PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT WOENSDAG 10 JUNI 1942 Zware gevechten Dienen of verdienen? rond Sebastopol. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwsr(aa) Franco per post 3.63 per kwartaal Afzonderlijke nümifiiers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.ra. 14 cent, min. per adv. 12.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 65 ct-. Iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. cn dienstaanb. resp. 55 en 11 ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): I5 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct, bö vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 35*300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 133 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de ProriBdtf® Zeeuwscbe Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londenscbe Kaai 29 Redactie telefoon 3521. na kantoortijd telef. 3454. Administratie telef. 354L GOES: Red. en Admlnistr. Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Een tijd als waarin wij Iev.én is er een van excessen. Onverklaarbaar is dat niet, maar dat wil nog niet zeggen, dat zy te aanvaarden zijn of ook maar gebagatel liseerd mogen worden. Deze excessen op velerlei gebied zijn te ernstig, om er met een vergoeilijking bet is ook oor log, aan voorbij te gaan. Want juist deze uitspattingen verraden een bedenkelijke daling van het zédelijke peil. Bedenkelijk vooral omdat de gevolgen, ervan ook na den oorlog in ons volksleven merkbaar zullen zrjn, indien wij ons als enkeling en gemeenschap niét weten op te werken tot zelftucht en een voortdurende critische in stelling met betrekking tot eigen gedra gingen. Het is gemakkelijk en goedkoop, steeds den buurman scheef aan te zien. Neen, ieder voor zich is persoonlijk ver antwoordelijk voor den gang van zaken en slechts wie dit verantwoordelijkheidsge voel heeft, kan waardig geacht worden, straks een aandeel te nemen in den we deropbouw. Met deze excessen hebben wij ons bezig te houden, want eerst, wanneer wij er in slagen ons de strekking daarvan nauwkeurig te realfseeren, kunnen wij worden teruggevoerd naar de grondslagen van onze samenleving, waarop het zelf respect der natie tot nieuwe en gelukkige ontplooiing kan geraken. Een zorgvuldige onderkenning dier geestelijke en zedelijke waarden, welke in ons volksbestaan ver ankerd liggen en door onze geschiedenis zijn geadeld, zal er toe kunnen bijdragen, onze houding ten aanzien' van het tijd- gebeuren zuiver te bepalen en zoo dat zij kan strekken tot verheffing van land en volk. Deze gedachten komen telkenmale bo ven, wanneer wij de verwilderingsver- schijnselen rondom zien, getuige ervan zijn, hoe de normen van fatsoen en eer baarheid worden vertrapt. De kranten brengen ons geregeld ontstellende berich ten over dit ontbindingsproces. Het leger der profiteurs op allerlei gebied wordt langzaam maar met onrustbarende zekerheid grooter. Velen hebben zich, naar het schijnt, overgegeven aan een va- banque-spel. Een onschuldig spel op het eerste gezicht, misschien ook wel aan trekkelijk. Men kan er wat beter van worden, ook al moet er dan eens een slip pertje worden gemaakt, met de ellebogen gewerkt of met een principe worden ge goocheld. Het is om diep beschaamd te staan en in een oogenblik van neerslachtigheid komt de neiging op te vragen, of de besten onder ons dan machteloos staan, om door hun zedelijk overwicht dezen stroom te keeren. Want de materieele en moreele zwarte handelaars, zy verrijken zich ten kdste van de volksgemeenschap en ondermijnen' daarmede de grondslagen van ons volks bestaan, terwijl zetegelijk den mond vol hebben over bijltjesdag, het vaderland dienen en dergelijke fraaiigheden meer. Maar zij behooren stuk voor stuk aan den schandpaal geklonken te worden, zij, die •dit wreede tijdgebsuren, waarin ons volk zoozeer door de diepte wordt gevoerd, uit buiten, om zich zelf met een air van op- of ferensgezindheid veilig te stellen. Dit zwarte handelaarsgilde kent slechts één parool verdienen, zonder zich er om te bekommeren, welk een onnoemelijke schade zij" land en volk berokkenen. Want aan dat verdienen komt een einde de O.W.