PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT WO.ENSDAG 3 JUNI 1942 HO( Succesvolle operaties in Noord-Afrika. Het aanstaande oorlogsseizoen. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers '6 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 65 ct., iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 65 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct, bö vooruitbetaling. „Brie ven óf adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN D E" VELDE JR. EN G. W. DEN BOER ♦.POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 127 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN De BUREAUX van de Provincial Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen» Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 'i'i Redactie telefoon 3521, na kantoortijd teief. 3454. Administratie telef. 3541. GOES: Red. en Admlnfstr. Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel.'234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRÈSKENS: Dorpsstraat 35, tel. 21 Britsche luchtmacht zwaar gehavend. Hoofdkwartier van den Führer, 2 Juni '(DN.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend In het Oosten slechts plaatselijke ge vechtshandelingen. Bij aanvallen van duik bommenwerpers op de havenwerken van Jokonga en Moermansk kreeg een vracht schip van middelbare grootte zulke zware treffers, dat aangenomen kan worden, dat het vernietigd is. In den slag brj Charkof heeft, -naar intus- schen is vastgesteld, ook de opperbevel hebber van het zesde bolsjewistische leger, generaal-majoor Gorodajanskv, den dood gevonden. In Noord-Afrika werd hij den aanval van Duitsche en Italiaansche troepen op een als een vesting versterkte stelling een Britsche gevechtsgroep ingesloten en ver nietigd. Drieduizend gevangenen, onder wie een brigade-generaal, vielen ons in handen. Den 31en Mei en len Juni werden 101 pantserwagens, 124 kanonnen, talrijke voertuigen en groote hoeveelheden ander oorlogsmateriaal vernietigd Of buitge maakt. Bij een verkenningsvlucht hoven de vijandelijke linies werd de generaal der pantsertroepen Gruewell neergeschoten. Hij, geraakte in Britsche gevangenschap. In den strijd tegen Groot-Brittannië vol bracht de luchtmacht in den afgeloopen nacht zonder eigen verliezen een hevigen aanval op de ravitailleeringshaven Ipswich aan de Z.O. kust van Engeland, andere ge vechtsvliegtuigen wierpen wederom bom men van zwaar kaliber op het stadsgebied van Canterbury. Bij aanvallen van gemengde formaties der Britsche luchtmacht op de kust der bezette gebieden in het Westen werden gisteren overdag 18, bij vluchten van enketé bewapende verkenningsvliegtuigen in het gebied rond Keulen één Britsch vliegtuig neergehaald. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 1 op 2 Juni verscheidene plaat sen in West-Duitschland aan, vooral de woonwijken in Duisburg en Oberhausen- Brj den afweer van deze, slechts tegen de burgerbevolking gerichte terroriseerings- aanvallen, schoten nacht jagers en lucht doelartillerie 37, marine-artillerie 3 vlieg tuigen neer. Daarmede heeft de Britsche luchtmacht bij haar vluchten naar de be zette gebieden en naar het rijksgebied gis teren overdag en in den afgeloopen nacht 59 vliegtuigen verloren. Oberfeldwebel Struening behaalde in den afgeloopen nacht zijn 15e en 16e nachte lijke overwinning ihet een jachtvliegtuig. De militaire en politieke situatie. (Van onzen Haagschen redacteur-) Nu al of niet in verband met het tóch nog komende voorjaar de militaire en de diplomatieke bedrijvigheid aan verschil lende kanten van dezen oorlogs-aardbol weer wat levendiger begint te worden, kan het zijn nut hebben, in eenige groote trekken eerst de balans der afgeloopen 2y2 jaren strijd op te maken. Van Duitsche zijde heeft men dit onlangs, ter- gelegen heid van den verjaardag van het Duitsch- Italiaansche vriendschapsverdrag, ook ge daan en ons daarbij een overzicht gegeven van den huidigen toestand zoowel op mi litair-strategisch als op diplomatiek- politiek gebied. Wanneer