PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Weer vergeldingsaanvallen op Engeland. Gebruik van personenauto's en motorrijwielen. ABONNEMENTSPRIJS: 18 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per poat 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 14 cent, min. per adv. f 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kieine advertenties (max. 8 regels)van 1—5 regels 65 ct. lederefregel meer 13 ct., dlenstaanvr. cn dlfnstaanb. resp. 55 ep 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—43 woorden 30 ct, elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brle- vien of adres Bur.v.d.BI." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT' UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. ÉN G. W. DEN BOÉR POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 98 ni\TCn A r* IQ ADDïï 1 H/IO DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. E. DEN BOER iJliMoUAvJ Zo /\l I\1L HOOFDREDACTEUR: J.'C, VISSER, VtlSSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsehe Courant zijn .gevestigd te: VLISSTNGEN: Redactie cn Admini strate Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG: Londenscho Kaal 29 Redactie telefoon 3521. na kantoortijd telef. 2925, Administratie telef. 3541 GOES: Red. en Admintstr. Turfkade 15. tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Br%edestraat 45, telefoon 103 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 31 Hitiers appèl. Op een. wel zeer onverwacht, oogenblik is Hitier Zondag voor het volk getreden. De Duitsche Rijksdag kwam in de Ber- lijnsche Kroll-opera bijeen, om een verkla ring van de Rijksregeering aan te hooren en op dezen stralenden voorjaarszondag middag hebben millioenen hun radiotoestel len op de Kroll-opelra afgestemd. Hitier hééft zijn hoorders niet teleurgesteld, want ook ditmaal was, wat de Führer te zeggen had, beteekenisvQl en indrukwekkend. Indrukwekkend vooral, omdat hij onver bloemd gezegd heeft, waar het op staat, omdat hij het Duitsche volk niet heeft verheeld dat de voorbge winter het uiter ste heeft gevergd van het machtige mili taire apparaat, dat ginds aan het Oost-* front den strijd had te voeren, niet slechts tegen den bolsjewistischen vijand, maar vooral ook tegen de elementen, die het er op voorzien hadden, naar het scheen, den weerstand en de strijdvaardigheid van-den Duitschen soldaat te ondermijnen. En dit was wel de grootste triomf voor den Führer, dat hij, al heeft hij geen ge heim gemaakt van de tegenslagen, kon vaststellen, dat dit Duitsche leger ook hier zijn onoverwinnelijkheid heeft gedemon streerd. Uit dezen strijd is - het Duitsche leger gehard en gestaald te voorschijn ge komen, met het vaste voornemen, de ze kerheid, dat den bolsjewistischen tegen- 1 stander in het komende offensief de ver nietigende slag zal worden toegebracht, met de zekerheid ook, dat het in den vol genden oorlogswinter nog beter zal zijn toegerust, om dé elementen nog beter de baas te blrjvéïi. De tijd is voorbij, dat Hitier h$t noodig oordeelde, den tegenstander tot andere in zichten te brengen. Wij leven niet meer in October 1939, toen er redln was voor te stellen, den strijdbijl te begraven. Op dezen 26en April 1942 stonden de zaken geheel anders. Voor den Rijksdag trad een lïian, die niet meer van compro missen kon en mocht weten, maar die zich bewust van zijn verantwoordelijkheid tegenover een zoo gevaarlijken vijand, bereid is en vastbesloten ook de uiterste consequenties te aanvaarden, voor zich zelf, voor het Duitsche volk, voor de -nieuwe Europeesche samenleving. Want van deze laatste taak