UMonsecco VAn HouTerrs De strijd tegen den zwarten handel in Zeeland Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 22 Mei 1942 Smokkel van zaaizaad op groote schaal. ii Hoewel de opsporingsdiensten in de ge- heele provincie hun activiteit ontplooien, vormt Zeeuwsch-Vlaanderen een groot arbeidsterrein in den strijd tegen den zwarten handel, daar uiteraard in deze grensstreek veel naar België wordt* ge smokkeld. Vele van de resultaten die de ambtena ren der Prijsbeheersching dan dok hebben behaald, konden in dit deel van onze pro vincie worden geboekt. Door het kracht dadig optreden van dezen dienst is reeds voorkomen, dat groote hoeveelheden voor onze voedselvoorziening onontbeerlijke goederen over de grens zijn verdwenen. Ook deze smokkelhandel wordt dikwijls vergoeilijkt, doch men diene hierbij te be denken dat bij geen enkelen zwarten han delaar philanthropische overwegingen voorzitten- Ook hier is het slethts de be doeling reusachtige winsten te kunnen maken, ten koste van de eigen bevolking wie de goederen wordt' ontnomen. Een ergerlijk geval werd onlangs ont dekt, n.l. een smokkel van^eaaizaad op groote schaal. Van zaadhandelaren uit Holland werden groote partijen zaad, voor namelijk uien- en wortelenzaad, betrok ken, die met allerlei vervoermiddelen hun weg naar België vonden, hoewel beweerd werd dat zij voor het maken van bouillon bestemd waren. Gelukkig wist de dienst van de Prijsbeheersching dezen ongeoor- loofden handel op het spoor te komen. Welk een omvang deze had aangenomen,, kan het beste met enkeje cijfers worden' aangetoond. Na ongeveer 14 dagen onder hoek had men reeds partijen kunnen ach terhalen die een waarde van 100.000 vertegenwoordigden. Het ging hier om duizenden kilogrammen zaad. Alleen reeds met één enkele transportonderneming en met beurtschippers werd 8000 kg. aange voerd. Deze affaire heeft mede .een niet onaan zienlijke stijging der zaadprijzen ten gevol ge gehad. Terwijl vorig jaar de prijs van 'uienzaad 875, per 100 kg- bedroeg, was deze thans tot 3000 S. 4000 per 100 kg. gestegen. Groote Koeveelheden zaad zijn nog in beslag genomen kunnen worden, waarbij bovendien is gebleken, dat veel voor den kooper totaal waardeloos was, daar het geen kiemkracht meer bezat. In totaal zijn ongeveer 30 verdachten in deze zaak opge spoord kunnen worden. Op allerlei slink- sche manieren hadden deze lieden zich het zaad in handen gespeeld weten te krijgen, zonder hiervoor de benoodigde vergunning te bezitten. Een handelaar in het bezit van een vergunning, ontving bijv. alleen voor het telefonisch doorgeven van een bestel ling een belooning van 100.Het onder- teellenen van de vrachtbrieven door een vergunninghoudej werd beloond met „slechts" 0.50 per kg. Ongetwijfeld zullen ook de schuldigen In déze zaak hun gerechte straf niet ont gaan. INSTELLING HOOFDGROEP „HANDEL". Bij beschikking van de organisatie-com missie werd op 16 Mei 1942 op grond van artikel 2 van het „eerste uitvoeringsbesluit organisatie bedrijfsleven -1940" alsmede op grond van artikel 3 van het „tweede uit voeringsbesluit organisatie bedrijfsleven 1940" en in overeenstemming met den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en 'scheepvaart be sloten: Artikel 1. 1. Als uitsluitende vertegenwoordigster uit vakoogpunt van den handel wordt de hoofdgroep „handel" ingesteld. 