Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 18 April 1942 RANTSOENEN VOOR ZIEKEN. MEDEWERKING VAN PUBLIEK EN ARTSEN NOODIG. Dc extra rantsoenen, die voor zieken tc* beschikking worden gesteld, maken in den laatsten tijd het gesprek van den dag uit. Al moge in deze uitdrukking eenige overdrevenheid schuilen, het lijdt geen twij fel, dat het publiek zich schuldig maakt aan een overdreven gebruik van de moge lijkheid om extra ran tsoenaanvragen ln te dienen, door bemiddeling van den arts. Het aantal aanvragen om ziekenrant soenen neemt in den laatsten tyd onrust barend toe en wel op zoodanige wijze, dat het niet anders kan of in de afwikkeling van deze aanvragen ontstaat vertraging, welke ten nadeele komt van diegenen, die waarlijk in letterlijken zin op een toewij zing liggen te wachten. Het Is daarom niet overbodig een beroep te doen op de mede werking van het publiek cn op de artsen om alle aanvragen, waarvan met eenige ze kerheid kan worden verwacht dat zij niet zullen worden ingewilligd, achterwege te laten. DB GANG VAN ZAKEN. Hoe is toch de gang van zaken? Wan neer een arts meent, dat een patiënt in aanmerking komt voor extra toewijzing, schrijft de geneesheer een formulier MD 29 uit, waarop de diagnose wordt vermeld, het aantal en de soprt rantsoenen, die hij wenschelijk acht en de duur van de pe riode, waarover deze dienen te worden ver strekt. Daarna levert dc geneesheer dit formulier in bij de controleerende instantie (vertrouwensarts) die aan de hand van de ingezonden gegevens nagaat of aan de aan vraag kan worden voldaan. Is diens besluit genomen, daa zendt de vertrouwensarts zijn beslissing naar den distributiedienst. die aan de hand daarvan de noodige be scheiden aan den belanghebbenden patiënt doet toekomen. Uit dezen gang van zaken zal het den Jezer duidelijk zijn, dat men onmogelijk op denzelfden dag," waarop de arts de aan vraag indient, de extra rantsoenen toege wezen kan krijgen. Alleen in uitzonde ringsgevallen kan het onderzoek worden bespoedigd. Is de behandelende geneesheer het met de beslissing van den vertrouwensarts niet eens, dan kan hij in beroep gaan bij de speciaal daarvoor in het leven geroepen medische adviescommissie. Wat den langen duur van de behandeling der aanvragen betreft, kan met de groot ste stelligheid worden ontkend, dat de ver traging gelegen zou zQn ln.de hierboven geschetste procedure. De vertraging ontstaat grootendeels doordat er een onnoemelijk aantal aanvra gen is. dat voor inwilliging niet in aanmer king komt. Dit is een punt, v'aarop de aandacht van het publiek dient te worden gevestigd, omdat het zich er van/ bewupt moet zijn, dat het den arts in geenen deele in een dwangpositie mag plaatsen. Ook hier geldt dat de bestaande voor schriften moeten worden nageleefd en on- noodige indiening van aanvragen slechts vertraging in de afwikkeling der tiendui zenden formulieren en gevallen tengevolge heeft. Meer dan ooit moet juist hier de regel gelden, dat het gemeenschapsgevoel moet uitgaan boven individueele verlangens, in gegeven door de zucht om door middel van een ziekenrantsoen te trachten de tekorten aa.n voedingsmiddelen helaas een onver mijdelijk gevolg van den oorlogstoestand aan te vullen. Voor den arts dient daaren boven als richtsnoer te gelden, geen senti ment bij de behandeling van de patiënten, die er op uit zijn uit louter zelfzucht zich zelf te bevoordeelen. Voor het publiek gèldtgeen overbodigen aandrang uitoefe nen op den arts, die het wel meent met ons volk. Dat het centraal distributiekantoor steeds open staat voor gerechtvaardigde critiek en aan gerechtvaardigde klachten tegemoet komt, is reeds eerder gezegd en in de praktijk ook gebleken- Elk redelijk geval dienaangaande