PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 2 JUNI 1942 Vergeldingsaanval op Canterbury. De slag bij Charkof een der grootste overwinningen der Duitsche en verbonden troepen. Wijziging distributieregeling voor schoenen. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.68 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct. Iedere regel meer 13 ct., dlenstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT uitgave der firma's f. van de velde jr. en g. w. den boer postrekening 359300, provinciale zeeuwsche courant. middelburg DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 126 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGBN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454. Administratie telef. 3541. GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45. telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 BRITSCHE TEGENAANVALLEN IN NOORD-AFRIKA AFGESLAGEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front werden eigen plaatselijke aanvallen met succes uitge voerd. Enkele aanvallen van den tegen stander werden afgeslagen. De luchtmacht bestookte met krachtige uitwerking militaire doelen in de stad en de haven van Sebastopol. In de wateren van Moermansk beschadigden duikbom menwerpers twee groote vrachtschepen door bomtreffers. In Noord-Afrika werden Britsche tegen aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen.' Duitsche en Italiaansche jagers schoten Zondag in luchtgevechten 24 Britsche vliegtuigen neer. In den loop der verwoede gevechten, die tot dusver ge leverd zijn, hebben Duitsche en Italiaansche troepen mteer dan 2.000 gevangenen bin nengebracht en meer dan 350 pantserwa gens, 53 kanonnen en een groote hoeveel heid ander oorlogsmateriaal vernietigd of buitgemaakt. Aan de Kanaalkust verloor de vijand Zondag 19 vliegtuigen. Als vergelding voor den terroriseerings- aanval der Britsche luchtmacht op de bin nenstad van Keulen hebben sterke forma ties gevechtsvliegtuigen in den- nacht van Zondag op Maandag de bisschopsstad Can terbury in Z. O.-Engeland met duizenden brisant- en brandbommen aangevallen. De op geringe hoogte en by goed zicht vliegen- de formaties namen groote branden waar. Enkele Britsche vliegtuigen ondernamen in den nacht van 31 Mei op 1 Juni nutte- looze storingsvluchten naar het West- Duitsche gebied. De strijd tegen de ravitailleeringöscheep- vaart van Groot-Brittannië en de Vereenig- de Staten was in de maand Mei bijzonder succesvol. Marine en luchtmacht brachten 170 vijandelijke schepen met een gezamen- lijken inhoud van 924.000 brt. tot zinken. Bovendien werden 66 schepen door bom- of torpedotreffers ten deele zwaar beschadigd. In deze successen heeft het duikbootwapen, dat, zooals reeds in een extra-bericht is meegedeeld, 140 schepen tezamen 767.400 brt. tot zinken heeft gebracht, een bijzon der aandeel. Bij de laatste gevechten op het schier eiland Kertsj heeft de Obergefreiter Entian zich daardoor bijzonder onderscheiden, dat hij in het gebied van een steengroeve, on danks hèt hevige vijandelijke vuur, alleen een grot binnengedrongen door deze op te blazen, de gevangenneming van 9 officie ren en 650 man mogelijk maakte. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche kust heeft de boot van den luitenant-ter-zee le klasse Winter zich bijzonder onderscheiden. Bij den Britschen luchtaanval op Keulen hebben de daar-dienstdoende manschappen van den luchtbeschermingsdienst, zonder acht te slaan op eigen verliezen, door krachtdadig optreden en bijzonderen moed verdere uitbreiding van de branden verhin derd. De slag in het gebied van Charkof, die thans geëindigd is met een der grootste overwinningen der Duitsche en verbonden troepen, wordt door welingelichte Duitsche militairen, den tot nu toe grootsten slag van gemotoriseerde formaties genoemd. Het groote aantal gevangenen bewijst hier volgens het oordeel van militaire deskun digen minder