CZteJQ1L STADSNIEUWS Middelburg PRIJSOPDRIJVING. Een meubelhandelaar die een klooster tafel en een bankstel te duur verkocht, is deéwege geverbaliseerd. DIEFSTALLEN. Aangifte is gedaan dat uit een alhier ver zonden zending drie kruiken oude jenever waren gestolen. Uit een werkkeet aan het Koorkerkhof is een schrijfmachine verdwe nen, terwgl een gestolen fiets is terugge vonden, doch zonder banden. ONVOLDOENDE VERDUISTERD. AVederom is proces-verbaal opgemaakt tegen een bewoner van den Veerschen weg die zijn woning niet behoorlijk verduisterd had. x VEILIG VERKEER. Het bestuur der vereeniging voor Veilig Verkeer heeft besloten ook dit jaar ver- keersexame'ns voor de jeugd af te nemen, waardoor zich ongeveer 200 candidaten hebhen aangemeld. Op verschillende scholen vindt heden het schriftelijk examen plaats, terwijl het prdctischp gedeelte op Woensdag 15 Juli op een nader aan te geven plaats in de stad zal worden afgenomen. Het bestuur besloot bovendien om, ver moedelijk in September of October, e^n cur sus te houden van 4 lessen ter toelichting van de nieuwe verkeersbepalingen, welke cursus voor iedereen toegankelijk zal ?ijn, terwijl ook weer een Cursus voor chauffeurs op het programma staat. TEMPERATUUR KANAALWATER. De temperatuur van het water Is heden 68 grr. STADSNIEUWS Vlissingen HUURBETALING BIJ VERPLICHTE ONTRUIMING. Van de meest bevoegde zijde vernemen wij dat ons bericht over huurbetaling bij verplichte ontruiming niet geheel juist is. Wij deelden namelijk mede dat de huurbe taling ten aanzien van de ontruimde wo ningen ten laste van de overheid kan wor den gebracht. Dit is een vergissing. Ingevolge de bepalingen van het departement van binnenlandsche zaken kan ingeval van evacuatie bij binnen gemeentelijk? ontruiming de openbare kas steun verleenen aan geëvacueer- den, die niet in staat zijn de kosten van de nieuwe huisvesting voor hun re kening te. nemen. Dit geldt vooral bij het verlaten van huurwoningen. Men wil zooveel mogelijk de huurcontracten in tact houden en het betalen der huren laten doorgaan, om de eigenaren hun vaste lasten enz. te kun nen laten betalen, waardoor de woningen in stand kunnen worden gehouden en waardoor by de toenemende woning- schaarschte de beschikking over de ont ruimde woningen behouden blijft. Niet de betaalde huur, maar de nieuwe huur kan derhalve worden vergoed aan geëvacu- eerden, die daarvoor door hun financieele positie in aanmerking komen. Het ge meentebestuur bemiddelt deze financieele ondersteuning bij het departement. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissingen. maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden Ja gedeponeerd: een blauw kindertaschje, een sleutel, vraarsch. een rijwielsleutel. gemerkt: ,,W" en dat inlichtingen zijn te bekomen om trent: bruin portemonnaitje met de letter „C" bij J. M. Fetj, Koudekerksrheweg B 327 te Kou- dekerke; huissleutel bij P. Hendrikse. Lam- brechten3traat 7: vulpen en potlood in houder bij F. Kroonen, R!ebes3traat 24; koperen wagen- moer bij A. Marinissen, Koudenhoek 41: huis sleutel bij Weijermans, Anjelierenlaan 123; boek getiteld „GOYU", bij Goetheer, Paul Kruger- straat 41; paar gymnastiekschoenen bij Roelse, Deurloostraat 3. twee messen in een lederen schede bij W. Florisse, Schultva&rtgracht 201: rood lederen portemonnaie met ritsluiting en in houd bij A. Daane. Violenlaan 7; lederen hon- denriem bij C. Verbeek, Verk. Quakkelaarstraat 242; auto-binnenband bij Gasfabriek alhier: sleutel en een stalen helm bij kantoor P.Z.E.M., koperen gewicht van K.G. bij M. Memier, Dam 7: bruine lederen riem bij C. Hamel, Steen- huisstraat 13: zilveren oorbel bij N. Roelse, Noordstraat 11: zakje van .zwart satinet bij Bor, Singel 144 en 2 kinderbadpakjes bij But, Gta- clsstraat 11.. STADSNIEUWS Goes JUBILEUM A. C. DE KAART. Gisteren herdacht