De strijd tegen den zwarten handel in Zeeland. De werkzaamheden van W.H.N. en N.V.D. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 23 Mei 1942 Clandestiene handel in tabaksartikelen. III (Slot) Tot de artikelen waarover in de laatste maanden het meest gesproken is, behoort wel de tabak. Inderdaad heerschte vóór de tabaksdistributie in werking trad in deze branche, trots de vele bemoeiingen van de contrólediensten, een ware janboel. Iedere lezer weet het uit zijn eigen omgeving. Er waren winkels waar week in, week uit, een bordje hing met het opschrift „Niets voorradig", totdatde bonnen ingeleverd moesten worden waarmee de winkelier zich moest bevoorraden. Bij in levering van den vereischten bon konden in verschillende zaken onmiddellijk siga retten enz. gekregen worden. De bonafide winkeliers, die eerlijk iedere week alles onder de klanten verdeelden, dreigden hiervan de dupe te worden, daar zij over geen grooten voorraad beschikten om „premies" uit te reiken. In verschillende van bovengenoemde gevallen is de dienst der Prysbeheersching handelend opgetre den, daar een dergelyke handelwijze als koppelverkoop wordt aangemerkt, hetgeen verboden is. Een grossier, die tevens winkelier is, had bijv. den laatsten tijd niets afgeleverd aan zijn cliënten-winkeliers, zoodat hij bij het inleveren van de T-bonnen een grooten voorraad had om in zijn eigen winkel te verkoopen, zulks ter „belooning" voor de inlevering der bonnen. Gelukkig schijnt het voordeel voor de winkeliers, die op de hier geschetste wijze een grooteren omzet ten koste van hun col lega's wilden verkrijgen, niet groot te zijn. Het eenige resultaat zal blijken te zijn dat op deze wijze de gehamsterde artikelen onder het publiek zijn gekomen. Nog grootere vormen heeft echter de clandestiene handel in tabaksartikelen aan genomen. Op hoogst afkeurenswaardige wijze hebben winkeliers en grossiers zich aan de voor het publiek bestemde artikelen vergrepen, met het oogmerk deze voor veelal fantastische prijzen in den zwarten handel te verkoopen. Een gevolg hiervan was, dat de gegoeden rookwaren in over vloed konden verkrijgen, terwijl deze arti kelen voor de minder gefortuneerden onbe reikbaar waren door de hooge prijzen die werden gevraagd. Dank zij de activiteit van de opsporings ambtenaren zijn echter verschillende per sonen die zich met deze snoode practijken bezig hielden, tegen de lamp geloopen. Zoo reed Maandag een ambtenaar der Prysbeheersching op den weg van Nieuw en St. Joosland naar Middelburg, toen hem een persoon passeerde die twee zware fietstasschen bij zich had. Dit zaakje niet vertrouwend, volgde hij den man die een café te Middelburg binnenging. Terwijl de ambtenaar in de omgeving stond te wach ten, viel het hem op, dat een man hem tweemaal passeerde met een mand vol doozen. Zooals meermalen voorkomt, kwam de ambtenaar hierdoor onbewust op het spoor van een geheel andere zaak. Hij volgde den man met de mand, die zich naar een garage begaf. Juist vóór de garage moest de ambtenaar zijn banden eens controleeren (sic!) en toen zag hij dat de man weer door een poortje achter in de garage verdween. Dit was genoeg om te begrijpen dat het hier geen zuivere koffie was De ambtenaar stelde zich met de politie in verbinding, waarna hij teza men met een politieman nader op onder zoek uitging. Het poortje in de garage bleek naar een winkel te leiden. Hier be vond zich een flinke hoeveelheid tabak. Dit was echter na de bevoorrading in ver band met de distributie mogelijk. Nieuws gierig als een opsporingsambtenaar nu eenmaal is, wilden de heeren nog eens verder neuzen in een kippenhokje achter het huis- Daar vonden zij wat zij zochten in totaal 1400 pakjes shag, vertegenwoor digende 2800 rantsoenen, waren hier opge slagen. Dit kon niet kloppen met 's mans toewijzingen. Ontkennen hielp in dit geval niet veel. De man gaf daarom toe deze te hebben gekocht voor den banderolleprijs, n.1. 