wordt behoorlijk on derzont. Dat de distributiedienst het be lang van een goede ziekenverzorging niet uit het oog verlies, bewyst trouwens de instelling van de mogelijkheid tot spoed- behandeling, zooals deze sinds enkele we ken bestaat. Doch helaas moet ook ten aanzien van dit punt worden geconstateerd dat men zich niet heeft ontzien van deze faciliteit ingesteld ten behoeve van ernstige zieken een meer dan schande lijk misbruik te maken. Wanneer op deze wyze de goede regelingen worden door kruist door praktijken, welke men met een min oirbaar woord pleegt aan te dulden, kan het niet uitblijven, dat de goeden, in dit geval de werkelijk ernstig zieken, onder de kyaden lijden. SPRANG-KA? 'ELLE DOOR HEV1GEN BRAND GETEISTERD. Door Jiet ontploffen van een gasgenera tor ontstond brand in de schuur van den loondorscher A. van Wijlen te Sprang- Kapelle. De schuur stond aanstonds in lichter laaie. In een oogwenk was ook het nabijgelegen woonhuis een prooi der vlam men. Aangewakkerd door den zeer hevigen wind, deelde het vuur zich mede aan andere in de nabijheid gelegen perceelen, zoodat men het raadzaam achtte, de brandweren van de meenten Waalwijk, Loon op Zand en Tilburg te ontbieden. Toen deze ter plaatse arriveerden, waren reeds verschil lende gebouwen, waaronder een kapitale boerderij en een bakkerij, door de vlammen aangetast. Na een uur slaagde men er in het vuur te beperken, waarbij het ook ge lukte om een school, waaraan de vlammen zich reeds hadden medegedeeld, te behou den. Het in de stallen aanwezige vee kon nagenoeg geheel worden gered waarbij een persoon zulke zware verwondingen opliep, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. De schade wordt gedeel telijk door verzekering gedekt. Gem. BESLUITEN, BENOEMINGEN ENZ. De heer H. v. d. Endt, lid van de gymnastiek- vereen. V.Z.O.S. te Yerseke. behaalde te Bei sen op Zoom het jeugdkampioenschap van Zeeland en West Noord-Brabant. Aan de Rijks 'Kweekschool voor Vroedvrouwen te Rotterdam slaagde voor Verloskundige mej. G. Hame link tc Middelburg. v STOOMWASSCHERIJ «Z E E L A N D» TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk Vlugschrift van jhr. de Geer. Jhr. mr. D. J. de Geer, die in Mei 1910 voorzitter van den ministerraad was en in September d.a.v. te Londen is afge treden, heeft een korte brochure het licht doen zien onder den titel „De Synthese in den oorlog". Hij heeft daaraan een inleidend woord toegevoegd, dat niet in onmiddellijkverband staat met den ver deren inhoud van het geschriftje, maar ten doel heeft een rechtzetting te geven van over den schrijver circuleerende ge ruchten. De heer De Geer betoogt hier in, dat hij in Mei 1940 het land niet zou hebben verlaten, indien hij geen minister geweest was en dat dus, na zijn aftreden als zoodanig, zijn terugkeer naar het vaderland niet anders dan natuurlijk was. Hij had geen politieke beteekenis en deze was ook niet toe te kennen aan het feit, dat hij de reis van Portugal over Berlijn volbracht had. De reis door Frankrijk ging met te groote vertraging gepaard. Deze uiteenzetting stemt overeen met de door den schrijver in Februari'1941 reeds in de Nederlandsche bladen gepubliceerde verklaring, dat aan zijn terugkeer geen politieke beteekenis toe te kennen was en dat hij verder onopgemerkt wenschte te blijven. In zijn geschrift betoogt jhr. De Geer, dat de beschaafde wereld op weg is naar zelfvernietiging en dat het hoog tijd wordt, dat zij tot bezinning komt Iedere dag uitstel verkleint de kans om iets uit de rookende puinhoopen te redden. Is er overleg met eenige kans op slagen moge lijk Deze vraag behoeft volgens den schrijver niet in wanhoop te worden ge steld indien men het oog niet richt op wat voor denoorlog