PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 24 APRIL 1942 De Japansche opmarsch in Birma. Mislukte bolsjewistische aanvallen. Verlenging van het afleverings- en verkoopsverbod van serviezen e. d. ABONNEMENTSPRIJS; 39 ct. per week of -2.42 per kwartaal Franco.per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 16 regels 65 ct. Iedere regel meer 13 ct, dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en 11 ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 15 woorden 30 ct., elk woord meer 6 ct. bij vooruitbetaling. „Brie- Wen of adres Bur.v.d.Bl." 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE. GOE$CHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 339300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 185ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 95 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER, VLISSINGEN De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 3521, na kantoortijd telef. 2925, Administratie telef. Soil GOES: Red. en Admlnistr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2476 SOUBURG: Kanaalstraat 45. tel. 234 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35. tel. 21 Radio Delhi meldt uit Birma, dat de Ja pansche opmarsch op den linkeroever van de rivier de Salwin dreigende afmetingen heeft aangenomen. De, Japansche troepen staan reeds voor Loikau. Aan het centrale front hebben de Japanners een punt op 150 mjjl ten Zuiden van Maridaiay bereikt. Volgens een bericht van den Britschen berichtendienst uit Tsjoengking hebben de Chineesche troepen in Birma zich „met succes" teruggetrokken uit Loikau. Zij heb ben zich vereenigd met het gros der Chi neesche troepen, verder naar het Noorden. de hulp der tsjoengkingtroepen. De hulp der Tsfoengkingtroepen in Bir ma noemt de „Times" in een door den Britschen berichtendienst verspreid strate gisch commentaar in het bijzonder daarom waardevol, omdat de Tsjoengkingtroepen den Britschen terugtocht hebben gedekt. Men kan er niet genoeg de aandacht op vestigen, zoo merkt het Londensche blad op, dat de Japanners in Birma in het voor deel zijn, in het bijzonder wat betreft de steunverleening uit de lucht. De Japanners rukken op twee prachtige wegen naar het Noorden op, waarbij hun verkeersmogelijk- heden in Thailand, dat een steunpunt heeft, dat tot dusver zeer veilig was, niet mogen worden vergeten. Wij daarentegen hebben naar onze basis slechts zeer middelmatige verbindingsmogelijkheden. De verkeerswe gen zijn ook naar alle waarschijnlijkheid de factor, die de hulp bepaalt, welke China kan leveren. De zwaarste gevechten spelen zich thans af aan het voornaamste Chi neesche front en wel aan de. Sittang bij PymAana en ten Westen van de Salwin in het Zuiden van het Saw-meer. Naar United Press van het Irawadi- front meldt, bezorgen overgeloopen Birma- nen den Britten groote moeilijkheden. Zij zyn - specialisten in nachtelijke overvallen. tsjoengking-generaaSl overgeloopen. De commandant van het 39e leger van Tsjoengking, generaal Soenliangsjeng, heeft zich met eenige duizenden soldaten by de nationale Chineesche tfoepen aan gesloten. Soenliangsjeng verklaarde, dat hij overgeloopen is omdat naar zyn meening verzet tegen Japan doelloos is en slechts in het belang van Engeland en de Ver. Staten zou zijn. nederlandsche ambtenaren op oost-ja va gearresteerd. De Japansche militaire autoriteiten op Oost Java deelen mede, dat een niet ge noemd aantal vroegere Nederlandsche amb tenaren zijn gearresteerd, die een onder mijnende actie voerden, welke ten doel had de orde en rust in de door de Japanners bezette gebieden te verstoren. Teneinde orde en rust in ieder opzicht op Oost-Java te herstellen is een eerste bijeen komst van provinciale Indonesische gou verneurs te Soerabaja bijeengekomen on der toezicht van Japansche militaire auto riteiten. Op de conferentie werden ver schillende administratieve en economische problemen behandeld, zooals de stabilisatie der valuta en verhooging van de landbouw productie. