PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nederlandsche Illustratie VRIJDAG 26 JUNI 1942 Duitsch-Italiaansche troepen veroveren Solloem, Halfaya en Fort Capuzzo. Opnieuw Duitsche terreinwinst bij Sebastopol. Aan onze abonné's ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 1 2.42 per kwartaal Franco per post f 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, mln. per adv. 12.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 65 ct.. iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 65 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 16 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHÉ, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT -UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 147 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londenscbe Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454. Administratie telef. 3541. GOES: Red. en Admlnistr. Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 103 BRESKENS: Dorpsstraat 85, tel. M Naar het D.N.B. van militaire zgde ver neemt, hebben de DuitschItaliaansché troepen in Noord Afrika de Libysch Egyptische grens overschreden en de ves tingen Capuzzo, Solloem en Halfaya, nadat de vijandelijke tegenstand was gebroken, veroverd. Bij de achtervolging van de ver slagen Britten werd Sidi el Barrani en het gebied ten Zuidoosten hiervan bereikt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de verslagen Britten aangevallen. Auto colonnes, materiaalopslagplaatsen, vlieg velden en barakken tusschen Mersa Ma- troeh en .Sidi el Barrani werden met goede uitwerking gebombardeerd. Succesvolle operaties waren ook gericht tegen terug trekkende Britsche colonnes in het gebied ten Oosten van Solloem. DE BUTT TE TOBROEK. Van militaire zgde verneemt het D.N.B. voorts „Tobroek zou in geval van omsin geling met een garnizoen van 30.000 man minstens 12 maanden kunnen stand hou den. Zoo veel levensmiddelen en voorraden voor de troepenverzorging waren opgesta peld. Ook het park van kanonnen en voer tuigen liep in de duizenden. De vesting was voor maarden van munitie voorzien. Al deze voorraden, zijn voor het grootste deel onaangetast in Duitsche handen gevallen, „aangezien wij geen tijd hadden de waarde volle goederen te vernietigen", aldus heeft de intendance-offidier Grean van den staf van het achtste Britsche leger, die in To broek in Duitsche gevangenschap is ge raakt, verklaard". ROMMEL'S STRATEGIE. Een medewerker van de „Bund" schrijftHoe zijn Rommel's successen te verklarend Wat is zijn geheim Dit bestaat daarin, dat hij den toestand, waarvoor hij zich geplaatst ziet, nooit schematisch, doch steeds nieuw en origineel ziet. Een der eerste „ontdekkingen", die hij in de woestijn deed, was, dat het hier, strategisch gezien, geen slagveld was, als bijv. de groote vlakte van VI a ander ep, doch een landschap, dat door zijn oneindigheid en verlatenheid eerder aan de zee- herinnert Het kwam er hier niet op aan haar zoo mogelijk van uit bepaalde steunpunten, eilanden in de zandzee, te beheerschen.'Het was ook niet zoo belangrijk den grond voet voor voet te verdedigen, men moest de mobiele tactiek van den zeeslag toepas sen, waarin ook niet om een bepaald stuk van de wateroppervlakte gestreden Wordt. Deze beweeglijkheid heeft Rommel in den slag, dien hij zoo juist heeft gewonnen, ook weer bewezen. Hij heeft in consequente toepassing van zijn grondgedachte ook de uitrusting van zijn korps op een zeeslag te land ingesteld. Brj een zeeslag zijn, zoo als bekend de snelheid van de schepen, en de schootswijdte en vuurkracht der stuk ken geschut beslissend. Rommel heeft zich het hoofd erover gebroken, hoe hij zijn artillerie nog sneller kon maken, zijn pant serwagens nog meer vuurkracht kon laten ontwikkelen. Hij bezit talrijke beweeglijke stukken geschut, die op rupswielen loopen, of, achter pantserwagens vastgerrtaakt, buitengewoon snel kunnen opereeren. Deze