scheidde, maar op wat na den oorlog zal komen. Het is niet mogelijk zich een beeld te vormen van de wereld na den oorlog, maar één ding lijkt den .schrijver niet twijfelachtig na den oorlog zullen de volkeren in grooter ver band leven dan tot dusver, ongeacht den afloop van den oorlog. Hij illustreert dit met pers-uitingen, uit de verschillende oorlogvoerende kampen en ziet ook een duidelijke aanwijzing in deze richting in de uitholling van het neutraliteitsbegrip. Dat de beide elkaar bestrijdende partijen op dit stuk gelijk denken, beschouwt de schrijver als een lichtpunt. Het geeft hem aanleiding om de mogelijkheid te overwegen, dat alsnog een bezinning in treedt, d.w.z., dat in dit schrikkelijke uur de strijdende partijen de kracht vinden om, over afgronden van haat en vijandschap heen, elj-.aar de hand te reiken tot over leg op den grondslag van de eenheid van gedachte die op een voornaam punt tus- schen hen bestaat." Slechts één afdoend middel heeft er be staan tegen de onderlinge krijgvoering tusschen de gemeenschappen, n.l. wanneer deze zich verbonden tot een grootere ge meenschap. Voor vrees, dat nationale goe deren daarbij in gevaar zouden komen bestaat volgens den schrijver geen grond. Een volstrekte souvereiniteit zal welis waar niet kunnen worden gehandhaafd, maar daarbij moet bedacht worden, dat het hier om hoogst érnstige dingen gaat. De perfectionneering der vernietigings techniek immers heeft den oorlog tot zoo iets monsterachtigs gemaakt, dat het voortbestaan- onzer beschaving, inclusief alle mooie instellingen waaraan wij ge hecht zijn, van zijn ^onderdrukking af hankelijk is. Er is wel geen volk, aldus jhr. de Geer, dat zulk een uitkomst war mer zou toejuichen dan het onze. Indien het ditmaal gelukken mocht, een vrede tot stand te brengen, die het merkteeken van de duurzaamheid in zich draagt, dan zou zulks beantwoorden aan een diep in de harten levend Nederlandsch ideaal". En de schrijver eindigt met de uitdruk king van zijn weemoed over de gedachte, dat menscnen met dezelfde geestelijke be hoefte thans meedoogenloos op elkander worden losgelaten en met het uitspreken van het ideaal om dien gruwel voor de toekomst te keeren. Geniet meer van Uw vacantie. CkA IN VOOR- OF NASEIZOEN OP REIS. Eindelijk begint de zon kaar kracht- te herwinnen. De warme stralen wekken in U het verlangén om er op uit te gadn. De winter is streng en lang geweesj: en meer dan anders verlangt nu een ieder" om van de natuur te genieten. Daarom wordt er naar brochures gegrepen en bij inlich- tingenbureaux om raad gevraagd. Al is het dan ook door de omstandig heden thans, niet mogelijk over de grenzen te gaan, Nederland zelf biedt zoo'n rijke en gevarieerde schoonheid, dat men er volop genieten kan. Vele Nederlanders zal door dit gedwongen verblijf binnen de grenzen de oogen geopend worden voor de vele cultureele en natuurschatten, welke ons land binnen zijn grenzen herbergt. Er^is echter éen bezwaar. Nederland is klein en de Nederlanders trekken by voor keur naar bepaalde streken toe. Opeen- hooplng is daarby niet te voorkomen. Thans, nu de Nederlandsche Spoorwegen vaak met onoverkomelijke moeilijkheden hebben te kampen en het levensmiddelen- vervoer voor gaat, zou dat rondweg ge zegd tot een catastrophe kunnen leiden. Het gebrek aan vervoermiddelen, de moei lijkheden met de distributie in de vacantie- oorden, het zyn problemen voor de over heid. Het publiek kan echter aan dezé moei- ïykheden voor een groot deel tegemoetko men. Ouders met kinderen zyn natuurlijk genoodzaakt hun vacantie te regelen naar de schoolvacanties, maarde ongehuw- den en de echtparen zonder kroost zijn vry in hun keuze. De overheid verzoekt hen dan ook dringend om in overweging te ne