PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De slag op den Krim beëindigd. De strijd tegen den zwarten handel ii. Zeeland. Geallieerde verliezen in het hooge Noorden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE OER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JB. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG k!™t00'ta(i 'f- auuiJUKu: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admlnt- DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN HrWinPDH A Ol JV/fCT IH/IO DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, P. B. DEN BOER stratle Breedestraat 45, telefoon 102 186ste JAARGANG NUMMER 117 JLA Wl> JL'ClxL'/AU Zi 1VLC1 1 HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN BRESKENS- Dorpsstraat 85 tel 21 ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. S regels): van 1—5 regels 65 ct, Iedere regel meer 13 ct, dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. De Nederlandsche SS defileert op het Plein te 's Gravenhage voor den Reichsführer der SS, Himmler, tijdens diens bezoek aan Nederland. Op het podium onderscheidt men v.l.n.r.: Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart; de Reichsführer der SS, Himmler en Ir. Mussert S*aof-Mol-Pax Holland m Knap recherchewerk van ambtenaar der Prijsbeheersching. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Zooals in een extra bericht is meege deeld, hebben Duitsche en Roemeensche troepen onder opperbevel van kolonel-gene raal Von Manstein, gesteund door sterke formaties van de luchtmacht onder leiding van de kolonel-generaals Löhr en Frei- herr Von Richthof en bij de achtervolging van den verslagen vijand de Straat van Kertsj over haar geheele breedte bereikt en de laatste zwaar versterkte brugge- hoofden aan weerszijden van de stad na verbitterd verzet verover. Nadat de sedert einde Februari steeds weer herhaalde pogingen van den vijand door de Duitsche stellingen op de landengte ten N.O. van Feodosia te breken en den Krim te heroveren, mislukt waren, ging het hier verzamelde Duitsch-Roemeensche leger den 8en Mei tot den aanval over. Bij den eersten stormloop werd de taai verde digde, zwaar versterkte en zich over een groote diepte uitstrekkende stelling van Parpatsj doorbroken en in den loop van deze gevechten, alsmede bij de terstond in gezette achtervolging werd het gros van de vijandelijke strijdkrachten ingesloten en vernietigd. De daarmede beëindigde slag heeft geleid tot de vernietiging van drie bolsjewistische legers met 17 divisies infanterie, drie bri gades infanterie, twee divisies cavalerie en vier pantserbrigades. Bij zware bloedige verliezen verloor de tegenstander 149.256 gevangenen, 258 pantserwagens, 1.133 ka nonnen en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal. Slechts armzalige resten van de vijandelijke strijdkrachten konden de kust aan de overzijde van de zeestraat bereiken. In luchtgevechten verloor de vijand 323 vliegtuigen. In de wateren van het schier eiland werden 16 schepen met een geza- menlgken inhoud van 13.600 brt., een mij nenveger en 21 kleine kustvaartuigen door luchtaanvallen tot zinken gebracht. Voorts werden tien middelgroote schepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In het gebied van Carkof werden nieuwe aanvallen van den vijand in ver bitterde gevechten afgeslagen. Hierbij wer- Het D.N.B. verneemt van militaire zijde dat de voor de bolsjewisten zoo belang rijke ravitailleeringslinie naar Moer- mansk en Archangel onophoudelijk door aanvallen van de Duitsche luchtmacht en van Duitsche zeestrijdkrachten wordt be dreigd en versmald. Herhaaldelijk werden Engelsche en Amerikaansche convooien uiteengedreven en werden naar Moer- mansk gevluchte schepen nog in de haven zelf vernietigd. De Britten en onlangs ook de Amerikanen hebben hun pogingen om dezen toevoerweg door het in den strijd werpen van sterke zeestrijdkrachten met zware verliezen moeten betalen. Van 1 Januari tot 19 Mei hebben Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten bij hun strijd in het hooge Noorden de volgende resul taten behaald tot zinken