stukken geschut hebben ongetwijfeld dezen slag in Afrika gewonnen. Het opperbevel van de Duitsche weetv macht maakte Donderdag bekend In het vestinggebied van Sebastopol heeft de aanval der Duitsch-Roemeensche troepen in verbitterde bosch- en straatge vechten opnieuw aan terrein gewonnen. Zware en doeltreffende aanvallen van -for- D^aÜes vliegtuigen richtten zich vooral te- géh de stellingen aan de Zuidelijke baai, bij Inkerman en tegen de verdedigingszóne om Nieolajefka. Ten Zuidoosten van Charkof is sinds 22 Juni een aanval ter vernietiging van vij andelijke afdeslingen aan den gang. Aan de test van bet Oostelijke front vallen geen essentieele gevechtshandelingen te bespeuren, afgezien van felle succesvolle gevechten met de' vijandelijke strijdkrach ten, die aan de Wolchof zijn ingesloten. Verkenningsvliegtuigen vernietigden in de \Finsche Golf een mijnenveger der bol sjewieken. Aan de kust van de Noorde lijke IJszee bracht de luchtmacht in de baai van Kola twee koopvaardijschepen van tezamen 11.000 brt tot zinken en be schadigde nog een ander groot vracht schip door bom treffers. De bolsjewieken verloren gisteren 71 vliegtuigen. Zeven eigen machines worden vermist. In Noord-Afrika braken de Duitsch- Italiaansche troepen het vijandelijke ver zet aan de grens tusschen Libye en Egyp te en namen de vestingen Capuzzo, Sol loem en Halfaya in. In scherpe achtervol ging van de verslagen Britten werd Sidi el Barrani en het gebied ten Zuidoosten daarvan bereikt. In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht het industriegebied van Birming ham alsmede belangrijke militaire doelen in Zuid-Oost Engeland met brisant- en brandbommen. De houder van het eikenloof bjj het ridderkruis van het ijzeren kruis, Ober- feldwebel Steinbatz, vliegtuigbestuurder in een eskader jachtvliegtuigen, is na zijn 99e overwinning in de lucht van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Met hem verliest de luchtmacht een „van haar meest succesvolle jachtvliegers. De Führer heeft het heldhaftige optreden van Oberfeldwebel Steinbath achteraf door het verleenen van het eikenloof met de zwaar den by het ridderkruis van het yzeren kruis geëerd. Brj de in het weermachtbericht van gis teren gemelde resultaten op den Atlanti-' schen Oceaan heeft zich de duikboot onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse, ^tostin, bijzonder onderscheiden. MOERMAN SK WEER BESTOOKT. Naar het opperbevel der weermacht mededeelt, is ook Woensdag- de stad en het havengebied van Moermansk door Duitsche gevechtsvliegtuigen met bommen bestookt. De kade-installaties aan het Noordelijk deel der haven zijn verwoest. Er ontstonden groote branden, die in het geheele havengebied snel om zich heen grepen. Zware ontploffingen deden zich voor in de loodsen aan het Oostelijk deel van het havenbekken. Des, middags wer den de haveninstallaties van Rista bij Moermansk doeltreffend gebombardeerd. Een groote tankinstallatie raakte in brand. Verliezen der Amerikaansche koopvaardij. De admiraliteit der Vereenigde Staten raamt de door de Amerikaansche koop vaardij sinds het begin van den oorlog geleden verliezen aan menschen op 10.000 dooden, gewonden en vermisten. De Amerikaansche minister van marine heeft toegegeven, dat er sindshet begin van den oorlog 320 schepen in Amerikaan sche wateren tot zinken zijn gebracht. De verliezen ter zee. De admiraliteit in Washington heeft toegegeven dat nog 15 koopvaarders der geallieerden tot zinken zijn gebracht. Hier van zijn er 13 op\,13 en 14 Juni op de Ca ra ibische Zee ondergegaan. De twee andere op den Atlantischen Oceaan. Er zijn 233 matrozen om het leven gekomen. Aon hot Kanaal- Manschappen va* de* Rijlcsarboidsdienjt bouwen een versterking langs de kust FBZ*. Eysde«-PX Seuflert-Pa* Hol. m TALIAAlJsCH WEERMACHTBERICHT. In zijn weermachtbericht no. 758 van Donderdag maakte het Italiaansché opper bevel het volgende bekend Na het verzet gebroken te hebben, dat nog geboden werd door de overgebleven eenheden van het aehtste Britsche leger aan de grens tusschen Libye en Egypte en na het fort Capuzzo alsmede Solloem en Halfaya te hebben veroverd, hebben de troepen van de as de achtervolging van den vijand, die naar het Oosten uitwijkt, voortgezet. Sidi el Barrani werd bezet en de zóne ten Zuiden van deze plaats ge passeerd. De militaire werken en installa ties van Mersa Matroeh werden door onze eskaders bommenwerpers getroffen. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door Duit sche jagers neergeschoten. Een aanval op Benghasi veroorzaakte eenige schade en gewonden- Een Engelsche machine, door het luchtdoelgeschut getroffen, werd brandend neergehaald. De bombardementen van de vliegvelden Micabba en Lucca op het eiland Malta werden herhaald. Er ontstonden groote branden. Drie van onze vliègtuigen zijn niet teruggekeerd. In het Oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een aanval gedaan op een convooi, waar bij een schip, ondanks de "hevige reactie van de escorteerende vaartuigen, bescha digd werd. Op den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten onder bevel van den corvet-kdpitein Luigi Longariesi Cattani een gewapend schip van 8000 ton tot zin ken gebracht, alsmede een motorschip van 5500 ton. Een andere duikboot onder be vel van den luitenant tor zee Gianfranco Gazanna heeft een schip van 6000 ton tot zinken gebracht. :anadeesche brandweerlieden in engeland. Uit Londen wordt gemeldVolgens een bericht van de Daily Mirror zijn verschei dene honderden Canadeesche brandweerlie den in Groot-Brittannië aangekomen, aan gezien het aantal manschappen der locale brandweer in verscheidene streken In En geland onvoldoende is gebleken. Voor de amateur-tabakstelers fs er goed nieuws. De tabaksplanten staan er best voor. De bekende kweeker Jen de Boer te Hoorn in zijn kas Pax Holland-De Haan iq Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Engelsche bommenwerpers hebben van nacht woonwijken, van eenige plaatsen in Noord-Duitschland aangevallen, vooral de stad Bremen. De burgerbevolking leed verliezen. Een. aantal gebouwen werd door brisant- en brandbommen verwoest of be schadigd. Volgens de voorloopige berichten werden dertig der aanvallende vliegtuigen neergeschtiten. Men kan a&nnemen, dat de verliezen van den vijand evenwel nog grooter zullen 'blijken te zijn. Storings- vluchten van afzonderlijke Britsche vlieg tuigen leidden naar West-Duitschland, maar bleven zonder uitwerking. gewapende verkenning boven engeland. De Duitsche luchtmacht heeft ook Woensdag overdag en gisternacht haar gewapende verkenning boven het Britsche eiland voortgezet. Ondanks de slechte weersomstandigheden brachten de vlieg tuigen goede resultaten mee terug. Alle vliegtuigen keerden onbeschadigd op hun steunpunten terug. De Japansche operaties op de Aleoeten. Het groote hoofdkwartier publiceert het volgende communiqué De Japansche vlootstrijdkrachten, die in het gebied, van de Aleoeten opereeren, hebben na bezet ting' van het eiland Kiska op 7 Juni en van het eiland Attu op 8 Juni de zuive ringsactie op de naburige eilanden voort gezet. JAPANNERS BEZETTEN KISJOEI. Japansche elite eenheden hebben op- 24 Juni de versterkte stad Kisjoei in de pro vincie Tsjekiang bezet, alsmede de vlieg velden-in de omgeving der stad. Kisjoei is. een belangrijk strategisch steunpunt. SOVJET-UNIE KAN TSJOENGKING NIET HELPEN. Naar verluidt is de speciale zending, die door maarschalk Tsjang Kai tsjek naar de Sovjet-Unie was gestuurd met de op dracht om leveringen van oorlogsmateriaal te. verzoeken, onverrichterzake in China teruggekeerd. De Sovjets hebben geantwoord, dat zij tengevolge van de omstandigheden niet in de gelegenheid waren materiaal af te staan, daar zg hieraan zelf een uiterst dringende behoefte hadden. Landbouwvooruitzichten in het Oosten. Stand der zomerzaden gunstiger dan die der win terzaden. In