N^AKKERTJE Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Bij Von Mannerheim's 75en verjaardag. Vrijdag 5 Juni 1942 De redder der Flnsche vrijheid. ;(Van onzen Haagschen redacteur). Donderdag 4 Juni bereikte de Fln sche veiligheidsheld, Generaal-veldmaar- schalk Carl Guatav von Mannerheim, zgn 75en verjaardag. Finland vereert In den „grijzen gene raal" gelijk hij genoemd wordt, zijn bevrij der, den baanbreker en den schepper van den jongen zelfstandigen Finschen staat. In 1918 getreden in de rij der Europeesche staten, heeft het Finsche volk, dat naar zijn oorsprong aan de Indo-Germanen ver want is en vanaf het midden der 12e eeuw langen tijd onder Zweedschen invloed heeft gestaan,^in de voorafgaande eeuwen veel te lijden "gehad van de annexatie-be geerten der Moskousche machthebbers, waardoor het land eeuwenlang niet tot rust kon komen. Zoowel naar het Westen als naar het Oosten openliggend, moest Finland in tallooze oorlogen zijn vrijheid en onafhankelijkheid tegen vreemde in dringers werdedigen. Toen de Russisch- Zweedsche oorlog tot een inkrimping van Zweden's macht leidde, zocht Finland, in het midden der 19e eeuw, nauwere aan sluiting bg Rusland. In dien tijd versche nen de Mannerheims voor het eerst, op het politieke tooneel van Finland. Tsaar Alexander I had een veldtocht tegen de Zweden ondernomen en hy riep de Finnen in een manifest op, een deputatie naar hem te zenden, om te beraadslagen over het welzgn van Finland. In dit manifest beloofde de Tsaar, de oude landsgrenzen, den godsdienst en alle privilege's van Fin land te zullen eerbiedigen. Het was een baron von Mannerheim, die de leiding dezer deputatie op zich nam. Sedert zijn terdoodveroordeeling en begenadiging, als deelnemer aan een nationale organisatie, had hij zich teruggetrokken op zijn land goed in Versinnis-Suomi. Op dit kritieke oogenblik echter in de geschiedenis van zijn land, nam hij het lot van zijn volk in handen, en daarmee ving zijn eervolle staatsmansloopbaan aan, die steeds zou staan in het teeken van zijn vaderlands liefde. In een even openhartige als vrij moedige bespreking met den tsaar wist hij te bereiken, dat deze de uitdrukkelijke toezegging deed, de vrijheid van Finland te zullen beschermen. Ook was hij het, die in feite het Finsche staatswezen organi seerde en door wiens toedoen Helsinki tot hoofdstad werd verklaard. Deze Manner heim heeft zijn strijd voor Finland's vrij heid tenslotte echter met den dood betaald. De thans 75 jaar geworden generaal- veldmaarschalk Von Mannerheim, die op 4 Juni 1867 in een dorp bij Abo geboren werd, is een nazaat van dezen baron Von Mannerheim. Op 22-jarig leeftgd werd hij officier bij de gardecavallerie van den tsaar, want de Mannerheims verheugden zich toen in het bijzonder in de gunst van dezen laatsten. Hg maakte snel promotie en was in 1917 opgeklommen tot luite nant-generaal en divisiecommandant. Zijn militaire dapperheid en bekwaamheden heeft hij bewezen in den Russisch-Japan- schen oorlog, en gedurende den wereld oorlog in de Boekowina. Na den Russisch- Japanschen oorlog ondernam hij in de jaren 1906^—1919, in opdracht van de Russische legerleiding, zijn beroemd geworden ont dekkingsreis, van vele duizenden kilome- - ters, door Centraal-Azië, waarover hij ook een gedocumenteerd boek heeft geschre ven. Zoolang Mannerheim door zijn eed van trouw aan den tsaar gebonden was," moest hij het lijden van zijn vaderland, waar de organen van den tsaar al diens beloften teniet deden en met knoet en verbanning den vrijhe'idswil van het volk onderdrukten, werkloos aanzien. Peer Erik Svinhuvud, het hoofd der Finsche oppo sitie, werd in dien tijd naar Siberië ver bannen. Na de ineenstorting van het Russische front en de onttrooning van den