PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Z DONDERDAG 30 APRIL 1942 hcSdredactlur? j. a visser, vljssingen Japansche troepen in buitenwijken van Lashio. Bolsjewistische aanvallen afgeslagen. Acht doodvonnissen geëischt in bonnenaffaire. abonnementsprijs: 39 ct per week of 3.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.ra. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement 6peclale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 6c ct., iedere regel meer 13 ct., dienslaanvr. en dienstaanb. resp. 53 en 11 ct. Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct., bij. vooruitbetaling. „Brie ven of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. tneer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN W, DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NU1 De BUREAUX van <Jo Provinciale Zeetrwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaai 23 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 2925. Administratie telef. 3541 GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2S63, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, .telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Volgens een bericht van den Britschen berichtendienst uit Tsjoehgking zouden de Japanliers de buitenwijken van Lashio be reikt hebben. Naar de zender Boston meldt, kunnen de met groote moeite en onder aanzienlijke tonnageverliezen naar Lashio vervoerde voorraden aan Amerikaansch oorlogsmate riaal niet nïeer door de Engelschen ver nietigd worden. De Japansche opmarsch is te snel en verrassend geschied. De Engel- sche nieuwsdienst geeft toe, dat Lashio wordt opgegeven. Om zich schadeloos te stellen voor het verlies, wordt het eigen dom der inlandsche burgerbevolking in brand gestoken en opgeblazen. De Londen sche nieuwsdienst beweert wel, dat dit werk door Chineezen verricht werd, maar een Amerikaansch station verraadt, dat de Engelschen in het gebied van- Lashio het beproefde recept van de „verschroeide aarde" hebben toegepast. Men meldt uit Tsjoengking aan het agentschap Reuter, dat Chineesche troepen in allerijl naar het front worden gezonden om den opmarsch der Japanners in Birma te stuiten. Een Japansche colonne rukt in een snel tempo op in de richting van Koenhing, gelegen op den linkeroever van de Salwein. Een andere colonne beweegt zich naar het Noordtj. in de richting van Manson, ten Westen van Konghaipin- Volgens de laatst ontvangen berichten veronderstelt men, dat de Japansche voor hoeden Manson bereikten. Een derde co lonne rukt op naar het Oosten, met het doel den aftocht der Chineesche troepen, die in de provincie S-jan aan de Thailand- sche grens geconcentreerd zijn, af te snijden. De troepen van Tsjiang-Kai-sjek zyn bij Meiktila door numeriek sterkere Japansche strijdkrachten verslagen en over de geheele linie trekken zij zich terug op Mahliang. Zij moesten meer dan 2000 gevangenen en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal achterlaten. de strijd op de philippljnen. Het Japansche hoofdkwartier op de Phi- lippjjnen heeft bekend gemaakt, dat Ja pansche strijdkrachten geland zyn te Kota- bato op Mindanao en kort daarop deze plaa ts geheelhebben bezet. De troepen ï-ukten vervolgens naar het ï^oorden op en veroverden de stad Parang. proclamatie van japanschen. opperbevelhebber in ned.-indifi. Naar aanleiding van den verjaardag van den Tenno heeft de opperbevelhebber van het Japansche expeditieleger in Neder- landsch-Indie, generaal Imamoera, een proclamatie uitgevaardigd, waarin het vol gende wordt medegedeeldDe gezinnen van Indonesiërs, die aan Japansche zyde in den strijd vielen, zullen steun ontvangen. Inboorlingen, die bereid zijn, in samenwer king met de Japanners mede te helpen aan het vestigen van een nieuwe orde, zullen gelegenheid krijgen hun krachten te ontplooien. De beschikbare ziekenhuizen in Indonesië zullen voortaan ook voor de inhéemsche bevolking open staan. Het aan tal Indonesische volksscholen zal worden uitgebreid. De plaatsnamen, die aan het vroegere Nederlandsche bewind herinne ren, worden gewijzigd. Het opperbevel der Duitsche weermacht maak£ bekend In het gebied van de Zwarte Zee en de Zee van Azof werden doeltreffende lucht aanvallen op havenwerken en schepen der bolsjewisten ondernomen. In den middensector van het Oostellk front herhaalde de vyand op enkele plaat sen zijn vruchtelooze aanvallen. In den Noordelijken frontsector werden eigen plaatselijke aanvals- en stormtroepacties met succes uitgevoerd. By het opruimen van een vijandelyk bruggehoofd door een Duitsche infanteriedivisie verloor de tegen stander 1400 dooden, 6 pantserwagens, 9 kanonnen en talrijke andere wapens. