ABDIJSIROOP PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Grondstoffenbeperking in de industrie. BijKINK-eh SLIJMHOEST Tweede blad Zaterdag 25' April 1942 Eigen belang van ondernemers en arbeiders. Besparing van materiaal in de industrie is een dringende noodzakeiykheid, willen onze industrie in de komende jaren in stand houden. Dit was zoo ongeveer de conclusie van een korte uiteenzetting, welke, de leider van de grondstoffen-besparingscommissie, ir. W. Schmitz en dr. ing. W. A. Herwfer, lid dier commissie en leider van het tech nische gilde, ons dezer dagen hebben ge geven over het doel van de materiaalbe- sparingsactie, wel. e onlangs hier te lande is ingezet. Behalve de beide genoemde heeren ma ken van de werkcommissie deel uit ver schillende leiders van ryksdiensten en -in stellingen en technische organisaties, als mede vooraanstaande personen op tech nisch en industrieel gebied, o.a. ir. E. van Dieren voor den scheepsbouw de direc teur van het ryksbureau voor non-ferro metalen, de heer De Jong de directeur van het ryksbureau voor de metaalverwer kende industrieën, de heer Spierenburg, de directeur van het ryksbureau voor yzer en staal, de heer Van de Voort, de direc teur van de machinefabriek Breda, ir. Soeteman, prof. H. G. Nolen, hoogleeraar aan de technische hoogeschool en de leider van de bedrijfsgroep electro-technische in dustrieën ir. J. A. Teyinck, directeur van het centraal normalisatie bureau en prof. P. Meijer, oud-hoogleeraar te Delft. Ook eenige iheeren van de RiistungsinspektLon zitten in de commissie, welker secretariaat in Den Haag, Koninginnegracht 14a is ge vestigd. De oommissie zal niet haar kracht zoe ken in veel vergaderingen en ellenlange rapporten. Integendeel slechts de prac- tyk heeft waarde voor haar. Immers het is in de practijk, dat haar doel-: een zoo groot mogelijke besparing op materialen, zal moeten worden verwe- zenlykt. Dat kan op verschillende wijzen, waarvan wel de voornaamste zyn een zoo gering mogelijk gebruik van materiaal vervanging waar mogelijk van grond stoffen van hooge waarde (bijv. edelstaal en koper)* door grondstoffen van geringe waarde (bijv. zink) en door het zoo goed mogelyk benutten van alle afval. By dit laatste speelt de sor teering een groote rol. Het is immers dui- deiyk, dat wanneer grondstofafval ver mengd wordt met waardeloozen afval, dan ook het eerste zyn waarde verliest, tot groote schade van de gemeenschap. En hier komen we óp het kardinale punt grondstoffenbesparing is een dienst aan de gemeenschap. Geen liefhebberij te eigei» prof ij te, maar het voorkomen van onnoodig verHes van voor de gemeenschap waardevolle goederen. Daarom spreekt het ook vanzelf, dat deze gemeenschapsgeest, èn in de onderne mers èn in de arbeiders moet doordringen. Samenwerking der bedryven is noodzake- lyk en wanneer de eene fabrikant bijv. een betere werkmethode heeft gevonden of ver beteringen in zijn artikel heeft weten te bereiken, dan moet dit aan alle andere on dernemingen ten goede komen. Daarmede wordt geenszins de domper gezet op het particuliere initiatief, want elke uitvinding zal als voorheen gepatenteerd kunnen wor den en eerst dan zullen ook anderen de vruchten ervan kunnen plukken. Om nu de besparing van grondstoffen zoo snel mogelyk in do bedrijven door te voeren, worden in Me middel groote en groote ondernemingen vertrouwensmannen aangesteldmeestal een ingenieur uit de eigen onderneming die tot taak hebben nauwlettend toe te zien, dat