de heer A. C. de Kaart alhier, den dag waarop h# 25 jaar geleden in dienst trad bij den steenkolen handel Willem Nijzink te Vlissingen (thans te Goes). «De heer De Kaart, die als Jongste be diende begon, is zeer gezien, zoowel bij zjjn patroon als het personeel en het heeft hem op zijn feestdag dan ook zeker niet aan belangstelling ontbroken. HET VRUCHTBARE KONIJN. Een konijn van den heer Chr. van Fraassen alhier/ heeft niet minder dan negentien jongen geworpen. Een zeldzaam geval, alle verkeeren in goeden welstand. FINANCIEN N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN. De N.V. Haven van Vlissingen heeft het jaar 1941, na het doen van de voorge schreven afschrijvingen van 15.992,91 en een storting van j 8.665 in het Fonds voor Buitengewoon Onderhoud en Vernieu wing, afgesloten met een exploitatiesaldo van 22.207,32. Uit dit bedrag werd 20.000 overgeboekt naar de rekening „Reserve tot Correctie van de boekwaarde Gebouwen en Bestrating". Het restant werd na aftrek van tantièmes geboekt als „Onverdeeld Winstsaldo 1941". Op de Dinsdag gehouden aandeelhoudersvergade ring werd besloten over 1941 geen dividend uit .te keeren. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. Geslaagd voor het diploma sociale verzeke ring de heeren J. C. Oreel en A. G. Verhulst, ambtenaren van den Raad van Arbeid te Mid delburg. De burgemeester van Yerseke heeft de heer J. P. L. Zonruïter, thans werkzaam als tüdeUJk onderwijzer aan School II, met Ingang van 1 Juli in vanen diénst in de vacature J. Glerum benoemd. De heer C. Hillebrand, ambtenaar ter sec retarie te St. Laurens, slaagde voor het te 's- Gravenhae* gehouden examen gemeenteadmini stratie G. A. 1. Waakzaamheid is geboden voor alle vrouwen .en meisjes, die prijs stellen op een jong en frisch gelaat! Gebrek aan vitamine F bedreigt haar teint... vitamine F... dat de huid gezond en frisch moet houden! Wacht niet, tot ook uw huid de gevol gen van het vitamine F-tekort duidelijk verraadt. Behandel uw gelaat met Dobbelman's Castella Crèmes, de eeni- ge schoonheidscrêmes ter wereld, die ruime hoeveelheden vitamine F aan uw huid toevoeren! VITAMINE-F-CREMES ■iii ngi Goto D^BBELM^N rtinti! Waarom een Nederlandsche kuituurkamer. Als uitgave 1 van de afdeeling voor lichting der Nederlandsche kuituurkamer is onder bövenstaanden titel een belang rijke brochure verschenen, die een duidelijk overzicht geeft van de beteekenis en or ganisatie van deze instelling. Na een in leiding over de gilden in vroegere tijden volgt een beschouwing over het nieuwe gilde, waarin uiteengezet wordt, hoe de verhouding kunstenaar-kuituurkamer ge zien moet worden in tegenstelling met de schadelijke bohemien-legende. Naar aanleiding van de aan Thorbecke toegeschreven uitlating „kunst is geen re- geeringszaak" wordt herinnerd aan het woord van prof. Goedewaagen, dat „de kuituurwerker weer een deel van het volk moet worden" en de overheid bij monde van de Nederlandsche kuituurkamer wèl de kunstenaars, maar niet de kunst denkt te organiseeren. De kunstenaar zal zijn beroepsstandorganisatie krijgen, waar hjj zijn belangen zeker weet. Over het wezen van het gilde wordt uit voeriger geschreven. Aan het hoofd van de Nederlandsche kuituurkamer staat de president. Hij benoemt en ontslaat gilde- leiders en dageiyksehe bestuurders, terwijl de leiders van de vakgroepen, waarin de gilden onderverdeeld zijn, met toestemming van den president door den desbetreffen- den gildeleider benoemd worden. Kort en duidelijk wordt de beteekenis van de gewestelijke kringen uiteengezet en de instelling van provinciale bureaux aan gekondigd. Vooral wordt de nadruk gelegd op het feit, dat de kracht van een volk gelegen is in de spreiding zijner kuituur kernen. Een volksgemeenschap is niet een massaal, log geheel, maar moet, juist wat haar kuituur aangaat, een