PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Nederlandsche Oost-Compagnie. Verdere Duitsche terreinwinst voor Sebastopol. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct per week of f 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJ S Per m.m. 14 cent, min. per ad?, f 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. S regels): van 1—5 regels 65 ct-, iedere regel meer 13 ct., diensfaanvr. en dienstaanb. re3p. 65 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct., bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDEj-BURGSCHE, VLiSSjNGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG - NUMMER 136 De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwscbe Courant zijn gevestigd te; VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londenscbe Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd" telef. 3454, Administratie telef. 3541. GOES: Red. en Administr. Turfkado 15, tel. 2S63, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 ry A r> t O IT TM! 1 f\ A O DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN üuiSK siraue ereeoesiraat sa. Z.A 1 CKUAU lo JUJN1 iy4Z HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Vooruitstrevende Nederlanders hebben reeds kort na de beëindiging der oorlogs handelingen binnen onze landsgrenzen be grepen, dat Nederland zich, wat zijn econo mische toekomst betreft, op een geheel andere oriënteering diende voor te berei den. Reeds meermalen is, ook op deze plaats, gewezen op de waarlijk buitenge woon gunstige positie, welke ons land door zijn ligging en door de geaardheid zijner bevolking in deze nieuwe staten- en volke rengemeenschap kan innemen. Wy behoe ven daarop thans, ha liet vele, wat er reeds over werd geschreven, niet dieper in te gaan, doch wel mogen wij een oogenblik het licht laten schijnen op het tweede de geaardheid der bevolking. Een geaardheid, die in eeuwen van strijd en opoffering, van energiek ondernemen en gedurfde initiatieven in ons volksbe staan is gegrift onverwoestbaar. Het is goed zich daarop in dezen tyd te bezinnen, zich daarvan opnieuw t bewust te worden. Hoe onze zeelieden niet voor niets ver wierven Nederlandsche zeelieden het irfo- nopolie vrachtvaarders van Europa de vaart om de Kaap bedwongen en den weg naar de Oost veroverden hoe Nederland sche pioniers in de nieuwe wereld koloni seerden. Het is niet maar toevallig, dat onze Hollandsche jongens mef hart en ziel opgaan in al die geschiedenissen. Want daarin hervinden zij iets van den eigen aard, iets van den pioniersgeest, waarvan wij allen nog een beetje in het bloed heb ben. Ligging en geaardheid, zij bezorgden ons een vooraanstaande plaats in Europa, in de wereld. Zij zijn ook de voorwaarden voor een vooraanstaande plaats in het Europa'van'na den oorlog. Daarom ook kan deze tijd. er niet een zyn van afwach ten en lydelijk toezien. Er zal na den oorlog zeer veel werk aan den winkel komen. Wanneer wij slechts rondzien in eigen omgeving, dringt de on ontkoombaarheid zich wel zeer sterk op wij krijgen in Zeeland een wederopbouw- probleem op te lossen, zoo ingrijpend, dat niemand zich claaraan kan en mag ont trekken. Het plan-Middelburg moge ge reed liggen, van de, bevolking van onze hoofdstad zal ijzeren energie worden ge vergd, om de problemen, die zich voordoen, de baas te worden. Hetzelfde geldt van Vlissingen, waar de moeilijkheden wellicht 'nog grooter zijn, nu zich tengevolge van veler vrijwillige evacuatie een economische achteruitgang steeds dreigender afteekent en zich tot een probleem heeft ontwikkeld dat zyn invloed nog lang na den oorlog zal doen gevoelen. Maar lettende op het verleden, moge ook'hier 'getuigd worden ligging en ge aardheid zijn waarborgen, dat de