men, hun vacantie in het voor- of naseizoen te nemen. Het biedt zoovele voordeelen, waaraan men gewooniyk niet denkt. Denkt men er wel aan, dat de langste dagen in het voorseizoen vallen? De bósschen, deheide, het strand, de meren, zy allen zyn nog niet zoo over- KORTE PREDICATIE GODSVERTROUWEN. Paitlus, in de gevangenis zijnde, schreef: Jk weet, op Wien ik mijn vertrouwen heb gevestigd". Er is een lied, dat dit gezegde omschrijft en dat mü den laatsten tijd zeer lief werd. Wat God wil, dat geschied' altijd Niets gaat zyn wil te boven." Er staat niet: geschiedt, maar: geschie de. Geschiedt is een doode waarheid, maar carvneer ik bid: Uw wü geschiede, dan ben ik er persoonlijk bij betrokken. Ik wü één van wil met God zijn, zooals de engelen in den hjnel, zooals Jezus in Gethsémané. Niets, ook niet eigen wü en wensch, gaat Zijn wil te boven. „Hij schenkt hun rust en zekerheid die vast in Hem geïooven." Rust en zekerheid. Trouwe lansknechten aan uw linker- en aan uw rechterhand, die den geloovige begeleiden waarheen hij ook gaat. Trouwe wachters aan uw hart. Men kan wel geestelijk moede worden en licha melijk zwak,, maar door alles heen houdt men innerlijk deze twee: rust en zekerheid.. Omdat wij weten op Wien wij ons vertrou wen hebben gevestigd. ,J3.ij weeft ons lot, de trouwe God, en loutert ons door lijden." H\j weeft ons lot. Hij weet, waarom de draden zóó moeten loopen en niet anders. Wij begrijpen dat niet zoo. Maar wij maken God geen verwijt. Wij willen geen betweters zijn. Wij vertrouwen. Want die daar aan 't weven is, dat ie de trouwe God. Ik weet, aan Wien ik mij vertrouwe, al wisselen ook dag en nacht. Er is vaak meer nacht dan dag in een christenleven. Er zijn veel don kere draden. Maar toch: de trouwe God. „Wie Hem vertrouwt, vast op Hem bouwt dien zal H\j veilig leiden." Hief gaat het om het woordje veilig. Want hoe onveilig is ons leven geworden. Het meest veilige: ons thuis, is bedreigd, zelfs vanuit de lucht. Maar er zijn andere onveiligheden, die van alle tijden zijn. De onveiligheid van deze kleine planeet „in 'het kolkende water des donkers" ett de onveilige afgronden der demonen. Maar wij zingen alle angsten weg met een kinderlijk lied: Veilig in Jezus' armen, veilig aan Jezus' hart. Ik weet immers, op Wien ik mijn vertrouwén heb gevestigd! Ik leef in de holte van Zijn doorboorde hand. F. Amerikaansche productiebezwaren. MOEILIJKHEDEN IN DE LEVENSMIDDELENINDUSTRIE- (Van onzen Haagschen correspondent.) Nelson, de leider van het Amerikaansche productie-ministerie, verklaarde dezer da gen, dat de levensstandaard van het Ame rikaanschevolk, als onvermydelyk gevolg van den oorlog, niet onbelangryk zal moe ten dalen. Verschillende voor "de handha ving van het levenspeil noodzakelijke pro ducten zullen aan de bevolking in meer dere of mindere mate moeten worden ont houden. Deze verklaring van Nelson is reeds terstond gevolgd door de aankondiging van verschillende productiebeperkingen ten aanzien van de voor de burgerbevolking bestemde verbruiksgoederen. Zoo is.er een verbod tot verwerking van yzer en staal voor het vervaardigen van duizend en één dingen afgekondigd. Verder is de uitvoe ring van alle voor den oorlog niet belang- ryke bouwwerken stopgezet. Ook de fabri catie van stoffen uit zuivere wol is verbo den en alleen een samenstelling van wol vezel en katoen, alsook het gebruik van kunstwol, is ten behoeve van de burgerbe volking toegestaan, daar de Nnieuwe wol- oogst uitsluitend voor legerdoeleinden moet worden gereserveerd. Van ingrypende beteekenis voor de Ame rikaansche samenleving is de stillegging van het grootste deel van de conserven- industrie. Dit is een ware inbreuk op de levensgewoonten van het Am'erikaansche volk, dat