eenheid in ver scheidenheid vertoonen. In het laatste gedeelte, over de toela ting tot het lidmaatschap, wordt nog uit voeriger ingegaan op het leidersbeginsel, dat aan de'inrichting der kam^ ten grond slag ligt. Leiding geven beteekent hier ver antwoordelijkheid dragen, en dit kan men alleen na rijp beraad en kennisneming van het oordeel van alle ter zake kundigen. De kuituurwerker zal in de Nederland sche kultuiirkamer zijn belangen zeker we ten. Door, medewerking van allen zullen belangrijke resultaten verkregen .worden. En in deze brochure vindt men in het kort vermeld, hoe de Nederlandsche kuituur kamer als bundeling vart alle kultuurwèr- Icers hiernaar streeft. MACHT OVER HET STUUR VERLOREN. Op den weg van Ingen naar Eek en Wiel, onder de gemeente Lieden, reed de 23-jarige handelsreiziger L.'G. uit Den Haag naar zijn verblijfplaats te Eek en Wiel, waar hij log-eerde. Doordat hij even omkeek, raakte hij het stifur kwijt en sloeg vervolgens eenige malen over den kop. In bewusteloozen toestand werd het slachtoffer door voorbijgangers gevonden en naar Eek en Wiel gebracht, waar hij eenige uren na het ongeval, tengevolge van een zware hersenschudding en sche delfractuur is overleden. ONTDEKKING BIJ HET PUINRUIMEN TE ROTTERDAM. Bij het puinruimen doet men te Rotter dam nog wel eens iherkwaardige ontdek kingen. Zoo heeft men onder hot perceel, dat destijds als „Litaerhuis" bekend stond, op den hoek van de Groote Markt en de Wijde Marktsteeg, een kelder blootgelegd, die in de 17e eeuw gebouwd was. Htf was geheel bekleed met oen zeer fraai, blauw tegeltableau. Deze versiering, die eveneens dateert uit onze „gouden eeuw" en in goeden staat verkeerde, is practisch onge schonden te voorschijn gekomen. Een andere kelder, waarmee de eerste in verbinding stond, bleek echter van haar tegelbekleeding te zijn beroofd. Hoofdredacteuri J. C. Visser, VllasJcgen; Algemeen redacteur: M. Geeïse, Middelburg; Stadsnieuws: C. do Voogd, VHssingen en J. P. Pb. Doorenbos, Middelburg: Gewestelijk nieuws: H. van Benthem. Goes en R. P. H. U Bondag, Oostburg: Haagscb redacteur: C. KotJtf. Wachtgeldbeslult voor burgerlijke ambtenaren. In de Staatscourant van Maandag 29 Juni 1942 is een beschikking opgenomen, waarbij het wachtgeldb^sluit voor burger lijke rijksambtenaren is aangevuld. Die aanvulling beoogt btf eervol onfslag met recht op wachtgeld van een op non-acti viteit gesteld ambtenaar het wachtgeld te doen aansluiten bij de laatstelijk geno ten non-activiteitswedde. Volgens- bovènbejldelde aanvulling zal hij, die minder dan 3 maanden op non-activiteit is geweest, in het genot komen vari een wachtgeld van 100 procent der laatste weddé gedurende den aan die drie maan den ontbrekenden tijd, terwijl de tijd op non-activiteit doorgebracht wordt gevoegd bij de wachtgeldperiode van 5 jaar van 70 procent der laatste wedde. Bijvoorbeeld iemand, die twee maanden op non-activiteit is gebeld geweest, ontvangt een wacht geld van: 100 procent der laatstelijk ge noten wedde gedurende een maand, 85 pro cent dier wedde gedurende drie maanden, 70 procent dier wedde gedurende vijf jaren en twee maanden. Hij, die meer dan 30 maanden doch min der dan 6 maanden op non-activiteit is geweest, komt in het genot van een wacht geld van 85 procent der laatste wedde ge durende den aan die zes maanden ontbre- fcenden tijd, terwyl de tijd op non-activiteit doorgebracht bij do wachtgeldperiode van vijf jaren van 70 procent der laatste wed de wordt toegevoegd. Bijvoorbeeld iemand, die vier maanden op non-activiteit is ge weest, ontvangt een wachtgeld van: 85 procent der laatstelijk genoten wedde ge durende twee maanden, 70 procent dier wedde gedurende vijf jaren en vier maan den. Hij, die ten minste zes maanden op non-activiteit is geweest, komt in het ge not van een wachtgeld, dat aanstonds op 70 procent