Berlijn werd een bijeenkomst gehou den van leidende personen op landbouw gebied in de bezette Oostelijke streken. In het middelpunt der besprekingen stonden de berichten over de voorjaars campagne, de oogstvooruitzichten, het binnenhalen van den, oogst en de arbeid der landbouwondernemingen. Uit deze be richten komt een indrukwekkend beeld naar voren van de groote moeilijkheden, welke in deze gebieden moeten worden overwonnen, zij laten échter tevens zien, dat zij dank zij het initiatief van de Duit sche landbouwleiders in zooverre overwon nen konden worden, dat de voorjaars- oogstwerkzaamheden in veel grooteren omvang konden ten uitvoer worden ge bracht dan men bij het begin der cam pagne had kunnen verwachten. De oogstvooruitzichten worden ver schillend beoordeeld. De stand der zomer zaden, waarvan de bebouwde oppervlakte in veel gevallen werd uitgebreid, is over het algemeen gunstiger dan die dervwin- terzaden. Tengevolge van de maatregelen op organisatorisch en ander gebied zal het binnenhalen en verwerken van de land bouwproductie in het komende jaar beter en gemakkelijker kunnen worden uitge voerd dan tot dusverre het geval was. Over het algemeen bewees de bijeenkomst, dat de tot dusverre ingeslagen weg voor den opbouw van den' landbouw in de be zette Oostelijke gebieden juist is en dat ondanks de door den oorlog veroorzaakte moeilijkheden reeds heel wat werd gepres teerd. reikt uw zwakkere volksgenooten de hand. wordt lid van den nederlandschen volks dienst. Afscheid van den heer Janke. (Van onzen Haagschen redacteur.) De heer W. Janke, vertegenwoordiger van het Auswartige Amt (Departement van Buitenlandsche Zaken) bij den Rijks commissaris en voordien gedurende by na 2 jaren leider van de pers-afdeeling van het Rijkscommissariaat, dat door hem ge heel werd opgebouwd, evenals het instituut der dagelijksche persconferenties, gaat Ne derland verlaten, na een ongeveer 15- jarige werkzaamheid alhier. Eerst werkte de heer Janke in Amster- dam en Den Haag, als correspondent voor verschillende Duitsche persbureaux en dag bladen, om vervolgens in dienst te treden van het Duitsche gezantschap in Den Haag. In Mei 1940 werd de heer Janke belast met de vorming en leiding der pers- afdeeling van het Rijkscommissariaat en eenige maanden geleden volgde zijn be noeming tot legatifesecretaris van het Ausw. Amt. Behalve door zgn huwelijk met een Ne- derlandsche heeft de heer Janke ook an derszins, zoowel persoonlijk als beroeps halve, vele vriendschapsbanden aange knoopt in ons land, dat hg in den loop der jaren heeft liefgekregen en welks bewoners hij leerde waardeeren. Hiervan kan tevens getuigenis afleggen het diepgaande studie boek over ons land, dat» onlangs mede onder zijn leiding, ónder den titel-„Die Nieder- lande in Umbruch der Zeiten" het licht zag. Gedurende de bijna 2 jaar, welke hij lei der der Presse-Abteilung was, heeft de heer Janke, dit mét de Nederlandsche pers en de toestanden op journalistiek terréin hier te lande, uitstekend op de hoogte was, zoo veel als de omstandigheden mogelijk maakten voor de pers gedaan, terwijl ook menige journalist persoonlijk reden heeft, den heer Janke voor een of ander erkente lijk te zijn. In de persconferentie van Donderdag, waar de heer Janke officieel afscheid nam, is hiervan door velen getuigenis afgelegd. Na eenige vriendelijke afscheidswoorden van den heer Dreves, plv. leider der pers- afdeeling .van het Rijkscommissariaat, heeft de heer Max Blokzijl, namens de persafdeeling van het departement van Volksvooiiichting en Kunsten, den heer- Janke dank gebracht voor het vele, dat hij met groote «feskundigheid en helder inzicht binnen de grens der huidige mogelijkhe den, in het belang van de Nederlandsche pers heeft wülen doen- Vervolgens sprak de heer Van Megche- len, voorzitter van het Verbond van Ne derlandsche Journalisten, namens de colle ga's, waarna de heer Paul Derjeu namens de buitenlandsche