heeft de Führer zich nift verwijderd en het .is goed eraan te herinneren, dat hij, sprekende over het verschil in bemoedigende ver schijnselen, van Engelschen en van Duit- 'schen kant bekeken, het Europeesche op bouwwerk niet in de laatste plaats aangaf als den bemoedigenden zin van dezen oor log. Het gaat ook Hitier niet louter om ge wonnen veldslagen dan wane hij niet meer dan den doodgewone imperialist zgn rede van Zondag was van een zooda nige opvatting een welsprekende weerleg ging en als een roode draad liep door zijn betoog het schema der Europeesche orde ning onder leiding van Duitschland en zijn as-partner- Daarom ook ving hij zijn rede ook aan met een historische analyse van Europa's opkomst en vervaldaarom gaf hij een inzicht in de wording en verwording van het. Britsche wereldrijk waarvoor hij de benaming „imperium" als een historische onjuistheid brandmerkte. Dit laatste geschiedde niet omdat Engeland nu 'een maal de vijand van .Duitschland is het ware een op goedkoop effect speculeerend betoog geweest Neen, cn dit in tegen stelling tot een gemakkelijk te voeden op vatting, dat Hitler in zijn redevoeringen in herhalingen van vroegere uitspraken vervalt, deze analyses zijn fundamenteel 'en volstrekt onontbeerlijk om de eigenlijke kern van het Betoog te rechtvaardigen en te onderstreepen. Want daarin ligt de tegenstelling van dezen tijd verankerd, het verschil in opvatting over wat onder een Europeesche samenleving dient te worden verstaan. De Duitschethese gaat uit van een hechte samenbundeling ,yan alle goed willende continentale krachten, waarin de „mensch" middelpunt is eener gezonde samenleving.* Engeland gebonden aan buiten het volk en buiten de gemeenschap staande kapitalistische invloeden, ziet slechts het eigen belang als niet-continer.- tale mogendheid en zoekt ziel. te handha ven in en door versplintering der' continen tale krachten. De Führer heeft deze tegenstelling zeer scherp gemarkeerd in zijn jongste betoog. Waar deze tegenstelling zich sinds den 22en Juni van het vorige jaar meer en ipeer heeft, toegespitst, moest zij nu wederom worden ontleed. Want daaruit vloeit voort, dat volk en weermacht niet op zichzelf ^taande grootheden vormen, maar dat volk en weermacht een ondeelbare twee-een heid zgn. Hitiers appèl aan het Duitsche volk wel, (jat is de conclusie en de lo gische consequentie van den winterveld- tocht. Hitier heeft zijn naam aan het lot van het leger verbonden een eereplicht Oberster Kriegsherr. Hetzelfde geldt nu hjj staat tegenover het volk, zooals dat in tden Rgksdag vertegenwoordigd is Oberster Gerichtsherr. Het eène .is de consequentie van het ander- Immers, het Duitsche volk moet zich met zjjn weermacht aangorden voor de beslissende gevechten, die wg dit jaar zullen aanschouwen. Daar is een innige,v ondeelbare lotsverbondenheid. Hit- Ier was daarvan het levende symbool, de nadere stipuleering van zijn bevoegdheden is daarvan de indrukwekkende en betee- kenisvolle onderstreeping. Het Duitsche volk heeft slechts één parool. Hitier heeft het Zondag opnieuw uitgegeven den oor log winnen. Daaraan moet a.1 het andere ondergeschikt' zgn. Dit parool duldt geen halfheid, geen verslapping, verblinding of apathie. Want daarin ligt besloten een handeling tegen de oorlogsnoodzakelijk heid. De Rgksdag heeft deni Führer absolute volmachten verstrekt, onder stormachtige toejuichingen. Daarin brak zich het ver trouwen en die liefde van het Duitsche volk een baan, dat zich, gesterkt door de woorden van Hitier, ih groote eensgezind- Het opperbevel der Duitsche-weermacht maakte Maandag