der laatste wedde wordt ge steld, terwijl de voor dit percentage in het wachtgeldbesluit gestelde termijn van vijf jaren wordt verlengd tot 5 jaar en zes maanden. Vorenstaande percentages-gelden voor 'hen, die kostwinner van een gezin zijn. Voor niet-kostwinners zijn deze percentages 100, 75 en 60 procent. '-1 Voorts wordt het al of niet kostwinner schap beoordeeld naar den toestand op het tgdstip van op non-activiteitstelling. De arbeidsvoorwaarden in het metaalbedrijf. In de staatscourant van 1 Juli 1942 is een beschikbaarstelling van het college van rijksbemiddelaars gepubliceerd, bevat tende een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het smedenbe- drijf en aanverwante bedrijfstakken. Bij deze regeling wordt voor iedere ge meente het minimumloon voor geschoolde, geoefende en ongeschoolde arbeiders vast gesteld. De werknemers zullen per jaar een week vacantie genieten. Verder zijn bepalingen opgenomen betreffende den werktijd, vergoeding voor overwerk, door betaling van het loon op feestdagen, kort verzuim met behoud van loon, enz. De regeling treedt in werking met In gang van de loonweek, waarin 1 Augustus a.s. nalt. De inhoud van deze regeling komt in groote lijnen overeen met de bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het kleinbedrijf-metaalindustrie, welke thans zijn komen te vervallen. Met het afkondigen dezer regeling zijn thans de arbeidsvoorwaarden geregeld van alle werknemers in ondernemingen, die tot het metaalbedrijf in den ruimen zin des woords behooren. Voor iien zal gelden öf de regeling van arbeidsvoorwaarden in de metaalnijverheid öf cte nieuwe regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in hqt smedenbedrijf en aanverwante bedrijfs* takken. .De grens van de werkingssferen dezer twee regelingen wordt in het algemeen ge sproken bepaald door het aantal werkne mers in de ondernemingen op 1 Mei j.L Voor de ondernemingen die op dien datum minder dan 25 werknemers hadden, geldt de nieuwe regeling. In bijzondere gevallen is de aard der on derneming beslissend, waarbij de volgende vragen van belang zijn: Wordt door de onderneming in hoofd zaak voor de plaatselijke markt gewerkt? Wordt er in tarief gewerkt? Wordt fabriekmatige arbeid verricht? 4 Een werkgever, die van oordeel is, dat zijn onderneming in aanmerking komt voor een afwijkende indeeling ate vorenbedoelde, is bevoegd hiervan vóór l Augustus a.s. aan het college van rijksbemiddelaars me- dedeeling te doen, in welk geval de door hem gewenschte regeling van arbeidsvoor waarden van toepassing zal zijn, behoudens tegengestelde beslissing van het college van rijkobemiddelaars. Bij een gelijktijdig gepubliceerde afzon derlijke beschikking van het college van rijksbemiddelaars, zijn bovenbedoelde grensregelingen ook opgenomen in de re geling van arbeidsvoorwaarden in de me- taalnljverheidheid, die, zooals reeds gezegd, geldt voor de groote ondernemingen. RECHTSZAKEN HAAGSCfT GERECHTSHOF. Boonen vervoerd. J. A. NotebaarL te jCadzand was door den Economischen rechter te Middelburg veroordeeld tot twéé maanden gevangenisstraf, we gens verboden vervoer van bruine boonen. In hooger beroep bij het Haagsche Hof, waar hij echter verstek liet gaan, wees de proc.-generaal er op, dat het hier een ware emokkclparttJ gold, waarvoor de op gelegde straf veel te laag móet worden geacht. Daarom werd nu een gevangenisstraf voor den tUd van zes maanden geïlscht. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verboden voorraad. Wegens het voorhanden heb ben van tarwe, erwten, gerst en verkoop van 1500 kilo tarwe naar het buitenland, was C. B. Taa te Waterlandkerkje door den Economischen rechter te Middelburg veroordeeld tot zes weken gevangenis straf. In hooger beroep betoogde verdachte dat de hoeveelheid verkochte tarwe niet zoo groot was als werd aangegeven. De proc.