persvereeniging, waar van de heer Janke 7 jaar bestuurslid is ge weest. het woord voerde. Tenslotte- heeft een der Haagsche journalisten, de heer Picard, nog erop gewezen, hoe de heer Janke voor velen allerhande moeilijkhe den uit den weg heeft weten te ruimen. Tot de weinige aangename herinneringen aan dezen tijd zal stellig het contact met den heer Janke behooren. In zijn afscheidswoord heeft de heer Janke zijnerzijds bedankt voor het vele goede, dat hij in Nederland had mogen ervaren, ook vaak ondanks politieke tegen stellingen. Dat hijzelf over zooveel goede eigenschappen beschikte, had hij tot van daag niet geweten Na gewezen te hebben op de vele historische, verkeers-geografi- sche en cultureele banden tusschen Neder land en Duitschland, nóemde spr. het „uilen naar Athene dragen",' een opsorar ming te geven van de vele groote daden, welke het Nederlandsche volk, dat over waardevolle karaktereigenschappen be schikt in het verleden hekben «grootge maakt. Met de beste wenschen voor de toekomst van Nederland en zijn bevolking, besloot de scheidende legatiesecretaris, die thans een diplomatieke carrière tegemoet gaat, zijn afscheidswoord. Wavell Churchill's opvolger als minister van defensie De crisis der Britsche regeering, die door de debacle in Libye is ontstaan, neemt steeds scherpere vormen aan, zoo meldt de Ya uit Londen. Het ligt in het voorne men, Churchill als minister van defensie af te zetten, daar hij, wat deze portefeuil le betreft, het ergste gefaald heeft. Als zijn opvolger als minister van de fensie wordt' de naam genoemd van ge neraal Wavell. Daar Churchill het minis terie van defensie als zijn voornaamste taak heeft opgevat, bestaat de mogelijk heid, dat hij ook het minister-president schap zal laten vallen. Het parlement be vindt zich in een zeer netelige positie, daar de conservatief air John Wardlow Milne, een motie .van wantrouwen heeft overhandigd, die nog door 2Cf afgevaardig den van het Lagerhuis is geteekend, waarin het volgende wordt gezegd „Het Lagerhuis prijst het heldendom en het uit houdingsvermogen van de weermacht on- dér bijzonder moeilgke omstan«3igheden, doch heeft geen vertrouwen meer in de centrale oorlogsleiding". normalisatie van verpakkings middelen voor knoopen e.d. Op 16 Juni 1942 is geïnstalleerd de nor malisatie-commissie 59, welke tot taak heeft de normalisatie van verpakkingsmid delen voor knoopen, gespen e.d. Deze^com- missie is ingesteld op verzoek van den toenmaligen bond van Nederlandsche knoo- penfabrikanten' te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling, althans voor- loopig, alleen de verpakkingsmiddelen voor het gewone stapelartikel te normaliseeren. Verwacht mag worden, dat de knoopen- industrie door deze normalisatie in de ge legenheid zal zijn de genormaliseerde kaar-' ten en doozen in groote hoeveelheden by de cartonnagefabrieken te bestellen. Dit maakt een meer rationeele en dus goed- koopere productie mogelijk, terwijl het ma- gazijnbeheer zal worden vereenvoudigd en meer geordend. van de Zeer tot ons leedwezen moeten wij U mede- deelen, dat wij zoo juist van de desbetreffende officieele instanties het bericht ontvingen, dat de verschijning van de Nederlandsche Illustra tie deze week moet worden gestaakt Deze zoowel voor U als ons onaangename maatregel is noodzakelijk gebleken, teneinde de papierproductie te kunnen beperken ten behoeve van voor de volkshuishouding van belang zijnde doeleinden, in het bijzonder voor de ver pakking van levensmiddelen, enz. Aangezien er geen gelegenheid was in het desbetreffende nummer van de Nederlandsche Illustratie afscheid van onze trouwe abonncs te nemen, doen wij zulks bij dezeopder dank zegging voor het vertrouwen eri de gehechtheid ons in zoo ruime mate en zoo'n lange reeks van jaren geschonken. DE UITGEVERS. NIEUWE BONNEN. In de volgende week zgn de gebruikelij ke rantsoenen brood, beschuit® en vleesch verkrijgbaar op de bonnen 33 van