39 cent per pakje. Deze verklaring kwam echter niet geloofwaardig voor. Men stevende dan ook onmiddellijk op een han delaar af, waarvan men vermoedde dat de ze de leverancier was. Overdonderd door 't verzekerde optreden van den ambtenaar viel deze direct door de mand en verklaarde 1000 pakjes aan den winkelier te hebben verkocht voor 1.50 per stuk. De andere 400 pakjes had hy eenigen tijd tevoren voor 1.per stuk aan den winkelier overgedaan. Wanneer men bedenkt dat de winkelier bij verkoop zelf ook r.og een flinke winst had moeten hebben, dan zal men begrijpen welk 'n grof geld deze niet genoeg af te keuren handel zou hebben opgebracht. Het mag daarom gelukkig worden genoemd, dat ook deze zaak tot klaarheid is ge bracht Verder is het ook wel voorgekomen, dat een grossier met een partijtje tabaksarti kelen bij den winkelier verscheen, deze hiervoor liet betalen om vervolgens het zelfde geld met een flinke duit erbij over de toonbank terug te schuiven en het pakje weer mee te nemen. Aan den afleveringsplicht was in naam voldaan, de winkelier had wellicht meer verdiend dan wanneer hij de artikelen had moeten verkoopen, doch de klant werd de dupe. Op de gesloten winkeldeur prijkte weer het bordje „Niets voorradig" - EEN JASVOERING VAN SHAG. Een aardig geval omtrent de aanhouding van een smokkelaar van Belgische shag- tabak mag ook niet onvermeld blijven. Een ambtenaar der Prijsbeheersching reis de met de electrische tram van Vlissirigen naar Middelburg. Bij toeval merkte hij daarin een man op die hem wat al te corpulent voorkwam. Hij visiteerde hem eens en kwam tot de ontdekking dat er 50 pakjes Belgische shag in zijn jas ge naaid waren. De tabak die van' zeer slechte kwaliteit was, had de man voor 45 cent boven den prijs gekocht. Op zijn beurt deed hij ze over aan zijn zuster voor 1.25, die op een groot bedrijf afnemers vond tegen den prijs van 1.75 1.80 per pakje. Tot zoover enkele voorvallen uit den strijd tegen den zwarten handel in tabak. OPENBARE VERKOOPINGEN. Verder strekken de bemoeiingen van de Prijsbeheersching zich nog uit tot de open bare verkoopingen, daar zooals bekend, den laatsten.tQd voor tweedehandsch goedereD prijzen gemaakt worden die in geenerlei verhouding tot de waarde van de goederen staan. Een bandenwagen, die nieuw 375 had gekost en 3 4 jaar in gebruik was geweest, bracht bijv. onlangs niet minder dan 1650 op. De Prijsbeheersching houdt thans toezicht op dergelijke verkoopingen. Tweedehandsch goederen mogen nu slechts den nieuwprijs van 9 Mei 1940 op brengen. Wanneer een prijzenbeschikking voor dergelijke goederen werd vastgesteld, hetgeen niet onwaarschijnlijk is, dan zou de taak der controle-ambtenaren aanmer kelijk worden verlicht Een veel voorkomend verschijnsel, waar tegen ook reeds is opgetreden, is de eisch van fabrikanten, dat de winkeliers bij een bestelling iets bijleveren. Zoo verlangde bijv. een klompenhande laar, dat boter- of benzinebonnen, dan wel graan, vet e.d. werden geleverd. Werd hier aan gevolg gegeven, dan volgde de klom penlevering prompt. Diverse klompenhan delaars zijn voorts wegens prijsopdrijving verbaliseerd. Tenslotte zij nog vermeld, dat er thans een levendige handel in fietsen heerscht, waarbij bedragen van 300 350 voor een rijwiel worden gevraagd. Ook in dezen tak van den zwarten handel zijn reeds verschil lende processen-verbaal opgemaakt. EEN BEROEP OP HET