gebracht wer den twee kruisers, vijf duikbooten, een gezamenlijken inhoud van 125.200 brt., alsmede vijf andere vaartuigen, waar onder een ijsbreker. Zwaar beschadigd en vermoedelijk ook gezonken zijn1 krui ser, verscheidene torpedojagers en 41 koopvaardijschepen. De aanvallen werden ondernomen in de Noordelijke IJszee, in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan, tus- schen Spitsbergen en de Noordkaap, als mede Noordelijk hiervan ter hoogte van Noord-Noorwegen, in de Witte Zee, in de Baai van Kola en bij Moermansk. Deze resultaten werden voor een deel bereikt bij zeer ruwe zee, slecht zicht, zware sneeuwstormen en in weerwil van zeer sterken vgandelijkci afweer door bewa kingsstrijdkrachten en vergezellende vliegtuigen. De Engelsche luchtaanval op Zuid-Duitschland. Omtrent den aanval van Britsche bom menwerpers Dinsdagnacht op Zuid- Duitsch gebied, waarbij geen enkel militair resultaat werd behaald, wordt nader ver nomen, dat van de elf vliegtuigen, die door nachtjagers en luchtdoelartillerie werden neergeschoten, zes viermotorige bommen werpers waren, voorzoover thans bekend. Volgens den Engelschen nieuwsdienst zijn van dezen aanval zelfs twaalf bommenwer pers niet naar Engeland teruggekeerd. Daardoor heeft de vijand meer dan vijftien procent van zijn toestellen verloren. DE MISLUKTE AANVAL OP DE „PRINZ EUGEN". In een scherp commentaar op de mis lukte poging, den kruiser „Prinz Eugen" tot zinken te brengen, schrijft de Evening News, dat „Engeland voortdurend onder een beklagenswaardig gebrek aan geschikte torpedovliegtuigen en duikbommenwerpers te lijden heeft". Zonder den steun van deze noodzakelijke middelen zal de Engelsche vloot een zwaren dobber hebben, de gealli eerde wateren van vijandelijke zeestrijd krachten vrij te houden, aldus het blad. De correspondent van het Spaansche blad Ya meldt uit Londen, dat bij de Engelsche deskundigen twijfel is ontstaan omtrent de doeltreffendheid hunner wapens, in het bg- zonder de torpedo's. Terwijl de „Prinz Eugen" niet tot zinken kon worden ge bracht, zijn de Engelsche oorlogsschepen „Ark Royal" en „Royal Oak" na de eerste Duitsche treffers reeds gezonken en is, naar men in Londensche kringen doet uitkomen, bg het slagschip „Hood" een enkel Duitsch salvo voldoende geweest om het in de lucht te laten vliegen. Het staat onomstootelgk vast, dat de Engelsche wapens voor de Duitsche schepen niet sterfc genoeg zjjn, den weder 34 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. De luchtmacht greep op de zwaartepun ten van den slag met formaties gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers doel treffend in de gevechten op den beganen grond in, dreef vijandelijke troepenconcen traties uiteen en vernietigde of beschadigde 29 pantserwagens. De vijand verloor Dins dag 36 vliegtuigen. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. Aan de overige deelen van het front in het Oosten hadden eigen aanvalsacties suc ces. Hier en daar door den vijand onderno men uitvallen werden afgeslagen. Op Malta werden bomvoltreffers ge plaatst op startbanen van het vliegveld La Venezia, in luchtgevechten boven Noord- Afrika twee Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookten vrg sterke formaties van de lucht macht dn den afgeloopen nacht het haven gebied van Huil aan de monding van de Humber met brisant- en brandbommen. Er werden verscheidene branden waarge nomen. Lichte gevechtsvliegtuigen bombardeer den bij een aanval overdag met succes fa- brieksinstallaties aan de Britsche Zuid kust. Aan de Kanaalkust schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen uit vijande lijke jachtformaties zeven Spitfires neer. Britsche bommenwerpers ondernamen Dinsdagnacht verscheidene militair nutte- looze storingsaanvallen op Z.W. Duitsch- gebied- Zij wierpen in hoofdzaak b>-and- bommen op woonwijken. De schade iiï on aanzienlijk. Nachtjagers en luchtdoel.irtil- lerie haalden elf vijandelijke vliegtuigen neer. Bij de gevechten op het schiereiland Kertsj heeft zich de luitenant Fried rich, compagniecommandant in een regiment in fanterie, door