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekenid!: „In het Oosten leverden verscheidene eigen aanvalsoperaties succes op. In den centralen en Noordelijken sector van het 'front mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben Woensdagnacht een groote bewapen ings- fabriek der bolsjewisten in Stalingrad aangevallen en talrijke bomtreffers ge plaatst, waarop branden en ontploffingen volgden. Een andere doeltreffende lucht aanval was gericht op de haveninstallaties van Moermansk. In Karelië hebben Finsche troepen na gevechten die tien dagen hebben geduurd, aan het front van de Swir 150 vijandelijke aanvallen afgeslagen. Hierbij verloor de vij and behalve talrijke gevangenen en wapens meer dan 14.000 dooden. Ook de tegen een Duitsche formatie in dezen sector onderno men aanval van den vijand^ mislukté met bloedige verliezen. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van verkenningstroepen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben overdag en des nachts met succes de aanvallen óp de militaire installaties en vliegvelden op het eiland Malta voortge zet. In luchtgevechten boven Malta werden 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij nach telijke aanvallen bomtreffers op 'n spring stoffenfabriek in Zuid-Engeland. In het Kanaal ontstonden in den' nacht van 21 op 22 April tusschen Duitsche pa trouille-formaties en Britsche motortorpe dobooten verscheidene gevechten, in het verloop waarvan een aantal vijandelijke motortorpedobooten beschadigd werd. In het zeegebied ten Zuiden van Bou logne werden in denzelfden nacht bij een botsing van Duitsche mijnenvegers met een Britsche formatie motortorpedobooten een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht en twee andere zwaar, bescha digd. De Britsche formatie trok zich daar op onder de bescherming van 'n rookgordijn terug. De eigen booteö liepen zonder ver liezen of beschadigingen haar steunpunt binnen. Tijdens dit korte gevecht zetten de Britten op een afgelegen plaats aan de kust een kleine stoottroep aan land, die onmiddellijk in- een vuurgevecht met een Duitsche kustwacht gewikkeld werd en zich ijlings met bloedige verliezen en met achterlating van de geheele uitrusting te rugtrok. Woensdagnacht wierpen Britsche vlieg tuigen bommen neer in West-Duitschland. De burgerbevolking leed enkele verliezen. Geringe materi&ele schade werd vooral aangericht in'woonwijken. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vijf der aanval lende bommenwerpers neer. Kapitein Ihlefeldt behaalde Woensdag overdagaan het Oostelijke front zijn 98e tót 101de overwinning in de lucht- Ober- feldwebel Gildner behaalde in den nacht van 22 op 23 April zijn 30e en Oberfeld- webei -Beier zijn 15e nachtelijke overwin ning in de lucht.* Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den na.cht van 23 op 24 April havenwerken en docks aan de Zuid kust van Engeland die voor de oorlog voering van belang zijn^met brand en brisantbommen aangevallen. Om 23 April drongen Duitsche vliegtuigen tot Schotland door en brachten belangrijk ver kenningsmateriaal mee terug. ENGELSCHE KRUITFABRIEK GEBOMBARDEERD. Naar van militaire zijde verluidt, hebben Woensdagnacht Duitsche gevechtsvliegtui gen de reeds den dag tevoren onet succes aangevallen fabriek van ontplofbare stof fen aan de Engelsche Zuidkust met. bom men van zwaai kaliber bestookt. Daarbij werden wederom treffers geplaatst, die hevige ontploffingen veroorzaakten. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 23 op 24 April het kustgebied vani Noord-Duitschland aangevallen. Er ontstond geringe schade aan woonwijken en ook eenige personen werden het slacht offer van deze aanvallen. Vier der aanval lende bommenwerpers werden neergescho ten. Een enkel toestel kwam in de buurt van de rijkshoofdstad, waar het zonder bommen uit te werpen omkeerde, zoodra het luchtdoelgeschut in werking trad. SPIONNAGE IN SPANJE. De politie te Bilbao (Spanje) heeft ver scheidene Fransche staatsburgers gear resteerd, die voor den inlichtingendienst van De Gaulle werkten. Men heeft reeds kun nen vaststellen, dat hier sprake is van een belangrijk spionnagesysteem, dat"'door En- gelschen en De Gaullisten, was georgani seerd en waartoe ook een aantal personen uit San Sebastian en Madrid behoorde. HONGERSNOOD IN PERZISCHE STAD. In de Iraansche stad Sjaroed aan den weg van Teheran naar Mesjed heerscht groote hongersnood. Het blad Ittilanat meldt, dat tweederde der inwoners aan - den hongersnood zijn prijsgegeven. Sjaroed ligt in het bezettingsgebicd der bolsjewis ten. Diplomatieke betrekkingen tusschen Zuid-Afrika en Vichy. Het door Reuter verspreide bericht, als zou Zuid-Afrika de diplomatieke betrek kingen met Vichy hebben verbroken, wordt in officieele kringen te Vichy onjuist ge noemd. GEVECHTEN TUSSCHEN IRAANSCHE TROEPEN EN KOERDEN. Omtrent de nog steeds voortdurende ge vechten tusschen Iraansche regeerings- troepen en Koerdische opstandelingen, zijn thans nadere berichten ontvangen. In het ^Noorden van Koerdistan zijn de gevechten het hevigst. Daar staan de rebellen onder bevel van het bekende kordische stam hoofd Mohammed Rasjid- De Iraansche regeering heeft tot hem het bevel gericht zich over te geven. Mohammed Rasjid heeft hieraan echter geen gevolg gegeven. De regeering heeft daarop vijf regimenten naar het gebied der opstandelingen ge- stuufd. OPROEP BISSCHOP VAN RIJSSEL. Kardinaal Lienart, bisschop van Rijssel, heeft tot de Vlaamsche landbouwers een oproep gericht waarin hij hen aanspoort om hun graanreserves aan de overheden af te staan, teneinde hen in staat te stellen door het overgangstijdperk te geraken. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansch weermachtbericht van Woensdag luidt„In Cyrenaica de normale activiteit der patrouilles. Eën vijandelijk vliegtuig, dat door ons afweervuur werd getroffen, stortte brandend neer! De lucht bombardementen op de militaire installa ties van Malta zyn voortgezet. De Duitsche jagers hebben ^tijd ens gevechten boven het eiland acht Spitfires en èen Curtiss neer geschoten. Talrijke andere toestellen wer den op den grond vernield. Woensdag-nacht hebben Engelsche vlieg tuigen eenige bommen geworpen op Ra- gusa en nogmaals op Comiso geen enkel slachtoffer onder de bevolking, schade van weinig belang te Comiso. Volgens latere berichten is de Britsche torpedobootjager „Havock", die in het weermachtbericht rir. 675 genoemd is, ge torpedeerd en tot zinken gebracht door onze duikboot „Aradam" onder bevel van lt. ter zee Oscar Gran, die van een kruis tocht terugkeerde"- Kenmerkend voor de positie der bolsjewieken. Het militaire blad der bolsjewieken, Róo- de Ster, eischt in een der laatste edities zeer scherpe maatregelen tegen lafaards, paniekzaaiers en defaitisten. Het blad schrijft: de politieke commissarissen moe ten de eersten zrjn, die een nieuwen geest van strijdvaardigheid inblazen aan het Sovjet-leger. Blijkbaar om den gevreesden verplette renden indruk van dezen eisch te verzwak ken, beweert,'t blad in denzelfden oproep, dat nieuwe reserves met groote gevechts ervaring naar het front gestuurd zullen worden. Het. artikel van het militaire orgaan der bolsjewieken heeft in diplomatieke krin gen van de Zweedsche hoofdstad opzien verwekt. Men beschouwt het als een dui delijke illustratie van een hier bekend ge worden uitspraak van Stalin, volgens wel ke deze verklaard zou hebben, dat de Sov jet-Unie op den eersten verjaardag van haar oorlog met Duitschland de vijanden ofwel verslagen moet hebben, ofwel ten onder zal moeten gaan. De mislukte landing der Britten bij Boulogne. Omtrent de mislukte landingspoging der Britten aan de Fransche Kanaalkust ten Zuiden van Boulogne verneemt het D.N.B- van het opperbevel der weermacht de vol gende bijzonderheden Bij de poging om een prikkeldraadver sperring op het strand door te