LiMonsecco VAn HOUTÊiïS PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT 1UT1DAPP Hoe het centraal distributiekantoor in den barren winter werkte. rsCHELLAARS Tweede blad Vrijdag 24 Apr.il ibvt. IMPORT VAN MOTORRIJWIELEN Negen millioen Nederlanders hebben in dezen tijd te maken met „de distributie". Hoevelen zouden er onder hen zijn. die een juist begrip hebben van. de moeilijkheden, die de distributiecentrale moet weten te overwinnen om ieder van die negen millioen het zijne te' geven Daarbij komt, dat de afgeloopen barre Winter zooals er in anderhalve eeuw geen geweest is wel zeer byzondere hindernissen op den wèg van ons distri butie-apparaat moet hebben gelegd. Het spreekt vanzelf, dat de directeur van het C.D.K., de heer De Hoo, met te vredenheid heeft vastgesteld, dat iedereen hier te lande zijn bonnen heeft kunnen in wisselen, zij. het ook, dat het in bepaalde gevallen wel wat lang moest duren. Zoo is toch alles voor elkaar gekomen, ondanks ontzettende belemmeringen. De ambtenaren van de distributiedien sten hebben uren achtereen door de sneeuw moeten sjokken om toch maar zooveel mogelijk te zorgen, dat overal de distri butiebescheiden en wat daarbij kwam, op hun bestemming werden gebracht. In ver scheidene gevallen zgn zij met sleden er op uitgegaan om de menschen in staat te stellen hun bonnen in te wisselen. Êr zijn dagen geweest, waarop het C.D.K. eenige duizenden telegrammen en duizend Inter- locale telefoongesprekken moest verwer ken om zijn taak te kunnen uitvoeren. Dag en nacht is er in dien harden winter gewei'kt om het distributie-apparaat op gang te houden, een krachtproef, die ge lukt is en waarbij de handel op lofwaardige wijze zijn medewerking heeft-verleend. Tot welke complicaties de strenge winter leidde, moge blijken, dat op een gegeven oogenblik de papierfabriek het noodige bonnenmateriaal niet kon verschaffen, om dat de schuit, waarin-de kolen voor die fabriek geladen waren, vastgevroren lag. Toen zqn de kolen hals over kop in auto's geladen en over den weg naar de fabriek gebracht, zoodat de bonnenleve_ing weer voortgang kon vinden. In distributiekantoren, waar de kolen- voorraad was uitgeput, hebben de ambte naren met hun winterjassen aan in de jjskpude vertrekken hun plicht vervuld, de P9st t" ad st zij kon om de verbinding tusschen C.D.K. en de 450 distributie- kringkantoren in stand te houden (duizen den brieven en drukwerken gaan eiken dag van het C.D.K. naar de gemeentelijke organen) enz. In dit verband is het gewenscht'de aan dacht te vestigen op twee aardige boekjes, die onlangs zijn verschenen. Het eene draagt tot titel: „Het C.D.K. en U" en daarin wordt aan de hand van sprekende teekeningen met korte toelichtingen een indruk gegeven van het distributiewerk, terwijl het andere boekje is getiteld „In Uw belang". Uit het laatste boekje lichten we eenige cijfers omtrent den omvang van de hoe veelheden distributiebonnen e.d. Tot dus ver zijn al 15 millioen vel papier door de persen gegaan. Dit is een. oppervlakte van 11.000.000 m2, een gewicht van 1.275.000 kg. en een stapel van 1800 meter hoogte. Gemiddeld loopen voor het werk ten be hoeve van het centraal distributiekantoor bij de drukkerij Joh. Enschede Zonen te Haarlem 20 snelpersen en 10 snijmachi nes. De verzending naar de distributiekan toren geschiedt door den contróledienst op last van het C.D.K. En er gaan per dag plm. 2000 pakken aangeteekende stukken de deur uit. waaronder brieven van 7 kg., welk gewicht is toegestaan krachtens een bijzondere afspraak met de post. In het hoofdgebouw van het C.D.K. (de vroegere