dan het aantal van 1249 buitgemaakte of vernielde vijandelijke pantserwagens. Daaruit blijkt, dat door beide partijen de beslissing ,van den slag met dit modernste wapen gezocht werd en dat deze beslissing ten gunste van het Duitsche pantserwapen is uitgevallen, waarvan de verliezen niet alleen tegen over de bevochten beslissing en het aan tal op het slagveld achtergebleven vijan delijke pantserwagens, doch ook absoluut van weinig gewicht zgn. De slag is te verdéelen in vier fazen. Eerste faze. Voorbereiding en op- marsch. De Duitsche verkenning had reeds op een tijdstip, toen de vijandelijke voor- beréidingen nog in een begin-stadium ver keerden, het stafkwartier van generaal- veldmaarschalk Von Bock zeer waarde vol materiaal* doen toekomen. Hieruit ble ken zeer vroegtijdig, tezamen met de voortdurende aanvullingen, de vijandelijke voornemens ^en dit ondanks alle camou flage en deels geraffineerde kunstgrepen. De opmarsch van den vijand voltrok zich in het gebied van het schiereiland Kertsj en ten Oosten van de Donetz, waarbij vooral ongeveer 200 km. ten Zuidoosten van Charkof tot 100 km. ten Noordoosten van deze stad de opmarsch zeer massaal was. Stalin had aan de legergroep van Timosjenko de beste troepen en het beste materiaal waarover hij beschikte, toegeV wezen met de opdracht om deze zorgen van het bolsjewistische regiem met een grooten militairen slag tegen de Oekraine uit den weg te ruimen. Om den vijand in de uitvoering van zgn voornemens te sterken, werden de waar- schgnlijk geachte doorbraakplaatsen in het Duitsche front verzwakt Een uitzon dering hierop vormden slechts zekere stellingen, die het vermoedelijke gebied van den vijandelijken aanval flankeerden. Tweede faze. Slag van Kertsj. Van dit gebied uit wilde de vijand de eene helft van de tang ih beweging brengen. Ze werd hem uit de hand geslagen op een tijdstip, waarop de vijand zich nog in op marsch bevond. Drie legers gingen voor hem verloren. Hij moest thans in het ge bied van Charkof met de andere tangbe weging beginnen op een tijdstip, dat hem door Kertsj door de Duitsche leiding was voorgeschreven. Derde faze. De slag rondom Charkof. Ongeveer in den sector, die in het Noorden door het plaatsje Balakleja, in het Zuiden door het plaatsje Aleksandrowka begrensd wordt, werd overeenkomstig de bevelen in het Europeesche front een sluis geopend voor de aanstormende bolsjewis tische divisies, waarbij hevig gevochten werd opdat de vijand niet op het idee zou komen, dat lit een doorgestoken kaart was. Een machtige bolsjewistische wig drong in het gebied van Isjoem over de Donetz tot Oostelijk van Krasnograd. Hier stiet hij op het einde van de ongeveer 100 km. lange sluis, op een granieten muur- Ten Noorden van Charkof in het gebied van V'oltsjansk tot ongeveer bij Petsje- negi was eveneens een sluisdeu,r geopend. Hier bleek bij de omsingeling, die hierop volgde, dat de vijand voornemens was zijn groot offensief ten Zuiden van Charkof slechts een Noordelijke afscherming te geven, met het doel den voorgenomen ring om Charkof in het Noorden te sluiten. Bg Saltof werd deze groep dror het nood lot achterhaald. Het noodlot, dat zich in het Zuiden baan brak voor de drie legers van Timosjenko in het nauwe gebied van Aleksejewskoje. Vierde faze. De overwinning. Aanval lend van uit het gebied ten Zuiden van de eerste bolsjewistische doorbraak bg Isjoem had het pantserleger van Vod Kleist met het uit het gebied ten Zuid oosten van Charkof oprukkende pantser- leger van Paulus, beide ongeveer 80 tot 100 km. achter de groote bolsjewistische wig opereerend, een verbinding tot stand gebracht, toen ongeveer omstreeks 24 Mei het gros van de vijandelgke troepen als omsingeld kon worden beschouwd. Traag kwam de by Krasnograd staande vijand tot het inzicht, dat, wilde hij nog iets redden, hg tot iederen prijs terug moest, doch hij kwam slechts in het gebied rond Aleksejewskoje. Achter hem