immers grootendeels van „blik jes" leeft. Reeds in den aanvang van dit jaar werden ongeveer 300 cönservenfabrie- ken gesloten. Daar de hiervan verwachte tinbesparing met 40 geheel onvoldoende bleek, zal nu in de volgende maand het grootste deel der conservenfabrieken wor den stilgelegd. Indien mén nu «veet, dat het Anlerikaansche volk jaarlijks veel meer conserven gebruikt dan de geheele Euro- peesche bevolking gezameniyk, kan men zich wellicht voorstellen, welke gevolgen deze maatregel zal hebben. De Vereenigdè Staten zyn voor tin byna^, geheel Aangewezen op den invoer en deze laatste is grootendeels lamgelegd door het afsnijden der verbindingen met de Oost- Aziatische leveranciers. Daar komt nog by, dat onder de huidige omstandigheden voor het conserveeren van levensmiddelen ook weinig uitwyk-mogelykheden bestaan. Een uitbreiding van de bevriezingsmethode gelijk bekend een Amerikaansche uit vinding is onmogelijk, omdat de fabri catie van bevriezingsinstallaties is stilge legd ten behoeve van voorrang genietende opdrachten voor de oorlogsindustrie, ter- wyl mede een tekort aan bepaalde grond stoffen die hierbij onontbeerlijk zyn, dit noodzakelyk maakte. stroomd met gasten. Men geniet rustiger en vryer van het vele schoons dat Neder land biedt. De «hotels zyn nog niet zoo volZij, die u tydèns uw vacantie om ringen met hun dienende zorgen zyn frisch en opgewekt. Dit personeel, dat anders in het hoogseizoen handen te kort heeft en op hoogspanning werkt, krijgt een beter ver deelde taak, kortomer is alles voor en weinig tegen. Daaromneemt uw vacantie in het voor- of naseizoen. U zult vol dan er en uit- geruster naar uw dagelykschen taak weer- keeren en u ontlast de overheid van een grooten zorg. Moeder en kind veilig dank zij jden Ncderlandschen Volksdienst. Sluit U aan als lid. De N.S.V. als werkgeefster. In een van onze vorige artikelen hebben we er reeds op gewezeri, dat de N.S.V. op treedt als werkgeefster voor jonge veelbe lovende kunstenaars, door met hun werk haar huizen te versieren. Ook elders treedt de N.S.V. op als werkgeefster en we den ken hier aan de kjeedingindustrie. Moeders en kinderen, die naar een vacantiehuis worden gezonden, worden zoo fioodig in de kleeren gezet. Hiervoor worden niet de af dankertjes van anderen gebruikt, zooals dit bij liefdadigheidsvereenigingen in andere landen vaak het geval is, neen, hiervoor komt alleen nieuw goed in. aanmerking. Het geven van dit goed wordt ook niet "be schouwd als een gunst of een aalmoes. Het is de plicht van het geheele volk aan den enkeling, die het op dat oogenblik noodig heeft. Peze nieuwe kleedingstukken nu worden op normale wijze bij de kleedingin- dustrie gekocht. Het kleedingmagazyn van de gouw Berlyn geeft den indruk van een groot confectiemagazyn. Duizenden paren schoenen voor kinderen, vrouwen en man nen, duizenden jurken, mantels, pakken, jassen en stapels ondergoed liggen hier te wachten, alles gloednieuw en van dezelfde kwaliteit als men in de winkels kan koo- pen. De bestelling door die N.S.V. gaat by inschryving. Een speciaïê afdeeling onder zoekt de kwaliteit van de te verwerken stof en vergelijkt deze met den opgegeven prijs, zonder dat haar den naam van den fabri kant bekend is, zoodat begunstiging van vriendjes uitgesloten is. Ook anderszins is.de N.S.V. opgetreden als werkgeefster. Kort na haar oprichting was de Duitsche zeevisschery een vrijwel ter dood opgeschreven beroep. De visschers raakten hun vangst byna niet kwijt. De N.S.V. kocht" nu de vangst op en stelde deze voor een schappelyken prys ter beschikking van de bevolking, zoodat ook de mindere man dit voedzame voedsel' kon koopen. Hidtdoor werd het vischeten meer tot ge woonte en voor het uitbreken