PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 7 MEI 1942 Akyab door de Japansche troepen veroverd. De overval op Madagascar. De Britsche aanval op Madagascar. Succesvolle Duitsche aanvals-operaties. TSPRIJS: «f ct. per week of f 2.12 per kwartaal franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke uummera 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bü abonnementj speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct-, ietjere regel meer 13 ct., dienstaanyr. cn dienstaanb. resp. 55 en ll ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Byr.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHÉ EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 106 DIRECTIE: P. VAN DE VELDE, F. B, t>EN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van d® Provincial® Zeeuwnche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lünen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 3454. Administratie félef. 3541. GÓES: Red. en Admlnistr. Turfkade 15. tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 De officleéle gasten op de eeretribune tijdens de groote demonstratie van den Nederlandschen Arbeidsdienst op Hovtrust te 's Gravenhage. V.l.n.r.: de waar nemend commandant van den Ned. Arbeidsdienst, commandant De Bock, Rijks commissaris dr. Seyss Inquart, de leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert en commissaris- generaal Schmidt N Polygoon-Meijer-Pax Holland m Interne Amerikaansche rechtsopvattingen overgebracht op internationaal gebied. De Japansche strijdkrachten, die het bergachtige gebied van Arakan zyn door getrokken, hebben MÜaandag de aan de Golf van Bengalen gelegen stad Akyah- veroverd. Ook het vliegveld van Akyab viel in Japansche handen. De verovering van Akyab is van het grootste belang voor de strategie tegen de Engelschen in Voor-Indië. Calcutta, dat 500 km. van Akyab verwijderd is, ligt nu binnen het bereik der Japansche lucht macht. Bovendien hebben de Britsche strijdkrachten in Birma door het verlies van Akyab haar basis aan de zee verloren. Akyab kon tevens beschouwd worden als de laatste vijandelijke luchtbasis in Birma. De Britsche troepen in Birma blijven langzaam terugtrekken. Generaal Alexan der heeft thans slechts de keus tusschen een terugtocht naar China of naar Britseh- Indië. De generaal verklaarde, dat de ge allieerde troepen voor de nabije toekomst niet kunnen rekenen op noemenswaardige versterkingen in de lucht. Het verlies van de petroleumvelden aan de Irawadi is voor de geallieerden een zwaren slag. DE VAL VAN CORREGIDOR. Generaal Mac Arthur heeft bevestigd, dat de eilandvesting Corregidor in de Baai van Manilla, (Philipprjnen) zich onvoor waardelijk heeft overgegeven aan de Ja panners. Bij de overgave zijn de omliggende kleine eilanden mede betrokken, zooals de forten Hughes, Drum en Frank. Het Amerikaansche leger deelt mede, dat het garnizoen van Corregidor bij het begin van den Japanschen aanval op Bataan meer dan drieduizend man sterk was- Bij den val van Bataan zijn echter vele solda ten naar de eilandvesting gekomen en daar door kan men geen nauwkeurige cijfers over de tegenwoordige sterkte van het gar nizoen geven. Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend gemaakt, dat de Ver. Staten bij Corregidor drie mijnenvegers en twee kanonneerbooten hebben verloren. Op het eiland Mindanao hebben de Ja pansche troepen Tamparan, 20 km. ten Zui den va.n Dansalan en Bubung, -7 km. ten Z.O. van Dansalan ingenomen. WANTIEN OMSINGELD. Een Chine'esc.h communiqué uit Tsjoeng- king meldt, aldus seinde radio New York Woensdagavond, dat de uit Birma opruk kende Japansche troepen de stad Wantien hebben omsingeld. Andere Japansche troe pen bewegen zich in Noordwestelijke rich ting, China