot de leer meesters der jongens. Hierna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de werkstukken der leerlingen te bezichtigen. REEDS JONG IN HANDEN DER POLITIE. Bij een door de politie in den nacht van Zaterdag op Zondag gehouden controle, trof zij in een logement een tweetal 17-ja- rige meisjes aan, wonende te Breda, die niet de vereischte vergunning voor het ver blijf in Zee'.and konden toonen. Nadat zij aan het bureau van politie wa ren gebracht, verklaarden zij een uit stapje naar Bergen op Zoom te hebben ge maakt en aldaar kennis te hebben ge maakt met twee jongelui uit Vlissingen. Het gevolg was dat zij den laatsten trein naar Breda hadden gemist, waarom zij maar den laatsten trein naar Zeeland hadden genomen om den nacht te Vlissin gen door te brengen. Bij de komst van de politie in het logement nam het uit stapje een einde. Heden zijn de meisjes onder politiegelei- de buiten het spergebied gebracht en we der onder het ouderlijk gezag gesteld. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. Te Amsterdam slaagde voor het eerste candl- daatsexamen In de geneeskunde de heer H. J. En- tlnJc te St. Laurens Tot adjunct-commies assistent van den com mies-verificateur ter Provinciale Griffie van Zee land ls door den wnd. Commissaris der Provincie henoemd, de heer N. Tromp te Heemstede, assistent van den controleur der gemeente-financlën aldaar. FINANCIEN Over de maand Jur.i werden bij het kantoor der rijkspostspaarbank te Middelburg ingelegd 84.611.36, terugbetaald 36.035,27 en nieuw uitgegeven boekjes 38; Vlissingen ingelegd f 19.392,90, terugbetaald f 13.447,80, en nieuw uitgegeven boekjes 9; Goes, in gelegd 89.042,82, terugbetaald 68.129,20 cn nieuw uitgegeven boekjes -17; Yerseke ingelegd 13.440,82, terugbetaald 4.588,62 en nieuw uitgegeven boekjes 5; Breskens ingelegd 80. 019.25, terugbetaald, 36.411,90. cn nieuw uitgegeven boekjes 33; Oostburg ingelegd 16.248.52, terugbetaald 5.512,80 en nieuw uitgegeven boekjes 5; Hansweert Ingelegd 3.943,10. terugbetaald 4.S15.69 en nieuw uitgegeven boekjes 2. MARKTBERICHTEN KAPELLE. 11 Juli. VelIIngsvereeniging Kapelle- Blozelinge .Groote veiling; aardbeien zonder dop 24-30, zwarte bessen 42, landbouwerwten 9.80-32. Kleine veiling, kersen: gr. I A kw. 55, B. 40. C. 10, gT. Ill A 40, li. 30, C. 10. gr. IV A kw. 25. B. 20. C. 10, kruisbessen 12.80, Prillflc 24-30. roode bessen 22i, witte bessen 22S. frambozen 35-60 alles per kg., kas- perzlken 4.80 por 100 stuks, doperwten 9,60-12 per 100 kg. cxoAv d&> dsA Afdjz&lmy De gevallen schaden, in de op 30 Juni 1942 afgesloten vierde periode, kunnen ruimschoots uit de beschikbare mid delen worden voldaan. Daarom wordt ook thans geen omslag geheven, ter wijl de reserves wederom zijn versterkt. De verwaarborgde som bedraagt mo menteel I 1.350.000.000 en het aantal deelnemers 95.000 Algem. Onderl. Waarborg Genootschap R E N O VAT U M' Amsterdam, Singel 202/8 - Tel. 35626-32219 STADSNIEUWS Middelburg AANVULLING BOUWVERORDENING. De burgemeester heeft, gezien de opge dane ervaringen, een wijziging van art- 104 der bouwverordening vastgesteld, waarbij bepaald wordt, dat den bewoner of bij een leegstaand pand den eigenaar kan worden belast dat binnen 'n bepaalden termijn de woning of een gedeelte daarvan of het zich daarin bevindende huisraad of de uitslui tend bij die woning behoorende tuin of erf, voor zoover deze in erge