PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware bolsjewistische verliezen bij Woronesj. Timosjenko's positie is wanhopig gfeworclen. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ol 1 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent. min. per adv. 1 2.30. Bij abonnement apeciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct, Iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dlenstaanb. resp. 65 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." .10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER'160 *7 A TCDn A P 11 II TT T 1 OAO DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER Lit\ 1 Cl\L//\Vj 11 JU UI ly^Z HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant ztjn gevestigd tej VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 8521, ns kantoortijd telef. 3454. Administratie telef. 3541. GOES: Red. en Admlnlstr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 284 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45. telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 85. tel. 21 De laatste schepen van het Engelsch-Amerlkaansch convool vernietigd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend „In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front wordt de achtervolging van den terugtrekkenden vijand door de Duit sche en verbonden troepen over een breed front voortgezet. Plaatselijke tegenstand werd gebroken. Door pantserwagens ge steunde ontlastingsaanvallen van den vij and ten Noordwesten van Woronesj stort ten onder zware verliezen ineen. Sterke formaties gevechts- en slagvlieg tuigen steunden den afweer van de vijande lijke ontlastingsaanvallen en bestookten met groot succes de terugtrekkende Sovjet-Russische colonnes, die zich bij enkele vernielde overgangen tot groote groepen opeenhoopten- Ten Noorden en Noordwesten van Orel hernieuwde de vijand zijn aanvallen met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten. Zij werden in hevige gevechten afgeslagen; plaatselijke bressen werden gedicht en in een tegenaanval opgeheven. Het aantal der in succesvolle samenwerking van leger en luchtmacht in deze gevechten vernie tigde pantserwagens is tot 390 gestegen. In het achterwaartsche gebied ten Zuid westen van Rzjef mislukten uitvalspogin- gcn van de ingesloten bolsjewistische strijdkrachten. Door jagers en luchtdoelar- tilleriê werden gisteren overdag 78 bols jewistische vliegtuigen neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen zjjn niet teruggekeerd. De overblijfselen van het groote En- gelsch-Amerikaansche convooi in de Noor delijke IJszee werden gisteren opnieuw door gevecMtsvliegers en duikbooten aan gevallen. Van het convooi, dat nog uit drie schepen met drie torpedojagers en twee bewakingsvaartuigen bestond, werden alle drie schepen tot zinken gebracht, .waarvan twee door duikbooten. De luchtaanvallen op vliegtuigsteun punten op het eiland Malta werden over dag en des nachts met succes voortgezet^» In luchtgevechten werden 6 vijandelijke jachtvliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Aan de zuidkust van Engeland brachten lichte gevechtsvliegtuigen gisterenochtend vroeg van het tevoren reeds door Duitsche motortorpedobooten aangevallen Britsche convooi een koopvaardijschip van 3000 brt., alsmede een tamelijk groot bewakingsvaar tuig tot zinken en beschadigden een ander koopvaardijschip van middelbare grootte. In het Kanaal heeft een mijnenveger in den nacht van 9 op 10 Juli een Britsche motorkc.nonneerboot na een hevig gevecht op korten afstand door rammen tot zinken gebracht. In de Duitsche Bocht schoten convooi- vaartuigen en marine-artillerie 3 Britsche gevechtsvliegtuigen neer. De vernietiging van het Engelsch-Amerlkaansch convooi. Uit Washington wordt gemeld Volgens Associated Press heeft Roosevelt Donder dag een onderhoud gehad