PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT DONDERDAG 9 JULI. 1942 Doorbraak in sector Charkof-Koersk vergroot ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ot 1 2.42 per kwartaal Franco per poat 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per adv. 12.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—6 regels 65 ct.. Iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dlenstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—6 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bi) vooruitbetallrtg. „Brie ven of» adres Bur.v.d.BL" 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S.F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 158 DIRECTIE! F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454. Administratie telef. S54L GOES: Red. en Admlnlstr. Turfkade 15, teL 2863. na kantoortijd teL 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, teL 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breed est raat 45. telefoon 103 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 31 Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „De doorbraak van de Duitsche en ver bonden. troepen vanuit het gebied tusschen Charkof en Koersk werd naar het Zuiden sterk vergroot. Vijandelijke tegenaanval len ten Noorwesten van Woronesj misluk ten. In den Strijd met ingesloten en uiteen gejaagde troepen werdén talrijke gevange nen en een groote buit gemaakt. Ten Noorden en Noorwesten van Orel duren de aanvallen van den vijand voort. Zij werden in hevige gevechten en gesteund door sterke formaties gevechtsvliegtuigen afgeslagen. Alleen in den sector van een legercorps werden hierbij in de laatste drie dagen 75 vijandelijke pantserwagens ver nietigd. In het achterwaartsche frontgebied ten Zuiden van Rzjef werden sterke vijandelijke groepen op een 'groot gebied ingesloten. 20 bolsjewistische pantserwagens werden buit gemaakt. In den Noordelijken sector van het Oos telijke front viel de vijand op enkele plaat sen tevergeefs aan. In hqt hooge Noorden werden vijandelijke vliegtuig- en vloot- steunpunten in het gebied van de Kola-baai gebombardeerd. In het zeegebied ten Noor den van het schiereiland Kanin werd een vijandelijk bewakingsvaartuig door bom- treffers tot zinken gebracht. Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben formaties gevechtsvliegtui gen en duikbooten een groot Engelsch Amerikaansch convooi in de Noordelijke IJszee aangevallen en voor het grootste deel vernietigd- Het convooi bestond uit 38 koopvaardijschepen, was geladen met vlieg tuigen, pantserwagens; munitie en levens middelen met bestemming Archangelsk en werd doop zware, vijandelijke zeestrijd- krachten, torpedojagers en korvetten zeer krachtig beschermd. In nauwe samenwer king tusschen marine en luchtmacht wer den door gevechtsvliegtuigen 1 zware Ame- rikaansche kruiser en 19 koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 122.000 brt., door duikbooten 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 70.400 brt. tot zinken gebracht. Bij de achtervol ging van de overblijfselen van het convooi slaagden duikbooten erin nog 4 schepen met "een gezamenlijken inhoud van 24.700 brt, tot zinken te brengen. Zoodoende wer den van dit convooi 32 vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 217.000 brt. vernietigd. Door zeereddingsvliegtuigen werd een vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden gered en gevangen genomen. In Egypte leden de Britten bij een ver- geefschen aanval op den Zuidelijken vleu gel van het Duitsch-Italiaansche front zware verliezen. Op Malta werden overdag en 's nachts vliegvelden en vlootsteunpunten gebom bardeerd. In luchtgevechten verloor de vijand 14;vliegtuigen. Aan de Kanaalkust bestookten batterijen vèrdragend geschut van het leger voor den oorlog belangrijke doelen in het gebied van Dover. Voor de Engelsche Zuidkust brach