P Goes De Gruyter STADSNIEUWS Middelburg DE NIEUWE NAMEN VOOR STRATEN. Geregeld gaat men door met het aan brengen van naambordjes voor straten, als daarvoor gelegenheid is. Zoo merkten wy er een op bij de Koorkerkstraat, een bü de Nieuwe Kerkgang en een bij de St. Bartïaragang, terwijl bijv. op den hoek LangedelftSt. Janstraat de betrokken naambordjes zijn aangebracht #n ook op de Nieuwe Burg aan de zijde van de Markt. Zoo zullen de Middelburgers geleidelijk aan, naast de oude, ook de nieuwe straat namen leeren. TEMPERATUUR KANAALWATER. De temperatuur van het water is heden 70 gr. STADSNIEUWS Vlissingen DE CENTRALE KEUKEN. Hedenmorgen is de rijdende keuken van het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning, die enkele weken de centrale keuken alhier heeft vervangen, naar elders ver trokken. Momenteel wordt gekookt in een nood- keuken, terwijl men binnen enkele dagen de keuken op „de Schelde" hoopt te be trekken. De exploitatie wordt op de gewone wijze voortgezet. ONTEIGENING GROND. Blijkens een publicatie is de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid voornemens ten name van de gemeente Vlissingen en ten behoeve van den wederopbouw den grond van de perceelen Breewaterstraat 53 t.m. 61, Pluimstraat 13 t.m. 17, Weststraat 2 t.m. 18 en Mariniersplein 1, 2 en 4 te ont eigenen. Maandagmiddag a.s. zal er ten ge- meeentehuize gelegenheid zijn .bezwaren tegen deze onteigening kenbaar te ma ken. Schriftelijke bezwaren moeten vóór 13 Juli a.s, bij den Algemeen Gemachtig de ingediend worden. De grond zal voorloopig worden ge bruikt voor het opslaan van puin enz. Wanneer tot de wederopbouw zal worden overgegaan, zal worden nagegaan of de perceelen weer aan de eigenaren kunnen worden toegewezen dan wel of een ge wijzigde verkaveling noodig zal zijn. Mocht dit laatste het geval zijn, dan zul len hij de toewijzing van de nieuw te vormen kavels de oude eigenaren de voorkeur hebben. STADSNIEUWS BESTUUR ST. JOANNA. In de bestuursvacature van de R.K. Ziekenhuisverpleging „St. Joanna", ont staan door het vertrek van den heer Th. van Veen, is de heer L. de Winter te 's Heerenhoek gekozen. CONCERT „HOSANNA". Donderdag 9 Juli hoopt de harmonie „Hosanna" een volksconcert te geven op de Groote Markt alhier. Aanvang 's avonds 8.30 uur. Het programma vermeldt de nummers: 1. Strasbourg, marsch, Fern. Andrieu. 2. Berlin wie es weint und lacht, ouverture, Conradi. 3. Loreley Paraphra se, Jos. Nesvadba. 4. Chr. Lie derenfantasie, arr. Govaarts. 5. Orphée aux Enfers, mu- sique Jac. Offenbach. 6. Die Mühle im Schwarswald, R. Eilenberg. 7. Cortege de Ballet, Montagne. 8. Bondsmarsch, Holl. Bond v. Chr. Harm, en Fanf. Gez., Krönig. Ordening van het sociale leven. H. De centrale persdienst van het N.A.F. schrift ons de contouren der nieuwe so ciale ontwikkeling teekenen zich af. Het gaat hier niet om een omvormingsproces, maar om het scheppen van nieuwe vormen. Wij geven hier de meening van den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront over de komende wetgeving ter ordening van het sociale leven. In die wet wordt het bedrijf of de onder neming gezien als organische en organisa torische eenheid, welke in de verhouding* tusschen werknemer en werkgever tot uiting moet komen. Beider verantwoorde lijkheid en beider rechten en verplichtingen zullen ten nauwste verband houden met het hoogere belang, dat door beide groepen in en door het werk gediend moet worden, n.l. de eenheid en gezonde ontwikkeling van de Nederlandsche volksgemeenschap. Daarom zijn de onderscheidingen werk nemer-werkgever, welke op tegenstellingen wijzen, die bij,de vervulling van deze taak remmend kunnen werken, door de komende wet niet alleen in naam, doch ook in wezen terzijde gesteld. Dit brengt