PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 2 MEI 1942 Het Nederlandsche Arbeidsfront. Het Nederlandsche Arbeidsfront geïnstalleerd De stichting van het Nederlandsche Arbeidsfront ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct per week of 2.42 per kwartaal Franco -per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.xn. 14 cent, min. por adv. 2.30. Bü abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): vak 13 regels 65 ct., iedero regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 53 en 11 ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE,EN BRESKENSCHE CÖURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 389300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT, UIT I85ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 102 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN EOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN De BUREAUX van dc Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd ter VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Watstr. '58-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telèf. 3554, Administratie telef. 3541. GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2S63, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breeflestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Op den eersten Mei heeft de Rijkscom missaris een besluit genomen, dat voor de verdere ontwikkeling van het bedrijfsleven in Nederland van vérstrekkende beteekenis is. Het zal voor wie met open oogen door dezen tijd gaat en wie de situatie, waarin Nederland zich binnen de nieuwe Europee- sche gemeenschap bevindt, scherp weet te realiseeren, niet onverwacht zijn gekomen. De Rijkscommissaris heeft in zijn redevoe- ring den zin dezer ontwikkeling zeer scherp beklemtoond, toen hij haar be schouwde /an uit het onder Duitschlands leiding wordende Europa. Zoo wordt ook de taak van dit Arbeids front weliswaar een Nederlandsch Ar beidsfront in de voornaamste plaats een Europeesche. Daarmede is den Nederland- sohen werker zijn plaats aangewezen in dit Europeesche wordingsproces. Er is een periode definitief afgesloten. De Nederlandsche arbeid voor den tienden Mei gekoppeld aan belangen, waarop de arbeiders zelf geen invloed of contröle.ver mochten te oefenen, wordt van nu aan continentaal gericht. In deze nieuwe ar beidsgemeenschap staat gelijk reeds vrbeger uit tal van sociale maatregelen viel af te leiden de arbeidende mensch en %ijn prestatie in het middelpunt, zij vormen de uitsluitende normen, waarnaar de socia le en economische ontwikkeling kan worden gewaardeerd. Zoo stelde gisteren de Rijks commissaris het in zijn rede, waarmede hij den leider van het Nederlandsche ar beidsfront tot zyn nieuwe functie inleidde. Maar over diens hoofd heen nchttè hij zich tot alle Nederlandsche werkers, wien het vermaan geldt, dat zich in Europa een revolutie bezig is te voltrekken, waaraan Nederland niet onbewogen en ongeïnter esseerd voorbij mag gaan. Zulks is trou wens niet meer mogelijk, nu Je definitieve bezegeling van den Europeesehen stfijd aanstaande is.Daaraan kan geen enkelen Nederlandschen werker zich onttrekken; voor de consequenties daarvan mag nie mand langer blind -zynf die zich mede dra ger weet voor de toekomst van eigen land. Reeds zinspeelde daarop destijds de Be- auftragte voor Zeeland eenige weken ge leden in zijn belangrijke redevoering voor de Zeeuwsche bedrijfsleiders. De gebeurte nissen van den eersten Mei 1942 hebben dit betoog onderstreept Oogenschynlyk is er geen duidelijk ver- band, maar niettemin wagen wij het te zeggen, dat wat zich gisteren aan de Ne derlandsche werkers heeft voltrokken, zijn diepen zin heeft gekregen door de ont moeting, welke Hitler en Mussolini gasteren te Salyburg hadden. Het samenvallen van deze gebeurtenissen van uiteraard toeval, maar de symbolische "beteekenis is onmis kenbaar. Immers de ontmoeting in óalz- burg stond in het teeken van der geest der nauwste vriendschap, welke geheiligd is door de overweldigende overwinningen van de landen van het Driemogendhedenpact. Door deze overwinningen der As-part ners wordt de nieuwe Europeesche orde bevestigd. Ook