PUBLIEK. Met de tallooze voorbeelden van de me thoden waarop de zwarte handelaars in Zeeland hun misdadige practijken uitoefe nen, hopen wij den lezers tot de overtuiging te hebben gebracht, dat het allerminst te bout gesproken is, wanneer deze handel een groot gevaar voor de samenleving wordt genoemd. Het is de plicht van ieder mede te helpen deze uit te roeien. Mocht men de inspectie voor de Prijsbe heersching van een dergelijke zaak op de hoogte willen brengen, dan gelieve men zich mondeling of schriftelijk tot haar te wenden. Hierbij zij nog opgemerkt, dat alleen onderteekende brieven in behande ling worden genomen. Anonieme klachten verhuizen in de prullenmand. Desge- wenscht kan de aangever onbekend blijven, doch wel moet bij meergenoemden opspo ringsdienst de naam bekend zijn. Dus allén ten strijde tegen den zwarten handel De verordenende bevoegdheid van den Ned. Landstand. In de Staatscourant van 20 Mei ver scheen een besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van landbouw en visscherij, betreffende de verordenende en de beschikkinggevende bevoegdheid van den Nederlandschen Landstand. Zooals bekend mag worden veronder steld is de Nederlandsche Landstand een openbaar lichaam met verordenende be voegdheid. In de Landstandsverordening van 22 October 1941 werd dit door den Rijkscommissaris voor het bezette gebied vastgesteld. Er moest evenwel nog nader geregeld worden, door wie en onder welke voorwaarden deze bevoegdheid 4ou worden uitgeoefend. In het zoojuist afgekomen derde uitvoe ringsbesluit wordt bepaald, dat de ver ordenende bevoegdheid toegekend aan den Nederlandschen Landstand, wordt uitge oefend door den boerenleider. Voorts stelt dit besluit vast aan welke organen van den Nederlandschen Land stand beschikking gevende bevoegdheid toekomt, d.w.z. wie bevoegd is in afzon derlijke gevallen met betrekking tot be paalde personen, vereenigingen of groepen hiervan, regelingen te geven. Behalve de boerenleider, de voorman en de hoofdstaf- leider, zijn hiertoe bevoegd de hoofden van hoofdafdeelingen van algemeen bestuur en de provinciale boerenleiders. BROUWGERST-TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM ZEELAND KOMT GOED VOOR DEN DAG Onder auspiciën van het Nationaal co mité voor brouwgerst Nacobrpuw is te Rotterdam in een der zalen van café-res taurant Caland-West de vijfde tentoonstel ling van Nederlandsche brouwgerst ge houden. De resultaten waren redelijk be vredigend, zij het niet zoo goed als het vorig jaar. Meer nog dan andere jaren had Kenia-gerst dit jaar de overhand. Slechts luttele partijtjes Saxonia en Mansholt vormden een kleine afwisseling. De gemiddelde puntenwaardeering, die zich de vorige vier tentoonstellingen rond 48 had bewogen, was dit jaar teruggeloo- pen tot 43, gerekend naar de Nederlandsche telling. Er zijn verscheidene prijzen beschikbaar gesteld, welke met name veel in Zeeuw - sche handen zijn gevallen, wel een bewijs, dat Zeeland nog steeds duidelijk de over hand heeft bij de teelt van brouwgerst. welk belangrijk product, naar men heeft geschat, aan 40.000 paren handen in Ne derland werk geeft. De jury-beoordeeling van het geëxpo seerde had het volgende resultaat Verzamelpartijen. Eerste hoofdprijs 35.000 kg. Kenia ingezonden door het Zeeuwsche Landbouwhuis te Sluis, 125 fopkan en medaille. Tweede hoofdprijs 30.000 kg. Kenia, in gezonden door C-V.G.O. te Boi*ssele, 75 en schilderij. Prijs voor beste gerst, verza meld ten Zuiden van Rijn-Lek-Nieuwe Wa terweg, partij 30.000 kg. Kenia, ingezonden door C.V.G.O. te Wolphaartsdijk 50 en schilderij. Prijs voor grootste partij gerst van goede kwaliteit, 126.000 k.g. Kenia, ingezonden