PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT De slag in de Marmarische woestijn. Nieuwe bolsjewistische aanvallen afgeslagen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN niMCH A P, H TT TMÏ 1 ft/f O DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER 185sté JAARGANC» NUMMER 132 U11NoL//\UL y JUiNl 1 HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 1 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct. Iedere regel meer 13 ct., dlcnstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. De slag in de Marmarische woestijn is jvolgens de meening van Duitsche militaire deskundigen zijn tweeden phase ingegaan. Het voornaamste kenmerk dezer phase is, dat het Engelsche achtste leger onder ge neraal Ritchie met niet onbelangrijk ver zwakte strijdkrachten de beslissing tege moet moet gaan. Onder beslissing verstaat men in militaire kringen der -rijkshoofd stad de oplossing van een vooreerst slechts plaatselijk begrensde kwestie: n.l. de kwes tie der beveiliging van gunstige punten van uitgang voor verdediging, resp. nieuwe aanvallen met gereedstaande reserves. Ten aanzien van dit laatste punt spre ken Duitsche militairen er over, dat de Engelsche reserves uit bezorgdheid voor Duitsch-Italiaansche verrassingen reeds aan het einde van de eerste phase in den slag geworpen zijn. Hier ligt ook het ge heim van het tot dusver behaalde Duitsch- Italiaansche succes, dat in het Duitsche resp. Italiaansche weermachtbericht van Zondag welsprekend tot uitdrukking is ge komen. De geleden verliezen beteekenen voor de Britsche strijdkrachten een aderlating, die gezien den langen en gevaarlijken Brit-, schen ravitailleeringsweg om den Kaap de Goede Hoop ernstig meetelt. Met deze toegebrachte verliezen heeft Rommel zon der twijfel een nog niet te overzien succes behaald: hij heeft de voor den 26sten Mei in deze beslissende Noord-Af rikaansche ruimte opgezette Britsche pogingen tot een offensief voor den tijd van minstens de eerstvolgende zes maanden grondig, d.w.z. volkomen te niet gedaan. Het totstand- brengen van een zoodanige situatie schijnt ook, voor zoover men in Berlijn zgn re serve laat varen, het eerste-doel van Rom mel te zijn geweest, toen hij op 26 Mei met de Duitsch-Italiaansche formaties met de hem eigen stoutmoedigheid de operaties hervatte. Omtrent de verdere doelstellingen van den giooten verrassingsstrateeg bewaart men in militaire kringen in Berlijn het stilzwijgen. Men wgst er slechts op, dat Rommel als .eenmans-strateeg" de figuur onder de Duitsche bevelhebbers is, die zijn veldheersintuïties onafhankelijk van alle vastgelegde plannen het sterkst daar tot ontwikkeling brengt, waar de situatie van den slag het meest wisselvallig lijkt. Hier ligt ongetwijfeld ook het geheim van zijn z.g. verrassings-stategie, waaromtrent Ritchie niet zonder reden de grootste be zorgdheid gevoelt. Want voor Rommel hebben getallen, strijdkrachten, terreinom- standi^heden en weerstoestanden slechts in zoo verre geldigheid als zij hem de grondslagen geven voor de voorbereiding van zijn acties. Het zijn voor hem echter geen doorslaggevende berekeningen in den slag zelf. Militaire deskundigen wijzen er in het bijzonder op, dat niets de verwarring, die Rommel weer eens aan den kant van den vijand heeft aangericht, duidelijker kan be wijzen, dan de berichtgeving van den vij and sedert 26 Mei. Van uur tot uur ver schillend, toonde de Engelsche berichten dienst zich nu eens pessimistisch, dan weer optimistisch. Alleen dit feit reeds wordt in Berlijn gezien als bewijs, dat Rommel de leiding van den slag weer eens op supe rieure en zekere wijze in de hand heeft. De BUREAUX van de Provinciale Zceuwscbe Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURGLondensche Kaal 29 Redactie telefoon 8521, na kantoortijd telef. 3454. Administratie telef. 