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troe pen verscheidene vijandelijke aanvallen af. Aan het Uszeefront schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen 15 vyande- lrjke vliegtuigen neer, waaronder 14 van het type Hurricane. In Noord-Afrika werd in het gebied ten Z.O. van Mekili een Britsche uitval afge slagen. Doeltreffende luchtaanvallen waren gericht tegen Britsche tentenkampen en concentraties van automobielen naby To- broek, alsmede tegen militaire werken van het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië. Sterkformaties gevechtsvliegtuigen zetten het bombardement van militaire in stallaties op het eiland Malta voort. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len overdag werfinstallaties op het eiland Wight en spoorwegdoelen aan de Engel sche Zuidkust met bommen en boordwa- pens aan. Boven de Kanaalkust schoten Duitsche jagers uit sterke formaties Brit sche jagers zonder eigen verliezen 6' vijan delijke vliegtuigen neer- Als vergelding voor de Britsche lucht aanvallen opt woonwijken in Duitsche ste den vielen formaties gevechtsvliegtuigen in den nacht van 28 op 29 April de Engel- sc-he stad York aan. Talrijke groote en kleinere branden alsmede ontploffingen toonde de groote uitwerking van den aan val. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van Dinsdag op Woensdag het Noord-Duitsche kustgebied aan. De aanval was vooral tegen de stad Kiel gericht De bufgerbevolking leed verliezen. Woonhui zen, ziekenhuizen en cultureele monumen ten werden verwoest of beschadigd. Elf der aanvallende bommenwerpers werden neer geschoten. Bovendien verloor de vijand er drie by een nachtelijken aanval op de Noorsche kust De eerste luitenant Eckardt behaalde zijn 14e tot 16e nachtelijke overwinning met een jachtvliegtuig. De vergeidingsaanval op York. Dinsdagnacht hebben formaties Duitsche vliegers, zooals reeds in het kort is ge meld een nieuwen, zwaren vergeldlngs aanval gericht op York, de hoofdstad van het gelijknamig Engelsche graafschap. York heeft" nog geen honderdduizend in woners en is een 'aartsbisschoppelijke sidentie. Ondanks drukke gevechtsactivi teit van Engelsche nachtjagers vlogen de Duitsche gevechtsvliegtuigen ongehinderd naar het doel en wierpen duizenden bri sant- en brandbommen neer. By goed zicht op den grond werdep de ontploffingen der bommen, vooral in het centrum der stad en in de stadsdeelen ten Zuiden der rivier Ouse, waargenomen. Overal in het stede lijk gebied woedden groote branden. Toen zij vertrokken, namen de Duitsche beman ningen waar, dat een gashouder ontplofte met een steekvlam van verscheidene hon derden meters hoogte. Voorts ontstond een snel om zich heen grijpende oliebrand met zware rookontwikkeling. britsche vliegtuigverliezen. Het Britsche luchtwapen heeft bij de Dinsdag nacht uitgevoerde vluchten naar Duitsch gebied_en de bezette gebieden o.m. ook naar de stad Kiel, 12 vliegtuigen ver loren, zoo verluidt van militaire zijde. Door Duitsche nachtjagers werden 6 en door het afweergeschut van het lucht wapen eveneeris 6 bommenwerpers neer geschoten, o.m. ook viermotorige bommen werpers. In Noord-Duitschland kwamen twee neergeschoten Britsche bommenwerpers te recht nabij boerenhofsteden, waar zij ver brandden. Het tot dusver ingestelde on derzoek heeft uitgewezen, dat bij de ver nielde Britsche bommenwerpers ook de bemanningen grootendeels om 't leven zyn gekomen, doordat door de bij verrassing geschiedde aanvallen der Duitsche nacht jagers de luchtgevechten binnen enkele seconden geëindigd waren. Met de Dinsdag aan de Noord-Fransche kust neergeschoten zes Britsche jagers van het type Spitfire verloor het Britsche luchtwapen volgens de tot dusver bij het opperbevel der weermacht ontvangen be richten dus wederom 18 toestellen. By aanvallen van Britsche jagers op de kust van Noord-Frankrijk zijn^ Dinsdag zes Spitfires door Duitsche jagers neer geschoten. Nader wordt gemeld, dat de verliezen der Britsche luchtmacht van Dinsdagnacht volgens nieuwe berichten zijn verhoogd tot 25 bommenwerpers in totaal, waar onder vier viermotorige Stirlings en Halifax. De Duitsche nationale feestdag op 2 MeL De A-N.P.