tsaar voelde Mannerheim zich van alle verplich tingen jegens Rusland ontheven. Hg ver langde van de regeering-Kerenski zijn ont slag en reisde in volle uitrusting van de Zwarte Zee over Petersburg naar Finland. Hier ontmoette hij ■Svinhufvud, die in 1917 door de revolutie uit zijn Siberische ver banning was bevrijd en in ongebroken kracht reeds het lot van zijn vaderland in handen had genomen. De toestanden in Finland waren schier onhoudbaar geworden. Van Petersburg uit werd het Zuiden van het land 'met hon- derdduizende verhongerde en plunderende Russische soldaten en bolsjewisten over- overstroomd, zoodat de Finsche boeren zich reeds ter zelfbescherming hadden aaneengesloten. Zoo was de situatie, toen Svinhufvud in Januari 1918 het opperbevel over de Witte Finsche garde en de ge zamenlijke regeeringstroepen overdroeg aan den generaal-luitenant Von Manner heim. Wat daarna gebeurd is, leeft nog voort in veler herinnering. Mannerheim zuiverde het laijd van de plunderende bolsjewistische soldaten en brak den tegenstand der Rooden in het ge- heele land. Hierbij heeft Duitschland krachtig steun verleend. In dat land had de hoogste legerleiding het Duitsche Ja- gerbataljon-27 opgericht, dat uitsluitend uit Finnen bestond, die daar een militaire opleiding ontvingen. Dit Pruisische jager bataljon vormde den grondslag voor het door Von Mannerhem in weinige weken a.h.w. uit het niets geïmproviseerde witte boerenleger, voor welks bewapening Duitschland ook de zorg op zich nam. Aan de spits van dit boerenleger kon Manner heim het roode Noordoostfront vernieti gen, twee dagen vóór de Duitsche troepen onder graaf Von der Goltz in Hangö land-, den. Mannerheim had weliswaar om het zen den van Duitsche troepen gevraagd, maar htj wilde deze niet te vroeg hebben. Hij ging nl. uit van het volkomen juiste standpunt, dat een volle slechts de door eigen kracht verworven vrijheid als hoog ste goed zou weten te waardeeren en dat ook alleen zulk een vrijheid liet in volle mate de achting van de wereld zou schen ken. Niettemin stemde hij toe in het zen den van Duitsche troepen, om met dezen gezamenlijk een snellere capitulatie van het roode leger af te kunnen dwingen en daardoor zrjn vaderland voor erger ver woestingen te bewaren. 29 April 1918 gaf het laatste bolsjewis tische bolwerk op Finschen bodem zich over, en op den 16en Mei 'hield Von Man nerheim, als bevrijder van zgn vaderland, onder eindeloozen jubel der bevolking, zijn intocht ia de hoofdstad. De Finsche vrijheidsoorlog was ten einde en een sou- vereine Finsche staat werd gesticht. Mannerheim legde het opperbevel over het leger neer en werd, na Svinhufvud's vrijwillig aftreden in 1918, rijksbestuur der. In Juli 1919 deed hij ook van deze functie afscheid, doch bleef onafgebroken bezig voor de Finsche nationale zaak. In 1930 nam hg de leiding der Lappo-héwe- ging op zichzijn vriend Svinhufvud trad aan het hóófd van den staatin 1931 was Mannerheim voorzitter van den verdedi- gingsraad en in 1932 verleende Finland hem uit dankbare erkentelijkheid den titel van generaal-veldmaarschalkeen onder scheiding, die in geen 100 jaar aan een 'Fin was ten deel gevallen. Zooals immer in tijden van nood ,rïep Finland in 1939 zgn grooten veldheer, na een veelbewogen leven, opnieuw aag het hoofd van het leger. Zijn strijdersgeest was nog krachtig genoeg, om het kleine Finland op de verdedigingslinie, die den naam van den generaal-veldmaarschalk droeg, aan de geweldige massa Sovjet- strtjdkrachten gedurende den winter 1939- '40 een sterken weerstand te doen bieden een daad, die hem de bewondering der ge- heele wereld deelachtig, worden deed. En ook heden voert de hoogbejaarde generaal-veldmaarschalk, in wien het Fin sche volk den vader van het land