PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 12 MEI 1942 De Japansche opmarsch in Birma. Slag in Koraalzee geëindigd, meldt Tokio. Zware verliezen der bolsjewistische luchtmacht. Mussert sprak op zijn verjaardag in Steenderen. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per Kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv, 2.30. Bij abonnement speciale pry's. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct, iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct., bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 110 DIRECTIE: F, VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwse he Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454, Administratie telef. 35-11. GOES: Red. en Administr. Turfkade 15. tel. 2883. na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 ERESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Van het front in Birma wordt gemeld, dat de Japanners 4 Mei Boedalin hebben ingenomen, 40 km. ten Noorden van Mo- naiwa. Andere Japansche troepen bezetten 5 dezer Tabajin, 70 km. ten Noorden van Monaiwa. De in Birma opereerende Japansche troepen hebben den vijand overal versla gen en den Oostelijken oever bereikt van de rivier Loe in de Chineesche provincie Joennan. Japansche bommenwerpers hebben he vige aanvallen ondernomen op de Indische stad Imphal, in den Noordoosthoek van voor-Indië, ongeveer 70 km. verwijderd van de Birmaansche grens. Na hun nederlaag in Birma probeerden Engelschen met ge bruikmaking van een pas aangelegden weg zich op die stad terug te trekken. De Ja pansche vliegtuigen richtten niet alleen schade aan in de militaire werken der stad, doch vielen ook steeds weer in duik vlucht Engelsche colonnes aan, die van de Birmaansche grens in Westelijke richting vluchten. JAPANSCHE SUCCESSEN. De in Birma opereerende Japansche le ger- en luchtstrijdkrachten hebben in de vijf maanden sedert de Japansche oorlogs verklaring de volgende algemeene resul taten behaald De luchtmacht van het leger viel in to taal 126 maal vijandelijke vliegvelden aan. Zij vernietigde 1213 auto's, 333 spoorweg wagons en 115 treinen. Zij heeft 92 sche pen tot zinken gebracht of beschadigd en 666 verschillende militaire installaties ge bombardeerd. DE STRIJD IN CHINA. Japansche vlietgtuigen hebben den ge- combineerden Amerikaansrh-Tsjoengkinee- schen luchtstrijdkrachten in een verwoed gevecht in het Westen der provincie Joen nan een vernietigenden slag toegebracht. De vijandelijke vliegtuigen waren opge stegen met het doel, een tegenaanval te ondernemen op de Japansche toestellen, die met de strijdkrachten op den beganen grond samenwerkten in een aanval op de terugtrekkende troepen van Tsjoengking. SUMATRA. Kolonel H. Watanabe, die op het eiland Sjonan (Singapore) is teruggekeerd van een driedaagsche conferentie van militaire bestuurslieden, die 4 Mei te Medan is be gonnen, heeft volgens een speciaal tele gram van de Asahi uit Sjonan medege deeld, dat het Japansche bestuur bij de ex ploitatie van de verschillende natuurlijke hulpbronnen van Sumatra zooveel mogelijk gebruik poogt te maken van Nederland- sche deskundigen en technici. Kolonel Watanabe zeide, dat de militaire bestuurslieden op Sumatra volgens een tweevoudig plan te werk gaan, te weten herstel van rust en orde en exploitatie van de belangrijkste grondstoffen. Hij ver klaarde verder, dat door het spoedige her stel van de transportmogelijkheden de in- dustrieele ondernemingen zich buitenge woon gunstig ontwikkelen, daarbij goed geholpen door de daadwerkelijke medewer king van de bevolking van het eiland. Uit het onderzoek van de Japansche economische missies blijkt, dat de omstan digheden buitengewoon gunstig zijn voor den eventueelen export der verschillende producten. Tenslotte zeide kolonel Watanabe, dat in Medan, Toban en Padang in het Noor den van Sumatra de Nederlandsehe regee ring het exploitatiewerk goed had gesti muleerd. Vooral de haven van Sabang was buitengewoon ontwikkeld. De slag in de Koraalzee moet volgens hét oordeel van officieele Japansche krin gen als geëindigd