geen bevoog ding van den bedrijfsleider mede, veeleer wordt de verantwoordelijkheid grooter, doch tevens is het karakter van de verantwoor delijkheid geheel veranderd, dus gerieht op het welzijn van het geheele bedrijf en in het bijzonder op het welzijn van allen, die in het bedrijf werken en als zoodanig als volwaar dige medewerkers zijn te beschouwen. Dit zjjn verplichtingen, welke de bedrijfsleider ten volle heeft te aanvaarden, doch waar tegenover zjjn rechten ook ten volle ge waarborgd zullen zijn. Doch niet alleen voor de afzonderlijke bedrijven, ook voor het bedrijfsleven als geheel zal de onverbrekelijke eenheid tot uiting komen. Om dit te bereiken zal een gevolmachtigde voor den arbeid ingesteld worden om dit bedrijfsleven als geheel te ordenen, opdat het zijn taak in dienst van de Nederlandsche volksgemeenschap naar behooren zal kunnen verrichten. Het Nederlandsche Arbeidsfront zal ge heel in overeenstemming met zijn taak en als de wordende organisatie van alle Ne derlandsche werkers bij deze ordening mede een belangrijke bijdrage hebben te leveren voor de verzorging van alle werkers in den ruimsten zin van het woord. Om aan het geheel een hecht fundament te verleenen, zal bovendien een raad van deskundigen den gevolmachtigde terzijde staan. Van dezen raad van deskundigen, die voor de helft uit bedrijfsleiders, en voor de helft uit de andere medewerkers uit de bedrijven zal worden gevormd, kan verwacht worden, dat hij in goede samenwerking de belangen van allen, die in het bedrijfsleven een taak vervullen, behartigt en daarmede de be langen van het geheele volk. KERK- EN SCH00LNIEUWS NED. HEBV. KERK. Benoemd tot hulpprediker te Amsterdam C. J. Meilink, cand. aldaar. Bedankt voor Britsum C. M. de Jong te Morra. Bedankt voor Neerbosch-Heesch (toez.) A. W. Lazondèr te Nieuw-Vennep. GEBEF. KEBKEN. Aangenomen naar Giessen-Oud- en Nieuwkerk J. M. Mulder te Giessendam-Nederhardinxveld. voorheen te Haamstede. DOOPSGEZ. BBOEDEBSCHAP. Beroepen te Ameland H. Bremer, proponent te Haarle/n. NED. HERV. GEMEENTE VAN GRAVENHAGE. Uitbreiding aantal predikanten. De kerkelijke besturen der Ned. Herv. Gemeente te Den Haag hebben besloten middelen en wegen te zoeken om te komen tot uitbreiding van het aantal predikantsplaatsen. Met Ingang van 1 Juli J.L heeft de Haagsche Herv. Gemeente weer twee Dleuwo predi kantsplaatsen gekregen, waardoor het aantal is ge stegen tot 21. Daarvan 2ljn er drie voor speclalen arbeid n.l. voor het dfcconessenhuls Bronovo, voor het kerkelijke evangelisatiewerk en voor het werk on der de Jeugd, zoodat voor net herderlijk werk ln de gemeente IS predikanten beschikbaar zUn. Gezien de uitgestrektheid der stad en den grooten g^stelUken nood acht de kerkeraad dit getal volstrekt onvoldoen de, waarom hU zich voorstelt nog 4 A 5 nieuwe predl- kantsplaa'sen te stichten. Daartoe Is een commissie benoemd, bestaande uit leden van de colleges van kerkvoogden en notabefëh, welke commissie eeri kwart ton-plan heeft ontworden. Het doel dezer commissie ls te bereiken dat de inkomsten der kerkvoogdij per jaar met 25.000 stijgen. Het ligt in de bedoeling, dat de leden der gemeente voor het kwart-ton plan een JaarlUksche bijdrage zullen geven. SCHOLEN VOOB HET 7e EN 8e LEERJAAR. Onderwijs vooral van practisclicn aard. De plannen voor de invoering van het zevende en achtste leerjaar zijn thans in een vergevor derde staat van voorbereiding, zoodat men nog In den loop van de maand Juli de wettelijke regeling, welke op 1 September zal ingaan, tege moet kan zien. Zoo vernam het V.P.B. uit den mend van den secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Kui tuurbescherming, prof. dr. J. van Dam. Telkens, wanneer aan een lagere school na 1 September de nieuwe cursus