van den oor log was de visschery wederom eeü' loonend beroep. Tenslotte treedt de N.S.V. op als werk geefster door het laten vervaardigen van de speldjes vöor de maandelyksche collec ten voor de winterhulp. In het jaar 1940/41 werden in het totaal ruim 300 millioen van deze speldjes in zeven collecten verkocht, hetgeen byna 200 millioen Ryksmark op bracht. Deze speldjes zyn geen smakelooze papieren bloempjes of figuurtjes van blik. welke wij van onze vroegere collecten wel kennen, maar waren b.v. kleine boekjes van 2 by 3 cm. waarin die veldtochten in Polen en het Westen in beeld werden ge bracht, nabootsingen van oude Germaan- sche wapens cn schilden, kleine houten fi guurtjes, alle personen van het Jan Klaas- senspel voorstellend. Deze millioenen pop petjes waren alle met de hand gekleurd in huisindustrie, waardoor velen geruimen tijd werk hebben gehad. Ook werd een se rie uitgegeven van afbeeldingen van de ge neeskrachtige planten, welke op Duitschen bodem groeien en van afbeeldingen van vo gels, uitgevoerd in porselein. Al deze speldjes zyn zeer fraai uitgevoerd en geven een heele industrie werk. De N.S.V. als varkensraester. Behalve als werkgeefster treedt de N.S.V. ook op als mester van varkens. Eenige jaren geleden kreeg de N.S.V. de taak te zorgen voor het doelmatig, gebruik van keukenafval, dat voordien verloren ging. Thans wordt regelmatig het keuken afval, zooals aardappelschillen, koolstron ken, e.d. by de huisvrouwen opgehaald, te gelijk met het huisvuil. Dit afval wordt dan in groote ketels gestoomd' en vervolgens worden hiermede varkens gemest. In het geheele Rijk worden op deze wyze jaar lijks eenige millioenen varkens gefokt. Wanneer deze hun gewicht hebben, worden zij op normale wyze voor de slacht ver kocht en in de consumptie gebracht. Het is duidelyk dat hiermede een zeer waarde volle bydrage wordt geleverd in <Je volks- voedselvoorziening. Uit al het voorgaande blykt, dat de N.S.V. wel een sociale instelling is, doch geen liefdadigheidsinstelling. Nogmaals, het is niet haar bedoeling liefdadigheid te plegen, doch het is haar taak het volk in zyn geheel te helpen, door te zorgen, dbt de waardevolle elementen niet in socialen nood te gronde gaan. Haar werk is pre ventief: wanneer er werkelyk sociale noo'cl heerscht, treedt zy natuurlyk onmiddellyk helpend op, doch haar groote taak ligt niet op 't terrein der liefdadigheid, zy wil juist zooveel mogelyk voorkomen, dat .deze lief- diadigheid noodig wordt. Zoo ziet ook in ons land de Nedex-iandsche Volksdienst zyn taak helpend optreden, waar dit noodza kelijk is, docht zooveel mogelijk voorkomen, dat die nood optreedt, waar onmiddellijk helpen door liefdadigheidsinstellingen noo dig is. IMPORT VAN IUÏ1DAPP MOTORRIJWIELEN SCHELLAARS GRAAF FL0RI5STRAAT99 LEVERING OOK AAN DEN HANDEl LUSTELOOZE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Ter beurze van Amsterdam was de handel Vrijdag van beperkte afmetingen. Vraag en aan bod waren ongeveer inet elkander in overeen stemming. begin beurs bewogen de koersen zich meerendeels beneden het slot van Donderdag. Weliswaar kon een kleine verbetering worden opgemerk». mav onder beurstijd had de markt een onbelangwekkend verloop en in doorsnee werd gehandeld op ongeveer het peil van de vorige laagste koersen. Olies werden op 288 Ingezet, kwamen kort daarna even boven 290 uit, maar gingen nadien weer een kleinigheid terug. De industrieafdee- ling was kalm. Voor de Fhiiipsaandeelen werd nog wel eenige belangstelling aan den dag ge legd, maar de aniftto*was niet groot. Bij de opening werd afgedaan tegen 206%, en geleide lijk aan ging een viertal punten verloren. Unile vers daalden van 170 tot 168, Calvé van 121 tot 118%. Aku's kwamen wederom