ten lichte gevechtsvliegtuigen overdag 1 vijandelijk schip van ongeveer 10.000 brt." tot zinken. Een ander schip van dezelfde afmetingen werd door bommen zwaar be schadigd. Formaties gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den afgeloopen nacht opnieuw het haven- en industriegebied van Middles- borough. Uitgestrekte branden en groote vernielingen werden waargenomen. De geallieerde scheepsverliezen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, wordt officieel bekend gemaakt, dat de scheepsverliezen der geallieerden „zorg wekkend" worden. Een in dienst van de geallieerden varend Grieksch schip is, volgens den Britschen berichtendienst, ten Zuiden van Angoche, ten Westen van Madagascar, getorpe deerd. - Volgens een ander bericht, afkomstig van hst Amerikaansche ministerie van marine zijn in de Caraibische Zee opnieuw 2 koop vaardijschepen door Duitsche duikbooten vernietigd. De bemanningen zijn in een ha ven aan de kust aan land gegaan. Het eene was een Engelsch schip en het andere een onder Engelschen vlag varend Noorsch schip. De Argentynsche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarby aan ^Lrgen- tynsche schepen het bevaren der oorlogs zones wordt verboden. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van .Woensdag.luidt als volgt: Aan het Egyptische front werd een he vige vijandelijke aanval "onmiddellijk met gevoelige verliezen voor den vijand afge slagen. Het aantal pantserwagens en ge pantserde verkenningswagens, dat bij de acties der laatste dagen is vernietigd, be draagt. 35. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Aan beide zijden intensieve acti viteit in de lucht. De luchtmacht der spil- mogendheden mengde zich in de gevechten te land en bestookte vijandelijke colonnes met bommen en mitrailleur-vuur, waardoor talrijke branden werden veroorzaakt. In verscheidene luchtgevechten werden 9 En gelsche vliegtuigen neergeschoten. Formaties van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht zetten het bombardement op de vliegtuig- en vlootsteunpunten op Malta voort en vernielden 14 vliegtuigen van de Britsche luchtmacht. In het verloop van de operaties overdag keerden 3 van onze vlieg tuigen niet terug. 2 der in de afgeloopen dagen als vermist opgegeven vliegtuigen ztjn op hun steunpunten teruggekeerd. De vyand wierp in den nacht van 7 op 8 Juli enkele bommen in de omgeving van Messina en Reggio Calabria. Er vielen geen slachtoffers. Ook 3Chade werd niet aangericht. Eén van de Britsche vliegtui gen, dat door de luchtdoelartillerie werd getroffen, stortte bij San Ranieri brandend omlaag. Vap de bemanning werd een offi cier en een onderofficier gered en gevan gen genomen. Tijdens een aanval door Duitsche stuka's op vijandelijke stellingen werd ook dR sovjet-luchtafweergeschut door een voltreffer vernietigd Transatlantic* Recla-PJC Ohmeijer-Pax Holland m HET NATIONALE PLAN. Ter uitvoering van de artikelen 2 en 3 van het besluit betreffende de instelling van een rijksdienst voor het nationale plan heeft de secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken o.m. het volgende bepaald De president van den rijksdienst voor het nationale plan legt het ontwerp van het nationale plan gedurende twee maan den ten bureel van dien rijksdienst, als mede ter griffie van elke provincie voor een ieder ter inzage, waarvan kennis wordt gegeven in de Ned. Staatscourant. Gedurende drie maanden daarna kunnen schriftelijk bezwaren daartegen bij den president worden ingediend. Na overweging van de ingediende ber zworen legt de president het ontwerp ter vaststelling Tflftor aan den secretaris-gene raal van het departement van binnenland sche zaken. Nadat deze het heeft vastge steld wordt het nationale plan ten bureele van den rijksdienst en ter griffie van elke provincie voor een ieder ter inzage gelegd, waarop het met ingang van den daarop- volgenden