vakschool voor meisjes) werken nu ongeveer 600 ambtenaren. Verder is een schoolgebouw aan de Vlietstraat by het C.D.K. in gebruik, terwijl te Hattum en te Gennep twee bijkantoren voor de nacontróle van' opplakvellen zijn gevestigd. Het totale personeel nadert thans de dui zend. Ned. Ver. van Hulsvrouwen ontbonden. In de buitengewone algemeene vergade ring van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen is gisteren met 121 tegen 19 stemmen besloten de vereeniging op te heffen. In de motiveering van het voorstel heeft de presidente gezegd, dat vele af deelingen zich vreemd voelden tegenover de van overheidswege en niet door het hoofd bestuur verstrekte opdrachten. Een en ander leidde tot groot ledenverlies, terwijl 35 afdeelingen ophielden te bestaan. Bijeen komsten en tentoonstellingen zijn bezwaar lijk te organiseeren en de huisvrouw heeft waarlijk al meer dan genoeg zorgen om haar gezin' moreel"*" en materieel tot steun te zg'n, zoodat zij ook niet altijd gelegen heid zal kunnen vinden om haar huis voor dergelijke samenkomsten te verlaten. Bo vendien is de voorlichting van de huis vrouw op groote schaal dooc officieele en semi-officieele instanties ter hand genomen en zij beschikten over veel uitgebreider deskundiger en financieel sterkere _hulp- bronnen dan de Ned. Ver. voor Huisvrou wen- Alles tezamen heeft het hoofdbestuur in zijn overweging gesterkt, dat het ver standig is in de huidige omstandigheden het vereënigingswerk niet langer voort te zetten. Daarbij werd overwogen, dat wat in deze tijden nog in het belang der huis vrouw kan worden gedaan bij de genoemde "officieele of semi-officieele instanties in betere of althans in zeer goede handen is. De bezittingen zullen worden overgedragen aan de commissie inzake huishoudelijke voorlichting, terwijl het kassaldo met het Jacoba-fonds zal worden overgedragen aan het Nationaal Fonds voor bijzondere noo- den. VIJF ARBEIDERS DOOR KANTELENDE KRAAN GETROFFEN. VIER DOODEN EN EEN GEWONDE. Op het terrein van de kunstmestfabriek centrale Rotterdam, gelegen onmiddel lijk aan het Damsterdiep te Ruïscherbrug onder de gepieente Noord-dijk (Gr-), wa ren verschillende arbeiders bezig kust- mest te lossen uit de rijnaak „Anna Der ben". Dit lossen geschiedt via een kraan, waarna de kunstmest naar de fabriek wordt getransporteerd. De kraan, die in een raam hangt kan 7200 kg. kunstmest bevatten. Toen er zich ongeveer 4500 kg. mest in bevond schoot de kraan door tót nu toe onbekende oorzaak, uit het raam los en kantelde. Op dat oogenblik bevon den zich er vijf arbeiders onder, met het noodlottige gevolg, dat vier van hen door de kraan getroffen en onder de kunstmest bedolven werden. Zij waren op slag dood. de vijfde arbeider, die eenigszins ter zijde stond, werd gewond. De slachtoffers zijn de 39-jarige gehuwde R. Bolhuis, de 23- jarige ongehuwde J. Vfeemdevoogd, bei den uit Noorddijk, de 37-jarige gehuwde W. Zuidland en de 39-jarige gehuwde A- C. Denninga, beiden wonende te Groningen, terwijl licht gewond werd de 20-jarige Leo van Dijk uit Noorddijk. CALCULATIEBESCHIKKINGEN. VOOR CELVEZELARTIKELEN. In de Nederlandsche Staatscourant van 23 April 1942 zijn opgenomen de "calcula tiebeschikking witgeweven cëlvezel-arti ke len no. 1" en de „calculatiebeschikking bontgeweven celvezel-artikelen no. 1". Bei de beschikkingen zijn te beschouwen als aanvulling op de reeds bij beschikking van 21 April jl. ingevoerde calculatievoor schriften voor wit- en bontweverjjeu. Ter wijl laatstgenoemde beschikkingen den be trokken fabrikanten verboden de door hen vervaardigde katoenen weefsels