verhef fing dezer steden niet op zich zal laten wachten, tot heil van gansch Zeeland. Er is een Nederlandsch wedero^bouw- probleem. De welvaart is weggeëbd en geheel ons volk tot een eenheid geklon ken in den barren nood van dezen tijd zal zich na den oorlog in harden arbeid aan de verheffing moeten wijden en daarin too-* nen, wat het waard is. Bij de waardeering van dit probleem zal men zich er echter van dienen te %'erge- wissen, dat dë positie van Nederland in het nieuwe Europa, zooals dat zich na de Duitsche ovex-winning zal ontwikkelen, een andere zal zijn, dan voor het uitbreken van den oorlog. Het kan niet worden ontkend, dat Ne derland zich in den achterliggenden tijd cenzydig naar de zee heeft georiënteerd, met verwaarloozing van de mogelijkheden, welke het achterland bood. De oorzaken daarvan kunnen gevoegelijk onbesproken blijven. Van vele zijden werd, reeds lang voor den oorlog, op deze bedenkelijke een zijdigheid gewezen. Na de Duitsche militaire overwinning zal van een zoodanige eenzijdige oriënteering geen sprake meer kunnen zijn. Immers, dan rust op het continentale Europa de plicht, ook den vrede te winnen. In deze nieuwe continentale samenleving zullen de poli tieke en de economische voorwaarden ver vuld moeten worden voor het welslagen dier samenleving. Politigk en economisch zullen de afzonderlijke landen dan ook tot de erkenning moeten komen, dat de strijd van Duitschland voor zijn levensruimte evenzeer een strijd is voor de beveiliging der Europeesche levensruimte. Deze erken ning impliceert de aanvaarding van Duitschlands leiding in deze nieuwe con tinentale gemeenschap, zonder dat zulks, naar van Duitsche zijde bij meer dan één gelegenheid werd beklemtoond, afbreuk be hoeft te doen aan de zelfstandigheid der deelhebbende staten. De fout yan Versailles was. dat er een onderscheid werd gecodificeèrd tusschen overwinnaars en overwonnenen. Berlijn zal zeker niet in die fout vervallen, wijl de ervaring heeft geleerd, dat zij zich vroeg of laat wi*ee'kt, gelijk de overwinnaars van 1918 moesten ondervinden. Een onderscheid, dat ook niet l^ehoeft te worden gemaakt, wanneer de iri de ko mende statengemeenschap te besluiten land-en en volken voorzoovej zij in den oorlog werden betrokken, tex'wijl den ovex-blijvenden neutralen geen keus zal blijven op straffe van economisch isole ment zich reeds thans bereid toonen, aan den opbouw actief mede te werken. Want het gaat hier niet om twee afzon derlijke problemen het winnen van den oorlog door Duitschland en. zijn verbonde nen en het opbouwen vanWn nieuwe or de in Europa. De. vraagstukken grijpen zeer nauw in elkander en hoezeer dit door de leidende figuxW wordt ingezien niet slechts in Duitschland, maar even eens in het overwonneix deel van Enropa dat hebben de gebeurtenissen van den laatsten tijd bewezen. Aan Duitschlands zijde strijden de vrij willigerscorpsen van ve^le landen in den gemeenschappelijken afkeer tegen het bol sjewisme. I Maar anderzijds is er ook het opbouw- front. In Frankrijk stelde Laval zich aan het hoofd van hen, die in samenwerking met Duitschland den uitsluitenden waar borg zien 'voor de verheffing van Frank rijk, als waardig partner in het nieuwe Europa in Noorwegen zal Quisling zich als exponent van de nieuwe Europeesche gedachte op het eerste plan geschoven, terwyl in eigen land de politieke wilsvor ming in handen van de N.S.B. werd ge legd, zynde een duidelijke aanwijzing, dat oak Nederland in deze politieke ordening zyn aandeel zal nemeii. Inschakeling in het economische orde ningsplan tevens. Een plan, dat gericht is op de zelfvoorziening van het Europeesche continent en als zoodanig niet het minst belangrijke aspect van den Duitschen be- vrijdingsstrijd. Tot