-ers uit den vorigen oorlóg Weten er van mede te praten wanneer de oorlog voorbij is staan zy met hun ver diensten aan den kant, zich te Jlaat bekla gend, dat zrj zich verrekenden. Ballast, die te zijner tyd overboord wordt gezet. .Deze tyd vraagt en dit moge het -antwoord zijn op de vraag in den aanhef van enkeling en gemeenschap slechts één dingdienen. En dienen wil zeggenzich zelf onder- geschikt maken aan de zuivere belangen van den ander. Het beteekentzich be wust en met inzet van de volle onbaat zuchtige energie in te schakelen in het groote offensief, dat gericht is op d2. toe komst van land en vólk. Dit dienen wil ook zeggenstelling ne men tegenover de profiteurs en anderen door voorbeeld en overreding aan te moe digen de gelederen te versterken en een hechte frontlinie te vormen. Zoo staan wij allen in dienst van het vaderland- Wanneer er van verdienen sprake zal zijn, dan kan dit slechts de ongevraagde, beloo ning zijn van het dienen. Wie de lessen van onze groote geschie denis heeft verstaan, zal zich slechts tot dit dienen kunnen geven. Een volk, dat zich in een moeilijken tijd zijn dienende taak als een van God gegeven roeping be wust is, zal zich na dien zwaren tijd als volk kunnen verheffen. Een „verdienend" volk gaat onder. Een dienend volk zal leven. Want zijn gemeenschap is geheiligd en gelouterd in het offer. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Dinsdag bekend: In het versterkte gebied van Sebastopol duren de gevechten voort. Door de zwaar ste en sterke strijdkrachten van de lucht macht doeltreffend gesteund, heeft onze infanterie een aantal vestingwerken op beheerschende heuvels stormenderhand ver overd en tegenaanvallen van den vijand bloedig afgeslagen. Ten Noordoosten van Charkof mislukten vrij zwakke aanvallen van den vijand. In den centralen en Noordelijken sector van het front werden de ingesloten vijandelijke groepen met doeltreffenden steun van de luchtmacht op een klein gebied samenge drongen. Plaatselijke aanvallen van den vyand leverden geen succes op. Op het Ladogameer werd een koopvaar dijschip door bommen beschadigd. In NoorcKAfrika duren de krijgsopera ties nóg steeds voort. De Britsche lucht macht verloor hierbij 22 vliegtuigen. By een aanval overdag zonder, eenig militair succes op de Kanaalkust schoten Duitsche jagers 7 Britsche vliegtuigen neer. Aan de kust van de Noordzee söhoot de artillerie van de marine een vijandelijk vliegtuig neer. In den afgeloopen nacht waren vijande- lijke luchtaanvallen gericht op verschei dene plaatsen in West-Duitschland. De burgerbevolking had verliezen. Er werd schade aangericht, voornamelijk in woon wijken en aan openbare gebouwen. Nacht jagers en luchtdoelartillerie schoten 16 der aanvallende bommenwerpers neer. By het uiteen jagen van een voor de Sovjet-Unie bestemd groot vijandelijk con- vooi in de Noordelijke IJszee hebben Staf- felkapitan kapitein Flechner, gevechts- waamemer luitenant Richtering en de vliegtuigbestuurder onderofficier Pusavec zich bijzonder onderscheiden. De Britsche vliegtuigverllezen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het ministerie van luchtvaart toege geven, dat van de acties van de Britsche luchtmacht in West-Duitschland en de be zette gebieden Maandagnacht 18 Britsche bommenwerpers niet zyn teruggekeerd. VERKENNING BOVEN ENGELAND. Van militaire zijde wordt