PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT rip». ZATERDAG 4 JULI 1942 Vernietiging bolsjewistische resten bij Sebastopol aanstaande. Van Danzig tot Calcutta. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct per week ol 2.42 per kwartaal Franco per post 1 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per adv. 1 2.30. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 65 ct. iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—6 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bfl vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE. GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 154 DIRECTIE: F. VAN DB VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwscbe Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454. Administratie tel et 8541. GOES: Red. en Admlnlstr. Turfkade 15. tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Bst opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend Ten Zuidwesten van Sehastopol staan de laatste overblijfselen van de bolsjewis tische troepen op de uiterste landtong van het schiereiland Chersones voor hun ver nietiging. In den strijd om de vesting Se bastopol werden tot en met 2 Juli meer dan 50.000 gevangenen gemaakt. 21 pant serwagens, 503 stukken geschut, 662 gra naatwerpers, alsmede talrijke andere wa pens en oorlogsmateriaal van elke soort buitgemaakt of vernietigd. In het zeegebied voor de Krim brach ten Duitsche en Italiaansche motortorpe- dohaaten drie gewapende vijandelijke be wakingsvaartuigen tot zinken. Zij namen de overlevenden gevangen. Aan de Zwarte Zeekust van de Kauka- sus, alsmede in de Zee van Asof vielen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers verscheidene havens aan met bijzon der succes, o.a. Noworosiisk en Anapa, alsmede vijandelijke schepen. Een mijnen- legger en tien kustvaartuigen werden tot zinken gebracht, vier torpedojagers en zeven koopvaardijschepen alsmede een op leidingsschip en een drijvend dok werden vernietigend getroffen. In den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front sloegen Duitsche en Italiaan sche troepen verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewististen met zware, bloedige verliezen af. De aanvalsoperaties van de Duitsche en verbonden troepen hebben over een breed te van bijna 800 km. het vijandelijke front doorbroken. De verbitterde tegenaanvallen van vijandelijke pantserbrigades werden met zware verliezen voor den vijand afge slagen. Alleen één snelle divisie vernietig de zonder eigen verliezen aan pantser wagens in de periode van 28 Juni tot 2 Juli 100 bolsjewistische pantserwagens. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden vijandelijke stellingen en ravitailleeringsbewegingen op wegen en spoorlijnen. In het gebied van Rzjef dron gen Duitsche troepen ondanks den taaien tegenstand de vijandelijke stellingen bin nen en veroverden verscheidene plaatsen. In de Kolabaai werden kade- en werf- installaties alsmede ravitailleeringsbedrij- van van de havens Rosta en Moermansk opnieuw door bommen getroffen. In het stad en havengebied werden branden ver oorzaakt. In Egypte werden bij de vergrooting van de doorbraak door de El Alamein stelling verscheidene zwaar versterkte steunpunten stormenderhand genomen. Meer dan 2000 Britten werden gevangen genomen, 30 stukken geschut en talrijke pantserwagens werden buitgemaakt of vernietigd. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op militaire in stallaties bij Alexandrië. In het zeegebied ten Noordoosten van IJsland werd een koopvaardijschip van 1500 brt'. door een gevechtsvliegtuig tot zinken gebracht. Bij een korten aanval overdag van vijf Britsche bommenwerpers op de stad Flensburg verloor de vijand twee vliegtui gen. De burgerbevolking leed enkele vér liezen. In den afgeloopen nacht wierp de Brit sche luchtmacht met vrij zwakke strijd krachten brand- en brisantbommen op de stad en buitenwijken van Bremen. De verliezen onder de burgerbevolking zijn gering. Vooral in woonwijken ontstond brandschade. Veertien der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. De cardinale fout der Britsche politiek. (Van onzen Haagschen redacteur). We zouden het haast vergeten, maar de oorlog is eens om Danzig begonnen. Nu zijn vijf werelddeelen erbij betrokken en ook Voor-Indië, oorsprong en bron der Britsche rijkdom, ziet thans de poort ge opend, waardoor de oorlog mogelijk zal binnenrukken. De Engelsche zorgen voor de beveili ging der Britsche heerschappij in Indië z\jn sedert Egypte binnen het Engelsche machtsbereik getrokken werd, vele malen onderwerp van beschouwingen geweest. Het is misschien wel friet teveel gezegd, indien wij constateeren, dat zij in het al gemeen alle besluiten en overleggingen der Britsche politiek bepaald hebben. In deze zorgen ligt in zekeren zin de sleutel tot de principes, waarvan» men in Dow- ningstreet steeds placht uit te gaan. Het Indische rijk, in het* Noorden door natuurlijke hindernissen en in het Zuiden door den Oceaan zelf beschermd, bood de Britsche zeemacht twee problemen de flank-beveiliging naar het Oosten en het Westen. Tot den huidigen wereldoorlog toe werd met steeds weer nieuwe middelen naar deze beveiliging gestreefd. Frankrijk werd ten dage van Faschoda van de kus ten van den Indischen Oceaan definitief teruggedreven, Duitschland werden zijn koloniën ontnomen en het Osmaansche Rijk werd neergeslagen, terwijl ook de Boerenoorlog en de poging om Italië de verovering van Abessinië te verhinderen, kunnen worden gezien als voorwaarden van de Britsche strategie ter beveiliging- naar-het-Westen van de heerschappij over Indië. Aan den Indischen Oceaan mocht geen andere machtsfactor in het spel zijn zijn kusten moesten één enkele borstwering vormen, die de landmacht opmarsch en ra- vitailleeringsmogelijkheden en de zee macht steunpunten bood. Geen enkel mid del heeft Groot-Brittannië geschuwd, om deze beveiliging te verwerkelijken. Eenzelfde doel dienden de Britsche maatregelen naar de andere zijde. Naar het Oosten waren de voorzieningen ge- t Als de bijen zwermen, zijn de Imkers druk in de weer, om de .volken" te scheppen en te verzorgen. Het masker mag echter bij dit werk niet ontbreken Pax Holland-v. Beromel m makkelijker, daar het hier partners be trof, die reeds lang in hst Engelsche maohtssysteem betrokken waren of wier belangen daarmee parallel liepen Frank rijk in Indo-China ons land in Ned- Indië Amerika op do Philippijnen Au stralië als deel van het Empire China tenslotte Birma als militaire borstwering, indien men deze ooit noodig mocht heb ben. Juist aan deze Oostflank van China scheen de beveiliging het zekerst, daar Japan,, dat zijn eigen wegen ging, werd vastgehouden door Amerika, waaraan de taak, in den wijden kring dezer Oostflank voor Indië de wacht te houden, ten deel gevallen was. Het anker van dit systeem, dat als een net over de wereld gespannen was, ligt in Europa. Hier lagen de verknoopingen het dichtst bij elkaar en hier kon het los laten van één knoop het geheele net, dat zoo zorgvuldig ter beveiliging der Brit sche heerschappij in Indië uitgespannen was, uiteen doen vallen. Zoo is voor een deel de stijfhoofdigheid der Britsche poli tiek te verstaan, die slechts met één oog op Europa gericht was en .waarvoor alle schokkende gebeurtenissen op ons conti nent een hinderlijke opgave beteekenden, waaraan men zich met tegenzin moest wijden alleen uit liefde voor de heer schappij in Indië. Van Calcutta uit ziet de wereld er anders uit dan vanuit Dan zig. Maar van Danzig uit ziet zij er ook anders uit dan vanuit Calcutta, ,en dat niet erkend, niet begrepen te