te verkoo- pen tegen hoogere prijzen dan die bere kend volgens een door het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vastge steld calculatieschema, bevatten de thans ingevoerde beschikkingen eenzelfde ver bod voor de door deze fabrikanten gefa briceerde weefsels uit celvezelgarens of uit menggarens -van katoeif en celvezel, en voor weefsels gedeeltelijk uit laatstge noemde garensoorten en gedeeltelijk uit katoenen garens vervaardigd. Voorjaarsbijenmarkt te Tilburg. In Tilburg werd Woensdag de groote voorjaarsbijenmarkt gehouden, die vrij druk was bezocht. Imkers, niet alleen uit Brabant, doch ook uit de andere provincies van ons land, waren er aanwezig, terwijl voorts tal van fruittelers, vooral uit Zee land, tegenwoordig waren. De aanvoer bedroeg ongeveer 200 korven en 50 markt- kastjes. De kwaliteit kon, gezien den stren gen en langdurigen winter, vrij goed wor den genoemd. Ongekend hooge prijzen maakten de verkoopers, die allen zonder uitzondering goede zaken deden. De groote vraag van de zijde der fruittelers liet hooge prijzen toe en zoo kon het gebeuren, dat er korven werden verkocht voor 35*per stuk. Over het algemeen liepen de prgien van 25 tot 35. De aanvoer was beduidend minder dan andere jaren, hetgeen veroorzaakt werd door de sterfte onder de bijen in den afge loopen winter en het moeilijke transport Om de transportmoeilijkheden te omzeilen, Waren er verschillende imkers die hun bijen niet hadden medegebracht, doch hier op de voorjaarsmarkt contact zochten en ze van de hand deden. Wat intusschen de sterfte betreft kunnen we geruststellende mede- deelingen doen. Van de praatjes, dat er zeer veel bijen zijn gesneuveld is weinig waar. De heer J. Andriessen, secretaris van deze bijenmarkt, vertelde ons aan de hand van de binnengekomen gegevens, dat er wat Brabant betreft nauwelijks 10 zijn om gekomen. Voorts zijn de bijen niet omgeko men van de felle koude, doch eerder van den langdurigen winter, waardoor de „zit" te lang werd. Intusschen is uit deze voorjaarsmarkt duidelijk gebleken, dat er voor de Brabant- sche imkers nog groote mogelijkheden zijn. Brabant, het tfjjenland bij uitnemendheid, leent zich uitstekend voor uitbreiding Van de bijenteelt en het heeft er alles van weg, dat die uitbreiding er ook inderdaad komt, want nu is er voor de imkers iets te verr dienen. Terwij! voor den oorlog onze bijen volkeren werden uitgevoerd naar Engeland voor gemiddeld 7 per korf, worden ze nu grif verkocht tegen de prijzen, die we reeds noemden. Hèt uitvallen van Engeland als afnemer is geen bezwaar, want thans is het tot de Nederlandsche fruittelers doorgedrongen, dat bijen onmisbaar zijn voor de bestuiving. De opbrengst van het fruit wordt er veel en ^veel grooter door. aanmerkelijk veel meer. dan de kosten verbonden aan het houden der bijen. Daar om kunnen de fruittelers rustig 'n flinken prijs betalen. De vraag van de zijde vin de koopers is echter nóg zeer groot en over treft ver het aanbod, vooral daar de lief hebberij-imkers ongaarne hun bijenvolkjes verkoopen, omdat de honing zulk kostbaar bezit is geworden. Om aan de bestaande vraag te voldoen acht men het noodig om minstens 60.000 win tervolken meer te krijgen en gezien den hoogen prijs ligt hier voor de imkers een mooie winstgevende taak. Ook de toekomst van de Limburg- sche bijenmarkt wordt algemeen als gun stig beschouwd, omdat er- hier een natuur lijken aanvoer is. KINDEREN SPEELDEN MET VUUR. Te Berkel (Z.H.) is de landbouwschuur van den heer Knippers afgebrand. De brand is ontstaan doordat twee kinderen in de schuur met lucifers speelden. Het