dag van kracht wordt- Op dien dag vervallen de in bestaande planologische maatregelen opgenomen voorschriften, voor zoover deze in strijd zijn met het nationale plan. Zoo spoedig mogelijk nadat het natio nale plan van kracht geworden is, doch uiterlijk binnen een door den secretaris generaal vast te stellen termijn, brengt de commissaris der provincie de in de pro vincie geldende streekplannen hiermede in overeenstemming. Eenzelfde gang van zaken als boven ver meld, wordt gevolgd bij partieele vast stellingen en herzieningen van het natio nale plan. Ten behoeve van de ruimtelijke ordening binn.n het gebied der provincie en ten behoeve van de coördinatie van den planologischen dienst ingesteld, van welken dienst de commissaris der provincie hoofd is.' Als onderdeelen van den provincialen planologischen dienst worden ingesteld a, een raad van bijstand b. een vaste com missie c. andere commissiën, welke naar behoefte worden ingesteld en d. een bureau. Ten behoeve van de ruimtelijke ordening worden vanwege de provincie de noodige onderzoekingen ingesteld betreffende den bestaanden toestand en de daaruit voort vloeiende ontwikkelingsmogelijkheden bin nen het gebied van de provincie. De commissaris der provincie stelt voor de provincie of voor een gedeelte daarvan één of meer streekplannen vast. De ont werpen voor zoodanige streekplannen wor den ter inzage gelegd op de griffie der provincie en op de secretariën van de ge meente, waarover het streekplan zich uit strekt en gedurende drie maanden kunnen daartegen schriftelijk bezwaren worden in gebracht bij den commissaris. Na de vaststelling van het plan door den commissaris kunnen belanghebbenden bin nen een maand bezwaren indienen bij den secretaris-generaal, aan wien de streek plannen ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. Deze is bevoegd gedeelten van het streekplan van de goedkeuring uit te zonderen, terwijl zij bij de goedkeuring te vens de verplichting kan opleggen het plan ten aanzien van één of meer in $njn besluit aan te geven onderdeelen te herzien. Zoo spoedig mogelijk nadat een streek plans-van kracht geworden is, brengen de burgemeester der bij het plan betrokken gemeenten de gemeentelijke planologische maatregelen met het plan in overeenstem ming. Een streekplan, van kracht bij het in werking treden van deze beschikking, wordt beschouwd als een streekplan in den zin van deze beschikking. Deze beschikking is op 8 Juli 1942 in werking getreden. GROOTSTE LUCHTSCHEEPSDOK TER WERELD DOOR BRAND VERNIELD. Naar Reuter uit Akron in Ohio meldt, is het reusachtige luchtscheepsdok van Goodyear, het grootste ter wereld, door brand verwoest. Oorzaak en schade zijn nog niet bekend. Tweeërlei oorlogvoering. (Van- onzen. Haagschen redacteur). Hoe weinig scrupuleus de „propagan da" van den overkant is, waarbij' zelfs 1n het aangezicht van den dood geen reserve meer kent, kan opnieuw blijken uit een mededeeling, welke dezer dagen door den Brandaris-zender te Lon den in den aether werd geslingerd, „De R.A.F. aldus de Brandaris heeft boven Nederland een bom afge worpen, die op de juiste plaats gevallen is. Zes Nederlandsche Quisling's, die N.S.B.-ers, die zoo goed voor de Duit- schsrs kunnen kwispelstaarten, zijn bij dezen R.A.F.-aanval gedood. Zoo volgt^ het booze loon de booze daad. Een ver-" slag ervan stond in de Telegraaf van 5 Juni. Het blad-publiceert een mooi ver haal over de teraardebestelling, in tegen woordigheid van Duitsch-Nederlandsche Nazi-eenheden. De namen werden afge roepen en een koor antwoordde. Vervol gens werden de stoffelijke overschotten met auto's naar de verschillende woon plaatsen overgebracht. „Deze Quisling's hebben nog geboft, want later krijgen de anderen geen be grafenis meer. Want hen zal het ver gaan, zooals die aangespoelde N.S.B.