begint, wordt er dus een 8ste leerjaar aan ons onderwijs verbon den en tegelijkertijd wordt de leerplicht met een jaar verlengd. Op dezen regel zullen echter ver moedelijk twee uitzonderingen van toepassing zijn en wel de volgende 1. Het departement van O.. W. en K. behoudt zich het recht vóór ontheffing te verleenen als een kind totaal niet in de gelegenheid is om een geschikte school te bezoeken 2. Als een kind op 14-jarigcn leeftijd nog niet verder is gekomen.dan de vijfde klasse der la gere school. Het ligt in de bedoeling, dat het 7de en 8ste leerjaar zullen worden samengevat tot een apart soort onderwijs, een afzonderlijk instituut, tevens een nieuw schooltype het voortgezet gewoon lager onderwijs. In elke gemeente zullen de kinderen der ver schillende scholen na het doorloopen van de zesde klasse zooveel mogelijk in centrale scho len voor vodrtgezet gewoon lager onderwijs wor den ondergebracht, natuurlijk zoowel in open bare als bijzondere scholen. Het onderwijs, dat in het 7e en 8ste leerjaar gegeven wordt, zal het volkskind vooral klaar moeten maken en vormen voor de maatschappij. Daarom zal dit onderwijs dan ook in de eerste plaats aan de eischen der praktijk moeten vol-, doen. Het leerprogramma bevat de gewone vak-S ken, .welke ook het gewone 1. o. onderwijst, doch vooral in practischen zin. Voorts zal er nog handenarbeid aan worden toegevoegd, terwijl de meisjes onderricht in huishoudelijk jyerk krijgen. Tenslotte krijgen de Nedeflandsche en de Duit- sche taal in deze twee leerjaren een extra goede beurt, terwijl er ook veel aandacht aan lichame lijke opvoeding besteed zal worden. Men heeft berekend, dat tengevolge van de invoering van dat nieuwe leerjaar 1500 leerkrach ten zullen moeten worden te werk gesteld. NEDERLANDERS! Plicht en eer dwingen den man te strijden voor het behoud van z\jn leven en voor een beveiligde toe- komst van zijn gezin en zijn volk. Dat doel kan echter door nietsdoen en ijdel gepraat nooit bereikt wor. den. Het feit, dat vele jonge Ne- derlanders metterdaad medewerken, heeft bewezen, dat ook zij willen helpen by den opbouw van het nieu we Europa. Wilt gy u dan nog af zijdig houden, Nederlanders? Uw dappere kameraden stryden aan het Oostelijk front tegen het bolsjewis me en het jodendom. Voor u allen bestaat de gelegen heid, in de afdeelingen der Waffen- SS of van het Vrijwilligerslegioen Nederland mede te helpen aan de vernietiging van dezen wereldvijand. Strijdt ook gy mede voor een nieuw Europa, voor een betere toekomst van uw eigen land en volk. Aanmeldingen kunnen geschieden bij Erganzungsamt der Waffen-SS, Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. W De eerstvolgende keuringen voor de Waffen-SS en het vrijwilligers legioen Nederland zyn vastgesteld als volgt 10.7.42, 10 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 11.7.42, 10 uur, Rotterdam, Deut sche® Ha us; 16 uur, Tilburg, Werk- liedenvereeniging, Tuinstraat 68. 12.7.42, 10 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45 16 .uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 1S.7.42, 10 uur, Roermond, N.S.D. AP., Swalmerstraat 61 16 uur, Arnhem, Weberstraat 16b. 14.7.42, 10 uur, Hengelo, Deut- sches Haus 16 uur, Meppe], Hotel Westerbeek, Woldstraat. 15.7.42, 10 uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat; 14 uur, Leeu warden, Huize Schaaf, Breedstraat, 16.7.42, 10 uur, Amsterdam, school lepenweg 1316 uur, Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplein. 17.7.42, 10 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Appelweg. 