2. Het secretariaat van de hoofdgroep „handel" is gevestigd te 's-Gravenhage. Artikel 2. Deze beschikking wordt in de Neder- landsche "staatscourant gepubliceerd en treedt in werking op het tijdstip harer af kondiging. JAARVERGADERING NED, REIS VEREENIGIN G. s Te Utrecht heeft de Ned. Reisvereeni- ging haar jaarvergadering gehouden. Big- kens het jaarverslag werden in 1941 194 reizen in eigen land uitgeschreven, waar van er 162 konden doorgaan. Het totaal aantal deelnemers aan deze reizen bedroeg 3337. In 1940 was 't aantal reizen 89 met 1952 deelnemers. Op 31 December 1941 tel de de vereeniging 31.374 leden, hetgeen i minder is dan in 1940, doch relatief was de teruggang geringer dan in 't vorige ver slagjaar en belangrijk lager dan door het hoofdbestuur geraamd. Inmiddels is sedert Januari van dit jaar het ledental weer met meer dan 1000 gestegen. Iets nieuws was de logies-uitwisseling, waardoor vele leden konden worden gehol- pen. Voorts werd o.a. melding gemaakt van de in 1941 voor het'eerst ondernomen serie dagwandelingen in verschillende dee- len van liét land, met ruim 5500 deelne mers. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat het tekort 5867 be droeg, hetgeen belangrijk lager is dan wérd begroot. HET VOLKSSANATORIUM TE HELLENDOORN BESTAAT 40 JAAR. Zaterdag 30 Mei zal het 40 jaar geleden zijn, dat het bekende volkssanatorium te Hellendoorn werd geopend en een aanvang gemaakt kon worden met het prachtige wcift der tuberculosebestrijding in deze schitterende omgeving. Het sanatorium te Hellendoorn was het eerste sanatorium in Nederland en werd* gesticht door de vereeniging tot oprich ting en explotatie van volkssanatoria voor borstlijders in Nederland. Werd in 1902 begonnen met 54 bedden, momenteel worden er 250 patiënten verpleegd. Het ju- bileum zal alleen in intiemen kring1 wor den gevierd., BONTDIE VEN MAAKTEN HET BONT. In de werkplaats van een bontwerker aan den Laanweg Ie Amsterdam hebben riievèn hun slag geslagen. Zij ontvreemd den eenige bontmantels én plm. 50 geverf de kalfsvellen, t.er gezamenlijke waarde van ongeveer 25.000. BONNENZWENDEL. Een ander euvel in de grensstreek waar tegen zoo streng mogelijk wordt opgetre den, is de bonnenzwendel naar België. Vele bonnen voor levensmiddelen welke elders worden opgekocht, .verdwijnen over de" grens waarna zij door personen die in Ne derland komen werken om andere rede nen de grens kunnen overschrijden, in goe- derén worden omgezet. Het behoeft geen betoog dat ook deze handel geenszins kan worden geduld. Meermalen is het dan oók reeds voorgekomen dat Belgische meisjes werkzaam op textielfabrieken in de grens streek, na hun inkoopen te hebben ge daan werden aangehouden, waarna zij zonder goederen huiswaarts konden keeren. VEEKOOPMAN GING IN IJZER WAREN HANDELEN. Een ander, niet minder frappant voor beeld van de methoden in den zwarten- handel vormt het geval van een veehan delaar in den zak van Zuid-Bcveland. Deze begon in de helft van het vorig jabr met het koopen van stalen rossen inplaats van viervoeters. Hoewel er toen no- geen rij wieldistributie was, ging het toch moei lijk telkens maar karretjes te koopen, doch vindingrijk als de zwarte handelaars nu eenmaal plegen te zijn, kocht hij er dan een voor zijn knecht en eer ander maal weer een op naam van zijn commission- nair. Voorts kocht hij bij handelaars tegen normale prijzen kachels, emaille- werk, waschketels, spijkers, spaden, rieken, steenen borden, kortom hij kréég een ge- heele inventaris voor een zaak in ijzer waren en huishoudelijke artikelen bij- elkaar. Alles liet hij voorloopig op ver schillende plaatsen opslaan. Daar kon later wel iets aan verdiend worden. De ambtenaren der prijsbeheersching hadden reeds'Me lucht van dit geval ge kregen, doch voorloopig was afwachten de boodschap. Totdat dezer dagen kon worden ingegrepen toen vast kwam te staan dat de man met het afleveren was begonnen. Op verschillende plaatsen werden huiszoe kingen gedaan. Hoewel groote partijen goederen w.o. 8 rijwielen