-correspondent te Berlijn meldtDe Duitsche nationale feestdag van den eersten Mei is dit jaar verplaatst naar den 2den Mei, waardoor alle Duitsche wer kers van twee opeenvolgende vrye dagen, kunnen genieten. Op uitdrukkelijken wensch van den Fübrer zullen alle mar- schen, politieke bijeenkomsten en bedrijfs vergaderingen achterwege blijven. De da gen moeten geheel aan rust en ontspan ning gewijd zijn. Alle Berlijnsche theaters zyn 'ter beschikking gesteld, om aan de gewonden en aan alle arbeiders en arbeid sters in de wapenindustrie gratis ochtend voorstellingen aan te bieden. In de mid daguren, zullen op 26 verschillende punten der stad concerten gegeven worden. De namiddag is gewijd aan alle mogelijke sport. Des avonds zijn de theaters weer gratis voor bovengenoemde categorieën be- pevens voor de frontverlofgangers toegan kelijk. Het onderhoud van Laval en Leahy. Nader omtrent het onderhoud, dat het hoofd der Fransche regeering, Laval, heeft gehad met den Amerikaanschen ambassa- deur, Leahy, verluidt, dat eerstgenoemde zijn politiek standpunt nopens de huidige internationale vraagstukken heeft uiteen gezet Laval stelde er daarbij prijs op aan Leahy mee te deelen, dat hy onvoorwaar delijk aan de overwinning van Duitschland gelooft en dat hij daarom politieke samen werking met Duitschland onmisbaar acht zooals hij -zulks reeds gedurende zyn ge heele politieke loopbaém heeft gedaan. Voorts heeft Laval den Amerikaanschen ,ambassadeur onder het oog gebracht dat een overwinning der vijanden van Duitsch land de komst van het bolsjewisme over geheel Europa zou beteekenen, en dat Frankrijk derhalve de noodige voorzorgen hiertegen moet nem^n. Omtrent de verschillende Amerikaansche inbreuken op het Fransche imperium zou Laval hebben opgemerkt, dat Frankrijk zijn koloniale pijk zal verdedigen op alle punten, waar liet over de verelschte mid delen beschikt Bovendien zou Laval hebben gewezen O] het optreden der Fransche emigranten ei van een reeks Joden, die slechts strevei uaar veriroebeling van de Amerikaansch 'raiïsche betrekkingen. Volgens Lav zyi zij ten deele aansprakelijk voor de onvrien delijke houding der Amerikaansche regee ring jegens Frankrijk. De bekende Duitsche componist van soldatenliederen en marscnen, prof. Herms Niels, geeft deze week met het muziekcorps van den Rijksarbgidsdienst een aantal volksconcerten in ons land ten bate van het Roode Kruis Wildmano-Stapf-Pax Holland m Cripps over zijn Indische missie. het oogenblik van zijn bezoek was ongunstig. Sir Stafford Cripps heeft gisteren, naar de Britsche berichtendienst meldt, bij de opening van dè debatten in het Lagerhuis een uitvoerige verMaring over zijn missie naar Indië afgelegd. Hij zeide. "dat het oogenblik van zijn bezoek om drie redenen ongunstig was 1. Door het rechtstreek- sche naderen van den vijand tot de kust van Indië 2. Door de sfeer van defaitisme, die in zekere lagen van het Indische pu bliek ten aanzien van de gebeurtenissen in het Verre Oosten aan den dag trad en 3. Doordat de communiale meeningsverschil- len ten aanzien van de toekomstige regee ring van Indië, duidelijker en ondubbelzin niger aan den dag waren getreden. De noodzakelijkheid eener opheldering van den toestand en consolideering van de openbare meening van Indië heeft, zoo zeide Cripps verder, de Britsche regeering gedwongen tot het besluit een positieven stap te ondernemen. In het verder verloop van'zijn. uiteen zetting noemde Cripps de aankomst van den specialen lasthebber van Roosevelt, kolonel Johnson, tijdens zijn aanwezigheid een toeval. Van een ingrijpen der Ver. Sta ten is geen sprake geweest, maar alleen van de persoonlijke hulp van zeer bekwa me en voorkomende Amerikaansche bur gers- Sir Stafford Cripps zeide verder, dat