-generaal meende echter dat er veel wordt geknoeid lands de grens, hetgeen streng moet worden tegen gegaan en verdachte mocht blij zijn er met zes weken te zijn afgekomen, zoodat bevestiging werd geëlscht van het vonnis: Het Hof heeft arrest gewezen en opnieuw zes we ken gevangenisstraf opgelegd. De straf verminderd. Op 29 Januari had A. W. Verplanke te Nieuwviiet een hoeveelheid bruine boo nen afgeleverd in strijd met de distributiebepalingen. Voor dat feit was hij door den Economischen rech ter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij ln hooger beroep kwam, waarbij de proc-g^neraal bevestiging elschte van het vonnis. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte thans veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. SPORT Voetbal TECHNISCH WERK IN DE AFDEELINGEN VAN DEN N,V.B. Alle afdeellngen van den Nederlandschen Voetbal Bond hebhgn thans Technische Commissies In het leven geroepen, welke ln samenwerking met de T.O. van den N.V.B. het technische werk In de afdeellngen ter hand zullen nemen. Binnenkort zal door den N.V.B. een geheel uitgewerkt plan, bevattende de richtlijnen voor deze ufdeellngscommlssles, worden verstrekt. Het werd Inderdaad hoog tijd, dat ook in Zeeland eenige aandacht aan het technische werk werd ge schonken om op deze wijze te komen tot een ver hooging van het spelpeil, dat in Zeeland niet op zoo bijzonder hoogen trap staat. Dit werk zal ln de eerste plaats geconcentreerd xtjn op de elftallen van de vereenigingen, welke uitsluitend uitkomen in de com petities van de Afdeeling. De N.V.B.-elftallen zullen wellicht ook ln dit werk worden opgenomen, doch daarvan niet zoo spoedig den invloed ondervinden. Dit moge juist voor de besturen der N.V.B.-vereenigingen een spoorslag zijn om de technische ontwikkeling der spelers terdege aan te pakken. Er zal door deze werk wijze een drang van onderaf ontstaan na verloop van enkele jaren en daardoor zouden zU, die thans de, hoogste plaatsen bezetten ln gevaar kunnen komen. Deze verrassing kon voor degenen, die de ontwikke ling van dit technische werk niet goed volgen, wel eens een onaangename verrassing worden. Wéinigen nog zien de Juiste ontwikkeling, hoewel ztJ er dagelijks van kunnen lezen en hooren. WU moeten om één en ander te kunnen beoordeelen niet blijven staan bU hot spelletje voetbal, dat we zien spelen, doch verder kUken. Waar werd tot heden het beste voetbal gespeeld? In de centra van onze provincie, ln de groote plaatsen. Niet omdat er meer keuze uit Jongeren, dus meer kans op betere voetballers was, maar wel omdat dit de eenige plaatsen waren, waar ook aan de lichamelijke opvoeding van de schoolgaan de jeugd aandacht werd geschonken. Dat wordt nu anders, omdat ook op 't platteland aan de lichamelijke opvoeding der Jeugd aandacht wordt geschonken. BIJ de leerkrachten en leerlingen wordt Ijverig propaganda gemaakt en de insider weet, dat deze propaganda ge weldig inslaat. Positieve tegenstanders van lichame lijke oefening zijn reeds nu gewonnen en tot enthou siaste medewerkers geworden. En voorzoover de leer krachten er nog eenigszlns sceptisch tegenover moch ten staan, brengen hun leerlingen hen wel aan het verstand, dat zij ln leder geval deze nieuwe lesuren niet wllien missen. Vóórdien ontbraken lesuren, leer krachten en oefengelegenheld. Thans ls alles als b|J tooverslag aanwezig en het wordt allerwege met kracht uitgebouwd. Binnen een paar Jaar zullen van do scholen lichamelijk goed ontwikkelde Jongens en melsjfes komen, die worden opgevangen door de ver schillende sportvereenlglngen, waar zU hun lichame lijke opvoeding voortzetten. Tot heden verdwenen de Jongens van het platteland op den akker en In <ïe harde landarbeid kregen hun toch al niet ontwikkelde spieren nog minder kans. ZIJ van hen, die voetballer werden bleven