werden gevonden, kon niettemin uit de verkooplijsten van de leveranciers worden nagegaan, dat een groot gedeelte, was verdwenen. In totaal was er al voor een bedrag van ƒ.1200 verkocht. De veehandelaar in ver zekering gesteld, weigerde iedere verkla ring af te leggen, doch vanzélfsprekend mocht dit hem weinig baten. De man zal thans veroordeeld worden wegens over treding van het Prijsvormingsbesluit dat o.a. %paald dat het verboden is goe deren achter te houden en zich in den handel in te schakelen indien hierdoor ver hooging in prijs ontstaat. Na dit en bet vorige artikel over den zwarten handel zullen dê lezers ongetwij feld meer en meer tot het inzicht komen welk een groot gevaar deze handel óp- levert. Een volgend maal- hopen wij nog iets te vertellen over den clandestienen handel in tabak e.d. De'uitreiking van het oorlogskruis van verdienste. In de nieuwe rijkskanselarij te Berlijn heeft dc officieele plechtigheid plaats ge vonden waarin voor het eerst het ridder kruis van het oorlogskruis van verdienste is uitgereikt. Uit naam van den Führer werd het aan den Obermeister Hans Hahne verleend. Tegelijkertijd werd voor den eersten keer het oorlogskruis van verdienste eerste klasse uitgereikt aan honder.d arbeiders uit de bewapeningsindustrie, vijf arbeidsters dezer industrie, vijf mijnwerkefs, 22 boeren en landarbeiders en vijf boerinnen. De overhandiging van het ridderkruis van het oorlogskruis van verdienste ge schiedde op bevel van den Führer door een met het ridderkruis van het ijzeren kruis onderscheiden korporaal. De oorlogskrui zen van verdienste eerste klasse werden uitgereikt door veldmaarschalk Gocring, generaal-veldmaarschalk Keitel, gencraal- veldmaarschalk Milch en minister Speer. Rijksmaarschalk Goering en minister Speer hielden redevoeringen. Rede van Göring. Rijksmaarschalk Göring heeft den. ar beiders en boeren nogmaals een uitvoerig overzicht gegeven van de vredespolitiek van cjen Führer voor den oorlog om ver- v volgens voor het geestesoog van zijn hoor ders de unieke overwinningen te laten pas- seeren, die de Duitschers en hun bondge- nooten hebben verworven in den aan Duitschland opgedrongen oorlog. Hij'wees op het feit, dat in de Sovjet- Unie alles was berekend op bewapening voor een overval op Europa. Aan deze bewapening, aldus Göring, kleeft het bloed van millioenen Russische arbeiders en arbeidsters, evenals de Sovjetregimen- ■ten in den afgeloopen winter meedoogen- loos en tegen alle gezond verstand in met hecatomben van slachtoffers het Duitsche front moesten bestormen. De rijksmaarschalk bracht nogmaals in herinnering, dat de afgeloopen winter ont zaglijk streng was geweest en wees op de ontberingen waaraan de Duitsche soldaat tegenstand had te bieden. Met nadruk betoogde Göring evenwel ook, dat de Duitsche soldaat zich zelfs in den yzigsten sto'rm mijlenver verheven voelde boven zijn tegenstander. Hij noemde de Duitsche overwinning in dezen winter- slag de grootste, die ooit kon worden be haald. Hij beschreef hoe de Führer met zijn soldaten leed. Vervplgens behandele Göring de pré staties van het vaderland, vooral .van de arbeiders en boeren, van wie stellig veel werd geëischt, doch die uit eigen inner lijke hartstocht het hun toegewezen deel van den strijd voor de toekomst op zich nemen om voor hun Führer en zijn weer macht de wapens te vervaardigen die zij noodig hebben. KRABBENDIJKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zceuwsclie Courant worden aangenomen door den Agent: IL KOK -CZN.. is gearomatiseerd citroen, zuurpoeder. Elk carton. netje bevat een hoeveel» heid, welke in geur en smaak overeenkomt met het sap van 20 citroenen en kost 50 