de oneenigheden in de eerste plaats betrek king hadden gehad op de manier, waarop de Indische zelfbeschikking zou worden uitgeoefend. De toestand in Indië is echter, zoo zeide hij, zoo ernstig, dat de strijd krachten voorloopig onder alle oïnstandig- héden onder Engelsch bevel moeten blij ven. Verder dan men ten aanzien van Indië is gegaan, kan men niet gaan. Sir Stafford Cripps zeide verder, dat de zich voordoende moeilijkheden in Indië be trekking hadden gehad op de methode van vastlegging der nieuwe constitutie, de ver dediging en den algemeenen vorm der voorloopige regeering. Dat de onderhande lingen tenslotte waren vastgeloopen was niet gebeurd op grond van de kwestie der defensie, maar in verband met den vorm van de regeering, die tot aan het einde van den oorlog aan de macht zou zijn: De con gresleden hadden den indruk gehad, dat zij niet de vérstrekkende volmachten zouden hebben, die zij noodzakelijk achtten voor een succesvolle deelneming aan de regee ring. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: „In het aan de woestijn grenzende gebied ten Zuidoosten van Mekili is de aanval van een door pantserstrijdkrachten gesteunde vyandelyke afdeeling volkomen afgesla gen. Onze gevechtsvliegtuigen hebben met goed gevolg tentenkampen en concentra ties van automobielen in bet gebied van Tobroek met machinegeweervuur bestookt. Bij een vijandelijken aanval op Martoeba werd een bommenwerper van het type Wellington door het luchtdoelgeschut neergehaald. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen herhaaldelijk de vlootsteunpunten en de vliegvelden op Malta aan en ver woestten munitiedepóts, fabrieken, barak kenkampen en barkassen. Ook op den. grond staande vliegtuigen werden zwaai beschadigd en op artilleriestellingen wer den voltreffers gepl iatst. Vliegtuigformaties van de asmogendhe- den drongen ondanks de ongunstige weers omstandigheden door tot Alexandrië (Egypte), welks militaire haven zij hevig bombardeerden". KERELS GEVRAAGD. Kerels werden er gevraagd, mannen uit een - stuk. Mannen, die bereid zijn de zwaarste offers te brengen, vroeg de Nederlandsche ambulance. Kerels hebben zich gemeld, meer dan er noo- dig waren. Honderden gaven zich op om mede te helpen aar den arbeid, die ginds in het Oosten wacht. Hun taak zal, hoe zwaar deze ook zijn mag, hun licht vallen indien zij die gedragen weten door heel het Nederlandsche volk. Blijft daarom niet achter, schaart U ónder do duizenden, die de Nederlandsche ambulance re gelmatig. geldelijk steunen. Stoit Uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, "s-Gravcuhage, NIEUWE ZEEPB0N. Gedurende het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Mei a.s. geven de met „algemeen 293" en de met „J zeep" gemerkte bonnen van de zeepkaarten, welke aan kinderen beneden een leeftyd van 8 jaar zijn uitge reikt, recht op het koopen van 150 gr. toi letzeep (samenstelling van na 1 Sept. 1940); of 90 gr. huishoudzeep of 150 gr. zachte zeep (samenst. van na L Jan. 1941) of •100 gr. zachte zeep (samenst. van na 31 Aug. 1941 of 250 gr. zeeppoeder (sa menst van vóór 1 Mei 1942) of 250 gr. zeeppoeder (samenst. van na 1 Mei 1942) of 450 gr. waschpoeder. Nog voorradige stukken huishoudzeep van 120 gr. mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „J-toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart, welke is uitgereikt aan kinde ren beneden den leeftyd ^an 2 jaar, recht op het koopen van 75 gr. toiletzeep van oude samenstelling. Wasscherijen zijn verplicht voor elke 20 Kg. droge, vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen, voordat zij tot behandeling van het waschgoed, hetzij ineens, hetzij in gedeelten, overgaan. De wasch van kantoren, hotels, café's en?, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te wor den afgegeven, voor zoover het betreft handdoeken, poets- en stofdoeken, servet ten e.d. De hiergenoemde uitzonderingen gelden derhalve niet voor beddegoed van hotels. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur der eveneens ter verkrij ging van zeep aangewezen bonnen „alge meen 211", „algemeen 228", „algemeen 273'\ „G-zeep", „H-zeep", „I-zeep", „G-toi- letzeep," „H.