bekend Aan -het Oostelijke front eigen plaatse lijke aanvals- en stormtroepacties. Ver scheidene aanvallen en uitvallen van den vijand werden afgeslagen. In Lapland slopgen Duitsche en Finsche troepen nieu we aanvallen der Sovjets in hardnekkige afweergevechten af. De vijand leed zware bloedige verliezen. Verscheidene pantser wagens werden vernietigd. In het gebied van Moermansk vernietigden Duitsche jachtvliegtuigen in luchtgevechten negen vijandelijke jagers zonder eigen verliezen. In Noord-Afrika levendige verkennings activiteit De luchtaanvallen op het eüand Malta werden met sterke strijdkrachten en goed gevolg voortgezet. Lichte» gevechtsvliegtuigen plaatsten overdag voltreffers op kazernes en in een fabrieksinstallatie in Z.O- Engeland. In het zeegebied van IJsland werd een patrouille vaartuig tot zinken gebracht. Vrij -sterke formaties gevechtsvliegtui gen zetten in den afgeloopen nacht de ver geldingsaanvallen tegen/ Engeland voort. Bij goed zicht werd de stad Bath met krachtige uitwerking gebombardeerd. Britsche bommenwerpers herhaalden in den nacht van 26 op 27 April hun terro- riseeringsaanvallen op woonwijken in de stad Rostock. De burgerbevolking leed op nieuw verliezen. Volgens tot dusver ont vangen berichten werden twee vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Engelsche aanvalspogingen op bezette gebieden. Naar het opperbevel van dé Duitsche weermacht meedeelt, naderden Zondag in den loop van den dag vrij sterke formaties Britsche jagers de kust van het bezette gebied. Duitsche jagers verstrooiden de vijandelijke formaties. In felle luchtgevech ten werden vier Britsche jagers neerge schoten* De Britten moesten toen hun ver- geefsche aanvallen staken. Maandagmiddag trachtten vrij sterke af- deelingen Britsche jagers de Noordwest kust'van Frankrijk te naderen. Zes Spit- fires werden in luchtgevechten en één door afvteergeschut neergehaald. Later nader den eenige Britsche bommenwerpers, door talrijke jagers begeleid, de kust. Opnieuw werden 9 Britsche vliegtuigen, waaronder een Boston-bommenwerper neergeschoten.- Een tweede Boston werd door het afweer- vuur getroffen en viel brandend neer. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft bij gewapende verkenning boven het Noorde lijke deel van den Atlantischen Oceaan ten Zuiden van IJsland twee vijandelijke pa trouillevaartuigen waargenomen en één hiervan vernietigd. AANVALLEN OP MALTA* Omtrent den aanval van sterke Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers op het eiland Malta in den loop van Zondag, deelt het opperbevel van de weermacht nog mede, dat de militaire werken van het eiland met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt werden. Een munitie-opslagplaats ten Zuid oosten van Tavenezia kreeg verscheidene voltreffers. Voorts werden hangars getrof fen en kreeg verscheidene luchtdoel- batterijen hfi La Valetta voltreffers. ENGELSCH VLIEGTUIG BOVEN ZWEDEN BESCHOTEN. Naar T. T. meldt, zgn Maandag op een Engelsch vliegtuig, dat bij Skoncn naderde, door de Zweedsche neutraliteitswacht schoten gelost. Als gevolg van motorsto ring moest dit toestel naderhand ten Noordwesten van Ustad een noodlanding maken, waarbij het totaal werd vernield. De bemanning werd geïnterneerd. In de week van 19 tot 25 April heeft de Duitsche luchtmacht 233 bolsjewistische ën 120 Britsche vliegtuigen vernietigd. Nieuw-Caledopië. HET FRAN8CHE PROTEST TE WASHINGTON. Op het ministerie van buitenlandsche ■aken te Washington is volgens United Press omtrent het protest van Vichy tegen, de bezetting van Nieuw-Caledonië ver klaard, dat de regeering der Ver. Staten slechts kan onderhandelen met degenen, die in feite de heerschappij voeren in de Fransche bezittingen. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Vichy. publiceert een communiqué waar in o>m.gezegd wordt, dat de Fransche kolonie in den Stillen Oceaan sedert 16 maanden als dissident moet worden be schouwd. Het volkomen gemis aan ver keer en andere verbindingen met Frank rijk, de leugenachtige beweringen van bui tenlandsche zenders en de vrees ten aan zien van de voorziening der kolonie en den uitvoer harer producten hadden sinds den wapenstilstand de ondernemingen der Gaullistische elementen begunstigd. Op 19 September 1940 had de resident-generaal der Nieuwe Hebriden, Sautot, die zich reeds bij de dissidente beweging had aan gesloten, rich met hulp van een Australi- schen kruiser met geweld meester ge maakt van de regeeringsbevoegdheden op het eiland en den rechtmatigen gouverneur laten interneeren. Ofschoon sindsdiep de betrekkingen met dit geïsoleerde eiland, dat 45 dagreizen van het moederland en 15 van Indo-China verwijderd ligt, verbroken zijn, heeft men zekerheid kunnen krggen, dat een groot deel der 15.000 franschen op Nieuw-Caie- donië, van wie een aantal nog steeds op het eiland zou geïnterneerd zijn, trouw is gebltwen aan de regeering van maarschalk Pétam". DE „NORMAND1E". Volgens de New York Times bestaat er zoo goed als geen kans, dat de door brand- vernielde en gedeeltelijk gezonken „Nor mandie" weer geheel wordt hersteld. Deskundigéh, die belast zijn met de ber ging van het schip, hebben verklaard, dat het van officieele Amerikaansche zijde te dezen aanzien aan den dag gelegde opti misme door niets gerechtvaardigd is. De eenige waarde, die de „Normandie" thans nog heeft, bestaat dgarin, dat zij nog bruik baar is als oud ijzer. heid achter zijn Führer zal scharen, we tende bovendien, dat, om Hitiers eigen woorden te bezigen, de bolsjewistische kolos zal worden geslagen, tot hij verbrij zeld is. Britsche torpedojager tot zinken gebracht. 4 De Britsche admiraliteit heeft Zondag avond meegedeeld, dat de Britsche torpedo jager „Southwold" töt zinken is gebracht. De naaste familieleden van de bemanning zgn op de hoogte gestéld. De „Southwold" behoorde tot de Hunter-klasse. Het schip is in 1939 op stapel gezet en was in 1940 klaar. De schepen van deze klasse hebben een watèrvefplaatsing van 904 ton. ENGELSCH PATROUILLEVAARTUIG OVER TIJD. De Engelsche nieuwsdienst publiceert een communiqué van de Britsche admirali teit, volgens hetwelk het patrouillevaartuig „Stella Capella" over tijd is en als verloren beschouwd moet worden. DE SCHEEPSVERLIEZEN DER GEALLIEERDEN. Naar het opperbevel der weermacht me dedeelt heeft de tegenstander sedert 1 April door, de systematische acties- van de Duit sche marine en het luchtwapen niet minder dan 88 schepen met rond 550.000 brt. in houd verloren, onder meer .13 waardevolle tankbooten. AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGER VERONGELUKT. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washington meldt, heeft het Amerikaan sche departement van marine bekend ge maakt, dat de torpedojager „Sturtevand" in de nabgheid van de kust van Florida als gevolg van een ontploffing-onder water is gezonken. De „Sturtevand"' ha'd een watferverplaat- sing van 1190 ton en een snelheid van 30 mijl. In vredestijd, JjMde de bemanning 122 kopDen. Het behoorde tot een klasse, die in 19181919 van stapel geloopen en in 1921 verbouwd was. De bewapening bestond uit vier stukken geschut van 10.2 cm. en twaalf torpedolanceerbuizen van 53,3 cm. JAPANNERS