medegedeeld Maandag in den loop van den dag en Maandagnacht hebben lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen uitgebreide verken ningsvluchten boven het Britsche zee- en kustgebied ondernomen. Na het vervullen van hun taak keerden de vliegtuigen mét goede verkenningsresultaten op hun steun punten terug. LUCHTAANVAL OP ENGELSCH CONVOOI. Naar het opperbevel van de weermacht meedeelt, is Maandagnacht een Britsch convooi aan de Zuidkust van Engeland door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Toen de Duitsche gevechtsvliegtuigen het met groote onderlinge afstanden varende convooi in het zeegebied ten Zuiden van Torquay zagen, probeerden de schepen on middellijk door afweermanoeuvres aan den Duitschen aanval te ontkomen. Het door den luchtafweer der schepen gelegde sper vuur werd dooi- de Duitsche vliegtuigen doorbroken. Een koopvaardijschip van 7000 brt. kreeg aan bakboord een bomtreffer van zwaar kaliber. Een ander koopvaardij schip van middelbare grootte werd even eens beschadigd. De Japansche opmarsch In China Van het front in Kiangsi wordt gemeld, dat de Japansche strijdkrachten, die na de verovering van Foetsjau de achtervolging van de Tsjoengkineezen voortzetten, op 8 Juni om 17.00 uur de versterkte stad Tsjoengjen hebben bezet. Tsoengjen, dat van alle zijden door rivieren is omgeven, is een belangrijke vesting in de provincie Kiangsi en vormde tot dusver het voor naamste steunpunt van de 194ste Tsjoeng- kineesche divisie. Tijdens gevechten op 2 en 4 Juni hebben Tsjoengkineezen 3000 dooden verloren, toen zij trachtten de Loenghai spoorlijn te Tansgjan in het Noordwesten van Kiang- soe over te trekken. Gevangenen ver- klaarden, dat generaal Kaosjoesoen ern stig gewond was tijdens gevechten te Kwang Lotsjeng, 16 kilometer ten Zuid- s westen vanTangsjau. Zy zelden verder dat 7000 man van de 20.000, die generaal Kao Sjoe soen onder zyn bevel had, ge dood of gewond werden in vroegere ge vechten met Japansche troepen in het Zuiden der provincie Hopeh. Japansche vliegtuigen die diep in het vyandelyk gebied doordrongen, hébben een aanval gedaan op Kweilin, een Tsjoenkineesche militaire basis in het Noordoosten van de provincie vKwangsi en op Kantsjo in het Zuidwesten der provin cie Kiangsi. Naar verluidt zyn hangars en andere militaire objecten te Kweilin ernstig be schadigd, en zijn tijdens den onverwachten aanval op 'Kantsjo militaire installaties in en rond de stad opgeblazen. Alle Ja pansche toestellen zyn op hun basis terug gekeerd. »- De gevechten In Lybië. Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, werden ook gisteren de verster kingen van de Britten aan het Noord- Airikaansche front herhaaldelijk door Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers aangevallen, waardoor zware vernielingen en verscheidene branden wer den Veroorzaakt. Door lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen werden Britsche lucht- afweerstellingen en auto-concentraties doeltreffend bestreden, In scheervluchten beschoten Duitsche torpedovliegtuigen ge pantserde verkenningswagens van den vyand, waarbij zy met benzine geladen vrachtauto's in brand schoten. Ononderbroken Duitsche aanvallen op Sebastopol. De Duitschers beheerschen de lucht, zoo verklaarde de Sovjet-sergeant Wassilï So- kolof, die bij een actie van verkennings troepen uit Sebastopol in Duitsche gevan genschap raakte, zoo verneemt het D.N.B. In Sebastopol is, zoo zèide de gevangene, sedert de versterkte Duitsche aanvallen de hel losgebroken. Kazernes, pakhuizen, le vensmiddelen- en munitie-opslagplaatsen staan in vlammen en de kaden aan de ha ven zijn zwaar beschadigd. Door de on onderbroken aanvallen van de Duitschers zijn vooral ook de bedieningsmanschappen van de luchtdoelartillerie