beschouwd worden. De woordvoerder van de Japansche regeering verklaarde in ieder geval, dat het Zaterdag uitgegeven communiqué van het hoofd kwartier de laatste Japansche mededeeling is over het resultaat van den eigenlijken zeeslag. De woordvoerder wees in dit ver band op de van Amerikaansche zijde ge dane beweringen over groote Japansche verliezen en merkte hieromtrent ironiseh op, dat de vijand weliswaar geen inlichtin gen bezit over de eigen verliezen, maar blijkbaar Wel heel nauwkeurig de verlie zen van de Japansche marine kent. De z.g. resultaten van den slag in de Koraalzee, die van Engelsch-Amerikaansche zijde om propaganda-redenen worden medegedeeld, kunnen in tegenstelling tot de duidelijke gegevens van het Japansche hoofdkwar tier slechts als zeer mysterieus bestem peld worden. Men vermeldt aldaar noch de namen, noch de klassen der schepen, die als vernietigd zijn opgegeven. Doch ook in dit geval zal de waarheid over den slag in de Koraalzee in Engeland en Amerika even bekend worden, als de afloop van de groote zeeslagen bij Soerabaja, bij Batavia en in de Javazee. De moeilijkheden bij het vaststellen van de resultaten van den zeeslag op de Koraal zee worden door den militairen correspon dent van Exchange Telegraph in het licht gesteld. In een bericht uit het hoofdkwar tier van het Z.W. deel van den Stillen Oceaan schrijft het blad o.a., dat bij den zeeslag aan beide zijden een uitgebreid ge bruik werd gemaakt van „nevelbommen".. Voor de aanvallende vliegtuigen was het daardoor uiterst moeilijk, in de duikvluch ten hun aanvalsdoel precies in het vizier te houden. Nog moeilijker is het, zoo vervolgt het bericht, na de aanvallen verkenningen uit te voeren boven een zeegebied, dat in kruit damp en kunstmatige nevelschermen schuil gaat. Zoolang daarom beslist betrouwbare inlichtingen uitblijven, kan men ook niet van een beslissende overwinning spreken. ENGELSCHE MARINEKRINGEN OVER ZEESLAG IN KOR A A I-ZEE. In Londensche viootkringen valt alge meen eenige twijfel te constateeren. In marinekringen is n-1. de opvatting ver spreid, dat men niet moet juichen, voordat de strijd ten einde is. O.a. wijst men erop, dat men sinds het begin van den slag niets meer gehoord heeft van de Japansche slag schepen en dat het mogelijk is, dat de Ja panners zich slechts hebben teruggetrok ken, om op hun slagschepen te wachten. In Londen is men er niet van overtuigd, dat de Japansche vloot werkelijk Australië tot doel had gekozen, daar er niets bekend zou zijn over het tot zinken brengen van transportvaartuigen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Aan het Oostelijk front zijn plaatse lijke aanvallen van den vijand in soms zwa re gevechten afgeslagen. Duitsche tegen aanvallen brachten succes. In Lapland mis lukten wederom vijandelijke aanvallen. Vliegtuigen, die een gewapende verkenning boven de Zwarte Zee ondernamen, hebben in de Straat van Kertsj een koopvaardij schip van 1300 ton tot zinken gebracht. Aan het front in het hooge Noorden leed de vijand Zondag bij luchtgevechten buiten gewoon zwai'e verliezen. Duitsche jagers schoten 27 vliegtuigen, waaronder 22 Hur ricanes, neer en verloren zelf slechts een toestel. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers beschadigden in de Lizzabaai een groot koopvaardijschip door bommen en bombardeerden met succes de haven Moermansk en spoorweginstallaties op de Moermanlijn. In Noord-Afrika verkenningsbedrijvigheid aan weerskanten. Een oorlogsschip, dat in het dok te La Valetta op Malta lag, werd met zware bommen bestookt. Begeleidende Italiaansche jachtvliegtuigen schoten hier bij 8 vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche jagers schoten bij verbitterde luchtge vechten boven het eiland 9 vijandelijke vliegtuigen neer. Verder werden in Noord- Afrika 2 vijandelijke vliegtuigen neerge haald, zoodat in het Middellandsche-zeege- bied Zondag 19 Britsche vliegtuigen ver nield zijn. Ten Noorden van Alexandrië heeft éen gevechtsvliegtuig op een koopvaarder van 5000 ton brand veroorzaakt. Men kan aan nemen, dat dit schip vernietigd is. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht overdag bomtreffers geplaatst op een fabriek bij Folkestone en op een troepenkamp aan de Zuidkust van het eiland. Bij de Faroer is een koopvaardij schip van middelbare tonnage door bom men beschadigd. Zooals reeds in een extra-bericht is ge meld, hebben duikbooten in de Amerikaan sche wateren, in de Caribische Zee en in de Golf van Mexico 21 vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 118.000 ton tot zinken gebracht. Bij deze successen heeft zich de duikboot on der bevel van „Kapitaen-Lcutnant" Cre- mer, welke in weerwil van het feit, dat zij zware schade opliep, 4 groote schepen met een gezamenlijken inhoud van 35.000 ton tot zinken bracht, bijzonder onderscheiden. BERLIJN OVER REDE VAN CHURCHILL. Churchills jongste redevoering wordt in Duitsche politieke kringen gekenschetst als een kenmerkend bewijs voor de mo- reele positie, waarin Churchill en zijn re geering zich bevinden. Uit deze rede valt de nervositeit van het Engelsche kabinet op te maken alsmede te behoefte, om de sluipende crisis in Groot-Brittannië door illussies tegen te houden. Dat dit niet ge lukken zal, zoo verklaart men te Berlijn, behoefte niet nader aangeduid te worden. Wanneer Churchill het gepast achtte, met bepaalde argumenten te schermen, dan ligt dit in de sinds lang bekende lijn om constructies te maken voor het door hem beoogde doel, waarmede steeds Britsche misdaden werden ingeleid. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte Maandag bekend Aan het front van Cyrenaica werd vijandelijke artillerie doeltreffend bestreden. Twee vij andelijke vliegtuigen werden door ons luchtdoelgeschut getroffen en neergehaald. Eenheden der Duitsche er. der Italiaansche luchtmacht vielen vliegvelden op Malta aan en veroorzaakten branden van groote he vigheid en langen duur. Ook de militaire werken van La Valetta en een oorlogs bodem in de haven werden het doel van een hevige aanvalsactie van onze bommen werpers. Italiaansche jagers, die de bom menwerpers vergezelden, hebben weer over winningen behaald en acht Engelsche ma chines in luchtgevechten vernietigd. Het totale aantal vijandelijke vliegtuigen, dat gisteren door de luchtmacht der Asmo- gendheden werd neergeschoten, bedraagt 17. Een van onze toestellen is niet terug gekeerd. AMERIKAANSCHE STRATEGIE TER ZEE. (Van onzen Haagschen correspondent.) Het Japansche blad Asahi houdt zich in een beschouwing bezig met de toekom stige strategie ter zee der Vereenigde Sta ten in den Pacific. Na de nederlagen bg Hawaï, Java, Nieuw Guinea en andere plaatsen, beschikt de Amerikaansche vloot nog slechts over negen slagschepen, die zich vroeger in den Atlantischen Oceaan ophielden, maar waarvan er eenigen in- tusschen naar den Pacific werden gediri geerd verder over ongeveer tien zware kruisers en drie vliegtuigmoederschepen; althans voorzoover men er geen naar den Atlantischen Oceaan heeft gezonden. Het is echter mogelijk, dat er door het ombouwen van handelsschepen nog eenige vliegtuig moederschepen meer zijn. Samen met lich te kruisers, torpedojagers en onderzeeboo ten vormt dit de geheele Amerikaansche vlootsterkte in den Pacific. Het blad beschouwt dan de opdrachten, waarvoor deze vloot zich geplaatst ziet, n.l.: de bewaking der wateren aan de Amerikaansche Westkust, van Alaska tot het Panamakanaal; verder de bewaking der wateren tusschen de Westkust der Vereenigde Staten en Hawaï; tenslotte ook nog de bescherming van den belangrijken verbindingsweg tusschen Australië en Pa nama, met inbegrip van verschillende eilanden in den Pacific. Ter uitvoering dezer opdrachten is echter ongetwijfeld een grooter aantal kleinere schepen noodig, terwijl eveneens meer slagschepen voor de bescherming der Amerikaansche West kust onontbeerlijk zijn. Het is derhalve duidelijk, dat een grootscheepsche Ame rikaansche aanval op de Japansche vloot in den Pacific geheel uitgesloten moet worden geacht. Daar Amerika aldus niet in de gelegenheid is, grootere operaties te ondernemen, moet het zich tot een guerilla- strijd