iets beneden 160, Van Berkels bewogen zich rondom 140. Op ds_ scheepvaartmarkt ging weinig om, de koer sen waren door elkander genomen iets lager. De omzetten in de Indische cultuurfondsen waren klein. H.V.A.'s werden afgedaan tegen prijzen voornamelijk loopcnde van 270 tot 273. De ta bakken waren stil, en zakten desniettemin een kleinigheid in. Op de rubberafdeeling schom melden Amsterdam Rubbers tusschen 175 en 178. De beleggingsmarkt was kalm; de Nederland sche staatspapieren waren overigens goed prijs houdend. Ned Obl. 1911 lhO. 4 100%—100%; Ned. Obl. 1941 100.— 3:-, 9S% 9S%; Bataafsche Petr. Mü. Obl. 4% 102%—1027*: Idem Obl. 3>'2 95%; A Amsterd. Bank 15474155: A Incas- sofcank 148*4149; A Rotterd. Bankvereen. 15874 A Twentsrhe Bank 165%—165%; Lever Bros Unilever Pr. A 1000.— 140%—140; A Ned. Gist en Spiritusfabr. 585-590; A K.M. ..De Schelde" Nat. Bez. 139%139; A Ver. Papier- fabr. van Gelder en Zn. 150148; A Wilton F^ijenoord 251'/,—249; A Hessa Rubb. Mij. 102— 101J4: A Arendsberg Tabak Mij. 193193; A Blauwhoedenv.Vriesseveem 1137411374; A Houth. v/h G. Alberts 145Ned. Ie lng 1940 4 10154Ned. 2e lng 1940 4 10074—10074.; Ned. met bel. fac. 1940 4 100"4—100%: Ned. k f 1000 1937 3 937493%; Ned. A 1000.— 1938 (3«A> 3 96%—96%-96-T,Tnd. a 1000.— 1937 3 89%— 89%; Ind. A 1000.— 1937 A 3 87%—87W: A Kol. Bank 134'/,—130; A Ned. Ind. Handelsbank 90% —89%; C Ned. Handel.-Mij 1000.—) 130% 13074A Alg. Kunstzijde Unie 160%—159-160% A Van Berkel's Patent 141%—140%-13974C Calvé Delft 121%—121-118%: A Fokkervliegt. Fabr, 216210; A Lever Bros Unilever 170% 170-168; A Ned. Ford Aut. Mij. 330—329%A Philips' Gloeil. Fabr. Gem. Bez. 305%—306%- 302%; Idem Pref. W.A. 170—175%A Dordtsehe Petr. Ind. MU- 254—253: A Kon. Petr. Mij. 292— 288-292; C Amsterdam Rubb. 177%—175%-178; A Bandar Rubb. MU. 145J.«s145%; A Deli Batavia Rubb. MO. 141 C Oostkust A 500.— —95; A „Serbadjadi" Sum.-Rubb. 91-90%; A Ver. Ind. Cult. Ondom." 130—129; A Holland— Amerika lijn 148%—145%-147; A Java—China- Japan lün 127—125%A Kon. Ned. Stoomb. Mij. 19074—188%-191: A Ned. Scheepv. Unie 17574— 171-173: A Rotterd. Lloyd 146—144; A Stv. Mij. Ned. 146144%A H. V. Amsterdam 273%—270- 274; A Javasche Cult. Mij. 164—161%: A Ned. Ind. Suiker Unie 165—163C Deli Mü. a 1000.— 175%—170-1717*A Senembah Mij. 158—155. ERGERLIJKE PRIJSOPDRIJVING VAN SIGARETTEN. De politie heeft ten huize van den groentenhandelaar P. Verplancke. een partij van 100.000 sigaretten aangetroffen en in beslag genomen. De banderolleprys dezer sigaretten bedroeg 371/2 ct per pakje, doch V. bood ze in Den Haag te koop aan tegen den prijs vai^twee gulden. VLIEGONGELUKKEN IN ZUID-AMEKIKA. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, zyn daar drie vliegtuigen neergestort, die onlangs door de Ver. Staten aan Brazilië waren geleverd en werden gebruikt als ie- gertoestellen. Daarby kwamen 27 militai ren om. Nadere bijzonderheden ontbreken vooralsnog. Voorts hebben 10 Amerikaansche mili taire oefeningsvliegtuigen, naar uit Port of Spain wordt gemeld, op een vlucht van Trinidad naar Brazilië een noodlanding ge maakt in het oerwoud in het Oosten van Vfenezuela. Een toestel poogde- op een rivier te dalen en werd daarbij zwaar be schadigd. Twee bestuurders liepen verwon dingen op. OP LEVEN EN DOOD. Zoo wordt de strijd tegen het bolsjewisme ge voerd want zoolang dit duivclsche systeem nog eenige kans heeft, loopt onze beschaving, cul tuur en godsdienst gevaar aan de vernietiging te worden prijsgegeven. Op leven en dood- strijden aan het Oostfront onze Nederlandsche nationaal socialisten, voor, ons Ibnd. voor ons volk, cn dus ook voor U. landgenoot. Natuurlük. dit zonder meer aanvaarden zou oneervol zijn. Uw plaats is waar het gevaar dreigt. Uw plaats is in de gelederen van ons legioen. Meldt U dua aan bij het vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's- Gravenhage. RADIOPROGRAMMA ZONDAG. HILVERSUM I 415.5 M. 8.00 Gram. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gram. 9.00 Ber. 9.15 Ned. ork. (opn.). 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neer- lands stem van het Oostfront. 12.00 Ber. en ac tueel praatje. 12.15 Wognum's Zangkoor (opn.) 12.40 Duitsche Volksconcert. 14.00 Gerard van Krevelen en ork. en soliste. 15.00 Luisterspel. 15.45 Gram. 15.55 Lehdr-potpourri. 17.00 Zondag middagcabaret 17.45 Sportuitslagen. 18.00 Gram. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Gram. 18.50 Ber. 19.10 Viool, cello en piano. 20.05 Gram. (Vanaf 20.15 voor Radio-Centr. met lijn verb.). 20.25 Zang met piano. 21.00 Gram. 21.45 Ber. 22.00 Mi litair overzicht. 22.10 Gram. 23.00—24.00 Dans muziek (gr. pl.). HILVERSUM II. S01,5 M. 8 00 Gewijde muziek (opn). 8,30 Gram. 9.00 Ber. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Piano (gr. pl.) 10.00 Gewüde muziek. 10.39 Studiodienst. 11.45 Psalmen en geestelijke lie deren. 12.00 ber. en actueel praatje. 12.15rTheo Uden Masman en dansork. (opn.) 12.45 F,en sol daat spreekt tot de jeugd. 13.00,Grani. 13.05 Ned. Verb, voor Sibbekunde. 13.20 Schrammelkwartet eo solist. 13.45 Gram. 14.00 Ned. schrijvers spre ken over eigen werk. 14.20 Gmroepsymph. ork., soliste en gram. 16.00 Germanen aan de Wolga. 16.15 Jeugdconcert. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gram. 17.30 Romantische dichtkunst. 17.45 Melodisten en solist. 18.30 Een arbeider oordeelt het verleden, klankbeeld. 19.00 Gevraagde platen. 19.30 Ber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 Mili tair weekoverzicht. 20.00 Eng. uitz. Voor Radio- Centr. Gram. Vanaf 20.15 voor Radio-Centr. met Ujnverb. 20.15 Gevar.avondprogr. - 21.45 Ber. 22.00—22.15 Gram. MAANDAG. HILVERSUM I 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtondgym. 7,00 Gram. 7.45 Och- tendgym. 8,00 Ber. 8.15 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram.' 10.15 Salonork. (opn.) 11.00 Voor de-kleuters. 11,20 Ensemble Francis Keth.- 12.00 Zang met plano cn gram. 12.40 Al manak. 12.45 Ber. 13.00 Pract. wenken aan boer eir tuinder. 13.15 Piano. 13.40 Gram. 14.00 Om- roepork. en gram. 15.00 Voor de vrouw. 15 45 Gram. 16.00 Bijbell. 16,20 Zang met piano. 16.45 Voor de .jeugd. 17.15 Ber. 17.30 Theo Uden Mas man en dansork. 18.00 Landmans Lust 18.30 Or gel. 18.50 Ber. 19.00 Intern, econ. praatje. 19-10 Gram. 19.30 Herdenking geboortedag van den FOhrcr. (Vanaf 20.15 voor Radio-centr. met lün- verb.) 20.15 Rotterd. Philharm. Ork. en soliste. 21.35 Gram. 21.45 Ber. 22.00 politiek praatje. 22.10 U raadt wat wij draaien. 23.0024.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hil versum L 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Gram. 10.40 Aan de bron. 10.50 Orgel. 11.30 Reportage. 11.40 Zang met piano. 12.00 Klaas van Beeck cn ork. 12.45 Ber. 13.00 Gerard van Krevelen en ork. en solist 13.45 Gram. 14.00 Fluit, claveeïm- bel en gram. 14.15 Gram. 15.45 Luistcrflits. 16.00 Otto Hendriks en ork. en Roemeensch ork. Gre- gor Serban. 17.15 Ber. 17.30 Vioöl en piano. 18.00 Groot Omroepork. en solist. 18.30 Het nieuwe Socialisme. 18.45 Groot Omroepork. en solist. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 Ber. 19.40 Spie gel van den dag. 19.50 Frlesch praatje. 20.00 Gram. Vanaf 20.15 voor Radio-Centr. met Ujn- verb. 20.15 Otto Hendriks en ork. 20.45 Muz. actualiteiten. 21.00 Ensemble Joan Lancé en so listen (opn.) 21.45 Ber. 22.00 Gewijde zang (gr. pl.) 22.05—22.10 Avondwüding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1942 | | pagina 5