3541. GOES: Red, en Admlnistr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel, 21 Tijdens den geweldigen slag van Charkow. In dezelfde kuilen, waarin de Duitsche infanterie bij haar stormloop dekking zoekt, zitten sovjets, die krijgsgevangen gemaakt zijh, doch voorloöpig niet achter de linies gebracht kunnen worden Atlantic-Holland-P.K. Hahle p®* Hofland Zeegevecht voor de Nederlandsche kust. Het opperbevel dfer Duitsche weermacht maakte Maandag bekend In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front werden nieuwe vijandelijke aanvallen door Hongaarsche troepen afge slagen. In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector werd de aanval op de ingesloten vijandelijke groepen on danks de ongunstige weersgesteldheid met succes voortgezet. In den sector van Wol- chof herhaalde de vijand zijn hevige aan vallen op een krachtig verdedigd brugge- hoofd. In felle gevechten werd de vijand Luchtaanvallen In China. Japansche bommenwerpers hebben Maan dagmiddag een aanval gedaan op Joesjan in het [Oosten der provincie Iangsi en op het 35 km. ten Zuiden hiervan gelegen Wangfeng, waarbij de overgebleven mili taire installaties zwaar beschadigd werden. Andere Japansche vliegtuigen concen treerden hun aanvallen op de vluchtende overblijfselen der Chineesché troepen in de provincie Tsjekiang bij Tsjoesjan en ten Westen van Tsjangsjan. DE PRESTATIES DER ITALIAANSCHE LUCHTMACHT. In een overzicht van de prestaties der Italiaansche luchtmacht in de eerste twee jaren van den oorlog schrijft het tijd schrift der luchtmacht „Levie dell Aria", dat de luchtmacht 70.050 vluchten naar den vijand heeft gemaakt. Daarbij waren 137.565 vliegtuigen betrokken, terwijl 17.366 ton ontploffingsmiddelen werden neergegooid. De vluchten naar den vijand namen 298.557 vlieguren in beslag. Verder voerde de luchtmacht 37.452 transportvluc'nten uit, daarbij 29 millioen kilometer, of 720 maal den omvang van de aarde afleggend en 345.975 passagiers en 23.726 ton vracht vervoerend. In luchtgevechten werden 1245 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten en op den grond 449 toestellen vernield. Tezamen met de 776 door de luchtdoelartillerie neer geschoten vijandelijke vliegtuigen, bedraagt het aantal der met stelligheid door Itali aansche en luchtdoelartillerie vernietigde toestellen 2.470. Daarbij komen nog 809 vliegtuigen, die als waarschijnlijk vernield moeten worden beschouwd. In den strijd tegen de vijandelijke oor- logs- en koopvaardijschepen werden door de luchtmacht 34 oorlogsschepen en 71 koopvaardijschepen tot zinken gebracht. 141 oorlogsschepen en 81 koopvaardijsche pen \yerden beschadigd. De luchtmacht verleende verder zeer waardevolle, mede werking door in de gevechten op den grond in te grijpen, waarbij vooral in de Marma rische woestijn honderden pantserwagens, tankwagens en automobielen door lucht aanvallen werden vernield. Daarbij komen nog de verliezen, die den vijand werden toegebracht door aanvallen op de ravitail- leeringscentra in het achterland. Amerikaansche torpedojager tot zinken gebracht. Reuter meldt uit Pearl Harbour, dat er- volgens het communiqué-van admiraal Ni- mitz een Amerikaansche torpedojager door een vijandelijke duikboot tot zinken is ge bracht. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van marine medegedeeld, dat op den Atlanti- schen Oceaan een Amerikaansche koop vaarder en in de Caraibische Zee een Noorsch schip van middelbare tonnage, dat in geallieerden dienst voer,' tot zinken zijn gebracht. Overlevenden der beide schepen zijn in een haven aan de Oostkust der Ver- eenigde Staten aan land gebracht. RUPSEN TEGEN SNELTREIN. In dc nabijheid van het station Sindel op het baanvak SofiaWarna (Bulgarije) moest een sneltrein Zaterdag vijf uren blij ven staan omdat de rails door een enorme hoeveelheid rupsen geblokkeerd werd. verdreven. Hij leed zware verliezen aan menschen en materiaal.