18.7.42, 10 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Aangenomen worden mannen van 17 tot 40 jaar, ten minste 1.65 me ter lang, voor den duur van den oorlog, voor twee of voor vier jaar. Voor onderhond der familie, voor zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. Bewijzen voor vry vervoer van de plaats van inwoning naar de keuring kunnen worden amagevraagd by de Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Ver- voerbewyzen voor de terugreis wor- den bij de keuring, of men wordt goedgekeurd of niet, uitgereikt. N KOFFIE HET MEEST GEROEMD TIJDELIJK UITSTEKEND SURROGAAT Aanvulling strafprocedure voor Dultsche gerechten. Het verordeningenblad bevat een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de erkenning en tenuitvoerlegging van Duitsche beslissingen in burgerlijke en handelszaken en een derde verordening houdende wijziging en aanvulling der ver ordening no. 52/1940 betreffende de Duit sche rechterlijke macht voor strafzaken. De verordening van den rijkscommissaris no. 52/1940 over de Duitsche competentie in strafzaken is In deze derde wijzigings verordening, op enkele punten aangevuld ter bespoediging van de procedure. Vooral van belang is, dat het gerechtelijke besluit tot aanhangig maken van een zaak weg valt. In de plaats daarvan vormt thans de acte van beschuldiging van het openbaar ministerie den grondslag voor de behande ling der zaak in het hoofdproces. Door een tweede voorschrift kan de iWdesrichter voortaan straffen, tot 15 jaar tiichthuis op leggen. Onder bepaalde voorwaarden, kan de rijkscommissaris binnen een jaar na het rechtsgeldig worden van het vonnis van een Duitsch gerecht het opnieuv^ aanhangig maken van het hoofdproces bij den nieuwen bijzonderen senaat van het Obergericht gelasten. Tot dusverre werden Duitsche gerechte lijke'uitspraken in civiele- en handelszaken in den regel in Nederland niet erkend, waardoor zij hier geen onmiddellrjke uit werking door middel van executie konden hebben. Tengevolge van het steeds levendiger wordende handels- en economische verkeer tusschen het Duitsche rijk en het bezette Nederlandsche gebied en de drukke uitwis seling van Nederlandsche werkkrachten naar Duitschland werd deze toestand van beide zijden in toenemende mate als een ongewenschte en tijdroovende belemmering gevoeld. De onderhandelingen, die daarom reeds sedert geruimen tijd gevoerd zijn om een oplossing te verkrijgen op den grond slag van wederkeerigheid, hebben thans hun neerslag gevonden in de verordening van den rijkscommissaris over de erken ning en executie van Duitsche uitspraken in civiele handelszaken. In artikel J. van de verordening wordt het beginsel uitgesproken, dat alle uitspra ken der civiele gerechten van het Duitsche ryk met inbegrip van het protectoraat Bo- hemen en Moravië, die daar rechtsgeldig heid hebben verkregen, worden erkend. De artikelen 2 tot 7 sluiten de erkenning in bepaalde gevallen uit, bijv. voor uitspraken in beslag-, faillissement-, en accoordzaken, of wanneer de erkenning der rechtsgeldig heid in tegenspraak zou zijn met de uit spraak van een Nederlandsch gerecht, resp. wanneer door de uitspraak een hande ling zóu worden afgedwongen, die volgens het in het bezette Nederlandsche gebied geldende recht uitdrukkelijk verboden is. Door de uitvaardiging dezer verordening wordt thans ook de wederkeerigheid in het verkeer met het Duitsche rijk gewaar borgd. Dit beteekent dat rechtsgeldige Ne derlandsche uitspraken in civiel- en han delszaken onder gelijkluidende voorwaar den in het gebied van het Duitsche rijk worden erkend en ten uitvoer gelegd kun nen worden. Ter verduidelijking van deze zijde der executiebepalingen kan gewezen worden op een voorbeeld van een geval, dat voortaan zonder moeilijkheden kan worden opge-. losteen Nederlandsch arbeider werkt sedert maanden in Duitschland. Daar hij geen onderhoudskosten betaalt aan zijn familieleden, die daarop recht hebben, heb ben dezen een rechtsgeldig vonnis van het bevoegde Nederlandsche gerecht tegen hem verkregen. Dit vonnis kon tot dusverre in het Duitsche rijk niet geëxecuteerd wor den, zoodat de betaling der onderhouds kosten uit de verdiensten van den Neder lander in Duitschland niet kon worden af gedwongen- Voortaan is het zonder meer mogelijk, ie rechthebbenden door executie van dit vonnis in Duitschland onmiddellijk aan hun recht te helpen en hun economisch bestaan uit'de verdiensten van den Neder lander ook tegen diens wil te verzekeren. ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT MENSCHENLEVENS. Te Grootebroek is het 2>/2-jarig zoontje van dqn heer Schoenmaker nabij den onbe- waakten overweg tegen een naderende lo comotief aangeloopen, met het noodlottig gevolg, dat het kind in het ziekenhuis te Enkhuizen aan de gevolgen is overleden. SPORT Veetb») HOE DE ZUIDELIJKE CLUBS ZICH WEERDEN! In de eerste klasse behaalde zooals bekend Eindhoven het kampioenschap, niet echter dan na zwaren strijd. De Eindhovenaren beschikten dit seizoen over een uiterst hechte verdediging. In de kampioenscompetitie begonnen zij uitste kend en na drie -wedstrijden stonden ze reed3 met een doelgemiddelde van 60 aan de spits. Helaas maakten ze op het kritieke moment een zware inzinking door wat hen het landskam pioenschap kostte. Desondanks kunnen zij op een uitstekend seizoen terugzien; de blauw-witten hebben op \»aardige wijze het Zuiden vertegen woordigd. Tot de concurrenten behoorden voor al NAC en Willem II. In het bijzonder laatst genoemde club kwam overweldigend opzetten maar de in den aanvang verloren punten bleken thans wel zeer kostbaar. Voor NAC geldt trou wens hetzelfde. De Bredanaars hadden dit sei zoen voor het eerst sinds jaren de beschikking over een productieve voorhoede (na Heeren veen maakten zij de meeste doelpunten), maar de kracht van de achterhoede was niet zooals do laatste jaren gebruikelijk, zoodat zij juist twee punten te kort kwam. In de middengroep vinden we MW, Spekholzerheide, Longa en PSV. Laatstgenoemde heeft blijkbaar het voor gaande seizoen, toen het landskampioenschap werd behaald, te veel van haar krachten ge vergd. De staartgroep werd gevormd door Picus, dat dus-geen erg best debuut maakte, NOAD, Roermond en Helmond. De drie laatsten eindig den met een gelijk aantal punten. Een halve com petitie vormde hier een interessant slot waar bij Helmond aan het kortste eind trok. In de nu volgende promotie competitie, waarbij Hel mond tegen De Baronie en Vlissingen in het veld kwam, hadden de eerste klassers niet över geluk te klagen. Hieruit kwamen ze dan ook als groepswinnaars te voorschijn. De beslissen de strijd tegen de winnaars van de Oostelijke groep Maurits, werd echter een klinkende over winning voor laatstgenoemde, zoodat Helmond haar plaats heeft moeten afstaan. Intusschen zullen er niet veel zijn die het den stoeren Lim burgers misgunnen. In de lagere regionen zien we, dat in de 5 tweede klassen, de volgende clubs het kam pioenschap behaalden: Bleyerheide, Maurits. VW, Baronie i«n Vlissingen. Vroeger wezen we reeds op den njdensweg die deze clubs hebben moeten afleggen eer definitief bekend werd wat moest gebeuren. Het uiteindelijk resultaat is thans, dat Maurits, niet dan na zwaren strijd, het voetbaldorado heeft bereikt Van de clubs die onderaan eindigden resp. RKONS. WH, Tegelen, Schïjndel en RCS, wis-, ten slechts RKONS en Schijndel zich te hand haven. De overigen moesten hun plaats inruimen voor resp. Wit Zwart, Tivoli en Terneuzen. Ten slotte de prestaties van onze Zeeuwsche derde klassers, In de Zeeuwsch-Vlaamsche afdeeling behaalde Terneuzen met slechts 1 punt voor sprong op Aardenburg het kampioenschap. In de promotie-competitie toonden de rood «war- ten