voor Nederland, dat thans, gelijk in Duitschiand, zijn arbeidsfront heeft gekregen, als voorloopig sluitstuk eener sociale ontwikkeling heeft dit zijn consequenties. Zjj zijn onmiskenbaar en bovendien dwingend. Eert voorloopig sluitstuk. Dit is wel dui delijk, nu de Rijkscommissaris de vorming van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft geplaatst tegen den achtergrond van het groote revolutionaire Europeesche gebeu ren. Daarin ligt het perspectief èener ver dere ontwikkeling opgesloten. De Rijks commissaris heeft daarop reeds met, een enkel woord gezinspeeld. Daarom was de ze eerste Mei 1942 een dag van zeer groo te en vérstrekkende beteekenis. Rede van den rijkscommissaris. OPROEP. „WERKERS VAN NEDERLAND Den lsten Mei 1942 is een verordening uitgevaardigd, waarbij is opgericht' het Nederlandsche Arbeidsfront. Het Nederlandsche Arbeidsfront is de belichaming van de saamhoorigheid aller Nederlandsche werkers. Het Nederlandsche Arbeidsfront -heeft tot taak, den nationalen arbeid in alle op zichten te beschermen en voor verval te behoeden. Het Nederlandsche Arbeidsfront draagt zorg, -f-ts iedere volksgenoot zyn plaats in het economisch leven der natie kan inne men in dien geestelijken en lichamelijken toestand, die hem tot de grootst mogelijke prestatie in staat stelt en die daarmede het grootst mogelijke nut voor de volksge meenschap waarborgt. Het Nederlandsche Arbeidsfront is den werkenden mensch tot steun in moeilijke levensomstandigheden, het zorgt voor een billijke loonregeling, voor bevredigende arbeidsvoorwaarden, voor de lichamelijke en geestelijke ontspanning en ontwikkeling van den werker, voor de bevordering van zijn arbeidsvreugde, voor harmonie tus- schen de werkers onderling, voor handha ving van een socialen vrede. GENERAAL PARDON. Van hen, die 15 Juli 1940 nog lid waren van een erkende vakvereeniging en vóór 1 Juli 1942 tot het Nederlandsche Arbeids front toetreden zal de vroegere contributie bij den toekenning van rechten op onder steuning, uitkeering, ouderdomspensioen, overlrjdingsgeld, noodhulpbijstand enz. in aanmerking genomen worden. Het Nederlandsche Arbeidsfront roept alle werkers van Nederland op, zich in zijn rijen te scharen Werkgevers en werknemers, kleine zelf standigen, middenstanders en handwerks lieden, jong en 'oud, man of vrouw, ieder die arbeidt, met hoofd of hand behoort in het Nederlandsche Arbèidsfront. Gisteren heeft de Rijkscommissaris in zyn werkkamer den leider van het Neder landsche Arbeidsfront, den heer H. J. Wou denberg in zijn nieuwe functie geïnstal leerd. De installatie werd o.a. bijgewoond door Hauptdienstleiter Schmidt, eenige hoofd ambtenaren van het kabinet van den rijks commissaris, voorts de heeren mr. M. Rost van Tonningen, secretaris-generaal van het departement van financiën, ir.'R. A. Verweij, secretaris-generaal van, het depar tement van sociale zaken, de heeren H. C, van Maasdijk, P. B. Gips en S. Sortnani, welke laatste vier heeren de financieele commissie zouden uitmaken, verder eenige hoofdafdeelingsleiders van het N.A.F.. In zyn rede wees de rijkscommissaris op de omstandigheden waarin ons land ver keerde, voordat het in *de gebeurtenissen van dezen tijd werd meegesleept. Het stél- sel heeft Nederland bovenal vervreemd van het lot van het vasteland en afhankelijk gemaakt van factoren, op welker taxatie en voortbestaan het Nederlandsche volk geen invloed kan oefenen. De wereldgeschiedenis, aldus betoogde de rijkscommissaris kan niet halt houden bij Nederland. Nederland behoort onverbre kelijk bij het vasteland. Dr. Seyss Inquart stelde vervolgens in het licht, dat vóór 22 Juni deze oorlog wellicht werd beschouwd als een der van oudsher bekende interne Europeesche con flicten. Na dezen dag evenwel en in toenemende mate na dé onthulling van de ware bolsje wistische toestanden en bedoelingen en na de openbaring van dè verwantschap in we zen der met het bolsjewisme verbonden machten van het internationale groot-ka pitaal en het Jodendom, wordt het steeds duidelijker, dat het thans gaat om een dier elementaire conflicten, die de duizend-ja rige periode vai} een .nieuw tijdperk inleidt. EUROPA