de voorschrif ten worden uitgevoerd. Zij hebben vol macht, alles, wat hun noodig lykt, te con- tróleerén, ook bijv. ontwerpen en construc- tieteekeningen. Reeds ilt 'n 200-tal groote fabrieken zijn dergelylce vertrouwensman nen benoemd. De kleine ondernemingen met minder dan 30 man personeel zul len gezamenlyk met andere een dergelijken vertrouwensman aangewezen krijgen. Op velerlei wflze pers, radio, aanplak biljetten en vlugschriften zal de propa ganda voor de grondstoffen-besparing wor den gevoer' Vooral voor. de kleine onder nemers zal ook een reizende tentoonstel ling worden ingericht, waar zij allerlei practische voorbeelden van materiaalbet sparing Stillen kunnen aanschouwen. Tegenover die lieden, die beweren, dat materiaalbesparing alleen dient om de Duitsche oorlogsindustrie aan metalen te helpen, stelde ir. Schmitz de nuchtere wer-' kelykheid Nederland is een land, waar geen enkel metaal wordt gevonden. Duitschland is het dus. dat ons land daar aan moet helpen. Het kan dan ook niet anders dan volkomen billyk worden ge noemd, wanneer dat land daarbij den eisch stelt, dat Nederland met de metalen, welke het ter beschikking krijgt, zoo zuinig mo gelyk omspringt. De gevolmachtigde ziet zyn taak niet als een dictator, maar als iemand, die graag raad en hulp geeft, waar ze noodig zyn. Niet in het opleggen van bovenaf, maar in de vrijwillige samenwerking -van allen, „die bij dit belangrijke vraagstuk betrokken zyn, ziet hij de 'oplossing. Daartoe is echter noodig, dat allen, die in een of ander bedrijf werkzaam zijn van den directeur tot den nageliongen toe doordrongen.zijn van het besef, dat raa- teriaalbesparing dringend noodzakelijk is om zooveel mogelyk te blijven prod^ceeren. Zonder grondstoffen geen productie. Zonder productie geen arbeid. Dat de Ne- derlandsche werker ook hierin het juiste begrip toone. PAST OP UW TELLEN. Nu ons bestaan tot op zekere hoogte een aaneenschakeling is van. rantsoenen en bonnen, zijn de pogingen menigvuldig en veelsooftag om zich door valsche en ver- valschte distributiebescheiden onrechtma tig te bevoordeelen. Van dergelyke vergrij pen worden met name vele winkeliers nog steeds de dupe. Zjj en hun personeel héb ben voortdurend op hun tellen te passen, ook al maakt de overheid het den knoeiers met bonnen, die gcleidelyk tot meester stukjes van druktechniek geworden zyn, niet gemakkelijk om deze waardevolle stukjes papier na te maken of te verval- schen. Het dagelyksch bonnenplakken is bovendien een goede oefening, om den win keliers te Ieeren valsche van echtè te on derscheiden. Het centraal distributiekantoor wil hun daarby nog een krachtige en doeltreffende hulp verleenen en heeft dat gedaan door een aantal nuttige wenken in ^en pakkend geschriftje samen te vatten. Het draagt, als titel: past op uw tellen. Wanneer de neringdoenden zoo Verstandig zyn om daar van met ernst kennis te nemen, zullen ze te beter bewapend zyn tegen de talrijke pogingen om allerlei bonnen, welke als waardepapieren mogen worden beschouwd, te hunnen nadeele te vervalschen. Ze kun nen dan weten aan welke .verdachte ver- schynselen" ze bij het in ontvangst nemen van bonnen aandacht hebben te schenken. Daaronder zyn algemeene: b v. ontbreken van perforatieranden, ongewone scheur- randen, overgeplakte stukjes, weggekrab- de ondergrond, an.Jnepotloudstrepen of resten daarvan. Nummers, letters en on dergrond geven ook allerlei aanwyzingen, terwyl bij boter- en vetbonnen bovendien het ontbreken van