echter dat ze het kampioenschap verdien den. De overige clubs ontliepen elkaar niet veel. Slechts Axel had nog gevaarlijk kunnen worden maar de achterstand is ten slotte nog 6 punten. De staartgroep bestond uit Schoondijke en IJzendijke, waarvan laatstgenoemde de roode lantaarn moest dragen. Een teleurstellende com petitie speelde Postburg. In de Walchérsche afdeeling kwam Zeelandia zich aandienen om haar verloren gegane plaats te heroveren. De groen-zwarten konden het ech ter niet bolwerken, zoodat ze het nog eens een jaartje ln de derde klasse moeten probeeren. EMM heeft eenigen tijd de leidin# gehad, klopte zelfs Zeelandia, maar de gebruikelijke inzin king bij de blauw-witten, had fatale gevolgen. Zelfs werden ze van de tweede plaats verdron gen door de Vliss. reserves, die na een zwak begin, weer uitstekend eindigden. De voor het eerst in deze klasse uitkomende reserve-elftal len van Terneuzen en Breskens, sloegen een goed figuur. Werkelijk tegengevallen zijn Walcheren en De Zeeuwen II. Laatstgenoemde behaalde n.b. vorig jaar het kampioenschap. Walcheren be zet de voorlaatste plaats. De laatste plaats is voor Goes II, dat er weinig van terecht bracht. Door buitengewone omstandigheden werd een aantal van geen belang meer zijnde wedstrijden, niet gespeeld. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN E.M.Nl. De athletlekvereenlglng „E.M.M." te Middelburg houdt een onderlinge Tienkamp voor de heeren en een VUfkamp voor de Juniores, belde wedstrijden om een wlsseibeker. E>en deel van het programma is reeds afgewerkt en de stand der heeren ls na 8 nummers t.w. 100, 200 en 400 meter hardloopen; vèr- en hoogspringen; kogelstooten; Discuswerpen en Speerwerpen als volgt: Beenhakker 32942, HeUstek 31202, Lensellnk 30721, Dé Jager 3008, De Looff 29921, Wallenburg 27192, Ludikhuljze 26791, Dockheer 25981, De Baare 2543, v. d. Kam 22031, Oldeman 21032, Groosman 21631, Mijnheer 20022, Murre 19161, Graafhuls 17581, v. d. Zee 16971, v. d. Heijde 16862, De Beer 16502 en Scheijbeler 12912. Op 14 en 21 Juli worden de laatste twee nummers verwerkt Lw. 1500 meter en polsstokhoogspringen. De eerste vijf deelnemers hebben allen nog kans op den wlsseibeker. Naar onze meening zijn vooral De 'Jager en De Looff favoriet, daar zU beiden het zoo moeilijke .pols-sfcringnummer beter beheerschen dan de overige deelnemers. De Jager is echter beter op de 1500 meter dan De Looff. Het kan dus nog geducht spannen. De juniores bereikten na 3 nummers de volgende stand: Engelsman 1080, L. Groosman 10652, De Hamer 6562, VenteviUe 6182, Martens 4091. v. Hoepen 3632, Klaassen 3361, Looman 3271 en Gillissen 248 punten. PRIJSHOUDENDE MARKT OP DE BEURS. De effectenbeurs te Amsterdam kenmerkte zich Dinsdag wederom door groote kalmte. In weer wil van de geringe affaire waren de koersen toch eerder geneigd om naar boven ta gaan dan andersom. Het ineesc opvallende verschij*sel was de uitgesproken vaste stemming, die zich op de beleggingsafdeeling openbaarde, in het bijzonder voor de Nederlandsche staatspapieren. Hoewel de handel op de locale aandeelenmarkt van geringe afmetingen was, zorgden olies toch nog voor eenïge bedrijvigheid. De koers steeg kort na de opening van 328 tot 331 Ms, on^daarna een kleinigheid terug te gaan, terwijl <JW petro- leumafdeeling in het verdere verloop zoo goed alB 'stationnair bleef. De tabakken waren bijna onveranderd. 'Op de suikermarkt stegen HVA's van 312 tot 316, om juist in het midden tusschen deze limites te blijven hangen. Van de rubber- waarden gaven alleen Amsterdam Rubbers eenige alfaire te zien, tegen prijzen varieerende van 210 tot 212%. Op de industrieafdeeling was heel weinig te doen. De scheepvaartafdeeling was kalm, goed prijshoudend^ Nederland Obl. 1941 100 4 100%—100% Ne derland Obl. 1941 100 3% 100 5/16—100% Ba- taafsche Petroleum Mij. Obl. 4% 103%103% Idem Obl. 3% 97 15/16—97 15/16 A Amsterdam- sche Bank 141%142.A Incassobank 137% 138 A Rotterd. Bankver. 