beperken, en wel voornamelijk met behulp van onderzeebooten, alsmede van vliegtuigmoederschepen, onder bescherming van kruisers en torpedojagers. De Ameri kaansche vloot werd daarom al direct bij het begin der krijgsverrichtingen ingedeeld in dergelijke snelle bewegelijke eenheden, dat deze tactiek zou kunnen worden toege past. Hoe hinderlijk de aanwezigheid van zulke eenheden in den Pacific voor Japan ook moge zijn, des te geruststellender is anderzijds het feit, dat zij met hun gueril- latactiek nooit groote, doorslaggevende successen kunnen behalen, daar zrj zich steeds snel moeten terugtrekken en niet de kans hebben, zich nieuwe steunpunten te verwerven of oude te heroveren. Met die tactiek kunnen deze eenheden dus hoog stens de. zwakte, van deAmerikaansche vloot bemantelen en daardoor de propagan da in binnen- en buitenland een dienst be wijzen. Dat zij echter noemenswaardigen invloed kunnen uitoefenen op het verloop der krijgsverrichtingen, is ten eenenmale uitgesloten. De strijd aan het Oostelijk front. Naar het Hongaarsche telegraafagent- schap uit den sector der Hongaarsche troe pen aan het Oostelgke front meldt, hebben de bolsjewisten in de afgeloopen week hun aanvalspogingen gestaakt. De vijand is op het oogenblik bezig met alle kracht zijn stellingen te versterken. Naar „Le Pays Reel" meldt, is de leider van de Rexistische partij, Leon Degrelle, die in de gelederen van het Waalsche vrij willigerslegioen tegen het bolsjewisme strijdt, wegens bijzondere dapperheid tot luitenant bevorderd. Degrelle was als gewoon soldaat tot het legioen toegetreden en had een officiers rang geweigerd. Na den feilen strijd van het legioen in het Donetzbekken geduren de de laatste dagen van Februari, was hem reeds het ijzeren kruis tweede klasse en de rang van oberfeldwebel verleend. Amerika's eischen t.a.v. Fransche Antillen. Naar in gewoonlijk welingelichte Fran sche kringen verluidt, zouden de Ameri kaansche eischen ten aanzien van de Fransche Antillen in de eerste plaats be trekking hebben op het stationneeren van garnizoens en op die militaire contróle der strategisch belangrijke punten op de Fransche Antillen, in de tweede plaats op de ontwapening der op Martinique sinds den wapenstilstand voor anker liggende Fransche schepen en in de derde plaats op den afstand van de daar gelegen Fransche tankschepen en ander materiaal. In zake het op Martinique aanwezige goud der bank van Frankrijk zijn geen eischen ge steld. De in Fort de France op Martinique gestationneerde Fransche oorlogsbodems, zoo verklaart men verder, zijn het vlieg kampschip „Baarn", de kruiser „Ebe Ber- ten" en het 'opleidingsschip „Jean d' Are", alsmede een aantal kleinere eenheden van de Fransche marine. Met den kruiser „Ebe Berten" is indertijd het vermelde goud der bank van Frankrijk naar Martinique over gebracht. De eisch der Amerikaansche re geering t.a-v. het uitleveren der op de Antillen aanwezige Fransche tankbooten noemt men te Vichy een kenmerkend be wijs voor het gebrek aan tonnage, waar voor Amerika zich als gevolg van den Duitschen duikbootoorlog geplaatst ziet. DE GEALLIEERDE SCHEEPSVERLIEZEN. Volgens een bericht uit Washington is aldaar officieel bekend gemaakt, dat duik booten van de as in de afgeloopen week 18 schepen der geallieerden tot zinken gebracht hebben. Sinds Pearl Harbour zijn op den Atlantischen Oceaan in totaal 175 schepen der geallieerden tot zinken ge tracht Een Interessant oogenblik op den Atlantischen Oceaan. Twee Duitsche duikbooten ontmoeten elkaar in volle zee en even wordt de vaart onderbroken voor het wisselen Yan een hartelijken groet Atlantic-Holland-P.K. Haring-Pax Holland m De leider der N.S.B-, ir. Mussert, heeft, zooals gemeld, den avond van zijn verjaar dag doorgebracht temidden van de leden van den kring Steenderen. Daar heeft hij gisteravond een redevoering gehouden, welke door de radio is uitgezonden en waaraan wij het volgende ontleenen. Mijne volksgenooten, Het is niet mijn bedoeling op dezen dag te spreken tot al mijn volksgenooten, die bereid zijn mij aan te hooren, maar alleen