PROVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT MAANDAG 20 APRIL 1942 Lavals kabinet gereed. Duitsche luchtaanvallen op Malta en Grimsby. De Japansche landingen op het eiland Panay. 19 ct per week of 3.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke immers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Per m.m. 14 cent, min. per adv. 2.30. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 15 regels 65 ct. iedere regel meer 13 ct., dienstaanvr. en dienstaanb. resp. 55 en U ct Kabouters (alleen op Vrij dag): 1—5 woorden 30 ct.. elk woord meer 6 ct, bij vooruitbetaling. „Brie-- wen of adres Bur.v.d.BL" 10 ct. meer. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 185ste JAARGANG NUMMER 91 DIRECTIE: F. VAN DE VELDE, F. B. DEN BOER HOOFDREDACTEUR: J. C. VISSER. VLISSINGEN De BUREAUX van Se Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN: Redactie en Admini stratie Waistr. 58-60, teL 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG: Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 3521. na kantoortijd telef. 2925, Administratie telef. 3541 GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 SOUBURG: Kanaalstraat 45, tel. 35 OOSTBURG: Redactie en Admini stratie Breedestraat 45. telefoon 102 BRESKENS: Dorpsstraat 35, tel. 21 Buitenlandsche-, binnenlandsche zaken en voorlichting in één hand. Be nieuwe Fransche ministerlijst is offi cieel bekend gemaakt. Zij ziet er als volgt uit Leider van de regeering, tevens minister van buitenlandsche en binnenlandsche za ken alsmede van voorlichtingPierre La- val. Staatssecretarissen bg den leider der regeeringBenoist Méchin, Fernand de Brinon en admiraal Platou. Staatssecretaris voor voorlichting Ma rion. Secr.-gen. voor politie Bousquet. Secr.-gen. voor bestuurszaken in het mi nisterie van" buitenlandsche zaken: Hilaire. Minister van staatRomier. Staatssecr. voor oorloggeneraal Bri- doux. Staatssecr. voor marineAuphan. Staatssecr. voor luchtvaartgeneraal Jannekyn. Minister van landbouw en voedselvoor ziening Leroy Ladurie. Staatssecr. van landbouw en voedsel voorziening Bonnafus. Minister van verkeer Gibrat. Minister van arbeid Hubert Lagarelle. Staatssecretaris van gezondheidswezen dr. Grasset Minister van financiën Pierre Catala. Minister van justitie Barthelémy. Minister van koloniën Brévie. Minister van sport kolonel Pascot. Minister van handelsverdragen ArnaucL Behalve de reeds gemelde personen is ook Guerard secretaris-generaal bij de re geering. Bamaud krijgt den titel van al gemeen gedelegeerde voor de Duitsch-Fran- sche handelsbetrekkingen. Kolonel Pasca Ud krijgt den titel van commissaris-gene raal voor de sport. De namen van de staatssecretarissen voor industrieele pro ductie en luchtvaart moeten nog bekend worden gejnaakt. Caziot, tot dusver mi nister van landbouw, die geen deel van het kabinet meer uitmaakt, zal zich ook in de toekomst bezig houden met de kwestie in zake het boerenambachL In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat maarschalk Pétain na de gedach- tenwisseling der laatste dagen tot de over tuiging kwam, dat de tegenwoordige regee- ringsvorm niet meer in overeenstemming is met Frankrijks binnen- en buitenland sche politiek. Rekening himdende met het uitzonderlijke karakter der functie van ad miraal Darlan en eventueelen opvolger van den leider van den staat, heeft de maar schalk besloten, 'aan hem het opperbevel over de militaire strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht op te dragen. Lava!, die tot leider der regeering is benoemd, zal deze functie onder het hooge gezag van den leider van den staat op zich ne men, aan wien hij verantwoording schuldig ia en dien hij rekenschap moet afleggen van zijn initiatieven en handelingen. Het is zijn taak derhalve, de ministerlijst aan den leider van den staat ter goedkeuring voor te leggen. ADMIRAAL DARLAN OPPERBEVELHEBBER. Omtrent de positie van Darlan is nader vastgesteld dat de opperbevelhebber van de weermacht zal deelnemen aan alle ver gaderingen van den ministerraad, waarop weermachtskwesties worden