goed begrip dient er op te wox*den gewezen, dat de Duitsche Rijksminister voor de Oostelijke gebieden, Alfred Rosenberg, de voornaamste promo tor is van de plannen, om deze vruchtbare gebieden voor Europa te ontsluiten. Het bezoek, dat de Deensche minister van ver keerswezen aan de Oostelijke gebieden heeft gebracht is een onmiskenbare aan wijzing, dat het inderdaad Berlijns bedoe ling is, agrarisch Europa mobiel te maken voor de verwezenlijking van dit grootsche project. lp deze ontwikkeling is de opriclxting van de Nederlandsche Oost-Compagnie een veelbeteekenend symptoom. De naam roept herinneringen op aan het groot^ verleden niet slechts doordat hij asso ciaties wekt aan de stoutmoedige initia tieven van de Hoornsche en Amsterdam- sche kooplieden van de Heeren Zeventien maar ook waar de nieuwe Stichting zeer bewust voortbouwt op twaalfde- eeuwsche initiatieven tot exploratie van „Oostlant", waarvan nog enkele vage sporen aanwysbaar zyn in folklore, ste denschoon en landschapsuiterlijk. !D*3 Stichting van de Nederlandsche Oost-Compagnie is, wanneer wij het goed zien, min of meer te beschouwenals een nadere uitwerking van het besluit van den 14en December, toen de Rijkscommissaris de politieke wilsvorming heeft gelegd in de handen van de nationaal-socialistische beweging. De stichting van de Nederland sche Oost-Compagnie kan in zekeren zin gezien worden als het ecenomisch comple ment van de gebeurtenis van 14 Decem ber. Zij is bovendien de eerste tastbare, con- crete aanwijzing eener actieve inschake ling ^an ons land in de Europeesche nieu we orde- De. perspectieven daarvan moeren fiiet verwaax-loosdworden. Het effect daarvan kan zijn, dat Nederland zich de voordeelen, welke het' achterland biedt, ten nutte gaat maken. Maar dat hangt of van de wijze, waarop de Nederlandsche pioniersgeest die niet dood is zich van deze nieuwe kansen zal gaan bedie nen. Een gezonde financieele basis, hoe gewichtig ook, is niet een voldoende waarborg voor het welslagen der onder neming. De eigenlijke waarborg moet door het Nederlandsche volk woWen verschaft en wanneer men dit werk ziet als een facet van het vaderlandsche wederop- bouwprobleem, dan behoeft aan het resul taat niet te worden getwijfeld.- Echter, en daarop moge tot slot de aandacht worden gevestigd ook hier geen eenzijdigheid. Ligging en geaardheid (zijn voorwaarden voor Nederlands herrij zenis. Wie een dezer factoren verwaar loost, berooft het gebouw, van een zijner belangrijkste peilers. Voor de. beveiliging van ds Europeesche levensruimte een nietop zich zelf staande grootheid im mers kan Nederland door zijn ligging een uitermate waardevolle bijdrage leve ren. Daarbij blyft het trouw aan zijn tra ditie en aan zijn groot verleden, waarin de vrachtvaarders van Europa de econo mische en cultureele verheffing van ons werelddeel wezenlijk hebben beïnvloed. Dat is ook d.e taak voor de toekomst, want zij vloeit voort uit ligging en ge aardheid en die zijn onveranderlijk. Engelsch bedrog jegens Europeesche zeelieden. Twee Noorsche zeelieden, die er onlangs in geslaagd zijn, by een Duitschen lucht aanval op een naar Moermansk varend Amerikaansch schip naar hun woonplaats in het boorden van Noorwegen te ontko men, hebben een opmei-kelijke' bedx-ogple- ging onthuld, welke de Engelschèn in hun nood jegens Europeesche zeelieden bedrij ven. De beide Noren waren zeer verbaasd, ,dat zij na hun aanmelding bij de Noorsche overheid, niet tot den militairen dienst genoopt werden. Toen men hun verklaar de, dat geen enkele Noorsche zeeman te gen zijn vrijen wil op Duitsche oorlogs schepen of op Noorsch'e^ koopvaarders on der Dliitsche contröle dienst doet, waren zij zeer verrast. Het bleek, dat de Engel- schen