- In Noórd-Afrika duren de felle gevech ten voort. Nieuwe doeltreffende luchtaan vallen werden gericht op de lucht- en vlootbases van het eiland Malta. Aan de Zuidkust van Engeland werd een koopvaardijschip van middelbare ton nage door bommen beschadigd. Voor de Nederlandsche kust hebben mijnenvegers in den nacht van 6 op 7 Juni gevechtscontact gehad met Britsche mo- tortorpedobooten. Zij beschadigden, zonder zelf verliezente lijden, een vijandelijke boot door verscheidene artillerietreffers. Haven van Soerabaja weer bruikbaar voor de scheepvaart. Nu door de werkzaamheden van de Ja pansche genie-troepen de haven van Soera baja voor de scheepvaart weer bruikbaar is gemaakt, dóen de Japansche vrachtschepen de haven aan om petroleum, suiker, koffie, zout, tapioca en andere speciale voort brengselen van Java te laden. Onder het motto „een schip per Öag" ^n de Japan ners erin geslaagd, dertig in de haven ge zonken schepen te lichten Voorbereidingen worden getroffen om nog 70 andere sche pen, waaronder tfen vaartuigen van 3000 tot 5000 ton, weèr omhoog te halen. Het puin en de wrakstukken op de werven en kaden is thans verwijderd en de enorme kranen, die zwaar geleden hebben onder het Japansche bombardement, zgn thans her steld. Alle winkels in de straten der stad, die uithangborden hadden met Nederland sche of Engelsche opschriften, hebben deze vervangen door reclameborden met de Ja pansche schriftteekens. De namen der sta tions, der verkeersborden e.d. zijn thans geschreven in het Japansch en het Maleisch. De Jokohama Specie-bank en de Bank van Taiwan vestigen hier haar filialen. De haven ligt vol jonken, boordevol geladen met bouwmateriaal en landbouwproducten, en de groote'koopvaarders ziet men af- en aan varen. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. In zijn weermachtbericht no. 738 maakte het Italiaansche opperbevel Maandag het volgende bekend Vijandelijke tegenaanvallen die door pantserstrijdkrachten werden gesteund, werden door onze formaties infanterie vol komen afgeslagen. Er werden 150 gevan genen gemaakt. Eenige pantserverken- ningswagens en automobielen werden ver nield. De aanzienlijke buit, die door de zegevierende actie waarvan in het weer machtbericht van Zondag is melding ge maakt, omvat behalve ei orme hoeveelhe den oorlogsmateriaal': 50 stukken geschut en ongeveer een even groot aantal pant- serafweerkanonnen. Onder de gevangenen bevindt zich de bevelvoerende generaal der tiende Indische gemotoriseerde bri gade. In het luchtruim van Acroma schoten onze vliegtuigen zes vijandelijke machines omlaag, zonder zelf verliezen te lijden. Italiaansche en Duitsche formaties vielen opnieuw de vloot- en luchtbases van het eiland Malta aan. In het gebied van de herhaalde malen getroffen doelen braken uitgestrekte branden uit. In den afgeloopen nacht bombardeerde de Engelsche luchtmacht Cagliari. Eenige huizen in het centrum der stad stortten in, andere werden beschadigd- Er vielen twaalf dooden, 15 menschen werden ge wond. De houding der bevolking was rustig en gedisciplineerd. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN. Het hoofdkwartier maakt de verliezen van Mei en de vroegere nog niet gepubli ceerde bekend. Leger en militie Noord-Afrika 107 gesneuvelden, 117 gewonden, 186 vermis ten Oostelijk front (achtste lijst) 79 gesneuvelden, 215 gewonden Balkan 475 gesrieuvélden, 783 gewonden, 78 vermisten Marine 26 gesneuvelden, 32 gewonden, 99 vermisten Luchtmacht50 gesneuvelden, 88 gewonden, 37 vermisten, Duitsch succes in Belgisch luchtruim. Naar het opperbevel der weermacht meldt hebben Duitsche jagers Maandag middag aan het Kanaal een nieuw succes op de Britsche luchtmacht bevochten. Tegen 3 uur vloog bij eenigszins be dekten hemel een formatie vijafidelgke bommenwerpers, geëscorteerd door talrijke jagers, naar Brugge en Oostende. De Duit sche jagers dwongen de vijandelijke jacht vliegtuigen boven de kust tot den strijd. In hevige luchtgevechten werden 7 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. De Britten, wier bommen slechts onbe langrijke schade hadden aangericht, maak ten na deze verliezen in Westelijke rich ting rechtsomkeer en onttrokken zich aan hun vervolgers in de wolken, die inmiddels dichter waren geworden. ENGELSCHEN VERLOREN BIJ EMDEN TIEN VLIEGTUIGEN. Naar de Britsche nieuwsdienst toegeeft, heeft de Britsche luchtmacht bij haar re- centen aanval op Emden neger, bommen werpers en een jachtvliegtuig verloren. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. Naar het D.NJB. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers in den afgeloo pen nacht zonder militaire uitwerking sto- ringsaanvallen op een aantal West-Duit- sche steden .gedaan. De door brisantbom men in woonwgken aangerichte schade is gering. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn acht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zweedsche hulp aan Finsche kinderen. Tot dusver zijn ca. 20.000 Finsche kin deren naar Zweden overgebracht, waar zij zgn opgenomen in Zweedsche gezinnen of kindertehuizen. Den laatsten tijd arriveer den er ca. duizend kinderen per week. Men zoekt ook naar andere methoden om de Finsche kinderen te helpen. Sinds lang zorgen Zweedsche „peten" door de geregeldê geldelijke bijdragen voor onge veer 12.000 kinderen, voornamelijk uit ge zinnen, waar de vader gesneuveld of ge wond is. Bovendien is onlangs door Zweed sche organisaties in verschillende Finsche plaatsen een spijziging van kinderen inge richt. Öp het oogenblik krijgen 5.000 kin deren iederen dag een warmen maaltijd. Op kosten van den Zwe^dschen staat worden ook ongeveer 600 Finsche oorlogs invaliden in Zweedsche ziekenhuizen ver pleegd en velen worden in staat gesteld een nieuw beroep aan. te leeren. OPSTANDIGE BEWEGING IN IRAN. De opstandige beweging in Iran neemt een steeds grooteren omvang aan. Aanhou dingen en terechtstellingen nemen in aan tal toe. De beteugeling van deze opstanden geschiedt door het bolsjewistische leger. In verband met de opstanden, die in de streek van Ourmiah woeden, is de Turksch- Iraansche grens zes dagen geleden ge sloten. Invaliditeit en het Arbeidsfront. De centrale persdienst van, het N.A.F. meldt: Leden van het Nederlandsche arbeids front, die ingevolge leeftijd of invaliditeit blijvend arbeidsongeschikt zgn,, en niet meer in dienstbetrekking werkzaam zgn, kunnen op hun verzoek een invaliditeits- ondersteuning krijgen, voor zoover het noodige a"antal betalingen is geschied. Deze betalingen varieeren tusschen een uitkeering van tenminste 7,20 per maand tot ten hoogste 40 per maand. Voor zoo ver deze aanspraak wordt gemaakt door leden, die voorheen waren aangesloten bij vakvereenigingen en bonden, die in den tijd, voorafgaande aan 1 Mei 1942 geen reglementaire oudersdoms- en invaliditeits- ondersteuning kenden, ontstaat Jiet recht eerst na 1 October 1947. Als algemeene voorwaarde geldt hierbij bovendien, dat tenminste 1040 wekelijksche bijdragen betaald moeten zijn op den dag van de indiening van het verzoek om on dersteuning, en het lidmaatschap sedert 1 Mei 1942 ononderbroken heeft bestaan. Niet alleen als aanvulling op de uitkee- ringen ingevqlge de sociale verzekering, doch ook geheel onafhankelijk hiervan beteekenen de geldelijke uitkeeringen, die het N A.F. in dezen vorm aan zijn leden verleent, een belangrijke steun ingeval van ouderdom en invaliditeit. Reeds na een lidmaatschap van vijf en dertig jaar, een periode, die gerekend naar den totalen duur, waarover de arbeider werkt, niet lang te noemen Is, is de maxirhale uitkee ring bereikt. Zelfs in de laagste klasse be- teekent dit een maandelijksch inkomen of, wat in de meeste gevallen wel zoo zal zgn, een inkomenvermeerdering vhn 12 per maand. Met het verstrekken van de bovenge noemde uitkeeringen wordt de gemeen schapsgedachte, die leeft in het Nederland- sche Arbeidsfront, gediend. Bovendien wordt het verantwoordelijkheidsgevoel van de individueele werkers jegens hun gezin en de gemeenschap versterkt door het be sef met hun aansluiting een basis te kun nen leggen voor een redelijke