behandeld. Hjj heeft onder meer tot taak de organisatie, de opleiding en het gebruik van de strijd krachten door te voeren. Hij is verder be last met de controle over 4e koopvaardij en de burgerluchtvaart Onder hem ressor teeren de bevelhebbers van de verschillen de weermachtonderdeelen, alsmede de ge nerale staven van het leger, de luchtmacht en de admiraliteit met betrekking tot de organisatie en de opleiding, alsmede het gebruik van de strijdkrachten. Hiermede is het ministerie van landsverdediging opge heven. FRANKRIJKS NIEUWE REGEERINGS- CHEF. Met Pierre Laval keert een ,man als lei der van de Fransche regeering terug, die meer dan een kwarteeuw nauw verbonden is met het politieke leven van zijn land. Pierre Laval werd 28 Juni 1883 te Cha- teldon (Basse Auvergne) als vijfde kind van een hotelhouder geboren. In 1909 werd hij in de Parijsche balie opgenomen en in 1914 trad hij als afgevaardigde van het de partement van de Seine actief in het poli tieke leven. Van 1925 af nam hij onder scheidene portefeuilles waar in de meest uiteenloopende ministeries. Als minister van buitenlandsche zaken onderteekende hij met Mussolini op 7 Januari 1935 het verdrag van Rome, dat een nieuwe rege ling brengt in de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië. In 1936 trad hij met zijn geheele ministerie af en weigerde een nieuw kabinet te vormen, daar toen in Frankrijk het volksfront heerschte. Omtrent het politieke beleid van Laval merkt het D.N.B. voorts op Tevergeefs streed Laval voor een ver standige basis, waarop een Duitsch-Fran- sche samenwerking mogelijk was. Tever geefs streed hij tegen de sancties en tegen de hulpverleening aan het roode Spanje. Na Frankrijks nederlaag werd hij benoemd tot staatssecretaris bij het vice-president- schap. Als zoodanig nam hij op 24 October 1940 deel aan de historische ontmoeting tusschen den Fiihrer en maarschalk Pétain te Montoire. Op 28 October werd hij be noemd tot staatssecretaris voor buitenland sche zaken en had hij op 1 November 1940 een ontmoeting met rijksmaarschalk Goe- ring te Parijs. Intriges te Vichy waren de oorzaak, dat hij op 13 December 1940 uit de regeering werd geatooten. 27 Augus tus 1941 werd op Laval een revolveraan- siag gepleegd. POLITIEK VAN MONTOIRE HERLEEFT. De kern van de commentaren over La- vals optreden als chef der regeering is ge legen in de vaststelling, dat de politiek van Montoire, waartoe Hitier en Pétain bij hun historische samenspreking beslo ten, herleefd is. V(in deze politiek van samenwerking was Laval de geestelijke vader,- voorzoo ver 't Frankrijks aandeel betrof. Geïntri- greer in Vichy heeft met aanvankelijk succes deze samenwerking getracht te sa- boteeren. Nu Laval thans gerehabiliteerd uit de politieke strubbelingen te voor schijn is gekomen, is zijn positie tevens aanzienlijk versterkt. De nieuwe premier heeft, om aan alle geruchten een einde te maken, nadrukkelijk verklaard: als ik hoofd der regeering beö, dan ben ik dat door de opdracht die de maarschalk mij verstrekt heeft. Het gezag van den maar schalk is voor de vervulling van mijn taak onontbeerlijk. Ook in het officieele communiqué is deze verhouding nadrukkelijk onderstreept en maarschalk Pétain heeft een en ander gis teravond in zjjn radiotoespraak tot het Fran, che volk nader toegelicht. Vandaag zal Laval een regeeringsver- klaring afleggen, ter uitstippeling van zijn politiek. Voorloopig zal men zich voor de beoor deeling van de situatie in Frankrijk dus moeten rich%en naar de commentaren. Zij stemmen hierin overeen, dat met het op treden van Laval de politiek van Moptoire is herleefd. Te Berlijn gaf men ais zijn opvatting te kennen, dat de overneming der regeering door Laval door de meer derheid van 't Fransche volk zal worden begroet, daar Laval reeds bij zijn eerste optreden na den wapenstilstand begrip heeft getoond voor de gedachte van de nieuwe Europeesche ordening en zich tegen "het communisme heeft gekeerd. Het liquidatieproces van de derde re publiek is in halfheden blijven steken, ge lijk het proces van Riom heeft laten zien, zoo