zwaar gétroffen, Zy hebben zware verliezen geleden. DE TOESTAND TE LENINGRAD. De bolsjewistische luitenant Wladimir Nowikof van het 216e regiment infanterie, die in den Noordelijken sector van het Oos telijk front in Duitsche gevangenschap ge raakte en eerst kort te voren uit Leningrad aan het front was aangekomen, heeft ver klaard „Tot nu toe zijn in Leningrad een millioen menschen omgekomen. Sedert Ja nuari zijn er "dagelijks bijna 10.000 door honger verzwakt gestorven. De dooden worden 's nachts in auto's van'de straten gehaald. Daar er geen kisten zyn, begraaft men hen in kalk. De ziekenhuizen zijn over vol, doch de dokters kunnen geen hulp ver- leenen, daar er geen genees- en voedings middelen zijn. Licht en kolen is er sedert maanden niet meer. Indien men weet, dat de bevolking van Leningrad zich sedert minstens negen maanden niet heeft ge- wasschen, kan men zich een voorstelling maken van de hygiënische tóestanden. Ge- heele wijken der stad zijn puinhoopen ge worden. De belangrijkste fabrieken, de electrische centrale en de waterleiding zyn vernield." Staatsplechtigheld voor Heydrlch In de mozaiekzaal der nieuwe rijkskan selarij te Berlijn is in tegenwoordigheid van den Fiihrer de rouwplechtigheid ge houden voor den plaatsvervangenden rijks protector in Bohemen en Moravië, SS- Obergruppenführer Reinhard Heydrich. De staatsplechtigheid werd bijgewoond door alle leidende mannen van den nationaal- socialistischen staat; partij en weermacht, het geheele leiderscorps der SS en der po litie. Ook staatspresident dr. Hacha was aanwezig. Onder groote belangstelling van de Berlijnsche bevolking werd vervolgens het stoffelyk overschot naar het invalide- friedhof overgebracht, waar het met mili taire eer Werd bijgezet. EEN DER BESTE NATIONAAL- SOCIALTSTEN. De Führer heeft de overledene een der beste nationaal-socialisten genoemd, een der sterkste verdedigers van de Duitsche rijksgedachte en een der grootste tegen standers van de vijanden van het Groot Duitsche rijk. Heydrich, zoo zeide Hitler, is gevallen als bloedgetuige voor het behoud en de be veiliging van het groot Duitsche rijk. In aansluiting hterop schonk de Fiihrer den overledene als tweeden Duitscher na den overleden rijksminister dr- Todt de hoogste onderscheiding, dat het Duitsche ryk kan verleenen de hoogste rang in de Duitsche orde, en legde vervolgens, ter wijl de muziek het lied van den goeden kameraad speelde, een krans op de kist. HERDENKINGSREDE VAN REICHS FÜHRER SS HIMMLER. Reichsführer SS Himmler wees in zijn herdenkingsrede op de verdiensten van Heydrich voor de Duitsche politie en de SS. In het bijzonder vermeldde hij de groote verdiensten van Heydrich voor den onbloe- digen opmarsch in de Oostmark, in het Sudetenland en in Bohemen en Moravië. Vervolgens karakteriseerde Reichsführer SS Himmler vooral het x'erdienstelijke op treden van Heydrich in den strijd tegen de vijanden van het rijk, hun organisaties en hun aanvoerders. Hij wees er verder op, dat de Duitsche crimineele politie de mo dernste technische en wetenschappelijke uitrusting heeft gekregen- De Heydrich doo.' den Fiihrer opgedra gen taak om als plaatsvervangend rijks- protector in Bohemen en Moravië op te treden omvatte, naar Himmler vervolgens zeide een voor ieder zichtbare creatieve opgave. Hier bleek zijn handigheid. Hij greep hard in, gaf echter al degenen, die van goeden wil waren, de mogelijkheid om mede te werken. Aan het slot van zijn herdenkingsrede noemde Reichsführer SS Himmler den overledene den man, die de vermaning be lichaamt, dat Bohemen en Moravië Duitsch rijksgebied zullen blijven, zooals van .ouds her het geval was. BRUG IN BRAND GESTOKEN. Ergerlijke baldadigheid der Bossche jeugd. Te 's Hertogenbosch moest ijlings de brandweer