stijve, harkerige niet snel genoeg reageerende voetballers. Ook geestelijk was hun reactie erg stroef en dit laatste be-lnvloedde ln even sterke mate hun spel-type als hun stroeve spieren dit deden. Wat onze plattelands-voetballers bereikten kwam tot stand door stoere kracht, langzaam, maar berekend. Niet snel, niet soepel, niet flitsend en daarom steeds tekort komend tegen lichamelijk beter ontwikkelde voetballers uit het centrum. Nu denke men niet. dat ln een paar Jaar het spel peil in Zeeland zoo 'hoog gestegen zal zün, dat met succes weerstand geboden zou kunnen worden aan de sterksten ln den lande. Daar zijn we nog lang niet, maar met de lichamelijke opvoeding op de scholen, de aandacht voor het technische werk In den N.V.B. en de groote belangstelling der autoriteiten voor de sportbeoefening gaan we wel een zeer goedé toe komst tegemoet. De sportbonden dienen hun plicht te kennen om de door de overheid „afgeleverde" licha melijk goed ontwikkelde schooljeugd gelegenheid te geven onder goede en deskundige leiding die lichame lijke opvoeding voort te zetten. De N.V.B. komt te rechter tUd met een groote uitbouw van het technische werk. De groote vereenigingen dienen nu ook hun taak te verstaan en hun leden gelegenheid te geven ondsr deskundige leiding te oefenen. In Interviews, open brief en op een conferentie met de voorzitters der Afdeeling heeft de nieuwe voorzitter van den N.V.B. telkens met klem op het belangrijke werk, dat hier ligt gewezen. En we weten, wat ln Lotay's hand 18, Is ln een sterke hand, Met gezond*, krachtige Jeugd als basis heeft het Zeeuwsche plat teland onder deze omstandigheden wel een zeer mooie kans en wordt het voor de stadsjongens niet minder door buitenlucht en zwaren arbeid gestaalde spieren, een letten op hun zaak. Technische Commissie N.V.B.-Afdeelina Zeeland. De technische commissie van de Afdeeling Zeeland is samengesteld als volgt: J. Eggerraont, onderwijzer te Ovezande: C. B. Hogerland, boekhouder te Renes- se; J. Parldaen, gemeente-secretaris te Aardenburg: H. li. Plompen, ambtenaar raad van arbeid te Mid delburg, terwUJ uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen een vijfde lid zal worden aangewezen. In de vijf districten t.w. Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, Walcheren, Zuid- en Noord Beveland en Schouwen en Duiveland zijn zgn. Streek- commlssies van 3 personen benoemd,waarvan boven- genoemden eveneens deel uitmaken. Uit de T.C. zal te 2lJner tijd een Keuze Commissie worden benoemd belast met de samenstelling van vertegenwoordigende elftallen. Zoodra het bestuur vSB den N.V.B. de noodige richt lijnen voor het werk der T.C. heeft gegeven jal deze commissie, wellicht de belangrljksto welke ooit in het Zeeuwsche voetballevcn bestond, door het afdcellngs- bestuur ge-ln8talleerd worden. Medische Commissie N.V.B.-Afdcellng Zeeland. Hoewel het reglement aangeeft, dat Iedere Afdeeling van den N.V.B. een medische commissie moet hebben ls door het bestuur van den N.V.B. hiervan thans afgeweken en den Afdeellngen opgedragen een Afdee- llngsarts te henoemen. Het bestuur van de Afdeeling Zeeland heeft hieraan voldaan door de benoeming van de heer H. ten Have te 's Heer Arendskerke. De heer Ten Have neemt als bestuurslid van de Afdéellng wegens afwezigheid van den heer Ir. J. Ph. van Dalsum thans ook het voorzitterschap van de Afdeeling waar. V.V. YERSEKE S KAMPIOENSCHAP. De laatste wedstrijd van het seizoen was voor Yerseke een zeer belangrijke. Het kampioen schap stond op Jiet «pel en hoewel eèn gelijk spel voldoende was, ja zelfs een verloren wedstrijd nog geen „gesloten deur" beteekende, waren de Yerskenaren In het begin van den wedstrijd een heeleboel van hun koelbloedigheid kWljt. Luctor, dat aanmerkelijk zwakker is dan Yerseke, had noch te winnen, noch te verliezen, speelde dus gemakkelijk