Mussert spreekt over de nationale arbeidsgemeenschappen. H. J. Woudenberg brengt Nederland tot het Arbeidsfront. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT i Zaterdag 2 Mei i942 I r Zij hebben een taak voor het geheele volk te verrichten. Groote en enthousiaste bijeenkomst in Amsterdam. De leider van de N.S.B. ir. A. A. Mus sert, heeft gisteren een radiorede gehou den, waaraan wy het volgende ontleenen Arbeiders, volksgenoot en. Heden 1 Mei 1942 is het my een voor recht en 'n behoefte om "mij te wenden tot u, mijne volksgenooten, die arbeiders zyt, om met u te spreken over den arbeid en over het socialisme, cèt komen moet. Als ik zeg te willen spreken voor de Nederlandsche arbeiders, dan bedoel ik al le werkende menschen van hoog tot laag, aan wie de liefde voor het werk ingescha pen js. Er zijn twee soorten menschen. De eene soort bestaat uit nen, die liever lui dan moe zijn, die him werk zoo onverschillig mogelyk doen', die zooveel mogelijk de kantjes er af loopen, wie het eigenlyk een ergernis is, om iemand nauwgezet en met vakmanschap te zien werken. Deze men schen worden door de zweep van dreigen den honger voortgedreven om tenminste zooveel te doen, dat zij niet ontslagen worden. Dit zijn de arbeidsslaven, zeer be klagenswaardige menschen. Onder arbeiders versta ik diegenen, die liefde hebben tot den arbeid, die in zich gevoelen den drang tot het ten volle doen van den plicht, ook wanneer die moeilijk is. Zy, die geenslaaf van den arbeid wil len zijn, dat de geheele menschelijke sa menleving- gegrondvestis op den arbeid. Zy, die beseffen, dat zij dragers zijn van een kostbaar goed arbeidskracht. Zij zijn het tevens, die het niet kunnen verkroppen als de arbeider wordt verne derd, als hij wordt uitgebuit, als hij van zjjn arbeid wordt beroofd, als anderen, ten koste van hemzelve, parasiteeren op zijn arbeid. Zij zyn het, <die verlangend uitzien, naar den dag, waarop dit alles tot het verleden zal behooren en al te "dikwijls wanhopen zy daaraan. Deze mannen en vrouwen, of zy staan op de hoogste posten, of op de eenvoudig ste plaatsen op den akker, in de fabrieken, in winkels, in huishoudingen, zij zijn mijne medearbeiders, mijne volksgenooten, mijne kameraden,* want samen willen wij bouwen aan de toekomst van ons volk. Tot hen richt ik mij nu, als-tot de dragende kern der natie. Hebben wij eenzelfde doel voor oogen? Hoevelen zullen er dan zjjn, die tot zichzelf zeggen neen, natuur lijk niet, want hjj is nationaal-socialist cn ik ben het heelemaal niet. Ik ben ervan overtuigd, dat .wij wèl hetzelfde doel hebben en zal U daarom mijn denkbeelden in het kort uiteen zetten, dan kunt gij oordeelen. Het Nederlandsche volk groot en sterk te maken, te haJen uit den put, waarin het 'gestort is door onverantwoordelijk en kort zichtig -beleid van hen, die eens het ver trouwen van het volk mochten genieten, dat willen wij toch ..allen. _Wy beschikken daarvoor op dit oogenblik alleen over on zen bodem, en onze arbeidskracht. Daar mede moeten wij hQt doen. Willen wy om hoog komen, dan moeten, wij den arbeid organiseeren, zoo, dat er zoo weinig mo gelyk van verloren wordt in onderlinge tegenstrijdigheid, zoo, dat er zooveel mo gelyk nuttig effect uit voorkomt Voor ons volk. Wy zijn bezig om straatarm te wor den. Wij willen een welvarend volk wor den. Dat is alleen mogelyk als alle beschik bare kftichten op dit doel gericht worden. Iedere Arbeider moet zich weten dienaar varf zijn volk, vechter voor zijn volk. Hij heeft dan