ets. Neemt U 'n cartonnetje Limonsccco in gebruik. U zult er genot en plezier van hebben. Hoover vraagt dictatoriale - volmachten voor Roosevelt. Naar Reuter meldt, heeft de vroegere president der.Vereenigde Staten, Herbert Hoover, voor den raad van de nationale industrieconferentie gesproken over de „beperkingen van de vrijheid in oorlogs tijd". Opdat de Vereenigde Staten den oorlog winnen, zoo zeide hij. moeten Roo sevelt dictoriale economische volmachten worden verleend, daar een zuiver fascis tische economie noodig is om een totalen oorlog te winnen. Men moet zich er op voorbereiden, dat de economische vrijheid- meer en meer verdwijnt zoolang de oorlog duurt. Bomaanslagen in Transvaal. Door bomaanslagen is in den naoht van Woensdag op Donderdag; naar de Britsche berichtendienst uit Johannasburg meldt, in East I^and uitgebreide^ schade aan staats eigendom ontstaan. Kort voor middernacht werd een bom door de voordeur van het postkantoor van Benoni geslingerd, die het interieur ver woestte. Tezelfdertijd ontplofte een bom in een telefooncel naast het postkantoor van Alberton, in de nabijheid van Germis- ton, waardoor aan het hoofdgebouw voor honderden ponden sterling schade werd aangericht- De derde ontploffing geschied- te Boksburg, waar een bom door een zijvenster van het postkantoor werd ge worpen, als gevolg waarvan de telefoon centrale gedeeltelijk werd vernield. In verband met den bomaanrffag te Benoni zijn twee mannen gearresteerd, één hunner werd door de bomontploffing ge wond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. DE AARDBEVING IN ECÜADOR. Naai4, de Ecadoriaansche regeering of ficieel mededeelt* 1-,eeft de aardbevings- catastrophe van 13 Mei in totaal 200 dooden geëischt en materleéle schade'aan gericht tot een bedrag var. millioenen dollar. In eenige plaatsen der provincie Manabi heerscht door de vernielingen ge brek aan water, levensmiddelen en medi cijnen. zoodat gevreesd moet worden voor het uitbreken van epidemiën. De bewoners van Porto Viejo en Bahia moeten nog steeds - in tenten verblijven, aangezien alle huizen ingestoi-t zijn. PRIJSOPDRIJVING VAN TAKKEN BOSSEN. De eigenaar van een perceel boschgrond gelegen nabij Balkbrug' aan de Dedems- vaart, verkocht onlangs een partij v^n 10.000 takkenbossen tegen 11 cent per bos aan een houtagent in Meppel. Deze ver kocht de partij via' een Rotterdamschen agentuurhandel tegen 20 cent per, bos aan de uiteindelijke verbruikster een fabriek in Joure. Aangezien de vracht voor reke ning van den kooper kwam, kwamen déZe bossen de fabriek op 20 cent in totaal. Volgens den normalen gang van zaken dient dit hout door den producent recht streeks aan den verbruiker te worden ge leverd en dan mag er 7 cent per bos voor wórden berekend. Genoemde^ Rotterdamsche %genturenhan- del had eenigen tijd later eveneens plus minus 10.000 bossen aan de fabriek in Joure verkocht, door welke inschakeling de pry's van 18 op 25 per 100 kg. werd gebracht. Aangezien' de tuspchenpersonen, die het hout zelfs niet gezien hadden, door hun toedoen een -prijsverhooging te weeg brachten, waartegen de voorschrif ten zich verzetten, zullen deze '-evenals de boscheigenaar, die te duur verkocht door den inspecteur voor de prijsbeheer sching te Leeuwarden ter verantwoording worden geroepen. MIJNONGELUK TE HEERLEN. In de ondergrondsche werken van de Oranj^Nassau mijn 3 te Heerlen geraakte de machinist J. H. A. V/omten, uit Schaes- berg, bij het aankoppelen van wagens aan de machine tusschen wagen en machine bekneld, waarbij hy doodelijke verwondin gen opliep. V. was vrijwel op slag dood. Hij was dertig jaar oud, gehuwd en vader van een kind. GEMENGD NIEUWS BLIJK VAN DANK