VOOR DE BESLISSING. Thans is het duidelijk, dat geheel Europa in de waagschaal der geschiedenis is ge worpen om in een defensieven strijd zijn voortbestaan te "edden en in den be vrij- dingsstrijd zichzelf te herwinnen en zijn gemeenschap - in den veroverden vrede op te bouwen tot een algemeene welvaart voor zijn autochthone bewoners, onafhankelijk van de willekeur van machten, die vreemd zijn aan dit gebied. Want thans bestaat er geen twijfel, dat wij, Europeanen, voor de beslissing staan ofwel een nieuwe gemeenschap te vormen, waarin allen naar de mate van hun energie en van'hun bijdrage ten algemeenen nutte hun welvaart vinden, of nadat het democratische kapitalisme de situatie voldoëndè had voorbereid voortaan bij voortzetting van het oriWrikbare bolsjewistische streven naar ontrechting van de men- schen tót hulpeiooze slaven, uitroeiing van millioenen cultuurdrager: en af schaffing van alle cultureele grondsla gen, die als duizendjarig erfdeel aan onze volken hun innerlijke waarde heb ben gegeven, als een verdierlijkte ver pauperde menschenmassa over te blij ven. die wordt gedirigeerd door een Joodsche parasitaire laag. Deze lotsber slissing vermag geen Europeaan te ontgaan, want in dit conflict bestaat er voor niemand een uitzonderings positie, gebaseerd op rijkdommen bui ten on 2 eigen machtssfccr, daar deze in tijden van nood immers onbereik baar zijn. Deze worsteling én haar namelooze offers in het beste bloed, hebb" slechts dan - zi" als na afloop van dezen strijd om Europa in Europa een orde is bevoch ten en wordt in stand "ehouden, die den actieven volken van dit werelddeel n zijn arbeiders Van hand en hoofd de vrijheid van den kapitalistischen dwang en daar mede dé waardigheid van den arbeid als den hoogsten waardemeter van den mensch teruggeeft. Het is duidelijk, dat deze inzichten niet terstond voor allen toegankelijk zijn. Het is eveneens duidelijk, dat de weg juist naar deze gemeenschappelijke welvaart uit de gemeenschap van den arbeid leidt over moeilijkheden en ontberingen op zeer groote schaal- Bovenal staat evénwel de inzet van het leven en de offervaardigheid der jeugd van Europa en vooral van Duitschiand; die in gevechten en onder om standigheden \*an ongeloof elrjke hardheid de hoogste goederen van het avondland verdedigt en uit de slagen in het Oosten van Europa zijn betere toekomst mee terug za* nemen. Derhalve is het ook duidelijk, dat Europa geheel zijn militaire en economische kracht voor dezen strijd om het bestaan op het spel heeft te zetten. Ongeacht een zeker gebrek aan inzidht, dat nog hier en daar bestaat en de ontberingen, die eveneens noodzakelijkerwijs uit dezen strijd moesten voortvloeien, is het thans de diepste ver plichting zich in te spannen en te werken voor het voortbestaan en de or-de van Europa. Indien het werkende volk zich aangordt ter vervulling van deze verplich ting, dan is het oogenblik gekomen om den grondslag te leggen voor de nieuwe sociale orde, waarop het gebouw der toe komst kan worden betrokken. Dan kun nen ook niet instellingen, nog dateerend uit een overwonnen tijd en behoorend bij een reactionnaire, separatistische gesteld heid, die geen rekening heeft gehouden met dc ontwikkeling en in tijd van nood even eens heeft gefaald, de leiding op zich ne men. Ik heb dan ook na het advies vooral van mijn Nederlandsche medewerkers besloten op den dag van heden het Ne derlandsche Arbeidsfront op te richten. DE TAAK VAN, HET .ARBEIDSFRONT Dit Arbeidsfront heeft tot taa.k de werkende Nederlander op te voeden in den zin der bedrijfsgemeenschap tot wederzijdsch begrip voor hun economi sche belangen en ter verzekering van den arbeidsvrede, by de vorming van de sociaal-politieke toestanden mee te werken, zijn leden te advisee ren en te vertegenwoordigen en bovendien de in stellingen op te richten en in stand te houden, die dienen tot bevrediging van de cultureele behoeften der Nederland sche werkers en tot instandhouding en bevordering van hun prestatievermo- gen. In het bijzonder zal het Nederland sche Arbeidsfront deze taak, die be staat iy0het geven van leiding en in de behartiging van belangen niet slechts te