vijfjarig zoontje werd ernstig gewond en is in hope- loozen toestand naar het ziekenhuis ver voerd- KUNSTZIJDEN ARTIKELEN. In de Ned- Staatscourant van 22 April zijn opgenomen $e calculatiebeschikking witgeweven kunstzijden artikelen no. 1 en de calculatiebeschikking b'ontgeweven kunstzijden artikelen no. 1. Beide beschik kingen verbieden den betrokken fabrikan ten de door hen vervaardigde artikelen te verkoopen tegen hoogere prijzen dan die, welke z\jn berekend aan de hand van een desbetreffend door het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vastge steld calculatieschema, waarvan afschrif ten voor fabrikanten bij het rijkstextiel- bureau verkrijgbaar zijn. is gearomatiseerd citroen, zuurpoeder. Elk carton, netje bevat een hoeveel heid, welke in geur en smaak overeenkomt met het sap van 20 citroenen en kost 50 ets. Neemt U 'n cartonnetje Limonsecco in gebruik. U zult er genot en plezier van hebben. De behandeling van vijandelijk vermogen. DE TOEPASSING DER VERORDENING. De vereeniging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) en de be drijfsgroep handelsbanken deelen mede, dat zij d.d. 16 April 1942 van de Deutsche Re visions- und Treuhand-A.G. te 's-Graven- hage een schrijven hebben ontvangen, waarvan de vertaling als volgt luidt Betreftbeschikking over banktegoeden van vijanden. Volgens art. 8 van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende de behande ling van vijandelijk vermogen van 24 Juni 1940 (vo. 26/40) mag -over het in het be zette Nederlandsche gebied aanwezige vij andelijk vermogen niet worden beschikt. Daarmede zijn ook beschikking over bank tegoeden van-vijanden in den zin van de verordening betreffende vijandelijk vermo gen in beginsel niet toegelaten. Volgens art. 9 (1) sub 1 van de genoemde verorde ning vallen echter die beschikkingen, wel ke binnen het kader van het bestuur van een bedrijf of onroerend goed of tot voort zetting van een huishouding noodig zijn, niet onder het beschikkingsverbod- Om een uniforme handelwijze ten aanzien van de toelating van die beschikkingen voor het voortzetten van een huishouding op grond van art. 9 (1) si)b 1 welke aan de banken, die de rekeningen voeren, wor den aangevraagd, te bereiken, heeft de heer commissaris-generaal voor financiën en economische zaken op grond van art. 25 der vo. 26/40 het volgende bepaald 1) De banken, die de rekeningen voeren, moeten bij de beoordeeling- van uitbeta- lingsaanvragen door vijanden of door zich in Nederland bevindende tot onderhoud ge rechtigde verwanten van vganden, die tot hun vroegere huishouding in Nederland be- hooren, behalve het onderzoek of de aan vrager tot de beschikking over de reke ning ten aanzien, van den vgand gerech tigd is, in het bijzonder nagaan, of de ge vraagde beschikking inderdaad voor de voortzetting van de huishouding onvermij delijk noodzakelijk is. Tot dit doel dienen de banken zich omtrent het vermogen en het inkomen van de desbetreffende perso nen te doen inlichten en dé hun verstrekte gegevens aannemelijk te doen maken. Betalingen voor de voortzetting van de huishouding van personen, die vroeger niet met den afwezigen vijand tot een gemeen schappelijke huishouding hebben behoord, zijn op grond van art. 9 (1) sub 1 niet toegestaan, tenzij de vijand tot het onder houd van deze personen wettelijk ver plicht is. Betalingen aan personen, die uit anderen hoofde een inkomen van meer dan 400 per maand hebben, zijn niet toegelaten. 