VAN RHENEX'S BURGERIJ. - Zaterdag 30 Mei zal te Krimpen a.d. Lek de aanbieding plaats hebben van een ge denkraam in de Ned. Herv. kerk door de bevolking van Rhenen. Het is een l?lijk van erkentelijkheid voor de gastvrije ontvangst, die den geëvacueerden van Rhenen hier in de oorlogsdagen van 1940 ten deel is ge vallen. Een extra boot zal een groot aantal der vroegere evacué's naar Krimpen bren gen,, waar zy niet alleen de plechtige aan bieding van het geschenk, doch ook den kerkdienst van den volgenden Zondag zul len bijwonen. Om hen daartoe in de gele genheid te stellen, zal Krimpen's burgerij haar gasten van die bewogen Meidagen voor een nacht wederom logies verschaf fen. EEN OUDE TRUC. Een Hagenaar kwam eenigen tijd gele den in contact met een man, die hem aan twee balen suiker en 20 stukken zeep zou helpen, buiten de distributie om. Men werd het eens over- den prijs, die 320.zou bedragen. De goederen zouden dep volgen den ochtenp bij een kruidenier in de bin nenstad gehaald worden. Hiertoe sprak men af elkaar op een 'bepaald punt te ont moeten.. Dit gebeurde inderdaad en de on bekende ging een kruidenierszaak binneq, doch kwam eenige oogblikken later zon der de goederen terug. Hij vertelde, dat de loopjongens van den kruidenier nog in de zaak waren en #aar hy hen niet op de hoogte wilde stellen van deze zaken, moest er dus even gewacht wordefi. Onderwijl moest de kooper het geld maar v^st ge ven, dan zou hij direct weer naar'binnen gaan. De Hagenaar gaf inderdaad het geld en bemerkte enkele minuten later tot zijn grooten schrik, dat de tusschenperSoon verdwenen was. Hij deed aangifte bij de politie, maar zag zelf eenige weken later den man loopen. Deze ging een perceel binnen. Onderwijl werd de recherche ge waarschuwd, die den verdachte even later kon aanhouden. Het bleek de 40-jarige po- litoerder Th. G. te zijn. Het geld was na tuurlijk verdwenen. BOSSCHE POLITIE TREKT VAN LEER TEGEN BONNENHANDELAARS EN -VERVALSCHERS. De Bossche politie heeft een groot- scheepsche actie op touw gezet tegen handelaars in distributiebescheiden, welke reeds in verschillende gevallen tót verras sende resultaten leidde. Zoo werden bij razzia's reeds een aantal bonnenkoopers en -verkoopers ingerekend, terwijl thans de politie weer .een aantal distributiezwende laars, dié vervalschte bonnen verkochten en in circulatie brachten, heeft' aangehou den. -Deze heeren hadden op uiterst vak kundige wijze verloopen en ongeldige bonnen door cijférverandering' in geldige verandérd, waarna zij verkocht werden en in circulatie gebracht. De politie die hier van de lucht had gekregen, zette een val op. waardoor zij de vier hoofdschuldigen met een klap in handen kreeg, Waarschijnlijk zullen nog meer arresta ties volgen. Met inbegrip van een drietal andere lieden, dié een tweetal Amsterdam- sche kooplieden, die zich op het duistere pad van den bonnenhandel hadden bege ven, voor 1500 gulden hebben opgelicht, zyn thans in de laatste dagen reeds een 20-tal bonnenhahdelaars en -vervalschers in arrest gesteld. POGING TOT DOODSLAG. Tusschen den zeventigjarigen G. K. en den veertigjarigen veehandelaar G. L. in de buurtschap Ederveen, onder Ede, ontstond eeh woordenwisseling over het feit dat eerstgenoemde den ander de huur van een woning had opgezegd. L. maakte zich tij dens deze discussie zoo kwaad, dat hij op een gegeven oogenblik een groot knipmes te voorschijn -haalde, waarmede hij zijn tegenstander te lyf ging. K. kreeg een diepe, bloedende wonde, boven den rechter slaap. De dader werd gearresteerd. KIND DOOR VRACHTWAGEN OVERREDEN. Op den Bosehdijk te Eindhoven liep een groep kinderen voor een marcheerende mi litaire colonne uit. Een