knippen werd de vijand opgemerkt. Hij opende daarop met automatische pistolen en ge weren een zinloos vuur in den donkeren nacht. Uit het vuur uit de loopen kon worden opgemaakt, dat zich ongeveer vijf tig soldaten op het strand bevonden. In weinige oogenblikken waren de bezettin gen van de Duitsche kazematten gereed tot afweer. Zoeklichten flitsten op en het vuur der machinegeweren bereidde den vijand een bloedige ontvangst. De Brit sloeg zeer snel op de vlucht en bracht zich in veiligheid op ongeveer honderd meter van het strand liggende motortorpedoboo ten1. Een kunstmatige nevel gaf den weg van dé" afgeslagen vijanden aan. Korten tijd later kwamen Duitsche motortorpedo booten in contact met den vijand, die zich 'naar zee terugtrok. Bij het aanbreken van den dag werden voor het prikkeldraad de achtergelaten Engelsche geweren en handgranaten, eenige mijnen, pioniergereedschap en an dere uitrustingstukken gevom'u. Klaar blijkelijk waren er ook gewonden by den tegenstander, zooals bleek uit de bloedige sporen die naar het strand voerden. De Britten 'hebben zich acht minuten op Franschen bodem bevonden. Lord Beaverbrook over een tweede front. Naar de Britsche nieuwsdienst uit New- York meldt, heeft Lord Beaverbrook in een rede aan hel jaarlijksch diner van het „Bureau of Advertising" een pleidooi ge houden voor het oprichten van een tweede front in West-Europa door Engeland. Hij putte zich uit in loftuitingen jegens de Sovjet-Unie en Stalin en jegens de zg. prestaties van het communisme. Vervolgens zeide htf, ervan overtuigd te zijn, dat de beste wijze van verdediging den aanval is. Naar mijn meening, aldus Lord Beaver brook, moet Engeland die tactiek volgen en door een aanval ergens aan de 3200 kilometer lange kustlijn, die thans door Duitschers bezet gehouden wordt, een tweede front in West-Europa openen. Lord Beaverbrook bepleitte de onder steuning van de Sovjet-Unie en prees ook de „prestaties" van het Britsche leger in de afgeloopen twee jaar, alsmede de offers, die de bevolking van Engeland gebracht heeft, en de bekwaamheden van onzen grooten leider rar. Churchill. DE VERNIELINGEN TE KIEF. Het gemeentebestuur van Kief heeft een rapport opgesteld over de vernielingen, welke de bolsjewisten voor hun vlucht hebben aangericht. De binnenstad heeft het meeste geleden. Groote stukken van de hoofdstraten zijn aan de vernielings woede der commissarissen ten offer ge vallen. Hier Stonden de grootsteen schoonste gebouwen, schouwburgen, ban ken en winkelmagazijnen. 360 gebouwen zijn gedeeltelik vernield. In iotaal moet ongeveer 2y2 millioen ton puin \vorden op geruimd. DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN IN AMERIKA. Naar radio Lyon uit Washington ver neemt, zal met ingang van 5 Mei in de Vereenigde Staten distributie van levens middelen worden ingevoerd. doodelijk ongeval op staatsmijn emma. De werkman J. Huiskes is in de laad plaats van schacht 1 op de 325 meter ver dieping van staatsmijn „Emma" tusschen in beweging zijnde mijnwagens en een wand van de laadplaats bekneld geraakt. Hg kreeg ernstig inwendig letsel aan de gevol gen waarvan hij is overleden. ONVERSCHROKKEN MANNEN. Dappere kerels, onverschrokken mannen gre pen naar de wapenen en snelde» naar het Oos ten, waar het bolsjewisme dreigde. Dat was in Juni 1941. Intusschen wierpen zij den aartsvijand van het beschaafde Europa terug, hielden hem dezen winter in bedwang en zullen hem in de komende maanden vernietigen. Tot deze dappe re strijders behooren ook Nederlandsche man nen, want een waarachtig Nederlander was nim mer een lafaard en verzaakte nooit zijn plicht als het vaderland in gevaar was. Landgenoot, ook gij zijt geen lafaard, ook gij kent Uw plicht. Meldt U dus aan bij het vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, to 's-Gravenliage, De noodzaak van distributie van huishoudelijk aardewerk. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het thans van kracht zijnde verbod tot het koopen, verkoopen en afleveren van thee-, tafel- en ontbijtserviezen en ser viesgoed van aardewerk of porselein is verlengd tot en met 30 April 1942. Onder serviesgoed moet worden ver staan: platte borden, diépe borden, des sertborden, ontbijtborden, koppen met bij- behoorende schotels (oorgoed), losse kop pen en kommetjes,gedekte schotels (dek schalen), vleeschschotels (rond en ovaal), vischschotels (rond en ovaal), soepterri nes, sauskomipen, saladebakken, zuurscha- len, theepotten, koffiekannen, melk- en roomkannetjes, suikerpotten, botervloten, broodschalen, melkkannen, melkbekers, nestenschalen. De situatie ten aanzien van het huishou delijk aardewerk is zoodanig, dat de over heid de distributie in voorbereiding heeft moeten nemen. Gedurende eenige maanden vóór het ver koopsverbod afkwam, bestond er een ware koopwoede by het publiek, welke zich voor al daarom toespitste, omdat zy zich voor deed in de weken, waarin Sint "Nicolaas en Kerstmis vielen. Men maakt van deze feestdagen bij uitstek gebruik om elkaar nuttige geschenken van aardewerk te ge ven. De winkeliers konden tot voor korten tijd aan die vergroote vraag wel voldoen, daar zij in meer of mindere mate de be schikking hadden over voorraden. Met de productie was het echter sinds geruimen tijd al ernstig gesteld, reden waarom de overheid tenslotte tot een verkoopsverbod moest overgaan, om althans straks in staat te zijn om in de dringendste behoeften te voorzien. Wat omvat dit verkoopsverbod? Het verkoopsverbod betreft behalve de volledige eet-, thee- en ontbijtserviezen- ook het verbod tot aflevering van het ser viesgoed, jvaarvan hierboven een opsom ming is gegeven. Hoewel wij hier te lande een aardewerk industrie van behoorlijken omvang bezit ten, voerde Nederland in normale tijden groote hoeveelheden in, dan. wel betrok de industrie de grondstoffen uit het bui tenland, zooals speciale klei uit Engeland, veldspaat uit Zweden en zand uit België. Deze invoer was noodig. omdat de binnen- landsche productie niet in de behoefte kon voorzien, vooral in de laatste jaren voor den oorlog was het verbruik sterk geste gen. In 1939 kwam de import van ge- bruiksaardewerk en porselein onder meer uit Groot-Duitschland (met Bohemen-Mo- ravië, het voormalige Tsjechoslowakije met zijn belangrijke aardewerkindustrie), uit Polen, Engeland, Japan en Italië (het laatstgenoemd land leverde voornamelijk sieraardeWierk). Deze invoer bedroeg in genoemd jaar ongeveer 9000 ton. Om zich van dit getal een voorstelling te vormen, stelle men zich voor, dat deze hoeveel heid vervoerd moest worden door 900 goe derenwagons van 10 ton laadvermogen, elk, dus wanneer men een normalen trein op 50 wagons rekent door onge veer zestien, zeventien treinen. Het is een, onafzienbare rij wagens, volgeladen met koppen, schotels en serviezen, die Neder land thans moet missen. Rantsoeneering- volgens basistoewijzing. Reeds het vorige jaar heeft de overheid het dienstig geoordeeld een zekere rant soeneering in te voeren, door voor de le vering van aardewerk door fabrikanten en grossiers aan de. detaillisten vastte stel len, dat deze niet hooger mocht zijn dan in 1940. Alles wat boven die basis geleverd werd, mocht pas geschieden nadat daar voor een speciale afleveringsvergunning was verstrekt. De rantsoeneering van het gas, de instelling van de (inmiddels opge heven) gaslooze uren brachten bovendien weer evenzoovele problemen met zich mee, die uiteindelijk resulteerden in verminde ring van de productie. De. opheffing van de gaslooze uren bracht daarin geen veran dering, omdat de beperking van het gas verbruik voor de betrokken fabrieken ge handhaafd moest worden. Aanvankelijk kon het publiek nog vrij goed bij de winkeliers terecht, die, zooals opgemerkt, eenigen voorraad hadden. Be grijpelijkerwijs slonk deze echter met den dag. De Nederlandsche huisvrouw is in het algemeen gewend zich het aardewerk aan te schaffen op het oogenblik, waarop zy dit