vereert, in ongebroken wilskracht het Finsche le ger, en daarmee Finland, aan tegen den ouden vgand, in bondgenootschap met Duitschland. Naar wij hopen mogen een definitieve vrijheid en veiligheid tege moet Het zal de kroon zijn op het levens werk van den thans 75-jarigen vrijheids held, naar wien ook onzè sympathie en be wondering reeds jaren uitgaat. Veelvuldige klacht van vrou wen en meisjes en met reden. Doch een vraag: Waaróm die nare hoofdpijn verduren als er AKKERTJES zijn die U daar direct van afhelpen? AKKER TJES zgn vrienden in den nood. De Nederfondsche Pijnstiller Kaas moet gemerkt zijn. Ten einde de clandestiene kaasbereiding tegen te gaan, heeft de onderbedrgfsorga- nisatie voor zuivel aan alle kaasfabrikan ten en boerenkaasproducenten de verplich ting opgelegd op de door hen bereide kaas rijkskaasmerken aan te brengen. Dit houdt in, dat zij zich bij een onder rijkstoezicht staande kaascontrólestation moeten aansluiten. Voor de kaasfabrikan ten,. die zich niet bij een kaascontrólesta tion kunnen aansluiten (b'.v. omdat zij tevens in margarine handelen), is een apart merk vastgesteld. Verder is bepaald, dat kaas, die niet in aanmerking komt voor bedoelde merken (b.v. wegens te laag vet gehalte), niet mag worden .verhandeld zon der toestemming der onderbedxijfsorganisa- tie, dan wel moet worden ingeleverd. In het op 4 Juni verschenen voedselvoor zieningsblad is «de betreffende verordening der onderb'edrijfsorganisatie voor zuivel op genomen. ONKRUIDEN ALS KONIJNENVOER. Vele onkruiden bezitten een zeer hooge waarde als konijnenvoer en de konijnen eten ze graag. Wie zijn dieren op zeer goed- koope wijze wil voeren, vindt daarin een licht verteerbaar voedsel met een eiwitge halte, dat even hoog is als vaii eiwitrijk krachtvoeder en veel kón bijdragen tot de productie van waardevol konijnenvleesch. Men beginne met kleine hoeveelheden bij wg'ze van versnapering. Te snelle over gang leidt tot spijsverteringsstoornissen en vaak tot den dood der dieren. Tot de allerbeste konijnenvoer behoort de paardenbloem, hier en daar ook wel „ko nijnenbladen" geheeten. In verschen toe stand kunnen ze in elke hoeveelheid aan de konijnen worden verstrekt. De planten mo gen echter niet op een hoop worden opge slagen, omdat ze dan gaan broeien en ge vaar voor trommelzucht doen ontstaan. De paardenbloem is rijk aan melksap en eiwit, arm aan ruwe celstof en heeft een verteer- baarheidspercentage van ongeveer 70 Ook beschikt deze plant met haar bitter meBfsap over geneeskrachtige eigenschap pen. Bij het verzamelen trekke men de plant niet uit den grond, doch snijde de bladeren liever af. De plant groeit weer aan, zoodat een tweede oogst mogeljjk is. Tot de door konijnen gaarne gegeten planten behooren voorts het duizendblad, dat als hooi gedroogd kan worden en even eens een geneeskrachtige werking heeft, het herderstaschje,de drie soorten weegbree en de doovenetelsoorten. De distels voldoen minder in verschen toestand, maar worden wel als hooi- en kuilvoeder gaarne gegeten. Het kruidenrantsoen moet uit Verschil lende kruiden worden samengesteld. Heeft men moeilijkheden bg het onderscheiden van de betreffende planten, dan raadplege men een onderwijzer, die met den planten groei in zijn omgeving nauwkeurig op de hoogte is. PROF. DB. N. SCHOOBL OVERLEDEN. In den ouderdom van büna 70 jaar is overle den prof. dr. Nicollaas Schoorl, in loven hoog leeraar in de artsentjbereidkundige toxicologie, analytische en microchemie en levensmiddelen- leer aan de Utrechtsche uiversiteik FRAUDULEUZE SLACHTINGEN EN ZWARTE HANDEL IN MOORDRECHT. Negen arrestaties. Een knoeierij van zeer grooten omvang op het gebied van clandestiene slachtingen en zwarten handel is te Moordrecht aan het licht gekomen. Het