-toiletzeep" en „I-toiletzeep" is verlengd tot en met 31 Mei a.s. Scheerzeepbon. Gedurende het tydvak van 1 Mei tot en met 31 Augustus a.s. geeft 4p met „U" gemerkte bon der textielkaart D.A.,'welke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, recht op het koopen van hetzij 50 gram scheerzeep, hetzij één tube of n pot scheercrême. Tpr geruststelling wordt van officieele zyde medegedeeld, dat op alle zeepbonnen die op het oogenblik geldig zyn. t.w. no. 211, 228 en 272 zeep of zeepproducten zal kunnen worden gekocht. Wel moet hierbij worden opgemerkt dat men gènoegen zal moeten nemen met hetgeen de winkelier voorhanden heeft, vooral huishoudzeep is schaars. Het is dus niet uitgesloten, dat byv. met toiletzeep of zeeppoeder ge noegen genomen moet worden. .Nochtans kan er op worden gerekend, dat in ieder geval op elk van de hierboven genoemde bonnen geleverd zal kunnen worden.Men beware daarom de nog in uw bezit zijnde bonnen zorgvuldig. honden- en kattenbrood. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor de periode van 1 tot en met 31 Mei 1942 op bon no. 5 van de nieuwe voeder- kaarten voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood verkrijgbaar worden gesteld als voor de afgeloopen periode. Op bon no. 5 van de xmederkaart voor hondenbrood (groep k) wordt voor dezelf de periode iy2 kg. kattenbrood verkrijg baar gesteld. Na 30 April 1942 zyn de bonnen no. 4 van bovenbedoelde kaarten ongeldig, zij mogen dan niet meer worden aangenomen. BEKENDMAKING van den commissaris-generaal van de openbare veJUgbeid over de kenteckcning van de joden in Nederland. Op grond van par. 45 van de verordening nr. 138/41 van den rykscommissaris van het bezette Nederlandsche gebied betref- fende.- de openbare veiligheid geef ik hier mede de volgende orders Par. 1 1) Een jood, die zich in het openbaar ver toont, moet een jodenster diagen. 1 2) Jood, in den zin van deze verordening is hij, die naar par. 4 van de verordening nr. 189/40 over de aanmelding van onder nemingen, jood is of als jood geldt. Kinde ren onder 6 jaren vallen niet onder het kentefeken. 3) De jodenster bestaat uit een zwart geteekende zespuntige ster uit gele stof ter grootte van een handpalm met het zwarte opschrift „jood". Deze moet zichtbaar en vast opgenaaid op den linkerkant ter borst hoogte van het kleedingstuk, gedragen worden. 4) Het is aan joden verboden, orde-, eereteekens of andere insignes te dragen. Paf. 2. 1) Hij, die in strijd handelt met de bepa lingen van par. 1 of deze omzeilt, wordt voor zoover niet volgens andere maat regelen een zwaardere straf bepaald is - met hechtenis van ten hoogste 6 maanden en met een geldboete van ten hoogste dui zend gulden of met een van deze boeten bestraft. Dezelfde straf wordt opgelegd aan hem, die voor een omzeiling van deze bepalingen zorgdraagt, mogelijk maakt of daaraan medewerkt. 2) De oplegging der maatregelen op het gebied der veiligheidspolitie blijft onaan getast. Par. 3- Deze politieverordening treedt drie da gen na hare afkondiging in werking. Den Haag, 29 April 1942. Der Generalkommissar für das Slcherheitswesen und ^Hdhere SS- und Polizeiführer gez. RAUTER. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1943 de bon „01 K.F." (beige kleur) van de nieuw uitgereikte koolckaarten voor vaste brandstoffen (d.z.) recht geeft op 't koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van anthraciet Men dient er rekening mede te houden, dat met de op dezen bon betrokken brandstoffen tot 15 Juni a.s. moet worden uitgekomen, daar het in de bedoeling ligt gedurende de zo mermaanden voor kookdoeleinden twee eenheden brandstoffen per drie maanden beschikbaar te stellen. Voorts geven gedurende het tydvak van 1 Mei 19||2 tot en met 31 Mei 1942 de met „generatór-anthraciet vijfde periode" ge merkte bonnen recht op het koopen van ëéifhectoliter (max. 75 kg.) anthraciét- npotjes 4 of 5, terwijl de met „generator- turf wijf de periode" gemerkte bonnen ge durende hetzelfde tydvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Zoo als reeds eerder bekend is gemaakt zijn turf cokes niet meer op de bonnen „gene ratór-anthraciet" verkrijgbaar, doch op vergunningen van Éet rrjkskolenbureau of de rijksverkeersinspectie. Deze