schrijft de diplomatieke correspondent van het D.N.B. En hij vqrvolgt: Uit deze in de eerste plaats binnenland sche Fransche aangelegenheden zullen zich aan den anderen kant de buitenlandsche politieke mogelijkheden kunnen ontwikke len, welker resultaat zal worden bepaald door de verhouding, welke Laval en zijn medewerkers en met hen het Fransche volk zullen weten te vinden ten aanzien van v de mogendheden der nieuwe Europee sche' ordening. Daar een innerlijk herstel van Frankrijk in het belang is van deze nieuwe ordening, heeft men in Duitschland voor de rol, die Laval op een moeilijk uur bereid was te aanvaaréen, het begrip, dat hier elke factor van ordening pleegt te vinden. Wanneer ®Laval weer daar moet begin nen, waar hg wegens de herleving van af gedane politieke denkbeelden genoodzaakt was op te houden, behoeft het tijdverlies niet absoluut op de minusrekening ge boekt te worden, daar de binnen- en bui tenlandsche politieke ontwikkeling sinds dien ook in de breede massa's van het Fransche volk een grooter begrip voor de taak der nieuwe regeering gewekt zal heb ben. Daarom kan de politiek van Montoire nog haar vruchten voortbrengen. Zij is dan niet dood, wanneer fiet nieuwe Frank rijk bereid is haar met nieuw leven te ver vullen en in staat is zulks te doen. Dat deze politiek geen eigen doèl nastreeft, doch uitsluitend een middel is om het doel te bereiken, is reeds vroeger betoogd. Montoire was een wegwgzer naar dat nieuwe Europa, waarin ook het Fransche volk een toekomst zou hebben. Amerikaansche luchtstrijd krachten naar Engeland. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de thans in Engeland vertoevende Amerikaansche chef van den generalen staf, Marshall, medegedeeld, dat Ameri kaansche luchtstrijdkrachten overal in het Vereenigd Koninkrijk zullen worden gesta- tionneerd. Ook Amerikaansche troepen zul len voortdurend op En'gelschen bodem blij ven aankomen. De bijzondere gevolmachtigde van Roo sevelt voor de uitvoering van de leen- en pachtwet, Harry Hopkins, heeft ten aan zien van het vraagstuk der Amerikaansche transporten naar Engeland opgemerkt, dat er „een harde noot gekraakt zal moeten worden". De grootste moeilijkheid is en blijft de scheepsruimte. gaullistische duikboot verloren gegaan. Naar Reuter meldt, is de Gauillistische duikboot „Surcouf" reeds sinds lang over- tijd en moet zij als verloren worden be schouwd. italiaansch weermachtbericht. Het Italiaansche weermachtberieht van gisteren luidt Beperkte acties van patrouilles en artil lerie in Cyrenaica, waar voortdurende on gunstige weersomstandigheden en zware zandstormen ook de activiteit van de lucht macht hebben beperkt. In den afgeloopen nacht zijn de Iuchtbases op Malta opnieuw door onze bommenwerpers aangevallen. STAATSLOTERIJ. (Trekking van héden.) 1500 16692 1000 14140 400 525. 9138 11370 17461 200 20750 100 5151 6903 8053 11692 13859 15787 17134 1S187 Bij den verjaardag van AdoH Hitier. De Fuhrer wordt tijdens rijn Intocht Jn het Sudetengeb:ed geestdriftig be groet P.B,Z.-Pax Holland m DE VIJANDELIJKE LUCHT- AANVALLEN OP JAPAN Naar waarnemers hebben verklaard zijn de vijandelijke vliegtuigen, die Zaterdag de luchtaanvallen op Japen hebben uitge voerd, ongetwijfeld Amerikaansche toestel len geweest. Het onderscheidingsteeken van de Amerikaansche luchtmacht, de blauwe ster in een rooden cirkel, kon van den grond af duidelijk worden waargeno men. Ofschoon geen militaire doelen wer den getroffen, kregen een school en een hospitaal verscheidene treffers. Even voor drie uur werd luchtalarm ge maakt in de provincies Kyoto, ten Noorden van Osaka en in Okavama, ten Westen van Kobe. In Midden-Japan vond luchtalarm plaats van de Oost- naar de Westkust en wel in het Oosten in de provincie Foe- koesjima via Tokio tot Sjizoeoka en in het Westen in de provincie Niigata. Een beambte van den luchtbeschermings dienst te Tokio verklaarde, dat de aldaar uitgeworpen brandbommen nergens groote uitwerking hadden. Bfanden, "die ontston den werden snel gebluscht. Geen enkel der aanvallende vliegtuigen heeft schade