met admiraal King, opperbevelhebber van de Amerikaan- sche vloot, admiraal Cunningham, leider van de Britsche vlootcommissie en den heer Harry Hopkins, wettelijk beheerder vafi de leen- en pachtwet. Het onderhoud liep in zonderheid over den aanval, die onlangs door de Duitsche zee- en luchtstrijdkrach ten op een EngelSch-Amerikaansch convooi in de Noordelijke IJszee werd ondernomen, en over de verscheidene problemen, die in verband met de scheepvaart naar de Sov jet-Unie en andere oorlogstooneelen wer den gesteld. De strijd ter zee. Volgens berichten uit Rio de Janeiro is het Britsche vrachtschip „Empire Explo rer" aan de Noordkust van Zuid-Amerika getorpedeerd en in den grond geboord. Het Amerikaansche departement van marine deelt mede, dat een Noorsch schip van geringe tonnemaat door een duikboot van de as aan de Zuid-Amerikaansche kust van den Atlantischen Oceaan werd getor pedeerd- Het Zweedsche schip „Saturnus" heeft naar het Zweedsche telegraafagentschap meldt, op 6 juli, volgens oen mededeeling aan den chef der Zweedsche marine, op de Caribische Zee 36 overlevenden van een tot zinken gebracht Sovjetschip aan boord genomen. Volgens den zender Schenetay heeft het Amerikaansche departement van marine medegedeeld, dat een Britsch, een Ameri- kaansch en een Belgisch vrachtschip op den Atlantischen Oceaan zijn getorpedeerd en tot zinken gebracht. ITALIAANSCH WEERMACHTB^RICHT. Het 773ste communiqué van. het Itali- aansche hoofdkwartier van Vrijdag luidt Aan het Egyptische front wederzijasch artillerievuur. Eenige aanvallen van lichte pantserwagens op onze achterwaartsche linies. Eenige auto's werden vernield of onbruikbaar gemaakt, andere werden door onze vliegtuigen met machinegeweervuur bestookt en in brand gezet Italiaansche en Duitsche jagers hebben twee Britsche vliegtuigen neergehaald in Noord-Afrika en zes boven Malta, waar het vliegveld Micabba opnieuw gebombar deerd werd. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In het Oosteljjke deel der Middellandsche Zee is een vijandelijk koopvaardijschip van 5000 ton, dat deel uitmaakte van een be schermd convooi en tanks en auto's ver voerde, door een onzer torpedovliegtuigen aangevallen en tot zinken gebracht De kweeker Is thans dag in dag uit In de weer, om de struiken op zijn kweekerij met een nicotine-oplossing te bespuiten tegen de luis Pax Holland-De Haan m Fransch eiland door Engelschen bezet. Volgens een officieel bericht uit Londen hebben Britsche strijdkrachten op 2 Juli het Fransche eiland Mayotte in het kanaal van Mozambique bezet. Nar Reuter meldt wordt er in verband met de bezetting van Mayotte aan herin nerd, dat volgens te Londen ontvangen be richten Japansche duikbooten den laatsten tjjd hebben geopereerd in de Straat van Mozambique en dat binnen 24 uur 3 ge allieerde koopvaarders in den grond zijn geboord. Deze waterwegen worden bevaren door schepen, die versterkingen en goede ren naar het Midden-Oosten en ook via de Perzische Golf naar de Sovjet-Unie bren gen. In de eerste helft van Juni z|jn nog vijf koopvaarders in deze wateren getorpe deerd. Het eiland bezit twee suikerfabrie ken, en twee rumdistilleerderijen. De va- nilleproductie heeft den laatsten tijd het suikerriet verdrongen. Er werden ook aloë en planten voor de' vervaardiging van parfum gekweekt. De bevolking der Kömo- ren omvat 140.000 zielen en er leven 500 Europeanen op het eiland, dat een goede haven heeft en een vliegveld. Het is het eenige eiland, dat in alle jaargetijden vei lige bescherming biedt voor de daar anke rende schepen. BEKENDMAKING AAN FAMILIELEDEN EN VRIENDEN VAN IN NED.-INDIË GEïNTEP "TEERDEN. Z|j die in Ned.