-er, die „Heil Hitier" riëp, nadat men kunst matige ademhaling op hem had toege past. De omstanders riepen „Houzee" en wierpen hem weer in h-sL water. Dat zal het lot zijn van alle andere Nederland sche Quislings". De gedegenereerde mentaliteit, welke een uitlating als bovenstaande verraadt, spreekt voor zichzelf. Hier was een be taalde Joodsche propagandist aan het woord, die alle remmen heeft losgelaten en slechts één doel kenthet prediken van machtelooze en perverse haat. Van Duitsche zijde stelt men hiertegen over „Wij hoeven niet te wachten om onze tegenstanders in Nederland in. de zee te verdrinken, als wij tot diergelijke immoreele methoden onze toevlucht zou den willen nemen. Het feit, dat zulks echter niet geschiedde, moge menigeen de oogen openen voor de ware verhou dingen". Terwijl men zich in Londen aldus be zig houdt met het bedenken van allerlei wraaknemingen, die men straks bij een eventueels overwinning zal gaan toepas sen, gaat de Duitsche weermacht onge stoord verder, te land en ter zee over winningen te bevechten. Na Tobroek, Mersa Matroe, Sebastopol, kwam giste ren weer een extra-bericht van het Duit sche opperbevel, meldende de vernieti ging van een zwaren Amerikaanschen kruiser en 28 koopvaardijschepen, be- hoorende tot een groot Engelsch-Ameri kaansch convooi, dat op weg was naar de Sovjet-Unie, om den zwaar in het nauw gedreven Stalin te helpen aan vliegtui gen, pantserwagens, munitie en levens middelen. .Dit is wel een der grootste ver nietigde convooien uit den huidigen oor log. Het bericht hieromtrent van het Duitsche opperbevel besluit echter met de inededeeling„Door zeereddingsvlieg tuigen werd een vrij groot aantal Ameri kaansche zeelieden gered eti gevangen genomen". Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook Dinsdag, naar van, Duitsche militaire zijde verluidt, de gewapende verkenning boven het zeegebied van het Britsche eiland met goede uitwerking voortgezet. Verkennings vliegtuigen namen waar, dat de aanval van gisterennacht op Middlesborough zware schade in deze stad heeft veroorzaakt. Grote rookwolken hangen nog bovên dit aangevallen gebied. Alle vliegtuigen zijn op hun steunpunten teruggekeerd. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. i Naar het D.N.B. verneemt, hebben Brit sche bommenwerpers in den afgeloopen nacht brand- en brisantbommen boven N.- Duitsch kustgebied laten vallen. In Weser- münde en Wilhelmshaven ontstond eenige schade, vooral in woonwijken. Volgens de, tot dusver ontvangen berichten zijn drie der aanvallende bommenwerpers neerge schoten. TURKSCHE MINISTER-PRESIDENT OVJiRLEDEN. De Turlcsche minister-president dr. Refik Saydam, is aan hartverlamming overleden. Saydam was aan het einde der vorige week naar Is tanboel gekomen om ver schillende besprekingen te Voeren, onder fneer over de voorziening van het land. Zijn gezondheidstoestand was toen goed. Het plotselinge overlijden van minis ter-president dr. Refik Saydam kwam als een totale verrassing, daar hij de afge loopen dagen in Istanboel nog zeer veel gewerkt heeft. Hij heeft weliswaar eeni- gen tijd geleden ziekteverschijnselen ge toond, doch hij scheen zich weer hersteld te hebben. De overledene genoot het bij zondere vertrouwen van president Ismet Ineunoe. De president van den staat heeft krachtens een verordening den minister van binnenlandsche zaken, Fikri-Tuezuer, voorloopig belast met de leiding der re geering. Klein Ned. sehlp getorpedeerd. Het Amerikaansche departement van marine heeft volgens de New Yorksche radio bekendgemaakt, dat een kleine Ne derlandsche koopvaarder, die in dienst der Ver. Staten voer, in de nabijheid der Zuia- Amerikaansche kust is getorpedeerd door een duikboot der asmogendheden. De over levenden zyn in een havenstad aan land gebracht. Een der oudste, zoo niet de oudste spinnewielmaker van ons land woont in Helledoorn. Hl) beeft volop werk, daar er den taatsten tijd veel vraag H naar deze Instrumenten Hartgerink-Pax