vrachtwagen, die deze colonne wilde passeeren, kwam daar door op de linkerrijbaan. Op dat moment liep de negenjarige H. V. T. uit het groepje kinderen, waarbij het'kind werd overreden en gedood. RANGEERDER DOODELIJK VERONGELUKT. De rangeerder A. te Amersfoort is bij de Ned. Spoorwegen tijdens het verrichten van zijn werkzaamheuen aangereden door een goederentrein. Hij werd hierbij zoo danig gewond, dat hij is overleden. LIJK OPGEHAALD VAN VERMISTEN MAN. Uit de Oude Maas, naby het buiten Wa- levecht te Dordrecht, is een lijk opgehaald. Het bleek te zijn van een veertigjarigen J. van E., wonende Kolfstraat, Dordrecht, die reeds sedert 4 Mei werd vermist. LOOP DER BEVOLKING MIDDELBURG. In de week van 17 Mei zijn ïft deze gemeente de navolgênde personen I n- g bo m e n.: M. M, Vermeijs geb. Huijboom en 4 kinderen, zonder, Langoviclcweg 56, van Zand voort: K. Slagter en echtgen.. zonder. Mo lenwater 95. van# Amsterdam; E. Moerdijk, dienstbode. Noórdbolwerk 11. van Biervliet; J. M. Tukker, strijkster. Veerscheweg. 167. van Utrecht: C. Corbijn. betonwerker. Spulstraat 8. van St. Laurens. W. H. Sandifort, vliegtuig bankwerker, Kromme Weele 16, van O.- en W.- Souburg; mej. J. F. Dekker, zonder, Schroe- weg 27, van Oostkapellé; M. Gideonse, geb. Mei- se. zonder. Hoogelandscheweg 2. van Oostkapel lé. A. Minnaar, res. locale kr. P.T.T.. Veersche- sïngel 122, van Zierikzce: A. Hofkamp, bediende "levensmiddelenbedrijf. Parklaan 6. van Dockum: L. Cl. Littooy, hulp in de huishouding. Hee rengracht 116. van Breuketen: G. van den Broe- ke. dienstbode. Bogardstraat 14, van Seroos- kerke (W.). Chr. Binnendijk, echtgen. en 1 kind, koopman in leder, Loskade 1. van Gouda; H, U. de Haan, huishoudster, „Varkensmarkt 9, van Haarlemmermeer; I. A. D'Hert geb. Taal man, en kind. zonder, Winterstraat 3. van Axel; J. L. Bollen, bouwk. opzichter. Kromme Weéïe 13. van Amsterdam: C. Krijger, sjouwerman. Singelstraat 3. van Arnfmuiden: A. Gideonse, landbouwer. Segeersweg 80, van Vcerc: A. de Rijke, rijwielhersteller, Nieuwstraat 49. van Domburg; J. Chr. Tisserand, zonder,- Seisweg 77. van Nijmegen: A. Relnigert, echtgen. en 1 kind. metaalbewerker. Noordweg 37 van Goes: C. Stam. .kantoorbediende, L. GSatstraat 35. van Best. Z.Et^_GCVAARL^lC. .EN BOVC.NDIEN VE-R^OOtSM. vouoefsa. AF^T2.cL VAN.OC Vufe&ENVERKE£CiSReGELIN& Potyroon-S»ym-P»* Holland t* LAND- EN TUINBOUW 0 WAARSCHUWING IN VERBAND MET VERGIFTIGINGSGE VALLEN BIJ VEE. De directeur van den veeartsenykundi- gen dienst van de directie van den land bouw vestigt de aandacht van vele vee houders op het volgende Gedurende de laatste weken zyn in ons land weer enkele gevallen van vergiftiging met doodelijken afloop onder het vee voor gekomen, die, niettegenstaande, herhaalde vroegere waarschuwingen, moeten worden toegeschreven aan het onvoorzichtig om gaan met stoffen, die bij de bestrijding van den coloradokever worden gebruikt, ^lijk baar zijn op verschillende boerderijen van het vorige jaar restanten van dit middel overgebleven. Bedoeld wordt het in- geringe mate rose gekleurd calciumarsenaatpoeder. Dit vergiftig poeder veroorzaakt zelfs in zeer geringe hoeveelheden ernstige ziekteverschijnselen, zooals diarrnee cn verlamming. Aangetaste dieren sterven meestal binnen één of twee dagen of moe ten in nood worden geslacht, terwijl herstel yrywel is'uitgesloten. De vergiftigingen berusten meestal op onnadenkendheid of vergissingen van de zijde van de eigenaren of hun personeel. Bij de tegenwoordige zakkenschaarschte wordt voor het bewaren van voedermidde len dikwijls gebruik gemaakt van oude zakken. Is in dergelijke zakken calciym- arsenaat geweest, dan kan dit noodlottige gevolgen