aangericht aan doelen in de onmiddellijke nabgheid van het lceizerlgk paleis. In een communiqué van het hoofdkwar tier. wordt medegedeeld, dat de vijandelijke toestellen brandbommen hebben geworpen van ongeveer twee kilogram, die geen groote schade konden aanrichten. Tevens werd leedwezen met de slachtoffers van den luchtaanval tot uitdrukking gebracht- Het hoofdkwartier van den céntralen sector van den luchtbeschermingsdienst deelde om 14 uur mede, dat men te Nagoye en Kobe door brandbommen veroorzaakte branden intusschen meester was geworden. De vijandelijke vliegtuigen hebben met mitrailleurs op dorpen geschoten, doch daardoor werd geen schade aangericht. Onder de vijandelijke vliegtuigen, die boven Tokio zijn verschenen, heeft men volgens de Tokio Sa hi Sjimboen," verschei dene Amerikaansche bommenwerpers van het type MA40 gezien. Het betreft bom menwerpers van gemiddelde grootte met een bemanning van vijf koppen en een maximale snelheid van ongeveer 500 km. OOK ZONDAGMIDDAG LUCHTALARM IN JAPAN. Zondagmiddag even over één uur is achter elkaar in verscheidene gebieden in centraal Japan, met inbegrip van Tokio en het vlootstation Jokosoeka, wederom lucht alarm gemaakt .Boven het stedelijk gebied van Tokio kruisten geruimen tijd verken ners en jagers. Omtrent een vrjandelijken aanval is dusver nog niets bekend gewor den. zeven britsche vliegtuigen bij aanval op augsburg verloren. De Britsche berichtendienst meldt, dat bij den Britschen luchtaanval op Augsburg Vrijdagavond van de twaalf aanvallende vliegtuigen er zeven zijn neergeschoten. mobilisatie der duitsche arbeidsreserves. De mobilisatie van de arbeidsreserves in alle takken van het particuliere bedrijfs leven in Duitschland voor de wapenindus trie zal in de komende weken leiden tot een ingrijpende rationalisatie in de sigaret tenindustrie. Tot dezen maatregel zal wor den overgegaan, daar gebleken is, dat in vele kleine bedrijven dezer industrie per dag en per werkkracht nog geen 2000 si garetten worden gemaakt, tegen 34 dui zend stuks in andere bedrgven. Voor de geheele industrie komt de gemiddelde pro ductie uit op ongeveer 22.000 stuks. In het belang der instandhouding van de kleinere bedrgven werd een gemiddelde maatstaf van 15.000 aangenomen. Bedrijven, welke onder deze dagelijksche productie blijven zullen voor den duur van den oorlog geslo ten worden en hun productie zal door de overblijvende kleine bedrijven worden over genomen, dus niet door de bedrijven van het Reemtsmaconcern. De bedrgven die de productie overnemen zullen aan de stil te leggen bedrgven een schadeloosstelling moeten uitkeeren. Ongeveer vijftig procent van de in de sigarettenindustrie arbeidende werknemers zal door dezen maatregel voor andere doeleinden vrijkomen. Zware Britsche vliegtuig- verliezen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede „Succesvolle luchtaanvallen zijn gericht op de oorlogshaven Sebastopol en haven installaties aan de Kaukasische kust. In den centralen en noordelijken sector van het Oostelgk front hebben eigen aanvals- ondernemingen nieuwe successen opgele verd. Op enkele1 plaatsen heeft de vijand zijn aanvallen en overvallen tevergeefs voortgezet. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben overdag en des nachts de militaire installaties op het eiland Malta aangevallen. Op de staatswer- ven van La Valetta, in ravitailleerings- inrichtingen en opslagplaatsen voor ben zine, torpedo's en munitie zijn door tal rijke voltreffers van bommen zeer zware vernielingen veroorzaakt. De aanvallen op de vliegvelden Luea, Halfar en Kalafrana hebben bijzonder veel succes opgeleverd. Een aantal vliegtuigen werd op den grond vernield of beschadigd. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den ^afgeloopen nacht de voor den oorlog belangrijke Britsche haven Grimsbey aan gevallen. In groote maalderijen en dokin stallaties ontstonden zware branden en explosies. Na de in het weermachtberieht van Za terdag gemelde zware vüegtuigverliezen, die gestegen zijn tot 29 neergeschoten toe stellen, is het Britsche luchtwapen overdag noch 's nachts het rijksgebied binnengevlo gen. In den tgd van 20 Maart tot 10 April heeft het Britsche lucHtwapen 273 vlieg tuigen verloren, waarvan 97 in de Middel- landsche Zee en in Nootd-Afrika- In den zelfden tijd zgn in den strijd tegen Groot- Britannië 66 eigen vliegtuigen verloren ge gaan. De Japansche troepen, die op het Philip- pijnsche eiland Penang zijn geland, hebben na de plaats Ho te hebben ingenomen, thans het 45 km. Noordelijker gelegen Passi bezet. Ook de havenstad Capiz in het Noorden van het eiland Panay werd veroverd. Alle andere belangrijke kust plaatsen van het eiland bevinden zich nu in Japansche handen, Japansche legervliegtuigen hebben een aanval in scheervlucht ondernomen op vluchtende vijandelijke troepen op Panay. Talrijke vijandelijke vrachtauto's werden vernietigd. De vijand leed zware verliezen. Panay is in zooverre zeer belangrijk, dat zich aldaar vijf groote vliegvelden bevin den, van waaruit Manilla in twee uur be reikt kan worden. Men kan aannemen, dat de Amerikanen zich bij hun jongste bom aanvallen op Manilla van deze bases heb ben bediend temeer daar zg op Balanga niet meer de beschikking hadden over een luchtmacht en de installaties op het eiland Corregidor doot talrijke luchtaanvallen' der Japanners min of meer totaal vernield zijn. HEVIGE GEVECHTEN JN BIRMA. Op het oogenblik wordt 'hevig gevochten door de Chineesche en Japansche troepen in Birma. Door den Japanschen druk wa ren de Chineesche troepen gedwongen terug te trekken. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede dat de vijand in de periode van 10 Maart tot 14 April 120 vliegtuigen heeft verloren. Voorts 62 tanks, 37 stukken geschut, 238 vrachtauto's, alsmede talrijk ander oorlogs materiaal. Bovendien verloor de vijand 4500 dooden en gewonden. Er werden 500 gevangenen gemaakt, de Japansche verlie zen bedragen 161 dooden en 429 gewonden. BEZETTING DER NED. INDISCHE EILANDEN, Japansche troepen hebben op Billiton Mangar en Tandjong Pandan bezet. Onge veer 40 Nederlanders werden geïnterneerd. De Japanners namen de geheele contróle over de tinmijnen in handen. Andere Ja pansche legereenheden hebben Goenoeng Sitoli op Nias en Sioban op Sipora bezet. Voorts zijn Japansche strijdkrachten ge land op het eiland Seberoet in den Iniji- schen Oceaan ten Zuiden van Sumatra. De landingen geschiedden zonder bloedvergie ten en de Japanners zuiveren het terrein thans van tegenstanders. Aanmelding lidmaatschap Ned. Kultuurkamer. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede l ..Ter voorkoming van elk misver stand wordt er op- opmerkzaam gemaakt, dat alle uitgevers, boekhandelaren, impor teurs, leesbibliotheekhouders, houders van bestelkantoren, vertegenwoordigers en col porteurs, zonder uitzondering zich hebben te melden voor het lidmaatschap van de Nederlandsche Kultuurkamer. Voor zoover bovenstaande personen zich nog niet heb ben gemeld, wordt hun alsnog de raad gegeven, dit ten spoedigste te herstellen. Aanmelding moet geschieden bij de afdee- llng ledenregistratie van de Nederland sche Kultuurkamer, 2de van den Bosch- straat 44 te 's-Gravenhage. Voorts deelt de Nederlandsche Kultuur kamer mede, dat, van het tijdstip van openbaarmaking van deze publicatie af, uitgevers van alle, boeken, uitgenomen schoolboeken, en zuiver wetenschappelijke werken; zich hebben te vergewissen, alvo rens zij manuscripten aannemen, of de auteurs zich hebben gemeld bij de Neder landsche Kultuurkamer. v Bescherming van monumenten of natuurmonumenten. Door de afkondiging in het laatste ver ordeningenblad van het besluit van de se cretarissen-generaal van de departemen ten van opvoeding, wetenschap en kuituur bescherming van landbouw en visscherij en van justitie betrefende onteigening in het belang van monumentenzorg of natuurbe scherming, wordt aan een sinds lang ge- voel.