binnen. JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN IN CHINA. Japansche maiinevliegtuigen hebben de laatste dagen bomaanvallen gedaan op het vliegveld Joesja'n in het Noordoosten der provincie Kiangsi en op het vliegveld, Tsjoetsjau in het Westen der provincie Tsjekiang, waarbij de overgebleven Instal laties werden vernield. Een geduchte for matie Japansche marinevliegtuigen had nl. 29 en 30 April een aanval ondernomen op Tsjoetsjau, waarbij vele installaties vol treffers kregen- Voorts hebben Japansche vliegtuigen Lisjoej in het midden der pro vincie Tsjekiang aangevallen. Ook Koen- ming, de hoofdstad van de provincie Joen- nan had een feilen aanval te doorstaan. EEN OPERATIE MET VOORBEDACHTEN RADE. In een door het Fransche agentschap Ofi uitgegeven en van officieuze zijde, ge ïnspireerd commentaar wordt gezegd, dat de Britsche aanval tegen deze Fransche bezitting een nieuwe schakel vormt in den keten van gewelddaden en rooftochten. Het voorwendsel, dat Madagascar een strategi sche positie inneemt is een leugen. Het eiland ligt 6000 km. af van'de verst voor uitgeschoven Japansche strijdkrachten. Bovendien betreft het bij de actie tegen Madagascar een operatie met voorbedach ten rade, die bovendien propagandistische doelstellingen heeft en er toe bestemd is het Britsche prestige, dat op het oogenblik zwaar gecompromitteerd is, te herstellen. Het gaat hier om een rooversdaad. Jacques Doriot, de leider van de Fransche volks partij heeft in Bourges als antwoord op den Britschen aanval op Madagascar, een on- middellijken, actieven tegenstand van Frankrijk geëischt, welke niet slechts be perkt zou blijven tot verdediging. Er zijn in Afrika, zoo verklaarde Doriot, o.m. Engelsche koloniën binnen ons bereik en op de Middellandsche Zee Engelsche sche pen binnen het bereik van onze kanonnen. BERLIJN OVER DEN AANVAL. De A.N-P.-correspondent te Berlijn meldt In de Wilheimstrasse verklaarde men ten nanzien van de bezetting van Madagascar, dat men de desbetreffende stemmen uit Vichy met belangstelling had vernomen. De Amerikaansche commentaren daaren tegen noemde men kortweg verachtelijk. Hieruit blijkt, aldus meent men, hoe diep reeds de Joodsche geest daarginds is door gedrongen. Inplaats van den tegenstander te lijf te gaan. werpt men zich op de prac- tisch onverdedigde en geïsoleerde kolonie van den vroegeren bondgenoot, In plaats van te strijden, probeert men weer handels winst te halen. Van een daadwerkelijke be dreiging door de Japanners kon immers geen sprake zijn. Ook de vergelijking met Fransch Indo-China gaat niet op, aldus verklaart men hier. Het toen reeds niet meer strijdende Frankrijk had met in vol len vrede levend Japan een volkomen vre delievende overeenkomst gesloten omtrent het gebruik van steunpunten en de bescher ming van Indo-Chlna. ENGELSCHE MOTIEVEN. Terwijl van Engelsche zijde als motief voor de actie tegen Madagascar werd aan gevoerd, dat het eiland gevaar liep door de Japanners bezet te worden, en de ge allieerden den Japanners dus voor moesten zijn, constateert de militaire medewerker van de „Evening Standard" thans, dat in de naaste toekomst geen Japansche aanval te duchten was. De Japansche vloot zou daarvoor een afstand van 3000 mijl hebben moeten afleggen. Ten hoogste bestond de kans. dat de Japanners „eilanden in de na bijheid" zouden bezet het)ben, die zij dan als springplank gebruikt zouden kunnen hebben. Luchtgevechten boven het Kanaal. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht meedeelt, vlogen Woensdag middag Britsche bommenwerpers, geëscor teerd door tal van Spitfires, naar de Noord westkust van Frankrijk. Nog ver voor de kust werden zij door Duitsche jagers tegen gehouden. Er ontstonden felle luchtgevech ten, waarbij de Engelschen vijf jachtvlieg tuigen verloren. Alle Duitsche toestellen keerden behouden terug. Bij haar pogingen om het Duitsche rijks gebied en de bezette gebieden te naderen, heeft de Britsche luchtmacht gisteren op nieuw zware nederlagen geleden. Hierbij voelen de Britten het voortdurende verlies van opgeleide bemanningen zeer bijzonder. Van de weinige piloten, die zich door mid del van parachutes konden redden en in Duitsche gevangenschap raakten, worden van militaire zijde 16 piloten met naam, rang en stamboeknummer opgegeven. VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN ENGELAND. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben Dinsdag overdag en des nachts, ver kenningsvluchten gemaakt boven Enge land- De verkenning boven Cowes en East bourne deed zien. dat de laatste Duitsche luchtaanvallen op deze Britsche steden zware schade aan voor den oorlog belang rijke installaties, vooral in Cowes, hebben aangericht. Britsche bommenwerpers boven Duitschland. Britsche bommenwerpers hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 6 op 7 Mei lukraak storings vluchten naar Zuid-, en Zuidwest-Duitschland uitgevoerd. Door neergewox-peii brandbommen ont stond in woonwijken van een kleine stad en in landelijke gemeenten^ materieele schade. Volgens de tpt dusver ontvangen berichten werden vier der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. FRANSCHE KOTTER VERLOREN GEGAAN. De Fransche admiraliteit deelt méde. dat de Fransche kotter „Edmond Renée" in de Golf van Gascogne gezonken is. Slechts vier leden van de uit 16 kóppen bestaande bemanning konden worden gered. Geen schoenenbon 1. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in verband met een te treffen wyziging in. de schoenendistributie, waaromtrent binnenkort nadere berichten zullen worden gepubliceerd, de plaatselijke distrïbutiediensten ,in de maand Mei geen schoenenbonnen 1 aan personen van 16 jaar en ouder zullen uitreiken. Derhalve dienen personen van 16 jaar en ouder in Mei ook geen aanvraagformulieren voor bon 1-schoenen bij de distributiediensten in te leveren. Aanvragen van personen bene den 16 jaar en aanvragen van personen ho ven 16 jaar voor werkschoenen, bon 2- schoenen of pantoffels kunnen in Mei wel worden ingediend. Vleeschverkoop op Maandag en Dinsdag. In de vee- en vleeschverordening 1942 is vastgelegd het verbod tot het verkoopen en afleveren van vleesch, vleeschwaren en gerechten, \yaarin vleesch is verwerkt, aan de verbruikers op de dagen Maandag en Dinsdag. Behalve dat in deze verordening reeds een ontheffing van het verbod wordt gege ven voor zoover het betreft verkoopen en afleveren ter plaatse van de aflevering voor onmiddellijk gebruik (dus in restau rants, e.d.), opent de verordening tevens de mogelijkheid van. verdere ontheffing dtoor de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch. In het op Woensdag Mei 1942 versche nen voedselvoorzieningsblad is opgenomen een besluit van deze bedrijfsorganisatie, waarin van de ontheffings-mogelijkheid ge bruik is gemaakt tot het toestaan van ver koopen en afleveren door den kleinhandel tegen het in. ontvangst nemen van andere soorten distributiebescheiden dan de ge nummerde bonnen van de levensmiddelen kaart. Dat zijn voornamelijk zgn. wehr- machstmarken en ziekenbonnen. De nieu we ontheffing staat tevens toe verkoop en aflevering op genoemde dagen van voor waardelijk goedgekeurd vleesch (over de vrijbank) en van gesteriliseerd vleesch. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „Aan het Oostelijke front leidden Duit sche aanvalsoperaties tot succes. Verschei dene plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. In de Noordelijke zone van het Oostelijke front herstelden Duit sche troepen door een moedigen, systema tisch voorbereiden aanval de verbinding met een belangrijk steunpunt, dat door den vijand was ingesloten. Het onder bevel van generaal-majoor Scherer staande garni zoen van dit steunpunt heèft sedert 21 Ja nuari 1942 in zware verdediging^jevechten met groote dapperheid stand gehouden te gen talrijke aanvallen van sterkere vijan delijke strijdkrachten. In Leningrad ontstonden by de beschie ting van wapenfabrieken langdurige bran den. Achter het Oostelijke front werden op verschillende plaatsen gewapende bol sjewistische benden vernietigd. De gevech ten in Lapland en aan het front van Moermansk duren voort. Na het afslaan van vijandelijke aanvallen zijn onze troe pen op vele plaatsen tot den tegenaanval overgegaan. Gevechtsvliegtuigen, hebben WAAROM DE ENGELSCHEN MADAGASCAR WILLEN BEZETTEN. (Bijzondere correspondentie.) Lissabon; 6 Mei (A.N.P.) De Anglo-Ame- rikaansche aanval op Madagascar komt niet onverwacht. Begin van dit jaar werd hij a.1 voorspeld. Destijds spoorde de Brit sche pers haar regeering aan zich voor het vei'liës van Singapore en Malakka schade loos te stellen door zich deze rijke Fran sche bezitting toe te eigenen. Dit moét reeds daarom worden geconstateerd, daar de voor Frankrijk bestemde Angelsaksi sche propaganda den aanval op Madagas car probeert voor te stellen als reactie op de jongste" Fransche kabinetswijziging. De laatste weken werden de Fransche autoriteiten op Madagascar door de Anglo- Amerikaansche radio aangevallen, omdat zij het moederland trouw bleven en de Gaullistische propaganda bij de ir.heem- sche bevolking geen gehoor vond. Toen volgde het afbreken, van de betrekkingen tusschen Zuid-Afrika en Vic-hy, waarmede een einde werd gemaakt aan iederen twij fel omtrent de beteekenis dér dreigemen ten 'tegen Madagascar. Toe'n ten slotte enkele dagen geleden te Londen werd beweerd, dat voor Madagas car een Fransche vloot kruiste, wist men, dat de nieuwe rooftocht tegen Fransch ge bied voor de deur stond. De mötiveerlng, datde Engelschen en Amerikanen de Japanners op Madagascar voor moesten zyn, is niet eens nieuw en men zal zich nog herinneren, dat enkele weken geleden door Angelsaksische pers- bureaux hef gerucht de wereld ingestuurd werd, dat een Japansche militaire missie op Madagascar was aangekomen. Hoewel dit van gezaghebbende zijde terstond werd gedementeerd, was het des tijds reeds duidelijk, dat deze leugen een alibi moest vormén voor een nieuwen over val op Fransch gebied. Men verbaast zich slechts, dat de Britsche strategen steeds weer grijpen naar dezelfde argu menten, als zij hun misdrijf tegen het volkenrecht pogen recht te praten. De bezetting van Irak, Iran en Syrië geschiedde telkens onder voorwendsel, da;t men de almogendheden daar voor moest zijn en een einde moest maken aan het optreden van Duitsche'agenten enz. In Syrië meende men iets te 'moeten be weren over duizenden Duitsche valscherm jagers, die verkleed als toeristen de Brit- Ultkëering bij geboorte. De centrale persdienst van het N A.F. meldt: meegedeeld wordt, dat de arbeids contractanten in dienst van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart en van het departement van landbouw en visscherij in afwachting van een nadere regeling by geboorte van een kind in hun gezin aanspraak kunnen maken op een uit- keering van 55. Aan deze regeling is terugwerkende kracht verleend van 1 November 1941 af. de datum dus. dat een overeenkomstige be paling in cje ziektewet werd opgenomen. met goed gevolg militaire installaties in Sebastopol, op den Krim en in het Kau- kasische binnenland, gebombardeerd. In Noord-Afrika bij aanhoudende zand stormen geringe verkenningsactie aan weerskanten. De aanvallen op La Valetta en vliegvelden op Malta werden met goede resultaten voortgezet. In den nacht van 4 op 5 Mei geraakten lichte zeestrydkrachten, die in het Kanaal opereerden, in gevecht met vijf Britsche torpedobootjagers, waarvan er eenige door geschutvuur beschadigd werden. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben Dinsdag spoonveg- en fabrieksempla- cementen in de Engelsche kuststad Folke stone met succes aangevallen. Britsche bommenwerpers ondernamen Dinsdagnacht systeemloozè storingsvluch- ten naar Zuid-Duitsehland. Zij lieten en kele bommen yallen op kleine steden en plattelandsgemeenten. Nachtjagers en af weergeschut schoten drie bommenwerpers neer. Luitenant Koppen behaalde aan het Oostelijke front zijn S5e overwinning in dé lucht. sche heerschappij in het Midden-Oosten bedreigden. Nadat de bezetting van Syrië was voltooid, verklaarden de" Britsche mi-' litairen, die daar hadden deelgenomen, in het openbaar, dat zij nergens sporen van Duitsche activiteit hadden ontmoet. Van de overvallen op Irak, Iran en Sy rië onderscheidt de onderneming op Mada gascar zic-h uitsluitend in dit opzicht dat de Vereenigde Staten fcich met dezen mis daad niet slechts zooals andere vereen zelvigen in perscommentaren, doch ter stond in een officieele regeeringsverkla- ring. De Amerikaansche nota aan de Fran sche regeeiïng behelst, dat Madagascar onder goedkeuring van president Roosevelt door Britsche strijdkrachten is bezet. Overigens blijkt uit de Amerikaansche verklaring, in welke mate de Amerikaan sche buitenlandsche politiek thans' wordt beheerscht door de gangstermoraal. De overval op Madagascar wordt daarin voor gesteld als een daad van rentmeester schap. AJs de Franschen zich daartegen te weer stellen, beschouwen de Vereenigde Staten dit als een oorlogsdaad. Men stelle zich eens voor. wat deze opvattingen in het burgerrechtelijke léven zouden betee- kenen. Dan zou ieder voorbijganger op Straat het recht hebben een ander zijn gouden horloge uit den zak te rukken ën tot zich te nemen om te beletten, dat een derde dezen diefstal pleegt. Als de eige naar van het horloge zich dit niet laat welgevallen, zou hij door een vierde, die zich naar eigen goeddunken geroepen acht als politie-agent op te 'treden, daarvoor worden neergeslagen. De rechtbanken zou den dan de aanklacht van den eigenaar van het horloge moeten afwijzen met de motiveering, dat de diefstal en het optre den van den amateur-politieman bona fide waren geweest. Een dergelijke voorstelling- zou ondenkbaar zijn in het rechtsleven van beschaafde volken. In het Amerikaansche rechtsleven be staan hiervan overigens voorbeelden, want .daar .beschouwt de „racke teer"zich als lasthebber van het publiek. Zoo krijgen in New-York. Chicago en andere groote Amerikaansche steden bepaalde organisa ties van gangsters geregeld betalingen van plaatselijke vereenigingen van indus- trieelen en handelaars, ais zij Zich ver plichten hun eigendom te beschermen te gen overvallen 'van andere benden. Uit deze overeenkomsten ontstaan de groote gangstertwisten, die het Amerikaansche publiek altoos weer in spanning houden. Volgens dit voorbeeld poogt Roosevelt de Anglo-Amerikaansche racket tegen Madagascar te verklaren, dan zijn de in lichtingen. die Reuter verstrekt, toch aan merkelijk eerlijker. Van rentmeesterschap wordt daarbij niet gesproken, maar zonder omwegen wordt verklaard, dat de Engel schen hopen hun strategische positie in den Indischen Oceaan door Madagascar in bezit te nemen, te verbeteren, voorts dat zij Durban willen beschermen en dat zij hunkeren naar de rijkdommen van Mada gascar aan vee, graan, koffie en alcohol. Volkomen openlijk wordt dus erkend, dat dit een van die doodgewone rooftoch ten is, waaraan het Britsche-imperialisme zoo rijk is. Wie gegevens wenscht omtrent het nadere politieke doel, dat de Engel schen daarbij nastreven, behoeft slechts de redevoeringen van Smuts en andere