bgzondere dapperheid onder scheiden. Kapitein Bar, groepscommandant in een jachteskader, behaalde Dinsdag zijn 996 tot 103e overwinning in de lucht. Het jacht eskader 77 heeft het aantal zijner over winningen in de lucht tot 2.011 doen stij gen. BIJ CHARKOF HEBBEN DE DUITSCHE T30EPEN HET INITIATIEF De militaire correspondent van United Press meldt uit Moskou, dat volgens de jongste berichten van het front van Char- kof het initiatief op de lgn Wolsjangsk ChoeroejefKra'snograd is overgegaan op de Duitsche troepen. Duitsche aanvallen leverden op 19 Mei in den centralen sector van het Oostelijke front successen op. Zoo konden troepen van een Duitsche pantserdivisie nadat vrij zwakke vijandelijke tegenstand was over wonnen hun voorste stellingen nog meer naar voren verplaatsen, waarbij verschei dene vijandelgke steunpunten werden be zet. Door acties van stoottroepen werden nog drie dorpen op den vijand veroverd- Een vijandelijke tegenaanval werd met zware verliezen voor den vijand afgesla gen. Bij nieuwe aanvallen drong een Duitsch regiment infanterie door zwaar versterkte, uitgebreide vijandelgke stel lingen heen, waarbij een knooppunt van wegen, waarom twee dagen lang hevig gestreden was, veroverd werd. De Duit sche aanval op den terugwijkenden vijand werd voortgezet en leidde tot nieuwe ter reinwinst. In den Noordelijken sector van het Oos telijke front sloeg een Duitsche gevechts groep hardnekkig vijandelijken tegenstand neer. Een door pantserwagens gesteunde tegenaanval van de bolsjewisten werd af geslagen. Verscheidene vijandelijke pant serwagens werden hierbij buiten gevecht gesteld. De eisch in het proces te Ankara. In het proces betreffende den bomaan slag op den Duitschen ambassadeur te Ankara heeft het O. M. tegen de beide Turksche beklaagden Suleyman en Abdoer- rahman de doodstraf geëischt; Tegen de beide Sovjet-beklaagden Pawlof en Korni- lof eischte hg toepassing van de artikelen uit het Turksche wetboek van strafrecht, welke voorzien in gevangenisstraffen van 15 tot 20 jaar „wegens deelneming aan de voorbedachte uitvoering van een aan slag op het leven van een derden persoon". De rechtbank besloot daarop het proces te verdagen tot 3 Juni. De vertegenwoordiger van het openbaar ministerie, Dzjemiei Altaj, ging er in zijn requisitoir van uit, dat er sprake was van een aanslag met voorbedachten rade op den Duitschen ambassadeur von Papen. Dit misdrijf heeft in geheel Turkije de grootste verontwaardiging verwekt. Tijdens het requisitoir las de Sovjet- verdachte Pawlof in zijn boeken, hetgeen den president tweemaal aanleiding gal tot een berisping. Voor het openbaar ministerie is het een uitgemaakte zaak, dat Pawlof de auctor intellectualis van den aanslag was en dat Kornilof de rol van contactman tusschen Pawlof en de Turksche verdachten heeft gespeeld. Onder alle verdachten is Pawlof in den grond de meest sinistere. Den Turkschen verdachte Ahdoerrah noemde Altaj een be langrijk uitvoerend personage, want hij bracht brieven over tusschen Joegaslavië en Turkg'e, Soelaiman in aanraking ge bracht met Pawlof en te Ankara onder dak verschaft aan den pleger van den aan slag, Eumer Tokat. Soelaiman heeft zijn deel aan den aanslag reeds ten volle be kend. Pawlof en Kornilof daarentegen zijn hardnekkige loochenaars. Bovendien zijn zij politieke misdadigers met een beroeps opleiding daartoe, Fransch-Britsch Incident in Algerijnsche wateren. Naar te Vichy verluidt, zgn boven de Al gerijnsche territoriale wateren twee Brit sche en een Fransch vliegtuig neergescho ten. Volgens een officieel communiqué ver scheen een Britsch watervliegtuig boven onze territoriale wateren en de Fransche luchtstrijdkrachten deden haar plicht door te trachten het vliegtuig in overeenstem ming met het' volkenrecht tegen te hou den. Daar het zich verweerde, werd het ge dwongen op zee te dalen. Een Britsche tor pedoboot aarzelde niet, onze vliegtuigen te beschieten. In een gevecht, dat zich daarna ontspon, werd een tweede Britsch vliegtuig neergeschoten. De Franschen konden weer eens constateeren, welke me thoden hun vroegere bondgenoot toepast. De strijd in Noond-Afrika. Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, is in Noord-Afrika een Duitsche verkenningsafdeeling in het door den vgand bezette gebied doorgedrongen om dit te verkennen. Hierbij nam de Duitsche afdee- ling een vijandelijke verkenningstroep ge vangen. Een Britsch officier en 20 soldaten vielen in Duitsche handen, alsmede ver schelde auto's. Bij den afweer van vijan- delijke luchtverkenning schoten formaties van het leger twee vijandelgke jagers neer. TURKSCH MOTORSCHIP GETORPEDEERD. Het Turksche motorschip „Duatepe" ter grootte van 300 ton is in de Zwarte Zee, niet ver van den Bosporus, door een duik boot getorpedeerd. Naar te Sofia bekend wordt is de duikboot een Sovjet-onderzeeër geweest. ANTI-AMERIKAANSCH PROTEST OP MARTINIQUE. De meeste burgemeesters van Martinique zijn in gezelschip van delegaties burgers bijeengekomen te Fort de France, de hoofd stad der kolonie, om te protesteeren tegen de eischen der Amerikaansche regeering nopens de Fransche Antillen en tegen elke schending van de Fransche souvereiniteit. Met de plaatselgke organisatie van het legioen van frontstrijders namen zij deel aan een optocht door de stad. De burge meesters overhandigden den gouverneur een proclamatie, waarin zij verzekeren, dat de bevolking van het eiland onwankel baar loyaal zal blijven, afgezien van alle intimidatiepogingen of daden van geweld, die ondernomen zouden kunnen worden. Tevens gaven' zij uiting aan hun vaste be sluit élken aanvai te weerstaan. CANADA EN VICHY. Volgens een extrabericht van den Brit- schen nieuwsdienst uit Ottawa meldt de Canadeesche pers, dat de premier, Mackenzie King, de verklaring heeft afge legd, dat de Canadeesche regeering de sluiting van alle consulaten van Vichy in Canada heeft verzocht. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het 718e communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt „Welgericht vuur van onze batterijen heeft in de vijandelgke stellingen in een sector aan het front in Cyrenaica branden van aanzienlijken omvang en tijdsduur veroorzaakt. Tijdens luchtgevechten zijn twee Britsche vliegtuigen door Duitsche vliegers neergeschoten, een derde is door ons afweergeschut vernield. Bij aanvallen op Benghazi door vijandelgke vliegtuigen zijn eenige huizen beschadigd; er zijn vijf slachtoffers onder de Arabische bevolking. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De bloedverwan ten der opvarenden zgn op de hoogte ge steld. Tgdens bomaanvallen van afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen op Malta ontsponnen zich levendige luchtge vechten. Twee Spitfires en een Beaufighter werden neergeschoten door de machinege weren van onze jagers, die geen verliezen leden. Een zeeverkenningsvliegtuig, dat ten Noordoosten van Pantellaria door twee vijandelijke jagers werd aangevallen, schoot er een van neer, dwong den anderen zich te verwijderen en keerde op zijn basis terug, na zijn taak volbracht te hebben. OPRUIM1NGSWERK IN HAVEN VAN SOERABAJA. Tot dusver zijn in de haven van Soera- baja tijdens het opruimingswerk meer dan tien vijandelijke ooi'logs- en koopvaardij schepen, die aldaar tot zinken gebracht waren, gelicht, resp. verwijderd. AUSTRALISCHE FORMATIES IN AMERIKAANSCHE LUCHTMACHT OPGENOMEN. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de Australische minister van lucht vaart op de luchtvaartconferentie te Otta wa medegedeeld, dat de Australische lucht- formaties in de Amerikaansche luchtmacht zullen worden opgenomen. EEN NIEUWE EERSTE LORD DER BRITSCHE ADMIRALITEIT? Te Londen beschouwt men het zenden van admiraal Sir Andrew Cunningham naar Washington als een eersten stap op den weg naar diens benoeming tot chef van de admiraliteit. De tegenwoordige eerste lord der admiraliteit, Sir Dudley Pound, is den laatsten tijd reeds herhaaldelijk aangeval len, daar hij zich klaarblijkelijk niet vol doende kon aanpassen aan de nieuwe eischen van den oorlog ter zee. HITTEGOLF IN SPANJE. In verschillende streken van Spanje heeft men plotseling te lijden onder een hittegolf. Te Grenada