tot diegenen, die behalve volksgenooten, ook mijn kameraden zijn, tot hen dus, die mrj actief steunen in mijn strijd tot her stel van ons volk. Het is mij een plicht en een voorrecht u te danken voor al hetgeen gij in een jaar tijd voor de beweging hebt verricht en voor hetgeen zoovelen op dezen dag voor mij hebben gedaan. Musserts verjaarsgeschenk. Ik behoor tot die gelukkigen of ongeluk- kigen, hoe gij het noemen wilt, die, als men hen naar hun verjaardagswenschen vraagt tot u zeggen ik kan u geen per soonlijke wenschen noemen. Dat is gemak kelijk, maar tegelijkertgd moeilijk. De moeilijkheid is eenvoudig opgelost, n.l. door geldinzameling ten behoeve van gezins- en jeugdzorg en ten behoeve van de kinderen van aan het Oostfront gevallenen. Wij, nationaal-socialisten kunnen ons geld niet beter besteden dan daaraan- Spontaan is door duizenden gegeven. Konden wij het vorig jaar slechts 50 kinderen tegelijkertijd verzorgen, van nu af aan kunnen wij 150 kinderen tegelijkertijd gedurende 5 weken achtereen in gezondheid en levensvreugde versterken, alzoo in het a.s. jaar toch ten minste 1500 in totaal. Dat begint al wat te worden. Het gaat er niet om, om den ouders de zorg voor de kinderen af te ne men, dat willen wij als nationaal-socialisten niet, maar wel willen wij ouders, die dit noodig hebben, bijstaan om hunne kinderen zoo gezond mogelijk door deze zware tij den heen te helpen. Daarvoor willen wij klaar staan, omdat wij socialisten willen zijn in d i besten zin van het woord, d.w.z. dat wij gemeenschapszin bezitten en offer vaardigheid ten behoeve van het gansche volk, de natie. Ik dank hierbij allen van ganscher harte die zich moeite gegeven hebben, die geofferd hebben voor dit goede doel en geef hun de verzekering, dat de dienst van gezins- en jeugdzorg zal zorg dragen, dat het geld goed besteed zal wor den. Op dezen dag van groote samenhoorig- heid gaan ons aller gedachten naar onze kameraden, die ver van ont zijn. In de eerste plaats onze jongens in de Waffen- SS, het legioen, de N.S.K.K, de Nachrich- tentruppen en de ambulance. Deze duizen den zullen ongetwijfeld, hoe ver van het vaderland ook verwijderd, met hunne ge dachten bij ons zijn. Eens zal het geheele Nederlandsehe volk erkennen hun onver gankelijke verdiensten voor de herrijzenis van ons volk uit de diepte, waarin het werd neergestort. Onverbrekelijk met hen verbonden blijven wij allen, die hun jonge leven geofferd hebben. Spontaan zijn zij gegaan, gedreven door onverstaanbare in- nerlijken drang, gevallen zgn zg in voor beeldige plichtsbetrachting op moeilgken post. Ouders hebben hun dierbaar bezit ver loren weduwen van 21 jaar tellen wij in de beweging door hun dood. Deze tijden van de hergeboorte van Europa zijn hard voor den een, bitter smartelijk voor den ander. Ook onze kameraden, die nu twee jaren reeds in tropische concentratiekampen ver toeven, eerst in Nederlandsch-Indië, nu waarschijnlijk ergens in Britsch-Indië, zij zgn zeker op dezen dag met hun gedachten bij ons, zooals wij bij hen. Wij weten, dat de we.eld door wraakgierigheid geen stap nader komt. Maar dat beteekent niet, dat hetgeen hier is en wordt aangedaan, onge straft zal moeten blijven. Ik hoon dat men dit vermaan zal verstaan, daar, waar men ooren heeft om te hooren. Onze verwanten zijn daar in hun macht, hun verwanten zullen wij, zoo noodig, hier kunnen vinden. Hopen wg dat de te vereffe nen rekenii.g, zoo klein mogelgk zal zijn, want niets is erger dan strijd van volksgenoot tegen volksgenoot- Nederland in het nieuwe Europa. Mijn kameraden, ik heb de zekerheid, dat ons volk een eervolle plaats zal kunnen innemen in het nieuwe Europa, dat het opgeroepen zal worden tot deelneming aan den opbouw daarvan, als het bezield zal zgn door den geest van het nationaal-socialis- me, hetv.clk ons reeds jarenlang heeft bezield* Ik ben er voE.omen van op de hoogte, dat er onder ons zgn, die wel het etiket nationaal-socialist dragen, doch in de prak tijk geenszins daarnaar handelen. Zeker, zij doen afbreuk aan het ideaal, afbreuk aan ".et aanzien der