Brit sche politici na te lezen, waarin gespro ken wordt van de „Vereenigde Staten van Afrika". Welke voorwendselen ook mogen worden aangevoerd ter verontschuldiging van de zen daad, daarachter steekt de Britsche bedoeling zich schadeloos te stellen voor de gebieden in Zuidoost Azië, die onher roepelijk verloren worden geacht. De roof tocht tegen Madagascar is slechts een voortzetting van de gebeurtenissen in Fransch Centraal Afrika en van de Angel saksische penetratie in den Belgischen Congo. Vele teekenen duiden er op, dat morgen een dergelijke actie tegen Mozambique wordt uitgevoerd. Evenals de Duitschers en Italianen pogen de Engelschen ook de Franschen, Belgen en Portugeezen uit Afrika te verdringen. Geheel Afrika moet Anglo-Amerikaansch worden, hetgeen be- teekent, dat Afrika van Europa wordt af gescheiden. Het doorzien van dit plan zou de Europeesche solidariteit nog verdiepen en het einde van Groot-Brittannië bespoe digen. Van Madagascar worden slechts weinig berichten ontvangen, zoodat men geen vol ledig beeld van het verloop van den strijd heeft. De aanval op de stad en het vloot- steuripunt Diego Suarez ontwikkelt zich. maar de meernng van militaire kringen in Vichy, volgens een tweeledig plan 1. een frontaanval van zee uit door de Britsche vloot, gesteund door luchteskaders 2. een landaanval op de achterwaartsche linies van de verdediging. Deze tweede operatie was oorzaak van de landing in de Courier- baai, teneinde Diego Suarez van iedere landverbinding af te snijden. In een officieel communiqué wordt o.a. gezegd, dat ondanks de' numerieke supe rioriteit en het superieure oorlogsmateriaal va.n de aanvallers op 5 Mei en op den ochtend van 6 Mei een buitengewoon he vige strijd wercl geleverd. Drié Engelsche vliegtuigen en 7 Britsche pantserwagens werden vernietigd. De Franschen maakten krygsgevangenen. Voor de verdedigings stellingen van Diego werd de vijand vast gehouden. Bij tegenaanvallen werden eenige verloren gegane stellingen heroverd. Woensdagochtend versterkten de Brit sche strijdkrachten haar luchtaanvallen, die, zooals reeda gemeld, vanaf een vlieg tuigmoederschip worden gedaan- Een aan tal der aanvallende vliegtuigen werd door de Fransche strijdkrachten neergeschoten. Verder wordt medegedeeld, dat nog on geveer twintig Britsche schepen, waaron der talrijke transportschepen, voor de Baai van Diego Suarez kruisen, zonder tot nu toe een landingsoperatie op touw te heb ben gezet. s De Fransche marine heeft bij de eerste Britsche aaiwallen de duikboot „Beve- ziers" en den hulpkruiser „Bougainville^' verloren. Het grootste deel der opvarenden is gered.- Het Britsche ministerie van oorlog en de admiraliteit hebben in een communiqué meegedeeld, dat de opmarsch der Britsche strijdkrachten in het Noorden van Mada gascar op vastbesloten tegenstand stuit. Derhalve zijn de verliezen gisteren zwaar der geweest. DE LIGGING VAN HET EILAND. Met het lot van Madagascar hangt naar de meening van militaire kringen te Vichy ook het lot af van den Archipel, van Co moren en van Réunion. De Comoren-eilan- den liggen aan den uitgang van de Golf van Mozambique tusschen Kaap d' Ambre, op de uiterste Noordelijke punt van Mada gascar ep Portugeesch Oost-Afrika. Tot dusver zijn met betrekking tot den huidi- gen toestand en ook wat betreft het eiland Réunion geen berichten ontvangen. De bevolking van Madagascar telt vol gens de jongste statistieken 3.105.000 zie len en de inboorlingen hebben voortdu rend blijk gegeven van hun volledige loya liteit. Madagascar was aanvankelijk een protectoraat en werd in 1895 een Fransche kolonie. ltanganjika (br) lOOST <J r RHODESIA l. v* /=Rilimane=& t»r) It*---/ (br) Pttroria J Johannesi ZUID UNIE tLA AST v* «AJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1