hebben, is de cardinale fout der Britsche politiek in deze eeuw geweest. Want niet in Delhi, maar reeds in Danzig begon het einde der Britsche wereldheerschappij. Het zijn de militaire gebeurtenissen op het Europeesche continent, die gaten ge slagen hebben in het systeem, dat de ver dediging der heerschappij in Indië moest dienenhet uitschakelen van Frankrijk, met zijn uitwerkingen in Indo-Chinade nederlaag van ons land het gevaar in de Middeliaudsche Zee. Terwijl Groot-Brit tannië zich voorbereidde en inspande, om zijn heerschappij in Indië op de Westelijke flank te Verdedigen, werd met het deel nemen van Japan aan den oorlog, de ver overing van Singapore en Ned.-Indië, de bezetting der Philippijnen en tenslotte ook van Birma het Britsche verdedigings systeem juist aan de andere zijde vernie tigd. De Oostflank van Britsch-Indië is in eengestort, het geheele bouwwerk van dit systeem, dat in een eeuw tijds werd opge trokken en waarvoor stroomen bloeds in Europa moesten vloeien, is in vijf maan den oorlogvoering tegen Japan in elkaar gezakt. Nog slechts één bergketen scheidt de Japansche troepen van den Britsch- Indischen bodem. Van Calcutta ziet de wereld er inderdaad anders uit dan vanuit Europa, en Calcutta ligtmaar 500 km. van dezen bergketen verwijderd Men moet dit systeem in zijn geheelen samenhang kennen, om de draagwijdte van het ineenstorten dezer Oostflank te kun nen overzien. Dan zal men tevens ontdek ken, welk een geringe wezenlijke be tee kenis een actie heeft, die, zich afspeelt aan de Oostkust van Afrika, zooals bijv. de bezetting van Madagascar. Want op de Westflank van Indië, aan de kust van Afrika, waar Madagascar ligt, zit Enge land toch alde Oostflank wordt daar door echter noch ontlast, noch gered. Ter wijl de Britsche soldaten met de verove ring dezer zwak-verdedigde eilanden open deuren intrappen, stort de Oostflank in elkaar en verdwijnt in de Koraalzee de Anglo-Amerikaansche macht in de golven, zij het dat ook Japan hier niet zonder verliezen vandaan kwam. Hoe lang zal het nog duren, voordat de wereld er vanuit Calcutta opnieuw anders uitziet AARDAPPELRANTSOEN WEER 2/2 K.G. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het aardappel rantsoen in de ko mende week opnieuw verhoogd zal worden en weer 2/z kg. zal bedragen. - Gedurende het tijdvak van 5 Juli tot en met 11 Juli a.s. geeft elk der met „34a" gemerkte bonnen van de aardappel- kaart recht op het koopen van 1*4 kg. aardappelen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat op Zaterdag 4 Juli. geen aardappelen op genoemde bonnen mogen worden gekocht of verkocht, doch dat dit eerst mag ge schieden op Maandag 6 Juli a.s. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met „1 rantsoen aardappelen" gemerkte bon recht op het koopen van 2% kg. aardappelen. Alle vitrage thans alleen op leveringsvergunning. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden vitrage van kunstzijde en/of celvezel niet meer tot de vrijgestelde artikelen zal be- hooren. Deze vitrage kan derhalve in den vervolge uitsluitend op leveringsvergun ning betrokken worden. Aanvragen hier voor moeten bij de plaatselijke distributie diensten worden ingediend- Oproep. Familieleden en kennissen van de in Nederlandsch-Indië geïnterneerde N.S. B.'ers en sympathiseerenden, die voorko men op de lijst, afgedrukt in „Volk en Va derland" van 13 Maart 1942, worden uit- genoodigd onder mededeeling van naasg en voorletters, volledig adres en familierelatie de volgende gegevens betreffende de ge- interneerden te verstrekken aan het hoofd kwartier der N.S.B-, commissariaat Indi sche zaken, Zeestraat 76, Den Haag laatst bekende woonplaats, beroep, leef tijd, gehuwd of ongehuwd, .aantal en leef tijd der onverzorgde kinderen, eventueel andere persoonlijke omstandigheden, plan nen