vervullen hebben jegens de in Ne derland jn het bedrijfsleven werkzame Nederlanders, maar vooral in den grootsten omvang jegens alle Nederlan ders, die bij de gemeenschappelijke in spanning van onze Europeesche krach ten ook buiten Nederland werken. Want juist de behartiging van de belang- gen dezer Nederlanders is de. mensche- lijke noodzakelijke aanvulling van hun monienteele economische werkzaam heid buiten het vaderland. De samenvatting van alle sociaal-poli tieke werkzaamheden, die tot dusver vol gens de uiteenloopendste belangen en gees tesrichtingen waren versplinterd, tot een front der werkers-gebiedt ook, dat de pres taties der afzonderlijke leden van de thans over te nemen bonden en vakvereenigingen door het Nederlandsche Arbeidsfront wor den erkend op voorwaarde, dat deze presta tie intusschen niet is gestaakt. Om de in het bedrijfsleven werkzame Nederlanders te steunen, zal het Arbeids front er zich bijzonder op moeten toeleg gen hun bekwaamheden dusdanig te ont wikkelen, dat geheel het Europeesche eco nomische gebied voor hen openstaat. Hier toe behoort vooral de beheersching van een gemeenschappelijke taal- Als zoodanig zal in Midden- en Noord-Europa vooral de Duitsche taal in aanmerking komen. Ik benoem tot leider van het Nederland sche Arbeidsfront den heer H. J. Wouden berg en tot voorzitter der financieele com missie. die tot taak heeft op het financieel en huishoudehjk beheer van het Neder landsche Arbeidsfront toezicht te oefenen, den heer secretaris-generaal M. M. Rost van Tonningen. In deze financieele com missie benoem ik voorts als leden op voor stel van den heer Rost van Tonningen de heeren ir. R. A. Verwet!H. C. van Maas dijk, Fr. B Gips en Sch. G. Sorraani. De taak, die u, mynheer Woudenberg, met uw medewerkers op u neemt, is zwaar. U hebt een werk te volbrengen, dat in zijn veelomvattende, fundamenteele be teekenis op het gebied van den werkenden mensch in Nederland zonder voorbeeld is. Derhalve moet u daarvoor eerst he,t begrip van ieder afzonderlijk wakker maken. U zult vooral te strijden hebben met de moei lijkheden, dat het levenspeil van breede la gen door de ontberingen, die deze wereld oorlog verscherpt door de t§gen de burger bevolking van het vasteland gerichte En- gelsche blokkade, veroorzaakt, gevoelige beperkingen ondergaat op het oogenblik, waarop u voor de werkende bevolking treedt als verkondiger van een nieuwe orde. ik meen evenwel, dat de Nederlandsche arbeider nuchter en zakelijk genoeg is om het onvermijdelijke te begrijpen van een situatie, die moet worden beschouwd als een strijd en derhalve een tijd van opoffe ring voor een betere toekomst, waarbij-het essentieele van deze toekomst daarin be staat, dat de arbeid en dus ook de arbeider niet meer mag worden beschouwd als voor werp van economisehe calculatie, dus ge woonweg als handelsartikel, maar als waardevolste en derhalve baardigste uiting vari de persoonlijkheid én de bedrijfsleider zich geplaatst mag weten in de gemeen schap" van zijn bedrijf, dat zijn ter wille van het algemeen aanvaarde grootere plichten met grootere rechten vergeldt om hem zoo een ware nationale verantwoor delijkheid te vèrleenen. Ook zullen de Nederlandsche arbeiders zich kunnen voorhouden, dat thans reeds enkele honderdduizenden aan werk zijn ge komen en dat voortaan in toenemende ma te alle werkkameraden aan werk zullen komen, dus niet meer hopeloos op den aalmoes der ondersteuning zijn aangewe zen, doch als actieve menschen de waarde der eigen persoonlijkheid hebben hervon den en de mogelijkheid tot hoopvoller toe komstplannen zullen vinden. Zij staan voor een taak, waarvan de ver vulling zal stuiten op alle ki-achten, die met verbeten taaiheid de grondslagen van een ineenstortend tijdperk verdedigen, daar zij door deze verdediging tevens hun eigen zoowel economisch als ook geestelijk be staan- willen redden. Ik weet evenwel, dat het u als alle Nederlanders, die open staan voor de teekenen van den huidigen tyd, niet op persoonlijke erkenning aankomt, maar dat gij als Nederlandsche patriotten slechts zijt vervuld van dien eenen wil uw Neder landsche volk den weg te wijzen naar een nieuwe orde