-Indië familieleden of vrienden hebben van wie zij weten of ver moeden kunnen dat zij geïnterneerd zijn, kunnen hen met groote kans van welslagen bereiken door hun brieven als volgt te adresseeren Internierte Sendung .Gebührenfrei Internee Mail Postage Free to mr(naam en voornamen) Netherlands subject Internement Camp Ramgarh Province of Bihar Brittish India. Afzender(naam en volledig adres duidelijk invullen). Over alles wat de familie-omstandighe den van den geïnterneerde of van den schrijver zelf betreft kan veilig geschre ven worden. Zoo ook over de zaken en de financiën van den geadresseerde, mits in. zoodanige algemeene termen, dat dit voor de censuur aanvaardbaar is. Echter is het beslist noodzakelijk alles te vermijden wat de politiek betreft en er ook overigens aan te denken dat alle brie ven aan een zeer strenge censuur onder worpen zijn. Daarom moet ook het schrift zoo duide lijk mogelijk zijn. Heeft men niet veel te schrijven, dan vei'dient het de voorkeur dit op een briefkaart te doen, Waarvan de cen suur gemakkelijker en vlugger gaat. Met het oog op de onzekerheid der postverbin dingen is het raadzaam, bijvoorbeeld om de veertien dagen copieën van brieven na te zenden. Tenslotte ditde brief of briefkaart moet geopend (in niet gesloten enveloppe) en zonder geleidebrief ingesloten worden in een gefrankeerde enveloppe en geadres seerd aan het Nederlandsche Roode Kruis, Bezuidenhoutscheweg 33, Den Haag, dat voor de verdere verzending zorg draagt. Een opgave van de met zekerheid in Indië geïnterneerden het staat echter vast dat later nog vele anderen geïnter neerd werden is afgedrukt in de eere- lijst, opgenomen in het nummer van Volk en Vaderland, van 13 Maart 1942. Zij, die niet of niet meer in staat zgn dit nummer te raadplegen kunnen desgewenscht van de bedoelde opgave een afdruk verkrijgen door zich daartoe te wenden tot het com missariaat voor Indische zaken van de N. S B., Zeestraat 76, Den Haag, dat zich ook voor eventueele 'verder gewenschte informaties omtrent deze aangelegenheid gaarne beschikbaar stelt, EEN NIEUW SPOORBOEKJE. De persdienst der Ned. Spoorwegen deelt mede, dat op 13 Juli a.s. een nieuw spoorboekje zal verschijnen. In deze uitgave, die hét spoorboekje van 4 Mei jl. plus de sindsdien daarop verschenen aanvullingen bevat, zijn bo vendien nog tal van wijzigingen aange bracht, welke niet in de tot dusverré ver schenen aanvullingen voorkomen. DE NIEUWE AARDAPPELBON. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat voor de distributieperiode van 12 tot en met 18 Juli a.s. het aardappel rantsoen ■yvederom is vastgesteld op 2/2 kilogram. In verband hiermede geeft ge durende het tijdvak van Zondag 12 tot en met Zaterdag 18 Juli a.s. elke der met „36a" genummerde bonnen- van de aardap- pelkaart recht op het koopen van 1*4 kg. aardappelen- Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het verhoden is reeds op Zaterda'g 11 Juli aardappelen op bon 36a te koopen of af te leveren. K00LZAADVERB0UW EN SCHEUREN VAN GRASLAND. Welke gronden hiervoor in aanmerking komen. Zooals bekend zal ten behoeve van den oogst 1943 nog ongeveer 75.000 ha. gras land moeten worden gescheurd, om daarop oliezaden te telen. In de plaats van het systeem der vrijwillige scheuring, zooals het vorige jaar is toegepast, komt thans de verplichte scheuring en wel in hoofdzaak in die gebieden, waar toen het leeuwen aandeel is gescheurd. Men kan de verplich ting tot scheuren n.l. niet leggen op grond, die zich er niet toe leent. Vastgesteld is, dat voor de noodzakelijke vetopbrengst nog een belangrijke opper vlakte -met oliezaden zal moeten worden bebouwd-: 50.000 ha. koolzaadland met een vetopbrengst van 800 kg. per ha. geeft 40.000.000 kg. vet of per 9.000.000 inw. ongeveer 4 kg. per jaar, d.i. 75 gram per week. Vergeleken met de opbrengst aan' vet van grasland via de koe is de opbrengst aan vet in kg. per ha. koolzaadland onge veer het vijf- tot Z£*voudige. Daarbij wordt nog 75.000.000 kg. raapkoek verkregen. Voor het melkvee is dit uiterst belangrijk