was de sluis deur dreunend dichtgeslagen De vlieg tuigformaties van Generaloberst Löhr en van den generaal der vliegers Pflugbeil verduisterden den hemel. Een half millioen keurtroepen van Timosjenko waren op 29 Mei in dit gebied gesneuveld, gewond of gevangen genomen. Van 14 pantserbriga des ontkwam niet één pantser. De paar den vap zeven divisies cavalerie renden, voor zóóver zij niet dood waren, doelloos tusschen de puinhoopen van deze drie vernietigde legers. Het terrein, wegens zgn bodemgesteldheid gepredestineerd voor pantserformaties, had de grootste pant- serlegers ter wereld zien botsen, omwoeld, vertrapt, door ontelbare sporen van de rupsbanden doortrokken, bood het een beeld van vernietiging. De veelgeprezen modellen uit Engeland en de Vereenigde Staten stonden stukgeschoten en rookend, getroffen door de bommen van de Duit sche luchtmacht. Dit gebied is een massa graf met aan den horizon de oneindige colonnes krijgsgevangenen. Dit alles in een gebied van 350Q vierk. km. Als belangwekkend novum noemt men in deskundige militaire kringen het feit, dat hier voor de eerste maal een reus achtige afweerslag werd omgezet in een vernietigirigsoverwinning, die zonder weerga is in de krggsannalen. De afweer is, zonder dat ook maar iets werd ont huld van de eigen offensieve voornemens, en zonder dat een beroep werd gedaan op de strijdkrachten, die voor het uitvoeren van deze offensieve voornemens gereed staan, volgens, het oordeel van Duitsche militairen geworden tot een overwinning der Europeesche wapenen, welke het uit voeren van offensieve plannen van groo ten omvang door Timosjenko voor langen tgd onmogelijk maakt. Wat deze over winning voor het geheele Oostelgke front beteekent, dat zal de naaste toe komst leer en. ITALIAANSCH WEERM ACHTRER1CHT Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Vijandelijke tegenaanvallen in de Mar- marica, die ten doel hadden, ingesloten af- deelingen te ontzetten, werden door vast beraden ingrijpen verijdeld. In den lobp de zer gevechten bracht de ijzeren pantserdi visie Ariete den tegenstander zware verlie zen toe. Verder werden 57 pantserwagens buitgemaakt. Levendige activiteit van de Italiaansche en de Duitsche luchtmacht. In een reeks zegevierende luchtgevechten werden 33 vliegtuigen door de jachtvliegers van de as, 4 door het luchtdoelgeschut van de land strijdkrachten neergeschoten. Daarmede heeft de vijand van 26 tot 31 Mei 86 vlieg tuigen boven Libye verloren, terwijl op den beganen grond eenige dozijnen vliegtuigen werden vernield. Bg bomaanvallen op de steunpunten Mi- cabba en La Venezia kregen de doelen herhaaldelijk treffers. In luchtgevechten met onze jagers stortten 2 Spitfires neer. In den nacht van Zondag op Maandag ondernam de Britsche luchtmacht in opeen volgende golven en met aanzienlijke strijd krachten een nieuwen aanval op de stad Messina. De burgerbevolking had een dop- de en 13 gewonden té betreuren. Er ont stond aanzienlijke schade aan enkele ge bouwen, o.a. ook aan het ziekenhuis Prin cipe di Piemonte, waar 40 patiënten ge wond werden. Twee gevechtsvliegtuigen kregen treffers van het luchtdoelgeschut en stortten in zee, het eene tusschen Villa san Giovanna en de rivier De Delfaro, het andere tusschen Gallina en Catona, Engelsche vliegtuigen boven Nederland. TWEE BURGERS GEDOOD, VIJF GEWOND. Tgdens het afgeloopen weekeinde heb ben Engelsche vliegtuigen boven Neder landsen gebied gevlogen, waarbg een groot aantal brand- en brisantbommen werden neergeworpen, die voor het grootste deel zonder eenige uitwerking op open terrein terechtkwamen. Woonwgken en boeren- hofdsteden vormden het voornaamste doel van de Engelsche vliegers. Verscheidene woonhuizen en boerderijen werden vernield, resp. licht of zwaar beschadigd. Onder de burgerbevolking vielen 2 dooden en vijf gewonden. Bovendien werden ver scheidene stuks vee gedood. Verder oixt- stond lichte glas- en terreinschade. De