mate is veront reinigd, behoorlijk worde gereinigd, en ingeval woning of huisraad met ongedierte zjjn besmet, behoorlijk worde gezuiverd. CURSUS CHR. RELIGIE. Men verzoekt ons te melden: Prof. G. Wisse hield gedurende een acht tal weken een druk bezochten wijsgeerigen cursus over de Chr. Religie. Thans zullen deze samenkomsten worden voortgezet, maar in gewijzigden vormnJ. wekelijks zal prof. Wisse voordrachten houden over religieuse onderwerpen, tot verrijking van kerinis, en tot verdieping van het geestelijk leven als opwekkingssaroenkomsten! De vorm zal voor ieder begrijpelijk zijn. De eerste samenkomst zal zijn deze week Donderdag 16 Juli, 's avonds 7.30 in de Langedelftkerk ingang Nieuwstraat 12, Middelburg; buiten alle politieke en kerke lijke richting. Het eerste onderwerp zal zijn: Een koninklijk Priesterdom. EEN GOED WERK. Nu op de Nieuwe Burg een drietal win kels geopend is en twee andere geheel ge reed zijn, mag het worden toegejuicht, dat men voor de stoepen dezer winkels een klinkerbestrating aanlegt, en dit volgens de breedte, die later ook het blijvend trottoir zal hebben. HET ONGEVAL IN DE KOORKERK. De toestand van den arbeider Dunnes, die Vrijdag in de Koorkerk van een .stel ling viel, is vooruitgaande. De eerste hulp is hem niet verleend door een helpster van het Roode Kruis, doch door een lid van E.H.B.O. UIT HET POLITIERAPPORT. Wederom kreeg de politie aangiftè van vermissing van een rijWiel. Zij stelt een onderzoek in- In den afgeloopen nacht is een man naar het politiebureau gebracht die in verboden tijd op straat was. Hij kon tot vier uur wachten om zijn weg te vervolgen. Twee personen werden verbaliseerd we gens het rijden in verboden richting en het niet hebben van een bel. Een wielrijder die werd aangehouden omdat zijn achterspatbord niet voldoende wit was, bleek ook geen persoonsbewijs te hebben en kreeg dus twee processen-ver baal. In een woning in de Spanjaardstraat be vond zich een man die zich daaruit niet wilde verwijderen. Een proces-verbaal we- huisvredebreuk was het gevolg. Een persoon die was gaan zwemmen kwam tot de ontdekking dat uit zijn jas die hij aan den kant had gelegd, een por tefeuille met eenig geld en papieren, w.o. distributiebescheiden was ontvreemd. Men zij gewaarschuwd^ DE TEMPERA-TUUR VAN HET WATER. De femperatuur van het water is heden 61 graden. D.D.D.'zuivert de poriën, doet de leuk bedaren, ver- friscat en sterkt de buld- weefsels. Flacons 75 et, I 1.50 en L 2.50. STADSNIEU W#S Goes MINDERJARIGE OP STAP. Een minderjarig meisje, dat zonder toe stemming van haar ouders haar woon plaats, St. Maartensdijk, verlaten had, werd door de politie alhier opgespoord en onder hoede van h^ar vader gesteld- OPENLUCHTVERGADERÏNG N.S.B. Zaterdagavond hi»»Jd de N.S.B een twee de openluchtvergadering op de Grootte Markt. Spreker was de heer Van der Heu vel, die de ontwikkeling der economische en politieke toestanden onder den stimu lans van een verjoodscht socialisme en ka pitalisme en de gevolgen daarvan schetste, waartegenover ljj de beginselen en den strijd der nationaal-socialisten stelde, die beoogeu, eiken arbeider, van hoog tot laag, de hem toekomende plaats te geven en een durende vrede en welvaart te brengen. NAAR HET OOSTFRONT. Uit ons verslag van de Vrijdag gehouden vergadering der N.S.B. in het Schutters hof, is weggevallen, dat jde kringleider, de heer Rosier, onder