bedraagt de tempe ratuur 35 graden in de schaduw, te Alba- cete 34, te .Cordova 32 en te Jaen 35 gr, Sedert het uitbreken van den oorlog is het thema zwarte handel reeds vele malen in pers en radio behandeld, doch over het algemeen schijnt het publiek zich er nog weinig bewust van te zijn welk een be dreiging deze ongeoorloofde handel voor een goede, rechtvaardige verdeeling van de grootendeels eerste levensbehoeften vormt. Hoewel bekend is dat ook in onze pro vincie de zwarte handel welig tiert, zijn toch velen van meening, dat het hiermee niet zoo'n vaart loopt en is men geneigd de personen die zich met deze onoirbare praktijken bezig houden, in zekeren zin in bescherming te nemen. Wanneer men echter in de gelegenheid gesteld wordt, eens iets naders te vernemen omtrent de handelwijzen van deze lieden, dan zal men erkennen dat hier met recht van een groot gevaar gesproken kan worden. Het is niet alleen dat de zwarte hande laars zich ten koste van hun medemen sehen op schandalige wijze verrijken, ook brengen zij de prijzenpolitiek in gevaar, hetgeen groote gevolgen kan hebben voor de mentechen met kleinere inkomens. Voor een voorbeeld behoeft men niet verder te gaan dan naar het nabije België. Om te voorkomen dat de zwarte handel alle goederen tot zich zou trekken, moest daar herhaaldelijk tot verhooging der prijzen worden overgegaan, een maatregel waar van uiteindelijk de minder goed gesitueer den de dupe worden. Een zelfde gevaar dreigt ook hier. Het is daarom zaak te trachten het prijs niveau op het huidige peil te handhaven. Hiertoe moet de zwarte handel den kop ingedrukt worden, een moeilijke cpdracht die o.m. de dienst van de Prijsbeheersching ter uitvoering heeft. Op welk een uitstekende en succesvolle wijze deze dienst in Zeeland zijn werk verricht, kan niet beter worden geïllus treerd dan met de vermelding van eenige opsporingsresultaten van de laatste maan den. Waar de chocolade bleef. Voordat dezer dagen de distributie van versnaperingen in werking trad, waren reepen chocolade min of meer bezienswaar digheden- Een zaakje dat een duidelijk beeld geeft waar de chocolade en bonbons, die nog vrij geregeld door de fabrieken werden afge leverd, in vele gevallen belandden, speelde zich onlangs op een Walchersch dorp af. Een caféhouder beging de domme en hoogst afkeurenswaardige daad om zich in den zwarten handel te begeven, instede zich bg zijn tapkraan te houden. Ambtenaren van de Prijsbeheersching kwamen dit ter oore en op zekeren dag verschenen zij in gezelschap van collega's van den Crisis Controledienst als voor den caféhouder on- gewenschte bezoekers in het café. Een onderzoek werd ingesteld en de greep bleek niet mis te zgn. Achter een partij klompen de man was ook klompen grossier werd een groote hoeveelheid reepen chocolade en doozen bonbons ge vonden. In totaal niet minder dan onge veer 1500 reepen chocolade en 250 doozen bonbons. Voorts werd nog een aanzienlijke hoeveelheid andere goederen aangetroffen. Aanvankelijk zweeg de caféhouder in alle talen. Eenigen tijd in verzekering stellen bleek echter te helpen. Uit het onderzoek kwam vast te staan dat de chocolade en bonbons bg een handelaar in Middelburg waren gekocht tegen veel te hooge prijzen. Voor reepen die eigenlijk ongeveer 8 cent per stuk moesten kosten, betaalde de zwarte handelaar 15 cent per stuk. Zelf verkocht hij ze dan weer voor 25 cent. Zoo als in vele gevallen, was ook hier de han delaar, een gefortuneerd man, voor de hem geboden prijzen bezweken. Ook deze per soon, zal, evenals de caféhouder, vervolgd worden. In verband met de kans op bederf is 't in- beslaggenomene onmiddellijk aan twee handelaars te Middelburg verkocht met de verplichting dit rechtmatig onder het pu bliek te verdeelen. Hiermede is tevens de dikwijls geuite bewering dat in beslag genomen goederen over de grenzen ver dwijnen, naar 't rrjk der fabelen verwezen. Een andere chocolade-affaire speelde zich vorige week in Goes af. Een opspo ringsambtenaar van de Prijsbeheersching reisde per trein en zag in de Ganzenstad een heer met een koffer uitstappen. De