door voormalig N.C.B. te Sas van Gent 75 fopkan. Eervolle vermeldin gen J. J. den Tenner te Hulst, P. J. Scheele te Terneuzen, J. P. Verburg te Kortgene en P. Klouwers te Terneuzen. Telerspartijen Eerste hoofdprijs 19.660 kg Kenia, ingezonden door J. A- le Clerq te Retranchement, 100 fopkan en medaille uitgeloofd door Centraal Bureau. Tweede hoofdprijs 14.210 k.g. Kenia, ingezonden door M. W. Ai-enthals te Kats, 75, schil derij en medaille. Pry's voor beste gerst, geteeld ten Zuiden van Ryn-Lek-Nieuwe Waterweg 6930 kg., ingezonden door J. Put te Oude Molen. Eervolle vermelding 8345 kg. Kenia, ingezonden door P. C- van Schaik te Kortgene., KORTE PREDICATIE LOF ZIJ DEN HEILIGEN GEEST. Soms zouden toij wenschendat Christus hier of daar verscheen, als een vlam van omhoog. Soms zouden wij wenschendat Hij naast ons stond, als eens naast de discipe len vrede zij uliedenMaar grooter en heerlijker is hetdat zijn Geest in ons heerscht „Het is u nut, dat Ik heenga. Want indien Ik niet heenga, kan de Trooster niet tot u komen, maar indien Ik heen ga, zal Ik hem tot u zenden Gjj in Mij en Ik in u. Dat ia een angstig schoon geheimenis. Te mogen zeggen God woont in mij Te mogen zeggen ik ben een tempel van zijn Geest l In een wereld, waarin menschenlevens niet tellen, is het metischenleven door God in hoogen adel stand verheven, aangeraakt door den vin ger van Gods rechterhand. (Want is Gods rechterhand niet Jezus Christus en de vin gertop de Heilige Geest t) Wij leven lang niet aandachtig genoeg. Wij moeten bedenken dat Gods Geest in ons woont! Dit te bedenken geeft een ge heel eigenaardige manier van leven. Doch wij realiseeren ons deze inwoning te weinig. Ik wilde heden een bescheiden lofzang zingen op den Heiligen Geest, die zoo trouw niet van ons wijkt, ofschoon wij Hem zoo vaak bedroeven. Soms meen ik Hem in mij te hooren wèenen. Dan ween ik mede en zucht: Heere, erbarm U onzerSoms fluister ik Heilige Geest in mij, ween met mij, toont het is zoo erg wat ik op aarde zie Heere erbarm U onzerDan wee- nen wij samen, de Heilige Geest en ik. Soms ook lachen wij tezamen. Met die wonderlijk uitgetildvrije lach van God en de kinderen Gods. Want in allen nood blijft dit gewis wij hooren voorgoed bij elkander en niets kan ons scheiden. En Uwer is het Koningschap. Ja, ik wil door allen nood heen den lieven Heiligen Geest eer-en met een lichteti zang. Gij zijt de Trooster, die ons leidt de gave, die ons God bereidt de bron, waaruit het leven vloeit, het vuur, dat heel ons hart doorgloeit. F. DIENSTNEMING IN DEN NEDERL. ARBEIDSDIENST. OOK VOOR VRIJWILLIGERS NOG MOGELIJK Mede in verband met het besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken om bepaalde categoriën arbeidsdienstplichtigen op te roepen, is het aantal „zomerkampen" van den Nederlandschen Arbeidsdienst uitge breid tot meer dan tien, terwijl de datum, waarop deze kampen in bedrijf worden gesteld, naar Dinsdag 7 Juli werd ver schoven. De diensttijd van de duizenden arbeidsmannen, die in deze kampen wor den ondergebracht, zal, in tegenstelling tot vroegere berichten, dan ook t.m. Za terdag 19 December 1942 duren. Ons bereikte de vraag of ook voor vrij willigers nog de mogelijkheid tot dienst neming in deze kampen bestaat en hierop kan bevestigend worden geantwoord. Tot en met Dinsdag 2 Juni a.s. kunnen zich vrijwillig aanmelden die ongehuwde Nederlanders, die den leeftijd van 17, ech ter nog niet dien van 24 jaar hebben be reikt. Voor hen, die in aanmerking wen schen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het byzonder on derwijs en die na 31 December 1919 zijn geboren, wordt bovendien een beperkt aan tal