2) Voorzoover beschikkingen over het banktegoed van den vijand op grond van het onderzoek als bedoeld onder 1 als toe laatbaar moeten worden beschouwd, mo gen de banken uit het tegoed betalingen voor de voortzetting van de huishouding doen tot een maximum bedrag van 200 per maand. Dit bedrag kan voor eiken tot onderhoud gerechtigden verwant van den vijand met 50.per maand worden ver hoogd echter tot hoogstens f 400 per maand. Indien er meer afzonderlijk wo nende tot ondèrhQud gcrechtigdc.i zyn moet dit bedrag evenredig worden ver deeld. In elk geval mag ten laste van het tegoed van een vijand niet rr.eer dan 400 per maand worden betaald- 3) In bijzondere met bewijzen te staven uitzonderingsgevallen kunnen de banken zich wenden tot "onze instelling, als de door den heer commissaris-generaal voor financiën en economische zaken aange stelde beheerster van banktegoeden, wel ke aan viianden in den zin van de veror dening betreffende vijandelijk vermogen toebehooren, teneinde op grond van art. 9 (1) sub 2 van de vo. 26/40 een machti ging voor verdergaande beschikkin ""n te vragen. VERDRONKEN. In de Westsingelgracht te Delft raakte in een onbewaakt oogenblik het vijfjarig meisje H. te water en verdronk. De ruim 3-jarige C- Knoop te Emmer- Erfscheiderveen is te water geraakt en verdronken. SPORT Voetbal ALLE KAMPIOENEN IN HET ZUIDEN BEKEND. Hoewel thans in alle vijf Zuidelijke klassen de kampioenen en ook in vier gevallen de clubs, die definitief als nummer twee eindigen, bekend zijn, hebben de plotseling weer opgedoken berichten over het niet doorgaan van de voorgenomen splitsing in vele gevallen een domper gezet op de vreugde als gevolg van de behaalde succes sen. Het feit dat nog steeds geen definitieve be slissing bekend is op het tijdstip, waarop met het spelen van de promotie-wedstrijden een aan vang zou kunnen worden gemaakt, heeft ver bazing gewekt. We denken bijv. aan de situatie in afd. C, waar De Valk en Brabantin met een gelijk aantal punten de tweede en derde plaats deelen. Deze beide clubs .moeten thans een be slissingswedstrijd spelen teneinde uit te maken wie van belden aan dewaarschijnlijk te spe len promotiewedstrijden mag deelnemen. Deze bestaande twijfel moet wel zijn stempel druk ken op dergelijke wedstrijden. Het is dan ook zeer gewenscht. dat zoo spoedig mogelijk in deze onverkwikkelijke geschiedenis een beslissing wordt genomen, zoodat de clubs weten waar ze aan toe zijn. We zullen in onze beschouwing nog rekening houden met de mogelijkheid, dat de voorgenot- men promotie en degradatie zal worden door gevoerd. Door de resultaten van jl. Zondag zijn thans alle kampioenen bekend.» zoodat Bleyerheide, Maurits. V.V.V.. De Baronie/D.N.L. en Vlissin- gen het volgende seizoen deel zullen uitmaken van één der Zuidelijkeeerste klassen, terwijl Limburgia, Sportclub Emma, De Valk of Bra- fcantia, R.K.T.V.V. en R-B.C. met nummer laatst van de eerste klasse in twee groepen van drie. zuilen uitmaken welke 4 van deze 6 clubs de eerste klassen zullen completeeren. In afd. A wist Bleyerheide door een benauwde overwinning op Waubachschc Boys don titel in handen te krügen, zoodat Limburgia met de tweede plaats genoegen moest nemen. Do inder tijd ongeldig verklaarde wedstrijd R.K.O.N.S. Limburgia zal dus wel niet worden overgespeeld. Waubachsclie Boys, dat zoo lang een ernstig concurrent is gebleven, wist na de. vorstperiode geen enkelen wedstrijd meer te winnen, zoodat ze ten slotte nog met grooten achterstand op de nummers 1 en 2 eindigt. De strijd om de laatste plaats gaat nog tusschen Kolonia en R.K.O.N.S.. laatstgenoemde heeft de slechtste papieren. De kopgroep is thans: Bleyerheide 18 14 1 3 55—32 29 Limburgia 17 li 2 3 52—26 26 In afd. B bleek