de daarvoor bestemde kaarten. Van de tabakskaart zijn aangewezen de bonnen 41 en 42, terwgl 2 extra rantsoe nen sigaretten te bekomen zijn op bon R3 van de tabakskaart. Tenslotté zal bon 09 van de sigaretten- kaart recht geven op het koopen van 1 rantsoen sigaretten. Kippensoep en pouletsoep. VERKRIJGBAAR OP VERMICELLIBON. De secretaris-generaal van het departed ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat men met ingang van 27 Juni a.s. bq het koopen van pakjes kippensoep en pouletsoep den ter verkrijging van vermicelli aangewezen bon dient in te leveren. Per bon wordt een hoeveelheid, waarin 100 gram vermicelli verwerkt is, beschik baar gesteld. In verband hiermede zal de kippensoep en de pouletsoep afgeleverd worden in pakjes, welke een hoeveelheid van 25 gram vermicelli of een veelvoud daarvan bevatten. Deze hoeveelheid zal op de pakjes vermeld staan, zoodat men ge makkelijk kan nagaan of men de hoeveel heid verkrijgt, waarop men recht heeft. Meisjes en jongens'in de „Reichsschulen". In de door den Rijkscommissaris opge richte „Reichsschulen" worden begaafde Duitsche en Nederlandsche jongens en meisjes van 10 en 11 jaar opgenomen, meisjes bovendien tusschen 12 en 13" jaar. De 10- en 11-jarige jongens en meisjes kunnen zoowel van de Duitsche volks-, haupt- en de laagste klasse van de Ober- schulen, alsook van «ie Nederlandsche scholen naar de „Reichsschulen" over gaan. De scholen zgn internaten met Duitsche en Nederlandsche onderwijzers en onder- wgzeressen (voor meisjes). De opleiding van de jongens en meisjes duurt tot het achttiende jaar. Het diploma geeft recht op het voortzetten van de studie op een universiteit, het geeft dezelfde rechten als het diploma van een H.B.S. of een Duit- sche Oberschule. De ópvoedingskosten (met inbegrip van het schoolgeld) zgn laag. Ze worden bere kend naar het inkomen van de ouders. Kostelooze plaatsen staan in een voldoend aantal ter beschikking. Alleen de aanleg van de jongens en meisjes is voor het opnemen beslissend. Aanvragen tot inschrgving moeten schriftelgk gericht worden tot dr. Kem per, Oostduinlaan 2 (telefoon 116390) Den Haag. Deze aanvragen moeten vergezeld gaan van: 1 foto, het laatste rapport en opga ven over de totdusver genoten schoolop leiding. De aanmeldingstermijn staat open tot 10 Juli 1942. NED. CENTR. VER. TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE? Te Utrecht is de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose in jaariyksche algemeene vergadering byeengekomen, onder voorzitterschap van dr. L. C. Kersbergen. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat de stijging in de sterfte aan t.b.c., welke zich reeds in 1940 aan kondigde, zich in sterke mate heeft voort gezet. Voor 1941 bedroeg het sterftecijfer 5.9. De totale sterfte is toegenomen van 4.4 tot 5.9, hetgeen overeenkomt met ruim 34 pet. De belangrijkste stijging werd aangetroffen bg de sterfte aan tuberculose van de ademhalingsorganen'en de bronchi- aalklieren. In de jaren 1914—1918 steeg het totale sterftecijfer van 13.98 tot 20.25 per 10.000 der gemiddelde bevolking, het geen op een toename van 44.85 pet. wgst. Op 31 December 1941 stonden nog 1779 leden ingeschreven. Het aantal vereenigin- gen bleef stijgen en groeide van 1137 tot 1142. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heeren dr. W. Bronk- horst en arts J. Holff herkozen. In de va cature wglen mr. M. Slingenberg en van dr. J. B. F. van Gils werden gekozen de heeren mr. L. A. Donker (Rotterdam) en arts J. P- Bg], dir. van het instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden. DOODELIJKE AANRIJDING. Te 's-Gravenhage is de 6-jarige W. P. L. op de Paijl Krugerlaan, toen hij plotseling- achter een tram om vilde oversteken, over reden door een vrachtauto. De jongen liep zoodanige verwon«lingen op, dat hij tgdens het vervoer naar een ziekenhuis is over leden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1