verzorging in geval van ouderdom of invaliditeit De mate, waarin een gemeenschap zich zgn eenheid bewust is, komt niet het minst tot uiting in de wijze, waarop de zorg voor ouden van dagen en invalide werkers is verzekerd. Waar aan de zorg een rechts grond is verleend, is de hoogste vorm be reikt. De leden van het N.A.F. ontleenen het recht op deze uitkeeringen niet alleen aan de betaalde contributies, doch daar bovenuit aan het feit, dat zij deel uitmaken van een werkgemeenschap, waarbinnen allen voor de leeniging van elkanders noo- den hebben te zorgen. Iedere werker onder schrift deze gedachte en behoort dien tengevolge lid t<Fzrjn van het Nederlandsche Arbeidsfront Hulpacte voor de Duitsche taal. OP DE LAGERE SCHOLEN. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we- tenschap en kuituurbescherming betref fende: le. instelling van een hulpakte van be? kwaamfieid tot het geven van lager onder wijs in ds beginselen der Hoogduitsche taal 2e. vaststelling van een reglement voor het examen ter verkrijging van die akte. Hierin wordt o.m. bepaald, dat ter- voor ziening in het tekort aan leerkrachten in de Duitsche taal, als gevolg van de toe voeging van het vak Duitsche taal aan het leerplan van hot zevende leerjaar van scholen voor gewoon Jager onderwijs, in het jaar 1942 en eventueel in volgends ja ren de gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van een examen ter verkrij ging van een hulpakte van bekwaamheid tot het geven van l'agèr onderwijs in de beginselen der Hoogduitsche taal. Voor deze examens is het programma gelgk aan dat, vastgesteld bg koninklijk besluit van den 26sten October 1884 (Staatsblad 216) voor hot examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der Hoogduitsche taal. Het bezit van de .hulpakte van be kwaamheid verleent gelijke bevoegdheid als hot bezit van de akte van bekwaam heid tot het geveh van lager onderwijs in de beginselen van die Duitsche taal, met dien verstande, dat de bevoegdheid 5 jaar na het tgdstip van onderteekening der hulpakt.e vervalt. Aan hen, die de akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar huisonder wijs in de Hoogduitsche taal of/en het ge tuigschrift wegens met goed gevolg afge legd candidaatsexamen in de Hoogduit sche taal eh letterkunde aan een Neder landsche universiteit bezitten, zoomede aan hen, aan wie een verklaring is uitge reikt betreffende het met goed gevolg af leggen van het zoogenaamd practisch tentamen in de Hoogduitsche taal en let terkunde aan een Nederlandsche universi teit, wordt desgewenscht door de>n secre taris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming de hulpakte tegen betaling -van een -bedrag van 5 zonder voorafgaand exa men uitgereikt. De hulpakte zal worden uitgereikt in het jaar 1942 en volgende jaren, zoolang het tekort aan leerkrachten in de Duit sche taal dit naar het oordeel van den se cretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming noodig maakt. FRONT VAN NERING EN AMBACHT IN HET N.A.F. De centrale persdienst van het N.A.F. meldtMet ingang van 6 Juni jl. heeft het front van nering en ambacht zich in zgn geheel aangesloten bij het N.A.F. Het zal hierin voortaan als afdeeling, gesplitst in twee onderafdeelingen handel en am bacht. werkzaam zijn. De afdeeling handel en ambacht van het N.A.F. zal zich bezig houden met sociale voorzieningen, oplei ding en credietwezen, kortom met alles wat voor den handel en het ambacht nut tig is en buiten de taak van het georgani seerde bedrijfsleven valt. Door den leider van het N.A.F. is de heer J. H. Scholte te Den Haag benoemd tot leider dezer af deeling. De opbouw van, deze afdeeling handel en ambacht zal zoodanig zijn, dat zoowel de belangenbehartiging van elke groep der hantieldrijvenden als die van de beoefe naars van het ambacht ten volle "gewaar borgd is. HET DOODEN VAN HONDEN EN KATTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij en van binnenlandsche zaken is in het