SCHAFFEN MIDDAGRUST IN 1NDIË AF. Volgens de Asahi hebben de Japansche militaire autoriteiten bepaald, dat met in gang van 29 April, den «verjaardag van den keizer van Japan, het in Nederlandsch- Indië heerschende gebruik van de siesta wordt afgeschaft. Wegens de felle hitte rust hier het werk inde middaguren, naar men weet. Volgens de nieuwe verordening moeten alle overheidsbureaux. banken en bedrijven, maar ook alle winkels voortdurend ge opend zijn, .de winkels zelfs tot tien uur avonds. Daar thans alle Aziatische volkeren mede werken aan de reorganisatie vaii Azië. is het volgens de opvatting der Ja'- pansche autoriteiten onmogelijk de tradi- tioneele siesta te handhaven. t CHINEEZEN OP JAVA GEARRESTEERD. De Japansche militaire autoriteiten te Batavia hebben volgens de Tokio Nits.ü Nitsji op 26 April 2Ó0 Chi neezen gearres teerd, die sedert de bezetting des lands £nti-Japansch opgetreden waren. Onder de gearresteerden bevindt zich de leider van de afdeeling Batavia, der Kwominta.ig «-n de eigenaar van het ;Chineesche dagblad concern aldaar. Boodschap van Roosevelt. Roosevelt heeft een boodschap aan het Congres gericht, waarin hij om te beginnen betoogt, dat <fe geallieerden in den huidi- gen oorlog staan tegenover een nog ernsti ger bedreiging van hun bestaan dan in den oorlog van 19141918. ®e geallieerden strijden thans een nog grooter, een nog vreeselijker strijd. De president stelde aan het Congres daarop ingrijpende economische maatrege len voor. Ó.a. zullen zware belastingen worden ingevoerd om stijging van de kos ten van levensonderhoud te voorkomen. Tot hetzelfde doel zullen maximumprijzen voor klein- eh groothandel en voor de industrie benevens voor woninghuren worden vast gesteld in de gebieden, die door de oorlogs industrie worden getroffen. De laonen moe ten ifc>rden gestabiliseerd, hetgeen eveneens met de prijzen "der landbouwproducten zal geschieden. De Amerikaansche burgers moeten wor den aangespoord om met hun spaargeld oorlogsleeningen te koopen. Alle goederen, waaraan gebrek bestaat, moeten gerant soeneerd worden. Koopen op crediet is te ontraden, daarentegen moet de afbetaling van hypotheken en andere verplichtingen worden bevorderd* Roosevelt merkte tot slot op, dat hjj, in dien door deze maatregelen het géwenschte doel nog niet bereikt wordt, m.a.w. als de kosten van levensonderhoud nog mochten blijven stggen, nieuwe voorstellen bg het Congres zal indienen. De dramatische laatste' seconden van een vijandelijk tankschip, gezien van de brug van een Duitschen onderzeeër, die dit schip in den grond boorde Scherl-Fellinga-P.iC Buchheim-Pax Holland m v De secretaris-generaal van het departe ment van "waterstaat maakt het volgendé bekend Iii aansluiting aan de persberichten van 26 Februari inzake het beperkte gebruik van personenauto's van 16 Maart ten aan zien. van het verplicht voeren van een rit- tenboek en van 25 Maart betreffende de uitreiking man nieuwe vergunningen en her ken ningsteekenen voor motorrijtuigen, wordt het volgende medegedeeld Op 25^ April'zullen de van 1 April af geldige Viieuwe Vergunningen en her kenningsteekenen door de rijksver keersinspectie alle zijn toegezonden aan de betrokkenen. Daarmede treden de oude vergunningen en hferkenningstee kenen buiten werking. Motorrijtuigen, waarvoor geen nieuwe vergunning en herkenningstceken zgn afgegeven, mo- gen nd 25 April niet meer worden* ge bruikt. Hierop zal door verscherpt po litietoezicht worden toegezien. In de nieuwe rijvergunningen zijn de in het persbericht van 26 Februari gepublir ceerde beperkingen^ inzake het gebruik van