gemeenschapsgevoel in den bes ten zin van het woord, d.i. hij is socialist uit liefde voor zijn voik, zijn natie. Zoo zie ik den grondslag voor het nationaal-socia- lisme op bet gebied van den arbeid. De beste organisatie van deze socialis tische arbeiders is, in nationale arbeidsge meenschappen, die ieder een taak voor het geheele volk te verrichten hebben. De bodembewerkers. Daèr is dan in de eerste plaats de arbeidsgemeenschap, van alle poeren en' boerenarbeiders, tuinders en kwee- ker, die voor ons gansche volk uit den- bodem zullen halen, wat er uit te ha len valt. Het is 'een ontzaglijke prestatie om uit onze kleine landoppervlakte zooveel te ha len, dat een volk van 9 millioen menschen leven kan. Majr zij hebben de natuur niet in de hand. Zy ondervinden meer dan an deren, dat bij hun arbeid Gods zegen on misbaar is. Ik ben ervan overtuigd, dat de honderdduizenden, die arbeiden op het agrarisch terrein, ervan doordrongen' zul len zijn, dat het van hen afhangt of ons volk in de naaste toekomst nog te eten zal hebben. En wanneer de visschers hun leven wa gen om in oorlogstijd er op uit te gaan, dan mogen zij ervan overtuigd zyn. dat de geheele natie nu en ook in de toekomst hun beteekenis als arbeidende volksge nooten zal inzien. De landstand moet beschouwd worden als begin van deze groote nationale ar- beidsgemeeenschap der voedselvoorziening voor ons volk. Ik vertrouw, dat in gesta gen arbeid iets zeer goeds tot stand ge bracht zat worden. De «tijd zal het leeren. Industrie, handel en scheepvaart. De tweede groote arbeidsgemeenschap is die vatTallen, die werkzaam zijn in indus trie, handel en scheepvaart. De grondslag voor deze groote nationale arbeidsgemeen schap die het nu zoo schaarsch verkrijgt, tengevolge van den oorlogstoestand, straks in ruime mate te kunnen verschaffen, wanneer de oorlog voorbij is en de opbouw van het niéuwe Europa begint Heden 1 Mei heeft de Rijkscommissaris het Nederlandsche arbeidsfront ingesteld onder leiding van Woudenberg. Uit dit ar beidsfront moet groeien deze nationale ar beidsgemeenschap, die den klassenstrijd en den schotjesgeest moet breken, die de so lidariteit der werkers moet vestigen en ge leidelik docli zeker moet opbouwen de rechtszekerheid, die den volwaardigen, werkenden volksgenoot toekomt Hieraan mede te werken is een eervolle taak, voor een ieder die den arbeid uit zjjn vernedering wil ophef fen. Het Nederlandsche volk zal eerst later de hooge waarde van deze daad van den Rijkscommissaris ten volle be seffen, wanneer de vruchten daarvan geplukt zullen worden. Vol ksgezondhe.'»! De derde groote arbeidsgemeenschap is die van allen, die werkzaam zyn op het gebied van de volksgezondheid, dus de me dici, de alpothekers, de verpleegsters, kin derverzorgsters, keurmeesters, sociale wer kers en werksters in Winterhulp en Volks- dienst, enz. Zij allen hebben te samen tot taak te waken over de gezondheidstoe stand van ons volk, deze op te voeren tot de grootst mogeljjke hoogte. Het moet toch een vreugde en een vol doening zyn voor allen, die op dit gebied werkzaam zijn, te weten welk een hooge roeping voor hen is weggelegd. Nu de groote nationale arbeidsgemeen schap gevormd moet worden om ónder nieuwe omstandigheden verder te gaan, zullen onnutte schotjes, uit politieke ver deeldheid ontstaan, moeten worden omver-» gehaaid. Laten zij, die' voornemens zijn niet meer mede te werken, bedenken dat zij >hun eigen roeping m den steek laten, dat zij ons volk schade toe brengen en dat zy