vergunnin gen geven recht op het koopen van het op de vergunning vermelde aantal eenheden turfcokes. Een eenheid turfcokes bedraagt 50 kg. Requisitoir in Amsterdamsch distributieschandaal. In zyn Woensdagmiddag gehouden requisitoir heeft do Staatsamvalt van het Obergericht te 's Gravenhage do doodstraf geëischt tegen 8 ran de 23 verdachten, die terecht staan in het proces betreffende de inbraak op 13 Juni van bet vorige jaar gepleegd In het gemeentelijk distributiekantoor te Amsterdam en den daarop volgenden bonnenhandeL De beteekenis van deze zaak moge blij ken uit het feit dat de gestolen bons, kaarten en toewijzingen, in levensmiddelen omgezet, resp. vertegenwoordigen, een hoe veelheid van 2.300.000 kg. brood, 821.500 kg. boter, 261.117 kg. margarine, 98.00 kg. vet, 35.280 kg. oye, 5189 kg. vleesch, 1860 kg. kaas, 120 kg. cacao, 16.299 liter melk, 6800 eieren, 7.500.000 Kg. steenkolen, 70.400 liter petroleum, 15.000 liter benzine, benevens 124.000 textielpunten en 1600 paar schoenen. In groote trekken komt de geschiede nis neer op het volgende: De boekhouder Thuring was in contact gekomen met een paar ongure typen Van Batum en De Vries en verstrekte hun te gen betaling, behalve allerhande inlichtin gen over het kantooi- in de Oosterpark straat te Amsterdam, zelfs een schets van het vertrek, waarin zich de kluis met dis tributiebescheiden bevond. Dit tweetal slaagde in den nacht van 13 op 14 Juni erin hét' gebouw binnen te dringen en de kluis te openen. Zij pakten alle bescheiden in jutezakken, overnachtten in het gebouw en transporteerden den buit 's morgens om half vijf per auto. Met behulp van medeplichtigen bracht men de distributiebescheiden acCn den man en wist zoo in ettelijke weken 30.000 te verdienen. Van dit geld werd goede sier gemaakt en werden kostbare en luxe voor werpen aangeschaft. Mr. Huygens te Den Haag werd door Van Batum in den arm genomen en zou advies gegeven hebben, hoe de beide inbre kers buiten schot konden blijven. De doodstraf werd geëischt tegen: A. Thuring, boekhouder van het kantoor tc Amsterdam, L. Kesseler, A( V. Batum, C. de Vries, A. Pots, P. A. van Dieren, K. de Voogt en J. l. Doornheim. De Staatsanwalt van het Duitsche Obergericht ving aan met er op te wijzen, dat de betreffende verordening van den Rykscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied aan het Duitsche Oberge richt de bevoegdheid verleent zonder te letten op het staatsburgerschap vair de betrokken personen, recht te spreken; in dien de orde in de bezette Nederlandsche gebieden wordt verstoord en in het bijzoh- der de voedselvoorziening van het Neder landsche volk in gevaar wordt gebracht. De plegers van den inbraak hebben zich van tevoren voorzien van den sleutel van de buitendeur van het kantoor. Tevoren hebben zij nauwkeurig de sloten geobser veerd van de kluis en de laden, waarmede zy straks te maken zouden krijgen. Tijdens het verhoor is het dê koelbloedig heid van handelen van de daders en de onbegrijpelijke zielerust, waarmede zij tij dens den spertijd in het bureau overnach ten om daarna tegen het aanbreken der schemering hun buit te gaan vervoeren, opgevallen. Van de opbrengst zyn op de meest kwistige wijze allerlei luxe uitgaven gedaan, werden een motorboot aangeschaft een gramophoon gekocht, juweelen aan geschaft. Daarnaast strooide men op de meest onachtzame wijze „zwijggeld" on der de Amsterdamsche onderwereld. Op laaghartige wijze benadeelden de verdach ten soms elkaar. De advocaat en procureur Huygens speelde in deze zaak, een rol, waarmede hij een smet heeft geworpen op de Nederlandsche advocatenwëreld. De Nederlandsche politie is niet in staat geweest tijdens haar onderzoek den samen hang tusschen alle handelingen te ont dekken. Wanneer wij aldus de Staatsan walt dan thans met volledige kennis van zaken een oordeel over deze affaire ver mogen uit te spreken, wil ik er op wijzen, dat dit mede de verdienste is der Duitsche politie, die samengebracht in een Soncler- kommando, onvermoeid er aan heeft ge werkt de zaak van beneden naar boven uit te zoeken en tot klaarheid te brengen. (Men zie verder onder Rechtszaken).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1