personenauto's als „bijzondere voorwaar den" opgenomen. Deze voorwaarden moe- ton nauwkeurig, opgevolgd worden, tenzij een ontheffing door den rijksinspecteur van het verl. :-r verleend is. Voor ambtenaren dient die ontheffing te worden verleend bij afzonderlijk dienstvoorschrift van den be trokken secretaris-generaal. Inzonderheid wordt nogmaals gewezen op het houden van een rittenboek bij het gebruik van een personenauto. De invul ling van de rittenkaarten moet zorgVuldïg geschieden. In tegenstelling met het be paalde in het persbericht' van 16 Maart moet het inschrijven van een bepaalden rit reeds Vóór den aanvang van en rit ge schieden. De nieuwe bepalingen inzake hét be perkte gebruik van personenauto's alsme de de verplichting tot het bijhouden van rittenboeken gelden eveneens voor het ge bruik van motorrijtuigen op drie wielen en voor motorrijwielen. Taxi's en huurauto's. Voor het rijden met taxi's en huurauto's gelden niet de bovengenoemde regelingen, maar de navolgende, waarbij opgemerkt wordt, dat het onderstaande betrekking heeft op taxi's en huurauto's, die geen ben zine-gebruiken. Benzine m\g n.l. bij ver voer met taxi's en huurauto's uitsluitend gebruikt worden voor het vervoer van zie ken ih verband met hun ziekte. a. Het gebruik van huurauto's en taxi's op Zaterdag na 18 uur en op Zon- en feest dagen is slechts geoorloofd le. voor "vervoer van zieken in verband met hun ziekte 2e. voor ritten'van treinreizigers van en naar de stations, behoudens het bepaalde onder c 3e. voor ritten met bijzondere toestem ming van den rijksinspecteur van het ver keer. b. Voor ritten over een afstand van meer dan 25 k.m. van de standplaats, van de on derneming, hemelsbreed gemeten, is be houdens voor vervoer van zieken in ver band met hun ziekte, ëen bijzondere toe stemming van den rijksinspecteur van het verkeer vereischt. c. Ritten binnen stedelijk gebied,.; voor zoover redelijkerwijs openbare middelen van vervoer kunnen worden gebezigd, mo-, gen Slechts worden ondernomen, indien het noodzakelijk is ten behoeve van vitale za kelijke of dienstbelangen, of voor zieken- vervoer. d. Geheel verboden zijfl ritten tot het bezoek van theaters, concerten, bioscopen, lezingen, vergaderingen, café's, restau rants en andere ontspanningsinrichtingen, alsmede voor jachtpartijen en dergelijke pleizierritten. De hier genoemde beperkingen -zijn niet van toepassing op het gebruik van drie- wielige electrotaxi's. Met betrekking tot het gebruik van lichte electrische personenauto's, geen huurauto's of taxi's zijnde, is aan de rijksinspecteurs van het verkeer de bevoegdheid toegekend tot het verleenen van ontheffing van de beperkende voorschriften op ruimere schaal dan voor andere personenauto's. Het verbod van ritten tot het bezoek van lezingen of vergaderingen is niet van toe passing op ritten met gewone personen auto's. taxi's of huurauto's, naar zakelgke besprekingen, bijeenkomsten van officieele lichamen of commissies, en in het alge meen bijeenkomsten met een zakelijk, ambtelgk of soortgelijk doe!,- ook indien daar een met dat doel verband houdende lezing wordt gehouden. Echter blijft op deze ritten wel van toepassing het voor personenauto's resp. huurauto's en taxi's gegeven voorschrift inzake ritten binnen stedelijk gebied. Onder bgzondere omstandigheden kan dringend' noodzakelijk zgn, dat onverwijld een rit wordt ondernomen, waarvoor inge volge de beperkingen van het gebruik van personenauto's of van huurauto's en taxi's een ontheffing of bijzondere toestemming van den rijksinspecteur van het verkeer vereischt zou zijn, terwijl