Duitschland oordeelt, dat de strategisch-militaire situatie voor de lan den van het driemogendhedenpact op dit oogenblik, aan den vooravond van te verwachten nieuwe offensieven, die zich reeds hebben aangekondigd Kertsj, Charkof, Afrika ongetwijfeld gunstig te noemen is, kan het zich hiertoe niet alleen beroepen op eigen of bevriende des kundigen, doch evenzeer op uitlatingen van leidende figuren in het kamp van zijn tegenstanders. Zoo heeft de Britsche plaatsvervangend minister-president, ma joor Attlee, vorige week in het Engelsche Lagerhuis onomwonden verklaard, dat de Anglo-Amerikanen door de vele fronten, waarop gestreden moet worden, niet in staat zjjn op alle oorlogstooneelen vol doende strijdkrachten te concentreeren. Stalin's Britsche handlanger, sir Stafford Cripps, liet zich in dezelfde omgeving nog openhartiger uit, toen hij verklaarde „De Duitschers en Italianen bezetten in Europa de binnenlinie en kunnen aldus hun troepen van het eene naar het andere front overbrengen, terwijl wij steeds buitenom moeten gaan. De Japanners con troleeren bovendien voorloopig de Stille Zuidzee en hebben op deze wijze het voor deel van een binnenlinie ter zee. Dat heeft hen in staat gesteld, hun strijd krachten te concentreeren op de plaats, waar zij slag willen leveren, terwijl de Engelsche en Amerikaansche bevelhebbers moeilijk konden zien, waar fen aanval te verwachten kon zijn". Verschillende^ afgevaardigden in het Lagerhuis, onder wie vooral de ex-minis- ter Haore Belisha, waren weinig malsch in hun critiek on d-:i gang van zaken en de aandrang - op Churchill, om de" mili taire operaties uitsluitend in handen te geven van specialisten, neemt steeds toe zij het tot dusver mét weinig succes, daar de premier blijkbaar liever zélf „de dood graver van het Britsche imperium" wil ztjn. Japan, na veel moeite tot den oorlog: uitgedaagd, om aldus ook Amerika .tot deelname te animeeren, heeft voor eenige weinig-verheugende verrassingen gezorgd en bedraagt thans zoowel Tsjoengking- China ais Britsch-Indië en Australië. In het licht van Cripps' bovengenoemde uit lating dat Japan de Stille Zuidzee be- heerscht moet ook het resultaat van den grooten zeeslag in de Koraalree voor de Anglo-Amerikanen weinig succesvol zijn geweest, hetgeen eveneens zou kunnen worden afgeleid uit Roosevelt's geringe mededeelzaamheid hieromtrent. Ook de militair-strategische ontwik keling aan het Europëesche Oostfront is weinig verheugend voor Londen en Mos= kou, terwijl Duitschland z'n grootste re serves, ook na de successen bij Kertsj en Charkof, nog in petto heeft gehouden voor het groote offensief. Een laatste belangrijk oorlogstooneel is het gebied rondom de Middellandsche Zee, dat al evenzeer een voor de as mogendheden gunstige ontwikkeling te zien geeft Ter staving van deze meening kunnen van Duitsche zijde vier feiten naar voren worden v gebracht1. Het Duitsche Afrika-corps van Rommel heeft aanzienlijke reserves aan manschappen en materiaal kunnen ontvangen het in? tusschen begonnen Duitsch-Italiaansche offensief vormt reeds een bewijs ervoor zonder dat de Engelschen er veel aan hebben kunnen doen om de convooien van de Italiaansche naar de Noord-Af rikaan- sche kust te beletten. 2. De gouverneur van Malta moest plaats maken voor Lord Gort, de gouverneur van Gibraltar, het geen kan bewijzen, dat de toestand voor Malta kritiek moet zijn. 3. De Italiaansche marine is niet alleen even sterk geble ven, doch zelfs sterker geworden vooral door uitbreiding van het aantal slag schepen. 