later daarvan diep berouw zullen heb ben. Werkers met verantwoordelijkheids gevoel doen dit niet Ik begrijp, dat velen nog niet ten volle vertrouwen kuhnen, dat de toekomst beter zal zyn dan het heden. Goed dan; De fei ten zullen moeten spreken. Over een paar jaar zal het geheele volk de resultaten moeten kunnen^zien. Werkers op het front van de volksgezondheid en de sociale zorg, op U rust voor een groot gedeelte de ver antwoordelijkheid voor de topkomst van uw volk. Opvoeding en onderwys. De vierde groote arbeidsgemeenschap is die van opvoeding en onderwijs. Allen, van de jongste bewaarschoolonderwyzeres tot den oudsten professor, van den gymnas- tiekonderwyzer tot de leidinggevende per sonen in de lichamelijke opvoeding, protes tant af katholiek of buiten kerkelijk vel band staande, niettegenstaande hun ver scheidenheid, niettegenstaande onderling gekrakeel, zy zijn Nederlandsche werkers, die het Nederlandsche volk voor het leven geschikt moeien maken en dientengevolge een hooge roeping te vervullen hebben en een verantwoordelijkheid dragen, die nie mand hen kan of Wil afnemen. De noodza kelijke eenheid, omdat het gaat om de jeugd van één volk, behoeft hier geens zins het karakter van staatsabsolutisme aan*te nemen. Ook hier kan verscheiden heid bloei beteekenen, mits- die verschei denheid niet berust op de parlementaire politieke verdeeldheid, maar op natuurlijke gronden en mits die- verscheidenheid niet kunstmatig ten behoeve van proviteurs en machtswellustelingen. De Ned. cultuur. Dè vijfde groote arbeidsgemeenschap wordt gevormd door de dragers van de Nederlandsche cultuur schrjjvers. dich ters, denkers, schilders, beeldhouwers, ar chitecten, tooneelkunstenaars, zangers en allen, die weten hun roeping' te hebben op cultureel terrein. Wanneer een geheel volk straks achter zyn kunstenaar staat, dan zullen de kun stenaars zich niet meer eenzaam voelen, dan zullen zij gedragen door hun volk, aan hun volk het beste en het hoogste geven, wat God als mogélykheid in hem gelegd heeft en wat zijzelve door ingespannen ar beid hebben ontwikkeld. Dienaren van den staat. De zesde groote arbeidsgemeenschap wordt gevormd door de dienaren van den staat, de ambtenaren en de politie en voorts door hen, die bij het rechtswezen zijn. De staat is geen doel maar middel. Doel is bet welzyn van het volk en daartoe is onontbeerlijk een krachtige, goed geor ganiseerde staat,' waarvan de dienaren ge vormd worden door meuschen, die een groote mate van gemeenschapsgevoel heb ben, die dus socialist zijn. Werkers in staat, provincie of gemeente, het is geens zins de bedoeling om u uit uw arbeid te stooten, omdat gy geen nationaal-socialist zijt of U daarvan niet bewust zijt. Plichts getrouwe werkers, die nationaal-socialis- tisch waren, werden door de democratie uit hun ambt ontzet, Van Geelkerken, Graaf d'Anscmbourg en ik waren de eerste slachtoffers. Wij hebben ondervonden wat dit beteekent en wij willen dit dus waarlijk niet aan anderen aandoen. Maar de toekomst van ons volk eischt, ook al zien dit velen nog niet in, een sterken nationaal-socialistischen staat, die opgenomen moet kunnen worden, in een bond van Germaansche nationaal-socialistischc staten. Ztf, die in overheidsdienst zijn en daaraan niet willen mede doen. daarvan ben ik ze ker, zullen hun plaats moeten ruimen, maartij, die loyaal hun plicht doen, hoe moeilijk het hun ook is, zy bewy- aen ons volk in dezen moeilijken over gangstijd groote diensten, waarvoor wij ben heden op den dag