tot repatrieering. Een lijst van geïnterneerden zal op aan vraag worden toegezonden. Deze oproep geldt niet voor de "belanghebbenden, die zich reeds schriftelijk of mondeling met genoemd hoofdkwartier in verbinding heb ben gesteld. Koolzaadverbouw en scheuren van grasland wordt verplicht. De Nederlandsche bevolking is voor de vetvoorziening thans vrijwel geheel aan gewezen op de grondstof melk. Door de verminderde melkopbrengst is de vetpo- si tie minder dan in normale tijden het ge val is. Er zijn derhalve maatregelen noo dig om tot een zekers aanvulling van de geringe opbrengst te komen. De eenige mogelijkheid daartoe is de verbouw van oliezaden, waarvan winterkoolzaflö het be langrijkste is. Er zal hiermede onder de gegeven omstandigheden een oppervlakte van ongeveer 50.000 ha. dienen te worden uitgezaaid. Daar een en ander niet aan het vrije ini tiatief kan worden overgelaten, zal tot gedwongen koolzaadverbouw moeten wor den overgegaan, d.w.z. dat de gebruiks- gerechtigden van bouwland op kled- en zavalgrond verplicht zullen worden onge veer 8 van hun bouwlandoppervlakte met koolzaad te verbouwen en groote be drijven op andere grondsoort 5 van de oppervlakte bouwland. Deze maatregelen zullen een tekort aan akkerbouwland doen ontstaan. In dit te kort kan slechts worden voorzien, indien wordt overgegaan tot het scheuren van grasland. Derhalve is van overheidswege besloten ten behoeve van den oogst 1943 ongeveer 75.000 h.a. grasland te doen scheuren. H-st staat wel vast, dat dit aan tal langs vrijwilligan weg niet zal worden bereikt, zoodat het scheuren van grasland verplicht zal worden gesteld. Deze ver plichting zal hoofdzakelijk daar worden op gelegd, waar ook verleden jaar tot scheu ren is overgegaan. In de .eerste plaats dient er immers zorg voor te worden gedra gen, dat de to scheuren gronden zich in derdaad voor akkerbouw leenen en dat overigens omstandigheden aanwezig zijn, welke een redelijk gewas waarborgen. Nadere gegevens omtrent het scheuren van grasland en den verbouw van o|je- zaden zullen zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt, opdat iedere belangheb bende straks volledig op de hoogte zij van de richtlijnen en de voorwaarden, onder welke een en ander dient te worden uit gevoerd. De onafhankelijkheid van Indië. De correspondent te New Delhi van de „Evening Standard" meldt Gandhi treft alle voorbereidingen om binnenkort een campagne te beginnen tegen alle in Indië wonende vreemdelingen, vooral echter tegen de Engelschen. Naar verluidt staan er drie hoofdpunten op Gandhi's program 1. Opheffing van de zoutwet 2. Schadeloosstelling van alle Indiërs, die om militaire redenen door de Britsche autoriteiten gelast werden hun woning, te verlaten 3. Verdrijving van alle vreemdelingen uit Indië, met inbegrip van de Engelschen, Amerikanen en Chineezen. De correspondent voegt hieraan toe, dat Pandhi met deze campagne waarschijnlijk niet voor afloop der zitting van de congres commissie zal beginnen. Hjj heeft evenwel zijn aanhangers in die onderscheidene Indi sche plaatsen reeds verzocht, in zekeren zin een psychologische basis te leggen voor de uitvoering van dezen „laatsten kruistocht van Gandhi voor de onafhanke lijkheid van Indië"i Sebastopol b gevallen. Een foto ven de .Maxim Gorki-, een der sterkste verdedigingswerken, welke in een puinhoop Is veranderd. Stukken beton ver sperren de toegangen Hoffmann-Stapf-PJC Horter-Pax Holland <ri BOLSJEWIEKEN ERKENNEN VAL VAN SEBASTOPOL. Het Sovjet-Russische legerbericht van 3 Juli (middernachtsbericht) er kent officieel de inneming Van Sebas topol en wel 50 uur na de publicatie van het Duitsche extra bericht over den val der Vesting. Naar( het opperbevel der weermacht meldt, zijn ten Westen van Sebastopol vijandelijke strijdkrachten vernietigd, die op een landtong