4. Het feit, dat admiraal Cunning ham, de aanvoerder van de Britsche Middellandsche Zeevloot, werd terugge roepen, geeft gegronde reden tot het ver moeden, dat hij zijn taak niet op bevredi gende wijze heeft weten te vervullen. Tenslotte dient nog gewezen te worden op de vele ontmoetingen tusschen zee- en luchtstrijdkrachten van de asmogendheden en van de Anglo-Amerikanen, in de Eu- ropeesche wateren, welke in het voordeel der eerstgenoemden verliepen. Ook het Duitsche U-boot-wapen blijkt bijzonder effectief te opereeren, hetgeen aan ver schillende oorzaken te danken is. In de eerste plaats beschikken de Duitsche duik- booten thans,over talrijke havens aan de Atlantische kust, terwijl de Duitsch-Ita liaansche marine ook de beschikking heeft over vele steunpunten rondom de Middel landsche Zee- Dit geldt evenzeer voor de luchtmacht der asmogendheden. Ook mag niet worden vergaten, dat de actie-radius van de Duitsche U-booten heel wat groo- ter is dan in den vorigen wereldoorlog. Van belang is eveneens, dat de Duitsche zeestrijdkrachten in het Verre Oosten nu gebruik kunnen maken van de talrijke door Japan veroverde havens, terwijl elke vergelyking met de jaren 1914'18 ook reeds hierom mank gaat, omdat de belang rijke maritieme mogendheden als Japan en Italië, die toen Duitschland's vyanden waren, thans aan den Duitschen kant strijden. Indien wij nu nog even onze aandacht wijden aan de uitsluitend diplomatiek- polïtieke ontwikkeling, kan allereerst ge wezen worden op de toenemende verslech tering van de betrekkingen tusschen Frankryk en de Anglo-Amerikaansche bondgenooten, waaraan mede de inciden ten, veroorzaakt door Engelsche vliege niers in de Fransche Noord-Afrikaansche bezittingen, niet vreemd zullen zijn. Ook Turkije's houding lijkt zich te ontwikke len in een richting, die steeds meer afwijkt van die der Anglo-Amerikanen met hun bolsjewistische vrienden, waartoe het ver loop van het proces te Ankara stellig me dewerkt. Tenslotte zal ook Zweden wel licht zijn houding gaan wijzigen, nu be kend is geworden, dat de Sovjet-Unie met kennelijk welgevallen een begeerige blik heeft geworpen op eenige ZWeedsche ha vens. Al met al acht men derhalve aan Duitsche ,zyde voldoende gronden aanwe zig om het nieuwe oorlogs-seizoen met vertrouwen tegemoet te zien. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Het 732e Italiaansche weermachtsbericht luixït: Het hardnekkige verzet van de vij andelijke formaties, die in de Marmarica in het gebied van Got el Wales zrjn omsin geld, werd gisteren door een convergee- rende actie van de Italiaansche ën Duitsche troepen gebroken. Wij hebben meer dan 2000 gevangenen gemaakt en 70 pantser wagens, 50 kanonnen en een honderdtal motorvoertuigen buitgemaakt. Een krach tige vijandelijke uitval, die door pantser wagens werd gesteund, werd afgeslagen. Voorts werd een groote gemotoriseerde colonne, die onze verbindingen trachtte aan te vallen, door viegtuigen van de a£ hevig en herhaaldelijk aangevallen en ge dwongen zich, ha zware verliezen te hebben geleden, terug te trekken. De luchtmacht bestookte zonder ophou den de vijandelijke verbindingswegen en vernielde in luchtgevechten 10 Britsche vliegtuigen. Twee vliegtuigen, düe door het geschut van de 'landstrijdkrachten waren getroffen, sloegen op den grond; te pletter. De operaties tegen de lucht- en vloot- steunpunten van Malta werden voortgezet. De installaties van Halfar werden getrof fen. Duitsche jagers schoten een Spitfire neer. In het Oostelijke deel van de Middelland sche Zee heeft een van onze vliegtuigen een koopvaardijschip van middelgroote tonnage getorpedeerd. Enkele bommen, die in den afgeloopen nacht op Augusta werden geworpen, maak ten geen slachtoffers. In de nabijheid van Licata werd een Engelsch vliegtuig ge dwongen te landen. De bemanning werd ge vangen genomen* Luchtaanval op Ipswich In den nacht van 1 op 2 Juni hebben formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen de voor dé ravitailleering belangrijke ontslag- haven Ipswich in Oost-Engeland aange- vallen. Ipswich is als industrie- en havenstad van toenemende, beteekenis. Er bevinden zich fabrieken op het gebied van de scheepsbouw- en vliegtuigindustrie. Toen de eerste golf Duitsche gevechts vliegtuigen het* doel naderde, werd zij herhaaldelgk door Britsche nachtjagers aangevallen. Vijandelijke luchtafweerbatte- rijen, gesteund door talrijke zoeklichten, probeerden den-Duitschen vliegtuigen den weg af te snijd en-Jn weerwil van het zeer hevige vuur