van d&n arbeid - willen danken van ganscher harte. Arbeiders van Nederland. Gij zult begre pen hebben, dat het onze socialistische taak is om in ons volle ais kern te vormen een groote werkgemeenschap van alle Ne derlandsche arbeiders van hoog tot laag. Om te produceeren zyn grondstoffen en arbeidskrachten noodig. Wy zijn arm aan grondstoffen. De staatsleiding en de leiding van het econo misch leven zullen in harmonie met elkan der het mogelijke moeten doen om 'na den oorlog de noodige grondstoffen te verkrij gen. De organisatie van den arbeid hebben wQ zelf beter in de hand. Daaraan begin nen wy reeds nu. Door dien arbeid zullen wy nieuwe welvaart moeten scheppen. Ik begrflp volkomen, dat het leven voor honderdduizenden nu uiterst moeilijk is. Het is slecht, want het is bewust onwaar heidsprekend dit te schuiven op rekening van de zgn. nieuwe orde.. Een kind kan weten, dat Europa en dus ook ons 'land in een oorlog op leven en dood gewikkeld ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI. De Fiihrer heeft Woensdag jl. een onderhoud niet Mussolini gehad. Over de ontmoeting is het volgende offi- cieele communiqué uitgegeven De Führer en de Duce hebben op 29 en 30 April een samenkomst gehad te Salz burg. De besprekingen tusschen de beide, regeeringschefs stonden in hét teeken van' den geest der nauwe vriendschap en on wrikbare wapenbroederschap der beide volkeren en hun leiders. Zy leverden de vol ledige overeenstemming der opvattingen op over den toestand, welke tot stand is ge bracht door de overweldigende overwin ningen der landen van het driemogendhe- den-pact en over de verdere oorlogvoering der beidé landen op politiek en militair gebied. De harde vastberadenheid van Duitschland, Italië en hun bondgenooten, om de definitieve overwinning met alle hun ter beschikking staande machtsmid delen te behalen, kwam daarby opnieuw tot uiting. Aan deze politieké besprekingen werd deelgenomen door <3en rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop en den koninklijk-Italiaansóhen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. De beide ministers van buitenlandsche zaken der as hadden hierby gelegenheid, de actueele buitenlandsche politieke vraag stukken te bespreken. Aan de militaire besprekingen namen van Duitsche zijde deel de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel en van Italiaansche zijde, de chef van den Italiaanschen gene- ralen staf, den kolonel-generaal graaf Cavallero. De Duitsche ambassadeur te Rome, Von Mackensen en de koninkljjk- Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, waren eveneens aanwezfg. De strijd in de lucht. Gisternacht hebben Duitsche gevechts vliegtuigen Port Said aangevallen en tref fers geplaatst op petroleumtanks en op slagplaatsen. Bovendien werd een vrij groot vracht schip aangevallen- Na een hevige ontplof fing brak brand uit. Vrijdag hebben lichte Duitsche gevechts vliegtuigen een vliegveld aan de Engelsche Zuidkust aangevallen. In weerwil van den hevigen afweer wisten zij 4 Britsche vlieg tuigen door bommen te vernielen en 5 toestellen in scheervlucht in brand te schieten. Voor de kust viel een Duitsch vliegtuig een kustvaarder aan, die weldra in lichter laaie stond. Volgens tót dusver bij het opperbevel der Duitsche weermacht binnengekomen be richten zijn Vrijdag boven Malta drie en boven de Kanaalkust acht Britsche vlieg tuigen neergeschoten. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het 699e Italiaansche weermachtbericht van Vrijdag luidt „Een aanval van pantserstrijdkrachten tegen onze linies ten Oosten van Mekili werd met beslistheid afgeslagen- De vijand liet verscheidene gewingenen in onze han den, terwyl enkele dooden op het slagveld achterbleven. Duitsche jagers schoten een Wellington neer en staken een ander vliegtuig op den grond in brand. Benghazi werd gebombar deerd 'dóór Engelsche vliegtuigen, die in het. geheel geen schade aan de installaties veroorzaakten, noch slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Overdag en des nachts werden door vliegtuigformaties van de as aanvallen on dernomen op Malta, boven welk eiland een Spitfire werd vernield. Vijandelijke vliegtuigen lieten eenige bommen vallen op. Kreta. Er werden geen verliezen gemeld. Reserveering grondbezit voor frontstrijders. Het ministerie van financiën te Berlijn deelt mede „Poor confiscatie en verval lenverklaring van vermogen heeft het Duitsche rijk de beschikking oi er grond bezit gekregen. De zorg vo'qr de frontsol daten eischt, dat de terugkeerende front strijders gelegenheid hebben om dcrgelij- ken grond te verwerven. De minister van financiën heeft dan ook den Oberfinanz- praesidentcn, die dezen grond behecren, opdracht gegeven, den verkoop van der- gtlijkcn grond onmiddellijk te staken. Ver koop blijft nog slechts in bijzondere geval len geoorloofd". is tegen de Sovjet-kolos in het Oosten en de kapitalistische kolos in het Westen. Deze worsteling eischt ontzaglijke offers aan goed en bloed. Maar ik heb het on wrikbare geloof, dat Europa zal winnen tegen de dreigende slavernij, die het twee span 'van Joodsche bloede, communisme en kapitalisfne over ons wil brengen. Uit de worsteling van dezen tijd ont staat een nieuw Europa van socialis tische volkeren, waarin de werkers als volwaardige volksgenooten, ja als kern der natie zullen worden gerespecteerd en dientengevolge hun rechtvaardig aandeel zullen krijgen in cle welvaart van ons volk. Hét geloof ^en vertrouwen komen, dat tenslotte alles .zal recht komen als wy in harmonie met elkander onzen plicht willen doen. Namens al onze volksgenooten, die in my vertrouwen stellen, dank ik U, arbei ders van Nederland voor al hetgeen gij in uw arbeid van het afgeloopcn arbeidsjaar voor het Nederlandsche volk gedaan hebt. Voor ntyzelve vraag ik van U. dat gij nauwlettend zult willen toezien of ik aan het einde van mijn leven door U er kend zal kunnen worden als de eerste ar beider van ons volk. Deze erkenning zal het grootste zijn, dat ik verlang te verdie nen. Het Nederlandsche volk moet kunnen rekenen op zijn dragende kern de arbei ders. De plichtgetrouwe onbekende solda ten van den arbeid. Zoo zeker als de hoog te van een volk bepaald wordt dcor de Kracht van het genie, zoo zeker wordt de iterkte van een volk bepaald door de racht van den arbeid. Deze kracht willen wij versterken uit liefde voor volk en va derland. Hou zeè. In een feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam is Vrijdag op plechtige wijze de oprichting van het Ne derlandsche Arbeidsfront herdacht. Van Duitsche zijde waren o a. aanwezig General Kommissar Schmidt als vertegen woordiger van -den rijkscommissaris en de gevolmachtigde voor den rijlcscommissa-ris voor Zeeland, Kreisleiter W. Münzer'. Van de Nederlandsche gasten noemen wij den' plaatsvervanger van den leider der N.S.B., C. van Geelkerken, den secreta ris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, den secretaris-generaal van het departement vair financiën, president yan de Nederlandsche