Holland ra Vacantiespreidlng 1942 een succes! RICHTLIJNEN VOOR VACANTIEGANGERS. De secretaris van de interdepartementale commissie ter bestudeering van het vraag stuk van de vacantiespreiding, de heer H. J. Leupen, heeft in een persconferentie o.m. verklaard, dat de vacantiespreiding 1942 aan de gestelde verwachting beantwoord heeft. Dit jaar werd voor het eerst door de overheid besloten te trachten een ordening tot stand te brengen door de vacanties over ^en langer tijdvak, dan de tot nu toe ge bruikelijke periode van half Juli tot half Augustus, te spreiden. De commissie die ingesteld werd door het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming bracht in"April LI. rapport uit. Dit advies werd daarop aan de burgemeesters en onderwijsinstantles toegezonden met het verzoek zich hiernaar te willen richten. Circa 80 der gemeenten, die voor sprei ding in aanmerking komen, gaan met den inhoud van het rapport accoord- Wel maak te een aantal gemeenten bezwaar tégen in voering van 't plan in 1942, daar bij een groot aantal scholen de vacftntie reeds lang te voren werd bekend gemaakt en men juist met het oog op de te verwachten drukte dikwijl9 direct plaats besproken had in hotels of pension. Het-resultaat geeft echter alleszins reden tot tevredenheid en het is dan ook te verwachten, dat het aan staand jaar een algeheele doorvoering van het plan verkregen zal worden. By een onderzoek in verschillende toe ristencentra is gebleken, dat Jiet aantal verstrekte inlichtingen over hotels en pen sions in de maanden Mei en Juni bedui dend hooger was dan in 1941, soms zelfs tot 300 pet. meer. Nu zijn natuurlijk vele dezer inlichtingen bestemd geweest voor reserveering in hotels en pensions gedu rende het hoogseizoen, doch ook de bed- bezitting in de hotels gedurende de maan den Mei en Juni bleek veel hooger te zyn dan het vorige jaar. Door een subsidie van het departement van volksvoorlichting en kunsten is het dit jaar eindelijk mogelijk geworden een vreemdelingenverkeersstatistiek op te zet ten. Mocht dus het voorseizoen alle reden tot tevredenheid geven, waardoor reeds duizenden van een rustige vacantie hebben kunnen genieten, de komende weken zullen het uiterste vergen van de vervoeronderne- mingen envan den hotel- en pension houder. Degenen, die zelf hun vacantie kun nen bepalen wordt daarom aangeraden hun vacantie einde Augustus of begin Septem ber te nemen, doch ook zy, die hun vacan tie in het hoog-seizoen moeten nemen kan een advies gegeven worden. In verband met de overstelpende drukte, die <Je spoorwegen door de tienduizenden vacantiegangers te verwerken krygen, wordt op het volgende gewezen Den vacantiegangers wordt, in hun- eigen belang, verzocht zoo weinig moge lijk gebruik te maken van den Zaterdag middag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zullen zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aan sluiting Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 uur (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut Zaterdagsmiddags moeten reizen wordt aangeraden van de speciale „seizoentreinen" gebruik te ma ken, die in verband met de vacantièsprei- ding, reeds van af 4 Juli j l. in dienst ge steld z^n. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten Zaterdagsmorgens vóór 12 uur de plaats van bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. Voor ouders met kinderen is het alles zins wensChelyk té wachten tot Zondag en dan te reizen tusschen 6 en. 10 uur of tus schen 12 en 17 uur echter niet na 19 uur. Bussen ryden er echter Zondags niet» TELEFOONVERKEER MET HET DUITSCHE RIJK. Met ingang van 1 Juli a.s. valt het te lefoonverkeer van Nederland met het protectoraat Bohemen en Moravie, het generaal-gouvernement, de Elzas, Lotha ringen en Luxemburg onder de zonerege ling, welke geldt in het verkeer met Duitschland. Het aantal zones wordt ech ter van