de tijd ontbreekt om die ontheffing of toestemming te vra gen. In zoodanige gevallen, waarin bepaal delijk overmacht aanwezig geacht kan wor den, verdient het aanbeveling, dat de be langhebbende zich tot de plaatselijke poli tieautoriteiten wendt en dezen, onder uit eenzetting van de redenen, verzoekt om een verklaring, dat de belanghebbende niet in de gelegenheid is geweest, voor (Jen daarbij te vermelden rit de vereischte ont heffing of toestemming van den rijksin specteur van het verkeer te vragen. Indien de omstandigheden ook het vragen van deze- verklaring niet toelaten, zal het in ieder geval raadzaam zijn voor den rit mededeeling. eventueel telefonisch, aan die politieautoriteiten te 'doen. Intusscheh blgft in deze gevallen het ondernemen van den rit steeds geheel voor de verantwoording van den belanghebbende. DE LIEFDE TOT ZIJN LAND IS IEDER AANGEBOREN. Onder bovenstaand motto zal op 3 Mei 1942 op het Houtrustterrein te Den Haag door den Nederlandschen Arbeidsdienst een feestelijke demonstratie gehouden wor- 'den. 1300 arbeidsmannen zullen daartoe opmarcheeren en zullen den toeschouwers door lichaamsoefeningen, zang en muziek een indruk geven van hun eerlijk willen, en kunnen. De Nederlandsehe Arbeidsdienst zal voor bet eerst, in zijn bestaan in het openbaar aantreden oni uitdrukking te" geven aan zgn verbondenheid met volk en bodem en. om ons volk te. bewgzen, dat de Neder landsehe Arbeidsdienst van het volk is en door het volk is ontstaan- Ook de arbeidsmeisjes, die bij deze de- monstratié aanwezig zullen zgn, zullen door meidansen en zang de toeschouwers zeker weten to boeien. Wanneer de 1300 arbeidsmannen met hun blinkende schoppen over de schouders zul len opmarcheeren zullen zoowel zij, als de arbeidsmeisjes ér van overtuigd zijn, dat de toeschouwers een gunstig oordeel over hén kunnen vellen. Zij zullen hun best er voor doen, om deze achting en eerbied van de toeschouwers te verwerven, opdat deze verder in ons volk zullen worden uitgedragen. Op Zondagmiddag te 15.30 uur vangt de demonstratie' aan en iedereen is van harte welkom. De toegang is vrij, terwijl er voor gezorgd is, dat er voor iedereen plaats is. Het sportterrein Houtrust is gemakkelijk met verschillende trams te bereiken. Er zijn maatregelen getroffen om na afloop van de demonstratie het vervoer van het pu bliek vlot te doen verloopen. Het is wenschelijk dat de plaatsen om 15.15 uur ingenomen zijn. *Het terrein wordt reeds om 14.30 uur voor het publiek opengesteld. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italïaansche weermachtbericht van Maandag luidt als volgt Aan weerskanten activiteit van artillerie en verkenners aan bepaalde deelen van het front van Cyrenaica. Tijdens geslaagde aanvalsoperaties tegen vijandelijke vlieg velden voerde de Duitsche luchtmacht zegevierende gevechten met den vgand, die acht machines van Amerikaansch type verloor. Andere vliegtuigen werden op den bëganen grond door maéhinegeweervuur zwaar beschadigd. Massale bomaanvallen van de Duitsche luchtmacht veroorzaakten uitgestrekte branden en hevige ontploffingen in de als doel gestelde objecten van Malta. Stellin gen luchtdoelgeschut wei-den tot zwijgen gebracht. In luchtgevechten werden vier Engelsche toestellen vernield en vier an dere ernstig gehavend- In den afgeloopen nacht hebben twee Britsche vliegtuigen enkele bommen laten vallen in de omgeving van Catania. Ei- vielen geen slachtoffers en er wordt geen melding gemaakt van schade. Een Hurri cane werd door het luchtdoelgeschut bran dend neergehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1