bank, mr. M. M. Rost van Tonningen- De leider van het N.A.F., de heer H. J. Woudenberg beeft hier een boeiende rede voering gehouden. REDE II. J. WOUDENBERG. Wat wij hebben geprofeteerd en waar naar velen- hebben verlangd, wat door som migen is gevreesd en wat de negativisten bij voorbaat hébben afgewezen, is vandaag tot stand gekomen, n.l. het Nederlandsche Arbeidsfront. Het is geen toeval, in elk geval is het van symbolische beteekenis, dat dit op den eersten Mei geschiedt- De eerste Mei is sedert het jaar 1839 een hoogtijdag ge weest voor de socialistische arbeidsbewe- ging. En wanneer de oorlogsomstandighe den ons beperkingen opleggen, dan is het toch van groote symbolische beteekenis, dat de schrede naar het socialisme van de daad de vorming van een gemeenschap voor alle werkers in Nederland op dezen dag kan worden gedaan. Vervolgens herinnerde spr. aan de wijzi gingen in het N.V.V., de opheffing van de confessioneele vakbonden en de samenbun deling van de georganiseerde arbeiders in één organisatie. Het is échter vanzelfsprekend, zoo ver volgde de heer Woudenberg, dat waar de geest van den nieuwen tyd eischt, dat alle tegenstellingen in den arbeid en tusschen arbeiders verdwijnen moesten, zoo ver strekkend, dat ook de werkgevers en werk nemers niet meer als twee tegenover el kaar staande onderhandelende partijen konden blijven bestaan, het N.V.V. als eenige Nederlandsche organisatie der werknemers nog niet zyn eindvorm had gevonden. Daartoe moeten in dezen tijd organen worden geschapen, die een geestesverande- rmg kunnen bewerkstelligen, waardoor de klassenstrijd overbodig wordt. In het vervolg van zijn rede gaf spr. uiting aan zyn respect voor die eerste pio niers in de arbeidersbeweging, die ge dragen doo.* hun verontwaardiging en ge dragen door hun ideaal tot een betere sa menleving. uittrokken om hun arbeidska meraden tot organisatie tot gemeenschap pelijk verzet aan te sporen. Wij zullen den fakkel, die zij ontstaken, verder dragen, om licht te brengen in dé duisternis van deze dagen. De klassenstrijd werd veroorzaakt door een onmenschelijk kapitalistisch systeem en door kortzichtigheid van de werkgevers. Men kan 't den arbeiders niet verwijUrn. dat zij gebruik maakten van dezelfde vrijheid, die de liberale werkgevers principieel a's leidende gedachte voor de maatschanpeliike ontwikkeling hadden aanvaard en den hun opeedrongen klassenstrijd gingen voeren. Men kan echter den leiders der vakbewe ging wel vcnvtjten, dat zij de teekeneii des tijds niet hebben verstaan en hardnekkig bleven vasthouden aan allerlei vormen, die door de maatschappelijke ontwikkeling reeds lang waren achterhaald. Alleen reeds het feit. van de 500.000 werkloozen. gepaard gaande met massale voedselvemietiging. de jeugd der groote steden, die met ondervoeding werden he* dreigd en ondanks alle geëxtieri men teer en alle plannen de machteloosheid om onder het toen bestaande stelsel dit probleem ook maar eenigermate on te lossen. Wij moeten dus de zich socialistisch noemende volks- en vakbondsleiders blijven verwijten, dat zij blind bleven voor de oorzaak van dit euvel. Zij hadden kunnen zien. dat een volk een yatuurlijke eenheid vormt, dat men in onderlinge samenwerking harmonisch ar beiden moet aan de voortbrenging der le- vensbenoodigdheden der volksgenooten. De oude vormen van vakbonden, die den ouden geest bevatten, konden niet blijven bestaan. Men doet nu eenmaal geer nieuwe jonge wijn in oude lederen zakken. Daartoe is dan heden het