én zou het als een eer hebben beschouwd om de ongetwijfeld sterkste club uit 1 D op de trap van den troon nog eens even te laten struikelen. Yerseke wist niettemin vóór de rust tweemaal het net, te vinden, terwijl het eigen doel niet geschonden werd. Na de rust waren de zenuwen verdwenen en het zelfver trouwen teruggekeerd. Nog vijfmaal werd Luc- tor's doelman gepasseerd en daarmee stelde Yerseke door een royale overwinning het kam pioenschap en de promotie-kans veilig. De stand in 1 D is aan het eind van de competitie als volgt: 1 Yerseke 20 18 0 2 131— 33 36 Cdrtgene 20 16 2 2 120— 42 34 Robur 20 10 6 5 60— 53 2W Patrijzen 20 11 1 8 68— 58 23 Luctor 20 9 3 8 58— 58 21 Volharding 1932 20 8 4 8 64— 68 20 Hansweertsche Boys 19 8 2 9 56— 70 18 Scheldeboys 20 7 2 11 52— 88 16 's Heer Arendskerke 20- 7 1 12 5263 15 Zeeuwsche Boys 20 4 2 14 44— 98 10 I-ieinkenszand 39 0 1 18 39—118 1 (In verband met het gesloten seizoen kon de wedstrijd Hansw. Boys—Heinkenszand niet meer gespeeld worden). We zien uit deze standenlQst, dat Yerseke geen gemakkelijke taak gehad heeft en dat met name Cortgene een ernstig mede-kamploens- candidaat i3 geweest. Niet alleen het resultaat in winstpunten uitgedrukt, ook het doelgemid- delde pleit voor Yerseke. Met gemiddeld meer dan 6 doelpunten per wedstrijd en nog geen twee tegen is een. mooi resultaat bereikt. Zoo wel verdediging als aanval waren dus in goede handen. Een bijzonderheid is wol, dat de speler met het ondankbaarste baantje, de doelverde- dlger, bij Yerseke reeds 15 Jaar tusschen de palen staat. Als 14-jarige jongen is. J. Luteiin begonnen en hij smaakt nu net genoegen als aanvoerder zijn elftal den N.V.B. binnen te leiden. Yerseke gaat namelijk aanvragen te worden toegelaten tot de derde klasse N.V.B.-competi- tle en als terrein enz. In orde zijn, zal de toela ting spoedig een feit zijn. Reeds in 1906 werd te Yerseke gevoetbald. Een clubje onder den naam Ajax speelde toen reeds wedstrijden tegen Goesche voetballers. Hoelang deze vereeniging heeft bestaan is niet vast te stellen, daar geen notulen of i.d. hier van aanwezig zün. 2 Juli 1921 werd opnieuw een vereeniging opgericht, weer onder den naam Ajax. zoodat de oude club van 1906 schijn baar geruimen tijd slapende geweest ia. Het werd 1930 vóórdat tot den Z.V.B. werd toege treden. Reeds in 1933 behaalde Yerseke het kam pioenschap van de tweede klasse en ging dus over naar de le klasse. Met afwisselend geluk werd hierin gespeeld, maar steeds stond Yerseke In de bovenste helft. Na 8 Jaar is het gelukt de bovenste plaats to bereiken. Het kampioens elftal is samengesteld als volgt: Doel: J. Lu- teljn (aanv.)achter: L. Minnaard Pzn. en A". van Strien; midden: P, van Haver, D. de Leeuw en L. Minnaard Jzn.; vóór: J. Nolet, Jan San- derse, Jac. Sanderse, L. I^oole en A. Nieuwen- huize. Volgend seizoen zal Yerseke met een tweede elftal in de afdeeling uitkomen. Aan de Zuld- Bevelandsche Zaterdagcompetitie is door Yerseke ook regelmatig deelgenomen. COMMIS8ARIAAT-GENERAAL VOOR DE LICHAMELIJKE OPVOEDING EN SPORT, IN BELGIE. In Belgis wordt een commissariaat-generaal voor de lichamelijke opvoeding en de sport Ingesteld, dat tot doel heeft zUn medewerking te verleenen bij de ordening van .de lichamelijke opvoeding en de sport beoefening. Het programma omvat o.m. een nationaal plan voor aanleg van sportvelden, zweminrichtingen, turnzalen, enz., de Instelling van bijzonder onderwijs voor de vorming van leeraars op sportgebied; alge- mèene geneeskundige cóntröle, verplichte verzekering tegen ongevallen voor competitiesporten; regeling der beroepssport en het regelen der sportbetrekklngen met het buitenland. Waterpolo. Afdeeling II. T.Z. P.C. A.Z.C. II 2—0 325 millioen brieven. WAT DE POST IN 1M1 TE VERWEKKEN KREEG Drie honderd vijf en twintig millioen binnenlandsche brieven