waren gevlucht. De ver nietiging van deze strijdkrachten voltrok zich. Ten Zuiden van Sebastopol werd de badplaats Omega bezet en. de zuivering van het terrein voltooid. Bij de aanvalsoperaties der Duitsche en geallieerde troepen, heeft een aanvalsfor- matie behalve de genoemde honderd kapot geschoten tanks er twintig vernietigd, een andere tien, terwijl op een derde plaats nog zeventien gepantserde vechtwagens werden vernield. In het gebied achter de vijande lijke linies werden tientallen gepantserde vechtauto's door de bommen van Duitsche Stuka's vernietigd of zeer zwaar bescha digd. DE OPERATIES VAN DE ITALIAANSCHE MARINE. De aan de gevechten om Sebastopol deelnemende vlootstrijdkrachten der Itali aansche marine hebben de bolsjewistische duikboot „Equoka", een duikl*>ot van de klasse „Dekabrist" en een duikboot van de Sjtsja-klasse tot zinken gebracht. Voorts werd een schip van 10.000 ton in den grond geboord en een ander met munitie geladen schip van meer dan 10.000 ton tot ontplof fing gebracht. Verder werden 2 met troe pen geladen eenheden tot zinken gebracht- DE STRIJD TER ZEE. Naar de Britsche berichtendienst meldt is de Britsche kruiser „Hermione" op de Middellandsche Zee bij convooi-operaties verloren gegaan. Eveneens zijn vier Brit sche torpedojagers, n.l. de „Bedouin", „Hasty", Grose" en „Airdale" en een vroegere Poolsche torpedobootjager ver loren. Aan de Mexicaansche kust is volgens het Amerikaansche departement van marine een middelmatige Britsche koopvaarder in den grond geboord. Naar uit PortoriCo gemeld wórdt, is te San Juan de geheele uit 49 personen be staande bemanning van het Braziliaansche vrachtschip „Pedrinhas" aangekomen. Vol gens Amerikaansche berichten is dit schip den 26en Juni op 400 mijl afstand van Por- torico tot zinken gebracht. Naar het opnerbevel der Duitsche weer macht mededeelt, zijn door marine en luchtmacht in Juni de volgende vijandelijke oorlogsschepen tot zinken gebrachttwee kruisers, zeven torpedojagers, twee duik- booten, elf motortorpedoDooten, één mijn- veger, één duikbootjager, zeven bewa- kings- eh convooieeringsvaartuigen, als mede één luchtafweer-vaartuig- Verder werden twee kruisers, vier tor pedojagers en een vrij groot aantal lichte oorlogsschepen beschadigd. Japansche burgemeesters op Java. -De Japansche militaire overheid heeft besloten voortaan in de voornaaipste ste den van Java Japansche burgers tot eer sten burgemeester te benoemen. Voor Ba tavia is uitverkoren de onlangs benoemde adviseur van het Japansche militaire be stuur, Sakai Tsoekamoto, die binnenkort op zijn nieuwen post benoemd zal worden- Tsoekamoto was vroeger leider der afdee- ling Zuidzee van de handelmaatschappij Mitsoebisji. ONV OORZICHTIGHEID MET HANDGRANAAT. Een 13-jarig jongetje uit Zuid-Barger had een handgranaat gevonden welke hg mee naar school nam. Door onvoorzichtigheid liet hij het ge vaarlijke voorwerp in de hoofdstraat te Emmen vallen, waarop een hevige ont ploffing volgde. Ben kameraad van den jongen werd door een wegspringende scherf aan een been gewond. Voorts wer den vier winkelruiten vernield, zoodat dit ongeval gelukkig nog bijzonder goed. is afgeloopen. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Te Winsum is het 6-jarig dochtertje van de familie W. Klaassens onder een zwaar beladen vrachtwagen geraakt. Het meisje bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd en is eenige oogenblikken later aan de gevolgen overleden* HET TWEEDE FRONT. Dezer dagen heeft de Duitsche minister van Volksvoorlichting en Propaganda, cfr. Goebbels, in „Das Reich" een hoofdartikel gepubliceerd, waarin hij het thema „het tweede front" behandelt. Iedereen weet nu zoo langzamerhand wel wat er met dat tweede front bedoeld wordt. Het is het front, waarmede Chur chill de oppositie in eigen land