roode en blauwe vezels op den achterkant verdacht is. KORPS NAT- SOC. AMPTENAREN. Bij verschillende ambtenaren, welke tot de nationaal-socialistische beweging behoo- ren, blykt nog misverstand te bestaan om trent de indeeling van het korp3. Zooals reeds is medegedeeld heeft de korpsleider het korps ingedeeld In vier groepen, t.w.: Afdeeling 1: organisatie en secretariaat, hoofd mr. H. J. van Urk; afdeeling 2. kabinet en kartotheek hoofd ir. H. A. van Dyck; Afdeeling 3: financiën, hoofd F. W. Hogewoning; afdeeling 4: scholing, hoofd mr. J. Veenhoven. Correspondentie voor de K.N.S.A. dient uitsluitend te worden gericht aan het secretariaat, Bazarstraat 34, alwaar ook de aangifteformulieren voor het lidmaat schap verkrijgbaar zyn. Ook ambtenaren die niet tot de N.S.p. behoox*en, kunnen zich daar voor lidmaatschap opgeven. VEREENIGING „HET HOOGELAND". Biykens het jaaroverzicht over 1941 van de vereeniging „Het Hoogeland" welke kolonies voor 'drankzuchtigen, zwervers enz. te Beekbergen, Vries (Dr.) en Opende (Gr onderhoudt en drie tehuizen voor onvolwaardigen te Beekbergen, zijn dat jaar totaal 136 (vorig Jaar 163) verpleeg den opgenomen, terwyi totaal 292 (v.j. 342) verpleegden in haar kolonies en tehuizen gedurende 56793 (v.j. 56086) verpleegda- gen gehuisvest waren. Voor 66 van de ver pleegden kreeg de vcreeniging geen subsi die of vergoeding. Van de verpleegden kregen 69 werk in de maatschappij. Buiten de koloniegevallen is aan onge veer 100 doortrekkende personen één keer nachtlogies met ontbyt, een maaltyd, klee ding, reisgeld of gereedschap verstrekt. Vorig jaar betrof uit 486 persanen. OVERHEIDSFUNCTIES VOOR HEN DIE DEN ARBEIDSDIENST HEBBEN - VERVULD. In den laatsten tyd ontvangen de be trokken overheidsinstanties vele brieven- van personen, die in militairen dienst of/en by den opbouwdienst zyn geweest- Deze brieven bevatten verzoeken in aanmerking te worden gebracht voor een rijksbetrek king, waarop men meent aanspraak te kunnen doen gelden, omdat men militairen- dan wel-opbouwdienst heeft vervuld. Men beroept zich hierbij op recente couranten artikelen, welke den indruk hebben ge wekt, "dat zy, die genoemden dienst gedu rende ten minste 4 maanden hebben door gebracht, aan een overheidsfunctie zullen worden geholpen. In verband hiermede zij nadrukkelijk vermeld, dat het nieuwe arbeidsdienst- \plichtbesluit ten aanzien van de bovenge- noemden niets anders bepaalt dan dat zij van arbeidsdienstplicht zijn vrygesteld. Aanspraak op een overheidsfunctie, omdat m?n m tair of lid van den opbouwdienst is geweest, bestaat er niet. Natuuriyk staat het ieder, die tot boven genoemde categorie behoort, vrij te sollici- teeren naar een betrekking in overheids dienst. Zij behooren dan hierbij een bewijs over te leggen van vervulden militairen- of; opbouwdienst. Dit bewys kan worden aan gevraagd by het hoofd van het bureau ar beidsdienst van het departement van alge meene zaken, Laan Copes van Catten- burch 28. De Engelsche landing bij Boulogne. Naar het A.N.P. uit Stockholm verneemt heerscht in Engeland groote geestdrift over de landingspoging bij Boulogne. De Daily Express schrijft, dat d#ge?li;eerden thans het initiatief in handen hebben ge nomen. Duitschland is ditmaal voor de eerste maal met zyn aanval te laat geko men en het spook van de twee-fronten oorlog is thans voor het eerst realiteit ge worden. Zooals wij onze kaarten in het Westen niet hebben opengelegd kan Duitschland zijn kaarten in het Oosten niet bloot leggen. Wanneer de Britsche aanval komt zal hy Duitschland zwaar treffen. KORTE PREDICATE THOMAS. 