beweging. Het eenige middel dat ik daartegen ken is, er niet over spreken en zelf een beter voorbeeld geven. Spr. herinnerde aan den pioniersarbeid van Blériot en zeide, wij verkeeren met ons nationaal-socialisme aan het begin stadium, zooals Blériot, en zijn vliegtoe stel. Het is niet billijk te verwachten, dat de volmaaktheid nabij is. Veel tekortko mingen, veel fouten, dat kan niet anders. Maar groeien zal het en de onvolmaakt heden zullen geleidelijk kleiner worden, als de goede geest bij ons blijft. De geest van trouw,' van eenvoud, van moed en open hartigheid moet ons bezielen en kracht moeten wij putten uit de drie bronnen van het nationaal-socialisme het godsvertrou wen, de liefde voor volk en vaderland en de eerbied voor den arbeid. Wij hebben een groot doel voor oogen 2 ons volk voor te gaan in het nieuwe tijd perk dat aanbreekt, het den weg te wijzen naar een nieuwe toekomst. Vele van onze volksgenooten zien naar hetgeen achter ons ligt, houden zich bezig met verloren illusies gelooven in wonderen en wachten af. Anderen gingen nog verder, zij waren militairen in de Meidagen van 1940, trok ken terug en gaven zich over toen er een Nederlandsch leger van honderdduizenden stond en nu er geen leger meer is, willen zij vechten met een verzameling oude handwapens. Zij lieten hun leven zonder eenig nut voor ons volk te hebben Jtunnen doen. Wij nationaal-socialisten betreuren dit het diepst, want nutteloos vergoten bloed is volksverzwakking. Tegen vele volksgenooten in moeten wij ons pionierswerk verrichten. Wij zullen dit blijven doen naar eer en geweten. Wij zijn overtuigd dat er maar één weg is uit het moeras naar den vasten grond. Die weg is tegen de vereeniging van het bolsje wisme, kapitalisme en Jodendom, vóór het nieuwe Europa van nationaal-socialisti- sche en fascistische volkeren, die ons we relddeel in vrede met elkander willen op bouwen. Dit nieuwe Europa wordt gevormd door Führer en Duce, door hun volkeren en door allen, die daarmede solidair zijn. Aan dit nieuwe Europa moet ons volk deel hebben, of het moet ten ondergaan. Wij willen het niet zien ondergaan, wij willen het voorgaan op den weg naar herrijzenis. Het is jammer, dat er nog zoovelen zijn, die dit niet begrijpen, het doet ons soms pijn om te bemerken, hoe wij worden mis kend, maar het zal ons geen duimbreed doen wijken van den weg, dien wij voor juist houden. Als wij dat wel deden, waren wij geen kerels. In een tijd als de onze kan een volk al leen gered worden door een hecht verbond van mannen en vrouwen, die bezield zijn door één wil en bereid zijn dien door te drijven, zoo noodig tegen alles in. Zij vragen niet om erkenning, die komt later vanzelf. In meer dan 10 jaren van strijd en opoffe ring is dit verbond tot stand gekomen. Vandaag heb ik wederom ontelbare bewij zen ontvangen van de hechtheid van den band, die ons bindt, gij hebt mij daardoor gesterkt. Vol moed en vertrouwen gaan wij voorwaarts voor volk en vaderland. Het zal waarachtig wel gaan. Hou zee kameraden. AANMELDINGSPLICHT VOOR BEROEPSOFFICIEREN, CADET TEN EN ADELBORSTEN VAN DE VOORMALIGE NEDERLANDSCHE LAND- EN ZEEMACHT, DIE OP 10 MEI 1940 IN ACTIEVEN DIENST WAREN. Het commissariaat voor de belangen van de voormalige Nederlandsehe weermacht deelt mede, dat de personen, hierboven be- doeld, die hun aanmeldingsplicht moeten vervullen, een declaratie (in tweevoud) tot het ontvangen van vergoeding voor reis- en verblijfkosten van hun woonplaats naar de aanmeldingsplaats, genoemd in de avond bladen van 9 dezer, en terug, overeenkom stig het reisbesluit 1916 kunnen indienen bij genoemd commissariaat. BURGEMEESTER VAN STEDUM. Het rijkscommissariaat deelt mede De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 van de verordening nr. 108/40 (vierde verordening over speciale bestuursrechtelijke maatrege len) in verband met art. 4 alinea 1 van de verordening nr. 3/40 over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland den landbouwer A. H. Jensema te Stedum benoemd tot burgemeester yan Stedum,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1