ditpe stilte de aan het Oostfront gevallen leden Valk en Van Mastrigt herdacht. HET PERSOONSBEWIJS. Tegen J. de G., die bij controle zijn per soonsbewijs niet kon toonen, werd proces verbaal opgemaakt. JEUGDDEM0NSTRAT1E TE ROERMOND. Zondag had op de Markt te Roermond een groote demonstratie plaats van de Hitlerjugend en Deutsches Jungvolk uit het district Limburg en van den Nat. Jeugdstorm en afvaardigingen uit het heele land. Nadat de gevallen Duitsche en Nederlandsche kameraden in dezen oorlog waren herdacht, trad des morgens als woordvoerder op Hauptdienstleiter Schmidt. Spr! constateerde dat de Roer- mondsche straten wel leeg waren, maar met ,ons, aldus spr., marcheeren onzicht baar de millioenen gevallenen uit den vorigen grooten oorlog en de honderddui zenden uit dezen krijg. Zij vullen deze stad,~"wij dragen hun vaandels verder en ook hun idealen. Men wil ons hier thans niet zien, maar eenmaal zal men ons dankbaar zijn. Want hoe zou het er uit zien als wij er niet waren geweest en de bolsjewieken hier hup^vernielingswerk konden verrichten? Spr."herinnerde dan aan het verbond dat de emigrantenregee- ring dezer dagen gesloten heeft met Sta lin. Wij zijn als vrienden naar Nederland gekomen en het is aan ons te danken, dat de menschen hier nog rustig bij hun maaltijd kunnen zitten. Wij zyn de be schermers van het avondland en de be schaving en we hebben er derhalve recht op dat men onze vanen eert. Het zijn de vanen der overwinning en van den vrede voor Europa. Dan volgde de plech tigheid der vaandelwijding en daarmee het einde der ochtendviering. Onder muziek marcheerde de jeugd dan af, waarna in de kazerne aan den Singel een gezamenlijk Eintopfessen werd gebruikt. Te half twee was het weer aantreden voor de middagfeestelijkheid. Verschil lende Duitsche en Nederlandsche autori teiten waren aanwezig. Eerste woord voerder was hauptdienstleiter Schmidt, die verklaarde dat men een standpunt moest innemen ten aanzien van den nieuwen tijd en dat niemand daar aan kan ontkomen. Met afwachten is het ge daan. Er moet positief gewerkt worden niet alleen naar den geest, maar ook met de handen. „Wie niet werkt zal ook niet eten." led-er zal zijn arbeidsboek krijgen. Als een Duitscher den hamer neerlegt, om dien te verwisselen voor het zwaard, dan moet een Nederlander dien voor hem' opnemen. Stand en klasseverschil vallen daarbij weg. In het Oosten liggen voor Duitschland, maar ook voor Nederland, groote gebieden open, met ongekende mo gelijkheden. Hoofdstormer Van Geelkerken nam een loopje met hen die meenen dat hun kin deren niet bij dit feest aanwezig mogen zijn en hen achter de gordijntjes houden. Deden ze dat niet, de kinderen zouden vanzelf meemarcheeren. Men doet de ra men dicht alsof iemand gestorven is. En inderdaad er is iets gestorven. De oude tijd is dood en komt nooit meer terug. Voor hen, die hun kinderen niet vrij willig mee laten doen kon wel eens de tijd aanbreken, dat zij dat noodgedwom gen moeten doen. Er zijn er die maar niet kunnen begrijpen, dat Nederlanders én Dliitschers samengaan. Dat zijn zij, die nog onder invloed staan van onze gevluchte regeering te Londen, die thans pacten afsluit met de bolsjewieken en daardoor het recht verloren heeft nog ooit een voet hier in het Jand te zetten. Wij marcheeren met de Duitschers samen op naar een betere toekomst en zy kun nen naar Amerika marcheeren. Luid „hou-zee" geroep sloot de toe spraak van hoofdstormer Van Geelker ken af. Dan volgde het „Deutschland- lied", het „Horstwessellied" en de laat ste strophe van het Nederlandsche volks lied. Onder muziek en tromgeroffel en het zingen van tal van- vlotte-liederen, werd ten slotte een marsch door de stad ge maakt. NIEUWE KINDERTEHUIZEN VAN DEN VOLKSDIENST. De zorg voor Moeder en Kind is wel de belangrijkste taak van den Nederlandschen Volksdienst. Dit is niet toevallig of terwille van de propaganda, dit heeft wel degelijk een die peren achtergrond. Wij zijn een volk van Nederlanders en wij willen dit vanzelf sprekend blijven. Een volk kan zich op den duur evenwel alleen handhaven, als alle leden daarvan goed gezond zijn. Uiterlijke machtsmiddelen of militair geweld kunnen een volk nimmer in stand houden. Zij zijn nuttig en noodzakelijk om een volk te be schermen tegen geweld van buiten, dra gers en voortbrengers van» de volkskracht kunnen zij evenwel niet genoemd worden. Zooals gezegd, een volk kan zich op den duur alleen handhaven, als dit volk zich zelf kan helpen. Dit is de groote en daar mede tevens de eenige voorwaarde waar aan het moet voldoen, wil het niet ten onder gaan. Daarom wil de Nederlandsche Volksdienst onze volksgenooten tot dit in zicht brengen en hen bewegen zich voor dit doel in te zetten. De Volksdienst heeft, door den steun van een groot aantal volksgenooten hiertoe in staat gesteld, reeds vele duizenden kinde ren zes weken naar buiten kunnen sturen, vanwaar zij lichamelijk gesterkt en gees telijk verrijkt zijn teruggekeerd. Nog vele andere duizenden wachten evenwel nog op een uitzending, want de Volksdienst wil niet een bepaalde groep gezond en krachtig maken, doch alle Ne derlandsche Volksgenooten. Daarom is het een uitermate verheugend feit, dat de Ne derlandsche Volksdienst thans ook de be schikking heeft over een aantal tehuizen in ons eigen land, waar kinderen een aantal weken kunnen genieten van zon en frissche buitenlucht, waarin zy' voortdurend onder medische controle staan en waarin ^lle zorg aan hun gezondheid wordt besteed. Door de aanwinst van deze mooie kin dertehuizen is het mogelijk geworden, dat een grooter aantal kinderen wordt uitge zonden dan tot dusver het geval was. Men kan zich hiervoor wenden tot de bureaux van den Volksdienst of tot de buurtschaps leiders. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissingen; Algemeen redacteur: M. Gcerse, Middelburg: Stadsnieuws: C. de Voogd, Vlissingen en J. P. Pb. Doorenbos, Middelburg: Gewestelijk nieuws; H. van Benthem. Soes en R. F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagscb redacteur: C. KntJff; Advcrtentlechef: voor Mid delburg C. P. Butls. voor Vlissingen S. RUkebner. SPORT Voetbal ZEVENKAMP TE GOES. De Zondag te Goes gehouden „zevenkamp voor seniores" trok niet alleen een flink aantal (bijna honderd) deelnemers, maar ook van de zijde van het publiek was er goede belangstelling. Kr werd voorts vinnig gekampt. Onder verschillende der kleine re vereenigingon, als 's Heer Arendskerko, Luctor, Corn. Boys, Robur, bleken goede voetballers-athleten te schuilen, die wel hun vereenlgingen aan geen prijs konden helpen, maar de nummers toch spannend en belangwekkend maakten. Ongetwijfeld vormen zij een goede stimulans voor hun clubgenooten. Het was jammer, dat het einde pas tegen acht uur kwam. Wel hadden de nummers een