ambtenaar volgde den man totdat deze in een chocoladewinkel verdween. Nadat de ambtenaar een uurtje had gewacht kwam de man weer naar buiten- Belangstellend informeerde de ambtenaar naar den inhoud van den koffer en ook hier bleek dat er 'n goede elag geslagen was. De man bad bon bons gekocht voor 100 boven de winkel waarde. Voor deze lekkernijen die 25 cent per ons kosten, had hij 50 cent per ons betaald. Bij een verder onderzoek bleek dat de aan gehoudene echter slechts een tusschenper- soon was. Zijn opdrachtgever, ook in Zuid- Beveland woonachtig, gaf hem voor iedere doos van 3 kg. die hij aanbracht, 4 be looning. Een doos die eigenlijk een waarde van 7.50 vertegenwoordigde, kostte op deze wijze 15 plus 4 is 19. Op zijn beurt vei'kocht laatstgenoemde de doozen weer voor 23 per stuk, zoodat iedere bonbon ongeveer op 8 a 9 cent kwam te staan. Zooals bij dergelijke zaken meermalen voorkomt, kwam hier nog meer aan het licht. De man bleek ook een drietal weken geleden 2000 sigaren met een banderolle- prijs van 5 a 6 cent, bij een sigarenwinke lier te hebben gekocht voor 11 13 cent per stuk, met de bedoeling deze weer voor hoogere prijzen te verkoopen. Van deze partij waren er reeds 1600 verdwenen, doch deze had hij zelf in drie weken opgerookt Een verklaring die echter niet geheel klopte met een uitlating van zijn vrouw, die zich tevens beklaagde nooit iets bij de thee te hebben. Zij vertelde nl. dat haar man nooit had gerookt en den laatsten tijd slechts nu en dan een sigaartje opstak In een volgend nummer hopen wij iets meer te vertellen over een aantal andere artikelen waarmee een levendige zwarte handel wordt gedreven. VETRANTS0EN WORDT VERLAAGD. REDUCTIE OP DEN BOTERPRIJS VERVALT. De zeer strenge en langdurige winter heeft voor ons melkvee zeer nadeelige ge volgen gehad, zoodat de melkproductie en dientengevolge ook de boterproductie in sterke mate zijn teruggeloopen. Het is daarom niet mogelijk het huidige vetrant- soen te handhaven zonder de vetvoorzie- ning in den komenden Winter in gevaar te brengen. Dezen zomer moeten, gelijk ook het vorig jaar is geschied, botervoor- raden voor den winter worden aangelegd, hoewel de huidige boterproductie het mo gelijk zou maken, het thans geldende rantsoen gedurende den zomer te hand haven, zouden in dat geval niet voldoende voorraden voor den winter kunnen worden gevormd. Naar het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd mededeelt, heeft men daarom moeten besluiten tot verlaging van het vetrantsoen met ingang van Dinsdag 26 Mei a.s. en wel van 200 gram tot 175 gram per week. Deze verlaging wordt be reikt door den geldigheidsduur der aan te wijzen bonnen te verlengen en wel door 250 gram boter per 10 dagen beschikbaar te stellen. De margarine-productie,wordt thans niet voortgezet, zoodat het geheele Ne derlandsche volk wederom op boter zal zijn aangewezen. De houders van vet kaarten zal dit jaar geen reductie op den boterprijs meer worden verleend. Voor zoover bij den handel nog marga rine en vet voorradig zijn, kunnen deze worden uitverkocht op de daarvoor aan te wijzen bonnen. Men kan erhalve geen aanspraak meer maken op het verkrij gen van margarine. Reichsführer S.S. Himmler bij den bevelhebber der weermacht. De bevelhebber der weermacht in Neder land, generaal der vliegers Fr. Christian sen, heeft op 19 Mei des avonds in kasteel Oud Wassenaar den Reichsführer SS Himmler, alsmede den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister dr. Seyss Inquart en den lei der der N.S.B., Mussert, met hun naaste medewerkers ontvangen en begroet. Afleveren op Wehrmachtmarken. Bij vele winkeliers en instellingen schijnt de indruk te zijn gewekt, dat de Wehr machtmarken hun geldigheid hebben ver loren, nu de „Lebensmittelkarten der Deutschen Wehrmacht in den Niederlan- den" ingevoerd zgn. Met nadruk wordt er op gewezen, dat dit niet het geval is en dat het afleveren op Wehrmachtmarken aan personen, die bevoegd zijn tot het koo- pen op deze distributiebescheiden, niet Biag woeden geweigerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1