met dezen infamen leugen de Noor sche, Qeensche en Nederlandsche zeelio- den in hun dienst probeeren te weerhou den van de terugkeer. Tegenover deze kwaadaardige bewering, die van Engel- sche zyde tegenover eiken Europeeschen zeeman bij elke gelegenheid die zich voor doet gedaan wordt, staan grootsche b&- loften. Na den oorlog, zqo zeide men in Oslo, belooft men den Europeeschen zee lieden land en huizen in Canada, wanneer zy afzien van hun terugkeer naar Europa. Naar opvatting der beide Noren vat men deze beloften echter algemeen op voor wat zij zijn, nl. een lokaas, om goedge- loovigen te verlokken tot de steeds ge vaarlijker wordende vaart in dienst van Engeland. De Drentsche Boermnenbonden geven thans gelegenheid, om zich te be kwamen in het spinnen, een oud huiswerk, dal jammer genoeg op vele plaatsen verdwenen is Van Buiten-Pax Holland m De verdragen der Sovjet Unie met Engeland en de V. S. EEN PRODUCT VAN ANGST, ZEGT BERLIJN. Ten aanzien van de verdragen der Sov jet-Unie met Engeland en-de Ver. Staten verklaarde, men Donderdagavond in Ber lijnsche politieke kringen, dat het sluiten van deze. vei-dragen voor de staten van het driemogendhedénpaót geen verrassing be- teekent. Sinds weken heeft men in Berlijn!, Rome en Tokio geweten, dat de wanhoop en angstkreten van Moskou hun hoogte punt bereikten en dat Moskou ie moge lijkheid. om zijn wenschen door te zetten, alleen nog zag in een persoonlijken druk van Molotof te Londen en Washington. Terwijl Molotof de regeeringen van Lon den en Washington zestien dagen lang moest bewerken, is er een trommelvuur van propaganda-redevoeringen en prapa- ganda-artikélen over de noodzakelijkheid der ondersteuning van de Sovjet-Unie los gelaten. In dit verband herinnerdejbgen er in Berlijnsche politieke kringen*a5n, dat Churchill de bewering van 1000 vliegtui gen boven Keulen heeft gedaan. Toen reeds zag men te Berlijn duidelijk in, dat derge lijke ongegronde beweringen deel uitmaak ten van het bestek der onderhandelingen te Londen en Washington met Molotof en'tot troost moesten dienen voor Molotof en voor den in het Kremlin wachtenden Stalin. Het kernpunt van het verdrag is, naar de meening van Berlynsche politieke krin gen, een product van-gtngst der Sovjets en van den angst van Engeland, dat Moskou zou kunnen afvallen. Voor beide staten was het even dringend om bij elkaar te komen. De zelfmoordenaar^, zoo zeide men in deze kringen hebben zich in weder- zijdsclx wantrouwen met 'n verdrag aan el kaar verbonden. Het is de propagandis tische truc varf het verdrag, dat het pro beert het door de geheele wereld met af schuw geconstateerde verraad jegens Europa weg te redeneeren. Dit verraad is op 12 Juli door Eden te Moskou onder teekend. Voorts wijst men er in Berlijnsche poli tieke kringen erop, dat het verdrag niets bevat over de werkelijke vormiixg der gren zen van de Sovjet-Unie. Formeele annexa tie en territoriale machtsuitbreiding wor den gecamoufleerd door politioneele func ties. De Gepeoe zal in Europa het woord voeren. By verdrag is thans reeds vastge legd een Engelsch-Bolsjewistisch politie- bewind voor'Europa. Tenslotte verklaarde men in Berlynsche politieke leringen, dat het verdrag van de Sovjet-Unie met Londen en Washington niets vermag te veranderen in de buiten gewoon gunstige politieke en militaire po sitie der landen van het driemogendheden- pact. LEEN- EN PACHTOVEREENKOMST TUSSCHEN V. S. EN SOVJET UNIE. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, hebben de Ver. Staten en de Sovjet-Unie een leën- en pachtover eenkomst geteekend. Huil en Litwinof plaatsten de handteekeningén. Volgens den Britschen berichtendienst komt de regeling overeen met de accoorden welke de Ver. Staten met Engeland en China hebben gesloten. Onder meer wordt samenwerking bij het herstel van' „libe rale economische omstandigheden" na den oorlog toegezegd. CANADA EN DE SOVJET-UNIE. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Sovjet-Unie en Canada een overeen komst hebben getroffen met betrekking tot de uitwisseling van diplomatieke vertegen woordigers. e DE OORLOG TER ZEE. Op 10 Juni zijn in het Westen van den Atlantischen Oceaan een Amerikaansch en een Eiigelsch koopvaardijschip van mid delbare tonnage door duikbooten tot zin- ktew gebracht. Eenige opvarenden zijn reeds aan land gekomen. Op denzelfden dag zijn vlak voor de Canadeesche kust eenige groote Britsche vischkotters, die als kustbewakingsvaartuigen bij de Bi-it- sche marine waren ingelijfd, tot zinken gebracht, De verovering van Blr Haehelm. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht meedeelt, is de inneming der ten Zuidten van Tobroek gelegen vesting Bir Hacheim een groot succes voor de strijdkrachten der as, die sinds 26 Mei in Cyrenaica strijd leveren tegen sterke Brit sche formaties. Bir Hacheim is een woes tijnfort, dat door de Britten door uitge breide stellingen en mynvelden tot een vesting is gemaakt. De Duitsche lucht macht ondërsteun<de de, gevechten der le- gerafdeelingen doeltreffend.Er werden 10 Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Nadat de pogingen tot ontzet verijdeld waren, werd Bir Hacheim stormenderhand ingenomen. De inneming van Bir Hacheim, dat ook'wegens zijn bronnen van belang is, versterkt aanzienlijk de handhaving der Duitsch-Italiaansehe verbindingen. LUCHTAANVALLEN. Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, hebben Donderdagnacht Duit sche gevechtsvliegtuigen van het type HE 111 Britsche vliegvelden ten Oosten van Foeka aan de Noord-Afrikaansche kust aangevallen. Ondanks het hevige afweer- vuur van zware en lichte Britsche lucht- doelbatteryen. die gesteund werden door talrijke zoeklichten,' wierpen de Duitsche gevechtsvliegtuigen bij goed zicht op den grond hun bommen op de bevolen doelen, waardoor de aan den rand van het vlieg veld staande vliegtuigen werden getrof fen. "Een benzine-opslagplaats ging in vlammen op. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het 742e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier van Vrijdag luidt „De stelling Bir Hacheim, die krachtig georganiseerd was en hardnekkig verde digd werd, is gisterochtend stormender hand door de Italiaansche en Duitsche ge motoriseerde infanterie genomen. De aan val werd voorafgegaan door een hevig en geconcentreerd artillerievuur en gesteund door een massale actie van sterke afdee- lingen der luchtmacht. Het aantal krijgs gevangenen bedraagt meer dan 2000 de buit is aanzienlijk en bevat een groot aan tal kanonnen en andere strijdmiddelen, die voor het meerendeel intact zijn. Op een be perkt gedeelte van hét gevechtsterrein heeft men de lijken van meer dan 1000 vijandelijke soldaten gevonden. Een klein deel van het garnizoen, dat vooral uit Fransche rebellen bestond, zocht zijn heil in de vlucht, doch het werd zonder ophou den do.or de bommenwerpers der spilmo- gendheden achtervolgd en bestookt en leed daarbij zeer zware verliezen aan men- schen en materiaal. 