vlotte afwerking, maar mede door den treinenloop, kon pas na drie uur begonnen worden en dit bleek telaat te ,zijn. Overi gens verliep de organisatie vlot. Bij de prijsuitreiking bracht de heer A. Imanse dan ook terecht hulde aan dc vereeniging „Goes" en de vele medewerkers, die zich voor het slagen van dezen kamp beschikbaar hadden gesteld. De uitslagen lulden als volgt 1. RCS met 13130 p. 2. Middelburg met 12723 p. 3. Goes met 12626J p. De beslgeplaatslen waren: R. Gillissen (RCS) 3574 p 2. A. de Beer (Middelburg) 3549 p., 3. L. Bos (Luctor) 3320 p. ■Persoonlijke prjjswinners der afzonderlijke num mers Inwerpen 1. A. de Beer (M.burg) 757 p.; 2. F. H. v. d. Kop (M.burg) 723 p. Vertrappen 1. C. Menheere (Luctor) 580 p.: 2. R. Glllisse (RCS) 374 p. Verspringen 1. J. Goedee (Goes) 5.67 m. 2^1. v. d. Vliet, Goes 5.31 m. (Na kampen tusschen beiden). 100 m. baldribbelen 1. F. H. V. d. Kop (M.burg) 840 p.2. W. Kole (Goes) na kampen met J. Klap en Hopmans. Doelschleten 1. A. dc Beer (M.burg) 800 p.; 2. M. de Wagter (RCS) 800 p. (Na kampen tusschen belden. Raak de paal 1. L. Bos (Luctor) 500 p.; 2. M. Le Conté (Goes) 500 p. Na kampen tusschen beiden. 80 m. hardloopen 1. J. v. d. Sluis (Goes) 10.2 sec "60 p.; 2. A. de Beer (M burg) 10.3 sec., 740 p. Estafette 1. Corn. Boys 588 p.: 2. Goes 555 p. Waterpolo. Het programma voor de volgende week luidt. Afdeeling I. 14 Juli: Dc Zeehond—Scheldestroom (te Bres kens); 18 Juli: De Zeehond—De Schelde (te Terneuzen). Afdeeling II. 14 Juli: De Schelde II—T.Z. P.C. I. Afdeeling II: T.Z.enP.C. I—De Bruihvlsch II 1L POLOTOURNOOl ZWEMVEREENIGING „SCHELDESTROOM" TE BRESKENS. Zaterdagmiddag organiseerde de zwemv#eenlglng „Scheldestroom" te Breskens haar polomiddag. De A.Z.C. uit Axel Het verstek gaan. Besloten Wfcrd een tournooi van 4 wedstrijden te spelen, n.l. de compe titie-wedstrijd De Schelde IDe Zeehpnd I, daarna de gewone wedstrijd „De Brulnvlsch IScheldestroom I, waarna een verliezers- en een winnaarsronde. DE SCHELDE I—DE ZEEHOND I 1—1. De Schelde gaat het eerst op het doel van De Zee hond af, doch de achterhoede weet het gevaar te keeren. Hierna zien we De Zeehond eenige malen aan vallen. Kort voor de rust denken we De Schelde te zien scoren door FIny van Oppen, doch doelman Weijermans weet den bal uit den uitersten bovenhoek te grabbelen. Na de rust komt De Schelde fel opzet ten en spoedig weet de linksvoor, die geheel werd vrij gelaten, met een hard schot zijn club de leiding te ge ven (10). De Vlissingers zetten nu alles op den aan val en het is steeds, een wirwar van spelers voor het Schelde-doel. Bij een dezer aanvallen wordt midvoor van Steveninck onreglementair ondergeduwd en uit de hiervoor gegeven vrije worp op. doel weet deze den gelijkmaker te scoren. Een verlenging had nu moeten volgen, doch geen der spelers bleek meer in staat om langer in het ijs koude water te blijven. DE BRUINVISCH I—SCHELDESTROOM I 0—1. Ook hier hadden we hetzelfde spelbeeld als ln bo vengenoemde wedstrijd. De Scheldestroomspelers bleken zich beter aan de omstandigheden te kunnen aanpas sen dan de Bruinvisschen, doch ook hier werd de rust bereikt met dubbel blanken stand. Na de hervatting wordt vinnig gestreden om het eerste doelpunt, het welk onder lulde toejuichingen van het weinige publiek door A. de Meester gemaakt wordt. Het was voor de spelers uiterst moeilijk om zuiver te plaatsen, waar door