145—145 A Twentsche Bank 147—148% Lever Bros Unilever Pr. A. 1000 140—140% C Meelfabr. Ned. Bakkerij 259%—"258% A Ned. Gist en Spiritusfabr. 358 A K.M. „De Schelde" Nat. Bez. 132%— 133 A Ver. Papierfabr. van Gelder en Zn. 145 145 A Wilton Feijenoord 173%*—175 A Arends burg Tabak Mij. 195 A Blauwhoedenv.— Vriesseveem 111% A Houthandel v.h. G. Albers 140 Nederland le Ing 1940 4 102 101% Nederland 2e lng 1940 4 101 3/16 101 3/16 Nederland met bel. fac. 1940 4 101%— 101% Nederland a 1000 1937 3 95 5/16-96 1/16 -7/16 Nederland 1000 1938 3 3 9S%— 98%-99%; Indië k 1000.— 1937 3 88%—89 1/16; Indië k 1000.— 1937 A 3 86%—87%A Koloniale Bank 129%—128; A. Ned. Indische Handelsbank 85—83%C Ned. Handel.-Mij. 1000.—) 129%— 129; A Algemeene Kunstzijde Unie 159%158%- 159%; A Van Berkel's Patent 142—142%-143% C Calvé Delft 120%—120%^ A Fokkervliegt. Febr. 211—215; A Lever Bros Unilever 169 169-169%A Ned. Ford Aut. Mij. 243%—240; A Philips' Gloeil Fabr. Gem. Bez. 296%—297%- 295: Idem Pref. W.A. 177%—174%; A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 279—282%; A Kon. Petroleum MU. 326-328-331%; C Amsterdam Rubber 209% 212%-209%; A Bandar Rubber Mij. 143—143; A Deli Batavia Rubber Mij. 132%—133%A „Serbadjadi" Sum.-Rubber 87—87; A Holland— Amerika lijn 155%156-158; A JavaChinaJa pan lijn 126%—127%: A Kon. Ned. Stoomb. Mij. 198%199%: A Nëd. Scheepvaart Unie 180 182%-180: A Handelsver. Amsterdam 313%312- 316; A Javasche Cultuur Mij. 155—155; A Ned. Ind. Suiker Unie 158%—158%C Deli Mij. k 1000.177; A Senembah Mij. 148—149, ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Het 770ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier van Dinsdag luidt: „Een treffen van plaatselrjken aard in de zóne van El Alemein, waarbij eenige vijan delijke tanks werden vernietigd. Tegen de actie der Britsche luchtmacht werd doel treffend opgetreden door de luchtmacht der spilmogendheden, die vijandelijke concen traties van gepantserde voertuigen en troe pen bestreed. Negen Britsche vliegtuigen stortten neer zeven daarvan na een gevecht met Duitsche jagers, twee na treffers van het afweergeschut. Tijdens aanvallen op To- broek en Benghazi, die geen belangrijke schade veroorzaakten, verloor de Britsche luchtmacht nog twee toestellen. Van Beng hazi worden twee dooden en eenige gewon den onder de bevolking gemeld. Het vliegveld Micabba is Opnieuw door onze luchtafdeelingen gebombardeerd, de installaties werden herhaaldelijk getroffen. By talrijke gevechten werden veertien Brit sche vliegtuigen door de begeleidende Ita- liaansche en Duitsche jagers neergeschoten en twee door een onzer bommenwerpers, die zich op voortreffelijke wijze bevryd<le. Van de ondernomen luchtoperaties zyn drie onzer toestellen niet teruggekeerd. Japans positie is veilig. SJIMADA OVER DE KRIJGS- OPERATIES DER SPILMOGENDHEDEN Evenals minister-president Tojo, die o.m. verklaarde, dat Japan in Oost-Azië thans een gebied van 50 millioen vier kanten kilometer beheerscht, heeft de mi nister van marine, Sjimada, een overzicht van den militairen toestand gegeven. Hij zedde, dat Japan zich thans strategisch in een volkomen veilige positie bevindt. Het Japansche operatiegebied strekt uit van de Aleoeten tot den Indischen Oceaan en Zuid-Afrika in het Westen en tot de Oost-Indische eilanden in het Zuiden. Au stralië verkeert in het grootste gevaar. Japan breidt voorts zijn operaties uit tot het Oosten der Stille Zuidzee, zoodat ook het vasteland van Noord-Amerika aan een ernstig gevaar is blootgesteld. Wat Japan een gevoel van kracht geeft, is