plaatsen beschikbaar gehouden. Im mers wordt van overheidswege de eisch gesteld, dat bedoelde sollicitanten hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. De aanmelding voor vrfjwillige dienst neming in den Nederlandschen arbeids dienst kan geschieden bij de arbeidsbu- reaux of brj de gemeentehuizen. DE HERBOUW VAN NIFTRIK. Als gevolg van voorbereidende defensie maatregelen werd het dorpje Niftrik (gem. Wychen) in het land van Maas en Waal in de Meidagen van 1940 ernstig getroffen. Een 22-tal gebouwen, waaronder kerk, pas torie, school en een aantal waaronder eenige kapitale boerderijen werden vol komen door brand vernield. Dank zij de voortvarendheid van dienst van den weder opbouw werd) met de herstellingswerk zaamheden terstond een aanvang gemaakt. Een geheel nieuwe dorpskern werd ont worpen, terwijl ook de wederopbouw van de vernielde boerderijen onverwijld ter hand werd genomen. Onlangs kon de nieuwe pa rochiekerk reeds in gebruik worden geno men. Thans zijn ook diverse boerderijen zoover voltooid, dat 4 Juni a.s. op eenigs- zins officieele wijze vanwege het bureau wederopbouw-boerderyen de overdracht aan de resp. eigenaren kan plaats vinden. Hieronder is ook een der grootste en mo dernst ingerichte boerderijen uit den ver ren omtrek. DE VELUWE VRIJWEL VOLGEBOEKT. Het toerisme belooft dezen zomer op de Veluwe zoo levendig te worden als nooit te voren. Het is nu zoover dat men er niet dan met veel moeite nog een vacantiever- blyf bespreken kan. Tal van vacantiegan- gers zyn reeds gearriveerd en ze kunnen er op bogen een prachtigen tijd te hebben, waarin de natuur zich welhaast op haar schoonst vertoont. Gemeubileerde huizen en kamers voor tijdelijk verblijf, waar dit jaar buitenge woon veel vraag naar bestaat, zijn zoo goed als niet meer te krijgen. Dat geldt dan voor de periode van nu tot in September. Met de pensions is het al evenzoo gesteld. Zij zijn of bezet of besproken. In de hotels zal het hier en daar misschien nog geluk ken een logeergelegenheid te krijgen, maar voor de eigenlijke zomermaanden is dit welhaast uitgesloten. Over het algemeen zijn de gasten vroeg met het bespreken van hun verblijf ge weest. Reeds in den winter is dit begonnen, terwyl velen hun verblijf van het vorige jaar hebben aangehouden. De moeilijkheden met de voeding zijn sinds het vorige jaar niet verminderd, maar van weerszyden schijnt men bezield te zyn met het voornemen er het beste van te maken. De successen der Duftsche onderzeeërs voor de Amerikaansche kust nemen met den dag toe. Het oogenblik, waarop een vijandelijke tankboot door een voltreffer in den grond wordt geboord Transatlantic-Recla-Pax Holland m ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het 720e Italiaansche weermachtbericht luidt Artillerieduels aan het front van Cyre- naica. De achterwaartsche verbindingen van den vijand werden met succes door vliegtuigformaties van de as aangevallen. Een munitiedepot werd getroffen en vloog in de lucht. Twee vliegtuigen werden op den beganen grond vernield, een derde vliegtuig werd door het vuur van ons luchtdoelgeschut neergehaald. Doelen op Malta werden door formaties van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht gebombardeerd. WEINIG HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. De omzetten waren gisteren klein en het be leggende publiek hield zich op den achtergrond. Op de meeste afdeelingen was maar bitter weinig te doen. De stemming was desniettemin goed prijshoudend. Olies gaven op duidelijke wijze weer, hoe kalm de beurs zich gedroeg. Bij een openingsprijs van 299% liep de koers weldra op tor 301. terwijl naderhand bijna aanhoudend rendom