begon met een aanhouding nabg het station te Gouda, bij een der gewone regel matige contróles, van den 39-jarigen jtand- techniker R. M. E. uit Den Haag, dié een pakje met 2% kg. schapenvleesch bg zich had. Hij had het betrokken van den 50- jarigen koopman C. v. d. E. te Gouda, die voorgaf het op de markt aldaar gekocht te hebben, maar achteraf bleek, dat het vleesch uit Moordrecht afkomstig was. Van den tandtechniker leidde het onder zoek naar den 46-jarigen tandarts I». E. B. te Gouda, in wiens woning bg huiszoeking 10 kg. rundvleesch, een nier, een tong, twee gerookte hammen en 2*4 kg onge merkte boter werden aangetroffen. De herkomst van het vleesch bleek Moor drecht te zijn en toen begon in deze ge meente het onderzoek. De hoofdpersonen hierbij waren de 35- jarige geitenhandelaar G. K., de 38-jari ge radio-monteur J. G. D. en de 36-jarige vrachtrijder J. van J., allen te Moordrecht woonachtig, die gezamenlijk handelden en in een schuur achter de woning van den vrachtrgder slachtten. In deze oude, vervallen schuur, hebben de betrokkenen, naar bg het onderzoek van den C.C.C.D. bleek, afzonderlijk en met elkaar sinds September van het vorige jaar negen koeien, drie varkens en zestig schapen geslacht en in den zwarten handel gebracht. De slachtingen geschiedden op primitieve wijze. Als leverancier van de koeien fungeerde de 47-jarige veehandelaar G. H. te Ze venhuizen, die de dieren bg boeren en op de markt te Rotterdam voor te hoogen prijs opkocht. Zoo betaalde hg 700 voor een koe van 400, Welke hg betrok van den 65-jarigen veehouder G. S. uit Moor drecht, die zelf de leverancier was van de varkens, afkomstig uit zijn eigen bedrijf. De schapen leverde de 22-jarige veehande laar C. G. uit Zevenhuizen, die de dieren op de markten weghaalde. Het vleesch werd tot prijzen van 2.80 tot 3.50 per kg. en het vet tot prijzen van 13 per kg. clandestien verkocht. De grootste afnemers waren de 2.5-jarige veekoopman E. S., de 34-jarige veehou dersknecht P. A. K. en de 36-jarige chauf feur R. de N.t allen te Nieuwerkerk a/d IJssel en de 33-jarige boterhandelaar W. v. d. R. te Zevenhuizen, die het vleesch aan particulieren te Rotterdam van de hand deden. Ook in Gouda vond een deel van het vleesch zijn bestemming. Tegen 8 inwoners is proces-verbaal opgemaakt. In Moor drecht bleken er 22 afnemers te zyn, ook zij kregen proces-verbaal. Een 45-jarige expediteur te Nieuwerkerk a/d IJssel, een touwhandelaar te Oude water en een rgwielgrossier te Haarlem, die ook hiex*bg betrokken waren, liepen eveneens in de val. Bij alle betrokkenen hebben crisisambtenaren huiszoeking ge daan en daarbg is allerlei smokkelwaar voor den dag gekomenkaas, vet, reuzel, boter, smeerolie, van alles is in beslag genomen. Diverse landbouwers bleken ook clandestien te hebben gekarnd en kaas gemaakt. Zes personen in Ouderkerk a/d IJssel, Lekkerkerk, Nieuwkerk a/d IJssel, Zeven huizen, Capelle a/d IJssel bleken in kaas gesmokkeld te hebben. Bg de komst van de ambtenaren op een boerderij te Moordrecht by den varkensle verancier G. S. vluchtte diens zoon het erf af. Hij werd in zgn kraag gegrepen. De reden van zgn haastige aftocht bleek te zgn, dat hij clandestien voile melk voor 25 cent per liter verkocht. In totaal had hg 1000 liter omgezet, ook werd een partijtje eieren voor den dag gebracht, die uit Wierden afkomstig waren. Deze ontdekking leverde opnieuw twee pro cessen-verbaal op. Toen de ambtenaren bg een der Goud- sche betrokkenen vertoefden kwam juist een kippenfokker J. J. den H. uit Gouda aan de deur om geleverde eieren 30 cent per stuk af te rekenen. De kippen fokker vervoerdeook sigaren en sigaret ten, die hij voor zich zelf had gekocht. Weer rolde de zaak verder* want voor de. Te Gravenhag© had