Nederlandsche Arbeids front opgericht. Een nieuw orgaan ir. een nieuwen tijd. dat de mogelijkheden oper.t om sociale verlangens tot werkeliikheid te doen wor* den. wat door de oude organisatie niet mogelijk was. DE TAAK VAN HET N-A.F. Wat is nu de taak van dii Nederlandsche Arbeidsfront In de eerste plaats wil ik noemen, de behandeling, voorbereiding, bespreking, vormgeving, in alle sociaal-economische aangelegenheden. Dit onderdeel van.de taak van het N.A. F. is vérstrekkend en zal het werk zijn van de vroegere vakbondsbestuurders. Wat zy vroeger te dien opzichte deden in beperkte mate, in onderhandeling met werkgevers, of in contact-commissies zal nu onder de gewijzigde omstandigheden in de geleide economie binderder kracht krijgen door de organen van den staat. Dit belooft binnen het kader der mogelijkheden van loonen en pryzen nieuwe-mogelrjkheden, in de loon politiek. Het tweede deel van de taak is de grond vesting van de bedrijfsgemeenschap. Wat het Arbeidsfront zal beteekenen en welke invloed daar ten gunste van de werkers aan vastzit, kan blijken uit het feit, dat ons volk moet leven van den ar beid van ongeveer 3% millioen werkers, verdeeld over meer dan 700.000 bedrijven en bedrijfjes. Hiervan zijn er ongeveer 8000 met vijftig en meer arbeiders. Wy kunnen dus aannemen, dat op den duur on geveer 10.000 vertrouwensmannen van het N.A.F. in Nederland hun arbeid in de be drijven zullen verrichten, met hun mede werkers zal dat aantal wel tot omstreeks 25 a 30.000 worden verhoogd. Ten derde de rechtsbescherming. Alle leden, werkgevers of werknemers van het Nederlandsche Arbeidsfront krij gen ten opzichte van arbeidsovereenkom sten en arbeidsvoorwaarden de sociale ver zekeringsplichten en alle uit den arbeid voortspruitende rechtsvragen en geschillen, de gratis ondersteuning en bijstand van het Nederlandsche Arbeidsfront, die zoo noodig ook bij de gerechtelijke instanties zal optreden. Ten vierde de verhooging van de ai- beidsbekwaamheid. arbeidsproductiviteit en beroepsvorming. Op alle gebieden van het leerlingwezen, de bedrijfsscholen en het uitzoeken van e$tra begaafde krachten, zal het Neder landsche Arbeidsfront baanbrekend wer ken. Ten vijfde vorming van het cultureels leven door de gemeenschaps-organisatie „Vreugde en Arbeid". Ten zesde de oprichting van zelfhulp en ondersteuningsfondsen. In -de eerste plaats de verzekering tegen werkloosheid en steunuitkeeringen geschie den met alle hiermede verband houdende zaken door de instellingen van het Neder landsche Arbeidsfront, zoodat óit deze taak naar vollen omvang van staats- en gemeentelijke instanties overneemt. Ondersteuning in geval van nood. Ondersteuning bij huwelijk van vrouwe lijke leden Overlijdensuitkeerin ondersteuning b|j t.b.c. Het N.A.F. geeft periodiek verschillen de vaktijdschriften uit, die aan de leden van verschillende beroepsgroepen gratis worden toegezonden. De contributies, die de leden van het Ne derlandsche Arbeidsfront betalen zijn geen verzekeringspremiën, doch bijdragen voor den opbouw, de instandhouding en den bloei van een gemeenschap. Zij berusten op het beginsel van wederzijdsche hulp en zijn slechts zoo hoog als voor het vervullen van de door het Nederlandsche Arbeids front gestelde taken noodig is. De bijdragen zyn samengesteld naar de socialistische gedachte, één voor allen en allen voor één, en houden verband met de hoogte van het inkomen en de grootte van het gezin- Wie kunnen nu lid zyn van het Neder landsche- Arbeidsfront Het is de