de 300 procent grens werd afgedaan. Met de cultuuraandeelen was het niet veel anders gesteld. HVA's werden een paar punten hooger ingezet en lagen nadien onbewogen in de markt. Op de ruberafdeeling schommelden Amsterdam Rubbers voornamelijk tusschen 186% en 188%. De tabaksmarkt lag verlaten. Voor Nederlandsche Industrieelen was de be langstelling klein. Unilevers hielden zich den gebeelen middag op in de onmiddellijke nabijheid van 163. AKU's waren prijshoudend. De Philips- aandeelen, die tot 2SS waren opgeloopen. zakten later in tot 284. De handel in scheepvaartwaar den was klein. De beieggingsmarkt was rustig, de Nederlandsche staatspapieren waren weinig of niet veranderd. Nederland Obl. 1941 100.— 4 100%—100% Nederland Obl. 1941 100.— 3% 98%—98% Bstaafsche Petroleum Mij. Obl. 4% 103% 103% Idem Obl. 3% 97%—97% A Amster- damsche Bank 143—142% A Incassobank 134% A Rotterd Bankver. 146—145% A Twent- sche Bank 149 Nederland le lng 1940 4 101% 101% Nederland 2e lng 1940 4 100%100% Nederland met bel. fac. 1940 4 101%101% Nederland k f 1000 1937 3 93%—93%-% Neder land a 1000— 1938 (3%) 3 97%—97% Indië h 1000.— 1937 3 88% Indië k 1000.— 1937 A 3 86%87 A Koloniale Bank 125125A Ned. Indische Handelsbank 8888% C Ned. Handel-Mó. 1000.—) 124—124 A Algemeene Kunstzijde Unie 150%—150»', A Van Berkei's patent 137%—137%-3S% C Calvé Delft 115—116 A Fokkervliegt. Fabr. 208—209: A Lever Bros Unilever 161%—163%-62% A Ned. Ford Aut. Mij. 345344% A Philips' Gloeil. Fabr. Gem. Bez. 279-288-84 Idem Pref. W.A. 170—170% A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 256%261 A Kon. Petroleum Mij. 293%—299-301 C Amsterdam Rubber 184—186%-88% A Bandar Rubber Mij. 144 A Deli Batavia Rubber Mij. 132134 C Oostkust a 500 91% A „Serbadjadi" Sum.-Rubber 87%88 A Sumatra Rubber Cult. 76% A HollandAmerika lijn 147150-52 A Java—ChinaJapan lijn 123%125 A Kon. Ned. Stoomb. Mij. 190—197 A Ned. Scheepvaart Unie 173%175-77 A Rotterdamsche Lloyd 149 151 A Stv. Mij. Nederland 147%149%-50 A Handelsver. Amsterdam 287%293-95 A .Ta- vasche Cultuur Mij. 156%159% A Ned. Ind. Suiker Unie 161—164%. Geldige bonnen voor voedingsmiddelen. 24 Mei t.ra. 30 Mei 1942. 27a Brood 4 rants.) brood of 27b Brood Vt rants.) gebak 27 Beschuit 1 rants. Beschuit, Brood of Gebak. 27a Vleesch 1 rants.) vleesch of 27b Vleesch rants.) vleeschwaren 27a Aardappelen 1% kg. Aardappelen 27b Aardappelen kg. Aardappelen 28, 29 Tabak 1 rants. Tabak. 17 Mei t.ra. 13 Juni 1942. 299 Algemeen 1 kg. Suiker 303 Algemeen 500 gram jam of 250 gr. Suiker 301, 305, 309, SIS Algemeen 1 rants. Bloem, Brood of Gebak 4-17, 4-18 Reserve 250 gram Rijst 307 Algemeen 250 gram Peulvruchten of Havermout 311 Algemeen 250 gram Gort 315 Algemeen 100 gr. Vermicelli of Maizena 298, 302, 306, 310, 314 Algemeen 100 gram Kaas 26 A t/m 29 A Melk 3% liter Melk 26 B t/m 29 B Melk 1% liter Melk 26 Versnap. 100 gram Chocolade. 27 Versnap. 100 gram Suikerwerk. 28 Versnap. 100 gram Choc, of Suikerw. 19 April t/m 13 Juni 1942. 288 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 17 Mei t/m 25 Mei 1942. 26 Boter rants. Boter 26 Vet y2 rants. .Boter, Marg. Vet Geldige bonnen voor diverse artikelen. 16 Petroleum t.m. 13 Juni 2 1. petroleum, 01 t.m. 05 BV Brandst. t-m. 31 December 1942 1 eenh. Brandstof. 01 K.F. Brandst. t.m. 30 April 1943 1 eenh. brandstof (geen anthraciet). 293 Alg. t.m.31 Mei1 rants, zeep. J Zeep t.m. 31 Mei1 rants, zeep. J Toiletzeep t.m. 31 Mei 75 gram toiletzeep 80 U Textiel (m.) t.m. 31 Augustus 50 gram scheerzeep. De volgende bonnen zyn binnenkort niet meer geldig Na Zaterdag 23 Mei 26 Brood, Vleesch, Aardappelen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd t.m. Zondag 31 Mei 211. 