braken de Duitsche gevechts vliegtuigen door het spervuur heen en wierpen zij hun bommen neer op de stad en haven van Ipswich. Duizenden brandbommen veroorzaakten in vele deelen van dè stad uitgebreide branden. Dit vuur wees den later komen den Duitschen gevechtsvliegtuigen den weg. Waargenomen kon worden, dat on telbare bommen ontploften, voornamelijk in de haveninstallaties, waar zware vernie lingen werden aangericht. Alle Duitsche vliegtuigen keerden op hun basis terug. VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. Naar- het opperbevel vap de weermacht mededeelt, heeft de Britsche luchtmacht hij de Dinsdag ondernomen aanvalspogin- gen in het Kanaal weer gevoelige neder lagen geleden. Reeds in de ochtenduren, toen een formatie Britschp jachtvliegtui gen naar de Fransche kust vloog, werd zij terstond door Duitsche jagers tegenge houden en tot den terugkeer genoopt. Tij dens een achtervolgingstocht schoten de Duitsche jagers boven het Kanaal twee Spitfires neer. Eenige uren later ontmoet ten Duitsche jagers. \Toor Kaap. Gris-Nez een numeriek superieure formatie Britsche jachtvliegers. De Duitsche jagers gingen terstond den strijd met de Engelschen aan en schoten in korten tijd elf Spitfires om laag. Met een bij Cherbourg neergehaal de Spitfire en twee voor de Nederlandsche kust neergeschoten verkenners, bedroeg het Britsche verlies Dinsdag zestien vlieg tuigen. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Britsche vliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt in den afgeloopen nacht op woon- en zakenwijken van eenige West-Duitsche steden brisant- en brand bommen geworpen. Volgens tot dusver ontvangen berichten hébben nachtjagers en afweergeschut 12 vijandelijke bommen werpers neergeschoten. De bom-aanval op Keulen. Over den Britschen aanval op Keulen in den nacht, van 30 op 31 Mei j.l. bericht „Der Mittag" nog, dat in by na alle deelen van de stad de woonwijken volkomen doel loos in verscheidene golven, vooral met brandbommen werden bestookt. Zoo werd het bureau van de Gauleitung der N.S.V. totaal vernield, terwyl tevens vele groote kantoorgebouwen en scholen het slacht offer werden van dezen bomaanval. Het hoofdbureau van politie, de Messe, andere zakenpanden en scholen, alsmede drie kerken en twee ziekenhuizen werden zwaar beschadigd. Vooral veel dakbranden ont stonden in vele deelen van de stad. Aan' het ingrijpen van de Keulsche be volking, die zonder op het gevaar te let ten, onmiddellijk op energieke wijze de brandbommen bestreed, is het te danken, dat ondanks den sterken wind vele bran den tot hun haard konden worden beperkt. Dadelijk na het begin van den aanval kwamen de partij-organisaties, de Weer macht en alle staats- en gemeentelijke veiligheidsinstanties in actie, zoodat aan de bevolking alle mogelijke hulp werd ver leend. Voor de vele dakloos geworden menschen werd onmiddellijk een wijd-ver- takte hulpactiegevoerd. De gediscipli neerde houding van de bevolking aldus „Der Mittag" en de wederzydsche bu renhulp waren boven eiken lof verheven. Zondagavond waren reeds 117 dooden geteld. Er moet' echter rekening mede ge houden worden, dat dit aantal nog zal stijgen. Japanners bezetten het eiland Toelagi. Naar Domei van boord van een Ja- pansch oorlogsschip meldt, heeft, naar thans bekend wordt, een Japansche ma- rine-afdeeling in de afgeloopen maand een succesvolle landing op het eiland Toelagi aan de Zuidoostelijke punt van de Salo- mon-eilanden uitgevoerd. Den daaropvol- genden dag heeft de landingsafdeeling, zonder op verzet te stuiten, het geheele eiland bezet, dat totdusver door de Au stralische strijdkrachten als vooruitge schoven steunpunt was gebruikt. De be zetting van het eiland Toelagi beteekent de totale verovering van de Salomon-eilan- den door de Japanners. Dit feit zal voor de geallieerde troepen in dit gebied een zware slag blijken te zijn. SJANGHWA DOOR DE JAPANSCHE TROEPEN VEROVERD. De Japansche troepen, die op 1 Juni van Kanton uit de operaties tegen het Tjoeng- kineesche leger