1 Toen dc Heer niet hen kwam spreken was Thomas er niet bij. Zijn smart zoekt hóoge eenzaamheid. Wat moet hij. by die apderen! Geen hélden, geen heiligen: Ach ter gesloten deuren zitten-zy, uit vrees voor de Joden. Hij staat er buiten en ér boven. Toen de Heer met hen kwam spreken, was er één plaats ledig. Dat heeft dien Heer verdriet gedaan. Want Thomas vroeg wat geeft het mij als ik naar de kerk ga. En Jezus vindt dat w\j moeten vragen: wat geef ik U als ik naar de kerk ga. Die ééne plaats vindt God belangrijk, dien éénen mensch. Wat een wonder in dezen tyd van menschenmeteriaal! Toen de Heer met hen kwam sprekey, was Thomas er niet by. Ik houd van Thomas. Maar domme Thomas, want nu mis je Gods groet en Gods zegen, de adem des Gcestes, de vergeving en de opdracht, de blijdschap des geloofs en de vijf wonden van Christus.J^ees het maar na. Arme Tho mas, nu loop je 'met je*vragen en je wan hoop een week lang eenzaam rond, omdat je miste God met de vijf wonden. Ja, &od met de vijf wonden'de vijf wonden vaéy Zijn liefde voor elk eenzaam mensch. Toen de Heer met hen kwam, spreken, was Thomas er niet bij. Maar gelukkig, dat de anderen er waren.' En dat zij naar Tho mas toe konden gaan en zeggen: Wij heb ben den Heer gezien! Gelukkig dat er men- sclien naar de kerk gaan, die het tegen hun vriend Thomas kunnen zeggen: kom toch ook, wij hebben den Heer gezien! Gezien 7 Neen, geloofd. Dat is bijna ook zien. Denk van een kerkdienst niet gering. Want daar ziet men Christus: God met de vijf wonden voor ons. Ilc moet het eerst zien voor ik het geloof, zei Thomas. Maar het moet worden omgekeerd: Ik moet het eerst gelooven, dan zal ik het ook zien. F. VOOR DE HUISVROUW IIOE BEREIDT MEN KALFSVLEESCH Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft o.m.: De laatste weken wordt er veel kalfs- vleesch verkocht. Omdat kalfsvleesch zacht van smaak, niet taai en licht verteerbaar is, geeft men het graag aan kinderen en aan zieken. De gezonde mensch houdt meer van een pittig stukje vleesch. Dit is een van de redenen, waarom men kalfsvleesch meestijds at als kalfslapjes of als oesters, dié omhuld waren met een pikant korstje van eiwit en paneermeel. Dat korstje voor kwam meteen, dat het vleesch tijdens de bereiding te veel uitdroogde. Paneermeel en ejtwit behooren „nu tot het verleden en de kalfslapjes ook, want zy zyn zonder dit omhulsel moeilijk klaar te maken. Toch kan het kalfsvleesch nog smakeiyk bereid worden. Vele gezinnen braden het als grootvleesch. Er is nog een andere berei ding, waardoor het vleesch, vooral dat gene, wat van heele jonge kalveren afkom stig is, zeer aan smakelykheid wint. Het reéept is eenvoudig, het vleesch wordt in stukjes gesneden,, in boter of vet gesmoord en met de- groenten en aardappelen van een stoofschotel meegekookt. Alle bestand deelen van zoo'n schotel' nemen eikaars smaak over. Het vleesch krijgt eenigszins de smaak van de groente en aardappelen. Als kalfsvleesch zeer jong is en minder smaak dan anders heeft, is het dus by voorkeur geschikt om in een stoofschotel klaar gemaakt te worden. Eenige recepten daarvoor vindt u hieronder. Zij zyn be stemd Voor 4 personen. Stoofschotel van worteltjes, aardappelen ln de schil, kalfsvleesch. 