taak van het Nederlandsche Arbeidsfront alle in het bedrijfsleven staande Nederlandsche arbeiders samen te vatten en te verzorgen en hen tot weder- zijdsch begrip van hun maatschappelijke be langen te brengen, alsmede hen sociaal en cultureel op te voeden en tot bevrediging van de sociale en cultureele behoeften me de te werken. GENERAAL PARDON. Zoo gezien kan geen enkele Nederland sche werker worden buitengesloten en om dat het gaat om het belang van die wer kers, wordt er heden opnieuw een zeer ruim generaal pardon afgekondigd. Dat wil zeggen.'dat diegenen, die vóór 1 Juli 1942 tot het Arbeidsfront toetreden, alle rechten zullen hebben, die bij cle reglementen van het Ar beidsfront zijn omschreven en dat de jaren, dat z\j lid van hun vakbond wa ren, *>ij de berekening van die rechten zullen medetellen. Het Neder ir.lsche Arbeidsfront vervult een door den staat officieel opgelegde taak. Het is niettemin geen staatsinstelling, die van boven af allerlei regelingen dwingend oplegt, hierdoor zcu slechts een 'organi satorische vorm tot stand worden gebracht die weliswaar onmisbaar is. doch die toch niet het voornaamste kan worden ge noemd. Het is nu wel zonneklaar, dat het doei door dwang van bovenaf nimmer kan worden bereikt.. De staat zou den werker een verplicht lidmaatschap kunnen opleggen. Wat werd dan bereikt? Niet meer dan een gedwon gen betaiing der lidmaatschapsbijdrage. Het gaat echter om persoonlijke toewijding van ieder werkend volksgenoot aan de groote zaak. Alleen in die bedrijven, waar het niee- rendeel der werkers deze uit volle overtui ging betoont, kan het Nederlandsche Ar beidsfront iets van beteekenis bereiken en kan de bedrijfsgemeenschap tot volle ont plooiing kofnen. Daarom is het lidmaat schap van het Nederlandsche Arbeidsfront vrijwillig en blijft iedere dwang achter wege. NIET POLITIEK GEBONDEN- Uit deze redeneering wordt het ook dui delijk, dat het Nederlandsche Arbeidsfront niet gebonden is aan eenige politieke par tij. Ik zelf ben N.S.B.-er en draag de over tuiging, dat zonder nationaal-socialisme cn de beweging, waarin dit belichaamd is, Ne derland geen toekomst heeft. Dit ligt echter geheel gescheiden van de taak, die de wer kende menschen in Nederland voor zich hebben, die gericht is op de welvaart en de sociale verhoudingen. De geweldige strijd, die nu op de wereld heerscht, laat den Nederlandschen mensch nu eenmaal geen keus. Wie wil en wenscht, dat de verbonden Europeesche legers, waarvan het grootste gedeelte gevormd wordt door de Duitschers aan de Oostzijde hun strijd verliezen, is een zelfmoordenaar en, wenscht den ondergang van Europa en zijn éolk. En zoo is het omgekeerd, ieder die zijn volk en zijn land lief heeft, moet willen, dat Europa ongedeerd, dus' zegevierend door dezen strijd komt. Hij moet niet alleen dit willen, zoo be sloot de heer Woudenberg, maar moét daaraan ook daadwerkelijk medewerken en wel door te helpen de kapitalistische maat schappij om te vormen tot een socialisti sche. Dit kan niet anders dan door een gemeenschapsorganisatie, die uitmondt in de bedrijfsgemeenschappen die vandaag is opgericht, het Nederlandsche Arbeids front. NIEU WE LEVENSMIDDELEN KA ART E X VOOR RIJKSDUITSCHERS. Het Amt für Volkswohlfahrt, Sophia-, laan la te 's-Gravenhage, deelt mede. dat het uitreiken van nieuwe levensmiddelen kaarten voor Rtjksduitschers niet; zooals abusievelijk werd gemeld, van 4 tot 6 Mei zal geschieden, doch van 4 tot 16 Mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5