gealarmeerd worden, wyl er. eenbrag in brand stond. Lustig lekten de vlammen langs den onderbouw van de houten brug over de Dommel, die een ver binding vormt tusschen het centrum en het Westelijke gedeelte der stad, terwijl zware rookwolken over de huizen dreven. Met een paar stralen water werd het vuur aange pakt en na korten tijd bedwongen Inmid dels had de brug zware schade geleden, de onderbouw was voor de helft totaal ver brand, terwijl ook het bovengedeelte ern stig bleek aangetast. Dit alles was het ge volg van het spel van een aantal baldadige knapen, die papier, afval en planken bjj elkaar hadden gesleept en onder de brug in brand hadden gestoken. Ten' gevolge van dit record staaltje in baldadigheid brandde ook een electriciteits- kabel door, zoodat een deel der stad tijde* lijk van licht verstoken was. GASGENERATOREN VOOR VISSCHERSVAARTUIGEN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat van overheidswege door bemiddeling van de Nederlandsche visscherijcentrale, subsi die en crediet wordt verleend voor het plaatsen van gasgeneratoren in motorvis- schersvaartuigen. Toen zich verleden zomer het vooruit zicht op minder gasolie voordeed, heeft de overheid onmiddellijk het daarmee samen hangende probleem van de visscherij on der de oogen gezien. De Nederlandsche Visscherycentrale trad in contact met het „bureau ombouw motoren", ressorteerende onder het ^bureau generatoren en tank- gas", teneinde de mogelijkheid van om bouw der visschersvaartuigmotoren tot gasgeneratoren te bezien. Men is thans zoover, dat met betrek king tot gasoliemotoren een generator is geconstrueerd en een ombouwsysteem ge vonden, die samen volgens het oordeel der deskundigen in de praktijk zullen voldoen, ook voor vissehersvaartuigen, waarmee gedurende eenige etmalen achter een de visscherij"wordt uitgeoefend. Teneinde den in- en ombouw en de voor bereidingen daartoe zoo snel mogelijk te dóen verloopen, is op voorstel van den di recteur van de Nederlandsche Visscherij centrale een werk'commissie in het leven geroepen, waarin zitting hebben vertegen woordigers van de scheepvaartinspectie, het bureau generatoren en tankgas, de Nederlandsche visscherijcentrale en het bureau ombouw motoren. Ter financiering van den ombouw heeft de overheid de hiervoor noodige gelden ter beschikking gesteld. By inwilliging van het door den reeder of visscher in te dienen verzoek tot ombouw, betaalt het rijk een derde gedeelte van de totale kosten en de reeder of visscher-eigenaar in het alge meen 15 pet. a contant, eveneens van het totale bedrag. Het restant verstrekt het rijk als voorschot- Dit voorschot alleen dient de reeder (visscher) af te lossen. Hiervoor is een soepele regeling ontwor pen de aflossing geschiedt door het hef fen* van een klein percentage van de be somming. De lasten van reeder of visscher blijven dus steeds verband houden met zijn inkomsten. In dezen vorm beteekent dit, dat zoolang het voorschot niet is terugbetaald, de generator eigendom blijft van de vis scherijcentrale. De reeder of visscher, die voor ombouw van zijn motor in aanmerking wil komen, moet zrj.i aanvraag daartoe indienen bij de Nederlandsche visscherijcentrale. afdeeling distributie en vischvervoer, Den Haag. Het bureau generatoren en tankgas ver leent de vergunning, dóch niet dan nadat de scheepvaart-inspectie en de visscherij centrale haar advies dat het bureau pleegt op te volgen - hebben uitgebracht. De visscherijcentrale beschouwt daarbij als belangrijkste richtlijn de vraag of de inbouw van een generator uit een oogpunt van voedselvoorziening wenschelijk en noodzakelijk moet worden geacht. Voorts zijn er enkele technische voor waarden en dienen de verwachting a om trent de bedrijfsresultaten bevredigend te zijn. Als algemeene