228, 272 Alge meen (Zeep). G. H. I. Zeep, Toiletzeep. 24 Boter en Vet voor aflevering Slaolie. 3-12, 4-12 Reserve (Sinaasappelen). HONDERDDUIZENDEN HULPBEHOE VENDE LANDGENOOTEN WERDEN GEHOLPEN. Bij verordening van den Rijkscommissa ris van 22 October 1940 werd het Winter- hulpwerk in het leven geroepen. Deze sociale ondersteuningsactie heeft zich vanuit een kleine opzet ontwikkeld tot een instelling, welke uit het leven van het Nederlandsche volk niet meer weg te denken is. Reeds het eerste winterhulp seizoen had een opbrengst van over de 7.000.000. Honderdduizenden hulpbehoe vende voiksgenooten konden zoodanig ge holpen worden, dat de ergste nood opge heven werd. Direct bij deze eerste Winterhulp-actie stelden zich duizenden vrijwilligers ter be schikking als collectant en medewerker. Dit aantal is aanmerkelijk gestegen. In den zomer van 1941 werd een organisatie in het leven geroepen voor de sociale ver zorging van het Nederlandsche volk, die onder den naam van Nederlandschen Volksdienst reeds tot een begrip geworden is onder het volk. Thans kan reeds worden gezegd, dat het uiteindelijke resultaat verre boven dat van het vorig jaar zal liggen. Bij de hulpverleening werd gesteund naar de individueele behoeften van het betreffende gezin. In verscheidene geval len, waar bijzondere hulp noodig was, werd in totaal een uitkeering verstrekt, die overeenkwam met een maandinkomen van het gezinshoofd. Door vele voiksgenooten werden naast de geldsbedragen ook goederen ter be schikking gesteld, o.a. kleedingstukken, bedden enz. De volgende cijfers, welke slechts een greep zijn uit het werk van den Ned. Volksdienst, geven een indruk van de prestaties van deze sociale instelling. Reeds in de laatste maanden van het jaar 1941, na het begin van het werk van den N.V.p.t konden plus minus 8000 schoolgaande kinderen worden uitgezon den voor een verblijf van 46 weken naar durende 4 weken opgenomen, plaatsen, by uitstek geschikt voor hun ge zondheid. In het begin van 1942 is wederom met de uitzending van kinderen een begin ge maakt. Thans zijn 1000 kinderen bij pleeg ouders en in inrichtingen ondergebracht, terwijl deze uitzendingen van week tot week in versterkte mate voortgaan. Voorts werden 450 hulpbehoevende moeders uit kinderrijke gezinnen in mooie tehuizen ge- Een andere geheel nieuwe taak heeft de N.V.D. eveneens op zich genomen, door het aanvatten van de schooltandverzor- ging. Er werden 1663 kinderen onderzocht, 3070 vullingen aangebracht en bovendien 497 andere tandheelkundige handelingen op scholen, zoowel als in jeugdtehuizen verricht. In de daarvoor in aanmerking komende huishoudingen, konden hiervoor opgeleide krachten worden ingezet. De huishoude lijke hulp heeft met 70 helpsters reeds 24500 dagen arbeid in de gezinnen ver richt. Vele duizenden families werden met een ondersteuning geholpen. Zoo werd bijv. in Juli 1941 een bedrag uitgekeerd van 3287.55, terwyl dit in December 1941 was gestegen tot 31.779.69. Daarnaast werden door den N.V.D. nog verschillende bijzondere opdrachten uitge voerd door de inschakeling in het werk der centrale keukens konden in de maand December 1.932.768 porties eten uitgereikt worden. Bij bominslagen verleende de N.V.D. uitgebreide hulp, tot een totaal be drag van plus minus 100.000. Deze maatregelen werden grootendeels mogelijk gemaakt, doordat een groot aan tal leden, een maandelijksche bijdrage be taalt bij den N.V.D. en zich een steeds grooter aantal vrijwillige medewerkers aanmeldt. W.H.N. en N.V.D. hebben een zeer groote taak op sociaal terrein te vervul len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5