van generaal Joehanmoe zijn begonnen, hebben denzelfden, dag Sjanghwa, gelegen op 75 km. ten Noord oosten van Kanton, bereikt. Vervolgens zetten de Japansche troepen de achtervol ging van de vluchtende Tsjoengkineezen voort. Japansche strijdkrachten van de marine hebben op 30 Mei het eiland Joehwan aan de kust van de provincie Tsjekiang bezet. De Japansche troepen zijn op een punt ten Noordoosten van Wontsjau aar land gegaan. In den Stadsschouwburg te 's Gravenhage heeft Zaterdag de plechtige opening plaats gehad van de Nederlandsche Kultuurkamer. Een overzicht tijdens da rede van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland m De Engelsche luchtaanvallen. TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN. Maandag en in den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vliegers ver scheidene plaatsen in Nederland aangeval len. Ook ditmaal waren het voornamelijk woonwijken, die door de Engelsche vliegers %rstematisch met talrijke brand- en bri santbommen werden bestookt. Een aantal huizen werd vernield of zwaar beschadigd. Bij deze misdadige Engelsche aanvallen kwamen 36 menschen om het leven. Boven dien, werden twintig personen zwaar en een aantal licht gewond. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. DE TOESLAGREGELING VOOR RUIMTEN VOOR BLJZONDERE DOELEINDEN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de dis tributie van vaste brandstoffen. Onder de verbruikers, die het vorige jaar gerangschikt waren in de groepen B, C en D en de verbruikers, die een toeslag ont vangen hebben voor z.g. ruimte voor bij zondere doeleinden op de formulieren MD 112 en MD 120, zal dit jaar ter bepaling van de toe te wijzen hoeveelheid een nieu we enquête worden gehouden. Hiertoe zal gebruik worden gemaakt van formulieren BR. C. 250 en BR. C. 251. Formulier BR. C. 25 0. De fomulieren BR. C. 250 kunnen, na be kendmaking door de plaatselijke distribu tiediensten, worden ingevuld door degenen, die een perceel of perceelsgedeelte in ge bruik hebben voor andere dan particuliex*e doeleinden. Deze verbruikers waren verle den jaar in de groepen B, C of D ondex-ge- bracht. Ook dienen op formulier BR. C. 250 brandstoffen te worden aangevraagd voor ruimten voor bijzondere doeleinden gelegen in een perceel of perceélsgedeëlte, waar voor reeds een ^gewone brandstoffenkaart DV is of zal worden verstrekt, echter alleen in die gevallen, dat de, ruimte voor bijzon dere doeleinden grooter is dan de ruimte voor gezinsverbruik. Onder degenen, die van formulier BR. C. 250 gebxuik behooren te maken, zyn o.m. de volgende brandstof verbruikers te rangschikken ziekenhuizen, gestichten, scholen, openbare gebouwen, kerken, gebouwen voor publieke vermake lijkheden enz. Voor kantorexx, café's enz. zal de aanvrage in het algemeen öok op dit formulier moeten worxlen ingediend. Formulier BR. C. 25 1. Voor de kleinere kantoren, café's' enz. is dit echter niet altijd het geval. Want is de ruimte voor bijzondere doeleinden gelijk aan of kleiner dan de ruimte voor gezins gebruik, dan moet de aanvrage geschieden op een formulier BR. C. 251, waarvan de distributiedienst de verkx-ijgbaarstelling over enfcele weken plaatselijk bekend zal maken. Ten aanzien van het formulier BR. C. 250 wordt nog medegedeeld, dat, wanneer in één perceel meerdere verbruikers geves tigd zyn, de aanvraagformulieren tezamen, aaneengehecht, dienen te worden ingele verd. Is afzonderlijke verwarming van de door de verbruikers bezette gedeelten mo gelijk, dan zal aan iederen verbruiker een afzonderlijke toewijzing worden verstrekt. Wordt echter het betrokken perceel door middel van één vex*warmingsinstallatie ver- wai'md, ^dan ontvangt de hoofdverbruiker of de eigenaar de gezamenlijke toewijzing. Evenals vorige jaren worden ook nu de verbrixikers behoorende tot de groepen B, C en D op grond van de op formulier BR. C. 250 toegewezen hoeveelheden gesplitst in groot- en kleinverbruikers. De grootver bruikers ontvangen een identiteitskaart, waarop de plaatselijke distributiediensten