we geen mooi spel te zien hebben gekregen. Scheidsrechter A. de Zeeuw uit Terneuzen had een gemakkelijke taak en met een 10 overwinning voor de gastheeren fluit hij het einde. Ook deze spelers hadden geen zin meer om voor de tweede maal te water te gaan, waarna met de orga- niseerende vereeniging afgesproken werd, dat de uit slag van den a.s. Zaterdag te Terneuzen te speleh wedstrijd De ZeehondDe Scheldende beslissing zal brengen wie van beide vereenlgingen in de finale zal uitkomen tegen Scheldestroom om den leien en 2den prijs en wie tegen De Bruinvlsch om den derden prijs. Deze twee wedstrijden zullen vermoedelijk op Zater dag, 6 September a.s. te Breskens gespeeld worden. Schaken REORGANISATIE IN DEN NEDERL. SCHAAKBOND De bondsraad van den Nederlandschen Schaakbond heeft tot de volgende reorganisatie besloten. 1. De onderbonden worden opgeheven. 2. Alle schaakvereeniglngcn worden rechtstreeks lid van den Nederl. schaakbond en voor zoover mogelijk door het bondsbestuur tot afdeelingen samengevoegd. 3. De afdeelingen zullen een eigen bestuuF be zitten, dat wordt gekozen door de leden van de tot de afdeeling behoorende vereenlgingen. 4. Aan de afdeelingen kunnen door het bondsbe stuur gelden, worden toegekeiidr ter bestrijding van de door de afdeelingen in verband met haar werkzaam heden te maken onkosten. 5- De voorzitters der afdeellngsbesturen vormen aen raad van toezicht. Deze raad kiest het bondsbestuur. 6. Het bondsbestuur heeft onder verantwoording aan den raad van toezicht de centrale leiding. Athletiek. N.A.U. PASSEERT 10.000-LEDENGRENS. Aan het einde van 1941 stelde de N.A.U. zich ten doel in 1942 de 10.000 leden te bereiken. Sneller dan men dacht, ln luttele maanden tijd, Is het ledental dat eind 1941 te bock stond (5171) en dat ln vergelijking met dat van 1940 reeds nagenoeg was vertweevoudigd, opnieuw verdubbeld. Op 5 .Juli J.l. telde de N.A.U. een ledental van 100036 en sindsdien gaven zich nog dagelijks nieuwe leden op. Wat het district Zeeland betreft, het leden tal dat in 1940 67 bedroeg, was in 1941: 160, en op 5 Juli j.l. gestegen tot 400. Aantal aangesloten vereenlgingen: 31 Dec. 1940: 78; 31 Dec. 1941: 158 en 1 Juli 1942 262. De prijsbeheersching ln het eerste halfjaar 1942. STERKE TOENAME DER OVERTREDINGEN. Het aantal overtredingen, dat de prijs- beheerschingsinstanties te berechten krij gen, blijkt nog steeds sterk toe te nemen. Werden er in het geheele jaar 1941 reeds 17940 gevallen berecht, voor de eerste 6 maanden van 1942 bedroeg dit cijfer niet minder dan 36763. Het verschil tusschen dezqj cijfers geeft heel duidelijk aan in wel ke mate het in Januari jl. gevormde eigen opsporingsapparaat van de prijsbeheer sching onder de prijsopdryvers heeft huis gehouden. Tegen 13755 personen en ondernemingen is in deze 6 maanden een tuchtbeschikking gewezen, waarbij een bedrag van 4.291.125.84 aan boeten werd opgelegd. In de gevallen, waarin een lichte overtre ding op andere wijze werd afgedaan, is nog betaling van 651.739,60 geëischt. Onder de opgelegde boeten bevonden er zich 47, welk 10.000 of meer bedroegen. Bij de veroordeelingen volgde in 2374 gevallen ook verbeurdverklaring van in be slag genomen goederen deze hadden een normale handelswaarde van 146.462,37. Als bijkomende straf is bij 91 tuchtbe- schikkingen sluiting van de zaak en stilleg ging der bedrijfsmiddelen gelastde tijds duur hiervan