en gemeenschappelijke wel vaart voor Europa en dezen weg voor dit volk te veroveren. Demonstratie Ned. Arbeidsdienst. Zooals vermeld in de advertentie in dit blad, zal op 3 Mei a.s, op het Houtrustter- rein, Houtrustlaan, Den Haag, een groote demonstratie worden gegeven door den Nederlandschen Arbeidsdienst. Wij wijzen er nogmaals op, dat het aan beveling verdiént zich tydig van een plaats te verzekeren. De demonstratie vangt aan om 15.30 uur. Om 15.15 uur moeten alle plaatsen ingenomen zyn. Het terrein wordt om 14.30 uiir voor het publiek open gesteld. De toegang is vry. .Een vijandelijk schip aan bakboord vooruit" Aldus luidde het bericht van den uitkijk. Onmiddellijk is alles tot den aanvai gereed. Reeds het eerste schot is een voltreffer. Langzaam verdwijnt het Britsche vaartuig in de golven Atlantic Holland-P.K. Quednau-Pax Holland m Decreet van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de oprichting van het Nederlandsche Arbeids front (N.A.F.). Par. 1. Ik richt met ingang van 1 Mei 1942 het Nederlandsche Arbeidsfront op. Par. 2. 1) Het Nederlandsche Arbeids front heeft tot taak, de in het bedrijfsleven staande Nederlandsche menschen samen te bundelen, hun belangen te behartigen, hen op te voeden tot wederzijdsch begrip voor hun economische belangen en voor hun so ciale en cultureele behoeftén en medete werken aan de bevrediging van deze be hoeften. 2) Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft vooral tot taak 1) Mede te werken bij het tot stand brengen van rechtvaardige toestanden op het gebied van de sociale politiek in het algemeen en van de loon- en arbeidsvoor waarden in het bijzonder, bij den 'opbouw van het werk der sociale verzekeringen en de bepalingen op de bescherming van den arbeid. 2) Den arbeidsvrede te verzekeren door de leden op te voeden in den zin van de bed rijf «gemeenschap. 3) Uitbreiding van de beroepsbekwaam heid der leden met het doel het leverën van betere prestaties te bevorderen. 4) Instellingen voor eigen hulp voor de leden op te richten en in stand te houden. 5) Den leden advies te geven in alle aangelegenheden van arbeidsrecht en so ciale verzekeringen en conflicten en hen te vertegenwoordigen voor het gerecht en de bureaux der sociale verzekering. 6) Door de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" instellingen in het leven te roepen en in stand te houden, die dienen ter be vrediging van de cultureele behoeften der leden en tot behoud en bevordering van hun arbeidskracht. 7) De uitbetaling der werklöozenonder- ■steuning naar de mate van de geldige rechtsvoorschriften uit te voeren. 8) Aan het Nederlandsche Arbeidsfront kunnen in overeenstemming mét zijn leider door den secretaris-generaal van het tel kenmale zakelijk in aanmerking komende departementnog andere taken opgelegd worden. Par. 3. 1) Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft rechtspersoonlijkheid. Par. 4. 4 Het Nederlandsche Arbeidsfront is vrij gesteld van alle belastingen en publieke lasten. Par. 5. 1) Lid van het Nederlandsche Arbeids front kan worden ieder in het bedrijfsleven werkende Nederlander, tenzij hij volgens de bepalingen van par. 4 van verordening no. 189,1940, betreffende de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt. 2) Lid van het Nederlandsche Arbeids-' front kan voorts worden ieder corporatief lichaam van het openbare recht. De rech ten en plichten der leden van die corpo ratieve lichamen ten aanzien van het Ne derlandsche Arbeidsfront worden telkens afzonderlijk vastgelegd in overleg tusschen den leider van het Arbeidsfront en het be trokken lichaam. Par. 6. 3) Voor zoover leden van een vakorgani satie, een vakvereeniging, een werkgevers bont of een soortgelijke organisatie door opneming hunner organisatie in het Neder landsche Arbeidsfront indirect lid van het Arbeidsfront worden of voorzoover zij uit zoo'n organisatie direct overgaan tot het Nederlandsche Arbeidsfront, worden mits de betaling der bijdragen ononderbro ken is geschied de door deze leden in hun oude organisaties betaalde bijdragen binnen het bestek van de bepalingen op de bijdragen en ondersteuningen van het Ne derlandsche Arbeidsfront in mindering ge bracht. 