200 g. kalfsvleesch, 1kg. worteltjes, l*i 2 kg. aardappelen, boter of vet, zout. Het kalfsvleesch in stukjes snyden en in de boter of het vet bruin smoren. De aardappelen schoon boenen en in stukjes snyden. De worteltjes schoon boenen en niet schillen. Aardappelen en worteltjes met wat kokend water en zout by het vleesch voegen. De pan sluiten, de inhoud snel aan den kook brengen en gaar koken. Kooktyd 30 min. Alle bestanddeelen losjes door elkaar mengen en liet gerecht zoo opdienen of het overtollige vocht afgieten, met wat aardappelmeel binden en als saus er by geven. Stoofschotel van schorseneeren en kalfsvleesch. 200 g. kalfsvleesch, 1 kg. schorseneeren, iy2 a 2 kg. aardappelen, kg. spinazie of andyvie), boter of vet, zout. Het kalfsvleesch in stukjessnyden en in de boter of het vet licht bruin smoren. De aardappelen- schoon boenen, in stukjes snijden, met wat kokend water en zout bij het vleesch voegen en meekoken. De schorseneeren schoon boenen. Deze in ko kend water, zoodat zy juist onderstaan, 10 min. koken. Ze vervolgens stroopen, in stukjes snyden, bij de aardappelen en het vleesch voegen en meekoken. Wanneer alle bestanddeelen gaar zyn (na pl.m. 30 min.) ze losjes door elkaar mengen en het vocht naar verkiezing binden en er als saus bij geven. Aardiger van kleur, beter van smaak i en gezonder wordt deze stoofscho tel, wanneer men er wat fyn gesneden rauwe spinazie of andyvie vlak voor het opdienen door heen mengt. Artikel 31. (1) Personen, die gebruik wenschen te maken van een openbaar vervoermiddel, dienen dit vervoermiddel op de voetpaden ol een verkeersheuvel, tevens halte zijnde, of - bij gebrek aan een voetpad en verkeersheuvel tevens halte - aan den uitersten rand van de rijbaan af te wachten Kaart van Pelt In het smalle gedeelte van hot Kanaal hebben fle Britten geprobeerd troepen aan wal te zetten ten Zuiden van Boulogne bij- Lo Porte. maar moeeten zich terug trekken zqnder hun voorne- mèns t« kunnen uitvoeren. Op het kaartjo zijn dc versterkte havenplaats en van het/ Noordelijkste gedeelte van Frankrijk (Pas de Calais) aangegeven, die nu io de Duit scke kustverdediging' zijn opgenomen. LAND- EN TUINBOUW NIEUWE TUINBOUWCONSULENT. Naar ir. v. d. Plassche, inspecteur voor den tuinbouw, gisteren op de vergadering der Pomologische verceniging mededeelde is ir. G. de Bakker, alhier, in de plaats van ir. Bosma die Zeeland gaat veriaten, be noemd tot rykstuinbouwconsulent. Ir. G.' d$ Bakker is 27 jaar en werd te IJsel- monde geboren. Na te Rotterdam het gym nasium bezocht te hebben studeerde hij aan de Landbouwhoogeschooi te Wageningen en legde met goed gevolg het ingenieurs examen af. Ir. de Bakker is twee jaar as sistent gefeest aan het instituut voor erfe lijkheidsleer, en begon dus zyn loopbaan op dezelfde wijze als ir. Bosma. November van het vorig jaar werd ir. de Bakker be noemd tot adjunct-rijkstuinbouwconsulent alhier. TTJINBOUWVOOItLICHTINGSDIENST. De tuinbouwvoorlichtingsdienst en de Plantenziektenkundigen-dienst in Zeeland brengen het volgende onder de aandacht der iv weekers X. De bladvlekkenziekte van de aardbei 1 kan thans afdoende gestreden worden door een beapuiting met Bordeaosche pap 1% of een koperpreparaat vóór den bloei. Na de pluk -tan deze bespui ting één of tweemaal herhaald worden. 