richtlijn geldt, dat de belangrijkste takken van visscherij het eerst in aanmerking komen, daar deze voor de voedselvoorziening van het meeste be lang zijn. De gasgenerator zal, naar het zich laat aanzien, straks een belangrijke rol ver vullen. De subsidie- en credie'verleening is voo alle motorvisschersvaartuigen van toepassing- Verkoop en aflevering van generator blokjes. De directeur van het rijksbureau voor hout heeft aan de fabrikanten en weder- verkoopers van houtblokjes voor gasgene ratoren een circulaire doen toekomen, waaraan het volgende is ontleend Met ingang van 15 Juni 1942 is het ver- koopen en afleveren van generatorblokjes aan verbruikers verboden, tenzij tegen af gifte van bonnen .van vastgesteld model' en tot geen grooter hoeveelheid dan op de bonnen vermeld. Alle -verbruikers van generatorblokjes, met uitzondering van diegenen, die een v-ergunning bezitten om de door hen voor eigen verbruik benoodigde blokjes te ver vaardigen of te doen vervaardigen, dienen zich ter verkrijging van de vereischte be scheiden tot het koopen en in ontvangst nemen van generatorblokjes te wenden tot den rijksinspecteur van het verkeer, in wiens rayon zij woonachtig of gevestigd zijn. Wederverkoopers mogen derhalve op of na 15 Juni 1942 geen generatorblokjes meer verkoopen en/of afleveren dan tegen ontvangst van de vastgestelde bescheiden. Fabrikanten mogen met ingang van ge noemden datum generatorblokjes uitslui tend verkoopen en afleveren aan weder verkoopers op een toewijzing, afgegeven door het rijksbureau voor hout en tot geen grootere hoeveelheid dan in deze toe wijzing vermeld. Niet nakoming van deze voorwaarden is strafbaar. MAXIMUMPRIJZEN VOOR JUTEZAKKEN. In de staatscourant van 9 Juni 1942 is opgenomen een beschikking inzake'maxi mumprijzen voor gebruikte en nieuwe jute zakken (prijzenbeschikking jute-zakken no. 1). In deze beschikking zijn voor ver koop aan handelaren en voor verkoop aan gebruikers van jute-zakker afzonderlijke maximumprijzen vastgesteld. Het doel van deze beschikking is de prijzen voor jute-zakken een emballage materiaal, dat onder de huidige omstan digheden van groot belang is niet te doen stijgen boven een peil, dat zoowel voor den leverancier en den handel als voor de afnemers als redelijk kan wearden beschouwd* Het einde van e en vijandelijk vrachtschip". De torpedo van de Duitsche duikboot heeft haar ver nietigend werk verricht. Snel zinkt het vaartuig, terwijf de voorsteven zich nog even boven den zeespiegel verheft. P.B.Z: v. Eysden P.K. Liebetreu. Pax Holland m Arbeidsfront en tuberculosebestrijding. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt Voor leden van. het Nederlandsche Ar beidsfront bestaat na een jaar lidmaat schap de mogelijkheid tot het verkrijgen van t.b.c.-ondersteuningen. Deze worden gegeven in den vorm van een tegemoetko ming in de kosten van sanatorium-ver- pleging, vergoeding voor versterkende middelen, extra-voeding, al of niet in. ver- eeniging met hulp in de huishouding bij thuis-verpleging. V erdere ondersteuning voor de aanschaffing van noodzakelijk ondergoed voor de bestrijding van reis kosten bij autovervoer van een patiënt, ter wijl ook bij bezoeken van huisgenooten aan het sanatorium en soortgelijke omstandig heden geldelijke vergoedingen door het N- A.F. zullen worden gegeven. Deze ondersteuningen, welke het karak ter dragen van een bestrijding van de tu berculose, en dat in den ruimsten zin, doen zien, dat de taak die het Nederlandsche -Arbeidsfront hiermee op zich genomen heeft, wederom ver gaat buiten de enge grenzen van de vakorganisatie. Het be-_ strijden van een gevreesde kwaal als de tuberculose is meer dan een groepsbelang. Het is een volksbelang. Dat het Neder landsche Arbeidsfront direct en indirect dit volksbelang dient, is een noodzakelijk ge volg van de plaats, die het Nederlandsche Arbeidsfront binnen de volksgemeenschap inneemt. In het bijzonder geldt dit waar het de bestrijding betreft van een kwaal, die, zij het in mindere mate dan voorheen, de volksgezondheid bedreigt. Ieder, die als werker lid wordt van het N.A.F- draagt door zijn lidmaatschap er toe bij. dezen strijd tot een goed einde te brengen. Iedere aansporing is hier verder overbo dig. Wie zyn taak kent, is lid van het Ne derlandsche Arbeidsfront. 1TAUAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van Dinsdag luidt als volgt In de Marmarische woestijn duren de ge vechten tusschen de wederzijdsche gepant serde strijdkrachten voort. Eskaders „Macchi" behoorende tot het vierde regi ment jagers, die in een" luchtgevecht waren gewikkeld met numeriek superieure vijan delijke formaties, behaalden schitterende successen. In totaal werden 14 Curtiss toestellen neergeschoten. Al onze vlieg tuigen keerden op hun basis terug. De Britsche luchtmacht verloor bovendien zeven toestellen, die werden neergehaald door Duitsche jagers en nog een,' dat door het lichtdoelgeschut omlaag werd gescho ten. Een Britsche luchtaanval op Tarente veroorzaakte kleine branden, die terstond bedwongen konden worden, en berokkende lichte schade aan eenige panden. Er vielen geen slachtoffers. Twee Engelsche bom menwerpers werden door het luchtdoelge schut neergeschoten- In de Middellandsche Zee werd een vij andelijke duikboot tot zinken gebracht door een van onze torpedojagers, die onder bevel stond van corvettenkapitein Henke. Nog een andere duikboot werd aangevallen en tot zinken gebracht door onze vlooteenheden met behulp van ver kenningsvliegtuigen. DIEFSTAL UIT EEN GOEDEREN- LOODS. Vórige week zijn uit de goederenloods van de Nederlandsche Spoorwegen te Hoogezand verschillende goederen ont- vreemd. De marechaussee heeft de gesto len goederen thans in Sappemeer terug-" gevonden. Als daders werden aangehou den E. v. d. V. te Zuidbroek, P. B. te Munterdam én A- J. R. te Hoogezand. DE 10.000 ER UIT. Op de Maandag gehouden trekking der Nederland sche Staatsloterij, is de prijs van 10.000 gevallen op nummer 20681. Dat is. een buitenkansje, een gelukwensch waard. Wie dat lot kocht, kan vele wcnschen in vervulling doen gaan. Waarde winnaar (of was het een win nares?) bedenkt dat gij uw toekomstplannen kunt uitvoeren, dank zU het ie it, dat Europa en dus ook ons land verschoond bleef van het bolsjewis me en, dat wij dit te danken hebben aan de dappere strijders in het Oosten. Tot deze strijders behooren ook Nederlandsche mannen cn voor deze mannen zorgt OB3 fonds. Vele duizenden storten geregeld hun bijdragen, zonder dat zy de 10.000 wonnen. Mogen wij echter, naast onzen gelukwcnsch, speciaal Uw aandacht vragen voor ons' gironummer 432100. t.n. verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Reder- huid* £oningi&segra<&l £3* te 'è-Siavcahase. Twaalf Amerikaansche schepen tot zinken gebracht. Duikbooten der spilmogendheden hebben de laatste dagen in de wateren aan de Oostkust van Amerika, in de Caraibische Zee en in de Golf van Mexico, naar het D.N-B. van militaire zijde verneemt, we derom twaalf Amerikaansche of in Ame rikaanschen dienst varende koopvaardij schepen tot zinken gebracht. Onder deze schepen bevond zich een Noórsch vracht schip, dat door de Amerikaansche regee ring in beslag was genomen. Daar de schepen voor een deel vlak bij de kust tot zinken werden gebracht, kon een gedeelte der bemanningen aan land komen. Voorts wordt in marinekringen tc Si- monstown naar de Britsche berichten dienst meldt,bekend gemaakt, dat drie koopvaarders aan de Oostkust van Zuid- Alrika verloren zyn gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1