ook het feit, dat de EuropeesChe spillan- den hun verbazingwekkende militaire vor deringen uitbreiden. Terwijl de Japansche overwinningen in Oost-Azië grooten in vloed op den oorlog in Europa hebben, zal de Duitsch-Italiaansche gevechtsactie voordeelige gevolgen voor Japan hebben. De door de nauw verbonden mogendheden van 't Pact van Drie gevoerde oorlog tot vernietiging van Engeland en de Ver. Staten bevindt zich, aldus besloot Sjima da, op weg naar de eindoverwinning. Bezorgdheid in Amerika over den duikbootoorlog. Edward Thomlinson, de politieke mede werker- van dein zender te New York, heeft Zondagavond verklaard „De duik bootblokkade beteekent voor ons het grootste ongeluk en het grootste gevaar. Indien het koper uit Chili en Peiru, het aluminium uit Nederlandsch Guyana, het mangaanerts en 12 andere producten uit Brazilië op den bodem der zee terecht biyven komen in plaatsman in onze ha vens aan te komen, is het zeer wel moge- ïyk, dat wij den oorlog in Egypte en Rus land verliezen." Washington geeft verlies van drie schepen toe. Te Washington is officieel toegegeven, naar de zender Boston meldt, dat weder om drie geallieerde schepen door duikboo- ten derspilmogendheden tot zinken zijn gebracht. Brazliiaansch schip getorpedeerd. Naar de Braziliaan3che regeering be kend maakt, is op 26 Juli het Braziliaan- sche schip „Pedringas" op weg naar de Ver. Staten ongeveer 300 mijl van Por- torico door een duikboot getorpedeerd en door geschutvuur tot zinken gebracht Duikbooten by Madagascar. Volgens berichten uit New York ope- reeren sedert 1 Juli duikbooten der spil ook weer in de wateren tusschen Mozam bique en Madagascar. Vyftig myi ten Zuiden van Mozambique zijn binnen en kele dagen twee schapen getorpedeerd. Men moet aannemen, dat zrj met man en muis vergaan zyn, aangezien nog geen overlevenden aan land zyn gekomen. Officieele mededeellngen GEMEENTE VLISSINGEN. ONTEIGENING. De Burgemeester van Vlissingen; brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Algemeen Gemachtigde voor den We deropbouw en ^-oor de Bouwnijverheid te 's- Gravenhage voornemens is den grond van de volgende perceelen te onteigenen ten name van de gemeente Vlissingen en ten behoeve van den Wederopbouw: Breewaterstraat Nos. 53, 55, 57. 59 en 61; Pluimstraat Nos. 13, 15 en 17; Weststraat 2, 4. 6, 8, 10, 12, 14, 16 en 18; Mariniersplein Nos. 1, 2 en 4. Op Maandag 13 Juli a.s. te 14 nor, zullen een of meer vertegenwoordigers van den Algemeen Gemachtigde voornoemd, ten gemeentehuizejaan het Bellamypark 19 zitting houden, tenéinde eventueele bezwaren tegen deze onteigening aan tehooren. Eventueele schriftelijke bezwaren moeten vóór 13 Juli a.s. bij den Algemeen Gemachtigde voornoemd ingediend worden. Het ligt in de bedoeling dat de te onteigenen grond aanvankelijk bestemd zal worden tot op slagterrein voor puin en ander afkomend ma teriaal en dat, zoodra tot wederopbouw kan wor den overgegaan, nagegaan zal worden of de oor spronkelijke perceelen weer aan de eigenaren kunnen worden toegewezen dan wel of het noo dig is dat een gewijzigde verkaveling tot stand gebracht wordt. In het laatste geval zullen ook de nieuw te vormen kavels bU voorkeur weer aan de oude eigenaren worden toegewezen. Vlissingen, 8 Juli 1942. De Burgemeester voorn., VAN WOELDEREN. GEMEENTE WESTKAPELLE. AFHALEN FORMULIEREN VASTE BRANDSTOFFEN VERWARMING. De Burgemeester van Westkapellc maakt be kend, dat de formulieren Br. C 251, voor het verwarmen van winkels, kantoren, lesruimten, enz. kunnen worden afgehaald op Vrijdag en Zaterdag resp. 10 en 11 Juli a.s. Genoemde for mulieren diehen weer zoo spoedig mogelUk te worden ingeleverd. De Burgemeester voornoemd, W. HUIBREGTSE Wnd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2