hebben. Ook wordt herhaaldelijk calciumarsenaat aangezien voor een mi- neralenmengsel en aan de dieren toege diend. Ter voorkoming van onaangenaamheden is het noodzakelijk vooral geen zakken, waarin calciumarsenaat verpakt is ge weest, te gebruiken voor andere doeleinden zonder grondige reiniging. Er blijft zoo gemakkelyk iets in de hoeken, naden en punten der zakken zitten. Papieren en jute zakken zijn door uitkloppen niet voldoende gereinigd. Jutezakken wassche men uit met veel water- Papieren zakken kunnen beter verbrand worden. Eventueele resten van calcium-arsenaatpoeder moeten goed worden opgeborgen en -de zak moet wor den voorzien van een opschrift of van een label, waaruit blijkt, wat de zak bevat. In geen geval .mogen resten van het poeder zonder nauwkeurige aanduiding in de schuur of op den zolder worden gedepo neerd. Voorkomen is beter dan genezen. De aandacht wordt er tevens op geves tigd. dat ook de noodige voorzorgen ge troffen moeten worden ten opzichte van preparaten, welke gebruikt worden bij het bespuiten van boomgaarden. Ih het alge meen moet met alle middelen .welke wor den gebruikt, ter bestrijding van planten ziekten en -beschadigingen zeer zorgvuldig worden omgegaan. DE TRIJS VAN STALMEST. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede. dat, in verband met de verhoogde kosten, de prijs van stalmest berekend mag worden op .het dubbele van den prys op 9 Mei 1940. Indien een hoogere prys wordt gevraagd, worden de betrokkenen in hun eigen belang aangeraden zich te wenden tot de inspectie voor de prijsbe heersching. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DEN LANDBOUW. De Ned. Landstand deelt ons mede Bipde besprekingen tusschen de door de provinciale boerenleiders van dén Neder- landschen Landstand daartoe aangewezen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers over de arbeidsvoorwaarden is thans overeenstemming bereikt op pro vinciale basis in de provincies Friesland. Overijsel, Gelderland, Utrecht en Z e e - land. Vertrokken: J. Minnaard. wacht meester der Marechaussee, van Veerschesingel 25, naar Breskens. Marechausseekazerne; M. J. Pluümers, blikslager, van &t, Sebastiaanslraat 1, naar IJzcndijkc. Minnepooristraat D 5; J. de Voogt, landbQuwersknecht, van Nieuwlandsch»- weg 5. nnar Oostkapelle, Brouwerijweg A 127; C. J. Kooïe. los werkman, van Lange Geere 28. naar Oostburg, le Hoogendijk 4; J. F. Domini ca», timmerman, van Oude Vlissingscheweg 34. "naar Domburg, Westerpark 55; mej. W. G. Brans zonder, van Veerschesingel 288. naar Rot terdam, Straatweg 239; C. Th. Bakker, echtgen. cn 3 kinderen, timmerijian van Singelstraat 6, naar Rotterdam. Bruijnstraa» 30; J. M. den Hol lander, van Jasmijnstraat 43. naar Rotterdam, De la Reijstraat 82a; Mej. M. Labruyère. zon der. van Korte Noordstraat 31, naar Terneuzen, Stationsweg 65a; J. J. Kleinjan, geb. Smolders, zonder, van Viasmarkt 37, naar Vlisisngen. KI. Kerkstraat 77; G. J. Prins, schrijver. Rüksveld- wacht, van Selsstraat 1, naar Den Haag, Hoo- genraadstraat 24; M. Delnad, dienstbode van Molstraat 1. naar Schoondijke, Sasputsestraat 33; C. de Steur, scheepmaker, van Nieuwe Vlis singscheweg 142, naar Grüpskcrke. Oostk.weg B 7; P. Geera, zonder, van Zach. Jansenstraat 34, naar Bennebroék, Huize ..Vogelenzang"; J. Alsma. architect, van Koepoortstraat 21, naar Serooskerkc (W.), Wilgenhoekschewcg B 4a; J« Stoets. electricicn, van Singelstraat 3. naar Eind hoven, dc Jonghlaan 28; mej. J. A. Meulmees- ter, zonder, van Oostkerkplein 13. naar Dom burg. Noordstraat E.197: W. de Jtijko. dienst bode. van Rouaanschekaai 43. naar Arnemtildcn* Arnebrug Dl,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5