werden in 1941 in Nederland aan de zorgen van de post toe vertrouwd. Als men uitrekent hoeveel ar beid moest worden verricht om deze 325.000.000 brieven postklaar te maken, kan men zich wellicht een vage voorstel ling van zulk een aantal maken. En dan is men er nog niet met de post in Neder land. Want dit zijn alleen „nog maar" de briéven, die P.T.T. te verwerken krijgt. De expresse-zendingen, gedrukte stukken, nieuwsbladen en monsters, welke over Ne derland worden uitgestrooid, zijn er ook nog. Briefkaarten waren er in 1941 ruim 87.000.000. Expresse-zendingen bijna vijf millioen, terwijl het aantal gedrukte stuk ken, waaronder de nieuwsbladen begrepen zijn, een slordige 435 millioen bedroeg. De monsters met een aantal van ruim drie millioen zijn bovendien een niet te ver- waarloozen post. Hoemen aan al deze aantallen komt Door tellingen, die eenmaal in de drie maanden worden gehouden, meldt het P.T.T.-nieuws. Om een juist beeld te ver krijgen worden d.9 tellingen gedurende veertien achtereenvolgende dagen gehou den. De eene week telt men de brieven en de briefkaarten, de andere week wordt de rest van de ontvangen stukken aan een telling onderworpen. De week-uitkomst wordt dan met 52 vermenigvuldigd, ten- t .einde de "jaa&ijksche intensiteit van het binnenlandsche postverkeer te bepalen. Om de schatting voor een jaar zoo nó.uw- kduiüg mogelijk te maken want een precies resultaat kan dejfe werkmethode vanzelfsprekend niet opleveren worden de tellingen vier keer per jaar gehouden, om op deze wijze de seizoensinvloeden op het verkeer zooveel mogelijk uit te scha kelen. Van de vier uitkomsten, die men zoodoende verkrijgt, wordt het gemiddel de genomen, waardoor de einduitkomst het werkelijke aantal der in het binnen land geposte stukken zoo dicht mogelijk nabij komt. De perioden waarin wordt ge teld zijn voor het geheele land dezelfde, namelijk van 8 t.m. 21 Maart, van 15 t.m. 28 Juni. van 1 t.m. 14 September en van 8 t.m. 21 December. Deze tijdvakken zijn, zooals welhaast vanzelf spreekt, met de grootste zor^ gekozen,, teneinde geen 3cheef beeld te krijgen doordat ér een periode van groote drukte, zooals bijv. Kerstmis of de jaarswisseling, in zou val len. Op een groot kantoor wordt niet alleen gedurende veertien dagen geteld, ook ge durende de daartusschen liggende nachten is men in de weer. 's Nachts worden nl. de stukken geteid, die binnengekomen zijn na het tijdstip waarop zij niet meer in de avondbestelling konden worden opgeno men, dat wil dus zeggen alles wat voor de ochtendpost bestemd is. De brieven worden een voor een geteld, hetgeen, daar men hierin spoedig routine verkrijgt, in snel tempo geschiedt. De tel ling der briefkaarten geschiedt anders. Hiervan is, omclat maximum- en mini mum-ge wicht sgrenzen in tegenstelling met die der brieven zeer dicht bij elkaar liggen, zeer zuiver een gemiddeld gewicht te bepalen. Vandaar, dat de briefkaarten worden gewogen. Iedere 309 gram zijn 100 kaarten. Zoo telt men dan gedurende zeven etmalen alle ontvangen brieven en weegt men de kaarten, terwijl de uitkom sten nauwkeurig worden geadministreerd. De stadspost wordt niet opgenomen in de hierboven omschreven wijze van telling, welke slechts geldt voor alle stukken, die van buiten komen. Deze wordt nL door de sfcempelmachines, die van adtomatische tellers zijn voorzien, geteld. Men behoeft deze slechts af te lezen om te weten hoe veel brieven en briefkaarten er in de sta tistiek nog moeten worden bijgeteld. MEVROUW LUPESGU OVERLEDEN. Volgens een bericht uit Mexico is me vrouw Lupescu, de vriendin van ex-koning Carol van Roemenië, aan een longont steking overleden. (Deutsche Ztg.) HIER Z.ATEN MENSCMEN, jOIE UITERST NETJES OP (HUN EIGEN TUINTJE EM j OP HUN WÖ1NINIO Z.IJN." Polygoon-Seym-Puc Holland m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 2