2- Het afsterven van frambozenstengelg kan voorkomen worden door een be- spuitin#» vóór den bloei met 1% Bord. pap of een ander koperpreparaat. Na de pluk kan deze bespuiting herhaald wor den. 3. Het niet uit!bo]>en der pereknoppen kan veroorzaakt worden door een schimmel, die bestreden kan worden door een be spuiting met IV2% Bord. pap tegen het vallen van het blad. Een tweede oorzaak kan z§n de Fere- bloesemsnuitkever. Hiertegen kan men voorals nog niet veel aan doen. Wel kan men alle snoeihout verwijderen en verbranden, waardoor" <3e in de knoppen aanwezige larven gedood worden. Ook kunnen in een jonge aanplant de ach terblijvende knoppen afgeplukt en ver- nietigd worden. 4. De apjpels en peren moeten thans direct gespoten worden met l'/2 Bord. pap ter bestrijding van öe schurft. Bij de 1ste regen wordt een massale aantasting ver wacht. Voorzoover de eerste bespuiting - werd uitgevoerd, is het thans het juiste tijdstip voor do tweede bespoiting by de peren en de vroege appels. ZUrVELVERORDENING MELKWINNINGSGEBrEDEN ENZ. In het 23 April verschenen voedsel voorzieningsblad no. 4 is opgenomen de tweede verordening van de onderbedrijfs- organisatie voor zuivel (O.B.Z.) die tot titel draagt „zuivelverordening 1942, melk- winhlngsgebieden, be- of verwefking van melk en controle vetgehalte en gewicht". Deze verordening, die 24 April in wer king treedt, bevat een aantal bepalingen in systematische rangschikking vanaf de winning der melk tot en met de bereiding der verschillende zeip.oducten. De volgende onderwerpen komen daarby achtereenvolgens aan de orde: de bevoegd heid der O.B.Z. om melkwinningsgebie- den vast te stellen voor zuivelfabrieken /en star.daardisatiebedryven, de regeling der vergunningen voor het bereiden van bo ter en kaas op de boerdery, de voorschrif ten omtrent de berekening van den door fabrieken uit te betalen melkprys, 'de con trole op de bepaling van vetgehalte en ge wicht van melk, de contróle in de bedrij ven ten behoeve van de vetbalans, de te ruglevering van ondermelk, karnemelk en wei aan de melkveehouders, de byievering van melk en tenslotte een aantal voor schriften omtrent de bereiding van de ver schillende zuivelproducten. Voor den volledigen tekst der 'veror dening wordt verwezen naar het bovenge noemde voedselvoofzieningsblad. EEN PREMIE VOOR HET MUSSCHENEÏ Het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van vogels schrijft ons: Het bericht uit Alpen a. d. Ryn over het uitloven van een premie voor het inleveren van musscheneieren, en niet minder de toevoeging, dat deze „jacht" voor de jeugd een buitenkansje beteekent, heeft velen onaangenaam getroffen. Al kunnen de musschen soms schade toe brengen, toch mag* daaruit genszms af geleid worden, dat ieder bestrydingsmid- del toelaatbaar is. Sinds' jaar en dag be ijveren verschillende vereenigingen zich om een in Nederland diep ingeworteld kwaad, het uithalen van vogelnestjes, te beteu gelen. Ook school en gezin hebben in deze verdienstelyk werk gedaan. Wat moet er van al deze bemoeiingen terecht komen, als nu van gemeentewege .de jeugd geprik keld wordt de nesten van vogels te ver storen? Begrypt men niet. dat dan in Geldige bonnen voor voedingsmiddelen. 26 April t.m. 2 Mol 1942. 22a Brood 4 rants) brood of 22b Brood rants) gebak 22a Vleesch 1 rants) vleesch of 22b Vleesch rants) vleeschwaren 22a Aardappelen 1% kg aardappelen 22b Aardappelen »/2 kg aardappelen 19 April t.m. 16 Mei 1942 279 Algemeen 1 kg suiker 280 Algemeen 500 gram Jam of 250 gram suiker. 277, 281, 285, 289 Algemeen 1 rants. Bloem, Brood of Gebak 4-09, 4-10 Reserve 250 gram Ryst 283 Algemeen 250 gr. Peulvr. 284 .Algemeen 250 gram Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of Maïzena 278, 282, 286, 290, 294 Alg. 100 gr. Kaas 2 la tfm 24a Melk 3'/, liter Melk 21b t.m 24b Melk 1liter Melk 19 April fc/m 18 Juni 1942 288 Algemeen 250 gr- Koffiesurrogaat 21 April t.m. 29 April 1942. 