1 Een aanval van Britsche gepantserde strijdkrachten ten Noorden van Bir Hacheim werd afgeslagen door de' divisie Ariete, welker artillerie door een buiten gewoon doeltreffend en nauwkeurig vuur op 'zeer geringep afstand de poging der vijapdelijke tanks verijdelde, die voor een groot deel vernield werden. De luchtmacht opereerde ook btjven het gebied achter de vijandelijke linie, waar een aanzienlijk ge tal gepantserde auto's en voor de ravitail leering dienstdoende voertuigen in brand geraakte of beschadigd werd. Bij luchtge vechten schoten Duitsche jagers vijf Brit sche vliegtuigen neer. In de Middellandsche Zee hebben wij een torpedobootjager verloren, .die door den vijand getorpedeerd werd en zonk- Een andere bodem van dezelfde tonnage zonk na op een drijvende mijn te zijn geloopen. Een groot deel der bemanning werd gered. De nagelaten betrekkingen zijn verwittigd. Het aantal dooden tengevolge van den vijandelijken luchtaanval op Tarente is van 20 tot 41 gestègen. De enkele bommen, die in den afgeloopen nacht op de omgeving van Tarente werden geworpen, hebben geen schade veroorzaakt en geen verlie zen". GEEN GROENTENDISTRIBUTIE. VOLGENDE WEEK: PEULTJES EN BOONEN (Van onzen Haagschen redacteur). Van officieels zyde werd ons heden medegedeeld, dat in de groentenpositle „het diepste dieptepunt voorbij is" het gaat met den aanvoer in opwaartsche richting, zij het zeer langzaam. In de komende week kan weer grooter aanvoer, o.a.( ook van peultjes an boonen worden verwacht. Te bèvoegder plaatse werd ons tevens te kennen gegeven, dat daar van een lan delijke regeling der' groentevoorziening, gelijk in een der dagbladen werd aange kondigd, niets bekend is. Een groentedistributie 'wordt niet overt wogen. Deze is ook niet noodig, want de toestand wordt met den dag -beter. Een winkelier kan echter wel op eigen gselegenheid een kaart uitgeven, uitslui tend met het doel een billijke volgorde van levering voor zyn klanten vast te stellen. Vervoerverbod van groenten. Zooals reeds is medegedeeld, heeft de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale de bevoegdheid gekregen, om bepaalde streken van het land aan te wijzen, waarin het vervoeren of doen vervoeren van groen ten, met inbegrip van aardbeien, tomaten, komkommers, meloenen, verboden is. - - Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd d?elt mede, dat de cen trale als zoodanig heeft aangewezen de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en de complexgebleden, bestaande uit de gemeenten Blaricum, La ren,. Hilversum, Bussum en Naarden. Dit béteekent, dat het vervoeren van groenten door particulieren dus niet door tuin ders, handelaren enz. naar deze gebieden toe, verboden is, -diis niet in die gemeen ten of gebieden zelf. Voorts is aflevering van groenten door de telers op hun bedryven binnen de ge noemde gebieden verboden, tenzij zij te vens handelaar zijn. Voor andere gebieden dan de bovengenoemde geldt thans een verbod tot het versturen van gewassen door de telers per postpakket, per bode enz- tot elke hoeveelheid. Japanners nemen bedrijven in Ned. Indië over. Vernomen wordt, dat Japansche firma's zoo spoedig mogelijk vergunning zullen krijgen tot het overnemen van de leiding- van verschillende fabrieken óp Java, die vroeger werden gedreven door onderdanen van* vijandelijke mogendheden en onder militair toezicht hebben gestaan. De kininefabx*iek te Bandoeng wordt thans gedreven door te Takenaga maat schappij, dte montagefabriek van General Motors te Tandjong Priok door de Tojoda automaatschappij en de bahdenfabi-iek van Good Year door de Japansche banden-* maatschappij. DAGELIJKS KOMEN ER GELDEN BINNEN.... Dagelijks komen er gelden binnen op de giroreke ning van de Nederlandsche ambulance. Groote en kleine bedragen ais bewijs van medeleven met hen, die fan het front gewond geraakt zijn. wy willen U geen bedragen noemen, doch U kunt er van overtuigd zijn dat de Nederlandsche hulp expeditie aan het. Oostfront inderdaad geheel bekos tigd wordt door de vrijwillige bijdragen van het Nederlandsche volk. Dat is "iets'om trotsch op te zijn. Dat is een eeretaak voor een ieder, die het wel meent met zijn medemcnscben. Hebt U, lezer, reeds bijgedragen voor dit