varieerde van één maand tot definitieve sluiting. De uitoefening van het beroep, waarin een ernstige prijsovertreding is begaan, werd 90 maal voor korteren of langeren tijd verboden. Tenslotte is in 222 gevallen openbaar making van het vonnis gelast. Geen suiker voor den inmaak. Naar aanleiding van vele daaromtrent gestelde vragen deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mede, dat het niet mogelijk is dit jaar een extra hoeveelheid suiker voor den inmaak be schikbaar te stellen. Verlenging kaasbonnen. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery maakt be kend, dat de geldigheidsduur van de met „322 algemeen" tot en met „326 algemeen" gemerkte bonnen, welke gedurende het tydvak van 12 Juni tot en met 11 Juli jl. recht gaven op het koopen van kaas, is verlengd tot en met' 18 Juli a.s. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het 775ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier van Maandag luidt „Herhaalde vijandelijke aanvallen in den kustsector der stelling van El Ala- medn leidden tot hevige gevechten, die nog voortduren. De door tanks gesteunde vijandelijke druk werd bedwongen. Twaalf zware tanks werden daarbij ver nield. De luchtmacht had een levendig aandeel in de gevechten door de vijande lijke troepen met brisantbommen en ma chinegeweervuur te bestoken. Veertien Britsche vliegtuigen werden door de jachtvliegtuigen der spilmogendheden neergeschoten. De bombardementen op het vijand Malta werden voortgezet. Duitsch-Itali- aansche afdeelingen troffen de installa ties van Halfar, La Venezia en Micabba en schoten zes Britsche vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen eenige bommen laten vallen in de omgeving van Caltanisetta. Er is geen schade gemeld". IN DE LAZARETTEN. In de lazaretten achter het front worden de gewonden verpleegd, die in den strijd tegen het bolsjewisme hun tol betaald hebben. Daar wach ten helder witte bedden, zachte vrouwenhan den schikken de kussens, nooit moe wordende doctoren vernieuwen de verbanden. In de laza- Tetten achter het front leert de soldaat, wat het beteekent een thuisfront te hebben, dat zich bewust is van zijn plichten tegenover den strij der. Ook de Nederlandsche vrijwilligers weten dal. Ook zij weten, dat het thuisfront hen niet vergeet. Nederland zond een arabulance naar het Oostfront. Aan U is het lezer, om te zorgen dat dezeambulance haar taak naar behooren kan verrichten. Ook uw steun heeft deze Nederland sche hulpexpeditie noodig. Stort daarom van daag nog een bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 14 JULI. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Ber. 7.15 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.00 Ber. 8.15 Politiek weekpraatje. 8.30 Amusem.-orkest. 9.15 Voor de huisvrouw. 9 20 Gram. 11.00 Vrou- v/en-mozaiek. 11.20 Amabile-sextet. 1200 Orgel en zang. 12.40 Almanak. 12.45 Ber. 13.00 Melo- disten, soliste en gram. 14.00 Zang met piano en hobo met piano 15.00 Orkest van de Nederl. Kameropera. 16 00 Ziekentroost en gewijde mu ziek. 16.30 Gram. 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.p0 Gram. 17.15 Ber. 17.30 Otto Hen driks en zijn orkest. 18.15 Gram. 1830 Neerlands stem van het Oostfront 18.45 Ber. 18.55 Gespro ken binnenlandsch overzicht. 19.05 Duitsche taal cursus. 19.30 Muzikaal programma. 20.30 Caba- retprogramma. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 Ber. 22.00 Gram. Vanaf 22.15 Alleen voor radio centrales met lijnverbinding. 22.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—S.15 Zie Hil versum I. 8.15 Gewijde muziek. 8.34 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 1100 Zang met piano. 11.25 Gra,m. 11.45 Viool en piano. 12.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 12.45 Ber. 13.00 Boerenland in boek en krant. 13.15 Arnhemsch strijkkwartet en solisten. 13.35 Gram. 14.30 Ge varieerd programma. 15.30 Voor de zeken. 16.00 Disco-causerie. 16.45 Piano. 17.15 Ber. 17.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.00 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 18.30 Omroep orkest en solist. 19.30 Ber. 19.40 Praatje in Twentsch dialect. 19.50 Spiegel van den dag. 20 00 Engelsche uitzending. 20.15 Fluit, hobo en piano. 20.45 Luisterspel. 21.30 Gram. 21.45 Ber. 22.00 Militair overzicht. 22 10 Avondwüding. 22.1524.00 Zie Hilverusm I. AGENDA MIDDELBURG. Schouwburg-bioscoop, van 10 t.m. 13 Juli: De man op den achtergrond. Electro-bloscoop. van 10 t.m. 15 Juli: De Veldtocht in het Oosten. GOES. Grand-theater. Vrijdag 10. Zaterdag 11. Zondag 12 en Dinsdag 14 Juli: „Veel lawaai om Nixi". VLISSINGEN. Alhambra-theater. Van Vrijdag 10 tot en met Maan dag 13 Juli: „Heimkehr". Dinsdag 34.' Woensdag 15 en Donderdag 16 Juli: „Een onzichtbare gaat door de stad". Officieele mededeelingen GEMEENTE VXISSINGEN. KOSTELOOS INENTEN TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat voor kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar op Dinsdag 14 Juli 1942, des namiddags 14.30 uur in het ziekenhuis „Bethes- da" gelegenheid bestaat tot kosteloos Inenten en herinenten tegen de pokken. Men wordt verzocljt alsdan het trouwboekje mede te brengen. Vlissingen, 11 Juli 1942. De Burgemeester vnd., VAN WOELDEREN. De Gemeente-Secretaris. F. BISSCHOP. INLEVERING RESTANTBONNEN „AARDAPPELEN". De Burgemeester van Vlissingen vestigt er de aandacht van de handelaren in aardappelen op, dat de restanten van dc bonnen 31A, 31B en 32A „Aardappelen" op Dinsdag 14 Juli 1942, te zamen met de bonnen 34IA „Aardappelen" en een restant van de bonnen 33A „Aardappelen" die nen te worden ingeleverd. Hierbij dient er rekening mede te worden ge houden. dat één A-bon gelijk is aan een half rantsoen, terwijl voor één rantsoen vijf B-bon nen dienen te worden ingeleverd. Indien het restant van de B-bonnen geen heel aantal rantsoenen bedraagt, mag afronding tot eer. heel rantsoen naar boven plaats vinden. Vlissingen. 13 Juli 1942. De Burgemeester vnd., VAN WOELDEREN. DISTRIBUTIEKRING SINT LAURENS. VASTE BRANDSTOFFEN. De Directeur van den Dlstributiedienst Kring Sint Laurens maakt hiermede aan belanghebben den bekend, dat op de Agentschappen van zijn dienst aanvraagformulieren Br C 251 verkrijg baar zijn voor verwarming van gebouwen met bijzondere doeleinden: als vertrekken, waarvan de gezamenlijke inhoud gelijk is aan of min* der dan de ruin.te voor particulier gebruik, dus bijv. leskamers, spreekkamers, winkelruim ten, kantoren aan huis enz. enz.; en b. voor woningen, waarin geen schoor steen-aansluiting is, dus voor centrale verwar ming. Deze aanvraagformulieren moeten zoo spoedig mogelijk, behoorlijk ingevuld, worden ingezon den. Sint Laurens, 10 Juli 1942. De Directeur voornoemd, J, G. VERSLUYS,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2