het zal een gunstigen invloed uitoefenen op de melkgift in den winter 1943'44. De benoodigde oppervlakte voor kool- zaadverbouw moet worden verkregen uit a. Een zeker percentage (68) van het in 1942 aanwezige bouwland op zand-, za vel- en roodoorngrond b. een zeker percentage (35) van het in 1942 aanwezige bouwland op zand-, loess- en dalgrond en andere veenachtige zandgronden. Winterraapzaad zal in vele gevallen op deze gronden de voorkeur ver dienen boven koolzaad. Voor de kleine be drijven met minder dan 4 tot 5 ha. bouw land wordt overwogen een deel buiten de verplichting te laten vallen. c. De ten behoeve van oogst 1942 ge scheurde graslanden, die een bijzondere vergunning kregen voor de teelt van erw ten met de verplichting daarin na den oogst koolzaad te verbouwen d. de graslandëh op klei- en zavelgron den,'die ten behoeve van oogst 1942- moe ten worden gescheurd, maar die wegens den invallenden winter niet tijdig in bouw land konden worden omgezet en dientenge- I volge uitstel van den productie-commissa ris kregen onder voorwaarde, dat ze in den nazomer van 1942 zouden scheuren voor de teelt van koolzaad e- gronden, die thans als grasland lig gen, welken een zeer vroegtijdige scheur- plicht ral worden opgelegd om koolzaad of raapzaad té verbouwen f. langs vr|j willigen weg door de kleinere bedrijven. Om de teelt aannemelijk te maken, zal aan de verbouwers een hoeveelheid olie worden teruggeleverd. De daarvoor opge stelde schaal is zoo ingericht, dat het ook voor kleinere bouwers, die niet onder de dwingende bepalingen vallen, van belang is aan den verbouw mede te doen. Voor iedere are, die minder wordt ver bouwd dan nien verplicht is, zal een be langrijke boete verschuldigd zijn, onver minderd de plicht om in het voorjaar 1943 een oppervlakte blauwmaanzaad te ver bouwen op klei- en zavelgronden van an derhalf maal de verplichte oppervlakte koolzaad resp. raapzaad. Er zal voldoende za~.d van diverse rassen aanwezig zijn. Hoe moeiljjk het ook in sommige geval len zal zijn aan de maatregelen gevolg te gëven, de Nederlandsche boer dient dit offer te brengen om mede te werken aan de voedselvoorziening van zijn eigen volk. De verkoop van groente en fruit voor telers. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat ten aanzien van den verkoop van groenten en fruit door telers aan consumenten is bepaald, dat telers van groenten en fruit van heden af slechts eenmaal per dag en per consument, uitsluitend aan consu menten, woonachtig binnen de gemeente, waar het bedrijf van den teler is gele gen, ten hoogste 2% kg. groenten en/of fruit mogen verkoopen. Deze verkoop mag slechts plaats hebben op het bedrijf van den teler rechtstreeks aan den con sument. Deze regeling geldt niet voor Amster dam, Rotterdam, 's-Gravehhage, Utrecht, Haarlem en de Gooigemeenten, waar iedere verkoop door telers aan consu menten reeds verboden was en thans ook verboden blijft. De verkoop van kersen in den booni- gaard, in de zgn. kersen-eetgelegenheden bluft voor verbruik ter plaatse toege staan. Ten aanzien van het vervoer is bepaald, dat het vervoeren van groenten en fruit door consumenten alleen is toegestaan binnen de gemeente hunner inwoning, terwül het vervoeren van groenten en fruit door consumenten van de eene ge meente naar de andere gemeente thans voor het geheele land is verboden. Voor het vervoeren van groenten en fruit door telers, volkstuinders, hande laars en verwerkers van de eene'ge meente naar de andere gelden bepaalde regels, waarvan op iedere veiling kennis kan worden» genomen. Weer havermout op den peulvruchtenbon. DE NIEUWE BONNEN VOOR GORT EN GEMENGD MEEL. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherg maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 12 Juli tot en met 8 Augustus a.s. de ter verkrij ging van gort aangewezen bon „algemeen 341" recht geeft op het koopen van 125 gram gort e.d. in plaats van op het nor male rantsoen van 250 gram. Daarnaast is evenwel bon „algemeen 342" aangewezen, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van 125 gram gemengd meel. Het totale rantsoen blijft derhalve gehandhaafd op 250 gram. De bovenomschreven wijziging brengt tevens mede, dat degenen, die hun rantsoen in den vorm van gortpap wenschen op te nemen, voor het rantsoen van vier liter gortpap zoowel bon 341 als bon 342 daar voor moeten inleveren. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het niet geoorloofd is het rantsoen van vier liter gortpap te koopen voor twee bonnen 341 of twee bonnen 342, terwijl het evenmin is toegestaan een half rantsoen, d.i. 2 liter gortpap te koopen op bon 341 of bon 342. Degenen, die hun rantsoen willen opne men in gemalen gort, bereid met gemalen magere blokmelk en suiker, moeten per drie pakjes twee bonnen 341 inleveren. Voorts wordt ditmaal wederom haver mout verkrijgbaar gesteld op den peul vruchtenbon. Het zal evenwel in verband met den bg den handel aanwezigen voor raad havermout niet mogelijk zijn, dit ar tikel op alle bonnen, waarover men be schikt, te koopen, zoodat men er genoe gen mee zal moeten nemen, gedeeltelijk havermout en gedeeltelijk peulvruchten te ontvangen. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat bon „algemeen 338", aangewe zen voor koffiesurrogaat; in plaats van ge- dure/ide vier weken, gedurende acht weken geldig zal zg"n. DEZE WEEK MEER SIGARETTEN. Zooals blijkt uit de 'nieuwe bonnenlijst zgn twee extra rantsoenen sigaretten be schikbaar gesteld. Zoowel voor houders van tabakskaarten als voor houdsters van sigarettenkaarten Op bon R 5 kan men 40 sigaretten ont vangen. Op elk der bedde bonnen 36a van de rookerskaart yorden verstrekt 5 sigaren oM0 cigarillos of 20 sigaretten, terwijl bon 36a van de sigarettenkaart recht geeft ^>p het koopen van 20 sigaretten. Ditmaal zijn van de tabakskaart geen opeenvolgende bonnummers aangewezen, doch twee gelijke. Zij helpen mede tot de eindoverwinning. Duitsche Roode Kruiszusters reiken op een station verfrisschingen 'en lectuur uit aan doorreizende soldaten Transocean-v. Eysden-Pax Holland m Aanmelding Arbeidsdienst. MET INGANG VAN 15 JULI A.S. Meer dan vijftig kampen van den Neder- landschen Arbeidsdienst zgn thans belegd en vele duizenden jonge Nederlanders vor men daar gedurende hun diensttijd van vgf en een halve maand gemeenschappen, waar in karaktersterkte, gezondheid en onder linge kameraadschap, naast eerbied voor den arbeid, als hoogste waarden gelden. Op 4 Januari 1943 zullen echter nieuwe arbeidsmannen in deze N.A.D.-kampen worden gelegerd en in verband daarmede heeft de commandant4 van den Nederland- schen Arbeidsdienst de aanmelding van vrij willigers voor die „lichting" met ingang van Woensdag 15 Juli a.s. tot nad« order open gesteld. Als vrijwilliger kan zich aanmelden h|j le. die den leeftijd van 17, echter nog niet dien van 24 jaar heeft bereikt en die onge huwd is, 2e. die in den loop van 1943 ip aanmer king wenscht te komen voor de aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder on derwijs en die nè 31 December 1919 is ge boren. De vrijwillige aanmelding kan geschieden bij de arbeidsbureaux, de gemeentehuizen of bij de N.A.D.