Engelsche luchtaanval op Keulen. In militaire klingen te Berlgn noemt men de' beweringen, volgens welke de En gelsche luchtmacht den aanval op woon wgken van Keulen met duizend vliegtui gen heeft ondernomen, en welke bewerin gen op het oogenblik het voornaamste be standdeel vormen van de Engelsche pro paganda, eenvoudig belachelgk. Volgens de aan Duitsche instanties ter beschikking staande zeer betrouwbare gegevens, be droeg het aantal door de Britsche lucht macht naar Keulen gezonden vliegtuigen nog niet bij benadering het tiende deel van het door de Engelsche propaganda aange geven aantal. Als reden voor de Engelsche overdrij ving vermoedt men in politieke kringen te Berüjn, dat het voor toonaangevende kringen te Londen erop aankomt, bij ge brek aan iedere practische mogelijkheid om den SovjetrRussischen bondgenoot ef fectvollen steug te verleenen, op de neu trale openbare meening, doch vooral op den Sovjet-Russischen bondgenoot, indruk te maken met bétrekking tot de capacitei ten en wil tot den strgd van de Engelsche luchtmacht. Verder zouden de overdreven Britsche getallen omtrent de gezonden vliegtuigen ten doel hebben den voor de geallieerden negatieven indruk van de Duitsche overwinningen by Charkof en den invloed der objectieve ooggetuigen verslagen van neutrale persvertegenwoor digers op de openbare meening der wereld te verzwakken. BRITTEN HEBBEN ALLE MAAR BESCHIKBARE VOORRADEN VLIEGTUIGEN BIJEENGERAAPT. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Wrakstukken van de bg den terrorisëe- ringsaanval op de stad Keulen neergescho ten Britsche vliegtuigen bieden een lugu ber beeld van vernietiging. Het is nauwe lijks voorgekomen, dat de Britten door zulk een zwaar afweervuur van de Duit sche luchtdoelartillerie zijn ontvangen. Voor zoover de opsporingscommando's de wrakstukken der Britsche vliegtuigen reeds konden inspecteeren. werd vastge steld dat zich onder de toestellen, die aan den aanval op Keulen hebben deelgeno men,de meest uiteenloopende typen be vonden. Vickers-Wellington, Whitley, Hampton, Blenheim en andere, deels ou dere vliegtuigtypes werden reeds gesigna leerd. Daaruit moet worden opgemaakt, dat de Britten, om met het aantal der aan den aanval deelnemende vliegtpigen indruk te kunnen maken, alle maar be schikbare voorraden vliegtuigen hebben bijeengeraapt, want het is militair zinloos, bij een enkelen aanval vliegtuigen in den strgd te werpen, die in vervoerscapaciteit en snelheid grondig van elkaar aiwgken. 18 BRITSCHE JAGERS NEERGESCHOTEN. Naar het opperbevel van de weermacht meedeelt, heeft de Britsche luchtmacht ook op 1 Juni bij een poging om naar het bezette gebied te vliegen, gevoelige ver liezen geleden. Een vrg sterke formatie Britsche jachtvliegtuigen werd aan de kust van het Kanaal door Duitsche Focke- Wulf jagers aangevallen. Tijdens hevige luchtgevechten werden volgens de voor- loopige berichten dertien Britsche jagers neergeschoten. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUTTSCHLAND. Behalve storingsvluchten naar Noord west Duitschland hebben Britsche bommen werpers den laatsten nacht, naar van mili taire zgde verluidt, aanvallen met brisant- en brandbommen ondernomen op eenige West-Duitsche steden. Onder de burgerbe volking viel, voor zoover tot dusver ge meld is, een aantal gewonden. Nachtjagers en afweergeschut schoten volgens tot dus ver ontvangen berichten 29 aanvallende vliegtuigen neer. Door Duitsche formaties gevechtsvliegers zijn in den nacht van 1 op 2 Juni voor de ravitailleering belangrijke haveninstallaties aan de Oostkust van Engeland zonder eigen verliezen met succes aangevallen. Engelsche kruiser tot zinken gebracht. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft' de Britsche admiraliteit bekend ge maakt, dat de Engelsche kruiser „Trini dad" (8000 ton) tpt zinken gebracht is. Naar van militaire zgde wordt vernomen, is in het Westen van den Atlantischen Oceaan een Britsch vrachtschip, dat niet in convooi voer, door een duikboot tot zinken gebracht. Personeelsverliezen van de Amerikaansche marine. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, wordt officieel mede gedeeld, dat de verlieslijst van de Ameri kaansche marine de namen bevat van 2317 dooden, gewonden en vermisten voor den tgd van 16 April tot 10 Mei, f Het a-symetrische vliegtuig, het nieuwe Duitsche vliegtuig-type, dat In den komenden strijd een belangrijke rol zal spelen, verlaat thans In serie-bouw de montagehallen der vliegtuigfabrieken Deutscher Verlag-Recla-P.K. Scholz-Pax Holland m De directeur van het rgksbureau voor huiden en leder, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid enscheep vaart, maakt bekend, dat in de thans gel dende distributieregeling voor schoenen eenige wgzigingen worden aangebracht. In de eerste plaats worden de thans op bon 1 verkrijgbare schoenen onderscheiden in sc..oenen met lederen of rubber zool en in schoenen met van een ander mate riaal dan leder of rubber vervaardigde zool. Voorts Worden de schoenen, die thans op bon 1, gemerkt met het woord „werk schoenen" verkrijgbaar zijn, gesplitst in werkschoenen en beroepsschoenen. Onder werkschoenen worden verstaan: alle bot tines met een bovenwerk van vetleder, grauw overleder of zware rundbox, ter wijl onder beroepsschoenen alle bottines met een bovenwez-k van een lichtere leder soort en alle molières met een bovenwerk van leder vallen. Voor werkschoenen en beroepsschoenen zal eveneens de onder scheiding tusschen schoenen met lederen of rubber zool en schoenen met andere zolen worden doorgevoerd. In verband met het bovenstaande zul len de distributiediensten van 1 Juni j.l. af schoenenbonnen uitgeven, die aan de bovenomschreven onderscheidingen zgn aangepast. De schoenenbonnen 1 worden gesplitst in schoenenbonnen la (voor schoe nen met lederen of rubber zool) en schoe nenbonnen lb (voor scHoenen met andere zolen). Indien deze bonnen bestemd zgn voor den aankoop van werkschoenen of beroepsschoenen, is op den bon de aandui ding „werkschoenen" of „beroepsschoe nen" vermeld. In de regeling, welke ten aanzien van de schoenen, die op bon 2 of zonder bon verkrggbaar zijn, geldt, is geen verande ring gebracht. Hieronder volgt een overzicht van de schoenenbonnen, die op 1 Juni in gebruik worden genomen en van de hierop ver krijgbare soorten schoenen, le. Op bonnen la zijn verkrggbaar: Alle schoeisel, waaraan overleder is verwerkt met lederen of rubberzolen, voor zoover niet hieronder genoemd. 2e. Op bonnen lb zgn verkrijgbaar: a. Alle schoeisel, waaraan overleder is verwerkt met zolen vervaardigd van an der materiaal dan leder of rubber voor zoover geen werkschoenen of beroeps schoenen. b. Sandalen, opanken, lederen Samoa's, schoenen met open teen en open hiel en volledig open verlengstuk en geheel wit lederen schoenen, ook al zgn deze schoe nen van een lederen zool voorzien. 3e. Op bonnen la met opdruk „werk schoenen": Bottines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van vetleder, grauw over leder of zware rundbox. 4e. Op bonnen lb met opdruk „werk schoenen": Bottines met zolen vervaardigd van an der materiaal dan leder of rubber en met een bovenwerk van vetleder, grauw over leder of zware rundbox. 5e. Op bonnen la met opdruk „beroeps schoenen": Bottines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van een lichtere ledersoort, alsmede molières met een lederen of rub ber zool en een bovenwerk van leder. 