mooie en menschlïevende wesk? Neen? Doe het dan vandaag nog. Stort een bij drage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambu lance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend-: „Voor Sebastopol won de aanval bij een taaien strijd om de talrijke verdedigings werken verder terrein; Herhaalde tegen aanvallen van den vijand stortten met zwa re verliezen voor den vyand ineen. Forma ties gevechtsvliegtuigen zetten onophoude lijk den aanval op de uitgestrekte verdedi gingsinstallaties voort. Aan het overige deel van het Oostelijke deel succesvolle eigen aanvalsactiviteit, die ten Oosten van Charkof vrij grooten omvang aannam. Aan het Wolchof-front mislukten ver scheidene aanvallen der Sovjets. In Noord-Afrika werden bij de gevechten om de vesting Bir Hacheim meer dan 2000 gevangenen gemaakt voor het grootste deel aanhangers van generaal De Gaulle en talrijke stukken geschut, alsmede ver scheidene honderden auto's buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. In het Oostelijke deel van de Middelland sche' Zee heeft een Duitsche duikboot aan de kust van Palestina twee schepen met een g-ezamenlijken inhoud van 4000 brt. tot zinken gebracht, alsmede twee vracht-zeil schepen. Een ander groot schip werd door torpedotreffers beschadigd. By de in het weermachtbericht van 11 Juni gemelde aanvallen van Duitsche duik booten op een krachtig beschermd convooi in het Oostelijke deel van de Middelland sche Zee is nog een transportschip van 6000 brt. gezonken. Bij storingsvluchten van enkele Britsche bommenwerpers boven het Duitsche, Deen sche en Nederlandsche kustgebied werden in den afgeloopen nacht 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het door een batterij bestormingsge- schut gesteunde bataljon infanterie onder bevel van kapitein Lorenzen heeft zich bij de aanvalsgevechten voor Sebastopol door schitterende dapperheid byzonder onder- scheiden-, Oberfeidwebel Steinbatz behaalde aan het Oostelijke front zyn 95ste, eex-ste-Iuite* nant Marseille in Noord-Afrika zijn 78ste tot 81ste overwinning in de lucht. De duikboot van luïtenant-ter-zee le klasse Heidtman heeft zich bij den strijd tegen het'convooi in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee bijzonder onder scheiden. DUITSCHERS HEBBEN VOOR SEBASTOPOL INITIATIEF STEVIG IN HANDEN. Het D.N.B. verneemt van militaire zyde: In het aanvalsgebied van Sebastopol ligt het initiatief stevig in liandeft van de Duitsche leiding. De gevechten voor Se bastopol hebben een stadium bereikt, dat men het knagen aan den- vestinggordel zou kunnen noemen. Van bijzondere beteekenis voor de gevechtshandelingen is het voort durend krachtig ingrijpen van.de Duitsche luchtmacht, wier voortdurende aanvallen op de diepe vestingwerken niet slechts mi litaire successen voorbereid en bereikt hebben, doch die" reeds aan en kant van den vijand tot psychologische overwegin gen aanleiding hebben gegeven. Indien men daar zegt. dat de bolsjewisten reeds ge dwongen zyn omzelfmoordcolonnes in het veld te brengen, dan kenmerkt alleen deze formuleering reeds de positie van den ver dediger. De Duitsche successen zijn des te opmer kelijker, daar'de vyand het rotsachtige ge- vechtsteirein met zijn talx*yke kloven en holen, volkomen heeft uitgebuit voor het aanleggen van veld- en artilleriestellingen, zoodat slechts directe treffers in staat zijn deze te vernietigen. In het havengebied van Sebastopol zijn bexizine-opslagplaatsen en munitiedepots in vlammen opgegaan. Duitsche jagers, die slechts hier en daar bolsjewistische jacht vliegtuigen ontmoetten, hebben volgens tot nu toe ontvangen berichten, vier vijande lijke vliegtuigen neergeschoten^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1