21 Boter rants. Boter. 21 Vet rants, boter, margarine of vet BIJZONDERE RANTSOENEN 19 April tfm 16 Mei 1942 291 Algemeen 250 gram Peulvruchten Geldige bonnen voor diverse artikelen 16 -Petroleum t.m. 13 Juni2 I. petroleum. 07 K.F. Brands!, tm. 30 April 1942 (1 eenheid, geen anthraciet). 08 K.F. Brandstof (2 eenh.) geen anthr. tm. 30 April 1942. 272 Alg. t.m. 30 April 1 rants, zeep. I Zeep t.m. 30 April 1 rants, zeep. I Toilet t.m. 30 April 75 gr. toiletz. 80 L Textiel (m.) t.m. 30 Apr. 50 gr. scheerz. De volgende bonnen zyn binnenkort niet meer geldig Na Zaterdag 25 April: 21 Brood, Vleesch, Aardappelen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd t.m. Donderdag 30 April: 211 Algemeen (Zeep), 228 Algemeen (Zeep), G Zeep, Toi letzeep, H. Zeep, Toiletzeep. t.m. Zaterdag 2 Mei3-04, 4-04 Reserve (Sinaasappel). zit er veel taaie slijm op luchtpijpen strottenhoofd vast. Geef Uw kind lucht cn bespoedig de genezing met siymoplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S BURGERLIJKE STAND KRUTfrfNGE. Geboren: Marlnus HendrUc, zoon van Gabriel Marinus Quakkelaar en van Forra Cornelia Paauwe; Apolonia Maria FleterneUa. dochter van Ma rlnus Gabriel Franje en van Aagt je Fieiernella Lecn- dertse. Gehuwd: Jacob Krorabeen, 35 Jr. es Cornelia Janna Stroosnöder, 26 Jr. Ondertrouwd: Hulbrecht Andries Verschuur*, 26 jr. en Wflhelmina Adrlena -Lobbezoo, 21 Jr. Jan Lauru» Dingenis Schrier en Maria Brutjnzeel, 25 Jr.: Marmu» Johannes Baartsen, 30 jr. en Maria Elisabeth Dek. 36 jr. Overleden: Barnardus Johannes Elsman, 85 Jr.. wedn van Suzanna de Hond. UIT ONZE COURANTEN VAN VOOR 50 JAAR 17e week 1892. Aan den heer W. A. graaf van Lijnden is op zyn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van den militieraad in Zee land en in diens plaats benoemd mr. P. J. F. van Voorst Vader, lid der Prov. Staten van Zeeland. De lijst der hoogstaangeslagenen in 's ryks directe belastingen in dfc provincie Zeeland telt 132 namen. Het hoogst aange slagen is de heer mr. J. Molenburgh te Zierikzee voor 2205.74, het laagst de heer A. Erasmus te Cadzand voor f 399.40. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee ds. D. W. Schuuring te Assen; te 's Heer Hendrikskinderen ds. J. Limpers te Sta voren. Bedankt voor Yerseke door ds. J. Draaisma te Klundert. Drietal te Goes: ds. J. Bouvin te Alkmaar, ds. G. Mansveld te Nigtevegt en ds. M. A. van Rigteren Al- tena te Doetinchem. Ned, Geref. Kerk. Bedankt voor St. Lau- rens en Gapinge door ds. K. Stelma te Voorburg. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Goes ds. W. Kapteijn Pz. te Workum. Tot secretaris dier gemeente Nieuwvliet is benoemd de heer J. G. Meijer Jr. te Groede. korten tijd het opbouwende werk, dat ja ren gevergd heeft, verloren gaat? Wij vragen ons ook af aan wien het de- termineeren der eieren zal worden toever trouwd. Er dient rekening mee gehouden te worden, dat de jeugd, tuk op .,de cen ten", het met de soort der eieren niet al te nauw zal nemen. Zoo kan de strijd tegen, de musschen ontaarden in vogelverdelging in het algemeen, met alle nadeelen daar aan verbonden. Ook verschillende bedryven zijn by een behoorlijke bescherming van vogels be trokken.' Vooral voor landbouw- en tuin bouworganisaties is het van belang er voor te zorgen, dat het middel niet erger zal blyken te zyn dan de kwaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5