vijf tot vier teruggebracht. Na dere inlichtingen verstrekken de kanto nen. „ZEER DREIGEND." Met deze woorden karakteriseert het Sovjet-orgaan Prawda den toestand aan het Oostelijk front na de Duitsche door braak aan het Koersk-Charkof-front, waarbij de sleutelstelling van Woronesj werd vermeesterd. Inderdaad is de Duit sche doorbraak naar de Don, waardoor de toegang tot Midden-Rusland voor de legers der verbonden troepen wordt ont sloten van dreigende beteekenis. Dreigend niet alleen voor de positie der bolsjewisten, dreigend vooral ook voor de Engelschen en Amerikanen, die lijdelijk moeten toezien, dat ook deze bondgenoot onder het gewicht en de stootkracht der Duitsche wapenen wordt verpletterd. Zy moeten lijdelijk toezien, want wel beloofden Londen er. Washington aan Moskou, dat zy de bolsjewisten niet in den steek zouden laten, maar met goeden wil alleen is de belofte van hulpverlee ning niet te verwezenlijken. Wil zy effect sorteeren en inderdaad voor de Sovjet-bondgenootenbeteekenis hebben, dan moet de zeeweg naar Moer-, mansk beveiligd z(jn. En daaraan ontt breekt wel het een en ander. De laatste successen van de Duitsche marine- en luchtstrijdkrachten tegen de convooien voor Sovjet-Rusland hebben de Britten en Amerikanen tot de ont nuchterende ontdekking moeten brengen, dat de toestand ook voor hen werkelijk „zeer dreigend" is. Het laatste bericht met betrekking tot de operaties in de Noordelijke IJszee heeft aangetoond, dat het Duitsche op perbevel met alle mogelijkheden rekening heeft gehouden en de voorstelling van de Britsche propaganda, als zouden de Duit- schers min of meer een militair va- banque-spel spelen, en' na iedere overwin ning dichter bij hun nederlaag komen, wordt door Sondermeldungen als deze wel weerlegd. Het is gemakkelijk, smalend te spreken over een zomero-ffensief, dat toch op niets zal uitloopen. Tobroek, Sebastopol, Woronesj en de1 Noordelijke IJszee zyn de eerste belangwekkende momenten uit dit zomeroffensief. Daarvan begint men zich in Moskou rekenschap te geven en de Britsche en Amerikaansche pers kunnen ai evenmin hun bezorgdheid verbergen. Inderdaad, het ziet er voor de gealli eerden „zeer dreigend" uit. Zoo dreigend, dat Churchill niet anders kan, dan in het Lagerhuis vaststellen, dat de bedoelingen anders warenzoo dreigend ook, dat het gepraat over een tweede front er door is verstomd. De geallieerde leiders hebben geheel andere zorgen aan hun hoofd. Zorgen, die er na de catastrofes van Tobroek en Sebastopol niet minder op zy» geworden. In de NoordelyKe IJszee werd oen der grootste convooien uit elkaar geslagen. Een pakkend antwoord op de besprekin gen van Churchill en Roosevelt, die te Washington plannen beraamden óm aan de bedreiging der Oceaanroutes een einde te maken. Aan de -Don staan thans de Duitsche en met hen verbonden legers. Dat is het nakende antwoord op de snoevende ver klaringen der Sovjets, die in dezen zomer aan Hitiers legioenen den genadeslag zouden toebrengen. Nu moet afgewacht worden hoe de ge allieerden zullen reageeren, wanneer zy over de eerste ontsteltenis heen zyn. Vroeger waren al deze nederlagen, ach teraf bezien, overwinningen. Maar de propagandisten moeten wel een salto mortale maken, om deze tegenslagen in hun tegendeel te doen verkeeren. Het is goed, zich op de consequenties van de jongste gebeurtenissen te bezin nen. Hitter heeft aangekondigd, dat dit jaar zeer groote beslissingen zal bren gen. Ook aan de overzijde heeft men op dergelijke groote beslissingen gezinspeeld. Tot nu toe is het initiatief aan Duitschen kant. Op alle fronten. En in Europa herleeft de slagzin 'uit de*.eerste dagen van den Russischen veldtocht i Duitschland overwint op alle fronten. Het is geen wonder, dat men in ge allieerden kring in het zicht van deze feiten den toestand „zeer dreigend" noemt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1