-aanmeldingsbureaux te Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Groningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht. Duitsch operatieplan schitterend geslaagd. Volgens te: Berlijn ontvangen berich ten heeft de Duitsche doorbraak aan het front van KoerskCharkof, het gevoel van het doodeljjke gevaar voor de Sovjet-Unie in Moskou doen herle ven en aanleiding gegeven tot *n ver dere mobilisatie van alle bolsjewistische materieele en moreèle hulpmiddelen voor den handen op handen zgnden bcslissingsstrijd. De hoofdartikelen In de Moskousche dagbladen en voordrachten voor het pu bliek blijven nog het algemeene geloof aan de eindoverwinning weerspiegelen, maar waarschuwen voortdurend voor zelf genoegzaamheid en eischen hechtheid en onmiddellijk gebruik van alle bolsjewisti sche en geallieerde hulpmiddelen de nood zakelijkheid van een tweede Europeesche front wordt meer dan ooit in het licht ge steld- Omtrent de positie te velde wordt in Moskou gemeld, dat ten Westen van Woro nesj en in de streek van Stary Oskol de toestand voor de troepen van Timosjenko ernstig blijft. De Duitschers handhaven hun numerieke superioriteit en vallen bijna onophoudelijk aan. Aangezien de Sovjet troepen in verscheidene sectoren terugge trokken zijn, zgn' verscheidene bewoonde sectoren in handen van de aanvallers geko men. De stad Stary Oskol is opgegeven, aangezien de bocht in het Sovjetfront hier* te zeer blootgesteld was aan flankaanval- len. Het is den Duitschers gelukt, den sector, die in handen is op den Westelijken oever van den Don iets te verbreeden en zg zijn langs de rivier in Noordelijke richting opgerukt en hebben verscheidene bewoonde plaatsen bezet. In een sector is een tank slag geleverd, waaraan aan beide zijden 300 tanks hebben deelgenomen. De strijd duurde den geheelen nacht door. Vliegtui gen konden niet ingrijpen, aangezien het 'onmogelijk was vriend van vgand te onder scheiden. Het grootscheepsche offensief van dit jaar is terstond met een dusdanige con centratie van strijdkrachten ingezet, dat men zich in kringen van Duitsche militaire deskundigen heeft afgevraagd, hoe het mo gelijk was, dat Timosjenko niet tijdig door de luchtverkenning hiervan was verwittigd. Dit raadsel vindt zgn oplossing in twee meesterlijke zetten der opperste Duitsche leiding. In de eerste plaats werden de Duit sche opeenhoopingen van troepen en wa pens bewegelijk uitgevoerd, d.w z. dat zij met behulp van de consequente motorisee ring alle vierentwintig uur van plaats ver anderden volgens een vast plan, waardoor eerst op den dag van het begin van het offensief de benoodigde formaties op de aangewezen plaatsen stonden opgesteld. In de tweede plaats was het offensief van meet af over zulk een groote uitgestrekt heid ontworpen als totdusver nog niet is voorgekomen. Hierdoor moest de vijande- igke leiding wel in onkunde blijven verkee- ren omtrent de eigenlijke Duitsche bedoe lingen, daar nj slechts in staat was afzon derlijke acties en de marschrichting te on derscheiden. Duitsche militaire instanties willen thans wel erkennen, dat deze manoeuvre schit terend is geslaagd, maar over het verloop van den slag wenschen zij zich niet uit te laten. Uit het geheele operatiepk^i van den vijand, met inbegrip van zijn zoogenaamd ontlastingsoffensief bij Orel valt af te lei den, dat de bolsjewistische oorlogsleiding niet meer bekend is met de verblijfplaats van haar strijdkrachten en zelfs niet weet, of deze nog bestaat. Timosjenko's positie is als gevolg van de Duitsche doorbraak in Zuidelijke richting wanhopig geworden. Uit zijn bevelen blijkt, 'dat hij met het oog op het dreigende gevaar wilde '-erugtrekken naar den Kaukasus. Dit gaat nu niet meer, want de Duitsche tanks en gemotoriseerde afdeelingen heb ben zich op de onderdeelen van Timosjen ko's divisies geworpen, die aanvankelijk te rugtrokken, zoodat van een strategischen terugtocht naar het Zuiden niet meer ge sproken kan worden. Een reusachtige slag woedt. Op een slag veld van ontzaglijke afmetingen. De Duit sche leiding geeft het adembenemende tempo aan. Het zal dezer dagen bewezen worden, dat Timosjenko weer verliest. Een mijnversperring wordt Fn den kortst mogelijken tijd verwijderd, zoodat de opmarsch der oprukkende troepen ongestoord verder kan gaan P.B.Z.- v. Eysden-P.K» Böhmer-Pax Holland ra

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1