de vorige week door het A.N.P. gepubliceerde uitslag van den wedstrijd Sittard Sportclub Emma onjuist. Te elfder ure werd deze thans ingelascht en zoowaar wist het in ernstig gevaar veikeerende Sittard met 31 te winnen. Het resultaat Hiervan is. dat Maurits dat trouwens, zelf met groote cijfers van Heer won, kampioen werd. Voor het Heerlensche V.WB., dat zoo kranig van zich hsd afgebeten, liep het minder mooi: Sittard behaalde juist een puntje meer. Sportclub Emma kon de tweede plaats behouden. Hier is de stand nu: Maurits 18 13 3 2 72—32 29 Sportclub Emma 17 10 3 4 34—18 23 In afd. C besloot V.V.V. het seizoen met een klinkende overwinning op Weert. De Valk be hield haar kans door Tegelen te kloppen, waar door laatstgenoemde definitief onderaan kwam te bengelen. De Valken hebben thans een gelijk aantal punten als Brabantia, zoodat bier een be slissingswedstrijd noodig is geworden. De stand 18 13 3 2 53—22 29 18 11 3 4 55—22 2-5 18 12 1 5 48-31 25 is: V.V.V. De Valk Brabantia In afd. D besloot" de Baronle/D.N.L. met een 31 overwinning op de degradatiecandidaat Schtjndel. Deze uitslag bleek van buitengewoon veel belang, want alle andere gegadigden voor do onderste plaats wennen zoodat Schijnde! op het laatste nippertje de ouderste plaats van Hero heeft overgenomen. De conservenmenschen won nen met 52 van de Kanaries, in Den Bosch nog wel. Zwaluw won van Top. ook al in een uitwedströd. terwijl W-S-C. ten slotte niet ond,er deed en beide punten van S.V.D. mee terug bracht. Een buitengewoon spannend slot. Hier is de stand aan den kop: Baronie D.N.L. 18 12 4 2 50—28 28 R.K.T.V.V. .18 9 6 3 67—46 24 en nan de staart: W.S.C. met 16. Zwaluw met 15. Hero met 14 en Schijndel met 13 punten uit 18 wedstrijden. VOETBALPROGRAMMA. Het programma voor Zondag luidt: 2e klasse E: R.C.S.Vlissingen; Dosko—Bres- kens, De ZeeuwenGoes. 3e klasse N: Middelburg IT—De Zeeuwen II; Goes IITerneuzen II; E.M.M.Zeelandia. 3e klasse O: IJzendükeOostburg; Schoondijke —Aardenburg; BiervlietAxel. WEDSTRIJDPROGRAMMA N.V.B. AFDEELING ZEELAND. Ie klasse A: Vlissingen IIIGoes III; Zeelan dia H—E.M.M. II; De- Zepuwcn III—Middel burg III. Ie kl. C: HontenisseR.I.A.Douane v.v. Hulst Terneuzen III—Steen. Ie kl. D: Hansw. boys—Scheldeboys; Zeelandia '40Patrijzen; RobuhTerseke: 's-Heer Arends- kerkeHemkenszand; Zeeuwscbe BoysCort- gene. 2e kl. A.: Walcheren II—R.C.S. III. 2e kl. B.: Groede IIBreskens III; Oostburg II—Schoondijke III; Sluis IIIJzendQko II; ZuidzandeRetranchement. 2c kl. C.: Axel III—Clinge II; Hontenisse III —Corn. Boys II: Hontenisse IISteen II; Ter- hole IITerneuzen IV. 2e kl, D.Patrijzen IIIZeeuwsche boys II; Scheldeboys IIKattendijke; Lnctor IIZee landia '40 II; Patrijzen II—Colijnsplaatsche boys II. 3e kl. A.: R.C.S. IV—Middelburg V: Walche ren IIIVlissingen V/ De Zeeuwen VE.M.M. IllR.C S. V—Middelb. boys II. Adspiranten: E.M.M. AR.C-S. B: Middelburg AWalche'reir: E.M.M. BVlissingen: Middel burg BR.C.S. A: De ZeeuwenMiddelburg C. 29 April 1942: Middelburg A—E.M.M. B: Vlis singenE.M.M. A: WalcherenDe Zeeuwen; R.C.S. B—R.C.S. A. Biljarten BILJARTVEREENIGING A.B.C. TE VLISSINGEN. In den afgeloopen winter, werden door de Biljart- vereeriging—A.B.C. seriewedstrUden gespeeld welke bestonden uit vier klassen. De ze zijn inmiddels ge ëindigd".' Ala stimulans voor de leden om hun uiterste beat te doen; mocht de winnaar van elke klasse: me dekampen ln de daarop volgende klasse. Het resultaat gende uitslagen. De feestelijke prijsuitreiking vindt Donderdag plaats. Rest nog te vermelden dat A.B.C. de vorige maar-d vereerd werd met de bronzen Plaquette van den N.B.B. ter gelegenheid van het tienjarig bestaan, (12 Dec. 1940), hetwelk feit indertijd stilzwijgend voorbijging. 