Zaterdag een bijeenkomst plaats, waarbij de Duitsche Rgkssportl e id er, Hans von Tschammer una Osten, het woord voerde. V.r.n.1.: Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seysc Inquart; u. Tachammer tmd Osten; SS Grttppenfuhrer Ranter; gezant Bene» Stapf-Mol-Pax Hofl. m ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het 734ste communiqué van ht,i Itali- aansche hoofdkwartier luidt In de Marmarische woestgn zgn de ge vechten, dié Woensdag geleverd werden, in ons voordeel geëindigd 22 tanks en 7 kanonnen zgn buitgemaakt of vernield. Er zijn talrgke gevangenen gemaakt. De luchtstrijdkrachten der spilmogendheden hebben- spoorweginstallaties en depóts In de zóne van Capuzzo gebombardeerd, co lonnes motorvoertuigen met bommen en machinegeweervuur bestookt en hevige aanvallen gedaan op centra van tegenstand. Bij luchtgevechten werden 5 Curtiss-toe- stellen neergeschoten. Twee onzer vlieg tuigen zijn niet op hun bases terugge keerd. Boven Pantellaria verloor een Britsche afdeeling, die door Duitsche jagers tot den strijd werd gedwongen, 5 Spitfires. Een nachtelijke luchtaanval op Augusta ver oorzaakte geen verliezen. Een toestel werd door het afweergeschut getroffen en viel brandend neer bg dé plaats genaamd Santa Croce. De oorlogsverklaring van Mexico De oorlogsverklaring, die Mexico Woens dag met ingang van 22 Mei heeft afgekon digd tegen de landen van het driemogend- hedenpact, heeft de Deutsche Diplomatisch- politische Korrespondenz aanleiding gege ven om te wijzen op de holle en onware voorwendsels, waarmede "de oorlogsverkla ring gemotiveerd is. Er op wgzende, dat als eigenlijke reden voör de oorlogsverkla ring het verlies van den koopvaarder „Po- trero de Llano" is aangegeven, constateert de Korrespondenz, dat dit schip eens Ita- liaansch bezit is geweest, op wederrechte lijke wg'ze door de Amerikaansche regee ring met geweld geroofd is en vervolgens gebruikt werd ter ondersteuning van een oorlogvoering, die, zooals de laatste dagen en weken toonen, in de eerste plaats be stemd is voor een „tweede front" in de lucht tot het dooden van vrouwen en kin deren in het Duitsche achterland. De Korrespondenz weerlegt dan de these, die van Mexicaansche zgde naar voren ge bracht worden, wgst op de talrgke provo caties van Mexico ten aanzien van de spil mogendheden, zooals het'verbreken der di plomatieke betrekkingen en zegt dan „Mexico had zich voor deelneming aan den oorlog van Roosevelt gereed gemaakt, al leen het voorwendsel ontbrak om het be sluit te verwezenlgken". De deelneming van Mexico is voor den uitslag van den oorlog zonder beteekenis. AANSLAG OP BRITSCHE PROPAGANDALEIDER IN EGYPTE. Sir Walter Monckton, de leider der Brit sche propaganda in het nabije Oosten, is in Egypte bg een aanslag gekwetst. Naar de Arabische berichtendienst uit Beiroet meldt, is Monckton in de deltastad Tanta door Egyptische nationalisten over vallen en „als door een wonder" aan den dood ontsnapt. Monckton zou, zoo meldt de Arabische berichtendienst verder, voor in .Tanta gestationneerde Brit3che troepen een rede gehouden hebben, waarin hy Egypte „eigenlijk een Britsche kolonie" heeft genoemd- JODENSTER OOK IN ONBEZET FRANKRIJK. Naar in kringen, die in nauw contact staan met den nieuwen commissaris-gene raal voor Joodsche aangelegenheden, overweegt deze het dragen van de Joden ster, die sedert korten tijd in het bezette gebied van Frankrijk is ingevoerd, ook voor het niet-bezette gebied voor te schrij ven. De plannen van den commissaris- generaal worden reeds uitgewerkt, doch definitieve beslissingen kunnen eerst ver wacht worden, nadat besprekingen zyn gevoerd met de bevoegde ministeries en nadat de regeeringschéf de plannen heeft bestudeerd. rookartikelen waren veel te