2) De uitwerking en verdere ontwikke ling van deze resten en candidaturen vormt een essentieel gedeelte van de verzorgings taak die liet Nederlandsche Arbeidsfront heeft te vervullen jegens zyn leden. Par.* 7. De leidei' van het Nederlandsche Ar beidsfront wordt door mij aangesteld en ontslagen én-is aan mij verantwoording schuldig voor de behoorlijke uitvoering.van de taak van het Nederlandsche Arbeids front. Par. S. 1) De leider van het Nederlandsche Ar beidsfront vaardigt zyn statuten uit. Zy moeten, door mij bekrachtigd worden. 2) De statuten worden gepubliceerd in liet publicatie-orgaan van het Nederland sche Arbeidsfront. 3) Op eventueele wijzigingen der statu ten zijn de bepalingen der paragrafen 1 en 2 van toepassing. Par. 9. 1) Het Nederlandsche Arbeidsfront wordt in rechte en buiten rechte vertegen woordigd door zijn leider en te zyner ver tegenwoordiging door andere organen in een omvang, zooals die- door de statuten of door byzemdere volmachten is vastge legd. 2) Voor zoover het Nederlandsche Ar beidsfront door de uitvoering van zijn taak binnen afzonderlijke bedrijven uit liet per soneel lasthebbers (sociale bedrijfsfunction- narissen) aanstelt, moet de aanwyzing daarvan schriftelijk worden medegedeeld aan de leiding van het bedrijf. De sociale bedrijfsfunetionnaris van 't Nederlandsche Arbeidsfront lean, tenzij er een andere wet telijke regeling bestaat, door <5e leiding van het bedrijf alleen met toestemming van de bevoegde organen van het Nederlandsche Arbeidsfront worden ontslagen, tenzij dit ontslag noodzakelijk wordt op grond van stillegging van het bedrijf op geschiedt door een reden, die rechtvaardigt tot het opzeggen van de dienstbetrekking zonder nakoming van een opzeggingstermijn vol gens artikel 1639p. van het Nederlandsch burgerlijk wetboek. Par. 10. 1) De controle op het financieel en be- grootingsbeheer van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt opgedragen aan een financieele commissie- 2) De voorzitter van de financieele com missie wordt door mij aangesteld en ont slagen. i 3) Vier andere leden worden op voorstel van den voorzitter op gelijke wijze aange steld. 4) De leider van het Nederlandsche Ar beidsfront legt de financieele commissie jaarlijks een rapport voor over het finan cieel- en begrootingsbehee: van het Neder landsche Arbeidsfront. Hij is verplicht de financieele commissie op wensch van haar voorzitter inlichtingen te verstrekken en documenten voor te leggen voor zoover dit noodzakelijk is voor de uitvoering van de taak der financieele commissie. 5) Den leider van het Nederlandsche Ar beidsfront wordt door den voorzitter van de financieele commissie op grond van desbe treffende besluiten van de inancieele com missie decharge verleend. Par. 11. De bepalingen van dit decreet hebben kracht van wet in dén zin van par. 1 alinea 2 der verordening nr. 3/19-11 op de uitoefe ning van de regéeringsbevoegdheden in Nederland. Par. 12. Voor zoover ter uitvoering van de bepa lingen van dit decreet rechtsvoorschriften vereischt zijn, worden deze uitgevaardigd door den secretaris-generaal var het zake lijk in aanmerking komende departement, na den leider van het Nederlandsche Ar beidsfront gehoord te hebben- Benoemingen bij het Ned. Arbeidsfront. Het rijkscommissariaat maakt bekend De rijkscommissaris voos het bèzette. Nederlandsche gebied heeft op grond van de par. 7 en 10 van zijn decreet over de oprichting van het Nederlandsche Arbeids front (NA.F.) van 1 Mei 1942 benoemd: Den heer H. J. Woudenberg te Den Haag tot leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, den secretaris-generaal van het departement Voor bijzondere economi sche aangelegenheden, mr. Rost van Ton ningen, tot voorzitter der financieele-com missie van het Nederlandsche Arbeids front en tot leden van deze financieele commissie den waarnemend 'secretaris generaal van het departement voor sociale zaken, ir. R. A. Verwey, den bankdirecteur H. <3. van Maasdijk te Den Haag, den heer Fr. G. Gips, zakenman te Den Haag en den transportarbeider G. Sormani te Ooster beek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1