4e klasse, Libre. /.T. Dorpm/ns 4 8 200 150 1,33 7 1,61 H. Hollet/randse 4 4 108 160 0.67 4 0.81 J. Heljman 0 137 162 0.$J 8 1.62 3e klasie, cadre. I. P. Maas 4 8 300 109 2.75 13 S.12 2. C. Oorschot 4 6 245 133 1.81 13 2.SS 3. W. Ossel 4 5 280* 108 2.59 17 3.57 4. J. Btjleveld 4 3 2«1 128 1.88 18 2.20 5. J. Dorpmans 4 0 180 133 1.36 9 1.81 2e klasse, cadre, L Th. de Vries 6 10 694 170 4.08 31 5.20 2. A. Kats 6 S 715 192 3.72 30 4.46 3. M. Houtzager 6 S 657 183 3.57 23 4.31 4. W. Vermeulen 6 6 655 202 3.24 19 4.31 Nooüer 6 6 672 238 2.87 23 5.43 de BruiJn 6 2 594 211 2.81 16 3.44 Maas 6 2 631 207 2.56~31- 3.13 1e klasse, cadre. 1. F. Verhulst 4 6 1318 80 16.42 71 20.58 2. I. v. d. Velde 4 6 781 104 7.50 47 11.11 3. C. Hoornick 4 4 673 137 4.92 40 6.25 4. A. Kestcloo 4 3 687 141 4.87 37 5.90 5. Th. de Vries 4 l 534 108 4.94 29 5.90 5. L. de 1 6. X. de 7. P. Ma; Zwemmen BAGXHILD HVEGER VERBETERT WERELDRECORD 500 YARDS. Ragnhild Hveger heeft te Ttopephagen het re cord 500 yards borstcrawl verbeterd. Het stond sinds 81 Augustus 1937 op 5 min. 57.9 sec. op haar naam. Bijna 5 seconden knabbelde zij er nu af cn noteerde 5 min. 53 sec. LEVERING OOK AAN DEN HANDEt LAND- EN TUINBOUW VERBOD TOT VERHANDELEN EN AFLEVEREN VAN STRO O VLAS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning- in oorlogstijd maakt, in aansluiting op de publicaties in Januari jl., bekend, dat het aan de exporteurs niet meer toege staan is stroovlas te koopen op de namens de Nederlandsche akkerbouwcentrale door de stichting van Nederlandsche stroovlas- exporteurs uitgereikte machtigingen. Te lers en/of handelaren mogen aan de expor teurs derhalve geen vlas meer verkoopen op vertoon van deze machtigingen. Het af leveren der reeds aan de exporteurs voor export verkochte partyen mag nog plaats vinden. Voor het verkrggen van toestemming tot 't verhandelen en afleveren van stroovlas aan de Nederlandsche vlassersbedrijven is de volgende regeling getroffen. De reeds voor 30/12 '41 en daarna op ver- gunning tot aankoop door telers en/of han delaren 'aan vlassers verkochte partyen stroovlas mogen slechts worden afgele verd tegen in ontvangstneming van mach tigingen tot afname van deze partijen, wel ke machtigingen door de betrokken vlas- sèrs moeten worden aangevraagd bij de ondervakgroep „Vlasbewerkende industrie".' Schiedam9chesingel 50e te Rotterdam Postbus 1149. Voorzoover door de N.A.C. aan telers en handelaren reeds ontheffing van het afleveringsverbod is gegeven, kan op die ontheffing nog afgeleverd worden. Voor door vlassers nieuw aan te koopen partijen geldt, dat deze tot 3 Mei van han delaren uit de reeds door hen aangekochte, doch nog niet doorverkochte partijen mo gen koopen, mits zij in 't bezit zijn van 'n aankoopvergunning, welke door 'den vlas ser dient te worden aangevraagd en aan den handelaar moet worden afgegeven. Bij aflevering dezer partijen moeten bovendien de bovenbedoelde machtigingen tot afna me worden ingenomen. Deze aankoopver- gunningen moeten eveneens worden aan gevraagd bg de ondervakgroep „Vlasbe- werkende industrie". De vergunningen tot aankoop, welke reeds door de N.A.C.