hooge prgzen betaald. De winkelwaarde bedroeg 57,50 t^rwgl er 140 voor betaald was. Het gevolg was dat bij- den leverancier, de sigarenwinkelier G. A. A. D. te Gouda diens geheele voorraad, bestaande uit 28 000 sigaren en 19.0000 sigaretten, ter waarde van 3500 in beslag genomen werd. Negen personen de drie Moordrecht- sche slachters K. D. en van J., de twee veehandelaren H. en G. uit Zevenhuizen, die de koeien en schapen leverden en de voornaamste afnemers van het vleesch, de drie personen S. K. en Den N. uit Nieuwerkerk en v. d. R, uit Zevenhuizen zgn in arrest gesteld. De meesten zijn recidivisten.- Tegen alle overige, ruim 50 personen, die op de een of andere wg'ze by de zaak betrokken zgn, is proces verbaal opgemaakt. De Japansche operaties in China. De Japansche operaties in de Tsjoeng- kineesche gebieden, die zich aan gewel dige een halven cirkel vormende fronten in de provincies Tsjekiang, Kiang- si, Kwantoeng en Yoennan ontwikkelen, maken aanzienlgke vorderingen, naar uit de berichten, die te Tokio van de oorlogs- tooneelen zgn ontvangen, blgkt. De betee kenis van deze Japansche acties ken merkte de woordvoerder van het Japansche expeditieleger in midden China als een laatste waarschuwing aan Tsjoengking, het zinnelooze verzet te staken of anders ten onder- te gaan. De belangrijkste oorlogstooneelen in het China van Tsjang Kai^Sjek schgnen op het oogenblik de fronten bg Tsjoetsjau en in den sector ten Westen van het Pojang- meer tusschen Kioekiang en Nantsjang te zijn. Bg Tsjoetsjau, dat na een zware be schieting door de artillerie op het oogen blik in brand staat, zgn de Japanners na door de tweede vijandelijke verdedigings linie in het heuvellandschap ten Zuiden van den spoorweg TsjekiangKiangsi te zijn gebroken, langs de rivier de Woeki opgerukt, waarna zg den tegenstander in verwoede gevechten van man tegen man een vernietigende nederlaag toebrachten. In Kwangtoeng hebben de Japanners na een opmarsch van vier dagen langs den spoorweg KantonHankau de belangrgke plaats Yoen tam bezet. CHINEES CHE TROEPEN IN BRTTSCH-INDIË AANGEKOMEN. Een deel der Chineesche troepen van generaal Stillwell is, naar Amerikaansche zenders melden, in Britsch-Indië aange komen en zal daar opnieuw worden bewa pend. JAPANSCHE AANVAL OP MIDWAY EILANDEN. Naar Associated Press meldt, heeft het Amerikaansche departement van marine bekend gemaakt, dat de Midway eilanden Donderdag door Japansche vliegtuigen z$jn aangevallen. Nadere bgzonderheden zyn nog niet bekend. HET JAPANSCHE OFFENSIEF IN CHINA. Al verscheidene dagen is In de Chineesche provincie Tsjekiang en Foekicn eengroote omslngellnèsactle gaande. (Zie belde kaartjes waarop de nUptang- aanvalsrloblingen der Japanner» zijn aangegeven). Japansche formaties zijn een offensief op groot* schaal begonnen om de Chineesche troepen te ver hinderen zich te nestelen tusschen Hangtsjau. Wen- tsjau en Foetsjau. Hevige gevechten zijn gaande in de buurt van Lantsjl en Kinhwa en langs de rivier de Min. ENGELSCHE OORLOGSKOSTEN. Naar de Londensche correspondent van „Göteborgs Posten" meldt, heeft de oorlog Engeland tot dusver 10 milliard gekost en wel aan rechtstreeksche oorlogsmaatre gelen. De tot dusver beschikbaar gestelde 9 milliard zgn, naar de Zweed sche jour nalist meldt, zoo goed als gebruikt. Men verwacht, dat de Engelsche minis ter van financiën spoedig een nieuw crediet zal vragen, dat de behoeften tot Septem ber a.s. moet dekken. Dit nieuwe crediet zou een milliard pond bedragen. De geheele eerste wereldoorlog heeft En geland nog niet ten volle 8% milliard ge kost. De dagelgksche oorlogskosten bedra gen thans voor Engeland 12.5 millioen tegen 5 millioen in het begin van den oorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5