-fe behoefte voldaan. Tot dusver kende de wet de onteigening nog niet als middel ter bewaring van gebouwde monumenten, terwijl zij op het gebied der natuurbescher ming tot nu toe alleen bestond ter bewa ring van natuurschoon, voor zoover die ge vormd wordt door bosschen en andere hout- opstanden. Het is herhaaldelijk voorgeko men, dat waardevolle monumenten of na tuurmonumenten, welker voortbestaan een groot algemeen belang vertegenwoordigde, aan vernietiging werden prijsgegeven, doordat de eigenaren niet bereid of niet in staat waren hun eigendommen behoorlijk te onderhouden. Daarbij werd verschillende malen de ervaring opgedaan, dat, indien van overheidswege of door een vereniging of stichting pogingen werden gedaan de goederen aan te koopen om ze zoodoende in stand te houden, de eigenaren dusdanig hooge prijzen vroegen, dat het uitgesloten was tot overeenstemming te komen. Ook tegen een voornemen om een stuk natuur schoon te verminken stondi men tot nu toe zoo goed als machteloos, tenzij het bosschen of houtopstanden betrof. Toch kon een ver andering van bestemming, zelfs ten aan zien van een klein perceel, aan het natuur schoon van een groot terrein onherstelbare schade toebrengen. Verder is het van belang, dat onroeren de goederen, die zelf geen monument# of natuurmonument zijn, maar wier onveran derde instandhouding van de grootste beteekenis voor nabijgelegen monumenten of natuurmonumenten is, kunnen worden onteigend!. Dc Nederlandsche Volkedienst zorgt ook voort uw belangen: Sluit U dus am als lid. NIEUWE BOTERBON. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 21 tm. 2k April a s. de met ,£l" genummerde bon van de boterkuart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende ge noemd tijdvak geeft voorts de met „21" genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter (zonder reductie) of 125 gram margarine, of voor zoover voorradig, 100 gram bak- en braad vet. Speciale vergunningen voor generatorcokes. MET INGANG VAN 1 MEI A.9. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van generator turfcokes. Tot op heden werd generator turfcokes ten behoeve van het wegverkeer door het rijks (hoofd) inspecteurs van het verkeer (namens den directeur van het rijkskolen- bureau) toegewezen op machtigingen ge nerator anthraciet. Hierin zal met ingang van 1 Mei 1942 wijziging worden gebracht in zooverre, dat het rijkskolenbureau en genoemde rijks (hoofd) inspecteurs, uitslui tend ten behoeve van het wegverkeer, spe ciale vergunningen voor het betrekken van generator turfcokes zullen verleenen, waar op zonder tusschenkomst van den distri- butiedienst, direct turfcokes kan worden betrokken van de daarvoor aangewezen wederverkoopers. Deze regeling maakt het noodig, dat houders van anthracietgas-generatoren, welke een mengsel van anthraciet en turf cokes wenschen te stoken, deze brandstof fen afzonderlijk aanvragen, evenals dit thans geschiedt door de houders van hout en turf gasgeneratoren, welke turfcokes wenschen te stoken ter vervanging van houtskool. Op distributiebonnen gemferkt „genera tor anthraciet" zal met ingang van 1 Mei 1942 geen turfcokes meer afgeleverd, res pectievelijk betrokken mogen worden. VERGUNNING TOT SALARIS VERHOOGIN G. ïMet ingang van 20 April a.s. zal het College van Rijksbemiddelaars verzoeken tot het verkrijgen van vergunning tot sa- la'.is (loon verhooging uitsluitend in be handeling nemen, indien bij die verzoeken worden overgelegd de voor de afdoeaing vereisehte formulieVen. Deze formulieden, die door den wenkgever moeten worden in gevuld, zijn kosteloos verkrijgbaar bij het Bureau van het College van Rgksbemid- delaars te 's-Gravenhage, bij den CentJalen Dienst, de Districtsbureaux en de Haven- arbeidsinspectiebureau der Arbeidsinspec tie en bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux en hunne bijkantoren. DOODELIJKE VAL. De visschersknecht J. Loosman varende op de UK 184, is tc.IJmuidën toen hg een bezoek aan zijn broer wilde gaan brengen, die met de UK 45 in de haven lag van den steiger gevallen met zijn hoofd op de ijze ren reeling van den botter. Versuft door den val stortte hij in het water en ver dronk. Eerst enkele uren later slaagde dc politie er in het lijk van L. op het droge te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 1