-wer den afgegeven aan vlassers, moeten, voor zoover er nog geen vlas op aangekocht is, worden omgeruild by bovengenoemde on dervakgroep. Na 3 Mei zullen de vlassers tegen afgifte van de aankoopvergunningen nog slechts kunnen koopen by de stichting Nederland sche stroovlassersexporteurs, gevestigd te Rotterdam, bureau houdende te Groningen. DOOR VALLENDE HEIPAAL DOOL:;? LIK GETROFFEN. Aan de Rijnhaven N.Z. te Rotterdam op hét terrèin van Blaauwhoedenveem was men bezig met het trekken van heipalen, die vervolgens in het water van de haven tot een vlot werden gevoegd. Brj het neer laten van deze >palen werd, doordat een strop losschoot,de 39-jarige grondwerker G. Schreuder aan het hoofd getroffen. Hij werd zoo ernstig gewond dat hij by aan komst in het'ziekenhuis reeds bleek te zgn overleden. PRIJSHOUDENDE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Evenals do voorafgaande dagen waren er wei nig orders en de handel was gedurende den geheelen middag van beperkte afmetingen. On middellijk bij de opening ontwikkelde zich in de toongaangevende aandeden weliswaar dc ge bruikelijke beweging, maar reeds spoedig bleek, dat er niets te doen was. De stemming was echter goed prijshoudend. Het meest ging nog on» in olies, die' op 302 werden ingezet en na dien nog maar kleine fluctuaties aanschou wen gaven. Voor de Indische cultuurfondsen was de animo gering. De tabakken lagen vrijwel geheel verlaten.' Van de rubberwaorden laeen de incourante soorten bijna geheel buiten "de belangstelling. De suikerrubriek vertoonde al leen eenige affaire voor HVA's. die zich rondom 290 bewogen. De scheepvaartmarkt was even eens stil. De koersen waren hier en daar iets hooger. Voor industrieêlen bestond maar geringe belangstelling. De Philipsaandeeien hielden zich voortdurend op in de omgeving van 300 procent. Unilevers waren goed prijshoudend. De beleg- gingsmarkt was-kalm. Alleen de nieuwe 3% leening Nederland gaf eenige affaire to aan schouwen. Ned. Obl. 1941 100 4 100%—100%; Ned.'Obl. 3941 100 3i.; 98%—9SV<; Bataafsehe Petr. Mij. Obl. 4% 102%—102%: Idem Obl. 3% 95',—95-V. A Amsterd. Bank 157%—157; A Incassobank lo-%151 A Arendsburg Tabak Mij. 210— 210: Ned. Ie lng 1910 4 100%—100",Ned. 2e !ng 1940 4 100%100%: Ned. met hel. fac. 1910 4 100%—100%; Ned. a 1000 1937 3 93-93-%; Ned. ft 1000 1938 (3%) 3 ?6%—96%-%: India a 1000 1937 3 89%89%Indië a 1000 1937 A 3 87— 87%; A Koloniale Bank 135—135",; A Ned Ind. Handelsbank 92%—92; C Ned. Handel-MQ. f 1000) 133133; A Algem. Kunstzijde Unie 157%—155%-95%A Van Be'rkel's Patent HO 13S%: C Calvé Drift 121%—122: A Lever Bros Unilever 171%—171%-73; A Ned. Ford Aut. MiJ. 330; A Philips' Gloeii. Pabr. Gem. Bez 301%298%-301'A.Idem Pref. W.A. 175: A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 263%; A Kon. Petr. Mij. 300301%-03%: C Amsterdam Rubber 183% 186-8S; A Bandar Rubber Mij. 151—152; A Deli Batavia Rubber Mij. 142%—142%: C Oostkust'» 500 100; A „Serbadjadi" Sum.-Rubber 92% 92%-93%A Sumatra Rubber Cult. 153; A Ver. Ind. Cult. Ondern. 127; A Holland-Amcrika Hjn 154153%-52; A Java-China-Japan lijn J27*4 128: A Kon. Ned Stoomb. MQ. 194%—193-94% A Ned. Scheepv. Unie 176%—179-80%A Rotterd. Lloyd 149%—149 Vi: A Stv. Mij. Ned. 149%— 149%; A H.V. Amsterdam 2S4—2SS-92%: A Ja- vasche Cultuur MU 171—171%; A Ned. Ind. Sui ker Unie 170170%C Deli MQ. b. J 1000 178— 180: A Senembali MQ. 151—154. Reeds geruimen tijd staan de mannen der Ne derlandsche ambulance onder dc strer.ge tucht van do Duitsche militaire opleiding. Zware, zeer zware oefeningen moeten zij maken om voor hun taak geschikt te worden. Maar ze hebben het er graag voor over. deze kerels uit één stuk. Z\j weten, dat het hun plicht is. Op U lezer rust ook. een plicht. Uw steun wordt gevraagd voor deze hulpexpeditie aan het Oostfront. Stort daar om regelmatig een bijdrage op girorekening 87600. Nederlandsche ambulance, konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5