van noode heeft, dus bij een huwelijk, ge zinsuitbreiding, en. in gevallen, waarin het een en ander gebroken wordt. Het vormen van „voorraad" op dit gebied was haar vreemd. Men placht als regel slechts dat gene aan te schaffen wat men voor het eerste gebruik noodig had. Thans is deze mogelijkheid door het verkoopsverbod uit geschakeld. DISTRIBUTIE. Na het verkoopsverbod zal distribu tie volgen. Het spreekt vanzelf, dat daarbij allereerst diegenen in aanmer king komen, die nieuw aardewerk be- slist noodig hebben. Dit zyn in de eer ste plaats zij, die gaan trouwen, die voor een uitzet ook serviezen, koppen en schotels noodig hebben. De over heid zal doen wat zij kan om deze menschen van het noodige te voorzien, doch ook hier zal vermoedelijk heel dikwijls aan speciale wenschen niet kunnen worden voldaan. Voor alle ge zinnen met kleine kinderen zal boven dien gelegenheid bestaan ©enig aarde werk te betrekken op nader aan te wijzen bonnen. Pas daarna komen an dere gegadigden in aanmerking. Voor hen wordt echter ook een distributie- regeling getroffen. GLASWERK. Glaswerk valt buiten de voorgenomen regeling. Ook .hiervoor bestaat de rant soeneering ten aanzien van de levering door fabrikanten en grossiers aan winke liers op basis van het jaar 1940. Hoewel met de verschillende soorten glaswerk '(huishoudelijk glaswerk, medi cijnglas, verpakkingsglas, café- en hotel glas) eveneens uiterst zuinig dient te wor den omgegaan, staat hiervoor een eigen lijke distributie volgens bonnen-systeem niet op het program, daar het verbruik van huishoudelijk glaswerk belangrijk minder is dan dat van aardewerk. Wel kan terloops worden meegedeeld, dat inmaak- glazen en rubberringen hiervoor slechts op zeer beperkte schaal beschikbaar zullen zijn. DE NIEUWE BONNEN. Voor de week van 26 April tot en met 2 Mei zijn voor brood, vleesch en aardap pelen de bonnen genummerd 22 geldig ver klaard. De geldigheidsduur der bonnen 304 en 404 voor sinaasappelen is verlengd tot en met Zaterdag 2 Mei. Zomervacantie 1942 R.H.B.S. De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming heeft in afwijking van het bepaalde in artikel 25 van het regle ment voor de Rijks Hoogere Burgerscholen bepaald, dat dit jaar de zomervacantie voor de Rijks Hoogere burgerscholen in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg zal aanvangen op 11 Juli na afloop van den schooltijd en zal eindigen op 31 Augustus. Ambtenaren en de N.S.B. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft zich tot de burgemeesters gewend met een schrijven, waaraan het volgende is ont leend. Sommige burgemeesters hebben in strijd met hetgeen dienaangaande is voorgeschre ven, aan het gemeente-personeel o.m. ge vraagd in hoeverre zij sympathiseeren met de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland. In verband hiermede heeft ge noemde secretaris-generaal zich in verbin ding gesteld met de.Duitsche autoriteiten, waarop de commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft bericht als volgt „Op 8 Februari 1941 heb ik den secre tarissen-generaal medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt, van de ambtena ren en andere personen in overheidsdienst verklaringen over hun standpunt ten op zichte van de N.S.B. te vorderen. Laat stelijk op 23 Februari 1942 deelde ik, in verband met een desbetreffende vraag mede, dat deze richtlijn van kracht blyft. Wanneer echter, tegelijk met andere vra gen, bijv. naar den leeftijd, de geboorte plaats, den godsdienst en dergelijke per soonlijke aangelegenheden ook gevraagd wordt of een lid van het overheidspersoneel bij de N.S.B. aangesloten is, bestaat hier tegen geen bezwaar. Het is echter niet geoorloofd ambtenaren of andere personen in openbaren dienst, die niet bij deze be weging aangesloten zijn, te vragen, of zy met de N.S B. sympathiseeren". Den burgemeesters is opgedragen aan dit standpunt stipt de hand te houden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1