het zwij gen tracht op te leggen en'bij de volken in de bezette Europeesche gebieden de il lusie eener Engelsche overwinning tracht levendig te houden. Door het artikel, dat dr. Goebbels aan ditt tweede front heeft gewijd, is deze kwestie thans in het middelpunt der be langstelling gekomen. Hij stelt allereerst vast, dat Engelands leiding niet slechts heeft gefaald, maar dat zij bovendien verzuimd heeft, de gemaakte fouten te erkennen en er de consequenties van te aanvaarden. Integendeel, de Britsche lei ding houdt na al deze fouten en misgre pen niettemin vast aan de stelling der eindoverwinning. Uit deze overtuiging vloeien uiteraard weer nieuwe misreke ningen voort en een dier misrekeningen belicht de Duitsche propaganda-minister thans het tweede front. Nu mag niet uit het oog worden ver loren ,dat er voor de vorming van zoo'n tweede front twee partijen noodig zgn. Een dier partijen is het Duitsche leger. Dr. Goebbels gaat dan in het kort de gebeurtenissen van dezen -oorlog na, die wel hebben geleerd, dat de Führer van het begin af rekening heeft gehouden met de verst verwijderde mogelijkheden in verband met de getroffen en nog te treffen maatregeleneenveilige be scherming naar alle kanten. Dat is thans ook in het Westen het geval en wel in een dusdanigen omvang, dat men bijna zou wenschen, dat de En gelschen eens een poging zouden doen om dit te ondervinden. Dr. Goebbels voor spelt den Engelschen in dat geval een débacle, in het licht waarvan de cata strofe van Duinkerken volkomen zou ver- bleeken. De Engelschen zouden daarbij alleen zijn aangewezen op hun eigen mili taire leiding en gelet op de proeven van bekwaamheid, afgelegd op andere oor logsterreinen zal men daarvan niet al te veel mogen verwachten. Ook dé hoop, dat het bezette achterland tot een opstand zou kunnen worden geïnspireerd, moet ijdel worden geacht. Een poging daartoe zou binnen eenige uren zijn onderdrukt. Dat ziet men ook in Noorwegen, in Ne derland, in België en ook in Frankrijk zeer duidelijk in. Met betrekking tot de vorming van een tweede front, wijst de Duitsche minister op 't tekort aan scheepsruimte, waardoor een invasie reeds bij voorbaat tot mis lukken is gedoemd en het succes zou al leen eenige beteekenis kunnen hebben, wanneer de invasie bij verrassing werd uitgevoerd. De Engelschen hebben echter nadrukkelijk de aandacht gevestigd op hun voornemens en de Duitsche voor zorgsmaatregelen zijn dan ook zoodanig^ dat Duitschland door niets verrast kan worden. Op dezffc wijze wordt het tweede front voor Churchill een. pijnlijke affaire. Het tweede front kan voor Engeland slechts beteekenis hébben, wanneer het gedragen wordt door een imperialistisch geloof. Het is de vraag of er, wat Engeland be treft, nog sprake kan zijn van een zoo danig geloof, nu het imperium óp zQn grondvesten wankelt. Zelfs de groote par lementaire overwinning van Churchill is niet in staat dit feit te verdoezelen. Dr. Goebbels, de Britsche politiek ana lyseerend, komt tot de conclusie, dat de propaganda voor het tweede front niet veel meer is dan illusie van een wanho pige en het bewijs van een volslagen on- verschilligheid van een natie tegenover haar historisch lot. De beschouwingen van den Duitschen minister verdienen de volle aandacht op het tijdstip, dat de bolsjewisten En gelands laatste hulpvolk in Europa in een wanhopige worsteling bezig zgn ten onder te gaan, op het tijdstip, dat het Britsche imperium door Rommel in zgn hartader wordt bedreigd. De ontleding welke Churchill zelf van de jongste ne derlagen heeft gegeven, doet gerechtvaar digde twijfel ontstaan aan de propagan distische waarde van de tweede-front- leuze. Want de voorwaarden voor een ver wezenlijking van dit denkbeeld zgn thans wel uitermate ongunstig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1