afvallenbesluit een rijziging ge bracht, waarbij het verbod om honden en katten door middel van strychnine te doo den wordt opgeheven, EEN NIEUW BANKBILJET VAN F 50. Volgens een mededeeling van de Neder landsche Bank in de Ned. Staatscourant Van gisteren zal zij een"hieuw model bank biljet van 50 in omloop brengen. Op de voorzijde van het bankbiljet staat de tekst „De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder vijftig gulden". De linkerhelft van het biljet toont in donkere kleur de gravure van een vrou wenportret naaf het schilderij „de Oester eetster" van Jan Steen, terwijl hetzelfde portret in lichte tere, roodbruine tinten, op de rechterhelft van het biljet in spie gelbeeld is weergegeven. De ruimte onder den tekst wordt groo- tendeels ingenomen door een breeden band met rozetten in grijze en bruine kleuren. Bij doorzicht vertoont zich in het onbe drukte rechthoekige vak aan den linker kant van het biljet een watermerk, voor stellende een arm, die een brandenden fakkel opheft. Aan den onderkant van het onbedrukte vak is het monogram „D.N.B." in sierletters geplaatst. In het midden van de achterzijde van het biljet is in donkerbruine kleur een gravure afgedrukt, voorstellende een win terlandschap naar een schilderg van Van Ostade. Bet getal „50" en eveneens het nummer en de serieletters zgn viermaal aangebracht, namelijk links en rechts aan de bovenzijde en links en rechts aan de benedenzijdè van het bedrukte gedeelte. De ontwerper is Leo Gestel. De biljetten zijn gedrukt op licht roomkleurig getint papier van ongeveer 165 x 94 mm. en ge dateerd van 2 Januari 1941 af. Studiereis van Belgische staats- en gemeente-ambtenaren. Op uitnoodiging van den Rijkscommissa ris, rijksminister Seyss-Inquart, vertoefden van 4 tot 7 Juni hooge Belgische staats- en gemeente-ambtenaren in -Nederland. Zij werden door den commissaris-gene raal voor bestuur en justitie, dr. dr. Wim- mer, ontvangen en brachten onder leiding van den Kriegsverwaltungsabteilungschef Froitzheim een bezoek aan de steden 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam. Hun reis gold het bestudeeren van de ge annexeerde gemeenten, de taken en de organisatie van de uitbreidingsplannen. Tevoren hadden de heeren op een reis van verscheidene dagen de West-Duitsche ste den Keulen, Essen, Dusseldorf, Bremen en Wesermlinde bezocht. VERBOD VERVOER VAN GROENTEN. Volgens mededeeling in de Ned. Staats courant heeft de secretaris-generaal van het departement van landbouw en vissche rij bepaald, dat het vervoeren of doen ver voeren van warmoezerij gewassen in de door de Nederlandsche groenten- en fruit- centrale aangewezen streken des lands is verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voor zoover door de centrale ontheffing is verleend. Dit besluit treedt in werking op 6 Juni 1942 en kan worden aangehaald als „ver bod vervoer van groenten 1942". N.V.D. ZORGT VOOR VACANTIE VAN MOEDERS. Door bemiddeling van den Nederland- schen Volksdienst is Maandag het eerste transport Nederlandsche moeders in dit jaar met vacantie naar buiten getrokken. Een twintigtal moeders, voor het meeren- deel uit de residentie, is voor een verblijf van vier weken naar de schitterende om geving van München gegaan. Voorts zgn ongeveer 40 moeders uit de provincie Zuid-Holland naar een vacantieoord voor den duur van tien dagen naar Elspeet vertrokken, waar zij dien tijd de gasten zijn van den N.V.D. Donderdag vertrekken er weer vijfentwintig uit Den Haag naar Nunspeet en Maandag 'ri aantal uit Zee land en Amsterdam naar Westfalen. Zooals bekend zorgt in die gevallen, waarin dit noodig mocht zijn, de N.V.D. voor hulp, die zich met de zorg van het gezin belast tijdens de afwezigheid van de moeder, zoodat deze met een gerust hart van de voor haar zoo noodige rust -kan genieten. De N.V.D. roept allen op dit voor onze volksgemeenschap zoo nuttige werk to steunen door lid te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1