6e. Op bonnen lb met opdruk „be roepsschoenen' Bottines met zolen vervaardigd van an- 'der materiaal dan leder of rubber en bo venwerk van een lichtere Iedersoort, als mede molières met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en een bovenwerk van leder. Schoenenbonnen la (voor schoenen met lederen of rubber zool) zullen voorloopig alleen worden beschikbaar gestéld voor kinderen van 1 tot en met 9 jaar. Per sonen van 10 jaar en ouder komen dus voorloopig niet in aanmerking voor ge wone schoenen met lederen of rubber zool. Voorloopig zullen ook geen bonnen lb met opdruk „werkschoenen" en „beroeps schoenen", dit zijn dus werkschoenen en beroepsschoenen met zolen, vervaardigd van ander materiaal* dan leder of rubber, worden uitgegeven. Aangezien alle schoenenbonnen twee maanden na datum van afgifte geldig zgn, zullen er tot 1 Augustus a.s. nog schoe nenbonnen 1 en werkschoenenbonnen vol gens het oude model in omloop zgn. Op deze schoenenbonnen 1 kur.nen gewone schoenen met lederen of rubber, zoowel als van ander materiaal vervaardigde zo len (dus 'schoenen, die hierboven onder le en 2e zgn omschreven) worden gekocht. Op de oude werkschoenenbonnen zgn uit sluitend werkschoenen met zolen vervaar digd van leder, rubber of ander materiaal verkrijgbaar (dus de schoenen, die hier boven onder 3e en 4e zgn omschreven). Een rantsoen spijsolie. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend, dat de hoeveelheid spgsolie, welke dient te worden afgeleverd bij inlevering van met „een rantsoen spijsolie" gemerkte bonnen met ingang van 1 Juni 1942 weder om 200 gram bedraagt. KATTEN- EN HONDENBROOD. Het rgksbureauvoor de voedselvoorzie ning in oorlogstgd maakt bekend dat voor de periode van 1 tot en met 30 Juni 1942 op bon nr. 14 van de nieuwe voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood verkrggbaar worden gesteld als in de voorafgaande periode,. Op bon nr. 14 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode iy2 kg kat tenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 30 Juni 1942 zgn de bonnen nr. 14 van vorenbe doelde kaarten ongeldig. Het aannemen na dien datum is verboden. REICHSKARTE FüR URLAUBER. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot het gebruik van de „Reichskarte für Ur- lauber". Het blgkt voor te komen, dat handela ren weigeren op de bonnen van genoemde kaart de daarop vermelde goederen af te leveren. In verband hiermede wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de met „U" gemerkte bonnen van de Urlaubskarte, onverschillig of dezen van een rooden dan wel van een blauwen op druk voorzien zijn, zoowel in winkels als in café's, restaurants enz. geldig zgn, en dat aflevering van de daarop vermelde hoeveelheid en soort van goederen dus niet mag worden geweigerd* Klompendlstrlbutie. In de Nederlandsche staatscourant van gisteren is een beschikking opgenomen, waarbij hout, bestemd voor de fabricage van klompen en houten zolen, alsmede deze producten zelve, onder de lederbe schikking 1939 nr. 1 zijn gebracht, zoodat voor deze artikelen thans een distributie- geling in het leven is geroepen. In aansluiting daarop wordt in genoem de staatscourant tevens den vervaardigers van klompen en houten zolen, alsmede den grossiers in deze goederen de verplichting opgelegd zich te doen inschrijven bg het rgksbureau voor huiden en leder. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende officieele publicatie. Geldigheidsduur aardappelbonnen verlengd. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend, dat de geldigheidsduur van de met 27a en 27b gemérkte bonnen der aardap- pelkaart is verlengd tot en met 3 Juni a.s. De kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Gisteren hebben een 30-tal kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst hun nieuwe .bewoners gekregen, in totaal onge veer 6000 man. Voor ongeveer 20 zijn het aanstaande studenten, voor 15 a.s. overheidspersoneel en voor de rest vrijwil ligers uit allerlei kringen. Bij de indeeling van al deze jongemannen, is een zoo groot mogelgke verscheidenheid in acht geno men, zoodat ieder kamp als het ware een weerspiegeling geeft van alle groepen van deelnemers uit de verschillende deelen des lands. Op 7 Juli zullen de 20 overige kampen van den worden bevolkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1