hun telkenmale na bekendmaking, tegen afkruising van de overeenkomstige vakjes, de toewijzing zxxllen verstrekken De klein verbruikers en de verbruikers, wier aan vrage behandeld is op formulier BR. C. 251, ontvangen onmiddellyk hun geheel jaar kwantum in periodebonstrooken eventueel aangevuld met rantsoenbonnen. Voor pensionhouders en kamerverhuur ders zal te zijner tijd een aparte regeling .v»rden g^p-'Hiceerd. DIRECTEUR-GENEI(AAL VAN WINTERHULP ONTSLAGEN- BURGEMEESTER VAN DELFT ZIJN OPVOLGER. Het rijkscommissariaat deelt mede: De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. o art. 5 van zyn ver ordening nr. 186/40 betr. het oprich ten van een stichting „Winterhulp Nederland" van 22 October 1940, den heer C. Piek eervol ontslagen uit zijn ambt van landelijk leider van de stich- tfing „Winterhulp Nederland", onder dankzegging voor de bewezen dien sten. De opbouw \mn dit socialistisch hulpwerk was een taak waaraan de heer C. Piek zich gedurende ander half jaar met grooten ijver en liefde heeft gegeven. „Binnenkort zal hem een andere taak worden gegeven. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van hetzeffde besluit tot nieu- wen landelijken leider van „Winter- rulp Nederland" benoemd, den burge meester van de gemeente Delft, F. W. van Vloten, die tegelijkertijd in zijn ambt van burgemeester gehandhaafd blijft. Waarom in het Nederlandsche Arbeidsfront De centrale persdienst van het N.A.F. meldt „Het belang van mijn gezin gaat boven alles", zegt Jansen, metaaldraaier, met een jarenlange staat van dienst „en daar om ben ïk lid van het Nederlandsche Ar beidsfront. Ik heb dan ook geen. dag ge wacht met het invullen van mijn vx-agen- lijst, maar deze onverwijld ingezonden". Jansen heeft gelijk. Wie het belang van zijn gezin inziet en welke werker doet dat niet zorgt lid te zyn van het Neder landsche Arbeidsfront, ook omdat hij daar door in tijden van werkloosheid verzekerd zal zijn, dat het inkomen voor hem en voor zijn gezin niet ophoudt Het Nederlandsche Arbeidsfront toch zal de werkloosheidsuitkeeringen en ook de steunuitkeeringen gaan verzorgen. Dit zal niet alleen zoo zijn om redenen van practischen aard. De uitkeeringen te ver zorgen, behoort pivincipieel tot de taak van het Nederlandsche Arbeidsfront het be hartigen van,de belangen van alle wer kers in dienst van de volksgemeenschap. Deze taak nu houdt niet op, wanneer de arbeider voor korter of langer tijd is uit geschakeld uit het arbeidsproces. Kon in het verleden een „werklooze" arbeider zich wellicht uitgesloten Vn overbodig voelen, thans is dit niet meer het geval. Het ge heele gebied van den arbeid vormt thans en in de toekomst overal en ten allen tijde een onverbrekelijke eenheid. Daar het Nederlandsche Arbeidsfront deze eenheid tot uitdrukking brengt, moet de taak van dit front' ook zijn het behar tigen van de belangen der werkers ook door middel van de werkloosheidsverzeke ring. Wordt dus lid van het N.A.F., gij ver- stérkt hierdoor niet alleen de eenheid van alle werkers, maar bovendien schept gij, omdat gij'overeenkomstig artikel 9 van het huishoudelijk reglement van het Neder landsche Arbeidsfront een beroep kunt doen op de werkloozenkas overeenkomstig de wettelijke bepalingen, hiermee voor u en uw gezin het recht op uitkeeringen in tijden van werkloosheid. Opmeting van geveld of gerooid hout. In de Nederlandsche Staatscoixi*ant van Maandag is opgenomen een bekendmaking van den directeur van het rijksbureau voor hout betreffende de opmeting van geveld of geropid hout, bedoeld in zijn bekendma king in de Nederlandsche Staatscourant van 16 April j.l. Deze opmeting moet ge schieden op de'wijze, die is vastgesteld door de commissie voor de meting van hout. Een exemplaar van het door de commis sie uitgebracht verslag, waarin de te volgen wijze van opmeting is vastgelegd zal door den directeur van voornoemd rijksbureau aan de bezitters van aankoopvergunningen voor hout op stam worden toegezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1